Mr PETRUS DAENS Aau de heer Voorzitter vnn het Voe» dingscomileit te Aaist lien kijkje in 'l bijzonder leven van l'ieter Daens. it 46= JAARGANG N° 2361 12 April 1018 Prijs 5 ctm. t Drukkers-Uitgevers Franz DAENS ZUSTER, AALST ALS LETTERBEOEFENAAR Met het afsterven van M. Petrus Daens verdwijnt stellig een figuur iri 't Viaamsch Land. Het is aan ons niet, 's mans leven, als dagblad schrijver en partijleider, op politiek gebied, voor 't nageslacht te boeken. vVij willen hem enkel deen kennen als Viaamsch publicist, en zeggen wat hij, in deze hoedanigheid, op h«t veld der letteren voort bracht zeggen wat zijn naam bediedt, door de Pot ter en Broeckaert, in de Qeschiedenis van Aalst, in de ga'erij der verdienstelijke Aalstenaars opgenomen. Geboren den 10 Juni 1842, debuteerde hij als jonge taalminnaar, in du uitgaven van dsn Familiekring, met Hoe men Sergesint wordt (nr 90), hetwelk een uitbundigen bijval verwierf. Spoedig werd dit werk dan ook gevolgd door Drie dagen te Parijs, (nr 97) en de historische novelle De laatste Novitie van Af- fligem, in twee deelen (n' 102), die de Doctors Moroy en Caudron, van Moorsel, zich zeer ten nutte maak ten voor hunne geschiedkundigs verhandelingen en toneelspelen. De naam van den jeugdigen taalbeoe fenaar had van toen af een gunstigen weergalm, die hem verstoutte, ten ]are 1875, te Parijs in druk te ge ven Geen huisken zonder kruisken. Van dit tijdperk jaarteekenen ook zijne zedeschet- sen en novellen Het zevende Kind, Geeraard den dui vel en Eert Vader en Moeder. M. Daens slichtte, den 5 Juni 1865, samen met L. Haumon! en Silvain Van der Gucht de afdeeling van het Davidsgenootschap den 10 September 1864, met baron Paul Béihune, de Katholieke Burgerskring De Vriendschap er, den 25 Januari 1890, met doctor BiUwens, het Viaamsch laalgilde. Tijdens den Sehoolstrijd stond de jonge Vlaming aan de spits der gelederen. Aistoen verschenen van zijrie scherpgesneden pen een aantal liederen, die Vlaanderen dóór wccrgalmdsn, en eenereeks tooneel- spelen, waaronder, om inaer van één enkel te gewa "T-r Onder hef Schrikbewind, uie op hei rooneel vals Konderden gemeenten, opgevoerd, geestdrift en örif zachlijken bijval verwekten. De avondstonden van den pas ontstanen Burgerskring, door den Schrijver met zijn werk opgeluisterd, zulten ten eeuwigen dage met gulden letters in de annalen van den nog bestaan- den Kriii»'almgeteekerid blijven. Altijd op" de bres met pen en woord, was hij steeds de aangewezen tolk bij Jubelfeesten, in Zondagscholen en Congregatiën. Hos mer.ig schoon en eenvoudig kerk- en processie- lied heeft men hem niet te danken Wie herinnert zich niet de tot het hart sprekende heilwenschen in gebonden en ongebonden stijl, gericht tot de jubilee- rende bestuurders onzer Zondagschool Eugeen Van Itterbeek en Judecus Mertens Door hitte en kou zag men hem vlijtig snellen, Den Zondagnoen, naar zijnen post van eer. De tijd die vloog, hem kon geen perken stellen En thans nog vlugger, nog sneller dan weleer, Ziet men hem nu als oppermeester streven, En deelt aan elk ztjn kloeken ie ver mee, Qegroet, gegroet I O eeuwig zal hij leven I Gegroet, gegroet, heer Mertens'Jubilc l De verschijning van M. Daens' werk Het Klein Baljuwken, verhaal uit den Besloten Tijd, vestigde voor goed zijnen naam van Valkschrijver. Weinige werken, sinds een kwaarleeuws in het licht gekomen, vonden een zoo grooten aftrok als deze aantrekkelijke lokale geschiedenis, en het is te wenschen dat dit verhaal een tweeden druk beleve. In latere tijden schreef de onvermoeibare werker bijna ontelbare oorspronkelijke of vertaalde werkjes, die bij het V'aamsche Volk een ongemeen gunstig onthaal te beurt vielen. Noemen wij slechts eenige der belangrijksteHet Gulden boekje der longe Werklieden (1888) Leven van Mgr Lambrecht (1889)) Het Huisgezin van den Werkman (1892), Bavo en Livina of de wereld der Socialisten (189!), Een reisje naar Lourdes Leven van Pastor Knelpp Reis naar Rome, enz. enz, Middelerwijl verspreidde hij nog door den druk yerssheidene mengelwerken, waarvan de opsomming alleen te ver zou leiden. Stukken van minderen omvang, links en rechts, in almanakken en gazetten verschenen, getuigen van schrijver's lijvige documentatie in handschriften en overleveringen ln zake van plaatselijke wetenswaardigheden en betrek kelijk oude stadgenooten, als daar zijn de Dekens De Hert en De Blieck, Pastoor Vyt, Pater Bernard, Pater Van begem, Albert Liénart en anderen. Vaak ongekunsteld waren die werken, ja doch allen ademden eene hartstochtelijke kinderliefde voor den geboortegrond; allen dragen «.ene zóó oorspron kelijke kleur, dat man graag zorgeloosheid van slijt, al te ruwe bewerking eigen aan de mannen der journalistiek over het hoofd ziet. Vergeten wij ook i niet, dat het in den bloeitijd des Schrijvers, op letter- i kundig gebied, veel te wenschen liet. Men moet het Volk leeren lezen; iedere penvoerder was een baan- j breker. De ouderen zouden het thans ook beter doen; j en wij, minder goed toegerust dan heden, hadden het niet beter gekunnen. Sluiten wij de opgaaf zijner letterkundige werkjes met de levensbeschrijvingen van Anneessens, Sint Martinus, den H. Petrus en van Priester Daens, als mede de onvoltooide Verschijningen te Lourdes, naar het Fransch van Laesère. Voeg bij dit alles eene lange reeks mengelwerken, duizenden vlugschriften, het beheer en opstel van verscheidene weekbladen, hot uitgeven van een dertigtal almanakken en men staat verbaasd vóór dien ontzachiijken geestesarbeid, te midden van strijd en de schrikkelijkste vervolgingen. Petrus Baens was Aalstenaar uit één ztuk Aalste naar dóór en dóór gesproten uit zuiver Aalstersch bloed van het deftigst allooi. Zoon uit het Volk, kind zijner werken, genoot hij de faam van een Volks schrijver, wiens eigendommelijkheid door niemand betwist noch.geëvenaard wordt. In een paar trekken schilderde hij naar de natuurals ironist bezat hij, verklaarde de groots Antwerpsche uitgever Van Os- De Wolf, zijn weerga niet. Onweerstaanbaar sleepte hij de massa mee, "mdai hij sprak tot het hart van 't V-Ik, het hart dat klopte mei dit van den Schalie dekkerszoon, die zijn geboortestad zoo onuitspreke lijk liefhad en verheerlijkt De dood verraste M. Daens aan de schrijftafel, met de pen in de hand. Zoo sterft de Viaarasche soldaat, na het verbruik zijner laatste kardoes De Vlaamsche Letteren zullen zijn naam in duurbaar aandenken houden. amore et spe. N. 3. Wij wilien bij de beoordeeling van den achtba en Schrijver onze Lzers in het bijzonder attent maken op een boek dat wel het standaardwerk van M. Daens mag genoemd worden, en dat voomamenUik bij de Chfistene Democraten in hooge eer en aanzien staat, namelijk 'IET LEVEN VAN PRIESTER DAENS. Aak uit boek JieefTT'ieier Daens gewerkt met weergaboze op offering. Dag en nacht was hij aan. den arbe.d om tot in de min ste bijzonderheid het leven en den grooten strijd van den Voiks priester uit te wérken en zoodoende aan de partij der Christene Democraten een heerlijk werk v-n blijvende waarde te schenken. Menschen die niet aan politiek doen, kunnen Het boek -Het Leven van Priester D a e n s, een oogenbiik uit het oog verliezen, doch voor ons. Democraten is en blijft dat het standaardwerk van M. Daens. Menig democraat zal dit schoone boek als blijvend aandenken van de gebroeders Daens willen bezitien. Onderstaande brief wed ons toegezonden sedert veertien da gen, doch gezien de gekende omstandigheden, kon hij nu maar verschijnen. Aalst, 16 Maart, 1918 Waarde heer Voorzitter. Ik heb de eer Ued. mijn ontslag aan te bieden als lid van den .algemeenen raad van het VoeJingscomiteit voor Aalst, omdat ik de zienswijze niet deelen kan van de meerderheid van den raad, aangaande de zaak Carbuur waarin een der leden betrokken is. Het teit dat dit lid aan de lieer d.d. burgemeester der stad Aalst eene som van 500 fr. heeft overhandigdjjvoor het afleveren van offi.G;ëeie stukken tot het bekomen van den Carbuur, sluit, vol gens mij, de gedachte uit dat er van zijnentwege enkel eene nala tigheid zou geveest zijs, maar geeft, in ieder geval aan mij, de overtuiging, dat hij een niet te vergeven misbtuik heeft gemaakt van het vertrouwen dat in hem werd gesteld, onverlet of hij in de zaak een persoonlijk belang had of niet. Ik heb mij dan pok niet kunnen aansluiten bij de dagorde der meerdetheid die zich bepeikt bij eene afkeuring zonder meer, wanneer er diende gehandeld te worden. Ik durfde nochtans verhopen dat het bedoelde lid uit eigen be weging zijn ontslag zou genomen hebben, hetgeen eenieder in zijne plaats zonder twijfel zöu gedaan hebben. Daar het nu eens niet zoo is, staat er mij niets anders te doen als er zelf van uit te trekken. Gelief zoo goed te zijn in de eerstkomende zitting van den raad mijn schrijven te willen medcdeelen, schrijven dat ik voor- nemens ben openbaar te maken. Aanvaard, waarde heer voorzitter, de verzekering mijner hoog- achtende gevoelens. PAUL MICHIELS, Advokaat. Zoowel als in het openbaar, was Pieter Daens in het bijzon der leven een eigenaardigheid en het zal wellicht den lezer ge noegen doen een kijkje te krijgen in het intiem leven van den Volksvertegenwoordiger. Pieter Daens was vooreerst een onverbeterlijke kindervriend. Wat heeft hij voor de kinders al niet gedaan! Nooit ging hij drie straten ver of hij bracht eenige lekkernij of snoeperij mede. Bij zijne thuiskomst liepen de kinderen hem steeds met opgeheven armen te gemoet of gingen, schaterend van vreugde, den buit uit zijne zakken halen. Zelfs als de bengels nog zoo klein waren, onnoo'ele waggelbeentjes, dat i zij geen enkel ander woordje konden stamelen, toch kon- den zij reeds roepen Vader, koek Petje, bol I... Kn toen moest Daens lachen, wijl zijne oogen vol tranen schoten. Zijne zakken waren steeds opgevuld met prentjes en beeldekens Op den overkant deed hij dan gewoonlijk een gebedeken drukken, en op reis, bij vrienden en-kenis- sen, op de straat, in den trein, overal waar hij kinderen ontmoette deelde hij beeldekens en oogenblikkelijk stond den naam van mijnheer Petrus gegrift in d'hartjes der onschuldige kleinen. Zijn lievelingswerk was het uitgeven van Rosa van T a 11 n e n b u r g. Dit schoone boek van kinderliefde heeft hij verkleind tot eene uitgave van 10 centiemen. God God 1 wat zyn er van die boekjes weggeschon ken aan de kinderen I Hij had dit zelf gedrukt, zelf ge vouwen, zelf genaaid, en telkens als hij zulk een boekje in 't handje van een kind stopte, blonk zijn wezen van vreugde. Soms, als hij in de stralen der stad rondslenterde, hin gen de kinderen aan zijn vest Mijnheer Petrus, hebt gij ons geen boekje En toen zocht en snuffelde hij in den hoop papieren die hij steeds onderdon arm had,deel de uit of zegde Komt te middag als ik thuis ben, ik zal u allemaal een boekje geven. Het blijde nieuws deed spoedig de ronde in de buurt en zoo zag men de bengel- kens soms met tientallen C-hipka bestormen, om het boekje te halen dat «mijnheer Petrus» hen beloofd had. Zoo veroverde |hij hondertallen kinderhartjes en dat maakte hem gelukkig. Daens kende thuis geene rust. Verondersteld dat de laatste kopij voor de gazet ter drukkerij was, een half uur later lag er weer al een hoopje gereed voor de vol gende week. Voor hem op tafel lagen steeds met hoopen boeken en geschriften, die hij zonder verpcozen raad pleegde, aanteekeningen in maakte of uit vertaalde. Schreef of las hij niet, dan bond hij boeken, plekte blaadjes in, enz. Dan gaf hij die boeken die hij zelf ge- bonden had, als geschenk aan zijne vrienden. In een vrij oogenbiik zocht hij genoegen in 't kaart spel. Nochtans hij speelde slechts één spel Wippen. Hoevele van de vrienden die hem nanoen of 's avonds kwamen bezoeken, moesten met hemleens wippen! Ja, hij was er zot van 1 Doch in den laatsten tijd was zijne liefde geheel op het bakspel overgegaan. Twee dagen voor zijnen dood zeg de hij nog lachend tot zijne familie Moest het "."beu- ren dat wij ooit moesten vluchten, dan neem ik toch mijn bak mee. Ik zal hem zelve dragen 1 Hoe roerend komt ons dat alles nu voor, nu bij ons ontnomen werd... Pieter Daens leerde zijne kinderen de eerste gebeden, 's Morgens,'s middags en 's avonds bad hij voor. Hij hield er volstrekt aan dat de kinderen traag zouden bidden en ieder woord goed zouden uitspreken. Och, kind, zegde hij soms, v;aag aan Ónzen Lieven Heer maar wat boter op uw dagelijksch brood 1 En dan deed hij de kinderen bidden Onze Vader, die in de Hemelen zijt.... geef ons heden ons dagelijksch brood met boter op... Hoe typisch voor een man als Pieter Daens I Nog eens Dat komt ons nu allemaal zoo roerend voor, nu hij weg is. De Oorlog is voor Pieter Daens een smartelijk tijd stip geweest, Eén Zoon werd hem geboren, éón Daens, on wien I-lij heel zijne hoop en vertrouwen had gesteld, om dén naam'van Daens by't Volk van Vlaanderen te bewaren en te doen voortleven. Die zoon, Franz, gegroeid tot een vollen, krachtigen man, waarvan de Christene Volkspartij zooveel ver wachtte, Franz, die door het Volk reeds bemind en geëerd werd als het kind dat de weldaden zijns Va ders aan de arme, ongelukkige menigte zou voort zetten, Franz moest oprr-archeeren tot den bloedigen krijg die in 1914 ontbranddo. Én hu is gegaan, vol hoop en moed, latende te huis zijn oude Vader, die in bange angst ae geweldige dingen zag gebeuren. Franz stood in de eersie lijnen van 't bloedig IJzer front in October 1914. Dat weet de Familie Daens. Doch dan ook is Franz, de eenige Zoon, verdwenen en sedert October'14 is er van hem geen enkel be richtje meer gekomen. Eea geweldige angst sloeg neer in de Familie Daens, cn alhoewel er geen doodsbericht is aange komen, toch bloedde er eene diepe wonde in 't hart van den ouden Volksvertegenwoordiger. Nu en dan kwam er een flitsie hoop tusschen de donkere onheilswolken en steeds leefde er diep in de zielo van Vader Daens eene stem die Hem troostte en hoop gaf. Hij zelf stortte hoop in 't benauwde hart zijner Vrouw en Kinderen met een o Franz zal weder komen 1 Wij zullen hem nog wederzien Doch wat moet er omgegaan zijn in de ziel van Daens als na Nieuwjaar die verschrikkelijke kwaal over Hem nederkwam en Hij op Franz dacht?.... Uren aan uren za Hij voorover gebogen, diep den kend, doch aan zijn eigen gezin niet zeggend aan wien Wii zullen Fran nog wederzien 1... Als Franz terugkomt de hemel zal geuadig zijn- als de jongen terugkomt, Vader Daens zal hem 'niet meer zien, noch den jongen Soldaat za! zijn oude ge liefde Vader meer aanschouwen... De hand des Hem n heei'c diepe, diepe wonden ge slagen. Zy die de eeuwigheid ingingen voelen noch smart noch wonden, doch Dij hen die biyven, bloeden zij dubbel

De Werkman | 1918 | | pagina 1