en Het Land van Aelst Boek- en Papierhandel, Drukkerij, Eiland (liijka, Deur uaast den Dender 4 ÉL,, Flaminganten i BOLSJEWISME. BRIEFWISSELING. Stichter PIETER DAENS. 47= JAARGANG N* 2416 30 Mei 1919 Men zende alle Abonnementprijs 3,50 Briefwisseling vóór Zondag middag. Wij zaten op den bommeltrein. genegenen, en keerden uit de hoofdstad naar 't diepbeproefde Vlaanderen terug. Twee Vlaamsehe frontjongens waren bij ons, IJ'erhelden, ieder met zeven roode strepen op de mouw. Een enkele (geer. held) voerde 't woord sedert meer dan eene halve uur. Hij sprak over millia'den lijk een schoolknaap over marbels sprak alsof hij kip-kap en frikkadellen ging maken van heel het Dmtsche volk en redeneerde over vredesconferentie en volkerenbond luk nentandentrekker. Lieve tijd wat verkocht dien mensch onzin. Neen, die kerel was inij niet vreemd ik zocht en herzochtwaar had ik dat smouzengezicht nog gezien Over de aktivis- ten had hij het nu. Allen moesten die gehangen wo den, allen met heel den a-nhang... En wat te verwachten was gebeurde na de aktivisten moesten ook de flaminganten er aan Want de flamingaten zijn alleen beschaamde en voorzichtige aktivisten het zijn nen hoop lafhertige Vlamingen 1 De maat was vol. Ik wou dien snoeshaan, die ik nu gansch herkend had. eventjes op zijn plaats, een plaats van oneer en schande, terugduwen. Verschooning man, maar ik ben flamingant, zoudt ge durven zeggen dat ik een lafaard ben U heb ik'niet bedoeld Gij hebt gezeid de flaminganten zijn lafhartige Vlamingen Ik ben flamingant sedert dertig jaar, mis schien meer ik durf dat zeggen overal, ik durf het van de daken schreeuwen Ik wist dat niet Weetge>vjt een flamingant is?.. Waarschijnlijk hebt ge u rooit die vraag gesteld. Een flamingant is een Vlaming die kampt voor het recht zijner stamgenooten. Hij eert zijn moedertaal omdat ze de schoolste is der aarde en geen andere het tegen haar halen kan in rijk dom, in kleur, in vloeibaarheid, in krachten zachtheid. Wie van ons heeft zijn moeder niet lief Wie, die haar verloren heeft, denkt niet asn haar weer met zaligheid in de ziel Is niet alles wat ons van haar komt oneindig dierbaar, zalig En het beste dat ons die moeder gaf, het schoon ste kleinood dat ze ons schonk, haar taal, de taal die baar lief was, dat zouden we verstooten, van ons weg werpen als snuistergoed Wij zouden die moederspraak verachten en zeggen, tot vreemde moeders Waarom hebt gij ons niet uw taal geleerd uw taal is zoeter dan die welke onze moeder zong ik vind dat gij beter spreekt dan mijn moeder ik zou grager uw troostwoorden hebben gehoord liever uit uw mond het OnzeVader hebben geleerd Er is geen volk, geen ander volk op de wereld, welk zijn moedertaal veracht 1 De Vlamingen alleen doen dat 1 Waarom Droevig raadsel. Rn zij die voor het Vlaamsch (ik zeg met het Neder- lansc1') kampen en strijden, geduiveld en vervolgd wor- I den, worden door andere Vlamingen bespot en ver- wenscht. En wat zonderling is, al onze sympathie, de sympathie van heel het Vlaamsehe volk, van Noordzee tot Vaas, gaat naar de arme Polakken, zoo verdrukt, geknecht, gemarteld. Maar 't zit in het bloed, het hartebloed klopt en bruist voor al wat Poolsch is, maar bizonderlijk voor de taal... En wat we in anderen bewonderen en eerer en roemen, dat kunnen, dat willen we voor ons eigenzelven niet doen. 't Is niet enkel gemeen indien het niet aartsdom ware, dan ware het belachelijk Zou een Pransche moeder zeggen tot haar kinderen Fransch moet ge niet leeren Engelsch moet uw taal ZllNooit 1 In Vlaanderen gebeurt dat. En overal in dat land rijzen prachtige scholen, scholen als paleizen zoo groot en schoon, daar fungeeren Vlaamsehe meesteressen en leiden Vlaamsehe kinderen op in een vreemde taal. Vlaamsch is hun zieltje, Vlaamsch hun hartVlaamsch het bloed dat vloeit in hun aderkens Vlaamsch spreekt en zingt en juicht alles wat hen omgeeft. Wat maak dat 1 Verknoeit dat maar 1 schreeuwen de ouders. Verbeuzelt en versjachert en verbruit hun hart en ziel en rijkelijk zullen wij u betalen Vlaanderen alleen in de heele wereld kent die wantoe standen. Noch Polakken, nochTjekken, noch Slavoniërs zouden zóó woeden tegen de taal hunner Vaderen als onze Vlaamsehe moeders doen. Zelfs de negers in Kongo zonden aldus niet handelen. Wie daf bekampt is een flamivgant I In Vlaanderen zetelen Vlaamsch kennen In Vlaanderen worden de soldaten in 't Fransch gedrild! In Vlaanderen verkiezen de boeren en onnoozelaards volksvertegenwoordigers die zich schamen Vlaamsch te spreken I Wie n'et zagt dat het schoon, redelijk, noodzakelijk is heet men Flamingant 1 la Vlaanderen Gen-eg 1 roept de vent met het smouzengezicht, ge zijt een aktivisten ik kan u doen aanhouden. Een aigeme n gelach was het antwoord. De frontman nen jubelden. Gij-hebt dus vijf en twintig stielen In verkiezings tijd zijt gij kiesdravergedurende de bezetting waart ge zwijnenkoopman. beunhaas, blauwer, woekeraar, troetel kind der sra...nu zijt ge ook verklikker Proficiat Zulke mannen kunnen geen flaminganten zijn. Ik keerde hem den rug toe en keek door 't venster naar Vlaanderens schoone velden. STIJN STORMS. Het chaos dat onder dien naam in Rusland heerscht, kan nog eenigen tijd voortwoekeren, als sociale leer komt het niet meer in aanmerking. Bolsjewisme is de russische benaming voor communisme of gemeenschap van goede ren in den b; eedsten zin van het oor uitbating van alle natuurlijke of kunstmatige produktiebronnen, zoo als mijnen, landbouw, fabrieken, door en voor de "alge meenheid, verbeuring van alle recht op eigenbezit en afschaffing van allen rang en ondergeschiktheid in de samenleving. Dat die eenvoudige leer in Rusland genoeg aanhangers gevonden h-eft om de regeering te bemachtigen, moet niet te veel verwondering baren. Geen land heeft meer oorlogsellende beleefd als het Czarenrijk Werklieden en boeren uit alle gewesten wierden aan hunne haardsteê ontrukt en ingelijfd in een lever zonder uitrusting, aonder aanvoerders, zonder tucht. Geweeren n munitie, schoei sel en kleedij, 't bleef a! onderweg, zoowel als de soldij. De gekwetsten waren aan hun lot overgelaten, de krijgsgevangenen totaal vergeten. De millioenen en milli- arden voor de krijgsbenoodigheden bestemd bleven zitten in de bureelen eem-r docr en door verrotte administratie. Edelen en burgers, al wie maar over eenigen invloed be schikte. bleven rustig achter 't front, vergaarden fortui nen in oorlogsleveringen en woekerhandel en storten 'tgemakkebik gewonnen geld in schandige braspartijen. Voeg daarbij de lange duur van den oorlog die het wee der massa tot een ondenkbaar toppunt voerde, de licht- geloovigheid van een volk sinds eeuwen van alle onder wijs verstoken en door de alkoolplaag ondermijnd en men zal ras erkennen dat er hier een terrein geschapen was, om bij het instorten van de russische weerkracht, de dolste droombeelden bij de menigte ingang te doen vinden. üe overgang van het onbeperkste autokratism in eenen socialistischen statenvorm, alhoewel reeds een ieuzen- sprong, was onvoldoende om de losbarsting der volks driften in te dijken. Kerenski verdween van het tooneel en Lenin ware op zijne beurt weggevaagd, hadde een nieuwe profeet een nog buitensporiger stelsel aange- predikt. Ieder verstandig man kan voorhands raden dat het communisme, in praktijk, tot onmacht gedoemd is, om dat het op een valsch grondbeginsel gevestigd is. Alle menschen komen ter wereld met dezelfde rechten, dat is onbetwistbaar, maar ongelukkiglijk niet met dezeifde hoedanigheden en begaafdheden, met dezelfde lichaams kracht, hetzelfde geestvermogen. Geen wetgever die daar iets aan verhelpen kan 't is juist dit verschil van enke ling tot enkeling die eenerzijds rangschikking noodzake lijk maakt voor het behoud der samenleving en anderzijds in zich de kiem voert van wedijver en concurrentie, bron van allen vooruitgang. De proefneming in Rusland ingesteld levert daarvan rechters die geen zeer slecht brood en gedroogde haring. De aanhangers der rege ring krijgen er vijf, de min vertrouwelijken twee en de burgerij niets. Ooggetuigen verhalen dat de men schen op traat de lijken van doode honden en katten elkander betwisten en de vuilnishopen doorkerven om er iets etelijks uit te rapen. Van daar menigvuldige ziekten, waaronder de vlektyphas niet de minste slachtoffers maakt De nijverheid valt stil. De groote fabrieken door den staat onteigend sluiten hun deuren de eene achter de andere. De werklieden bekomen hooge loonen, 20 roebels per dag, 't zij, indien het russisch papier zijne vroegere waarde had, ongeveer 50 frank van onze munt. Maar die som is verre van voldoende voor hun onderhoud. De levensmiddelen magaztinen verstrekken maar het zesde deel van een karig rantsoen, 't zij weinig of niets. Het overige moet de arbeider zich aai.schaffen aan woeker prijzen, waarvan men geen denkbeelJ heeft. Om te leven zou hij dagelijks 88 roebels moeten verdienpn. Hij is ver plicht het werk te verlaten. Vele nemen dienst in het roode leger ter wille van den kostandere zoeken heil in de geboortestreek. Van de 400,000 werklieden die de nij verheid te Petersburg onderhield, zijn er voor het oogen- blik g<-^n veertig duizend meer aan den arbeid. De landbouw is ook te nietde bo r bebouwt maar voor eigen gebruik, uit vrees voor rekwisitie en afzetting. Het spoorwegmateriaal wordt niet hersteld, en ue wei nige voorraden die men op den buiten ontdekt kunnen niet verzonden worden. Het droefste van al is dat er geen hoon op beterschap bestaat en dat de toestand van dag tot dag verergert. Lenin zelf ziet dat het zoo niet verder kan en wil voe ling krijgen met de burgerij. Reeds zijn ingenieurs tot hunne vroegere betrekking m-t of zonder dwang terug geroepen en in hun gezag hersteld, t Is de eerste stap naar organisatie 't is r ok de verloochening van het sym bool door den opperpriester en misschien ook wel het voorteeken eener dreigende ineenstorting. Hofstade, den 25 Mei 1919. Heer Uitgever, Gebruik makende van mijn recht op antwoord, op uw artikel Nog over Erkentelijkheid van 23 Mei 11., ver zoek ik UEd. als terechtwijzing, het volgende in uw eerstkomend nummer van De Werkman op te nemen. Uw briefwisselaar stelt mij voor als uitoefenaar van verschillige stielen, doch vergeet moedwillig dat dezelve verdeeld zijn op mij en mijn broeder verder haalt hij als broodwinning aan secretaris der veeverzekering, dan als hij weet dat zulk postje hoegenaamd niet ver goed wordt. Ik ben secretaris van de meeste plaatselijke landbonwhonden, ambten welke ik reeds 15 jaar kosteloos waarneem, zooals overigens overal, zulks kosteloos ge schiedt. Agent eener verzekering. Och, hoevele boerenzoons, burgers, onderwijzers, enz., zijn er niet, die zich 's zondags onledig houden met wat verzekerin gen op te zoeken, voor wat drinkgeld, zooals in mijn ge val, waar dit stieltje nog geen vijftig franken 's jaars op brengt. Esengoed zou ik verschillige stielen kunnen opnoemen, welke andere uitoefenen en nog meer zullen uitoefenen, want het ambt van secJetaris brengt dat ge woonlijk meê, alhoewel het niet zou mogen zijn. Uw briefwisselaar spreekt verder van terugtrekking en of ik geen hart heb. Na de voorstellen en beloften door verscheidenen aan de tegenpartij, en dezes handelingen en dreigementen eenderzijds en anderzijds, rekening hou dende van de zienswijze van d -n gemeenteraad en van mijne vrienden, aangaande de belangen der gemeente, kon daar geen spraak van zijn, en of ik een hart heb, dat kunnen best getuigen mijn verleden en de gevoelens die ik altijd gekoesterd heb en nog koester, om door toe gevendheid niet door koppigheid tot overeenkomst te geraken. Dat uw briefwisselaar door het teekenen met zulk eeE deknaam, bewijs geeft van gemeene strijdvoering, zullen het^ klaarste bewijs. De gruwel» zullen wij ter zijde laten, jammer genoeg, daglichuf'^^ wm£ besmeurd en de Sjj fransche revolutie 'i iBgelicht ziJn. over den waren staat der zaken, een klein sprakelijk voor. Maar t bloedbad der fransche revolutie QIfderzoek Jdoen ter plaats Ik vraag niet beter was ten minste vruchtba hni|Lwjsnie kan men Aanvaard, Heer Uitgever, mijne oprechte groeten, der toekomende geslachten. Van t bolsjewisme kan men 5 j f Mn£oNAiiT zulks niet zeggen de nederigen, die er hun hoop op ves- f wiuckixau 1 tieden zien hun droom in rook vergaan. De ellende in de N. i. 1Red. - Het woord is aan onzen correspondent steden'is algemeen. De voeding bestaat uitsluitelijk uit van Mof stade.

De Werkman | 1919 | | pagina 1