Demokraten, ten strijde 1 en Het Land van Aeist Boek- en Papierhandel, Drukkerij, Eiland Chipka, Deur naast den Dender Aalst- Kermis Guidensporenfeest Men zende alle 47= 1AARGANG - N« 2421 4 Juli 1919 Stimtir PIETER DAENS. Abonnementprij. per jaar 3,50 voor 6 raa.nd 2.00 Briefwisseling vóór Zondag middag. Ome tegenstrev-rs h«bben gejuicht Pie ter Daens is dood D<'christen dsmokraten zijn kapot Zii hebben gedacht dat, al? zn onzsn gelief den Volkavsrtegenwoordiger in zijn deoaskiste hoorden nagelen, met he* de Christen Volks partij gekist werd. D^aiea Uit mijn verdorde beeideren zal aen zaad rijzen van christen demokraten vooriegde priester Daens. Zouden wij die voorzegging beschamen Zoudan wij ondankbaar genoeg zijn om door moedwil en lakschheid die schoone woorden te verloochenen In een van zijn laatste brieven sohreef me Pieter i'aers Mijn goede vriend, ik tien zoo moe, zoo mos. Ik moet rusten Zal ik altijd zoo kunnen blijven werke* Ik voorzie een tijd dat ik niet meer kunnen zalmijn jaren klimmen Anderen zullen rijzen als kampernoeliün zoo ra» want in ons christen Volkspartij steek, er een macht, die ge misschien niet vermoedt Zag die brave Man in de toekomst de don kerte van bange en ieelijke tijden Ik weet het niet, maar ze doen me nadenken, ER STEEKT EEN MACHT IN DE CHRIS TEN VOLKSPARTIJ, EEN MACHT DIE GE NIET VERMOEDT Wat schoone woorden, woordtn vol geest drift, hoop en geloof I Die geestdrift, die hoop, dat geloof van den ouden Daens moeten leven, zingen, laaien en juichen in de ziel, in het hart van iederen chns- te* demokraat ja, er zit een maaht m Ons volk En die macht gaat in leven en geestdrift °PGe waant ons dood, en we zijn springlevend Ge denkt dat we terneer zrn geslagen, ont moedigd, verbrijzeld Dat gaat ge spoedig anders vernemen. Wii trekken ten strijde, mijn broederen, mijn zusteren, met Ons Programma I Wij hoeven niets te ontleenen Wij moeien ons niet, UJK moderne en hedendaagsche haviken, tooien met 'n andermans vederen. Wij bitven wat we waren en blijven wat wezijn Vrienden en vriendinnen, hoog de harten Wij trekken er op af Ik moet u niet vragen of ge meedoetik weet dat gij er zult bij zijn Ik voel in mij wat er mugebeurt Men vertelde mij - men is toch een babbel kous, van haar wat kwaad spreken deert haar niet dat ge niet heel wel gezind waart omdat we zoo lang toefden van naar de wapens te grij pen en van het sein tot den aanval te geven. Komt, dat moogt ge niet kwalijk nemen we zijn immers Belgen en Vlamingen, dus lank moedig. Wij laten in den kiesstrijd lijk in den oorlog de D... (pardon) de anderen eerst begin nen, dan zien we wat ze willen en wat ze voor- ^Het begin geeft immers een beeld van wat het vervolg wezen zal. Ik zei ergens in een voorgaande artikel, dat de politieke jakhalzen weer in 't gareel loopen en dat de middelen, waarmede zij ons zullen trachten klein te krijgen, gelijken zullen naar die, waarmedt zij ons vroeger hebben be- kanapt. Maar «lat kan ons niet hinderen Wij gaan onze gewone wegen met de waarheid tot wa pen en de rechtveerdigheid tot doel. Wij willen niet enkel den zetel van onzen geliefden Pieter Daens in de Kamer behouden wij willen en sullen er een tweede veroveren. Aslst moet twee Christen Demokraten naar de Kamer sturen twee kloeke Vlaamsche man nen, volkskinderen, die met ons hebben ge streden. met ons hebben geleden, die hebben geschreid en getreurd als de droefheid haar zwarten sluier wierp op ons leven en gefeest, gelachen en gezongen hebben met ons in de dasen van glorie en grootheid. Ja, nu zijn er wel ventjes die op hun sokken, leep en glad, afkomen met lieve knikjes, afge meten groetjes en zoete lachjes zij willen zich slachtofferen, zij willen uit liefde voor onze arme, hoofdclooze partij de kans wagen. Die woorden alleen zijn een beleediging Een beleedigingdie we nooit vergeten, noch vergeven Arm En wij zijn rijk Rijk door het schitterend erfdeel dat onze hoofdmannen ons nalieten wij stalen dat niet, wij moesten het niet kapen, 'twas ons eerlijk Je. Uamta vlo (ranpn Pn Eindelijk is de langverwachte vrede geteekend Moest het daarom vijf jaar oerlog zijn, om t« eindigen met het begin Vrede. M*ar neen 't is niet gelijk vóór den oorlog I Lit de barensweeën, die men oorlog noemt, is een nieuwe wereld geboren. En wij, menschen van den onden tijd - lach niet, lieve Lezer, de 5 jaar die voorbij zijn tellen voor meer dan een eeuw wij staan stom te kijken op de veranderingen die ingetreden zijn. Veranderingen in de gedachten en in het maatschappe lijk leven geschonken, 't was het onze de tranen en 't ioed die er aan kleefden, 't waren hunne en onze tranen 't was ons bloed en 't hunne Wij bewaarden het rein, onbevlekt Wij houden en wii beschikken er over naar vrije keuze. Maar geen politieke gelukzoekers, geen ert- deelschimmers zullen dat geliefde pand weg moffelen voor onzen neus. Zijn zij niet onder een klokken uitgebroed, wij 'ijn niet van gisteren, en om ons te laten bedotten zijn wij te oud geworden en hebben wij te veel ondervinding. Wij hebben geen hoofden meer Zoo Dat zult ge spoedig anders denken Die bij ons wil komen zei vriend Buls" schaert, - hij kome, de deur is maar op de klink onder de Groene Vaan is plaats genoeg om ze allen te scharen, die van goeden wil zijn. Met open armeft zullen ze ontvangen wor den, maar de oude, echte demokraten komen wegdrummen om zij hun plaatsen in te nemen, dat niet. Van meet af aan beginnen. En nu u bereid, allen. De geweren nagezien, de mitrailjeuzen gesmout, de kanonnen in ge reedheid gebracht. Het sein is gegeven STIJN STORMS. Ten einde de Kristene Demokratische volks£eiiade gedachten te verspreiden, zoo vragen wij onze Lezen, het blad NA lezing voort te geven aan een vriend ot kennie. Maar keeren wij naar ons onderwerp terug. Zullen de menschen na bij het zicht van die zeeën van bloed, die stroomen van tranen, dit bergen van lijken, die duizenden min of meer vreeselijk verminkten, die mil- lioenen kinderen door ondervoeding in hun jeugd geknakt, die nog verschgedolven of 't vooruitzicht nog te delven graven van door lichamelijk en zielelijden opgeschreve- nen ten doode j Zullen al die rampen het menschdom niets geleerd I hebben Zal het nu niet beseffen dat de vrede het eenig middel is tot geluk vrede in de harten, vrede in de sameuleving oadef de verschillende klassen, vrede in de wereld oDder de volkeren. En om 't geheim van dien vrede te vinden heeft men gestolen, gemoord, alle onrechtvaardigheden bedreven, door oorlogen alle rampen en onheilen gesticht en 1900 jaar geleder, werd het geheim verepenbaard door een God BEMINT ELKANDER! Zullen de menschen nu wijzer geworden zijn Of zullen ze voorts zoeken naar het geopenbaarde Ge heim En nu gaan wij een nieuwe toekomst te gemoet. Wezen wij vereenigd in het groote werk van den her opbouw van BelgiÈ niet alleen den heropbouw onzer verwoeste of beschadigde huizen en gebouwen, steden en dorpen, maar ook den heropbouw onzer nijverheid en van onzen handel, van onzen arbeiders- en middenstand. Werk, onverpoosd werk en krachtinspanning, toewij ding en opofferingsgeest voor het algemeen welzijn zul len ons noodig zijn in de toekomst. Op die voorwaarden zal Belgie herrijzen en voorspoe dig worden. Dat de vrede in de wereld ons den vrede aanbrenge onder de verschillende standen, vrede in de huizen, vrede j overal 1 Dat geve God Zondag aanstaande zal het dus Kermis zijn le Aalst. Aan \o\V. zal het niet ontbreken, immers, 't is vijf jaar geleden dat het Feest is gevierd geweest. Het Muziek der Christen? Demokraten lot Heil des Volks, zal ZONDAG 6 JULI, om 5 uren namiddag op het kiosk ter Groote Markt, een CONCERT geven, en op DONDERDAG 10 JULI, om 9 ure 's avonds, geeft het een CONCERT op de Keizerlijke Plaats. We wenschen al onze Lezers en Lezeressen dat zij zich mogen goed verm-ken In het Lokaal, Lange Zoutstraat, zal er een lekker pintje besteld worden. Op 11 JULI zal den Guldensporenslag dees jaar op j eene bijzondere wijze herdacht worden. Geen enkel Vlaming, dien naam waardig, zal zich ont trekken aan zijnen plicht. In Aalst zullen verschillige befaamde Sprekers optre- den. j VISA VOOR "pasporten. Van af 30"" Juni, zal het visa van den Belgischen militairen veiligheidsdienst niet meer vereischt worden voor de personen van Belgische of geallieerde nationaliteit ter bestemming voor Frankrijken Groot-Brittanic en omgekeerd Nochtans blijft het nationaal pasport verplichtend voor die verplaatsingen en zal het bij het vertrek moeten geviseerd worden door de consulaire over- held van het land der bestemming. I

De Werkman | 1919 | | pagina 1