'De Wapens neéri ,3; M: De Voeding Ltopfinde bedachten. «-- ^É^o^s^lEu^ /Zondag £6 Aug., na d'ïïoogmis Loopende Nieuws en En d'Aardajipeis Och God In den naam Tan Christus De Stad Aalst is RUK. Leven van den H. Petrus 'A „J - v 45° JAARGANG Nu 2328 24 Augusti 1917 Hoofdopsteller i Volksvertegenw. DAENS Prijs t 4 ctm. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS 4 ZUSTER B. langrijke Vergadering van het Hoofdbestuur. Dl Volksvertegenwoordiger zal aanwezig zijn. Overeen twintigtal jaren, min of meer, alsDuitich- lanti in den hossd en brossel liep van gewapende Na tie, van versterkingen, van algemeenen dienstplicht, iandwahr, stormvvahr, toen schreef een Duitsche Vrouw, een Duitsche Vrouw een boek met titel DE WAPENS NEÊR! Rond dit Boek, ontstond stormachtig veel gerucht, doch het bleef daarbij, de bewapening ging voort in Dtiilschland gelijk in ander landen; in 1911 moest den Pacifist 'van Zwitserland schrijven dat Europa twintig milliards per jaar nitgaf aan de gewapende Natie, door eenigen uitgegeven als een borstweer te gen den Oorlog, maar inderdaad een bereiding tot den Oorlog, gelijk wij het nu jammerlijk en smartlijk ondervinden. Drij jaar lang ligt alles neêrWerk, Handel, Nij verheid, Kunstmillioenen en milliards Geld liggen neêr, in diepe afgronden; millioenen jonkheden liggen neêr, dood ot gewond; maar de Wapens blijven hoog en dreigend. Nu dat de lijdende Volkeren half wanhopig en schrikkend van smart vragen Gaat de Oorlog blijven duren Staan wij voor een vierde Oorlogswinter Nu kletst en galmt het wederom DE WAPENSNEÊR! 't is het Opperhoofd van alle Christenen, thans zonder wereldlijke macht, God zij dank I die een Nota rondstuurt aan alle Oorlogsvoerders; zijne Nota, lang'en njp overdacht, is'tégéhwóordig onder d'oogen van alle Regeerders en van al de Volkeren I aus Benediktus, in 't begin zijner Regeering ver dacht van Oostenrijkkismus, is door zijn strikte on partijdigheid om allen die lijden te helpen, tot een hoog gezag geklommen, zelfs bij niet-geloovigen. Terwij! de Oorlogvoerders tot elkander weifelend prevelen Maar zeg toch onder welke voorwaarden gij VREDE wilt. Hij, de Man uit 't Vatikaan, spreekt klaar en krach tig Niemand verpletterd (Drij jaar Oorlog toonen immers dat do Oorlog voerders schier van gelijke macht zijn). Qeen veroveringen. (De zucht naar veroveringen is de eenige rede der Oorlogen). Alle Landen in hun oude grenzen. Aan Duitsch- Iand zijn Koloniën terug. Aan de kleine Landen volte Vrijheid. Vrijheid op Zee. Elke groete Oorlogsvoer- der zijn kosten en lasten dragen. De kleine Londen België, Servië, Rumenië gansch hersteld. Algemcene ontwapening, ben Scheidsgerecht tus- schen de Natiën, voor vasten Vrede. Dit is't bijzonderste; elk is nu onderricht over dit Soldatenspel; dit helsch wangedrocht van Militairen moet uit de wereld. Als Opperhoofd van alle Christenen spreekt de Paus een eerlijk onpartijdig woord. Van vvcêrskanlen zuilen teleurstellingen zijn zooveel bloed vergoten, zooveel geld verkwist, zooveel puinhoopen gemaakt, zonder iets te bekomen. Doch indien 't woord van den Paus en de erbarme lijke klachten van de Volkeren de Wapens niet doen neerleggen; indien de Oorlog nog drij a vier jaren duurt, want geld om te vechten zullen de Potentaten altijd vinden en eik jaar komen nieuwe klassen Jonk heden aam als het geleerd en beschaafd Europa ec.i kerkhof geworden is en een wildernis;- dat de menschen op straat dood vallen van koude en uitge putheid, dan zal men toch moeten eindigen met te handelen gelijk de Nota uit 't Vatikaan. Er zijn inderdaad enkel drij wegen: De woorden van den Paus de losbersting der Volkswoede dan Oorlog vo- rtzetien nog een of twee jaar, zonder uit komst. Volksv. DAZN3. Te GENT, aan St, Bavus, staat het hout uitgeplakt aan 10 fr i'e 106 kilos, gezaagd in klompjes •ilijic kareelsteen. Een onrecht vaardige Wet is geene Wet [maar eene ovtrweldiging. t' OKE- GEM.bij Ninove zijn de 32 vluch telingen zeer tevrede ze worden behandeld als leden der Familie on hebbeno.a. 3 kilos Aardappels per week aan 20 centiemen. Zoo kan 't nog schikken maar 4o en 50 centiemen veor een kiloken petatters dat is ongoddelijk. Want men wefe het wel Onrechtvcerdig goed geaijdt nietDie ai en droeven Oorlogstijd misbruikt, zullen hun leven iang aan zielsknaging lijden,dat is zeker. Te Brus sel heeft men in de maand Juli v*or 20.000 fr. bedor ven Paling moeten i.ndelven. RUSLAND spreekt van een Concordaat te sluiten met de Paus. Voor een Christen is nergens een vreemd Land. (Woorden van Pater Lacordairc.) Zekere Marie Cosyns van Geeraerdsbergen d:? te Oudenaarde retds 4 maand ge vang kreeg voor geheime hulp aan Kindermoord, was in beroep en heeft la Gent hare straf behouden. Kleinigheden berispen wij in anderen, en onze groole misdrijven zien wij over't hoofd. (Nav. Chr.) De Keizerlijke familie van RUSLAND is verbannen naar een onbekende plaats. Een smid van ANTWER PEN, nog een brok Edelman, heeft valsche nikkelkens gemaakt van 0,25 L. en zit voor 6 maanden vast. Wij voeten zeer haast en achten zeer groot wot wij van anderen te lijden hebben, maor wat anderen van ons uitstaan, daar denken wij niet aan.(Nav, Chr.) Een-gezonde en aai.Kciiaiiie Villegiatier is liet klein, aanvallig BAMBRUGGE De Olifant heeft twee slagtanden die elk zes voet lang (zijn. Er heerscht eene groote sterfte in de Schaap- kenswereld. Het zijn vooral de jonge dieren die het meest aange tast worden. Buikpijn, krampen, gevolgd door eene spoedige dood. ja, die teere beestjes worden ook met oorlogskost op gebracht en daar kunnen zij niet tegen, zoomin als veel menschen. Hij zal gemakkelijk tevrede zijn en gerust, diens geweten zuiver is. Te Wieze en t' Herdersem is de Soep nijg goed. In Aafsf was zij zondag voor goed aan de beterzij Van 20 Oogst tot 1 Sept. was te Gent 't rantsoen RIJST 100 gr. per hoofd aan 1,20 fr.BOONEN loo gr. aan l,5o AJUIN 25o gr. aan o,4o ZOUT 25» gr. aar, 0,28MOSSELS werden verkocht in de visch- winkeis die hét vragen. De versche Zeevisch blijft te koop Kabeljauw, 3 fr. Schellevisch, 2fr. In Aalst was de prijs veel hooger. OM WELKE REDEN Te Gent hangt uitgeplakt aan de Gemeentewin kels Ajuin, 56 c. Selder lo c.; Appels 55 c. Bloem 9o c. tot i fr. Wortels 5o c. Peren 25 c.Andijf 12 tot 15 c.Tomaten 95 c. Hot rantsoen Ajuin is te Gent gebracht van 25o gr. tot 5oo. 't Is droef en wreedDe vroege Aardappels, d i e zooveel beloofden, en waarop zooveel brave Werk- menschen hun betrouwen hadden gesteld, de wreede langdurige Regen heeft alles vernield.".. Op Mijlbeek bij de honderd menschen, die een akkerke Land had den, waarop ze met recht en rede meinden 1 zak, 2 a 3 zakken Patatteren te hebben, nu NIETS!... Hun nen arbeid verioren, al hun onkosten Rond 't Park zijn er ook in dien wreeden toestand... Zou Schepene Moeysrsoen den heer Mizerez niet willen helpen, om i dis ongelukkige menschen iets of wat schadeloos te i stellen Eik zou het hem Eer en Dank spreken. in Smokkelaars, In ledelaars en in Burgemeeiter» Aal«t heeft tegei- woc-rdig VIJF Burgemeester» in lovaa Een Burgemeester die el 3 jaar in Engeland zit; ee» Burgemeester die In 't ket zit, nog 4 weken ea zij nen tijd is uit; een Burgemeester, in spé, die in zijn herberg staat of zit, een kleine Burgemeester die deftig en neerstig zijn ronde doet en «en Burgemeester die statig zetelt. Ib den naam van Christus smeeken wij den onze Biecesenen die met' Urdeed Christene mensehen villen zijn, voor de gerustheid ven hun ge. veten en uit medelijden tot hunnen evenmeasch, te verzaken aan dien han. del welke Wij moeten veroordeeltn, en aen die eischen ven die prijzen welke de waarde van de waren ver overtreffen. E MI LI US JOANNES, Bisschop van Gent. DOOK V0LK6YERTEGRNW00RDIGER PETRUS DAENS Hoe Roomen was als Petras er kwam Apostel en Paus Petrus was dus te Roomen; Volgeas d'inzichten van den Goddelijken Ver losser «Want, zoo preêkte Paus Leo 1 in een ser moen over Petrus Paulus, want het licht der Waarheid moest uit de hoofdstad van 't Ro- meinsch Keizerrijk alom en overal voortvloeien, voer 't geluk der wereld, gelijk uit het hoofd het leven in 't geheel het Lichaam komt. In Roomen waren 400 Tempels van afgoden is Roomen waren Kunst- en Wetenschappen ten hoogstel top; en nogtbans die Stad stonk van hoogmoed en was rot van bederfde Ontucht werd er vereerd in eenen Tempelde Sodomie- terij, nu zoo streng gestraft door de Burgerlijke Wetten, werd beschermd en aangemoedigd; er waren Pensiomaten om Sodomieten te kweeken; Ontucht cn Echtschennis waren geen schande; liefde voer arm en lfdenden was een onbekende zaak, geen enkel Hospitaal in dit rijk Roomen wie onnntlig was of gebrekkig, werd afgemaakt; ever de zelfsmoord schrijft Seneka Die wijs is, verlaat het leven als het hem slecht gaat. En 't was in die Stad van lijfgenot en ziolsbe- derf, van wreedheid en hoogmoed dat een arme Visscher kwammet een Leering van reine zeden, van opoffering, zelfverloochening on vernede ring. Die arme onbekende Visscher had goen geld, geen invloed, geon voorspraak, geen wa pens, maar do God-Mcnsch hom gezegd had Petrasgij *ult Visscher worden van Menschen. Verblijf en Predikatie Eerst ging hij in een Volkswijk aan den Tie- ber, waar 15 h 20,000 vrije Joden woonden vol gens do Romeinsche Wetten mochten zij don Joodschen Godsdienst belijden Petrus kreog daar huisvesting; hij maakte er propaganda en ging zelfs in de Sinagoog spreken; hij toonde er dat Jesus in Jerusalem gekruist, waarlijk do Zoon van God was, de beloc fde Messias die 't Menschdom moest verlossen; diojesus, zegde hij, heeft zijne Godheid getoond door ontelbare Mirakelen; hij is verrezen, bij zendt ons tot u met zijne goddelijke Leering. Wonderbare vrachten voor zijnen arbeid Eenige Joden bekeerden zich, maar hun Op perpriesters hkndelden hier gelijk te Jerusalem en weldra moest Petrus daar weg dan ging hij naar eon ander Volkswijk op de Via Lata in 't huis van een arme oude Vrouw Sabina daar zette hij zijn propaganda voort, sprak op de stra ten en ook in de Forums, gelijk men zou zeggen op de Markten. Petrus had medehelpers, o. a. Peleraeus, met hem uit Antiochië gekomen en die een der eerste Martelaren werd. De naam van Christus was in Romen gebracht door Remeinsche Soldaten die in Judea dienst de den als Ons Heer er leeraarde en gedood werd; in de geleerde wereld was Christus aanzien als philosoof en raenschenvriend; zelfs was er spraak geweest in het Pantheon Christus op eenen Ou- laar te plaatsen; doch niet een Outaar moest Christus daar hebben, heerschen moest hij daar. De woorden van petrus werden daar bekrach tigd door Mirakelen; hij kreeg medehelpers, eerst klein Volk, doch weldra rijken en geleer den; op de Vise Momentare had hij weldra een groot lokaal die hem als Kerk diende hij las er Mis en bediende de Sacramenten. Daar bekeerde hij een Lid van 't Romeinsch, pudens, die zijn huis in de Vicus patricicus te zijner beschik king stelde; later werd dit Huis een Basiliek; Senateur pudens hielp petrus op de krachtigste wijze; de Christene Leering liep voort a!s een vuur, bijzooverre dat Keizer Cloudus in 't jaar 47 zijn beklach deed over den rassen vooruit gang dier vreemde superstitie. Staatsman Tibe rius voegde erbij "Korts nadien kwamen heidensche priesters hua beklach doen bij den Keizer.. Een blasfi- matism, zegde ze, is hier aans.ekomen alle da gen lastert hij <;e goede en verleidt het Volk, hij hoeft met hem dertig discipelen; gedurig doen zij wondere werken door d'aanroeping van iemand die in Judea gektuist cn welke zij aanbidden. Koris daarna gaf Claudius een dekreet uit als- volgt Wie als Christen herkend is, moet voor de Recbtbakk; verzaakt hij en vereert hij de Go den, hij zal eer en gunsten ontvangen, zoo niet, hij zal gepijnigd worden en ter dood gebracht.» 't Vervolgt.

De Werkman | 1917 | | pagina 1