LoopendeHieuws Groot Parlement Nieuws, I— Wat nieuws uit Rusland Allerhande schokkend nieuws; daar bijzonder- staai de Wereld op zijnen kop de Tsaar of Kei- r zit vast met zijn Familie en met 35 van zijn Mi- isiers Al zijn Kasteelen, Eigendommen en heel den jat major komt aan den Staat; zijn aktiëri en liggen- |e geld mag hij houden daarmeè kan hij archi rijke leven, met zijn Familie; hij zou willen naar Enge land gaan wonen. Verder is door 't Congres gestemdRusland zal ten demokratische Republiek worden, met een Ka mer gesproten uit ZUIVER ALGEMEEN STEM RECHT; die Kamer zal 'ne President noemen voor een bepaalde tijd In Amerika is 't vier, in Frankrijk 7 jaar- De Bond der Russische Boeren, 4 millioen man sterk, sluit zich aan bij dit besluit. Zeg eens, is in Rusland een BLOEDIGE RE VOLUTIE te vreezen Neen, bloedige Revolutie komt door verdruk kingen miskeming van recht; terwijl hier elk zijn vrij voort en zijn vrije stem zal hebben... 't Vrije Rusland verklaa t ook dat het vrij en weerdig wil be staan, maar geen VOET GROND van een ander wilt; dat Polen moet onafhankelijk worden dat België, Serbiëen d'ander klein Landekes moeten vrij en def tig bestaan, ZONDER LEGER. Wat blieft u Als alle Landen zulk besluit nemen en het uit voeren, dan is de Oorlog uitgeroeid, met wortel en VOOR ALTIJD.. Elk het zijn, dan heeft de Dui vel niets. o Eu in Amerika, hoe is 't daar Met 375 stemmen tegen 50 heeft 't Parlement den Staat van Oorlog bekrachtigd Den Staat van Oorlog.. In de Republiek der Vereenigde mag de Voorzitter den Oorlog niet verklaren en aanstonds de slachting "an millioenen menschen beginnen gedu rig moet hij Kamers en Congres raadplegen. Rijden en omzien Ja, om schromelijke malheuren te vermijden; on dertusschen bereidt Amerika zich tot den Oorlog bij de Nationale Wacht zou men 500,000 Soldaten aan werven. Naar geld moet Amerika niet zien, 't is een rijk vruch baar Land,'t wordt niet afgefret door de onverzadelijke Cudjetten van Oorlog, gelijk in 't oud Europa. Er zijn er die spreken van 1 millioen solda ten en 1 millioen dat zou volgen. Doch op 't nieuws is niet veel zeil te gaan. Er wordt ook geschreven dat wijde 1 Juli kunnen Vrede hebben. Er kan altijd VREDE zijn, als de goede wil erbij is. Brazilië en Cuba zouden den Oorlog verklaard hebben aan Duitschland; den Argentien blijft liefst onzijdig. In België moeten al d'Amerikaners boven de 15 jaar naar de Melding. UIT RUSLAND 't oud Schrikbewind dur ven den kop verheffen Dan 1 dan De Volkswoede. Een der bijzonderste van de Volksbeweging is ze keren Kerenski, onbeschrijfbaar is zijn invloed bij 'tVolk. Aide politieke Veroordeelden zijn terug uit Siberië; in De Werkman zijn dikwijls Verhalen geweest van Nihilisten, van Vluchten uit Siberië Wreeder zaken kan m-n niet uitdenken ze werden er naartoe gedaan, bij honderden, Grijsaards, Vrou wen Jonge Dochters, Kinderen, 8oo, ja 1000uren, te voe', in sierde lucht, door den Sneeuw 's nachts werden zij opgesloten in houten barakken, slecht af gesloten lagen er's morgens dood, haan noch hinre kraaide daarover... Tenaaste week zal ik eens breed voerig aanhalen hoe een schoone en rijke dochter af gebeuld werd, en 23 jaar in een kot gezet, dat voor wilde vuile beesten te slecht zou geweest zijn. Eetlust hebben, Honger, een groote Weldaad is Zonder de behoefte en de aangenaamheid van het ge durig mueten-Eten, men zou ook niet moeten werken, wat zou het Leven dan nog waard zijn HONGER HEBBEN, goed, als die Honger kan bevredigd of voldaan wordenmaar ais de Honger roept, praamt, smeekt kwelt, alarm klept door Pijn en Smert De God-Menseh weende, toen rond Hem een me nigte van Volk stond die Honger leed Och, Mensch en Christene Mensch, elk, al moest hij zijn eigen te kort doen, hij helpe toch den Honger stillen; en die in de Besturing zijn, in de Komiteiten, dat ze toch het onmogelijke doen, aanstonds, er moet niet be waard voor later, de Nood is gevaarlijk groot. Dijnsdag zijn begonnen de Negen Dijnsdagen van Sint Antonius a Padua. Diefte aan de Zoutstraatpoort Dieften op 't Kerkhof Gebrek aan Kolen 75 luchtschepen worden in Amerika gemaakt; ze zullen 5 mil lioen dollaars kosten, de lengte zal zijn 61 me ters en de doorsnede 30 meters, ae kruis- beuk van ons Sint Viartenskerk is 57 meters lang en II meters breed zonder den zijbeuk. Het Eiland Cuba In AMERIKA zijn de groote Werk huizen Beldwin in de lucht gesprongen. 30 Vrouwen zijn dood en er ontbreken nog 200 Manspersonen en 150 Vrouwen. Men spreekt van nog ander ontploffin gen in poêrfabrieken. Te TARBES, Frankrijk, is ook een Arsenaal ontploft 3 werkmenschen dood en 19 gekwetst. 't ASSISEN-HOF van Vendée heeft den Belg Horts tot levenslang gevang veroordeeld; in den nacht van 24 De cember had hij met een fransche krawat de Rentenier M. Retail vermoord en dan het huis in brand gesteken. |e JAARGANG Nc 2310' 20 April 1917 Hoofdopsteller Volks verregen w. DAENS. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER in dan t onder komen, dezen reeds in te weeg chaars Sjernisjerni ja C-.I:t.lJ Te helcomen op ons Bureel Handleiding met Uitlegging over de - Gemeentewei - aangaande beslissin gen die kunnen ge nomen worden door Heeren Burgemees ters, Schepenen, Ge meenteraadsleden, Policie, Arm en Kerkraden, enz. door Thom. Lathouwers, Prijs 2 fr. Sedert dijnsdag gepasseerd heeft DENUBRMONDE haar Rechtbank'weerom, ze zetelt op't Stadhuis.. Warempel, ze zijn niet vervrozen, in Denderruonde. Bruxellois, slik lie ver uw long in, als te schrijven oa- het Volk lafhertig is, lasj, gelijk in Frankrijk en overal. De Vleiers en Slepdragers der Poitentaten en Ottokraten, die zijn moedig om hun zakken te vullenhet Ongeluk der Menigte, des foules, is dat ze dikwijls te rechtzinnig is, te lichtgeloovig, te weinig onderwezen en niet goed vereenigd. Elke Plicht die men volbrengt, wordt gevolgd door een Belooning. P a r ij s een Leening gaat uitgeven van 652 millioen fran. ANTWERPEN een Beurs heeft van Eieren; Reeds zijn Eieren aangekomen uit Lim burg. Half April 1888, te P1ZA, in Italia, meeser Sterck, van Meire, mij zegde Tenacht heb ik buiten Florencia het Nachtri- gaalken zoo schoon hooren zingen. En nu Aaistersche Diehter, Gustje Meert, 'ge vroegt het zoo verheven schoon Waar zit ge, Zanger, die zoo zoel Met uw vervoerend lied Mijn harte blijde kloppen doet, Waar zit gt Ja, waar zit ge of beter, waar ligt Misschien vervrozen ean deksü? of doodgeschoten of verstikt door vergiftigd poêr 1 of verscheurd door een brok Owitser of verpletterd onder de puinhoopen van huis of schuur 1 of opgeeischti? of gestorven van verdriet En waar zoudet gij hier schuilen, lieve Vogelkes 't is van daag 16 april, en de Bocmen staan nog princieploos, ik wil zeggen bladerloos. .Ik leesnogthansin den Almanak van Meester Lieven 1875 APRIL, d'Italiaonders zeggen Aprile fa it fiore e Maggio ne ha l'onore. April maakt de bloem en Mei heeft er d'eere van. Maar nu in 1917, droef is troef, en 't is verre van gelijk Meester Lieven schreef irj 1875 voornoemd Den Winter is uit. en wij zijn van de sneeuw af, Vau hagel en vorst, ook van 't ijselijk geschreeuw af Der rukwinden 't Zonnrken Iaclitons reeds aan, Den nachtegaal zir gt al, de vink is aan 't slaan, Het lief madelleveken zien wij daar pronken, Het needrig viooltje ligt ons aan te Ionken, De meipoos ontluikt en verspreidt haren geur Rondom hare zusterkens, 't bloemhofken deur, Geheel de nature begint nu t'herleven, En elkeen die voelt zich, als 't ware, gedreven Om buiten te zijn, en te zien hoe het staat Met klaver en tarwe, met vlas en met zaad. Te WEENEN is de Amerikaansche Gezant de bie. Te GENT zag ik woensdag aan de Bakkerij van 't Graven- Kasteel witte koekskes, in vorm van plattekaasballekes éen kleine beet, aan den civie'en prijs van 8 eens, 16 centiemen I Ge moet weien dat de Bloem al 'boven de 6 0 frank staat Oo 't Stadhuis hoorde ik dat de GAZ kolen krijgt, dag per dag.. En als de kolen mankeeren dan is 't alles rouw en koud eten gelijk vroeger aan den Oudenberg, in 't Waterge sticht. In den Tijd was daar een Engeischman van 165 kilo hij wss naar G éraardsbergen gekomen om te vermageren Zij o er nu nog zulke gasten een radikaal middel om te ver mageren is 't rantsoen van hedendaags. Te BRUSSEL, al de g rdevils onder de 240 i fr. hebben 25 fr. verhooging per jaar, plus 5 fr. per maand voor de jonkheden, 7,50 voor de ge trouwde en 2,50 voor elk kind ln AALST willen ze goede Gardevils hebben met slechte betaling., 't Is precies alsof men met slecht geld naar den winkel ging om goede waren. Te LEUVEN zijn de Eigenaars aanzocht sito hun in puin geschoten huizen te doen herstellen... 'k Zou geerne nogeens naar Leuven reizen, met stilstand t'Etterbeek, bij vriend Frans en te Tervuren, Rohianostraat.. Wanneer?Te Brus sel beginnen ze nu ossen te gebruiken, in plaats van paar den; de Kolenhandelaars zijn ermee begonnen, nu volgen de Brouwers, de Meubelmakers, de Slachters en de Bloemmo- lens Rond Roo'men ziet men niets dan Ossen in de gespan nen.'t Is prachtig antiek om zien. Droef nieuws uit den HAVREStaatsminister Schollaert die ernstig ziek wordt, 'k had het gevreesd de kwal tering met de Broncbiet te lang duurde.. Doch zoolang er leven is, is er hoop. Ik ver neem ook dat ons braaf gosdhertig Koninginneken naar Ita lië is voor baar gezondheid. Misschien is het in de Havre Winter gelijk hier.. Er zit groote geneeskracht in de warme koestering.'de Zon, dit wonder der Schepping, die van de Aarde verwijde d is 23,307 lichtstralen oi 20,03u,700 geogra- pnische mijlen De Zou heefi 11,800 maal de oppervlakte en 1.279.000 het vo urnen van onze aarde. In ENGELAND zijn ongeveer 200,000 Belgen; allen werken er moedig en neerstig voor hun Brood en worden omdies zeer geacht. en Geeraardsbergscbestraat, den nacht van maandag tot dijnsdag, bij Frans Beeckman, rondleurder, een glas uitgesneden in de bui tenvenster, anders altijd 't blaffeturken inge zet, en nu vermoeid zijn, en met die regens dat vernegligeerd;. er is gestolen voor 5 A 600fr., 2 pakken sayet, twee costumkes, krap- peD goed en ander koopwaren. Geen gerucht gehoord door den wind en den regen of geen teekens gezien. Een wreed verlies voor die brave weikzame menschen. Te Viilers-le Bouiüet, de Grafmaker R. Al fred, roofde sedert een jaar de versiersels der doodkisten.. Hij streed die grafschenningen af maar door ontgravingen is zijn plichtig- heid bewezen. Onlancs droeg hij een doodkis tenkleed weg; het viel uit zijn handen en op den grond lagen een koperen Christusbeeld en koperen ornamenten. De Amerikaanschen stoomboot Edwyn Hund (1,005 ton) is zaterdag gezonken. Een Deens Zeeschip is te Aimenia aangeko men met de matrozen van 9 gezonkene Sche pen. De Spaansche Stoomboot San Ful- gencio is gezonken tusschen Newcastle en Barc-riona. Te ETTERBEEK is met 19 st. tegen 1 (die van Burgemeester Mesens) een onpartij dig Komiteit benoemd bij 't Schepen Collegie voor de Financiën.. Vroeger was 't altijd 10 st. tegen I j. Nu is 't 19 stemmen tegen 1. De Burgemeester zal zijn ontslag moeton geven. overal, overal. In Zweden spreken zo van de Lokomotieven der Treinen met hout te sto ken. Ir Zweden en Noorwegen is 't den eenen Osbroek nevens den anderen. Ge ziet bijna 't Land niet van de Bosschen. Van Pol Speeckaert, van Gent, be roemd dcor zijn tooneelstuk 't Weeuwtje van de Muide,wordt nu opgevoerd in Mi- nards Schouwburg De Schoenpinne van d' euvelpoorte,getrokken uit 't Genische Volksleven. Zekeren Sus S., rondleurder, te Luik die bij een zieke Vriendin waakte en van de gelegenheid profiteerde om haar 7 marken te ontstelen, gaat daarvoor 2 maand in zekere plaats, waar net niet doorregent. LEUVEN. Diefstallen in't groot gevang. Een majoor en 3 gevangenbewakers zyn aan gehouden. - Sinds eenigen tjjd verdwenen gansche rollen laken, dat moest dienen om de dierstkleedij der bewakers te vervaardigen. De majoor heeft zich in zijne cel van het le ven beroo'd. Het onderzoek wordt voortgezet en men denkt welhaast ook de verhelers ach ter slot te kunnen zetten, Zaterdag, Vrienden gezien uit t Kanton SOTTEGBM Hoe is 't daar 1 Op Oorlogs voet, gelijk overal, De Voeding Veel verslecht, in plootse van 2 nog 1 kiloo per week en per kop en 't Meel zeer geiueene. En den Barbier aan de Statie, hoe is 't m« mijne Vriend 1 Goed, hij verwacht u einsj om te kaar en. Och ja, waar is de tijd Sis jongen En wanneer Zeg me dat einsj Christoffel Colombus ontdekte de nieuwe wereld de Vrijdag 12 October 1492. Het eerste groot Eiland dat hij vond was CUBA. even vruchtbaar doch oneirdig grooter en inwekkender schreef hij, dan de ander dit Land. voegde hij erbij, is het schoonste dat ooit men- schenoogen aanschouwden. Op dit Eiland was hij verwonderd inboorlingen te zien die een blad van eene zekere plant oprolden, een einde daarvan in den mond staken, het andere eindje canvuutde, en den rook in haalden en uitbliezen. Dit was de TABAK, later zo® algemeen van gebruik geworden.

De Werkman | 1917 | | pagina 1