V De Plaag der Dorpen Goed Nieuws Plechtige Eerste Communie Vreemde Zonden Loopende iVïeuws De grootste dichter van PoIenLuciaan Reydet is overleden. De man was wereld beroemd en telde 50 jaar. - Eindelijk nu is de Vrede met Rumenië gesloten. Wanneer zullen wij mogen schrijven De Vrede is in heel de wereld gesloten. God ja, wanneer Te GENT, een persoon der Leopoidsiraat, 't leven stak hem tegen, hij wilde naar den anderen wereld. Maar hoe? Want ge moet toch aan een koepon geraken om weg te réizen. Bah, zegt den onnoozelen kul, is zal een scheers- mes nemen en mij de keel oversnijden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Hij neemt een scheers mes en begint te snijden. Maar kadé geraakt er niet door en moesf Halverwege 't werk staken. Nu ligt hij in 't hospitaal en de spotters uit zijn straat zeg gen nu Suske zijn paspoort was in regel niet Te Brussel, op de Daillyplaats was 'nen heer van Vil voorde zijn pjrtefeuille gestolen. De heer had het nog al spoedig bemerktSakker, zegt hij, ik ben mijn portefeuille kwijt en d'er staken 25,000 fr. In. Op den trottoir staat daar een klein manneken Mijnheer, zegt dat manneken opeens, zie ginder loopt den dief. En hij wees nen man aan die een einde verder fel de beenen gaf. Dip Heer daarachter, mis schien niet om den ditf noch zijn porte-iP feuille te hebben, maar om de wiik. v?nV de 2500 fr. En waarlijk, marintika, kadé1#' laat de portefeuille vallen en is aan 't op-ffaj*:1 zetten. Tien minuutjes later zat hij toch 't is nu officieel toegekomen dat het Soldatengeld voor den 2' 3e en 4' zoon zal betaald worden met terugwerkende kracht tot 30 September. De Ouders die in het geval verkeeren en de aanvraag gedaan hebben, zuilen dus op 16 Mei de achterstellen beko men van 30 December tot 16 Mei inbegrepen en op 1 Juni zullen ze betaald worden van 1 October tot 29 December, alsmede van 16 tot 31 Mei inbegrepen. In 't vervoig za! het Soldatengeld regelmatig betaald worden den T" en 16™ van iedere maand. 't Is te hopen dat de achterstellen al zullen betaald worden, van den oogenblik dat de Ouders kunnen bewijzen dat hunne Zonen soldaat geworden zijn. Ook zou er moeten gelijkheid zijn. Waarom is den eenen zoon 1,25 fr. waard, terwijl den 2' er maar 65 centiemen, den 3de, 4de enz. maar 45 centiemen Heb ben alle jongens niet dezelfde gevaren te deelen Zoo ja, dan is het ook onbegrijpelijk dat men verschil maakt in de toelage voor de Ouders; is hun derde of vierde zoon hun zoo lief en dierbaar niet als de l,st? Ook ware het maar meer dan rechtvaardig dat in plaats van te verminderen, de som vermeerderd naar mate men meer zonen ten dienste van 't Vaderland stelde. |>e Vrede met Rumenië Alia, opgepast, lezers, als ge naar Brussel gaat. Er zijn ginder valsche briefjes in omloop van 1000 mark. T'Antwerpen is een anti-oorlogsraad sticht, of in ander woorden 'ne Raad die den Oorfi bekampt. 't Bureel is in de Diepestraat, 172. Er woicft 'nen oproep gedaan voor het aanwinnen van Leden. Den Oorlog bekampen is een schoon, een heel schoon dingen, voor mij toch Nog altijd hossel en brossel in Ierland wegens de dienstplicht Meer ais 200 vooraanstaande politie kers zijn aangehouden. Generaal French is tot onder koning van Ierland benoemd. Ik wil het daar nog eens geweloig zien stuiven in Ierland. De Beurs van Riga wierd dees week terug geopend, na drie jaar gesloten te zijn geweest. Daily News, een Engel- sche gazet deelt mede dat het hoofd der Anglikaan- sche Kerk, voorstelt ook de vrouwen te laten Bisschop worden. Alle nieuwe dingen is moeilTc om slikkën, maar vrouwelijke Bisschoppen Ik g-, oof dat ze dat nog een tijdje in 't dek mogen laten steken. - In Gent hebben 3 nu een taks g stemd op d. jongmans. Al de ongetrou 'de mannen die 30 jaar zijn, betalen nen taks van !5 fr. per jaar, daarboven nos 'ne keer nen aanvullenden taks van 4, van 8, van 6, van 28 enz. tot 250 fr. al naar gelang des rijkdoms Dë""be hoeftigen on de knechten zijn van dien taks onts.a- gen.. God, jongens, nu zal er zeker getrouwd worden in Gent. De ergste eraan zijn de Geestelijken, die moeten ook betalen en die kunnen niet trouwen. Annoncen in De Werkman Maandag toekomende is bet voor de vierde maai, in dezen droeven en benarden Oorlogstijd, dat de kinderen hunne Plechtige Eerste Communie zullen doen. De Plechtige Eerste Communie is een der schoonste en aan- doenlijkste dagen van ons leven. Er zjjn oude en groote Zondaars geweest, die enkel bij 't gedacht aan hunne Eerste Kommunie zich bekeerden.. Na- joleon op St Helena zijnde, in April 1821, korts voor zijne dood, sprak en zegdeMijn Eerste Kommunie is de schoon ste dag geweest van mijn leven... O mensch, zoo preekte de arme, heilige en ootmoedige Pastoor van Ars, wat zijt gij groot gevoed en gelaafd met het vleesch en het bloed van eenen God 1... Dit jaar bijzonderlijk, dit iaar van bitter pijnlijk lijden, lijden op de slagvelden van den Oorlog, in d'Hospita- lin en andere plaatsen, lijden, angst en vrees in de familiën, lijden deor het gebrek aan genoegzaam voedsel kieederen en brandstof... DE PLECHTIGE EERSTE COMMUNIE in droefheid en rouw, de kinderen weten het nog nietmaar hunne Ouders, Groot-Ouders, Broeders en Zusters zien zoo veel af.... "Brave, reine kinderkens, de God-Mensch die in uwe ziel komt, waarachtig, Hp is waarlijk de God van Vrede en van liefde-, met Ons Heer in uw hart, bidt voor uwe Ouders, voor gehéel uwe Familie; bidt voor de Soldaten die hun bloed en leven opofferen en slachtofferen voor de Vrijheid en de Weer- iigheid van 't Vaderland bidt voor den Vrede; bidt voor de Socialisten die zoo verblind zijn, zoo boos van te schrijven in Vooruit dat het de Zaligmaker is die 't arme menschdom in al de gruwzaamheden van den Oorlog dompelt... Hoe is het mogelijk zoo blind, zoo dwaas te zijn 1 Bet Lam Gods, de God-Mensch, de oneindige Goedheidde man van Vrede VREDE zij met U I Wees ootmoedig en zachtmoedig van Hert... Bemint elkander, doe goed aan iedereen, zelfs aan uwe vijanden.. Die met het zwaard slaat, zal door het zwaard vergaan... Zalig zijn de vreedzame... En in het Kristen Geloof van den Ged-Mensoh, 't is al Vrede Vrede 1 In de Mis, bij elke aanroeping komt de Vrede, omdat Vrede het kostbaar ste Goed is... In de Mis voor d'Overledenen, als de Oeloovl- gen ten offer komen om de Patene te kussen, waarop het Ve nerabel gaat rusten, komen er duizend menschen ten offer, de Priester zegt duizendmaal Vrede zij met U t De Plechtige Eerste Kommunie Bidt, kinderen, voor de Voeding en voor alten die dees werk behertigen, bidt voor deze die ons helpen en bijstaan door den toevoer van levensmiddelen en ons zoo bevrijden van den Hongersnood.. Bidt om altijd de wegen der reine Rechtvaardigheid te mogen bewandelen, dan zult gij altijd gerust en gelukkig zjjn en Ons Heer zal u ontvangen in zijn oneindigen schoonen Hemel, die een eeuwige Communie is, of vereeniging met de Godheid. Naar wijlen Pieter Daens. paal en perk aan t« stellen Onze politie I Oef ze kijkt er wat j naar om. Nogthans, daar zijn póltiie-dienaars genoeg gemaakt I in den laatsten tijd. Ze zijn als paddestoelen uit den grond gere- zen 'nen kepi en nen band en weg zijn ze, da wereld in, jacht makende niet altijd op menschen die moeten gepakt worden.. Waarom toch kan men ook niet eens ingrijpen om dat ver vloekte tuischen te beletten Ha, wat zouden vele Ouders onze politie dankbaar zijn 1 Want niet altijdjkunnen de Ouders hunne kinderen bewaken. Niet altijd weten de Ouders wat hunne zonen in hunne afwezig heid bedrijven... Dan staan er veel stom als zij de ontdekking-doen dat hun kind speelt.... dat hun kind steelt... eerstthuis in moeders kist.... en later in vreemde woningen.. Heel ons jong Volkje, is nu binst den oorlogstijd aan veel geld gewend... de drift tot spelen zit er ingeworteld wat zal er van geworden als de oorlog eindigt en 't geld moeielijker om krij gen is?.. Mijn God, dat men toch dat gevaar niet lichtzinnig over 't hoofd zie. Dat de Ouders waken en werken Dat de politie strenge maatregelen treffe 't Is noodigin 't belang van 't Volk.. 't Is nog mc~' 's I" 't belang der tuischers zelve, die moe ten ontsmet worden van die schrikktiijke plaag. We wenschen dat onze stem geen preek weze in iz woestijn. Nico. In ons voorgaande nummer, onder bovenstaande opschrift, is er een artikeltje verschenen dat aan de opmerkzaamheid van onze verantwoordelijke redaktie is ontsnapt, en waarin waarlijk eene tergende' en eerroovende zinspeling gedaan jrrir,„- wordt tegen eenen Onderwijzer. Na onderzoek hehben wij Jceas ai tri t uruug. 't Is niet over den atkool dat wij het hebben God dank, die js bijna uit de wereld en 't ware te hopen dat hij er om zoo te zeggen uit bleef. Boch kon de alkool en de menigvuldige herber gen een plaag voor o*s Volk genoemd worden, pas zijn ze ge sloten of eene nieüwe plaag heeft een deel van ons Volk besmet. We bedoelen het spel, het tulschspel. Gaat maar eens rond in Stad en Dorp. Overal, ik zeg op bijna alle hoeken der straten, op afgalegen piaintjes, ziet ge heele benden jongelingen in 't geniep, neen in 't openbaar, staan te tuischen en voor geld te spelen. Die mannen hebben hun zakken vol.... en toch is het zulken ergen tijd I Die mannen hebben met heele handvollen geld.... en toch is het oorlog. Ze zoeken elkander op, kiezen een plaatske uit en komen er dan geregeld, bijna dagelijks. Nu komen de kermissen aan als wij het nog kermissen mogen noemen. Neen, 't zijn geen kermissen meer voor de gewone menschen. Aile?n de tuischers vieren kermis. Zondag, Maandag, Dinsdag ben ik od da baan geweest. Zondag was het kermis-te X. Ik ontmoet heele benden jonge kerels te X. die volop kermis vierden aan de tuischtafel. Zondag was het kermiste Z. Ik ging den maandag langs daar. Met heele groepen tuischers vierden tweeden kermfsdag, de han den vol rinkelend geld. Zondag was het kermis te Y. Ik ontmoet den dijnsdag twintig tallen tuischers, die derden dag kermis vierden, door handgrepen matken te verspelen. Waar gaan we heen Vooreerst Van waar komt dat geld Toch niet van den onderstand, die ze trekken in de Komiteiten Neen, ze winne* geld met smokkelen.. Des nachts gaan ze smokkelen en overdag verspelen zij hun geld. Kunnen 2ij met smokkelen geen geld genoeg verdienen, of hebben zij alles verspeeld, ze beramen plannen om te stelen en voersn Ci; plannen ook uit.. Wat moet er van zulk Volk geworden De mensch, verblind door het spel, is tot alles in staat, behalve tot een goed, deugdzaam, schoon menschenlevcn.. En wie bekommert zich om dat groot maatschappelijk gevaar dat ons dreigt Wie treft door grijpende maatregelen om daar bevonden dat de zaak, te zijnen laste gelegd, gansch ver draaid is. Met genoegen vervuilen wij dus den aangenamen plicht aan onze lezers bekend te maken, dat op het gedrag en op de handelwijze van bedoelden persoon volstrekt niets te zeg gen valt, maar dat de opstoker van dit artikel alleen gehan deld heeft uit wraakzucht tegenover hem, die tegen wil en dank het Gerecht heeft moeten inspannen om noodzakelijke werken te mogen uitvoeren. Door opeenvolgende vonnissen heeft het Gerecht beslist dat het Ongelijk aan hem is. De Redaktie. Tusschen de Centraalmogendheden en Rumenië is de Vrede nu bepaald gesloten. Het verdrag is onderteekend en ieder is t'akkoord. Het eerste artikel regelt de vrede en de vriendschap, lijk het was oor den Oorlog. Een kruisken over alles. Het tweede kapitel regelt de Demobilisatie van 't Rumeensche leger 10 afdeelingen blijven in Besdarabie op oorlogsvoet, een ander deel van het leger wordt naar Moldavië gestuurd en 't der de deel wordt ontbonden. De gebiedafstanden worden alsvolgt bepaald Bulgarië krijgt van den Doebroedschja en de verbondenen krijgen 't ander deel tot aan de Donaumondlng. Oostenrijk Hongarië neemt een deel van at Turme-Sursin tot 1 kim. ten oosten van I.unea. Willen de bewoners van die streken het nieuwe Staatsburger schap niet aanvaarden, ze kunnen verhuizen eu elders gaan Wo nen. Oorlogskosten worden niet geeischt. Het bezettingsleger mag geene opeischingen meer doen. Even wel behoudt het opper kommando het recht dit jaar nog graan, voeder, wol, vee en vleesch op te eischen, alsook hout en aardolie. AUe godsdiensten in Rumenië worden gelck erkend. Ziedaar de bijzonderste punten van het Vredesverdrag.. Wat zullen we zeggen Niets, we zwijgen liever en denken ernstig, erstig na I.. MIJMERING De avond zakt neder over de dender... Kalm en effen vloeit het groene water verder... do maan lonkt goedig over de we reld.. Alles wordt groen... Bloemengeur waait door de lucht., in de verte grolt het kanon.. De logge rompen der fabriek- schouwen komen zich Iangrekkend spiegelen in het water... Geen enkel rookwolkje komt er uit hun zwarte lijf gekropen. Alle fabrieken liggen stil.. De oorlog met zijn verkrachtende, verlammende adem is over ons heengegaan en nu rusten alle raderen. Hoelang nog Ik vraag het aan de schaduwe der logge fabriekachouwen, daar voor m\j, ze geven geen ant woord.. Op hetzelfde oogenblik dommelt er een zware ka nonslag... Dat is 't eenigte wat ik op mijn vragen verneem.. Bittere spotternij En mijn hart heeft zooveel beHoefte aan Vrede., ik dwaal langs den OsbroekDe maan klawiert op d'afgekapte boomentronken die als doodenschedels uitblin ken op de donker groene bodem.Waarom zijn die boomen gevallen in den vollen bloei de tronken geven geen ant woord.. Men heeft de boomen geveld en weggevoerd.. Zoo worden ginderginder een eindje verder, de menschenkin- deren geveld en... weggevoerd.... in den bloei der jaren. Boomen, wat hebt ge misdaan en gjj, menschenkinderen, wat is uwe misdaad Een woikenkleed kruipt voor de maan... wolken ook bene velen mijn denkvermogen.... Ik dierf niet diep doordenken... Ik ben mee... het uur is ontijdig.. mijn geest is paf., morgen., ja, morgen... Zijn ze vruchtbaar De antwoord is luidsprekend: Meer dan 4500 Nummers van «De Werkman> worden in Aalst en omliggende gebortit, gelezen en voortgegeven. Bericht aan al wie iets aan te bevelen heeft ol fe verkoopen-

De Werkman | 1918 | | pagina 1