nieuwe I WoekerWat is Woeker HOOIGRAS dramatiek leerzaam Verhaal X. - NAAR DE LIEFDE IN DEN HAAT Madammeke Fonsé bracht dus den jongen Doktoor in den salon waar mevrouw en mejuffer Chanteau reeds gezeten waren. De jongen Doktoor verschoot geweldig nijg, im mers hij was nu bij de Vrouw en de Dochter van zij nen doodsvijandal meer en meer zegde Doktoor Chanteau overal dat die snotneus van jongen Doktoor weg moest uit de Gemeente. Madame Chanteau wist niet waar zij het had; hare Dochter Frangoise bloosde als een kriek, doch ma dame Fonsé deed aanstonds den thé opdienen en vroeg aan M. Pierre of hij reeds de puinhoopen van Romeinsche Oudheden was gaan bezichtigen zoo werd over die oudheden gesproken madame Chan teau mengde er haar woord tusschen, terwijl juffer Frangoise van tijd tot tijd bevallig met haar hoofd knikte. Dan, gelijk het gewonelijk gaat, wierd gesproken over 't weêr; dat het gedurig re'gende; dat de Boeren ten achteren waren voor de zaaingdat voo' veel kleine menschen een lastig en pijnlijk tijdstip na derde; hier mengde Frangoise er een meêlijdend woord tusschen. Madame Fonsé sprak weinig, maar hield haar oo- gen niet af van de jonkheden; het ontsnapte haar niet dat de jonge Doktoor met welbehagen de Dochter aanschouwde; Frangoise was schoon, doch haar bij zonderste schoonheid was een zacht en zedig gelaat haar nette, doch eenvoudige kleeding toonde dat zij niet wilde pronken met haar schoonheid.Na een halve uur stond M Pierre op, zeggende dat hij de zieke moest bezoeken. Na madame Fonsé bedankt te heb ben, groette hij zacht beleefd madame en mejuffer Chanteau en ging weg. Nauw was hij vertrokken als madame Fonsé aan Frangoise vroeg te willen boven op haar kamer een borduurwerk halen. Het was met inzicht dat zij .de Dochter wegzond, want aanstonds naderde ze en haar diep in d'oogen ziende Madame Chanteau, sprak ze, dit huwelijk zoo haast mogelijk Welk huwelijk welk huwelijk? Van Frangoise met den kleinen Dokteur Weihoe 1 van mijnheer Pierre met Frangoise Ja, ja, madame, spreek toch rechtuit; is dat uw gedacht, uwen wensch niet Madame Chanteau ontstelde, aarzelde en zegde Ik., ik zeg niet neen; maar dit huwelijk is gansch on mogelijk.. Waarom De Moeder is er niet tegen. En de DochterEn M. Pierre? Zijn er voor. Hoe weet ge dat Ik heb het gelezen, gelezen in hun oogen J'ai vu fa dans leurs yeux. Maar, madame Ponsé, Mijnheer Chanteau 1 ge moest hem kennen gelijk ik hem ken.. Nooit zal hij zijn toestemming geven... Nooit.. Hij zal overwonnen worden Door wie Door de Liefde,madame Chanteau. Pari'Amour. Nous avons pour nous 1'Amour.. W'hebben de Liefde voor ons.. Binnen twee maand zijt ge Schoonmoeder De samenspraak werd onderbroken als Frangoise met het borduurwerk van boven kwam. Thuis zijnde, madame Chanteau werd ongerust haar echtgenoot, zeer barsch van inborst, anders goed van hart, doch vijand van alle teederheid, kon geen valsche sprongen verdragen; moest hij van vreemden weten met wie zijn Vrouw en Dochter gesproken had den op de Villa van madame Fonsé, er zou een wreedé' aigarade in huis zijn. Daarom thuis zijnde Raad, zegde ze, wie wij gevonden hebben bij madame Fonsé Hoe kan ik dat raden Die dame is zoo zonder ling, est si baroque, 't Is vreeslijk, gelijk in deze streek Vrouwen zijn met dwazen geestdrift Welnu, zei madame Chanteau, met bevende stem, w'hebben daar gevonden Poktor Bremur Wie, die deugniet, ce galapias, riep de Doktoor met woedende stem, ik hoop wel dat gij hem behan deld hebt gelijk hij het verdient. Maar, mijn lieve Vriend, mon pauvre ami, wat moesten wij daar doen volgens u; we waren daar im mers niet thuis. Hem in 't wezen gespuwd hebben, riep de oude Geneesheer, rood van gramschap,., 't is een monster c'est un monstre. dat sujekt, hem zien alleen doet mijn bloed koken. Doch alras is hij hier weg. Moeder en Dochter zouden geerne geantwoord heb ben Die brave zachte jongeling, een monster 1 Un monstre ce jeune homme. Doch ze kenden Papa. Elk woord zou zijn gramschap geprikkeld hebben. Ze vonden het dus geraadzaam te zwijgen en de bui te laten overgaan. Toch namen zij het vast besluit nooit of nimmer in 't wezen van den jongen Dokteur te spu wen, verre van daar. Ook wenschten zij volstrekt niet dat hij de Gemeen te zou verlaten. Zijn zaken verbeterden erhet voor oordeel tegen zijn soberheid van weinig recepten te schrijven, verdween van lieverlede; terwijl de oude Geneesheer barsch en ruw meesterde hij was zeer zacht, gaf uitleg over de ziekte, wekte het moraal op en nadat hij eenige Aibeidersdie erg ziek waren, ge nezen had, begon hij kalanten te krijgen in de Bur gerij en de rijken Stand. Telkens hij bij madame Fonsé kwam, wist deze dame hem behendig te spreken over de dochter van den ouden Doktoor.. Frangoise was braaf, werkzaam, goed voor den armen, ze zag veel af bij haren barschen Papa en verdiende in een beter midden te léven. Eenige weken later, een huurrijtuig hield stil aan de Villa Naar de Dekenij, zoo bevcol ze aan den koetsier. ('t Vervolgt) Gemeenteraad van &alst Zitting van Maandag 21 Mei, ten 5 ure.(Vervolg) Barometer in <ïe St. Ilarlenskerk Zich de behoeftigheid en den nood der werklieden te nutte maken om loonen te betalen welke niet in betrek staan met het geleverd werk. Stijgingen of dalingen veroorzaken in de prijzen der levensmiddelen door mo- nopoliums, ópkoopen, truts of kartels Paus Leo XIII. Ze plegen onrechtvaardigheid, de handelaars of landbouwers, die den huidigen akeligen toestand te baat nemen om levensmiddelen te bergen en die dan, ten gepaste tijde, aan de bevolking, die uit hun han den teven moet, meteene woekerwinst te koop aan te bieden. (Vastenbulle van 't Bisdom Gent van 1917) Nieuws uit Rusland KOLEN KOLEN Nu is geheel ons Land één verwarmde Zaal. Nooit heb ik zulke Meimaand beleefd Nooit zal er zooveel Fruit geweest zijn... Nooit was de grond zoo groei zaam... Er gaan vruchten zijn in overvloed... Maar de tijd vliegt snel, onthoudt het wel. Mei is weg in d'algemeene bewondering der Vol keren funi, fuli, Oiist-Kerremis-zaliger, Augustus. Oogst geschoren, winter geboren! September, October, Allerzielen, Hiverina, Winter. Zal het dan Vrede zijn Nescia,niemand die het weet, niemand.alhoewel elk het vastelijk hoopt. Nen winter zonder Kolen, 't ware onmenschelijk. Gent moet een goede vooraad Kolen hebben, want 't Volk schrijft aat, wie zijn rantsoen Kolen thuis wil krijgen, zijn speciale kaart zou inbrengen. Is 't waar dat aan de Koolputten hooge bergen Kolen liggen Is 't 't vervoer dat mankeert In Brabant mogen zij naar de Koolputten met wa gens en karren. Zou dat niet kunnen verkregen wor den voor Aalst en Omliggende SEL een soort van ge Zwijnen c Rei Begijnhof van Aalst Boekdrukkerij der Werf VEND 7IE van te AALST, (Gestjes) Pudding Powder Stella «DE STER» Petrol Benzol Huis Jan De Aleve, Lanse Zcut- str. 24, A als Portretten voor Pasport en al andere, bij Alf. Van der Meirsch, Nieuwstraat, Aalst Handel in Kurken Stopsels Na de Dagorde vroeg Raadsheer DB WiNDT het woord. De bond der Oud-Studenten van Staatsmiddelbare School had een brief geschreven naar het Schepen-Coileg om de Evenredigheid toegepast te zien in 't besiuur. Nu-dit bestuur moest hernieuwd worden, raadsheer De Windt ondersteun de die vraag in welsprekende woorden en gaf als bewijsre den dat nog meer dan elders de Evenredigheid een recht is en in 't voordeel derscholer, zou strekken. Van al de Bestuur leden is geen enkel die zijn kinderen naar die scholen zendt. Voorzitter D'Hert en Schepene Moeyersoen denken het oo- genblik ongepastschoolzaken zijn innig met politiek verbon den en goede verstandhouding is wenschelijk. Na den oorlog zal onderzocht worden of feiten bewijzen dat zulks kan geschieden. Raadsheer De Windt vraagt of men nu nog naar feiten moet wachten, als men getuige is der bereidwilligheid en toegevendheid der minderheden in de Voeding. Raadsheer Daens zegt dat de Democraten hier gelijk in al les de Evenredigheid vragen. In de geheime zitting hernieuwt de Meerderheid het man- da at der heerenCaiev aart, De Vis, DE NAYBR, Geeroms en Ro elands. Raadsheer Blanckaert roept d'aandacht van den Raad op het tuischen of dossen, dat zooveel gebeurt in de Stad door gasten van 15 of i 6 jaar. Zoo de Burgemeester dit niet kunnen beletten? B urgemeester D Heit weet daar niets van. Raadsheer Daens. Er is nogtans over geklaagd in de voedingscomiteiten. Raadsheer De Bethune. 't Is zoo inderdaad. Raadsheer Beman. Ja, 't is erg, en daarvoor gaan de jonge gasten centen afbedelen in de huizen. Raadsheer Daens. Er zijn geen scholen of leergangen voor volwassenen en't jong volk leert du dossen. Men ziet het rond de Kerken, aan 't Park, overal. Mijnheer de Burgemeester zal strenge orders geven aan de i politie. i De zitting wordt gesloten. Als e kolon in witten arduinsteen voorbij het Tabernakel- i huis vochtig uitslaat, dat is een teeken van regen. Als j de meerlaan hem wascht, als de vloer klam wordt, als 't zout nat wordt, als't ijzer zweet, als er veel slekken krui- pen, als de puiten roepeii, dit zijn al teekens van regen. De Minister-Voorzitter Lwow heeft verklaard Wij wil len in Rusland goede orde en sterke Legermacht om zoo haast mogelijk aan den Vrede te komen. Verders vrijheid en eerlijkheid en echte Demokratie. Volksman Kerenski, minister van Oorlog, heeft verklaard dat hij de goede orde waarborgt en den laatsten druppel van zijn bloed wilt geven in den dienst van 't Volk zijn luite nant Kofnin is bevelhebber van het militair distrikt'St. Pe tersburg Kofnin komt direkt uit Siberia waar hy tot dwang arbeid was veroordeeld. Wij willen geen v eroveringen, zei hoofdminister Lwow nog wij betrachten vriendschap met alle Volkeren. Wat wij bestrijden is het moordend en alverslindend militarisme. J j iftf ftl-ipl* Rond de jaren 600 was Brik. Apostel Goorix bouwde daar een kapel; rond die ka pel ontstond een dorp; 200 jaar later werd Brussel eet Stad. Te Saventbem, boven Brussel, is in de Prochiekerk een meesterstuk van Van Dyck Sink Martinus zijnen mantel dcelende. De Vlaming Var Dyck is wereldberoemd voor zijn Portretten.. Over 8 A 10 jaar kwam te Namen, bij een Vriend van mij twee Amerikaanders, op zoek naar 'nen Van Dyck de Gravinne was in Amerika, de Graaf in België, en vote den Graaf wilden ze 250,000 fr. geven. Mij werd de vraog gedaan op te speuren waar 't Portret van den Graaf was... Waarschijnlijk te Leuven bij M. Schot laert, alsdan Voorzitter der Kamer. M. Schoilaert zegde ja, dit Schilderstuk is in mijn Huis te Leuven- er zijn mij reeds 3o0,000 fr. voor geboden; maar zoo lang ik leef, gaat het uit Vlaanderen niet... Mijn Erfge namen kunnen er meê doen wat ze willen, maar it verkoop die Van Dyck niet. ba/s vc zijn in alle deelen der wereld gekend en van zeer groot nut. Behalve het vleesch en spek, zeer fijn en voed zaam, worden de darmen gebruikt tot het maken van worst; de dikke huid door de zadelmakers en boek binders en de borstels tot het maken van allerlei borstelwerk, van kwasten en penseelen en tot het be reiden van mortel. Volgens een optelling over eenige jaren zijn 10 1/2 7 5 1/2 4 1/2 4 3 1/2 777.000 632,000 442,000 32'\G00 704,000 100,000 De wilde Zwijnen kunnen van 20 tot 25 jaar oud worden. Hun vleesch is fijn en smakelijk; ze leven in dichte bosschen, zoeken poelen op, waar ze zich in 't water kunnen wentelen. In Chi; a is het wijn een huisdier; de Engelsche zwijnen zijn zeer beroemd en bijna overal ingevoerd. in Rusland in Duitschland in Frankrijk in Spanje in Italië in Engeland in Portugal in België in Denemarken in Nederland in Zwitserland in Noorwegen millioen zwijnen zwijnen HERDERSEM. Soloslim gespeeld door Alex, Van Gyseghem met 11 schuppen en koekeren heer en twee. De medespelers waren Emerence Schepens Felix Melkebeek, Richard De Winter en Esther De Witte, APOTHEKERSBOlVn. Zondag 3 J""1- M- AI. Ghysselinckx, Meienstraat AALST. BURGELIIKEN STAND QKBOORTEN Mannelijk 2\ Vrouwelijk 6 8 Huwelijken Geene. OVERLIJDENS P. Vleurijkx.m. VandenBorre, gepens. 69 j. Statiestr. E Keppens, m. Ee Moor.zg. 53 j. Oud.D.m. stw. J. Walgraaf.vr, Van Reuterghem,zb.62 j. Ajuinstr. E. Van Camteren, we. De Brucker, zb. 33 j. Loolstr. tn Aalst is verschenen en te koop aan 75 c. ten prof ijte der verminkte soldaten of de volledige geschiedenis van het oudste gesticht der stad, opgezocht en beschreven van d'cerste tijden af en tot in de mlnsle bijzonderheden, door Petrus Van Nuf fel. 96 bl. Qeen Aalstenaar die kan lezen of hij zou dit merkweerdig boekje moeten in huis hebben. Alle slach van Drukwerk; spoedige bediening, genadige prijzen. Doodbeeldekes met portret, spoedig geleverd, treffend van gelijker is, gelijk t Portret van Jan De Neef-zaliger. De Notaris DE WINDT, te Aalst, zal ver- koopen den Maandag 4 Juni 1917, om 2 ure het hooigras wassende in een meersch te Aalst-Gestjes,eigendom der HH. Verbrugghen. Gereed te betalen. Moeders, gij allen welke uwe intresten wilt beminnen, gebruikt voor het gereedmaken van uw melk en andere eetwaren, het gekend merk DE STHR, v. elke onder alle waar borg van zuiverheid mag verkocht worden. Te verkrijgen in alle goede specerijwinkels. bij Alt. Jansegers-De Cock, Nieuwebrug- straat. 8, Zwartenhoék, Aalst. groote keus van behangpapieren, ijzeren Engel sche bedden, groot en klein, met toebehoorten, wiegen, zetels, mattenen carpetten, foyers, trap- loopers, toile-cirée, tapijten in feuter en toite- cirée, enz, enz. aan genadigen prijs. Gelast zich met het plaaisen van Rouwkapellen. Lange Zoutsiraat, 24 Louis DE SCHRYVER, «In de Klok Hopmarkt Aalst.

De Werkman | 1917 | | pagina 2