Gemeenteraad van Aalsl Nieuws uit Brussel In I Plechtige H. Communie iMaar 't vrije Veld Nieuws. VOEDING De Werkian 45° JAARGANG N» 2315 25 Mei 1917 Hoofdopsteller Volksvertegenw. DAENS. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER Zitting van Maandag 21 Mei, ten 5 ure. Afwezig MM. Bauwens, Bethune, De Clercq, Van den Bergh, Van Gijsegem. De Zitting begint em 5 ure 20, rond 0 ure komt M. Bethune. Schepene De Hert, Burgemeester, verklaart de zit ting geopend en legt uit hoe het komt dat hij dit Ambt bekleedt; in den naam van Schepen-Collegie en Raad brengt hij Hulde en Dank aan M. Van den Bergh met den wensch dat hij weldra in ons midden zal te- rugkeeren. DAQORDE Grondrente aflossing van 2184 fr. dtJbr Weduwe Kelders en Kinderen. SPAARKAS. Schepene Moeyersoen leest de cijffers voor: 11,300 fr. winst; 37,000 fr. gestort, 36,000fr. uitgehaald. TEEKENSCHOOL. Ontvangen 14,086 fr. Uitgaven 11,871 fr. Muziekschool. On tv. 11,726fr. Ui tg. 9911 fr. Raadsheer Daens vraagt hoeveel leerlingen van Aalst in de Teekenschool zijn en hoeveel van den Bui ten Da d.d. Burgemeester-Voorzitter zal antwoord ge ven in een volgende zitting. Raadsheer Daens zegt nog dat de rekeningen goed in orde zijn; de Besiuren zijn partijdig; hij zou ze willen Aalstersch zien. Wij allen klagen en jammeren over den Oorlog, die al over de 1000 dagen duurt; doch al meer dan 40 jaar is Aalst in Oorlog; de min derheid onder de voeten Mag dat heidensch stelsel voortduren na den Oorlog Zou men van nu af niet zorgen om 't verblijf in Aalst rustig en aangenaam te maken Aalst heeft nu een schoon Park.. In tijd van Vrede hoe aangenaam 1 Doch als enkel éen Muziek daar zou spelen, welke weerde zal ons Park dan heb ben Mechelen heeft een begin van Evenredigheid in 't Schepen Collegia; volgens ik hoor zal Brussel ook een katholieke Schepene hebben. Eendracht is Macht en Evenredigheid is Vrede. De Voorzitter; De woorden van M. Daens wor den in aanmerking genomen BRANDWEER. Ontv. 4400 fr., uitgave 4400fr. Kerkfabriek van St Martens. Legaat Een groote Hofstee op Mijlbeek, met last jaarlijks 25 Missen; vermindering van 't Legaat, op vraag der Familie. Aanvaard. LAGER ONDERWIfS. Geneeskundig toezichtde bespreking duurt een dik half uur. Zithier een beknopt Verslag. Schepene Moeyersoen. De hoogere Overheid duldt geen langere uitstel; de Beroepsvereemging der Geneesheeren vraagt 2 fr. per hoofd en het recht om de Oeneesheeren aan te duiden; die som schijnt ons overdreven; ons voorstel is 1 fr., ware 6300 fr. per jaar, de prijs van St Nikolaas, Lokeren, Lede en an der plaatsen de Geneesheeren schrijven ons dat zij onherroepelijk aan hun vraag houden. Wij stellen dus voor de vraag te onderwerpen aan d'hoogere Overheid en in geval wij gedwongen worden, zou ik dadelijk een nieuwe belasting voorstellen. Raadsheer De Windt. Dit toezicht is van 't al lerhoogste belang; om goeden dienst te kunnen vra gen, is d'eerste voorwaarde goed betalen; ik zou een konflikt willen vermijden tusschen de Stad en de Ge neesheeren; te dien einde zou Doktor Bauwens, die de onderhandelaar was, nogmaals kunnen pogingen doen tot overeenkomst. Raadsheer Daens. De Voeding en de Gezond heid van 't werkende Volk zijn bij ons de opperste Wet; een zwak en ziekelijk geslacht is een bron van onheil en onkosten; nu bijzonderlijk is het dringend noodig dit toezicht goed in te richten. 2 fr. per jaar en per kind dunkt ons niet te veel; een schoon, kloek en gezond Werkvolk is de roem en de macht eener Stad. Raadsheer Valkeneer stelt voor een Geneesheer te benoemen bij den Burgerstand om de sterfgevallen te bestatigen, (teekens van algemeenen bijval in den Raad), als die Geneesheer goed betaald wordt, bij voorbeeld 5 a 6000 fr., dan zou hij ook het toezicht in de Scholen kunnen doen. De Voorzitter, d.d. Burgemeester De Hert Men spreekt van goeden dienst, maar het werk der Genees heeren is vastgesteld door de nieuwe Wet. De vraag voor de aanduiding der Geneesheeren door hunne Vereeniging kan aan de Vrije Scholen niet opgelegd worden. Schepene Moeyersoen is niet tegen nieuwe onder handelingen met de Geneeskundige Vereeniging,doch stelt voor de stemming op 1 fr. in afwachting. Raadsheer De Windt. Hierin zal ik mij ontheuden. Al de Katholieken stemmen ja; M. De Windt ont houdt zich; de 3 Demokraten stemmen neen. WAARBORG aan de Voedingskomiteiten wordt éenparig gestemd. Raadsheer Daens Sprekende van VoediDg, 't BROOD is toch zoo afgrijslijk slecht; 't is mastik of turf. Ik heb het moeten eten en ben er ziek van geweest. Te Gent is 't Brood veel beter. M. Bethune, Voorzitter vari de Voeding, wat zegt gij daarvan 1 Gaat dit blijven duren 'i Raadsheer Bethune Voor t oogenblik is daar niets aan te doen. Gent ontvangt Meel gelijk wij; tot einde Juni zal 't nog slecht zijn, maar met Juli zal het beteren. Doch 't liegt veel aan de Bakkers. M. Daens. Aan de Bakkers M. Bethune. Men is bezig met zoeken om dit te verbe teren (l) M. De Windt. Goed brood bakken met slecht meel of gemalen eikelen, is dat mogelijk 1 M. Da Somers. Aan de Bakkers liegt het nietik bak zelf mijn Brood en 't is zoo slecht als al 't ander. M. Eeman. Zou 't niet beteren met 't Brood 4 of 5 dagen te lateD liggen M. Daens. Mynheeren, als 't Brood van Gent veel beter is, dat kan komen, omdat ze daar voorraad hebben van goed meel. In alle geval, dat moet hier kost wat kost beteren, an ders mag men 2 of 3 kerkhoven bijmaken... M. Valkenek. 't Is ongeloofbaar hoeveel er bij mij komen voor maagziekten.. M. Daens. Slecht Brood en geen AardappelsIndien er alle dagen Rijstsoep ware. M, Bethune. Er wordt gezocht om voedzame Soep te hebben. M. Daens. Doe toch al het mogelijke en nog meer; want de toestand is bedrukkelijk. (W. v. in 't V. N.) (1) De Inspekteur of Keurder van 't Brood is een Kleermaker! Dat dit heerschap in de Bakkerijen ga les geven om te Bakken, de Bakkers zullen dan de maat gaan nemen eh do kostumen snijden A O 1 cl Hovenier n° 1. Burgemeester rt d lbl Van den Bergh - Naar 't Park Tegen den muur, rechtover den Koperen en d'oude Allian ce, werd mij zaterdag'ne Man getoond die op zijn akkerken werkte en een geloofwaardig man mij zegde Dat is den Hovenier numero 1. Na den Arbeid is 't goed rustenmaar die man rust nooit; hij werkt gedurig aan zijn akkerken; de moedige on onvermoeibare heer Van den Bergli, hier se dert October 1914 Burgemeester, heldhaftig en vernuftig in de moeielykste omstandigheden, die zijn bureelken had aan den ingang van 't Landhuis links, die er elk ontving roeteka af, van 's morgends tot 's avonds, elk aanhoorde en elk troostte, Burgemeester Van den Bergh had voor die twee jachtgeweeren 4 maanden gevang en is dijnsdag zijn straf gaan uitdoen naar Dendermot de. Die moedig zijn Plicht heeft gedaan, kan zijn eigen achten, en die zijn eigen kan en mag achten, heeft éen bron van troost en sterkte in zijn gemoed. NAAR'T PARKnaar ons Park van Vrede; mijn droom van over 40 jaar Land van Aelst en Werkman schreven het zoo dikwijls In den Osbroek zal nog een Volkspark ko men, een Allamanda, gelijk in Spanje, elke kleine Stad heeft, een Hof en Park voor elk.. Park van Aalst, omringd van wei den en bosschen, met gaanpaden van 6 meters breed, uitge strekte graspleinen, vijvers met waters als kristaal, Ballon vijver, Kronkelvijver en Spiegel vijver, geurige bloemparken, scboone keus van planten, boomen, de vreemde aangetee- keud a!s in een Botannieken Hof, rustige zitbanken, moge dit Park een Park van Vrede blijven, dit is de vurige eenpa rige Volkswensch.. D'ander week was daar Volk-uit Erpe of Vlierzele; aan den Spiegelvijver een Vrouw ging altyd rond en zocht iets. Mijn Vriend, vroeg ze aan een der arbeiders Is dat hier den Spiegelvijver Ja het, Pachtersse. Maar, maar. Wat is er wa' wilt ge 'k En zie ik de Spiegels nietWaar hangen ze De Spiegels, Pachtersse, de Spie gels worden er maar 's vrijdags aangehangen. HaM 'k Zal eens op 'nen Vrijdag komen zien, want dat moet krieus zijn.'ne Spiegelvijver. Er komt een hevige beweging tegen den ken hoogen prijs der Levensmiddelen. Onze Vrionu Stadsgenoot Désiré ROMBAUT is te Laken Inspekteur be- t oemd van Policie Jaarwedde 3500 fr. met bijleg voor Oor log en Winter. In alle groote Steden is als vasten regel aan genomen dat alle Bedienden treffelijk en eerlijk moeten kunnen leven volgens staat. Waar het anders gaat, is de kaart valsch. Volgens ik hoor zou de dienstdoende Burge meester Volksvertegenwoordiger Lemonnier naar Duitsch- land gezonden zijn 't Brood is min goed dan vroeger, maar blijft gezond ee smakelijk. Wat moet het nu won derschoon zijn in 't Park Duden Ik zie 't gebladerte in die nooge boomen trillen van genoegen ik hoor de Vogelen schuifelen en zingen; ik kijk verrukt in de groene diepe ra vijnen; ik Wandel in en rcnd't Park; lk zie vriend Franz ko men aangereden uit Etterbeek; ik ga in de voor'oopige Sint Augustinuskerk, ik ben bij Jan en zijn geliefde Familie als in een paradij?ik (ram naar Brussel, geladen met groensel bij Réné en de menigvuldige goede Vrienden; ik ga naar Laken, vri-md Désiré geluk wenschen;ik schep trotst en gezond heid op Jan blijft thuis zijnen wagen.. Pere Dor is vrijge sproken; enkel heeft, hij een kieino boet voor onwettigo 'uit oefening der Geneeskunde. Zijn aanhangers waren in opge togenheid. Nu spreekt men van een nieuw Proces.. Een Dochter die zjjngeneeskunde volgde zou overleden z\jn. is Petain Opperbevelheb algemeene Stafoverste. a n k r ij k iberGeneraal Foch wordt Den schoonen dag vol helder Licht, Van God zoo vurig afgebeden, Begroeten wij met zang en dicht, Den schoonsten dag van hier beneden. De God, zoo hoog in majesteit, Voor wien de Serafienen beven, De God, die heerscht in d'eeuwigheid, Hij wordt uw spijs, uw zieleleven. Vergeet toch nooit het zalig uur, Als gij voor 't Outaar neêrgebogen, Het hart ontvlamd van heilig vuur, En in den Hemel opgetogen, Voor d'eerste maal ontvingt uw God 1 Op al de dagen van uw leven, Herdenk en smaak het zoet genot, Dat op dien stond u werd gegeven. Als later op de Wereldzee De woeste stormen zullen loeien, En misschien onder druk en wee, O kind, nw jeugdig hoofd doen plooien, Herdenk alsdan den schoonen dag, Zoo rijk aan glanzen en aan geuren, Dien Jesus u op heden gaf, Dat zal uw hart en hoofd opbeuren. O bid nu ook den goeden God Op dezen dag om heil en zegen, Dat hij vergunne een vredig lot, Geluk en voorspoed op de wegen Van allen rondom n geschaard, Van Vader, Moeder, Vrienden, Magen, En dat wij allen eens vergaard, In 't Hemelsch Sion 't licht zien dagen. Aalst, 1892 PRIESTER DAINS. De lucht is zoo zuiver Het nu eens gewaagd Een toerken te doen of nen vriend te bezoeken. De lucht zal de borste en 't her te verkloeken, De mage zal trekken, dan krijgt gy weer lust, Tot eten en drinken, dan slaapt ge gerust, xxx De wilde bessten zyn min wild dan degenen die misbruik maken van hun verstand. Oud spreekwoord. xxx Als d'Oorlog begint gaat d'helle open. xxx De Wiedewaal ofWiejawaal kan al meer dan schuifelen. De brave beest kan spréken. Alzoo roept het manneken Wie gaat er mee naar Ni- nof En 't Wyveken antwoordt 'k heb al ge- weest Brussel. Bankroet. Weeral een maatschappij van Levensverzekering die bankroet is, natuurlijk na de centen van geringe men sehen opgeslokt te hebben. De bestuurder is aauge. houden en zit in het gevang van St. Gilles opgesloten. De naam der Verzekering wordt nog niet genoemd] Anderlecht Moordpoging. Drie maand geleden had Marie R. den man verla ten met wie zij ongeregeld leefde. Donderdag nu kwam die man, de genaamde B. bij haar binnen, en na ge twist te hebben heeft hij haar met een.zwaar breekijzer meer dan half dood geslagen. In stervensnood werd Maria R. naar het hospitaal gevoerd. B. is op de vlucht geslagen en loopt nog. Wij spraken hier verleden week van de nij verheidsgestichten on/.er stad, welke zich, gedu rende den Oorlog, verdienstelijk hebben gemaakt tegenover hun werkvolk. Wij hebben alsdan de Gist en Geneverfabriek LE UON D'OR 't Ver brand Hof) niet vernoemd,omdat wij aan die fa briek een bijzonder artikel moesten wijden. Van den Oorlog heeft deze nog maar één dag stil gelegen. Wat een moed, wilskracht en werk zaamheid er noodig is om, met dezen tijd, zulk een fabriek van grond- en brandstoffen en alle andere benoodigheden te voorzien, dat is bijna niet te gelooven. Binst den Oorlog hebben na genoeg honderd huisgezinnen deftige bestaan middelen gevonden in 't Verbrand Hof. Daar ook hebben de jBakkers van bijna gansch Vlaande ren den noodigen gist gevonden. Welk brood zou den wij hier te eten gekregen hebben, indien de Bakkers, in plaats van goede gist, zetdeeg of heef hadden moeten gebruiken Reeds tweemaal deelde de heer J. Piron, be stuurder van het Verbrand Hof, een schoon hulp geld uit aan zijn personneel wij hebben dit in den tijd gemeld. Sinds eenige weken heeft hij aan zijn werkvolk eene duurtetoelage verleend, welke heden ten dage 4,50 fr. per week en per werkman bedraagt bovendien heeft hij alles ge daan wat in zijne macht was om zijne werklie den te helpen zich op eene voordeelige wijze de onontbeerlijke voeding aan te schaffen. Ook spreekt de gansche fabriek met lof van ha ren bestuurder. Na de Oorlog zal den naam van heeren zooals Mr. Piron. met dankbaarheid ge schreven worden in de jaarboeken van dezen verschrikkelijken Oorlog,

De Werkman | 1917 | | pagina 1