en Het Land van Aelst De Vrouw en de Politiek 47= JAARGANG N» 2417 6 Juni 1919 Stichter P1ETER DAENS. Abonnementprijs 3,50 Doek- en Papierhandel, Drukkerij, Eiland Chipka, Deur naast den Dender Redaktie Lange Zo*tstraat,24 AALST Men zendt alle Briefwisseling vóór Zondag middag. Men wil dus de vrouw kost wat kost sleuren in den politieke» strijd Ben ik om mijn brief aan mevrouw X... door de str. ..suiker gefrokken Of Stijn St rins een leelijke ezel is 1 dat schrijft me een lieftallige vriendin. Ik dank haar zeer, want ik neem dat absoluut als een kompliment ik ben met weinig te vreden. Jammer genoeg voor al degenen (dames en hee- ren) die mij hebben aangevallen, of begroet met kompli- menten, of mijn brief minachtend hebben afgewezen, of mijn beweri'ge op eerlijke wijze hebben weerlegd (lijk b. v. De Klok), dai tot nog toe geen enkele geantwoord heeft op de drie gestelde vragen. Het zwaartepunt ligt nochtans daè<\ Die drie vragen zijn het klaar bewijs van mijn onbe holpenheid en mijn domheid Dat is ge^n antwoord, 't Is een stelling, niets meer. Lees(T) wat Viviani en Briand gezeid hebben in de Fransche Kamers Ik heb hit gelezen. Ook in Engeland en in de Vereenigde Staten van Amerika is "et stemrecht der vrouwen gewonnen I Juist. Wat de gnote staatslui in die verlichte landen aan vaarden en d ordrijven durft een kieken als gij bekam pen roept een juffrouw, die het met mij goed voorheeft. O, zoet kind, ge geeft een fermen denk aan uw eigen argument. Ge spreekt van verlichte landen, niet waar Juist, want in Frankrijk, in Engeland en in de Vereenigde Staten is de politiek iets geheel anders als bij ons. In ons gezet end la d-ken is dank aan de kiesklieks- kens de politiek iets zoo laag en zoo afschuwelijk ge worden dat het alle gedacht te boven gaat 1... Lees de dagbladen die in den tijd Priester Daens aan vielen. Vischwijven en janhagel kunnen er schatten van verdedigingsmiddelen in vinden. Ontvouw de gazetten die in den laatsten kiesstrijd de gemeentescholen, onderwijzers en leerlingen aanrandden! Nu roepen de ouwkens dat de zalen der Kamer er van dreunen en schudden Vive la France 't Geheugt me nog, of was 't van gisteren, hoe de stroomannen en de trawon'en van d'e schoone heeren Frankrijk afschil derden om hun tege? strevers te verslaan. Hoe valsch, hoe schijnheilig Smid Lambrecht vertelde me eens, hoe hij op een avond na een sch one meeiing in het Brabantsche, werd aange rand, schier ve-moord Dat is politiek. Had ons landje het ieger gehad dat het kon hebben met den persoonlijken dienstplicht en hadde het gewa pend geweest met Cockeril-kanonnen, zou de Duitsche roofvogel zoo lichtzinnig zijn wilde horden op België hebben afgezonden Dan ware de politiek vaderlandsch en vooruitziende geweest en dat kan ze niet Dan hadden ridder Pakzevast, baron van Zeep, graaf Kust mijn-botten, volksvertegenwoordigers Reuzel en Karbuur, senator Nooitgenoeg geen vriendjes en kozijst- jes van den dienst vrij gekregen geen politieke tegen strevers en schaduwjongens naar de kazerne kunnen stu ren tegen alle rechtvaardigheid in. Hoeveel van die arme kerels lieten hun schoon leven in den oorlog, t rwijl de anderen te huis bleven, schatten vergaarden, blauwden, woekerden of zich ten dienste stelden van de vreemde verdrukkers Als ik daar aan denk 1... De vrouwen zullen de politiek verbeteren 1 roepen de emancipaties-mannen. Ik gek of er niets van niets Dezelfde politieke jakhalzen van vroeger zijn er weer om rtieê bemoeid en vol wantrouwen blijf ik bij dat roof- en stroopgeschreeuw. Als ik die onbeschaafde, onbeschaamde lui hoor hui len en tieren dat de vrouwen ook stemmen moeten, dan vraag ik mij met vrees af wat die verwaten rekels met de vrouwen voorhebben en wat helsche plannen ze smeden in hun duivelsche zielen. Kan een gekende christen democraat iets bekomen Kan hij krijgen wat hem eerlijk toekomt voor hem, voor zijn kinderen Als zij hem duivelen kunnen heeft hij het vast I Waarom Een groene socialist, peis ne keer I... En we leven in een vrij land I Wij zijn vrije burgers 1 Wij hebben het recht een overtuiging te hebben 1 Waarom weegt er een tarra op ieder christen demo craat Is het Belgisch land voor hem geen vaderland j Is wat recht is voor hem krom Is het leed, het kwaad dat hem geschiedt min laakbaar, min strafbaar dan wat anderen wordt aangedaan Is de wet, ja of neen, voor j allen gelijk Is ouwe-pruik, kalot, een adeltitel, waar aan d voorrechten der middeleeuwen zijn gebonden Dat is politiek en dat is heilig I Werpt het schoonste, het reinste, het gaafste wat ge hebt in de politiek en 't is voor altijd naar de knoppen I... Wij moeten onze politieke zeden en gewoonten verbe teren, vereerzamen, verzachten Zonder dat roep ik tot allen die onze vrouwen, onze mo ders, onze maagden trekken willen in de wilde draaiing van onzen politic ken paardenmnlen Ge zijt niet enkel onvoorzichu'gen, ge zijt afbrekers van 's lands zedelijke welvaart en belagers van zijn mooie toekomst 1 Zwaar zal uw toerekenbaarheid zijn Zoolang de schandedingen, die de politiek verwekt in alle besturen, niet zijn weggevaagd met ruwe schrob bers, zoolang moogt ge in mijn ooren tuiten zooveel het u lust, horken doe ik niet. Ve;ft de politiek met de gouden kleur der broederlijk heid, der eerlijkheid en der rechtvaardigheid en onmidde- lijk geef ik toe tot dan verdedig ik de vrouwen tegen iedereen zelfs tegen hun eigen zeiven Wanneer rijst eens die dageraad Somber blijft de kimme het licht nog niet in 'toosten 29-5 19. STIJN STORMS. Onze HuilenlanUsche Politiek, Voor het ooger.blik schijnt ze er bijzonder op gericht een stuk v3n Duitsch Oost-Afrika los te rukken, onder voorwend-el dat onze Congoleesche troepen-afdeelingen dit bevochten hebben. Misschien is het wel minder uit annexatielust dan om elders opge oopen blauwe scheenen goed te maken maar toch is het niet prijsbaar. Vreemd gebied aanhechten leidt vroeg of laat tot verwikkelingen en onze Congo is nu toch groot genoeg en levert ons zooveel spel, dat we geen moeilijkheden hoeven te zoekeH waar het niet noodig is. Laat de groote mogendheden de duitsche koloniën onderling verdeelen, dat is grootmo gendheden spel, nis kleine natie is het best daar niet aan mede te doen. Hetzelfde geldt voor de zoogenaamde terugkeer van Malmedy tot het moederland. Vóór den wapenstilstand heb ik nooit hooren gewag maken van waalsche broeders onder duitsch beheer. Dat er daar veel lieden voor het oogenblik wenschen Belg te worden, neem ik graag aan. 't is hun belang Ze ontgaan de schrikkelijke lasten die op het Duitsche volk zullen wegen en worden aanstonds, als Belg, overal ontvangen op de wereldmarkt. Maar Pruis blijft Pruis, we hebben daar wenig staaltje van in onzen zak. Ik liet de Malmedanen liefst langs den anderen kant van de grens. Vroeg of laat krijgen wij daar nog over te praten met onze oosterburen. De bedrijvigheid van het uitwendige ambt kon in eene andere richting betere vrachten afwerpen. Luxemburgers zijn echte helgische burgers van oorsprong en zeden. Hunnen terugkeer tot den ouden stam, onder welke voren het ook zij, moet reeds een voldongen feit zijn. Maar er hapert iets en het is niet moeilijk te gissen wie de stokken in het wiel steekt. Frankrijk o- k zou gaarne het groot her ogdom willen binnensmokkelen en wij hebben daar een geduchte mededinger. Onze Jassen wierden na den wapenstilstand zorgvuldig buitengehouden en Fransche troepen namen hunnen intrek in geheel het land. Fran sche zendelingen maken onderduimsche propaganda tegen de toenadering van Luxemburg tot België. Onze regee ring is daarvan nauwkeurig ingelicht en protesteerd wel eens te Parijs tegen die handelwijze. Maar er moet door gesproken worden. Willen de Franschen zich ter wille van 200,000 Luxemburgers, de ongenegenheid van acht millioenen Belgen op den hals halen, dat ze dan maar voortdoen. Maar ze moeten niet vergeten datde Belgische flankdekking, die Parijs gered heeft en de zegepraal der verbondenen mogelijk maakte, in de toekomst even nood zakelijk is als in het verleden want het revanche idee zal niet uitgesloten zijn, alleen op nieuwen bodem ver plaatst. Binnen enkele dagen zullen wij weten waaraan ons te houden. Luxemburgsche afgevaardigden zijn te Parijs om over den nieuwen regeerineskoers te beraadslagen. Ste vent men in belgische richting, dan is het gelijk het zijn moetzooniet, geen bloemenkransen voor onze gevol machtigden. Aan de Kantwerksters van 't arrondissement Aalst. „„ilüï!?! u°°,r? '/°Yfr U £eschreven veel heb ik aan U gedachtVeel lof is U gesproken weinig brood werd U gegnnd j Arme, verzwakte schepseltjes Heb er °nder U zien werken, 's zomers als de zon zich p s liet zien aan de Oostergrcnden en 's avonds als zij, reeds lang gaan slapen was 'k Heb er gezien met bieeke wangen, waar de cood dóórschemerde kinde renvan 15-16 jaar gansch naar hun werk gegroeid, m borst en opstekende schouders, die 's a- vonds bij t onzekere licht van een tafellamp, nog immer dóór werkten en alzoo hun kostelijke kijkers kapot maak ten, die starend rood stonden, achter twee brilglazen. Zestien jaar en gekreveerd aan uw oogen, van 't kan ten maken De Kamer sfond een<= verontwaardigd, tot ongeloovens toe, toen een soci listisch volksvertegenwoordiger ver haalde van een knaapje die, om eenige cenien te winnen naast zijn vader voor 't onderhouden van een lastig huis houden en ten gevolge van het verwarmen eener stop naald in de vlam van een kaars, het gevoel verloren had in duim en wijsvinger. Er ging een rilling door de Kamer toen die volksvertegenwoordiger uitriep nog zoo jong en reeds slachtoffer van den arbeid He, he.... de vertegenwoordigers van 't volk rilden, toen ze van alledaagsche zaken hoorden spreken uit het VoIk Natuurlijk, wat weten die menschen van wat er ge beurd werkelijk gebeurd bij de arbeiders, maar bizonder in de kringen waar de kantwerksters leven. toestand der arbeiders kennen ze nu al beter zoo 't schijnt beginnen z'hun wat meer ter harte te trek ken ten minste... Waarom Omdat de arbeiders de tanden hebben laten zien. Omdat ze zich vereenigden tot een macht een reuzenmacht tegen hunne verdruk kers. Maar wat kennen ze van uwen toestand Gij weent in stilte.... want ik heb er onder U weten weenen van pijn. O die rampzalige avonden toen heb ik geknarstand Gij klaagt niet aan die mijnheeren die U zouden moeten vertegenwoordigen. Gij hebt er ook b tier weinig gelegenheid toe, niet Gij klaagt niet, zeg ik als ge maar een korste brood in huis hebt Beste zusters. kantwerksters, gaat ge nu mee doen In de groote volksbeweging die de wereld hervormen gaat Gij ook hebt recht, meer dan één, om gelukkig uw brood te winnen in de woidende nieuwe samenleving. Maar daar zult ge niet komen, indien ge niet de middelen aanvoerd die de mannen met veel vrucht hebben benuttigd. Voor wanneer dan, een onpartijdige kantwerksters organisatiedie met kracht eischen zaldeftige be- staansmiddelen voor de kantwerksters, in ruil van een gematigd urental arbeid Met kracht zei ik Mijn beste zusters, de tijd is nog niet gekomen, dat de menschen als broeders leven en gever, uit, broederlijkheid of om de rechtveerdigheid 1 Voelen zij 't wel, die onrechtveerdig genieten van uw wanhopige opofferingen ter wille van de armoede? Kom, we leven nog immer in een maatschappij die steunt op geweld en dwang. Met kracht dus optreden voor uw belangen Met de macht is er te dwingen en gij zijt een macht en dwingen is uw recht, omdat het gaat om de rechtvaar digheid en niemand vrij kan zijn te pralen met de vrucht uwer smarten zonder vergelding. Vandaag las ik in een artikeltje dat de Kantwerksters- Vereeniging van Zele een sluier aanbood aan H. M. de Koningin als blijk uwer bekwaamheid, als bewijs voorde ontwikkelingsmogelijkheid onzer kunstkantnijverheid. Dat zegt me dat in Zele reeds een begin van organisatie moet bestaan. Met dit heb ik moed gekregen, om L toe te richten waarmee ik mijn schrijven sloot in de hoop dat ik nu toch niet in de woestijn zal hebben gepredikt. Kantwerksters vereenigd U voor beter bestaan, 't is een plicht jegens U zeiven, uw huishouden en gansch een nageslacht. Fl M. Leest en verspreidt De Werkman geeft hem voort na hem te hebben gelezen.

De Werkman | 1919 | | pagina 1