Monstering Waarom is't Suiker zoo duur? Groot en goed Mieuws Aan den Arbeid Oorlog de Oorlog Redaktie Men zende Brief wisseling ZONDAG Uit goede bron vernemen wij dat er eindelijk aan den rechtvaardigen eisch der Bevolking gehoor is verleend en dat van heden af de gezinnen welke ver- schillige Soldaten in 't Leger hebben, hunne vergoe ding zullen bekomen op volgender wijze Voor den eersten 1,25 fr. per dag, voor den 2 persoon zal de vergoeding 0,65 daags en voor de overige 0,45 be dragen en dit met terugwerkende kracht van 1 Ja nuari 1918. Dit mogen we verheugend noemen, daar dit een feit is, waarop onzen achtbaren Volksvertegenwoor diger wijlen Pieter Daens, meermaals de aandacht geroepen en verdedigd heeft. Het ware ook te wenschen dat die vermeerdering, waaraan de gezinnen sedert 't ontstaan van den oor log recht hebben, ai de achterstellen zouden trekken, en dat het Nationaal Hulp Komtteit er geen rekening zou van houden van de vermeerdeiing, anders is het met de eene hand geyen er met de andere .terug ne men. Dp Voeding te Gent Van 21 April tot 4 Mei zijn te bekomen Smout 350 gr. per hoofd a 5 jr.; Spek 25o gr. gerookt 5,4o, gezouten 5 fr.; 380 gr. l,2o; Rijsicrême 21o gr. l,4o; Koffie 5o gr. 8 fr.; Zout 2oo gr. o,3o. In Oent geniet iedereen per hoofd en per week 5o gr. Vet. Nu is dat vermeerderd en gebracht op een rantsoen van 7o gr. per week. De Waarheid van Gent is in het bezit geraakt1 van de balans der Suikerfabriek van Moerbeke. Deze fabriek heeft met een kapitaal van 1,500,000 fr. op één jaar bijna één millioen gewonnen; dat is zoo het ronde sommeken van 65 fr. per honderd. Naar het schijnt werkt die fabriek voor het Komiteit. Het sui ker is aangeslagen'en de suikerbeeten ook. Niettemin maken die Heeren zulke schromelijke winsten. En wie moet het betalen Eenvoudig wij die naar de Ko miteiten om Suiker gaan. En dat is allemaal goed en wel God God wat gebeuren er met den oorlog toch fraaie dingen Wij ontvangen volgend schrijven Hollaml - öpsfookjes van den honger De Spinazie-Bolvaar o o ji c n tl e Nieuws Op tweede Paaschdag hebben de Christene Socialisten in Holland Congres gehouden. Als we nu toch van Holiand bezig zijn, daar is een manifest uitgegeven met volgenden inhoud Ouders, als gij uwe kinderen aan geen fatsoen- lijke armoede wilt bloot stellen, laat ze geen onderwijzer of onderwijzeres worden. Dus in Holland schijnen ook hongerloonen te bestaan in 't Onderwijs Als er iemand, 't zij gelijk in welk land, recht heeft op deftige, eeilijke, goed betaalde brood winning, dan zijn het toch de onderwijzer? en de or der w.ij zeressen. 't Zijtoch zij die het heele t c moeten vormen. De Socialist Destrv.e, die als zant naar Rusland vertrok, is ginder gewond aar e frontlinie van de roode en witte garde. - Ir Oostc - rijk is de Minister van Buitcnlandsche zaken, Czerr.tn afgetieden. Dit heeft nog al ontroering verwekt. Ba ron Burian volgt hem op. Zoutstr 4.6e JAARGANG N° 2363 26 April 1918 Stichter PI ETER DAENS. Prijs 5 ctm. ALLS vóór middag Nu dat de Partij der Aalstersche Demokraten door zulk een prare slag getroffen is, deor het afsterven van haren Hoofdman, wijlen Pieter Daens, nu dringt zich in alle noodzakelijkheid eene monstering op, monstering onzer krachten In 't Aalstersche. Op het lijk van Pieter Daens hebben wij gezworen zijn strijd voort te zetten dit mag geen ijdelen eed zijn. Om den strijd voort te zetten, moeten wij beginnen met na te lan waar wij staan. De oorlog heeft veel verlamd en ontwricht, tegen die verlam ming en ontwrichting motten wij ons schrap zetten. Hoe staat het met onze Bonden Onze Ziekenfondsen Onzen Arrondissementsbond onze Bonden en Vereenigingen in de Dorpen Tot hoeverre zijn zij in werking Tot hoeverre liggen zij stil Wat is er te doen nu binst en onmiddelijk na den oorlog Welke middelen van propaganda moeten er aangewend gedu rende en na den oorlog Welke lessen moet onze Partij uit den schrikkelijken wereld brand trekken Ziedaar gewichtige punten waarover wij eene monstering on zer krachten moeten houden. Van al die opgesomde zaken, moest er verslag uitgebracht wor den van elke Bond, van elke Gemeente moeten wij een over zicht hebben. Wij moeten zoo eene soort statistiek opmaken van al onze krachten, daartoe is het onontbeerlijk dat wij alle Hoofdmans en Aanvoerders samen brengen om hunne verslagen te hooren en maatregelen te treffen voor de toekomst. Bestendig moeten die Hoofdmans dan samenkomen en, uit dat midden moet verkozen worden het Hoofdbestuur of de Hoofdraad der Partij voor het Arrondissement Aalst. Vergeet het niet, Christene Demokraten, na den oorlog is onze Partij geroepen tot eene grootsche, prachtige toekomst. De behoudsgezinde partijen, katholiek en liberaal, worden on dergedompeld door 't jonge democratische Volkje, dat vrij en onbeschroomd zijn hoofd zal verheffen in een nieuw democra tisch Vaderland. De wereld zal staan voor de keuze Christen Demokraat of Sociaal Demokraat. In Vlaanderen zal de volkskeuze niet twijfelachtig zijn De Volksmacht sluit zich bij de Christene Demokratie Daarom Demokraten, aan het werk I onze troepen gemonslerd! Onze gelederen dicht, dicht gesloten Onze gelederen ook wijd, breed geopend, om de Vlaamsche Volksmassa met liefde aan ons hart te drukken Komt allen tot ons, Volk, die zooveel, zoo schrikkelijk hebt geleden, de Christen Demokraten zullen u helpen, zullen u steu nen, zullen u tot een groot, gezond, krachtig Volk hermaken! Voor dit groet werk rakenen wij op de hulp van alle Demo craten van de eerste uur. Van Zondag acht dagen werd de eerste steen gelegd van ons nieuw gebouw. Wie nu helpt mede metsen Wie levert bouwstof Wie biedt zich aan voor den arbeid Allen zijn wel gekomen, allen, ouden en jongen, die het wel MEENEN Mevrouw, De tijding van het afsterven van Mijnheer Daens heeft mij pijnlijk verrast. Door den Werkman die mij van tijd tot tijd besteld wordt, wist ik dat zijne gezondheid in de laatste weken te wenschen liet, maar niets deed mij vermoeden dat het efnde zoo nakend was. Hij verdwijnt als een Veldheer, t< tden laatsten ademtocht op de bres voor de zijnen. ik heb Mijnheer Daens leeren kennen en waardeeren in die droeve dagen dat een onmeedoogende vervolging hem het leven vergalde. Onverschillig tegenover de aanvallen, altijd opge ruimd en levenslustig, ging hij zijnen gang. Zijne onuitputbare menschlievendheid, zijn ongeëvenaard talent als dagbladschrij ver, zijne onbaatzuchtigheid en de onwrikbare overtuiging in de goedheid der zaak die hij tot levenstaak gekozen had, schaarden rond hem een steeds groeiende menigte van verknochte vrienden en partijgenooten. Eene naaste toekomst zal, ik twijfel er niet aan, recht laten wedervaren aan den man, die, waardige erfgenaam en opvolger zijns broeders Adolf, zooveel gedaan heeft voor de opbeuring van zijn Volk. Moge deze gedachte, Mevrouw, u eenigzins troosten en ver sterken in het onherstelbaar verlies dat u, komt te treffen. Dr Verhaegen. Laatst wierd onze Stad getroffen door een onverwachte dood ik mag het zeggen zender boffen, ÏTfe zoo vete hielp in nood. t Was Pieter Oaens zoo rijk van (kracht wel gekend door groot en klein van iedereen wordt hij geacht, het kon niet anders mogelijk zijn. Werkmanszoon was hij geboren, in het midden van de stad, nooit gaf hij geen moed verloren, als een werkman hem aanbad. In de Kamers en op Stadhuis, hoorde men hem dikwijls spreken, uit de keuken, zeepsop, koffiegruis, schillen van aardappels enz., niets, niets mag verloren gaan.'t Is alles vet, ondergewerkt op een stukje land, verkrijgt men er prachtige vruchten van. Geen enkel werkman, of hij nroet zich een stukje land zoeken. En waar het niet te vinden is, moet er het openbaar bestuur voor zorgen. Honderden hectaren liggen bijna te niet te gaan, brengen wei nig op, om dat de grond niet bewerkt wordt. Wat een onver geeflijke misslag in deze benarde tijden. Aardappels moesten er groeien, aardappels overal in hoven, parken, weiden of openbare plaatsen. In sommige streken zijn heele bosschen uitgeroeid. Waarom die boschgrond niet gedrai neerd, opgehoogd en vol aardappels gezet Er is tijd genoeg... er fs Volk genoeg., er is land genoeg... en er zijn aardappels te kort I En wie aardappels heeft, lijdt geen honger. Waar men geen aardappels kan planten, kan .men legumen winnen, spinagie, salade, selder, kooien enz. Een bijzondere vrucht is de peulvrucht, boonen. Is het geen schande dat er zooveel hoeken en kanten liggen, langs hagen, hovingen en werden, waar niets groeit dan netels en onkruid! Waarom dat alles niet uitgeroeid en boontjes geplant? De aarde Is dankbaar... de Lente Ie dankbaar, en de mensch die klaagt dat hij honger heeft, zoo onverschillig blijven I Neen, aan den arbeid, mannen en vrouwen.. Tijdens den grooten sneeuwval dezen winten, dwaalde ik over de uitgestrekte veldvlakte. Ik zag een gansche bende vogelkens die pijnlijk tjilpend, met hol buikje, rondvlogen over het dood- sche sneeuwveld. Geen korreltje was te vinden. Op een plaats was de'sneeuw weggewaaid en lag de grond bloot. De vogelkens vielen neer en pikten de aards om hun maagje te uilen de vo gelkens spitten noch zaaien doch in... den hoogsten nood voe den zij zich met aarde.. De mensch voedt zich niet met aarde, doch In den hoogsten nood moet hij de aarde met geweld dwingen hem te voeden. De Lente waait over het land De Zon toovert hare onbegrij pelijke wonderwerken.. Ten arbeid 1. Ten arbeid I. Nico. 't ivas voorzeker ook niet pluis, als er waren vaische streken. In den trein, op straat en wegen, In 't Lokaal of in zijn huis, Iedereen was htj genegen, klak of hoed of chap.aubuls. Den dag zullen wij nooit vergeten, als zijn lijk moest henen gaan, gansch de stad met droef geweten, met hun oogen vol getraan. Onzen laatsten groet storten wij ne- j op zijn eenzaam stille graf, (der f o Petrus, waart gij bij ons weder, het afscheid valt ons veel te straf. S. Van Weverberg. Ja, 't gaat er nog al in Holland. Uit alle hoeken van het Land komen berichten over opstand van honger. De Rijst is op, de Aardappelen zijn op, de Kooien zijn op, 't Vleesch is op, en 't broodrantsoen is weer afgemokken; vroeger kregen d'Hollan- derkens 250 gr. brood, nu krijgen zij nog 200 grammen en er kan geen graan ingevoeld worden. Nu zijn ze bezig met een nieuwe soort brood te fabrikeeren, of beter een soort nieuw meel te ma ken om brood van te bakken. Wat er allemaal in is, weten we niet, doch er is ook een deel lijzemecl bij. In alle geval, wij heb ben tot nog toe geen lijzemeel geëeten, geloot ik.. De lente waait over het land I De zon toovert hare onbegrijpe lijke wonderwerken I Laat de menschen in ongoddelijken drift dooden, vernielen, verwoesten, buiten in de prachtige natuur ademt alles leven, herboring, opstandig. Wreed, dwaas, wild is de mensch... Goed, mild, weelderig, overvloedig is God in 't werk zijner heerlijke Lentezon. Menschen, Broeders, die niet geroepen zijt deel te maken aan de vernieling, de moorderijen op de slagvelden, luistert naar het bovennauurlijk gezang van Gods lieve Lente. De zonne lacht... de boomen ontwaken., de aarde wordt zwan ger aan vruchtbaarheid... de vogels gorgelen het uit van pret bij 't warme bloed, datj naar hun poppelend hartje stroomt.. Doch de mensch lijdt, de mensch heeft hongerMenschen van Stad en Lande, aan den arbeid I Handen uit de mouwen, af het zware winterpak en met opgesloofde mouwen en waaiende haren de lente tegemoet, aan den arbeid. - Geen stukje land, cf de natuur strijkt er zijne tooverkracht over neer.... Geen tipje grond ot er zit kracht en leven in.... Ha, mijn God maken wij ons dat r.u ten nutte.. Er is honger bij de menschen... er is gebrek... En er zou een duim grond onbewerkt blijven 1. En er zouéen mensch gevonden worden, die weigeren zou etn druppeiken zweet te storten voor een stnk voedsel... éen mensch die de Lente vruchteloos'haar heilig werk zou laten ver richten.... nu dat er zooveel voedsel noodig is Neen, dat niet 1 Aan den arbeid, grooten en kleir.en, ouden en jongen. De verloren hoekjes opgezocht, omgespit, gevet, bezaaid of beplant on de Lente zal 't overige doen 1... Slechte gronden verbeterd, opgehoogd, droog gemaakt, diep omgewerkt... grachten en riolen gekuischt en 't slijk gedroogd voor vette... Deaalputten geledigd... de schouwen gekuischt en 't zoet op 't land gestrooid... deassche uit de stoot niet verloren gegoten... het opvaagsel van den koer bijeengehouden... afval Zal dit jaar geen Spinazie Bolvaar zijn, maar alle hoeks!;- liggen gereed om met Aardappels te beplanten. Als er maar plantsoen genoeg is. Ook op den weg naar Erembodegeii op de tjronden der groole fabrieken van den Tragel, staat et:; gereed om pataten te pianten. Verleden jaar zijn er nog al goede uitslagen bekomen nei, het planten der scheuten van aardappels. Ziehier hoe men i werk ,;aatMen laat de. pataten op een half vingerlid ach ten. Dan steekt men üie oogen uit met een mesje en plan; het scheutje op een broeibed in goede malsche aarde, in' een bak dinTmen dan op een warme plaats zet. De scheutjes zullen voortgroeien en "a eenige dagen kan men ze met een struikje verplanten in vollen gr->nd. Of aa' voordcelig is !k geloof het wel. Vooreerst men be houdt de Aardappels tot het gebruik; alleen de oogen zijn uit gestoken. Tw -e iens m- n heeft van eon aardappel wel vijf of zes schéutj s, vijf of zes struiken patatten, waar er anders maar een was. Dus, de Oorlog heeft hier ook wat nieuw gebracht. Voort, voort gaat hij, steeds wreeder, steeds wilder, steeds helscher I op het Westfront werd nog nooit gevochten als op heden.Met onstuimiger kracht stormden de troepen nog nooit op elkander los. Millioenen jonge menschen worden ttf- femaakt in deze schoone Lente. Hoe houdt de wereld het uit? oe slinkt de menschheid niet samen bij zulke gruwende da den). Het bloed spat tot op den Hemel. God, God, hoe ellendig wreed Is de mensch.. O Ji sus.en Gij die gekruist werd om den wereld den VREDE te brengen. Gjj die ons meer dan 1900 jaar den Vrede dort tegenglanzen in eiken zonnestraal. Die ons den Vrede fonkelen doet uit ieder dauwdropje. Gij, o God 1 Gjj zijt goed, docb wreed is de mensch die uw stem versmaadt... die zoo veel broederb'oed nog vergiet, nadat op Golgotha door U, mijn Jesus, voldaan was., nadat uw heilig bloed stroomdet voor alle volgende geslachten tot in eeuwigheid.. En nerger-s, te midden van deze huiveringwekkende bloed zee, onlwaar ik een volgeling van den goede Vrede Jesus, een mandieweereens sterven wil, gekruisigd.voor de redding der millioenen menschen-kinderen die thans bezwijken op 't Weslerfront.. O Jesus, schenk Hem ons,... schenk ons een jonge God die de DAAD stelt... de eenige, gr< ote opperste daad van Vrede Golgotha bestijgen en zich laten kruisigen voor zijne broeders I.. Dan alleen zal 't Vrede worden I

De Werkman | 1918 | | pagina 1