Pieter Daensfonds Zal Willem tl gevonsiisd worden? Het Guldensporentersl. Uil Denderleeuw. loöpeSide iSfïEüwsT Eikke, de Held Lied Verleden Donderdae, 10 Juli 19l9, is een Komiteit ge sticht, dat zich gelasten za gelden in te zamelen, lot de verheerlijking van onzen diepbetreurden leider I'IETER Ö4KXS Hij d;e alles offerde voor zijn Volk, voor de grootma- king van ons diepverdrukte Vlaanderen, moet op eene plechtige wijze vereeuwigd worden. Eerstdaags zullen inschrijfingslijsten in omloop ge bracht worden. We doen een beroep op alle volksmannen, om door hunne inschrijving, hoe klein ze ook weze, eene laatste hulae te brengen aan Hem, die immer aan de zijde stond van ons diepvernederde Vlaamsche Volk. Alle inschrijvingen zullen in De Werkman verschij nen. Harop, propagandisten, de handen uit de mouwen, toont dat in U nog immer dezelfde offervaardigheid schuilt als voorheen. Voorziet U van inschrijvingslijsten, en ijvert om deze zoo vlug mogelijk te mogen terugsturen met de inge schreven gelden. We stellen ons voor, on?en betreurden Hoofdman in de maand September plechtig te herdenken, door het plaatsen van een MEDAILLON op h;t praalgraf. La ter zal de juiste datum bekend gemaakt worden. Allen aan 't werk. De tijd is kort, dus niet gedraald, er mag geen oogenblik verloren ga^h. HET BESTUUR De Schatbewaarder, De Voorzitter, De Schrijver I on. De Backer F. Bocqué. Alex. De Vos. Brusselscheste-nw.il Vaart, 1 Alb. Lianartstr 21 (Zeebergbrug) Leden Blanckaert Th. 25. Ajuinstr. De Cock Joz. Groenstraat; Hanssens Jöz. Gentsche Steenweg. N. B. Voor alle inlichtingen en aanvragen van lijsten, wende men zich tot den heer Alex. De Vos, Schrijver van het Pieter Daensionds. V 1" Inschrijvingen Bocqué Felix 5,CO; Boone L 'op 6,00; Braeckman Adolf 5/ 0; De Backer Lodewijk 50,00; De Cock Jozef 5,00; De familie De Neve-De Neef Jan 20,00; De Smedt Karei 5,00; De Vos Alex 5,00; Hans- sens Jozef 5,00; ileiremans Emiel 5,00; Rumbaut Kamiel 5,00; Van eenige moedige fichas 5,00. Art. 27 van het Vredesverdrag wijst erop dat de aan stokers van den wereldoorlog en de schenders van het volkerenrecht voor hunne misdaden zullen terecht staan. Er wordt hier in de eerste plaats op den ex-keizer gezin speeld. Het is maar billijk dat de roekeloosheid dergenen die miliioenen menschen aan hunnen grootheidswaanzin opofferen, niet ongestraft blijven. Niets kan de toekomst voor dergelijke rampen meer behoeden, als de gelijkstel ling van eene oorlogsverklaring met eene gewone rms- daad en het toepassen van het verantwoordelijkheidsbe grip aan de machtigen der aarde. Of nen dit princiep, dat een der grondvesten van d n Volkerenbond moet wezen, terugwerkende kracht zal bijzetten om Willem 11 voor de vierschaar te dagen, blijft twijfelachtig; Men zegt we! dat er een begin van uitvoering is, dat Engeland, als tolk van de Entente, in voeling is met Nederland om de uitlevering te eischen, dat de rech.bank te Londen zal zetelen on dat de vertrekken in den bekenden Tower in gereedheid worden gebracht om den nieuwen gast te herbergen. Dat is alles voorbarig en 't is volstrekt niet uitg slotirn dat de Londenaars nooit het spektakel der vernedering van hunnen aartsvijand te zien krijgen. Vooreerst rijst de vraag in hoeverre de Nederlanders met eene uitlevering gediend zijn. Kleine naties, nog meer als groote machten, hoeven kittelachtig te zijn op hunne rechten en op hunne eer en zelfs den schijn niet dulden van buitnlandschen dwang te aanvaarden. Zullen de Holland -:he rechtsgeleerden, die de zaak te beslechten krijgrn. in Willem II den wijkenden soldaat aanschouwen die op neutralen bodem aan de vervolging ontsnapt, of den afgevallen monark die hun vaderland lot toevluchts oord vi r oos of wel den misdadiger die het sein gaf der menschec.-'lachting Desgevallend zullen zij er genoegen mede he: ben den plichtige uit te leveren, nietajn tribu nalen va zijn land, die hem overigens niet opwschen, maar aan een vreemd gerechtshof, zooveel te meer dat Buitschland nog buiten den pas ontloken volkerenbond staande, de beginselen van het nieuwe internationaal rechtstelsel aan eenen Duitschen onderdaan niet kunnen toegepast worden. Welke ook hunne zienswijze weze, een besluit zal niet gevat worden zonder den belangheb bende te aaihooren. Lust het den gewezen keizer daar eene eindelooze proceduur uit te verwekken, het zal hem aan geene behendige raadgevers ontbreken om hem daarin ter zijde te staan. In de veronderstelling dat de uitlevering geschiedde of, hetgeen noch niet onmogelijk is, dat de gewezen keizer uit eigen beweging voor de rechtbank verschijae, welk zal het vonnis zijn De doodstraf Wie zal ze voltrek ken Ballingschap op een afgelegen eiland 't Is de martelaarskroon in de oogen van zijne aanhangers en de opflakkering eener diep gezonken populariteit. St Helena heeft niet minder bijgedragen tot den roem van Napoleon I als de zegepraal zijner wapenen. Voorwaar de grootste straf die men den corlogsstiohter kan opleggen is misschien hem aan het lot over te laten dat hij zelf gekozen heeft. De haat van geheel het menschdom, de verachting zijner gewezen onderdanen, die zijne vlucht als eene gemeen*; desertie opnemen, dé herinnering aan vroeger grootheid en het gevoel v*n zijnen onherstelbaren val, zijn ceie bestend'ge foltering voor het hart van den trotschen heerscher. Zi-lepijn en gewetenswroeging zijn wreedrr dan lu hameliike straf. Aalst heeft op eene waardige wijze zijne voorvaderen ran 1302 herdacht. Aan talrijke gevels wapperde de nationale driekleur. Des morgends werd eene plechtige mis opgedragen door den Z. E. H. Pastoor-Deken, waaronder den E. P. Df Berthold een vlaamsche redevoering uitsprak. Onze beiaard, zoo meesterlijk bespeeld door onzen stadsgenoot K. Demette, beiaardier van den koning, liet over de Denderstreek de mach'.ige Vlaamsche liederen tineelen, afgewisseld met bazuinengeschal. Des namiddags zong op de Groote Markt eene ooeen- gepakte meiigte de mooiste vlaamsche liederen, begeleid door de stadsharmonie. Het woord werd er gevoerd door de Vlaamsche leiders Hoste Jr. De Beukelaar en De Clercq, die officieel door het Gemeentebestuur ontvan gen werden. Het Vlaamsche woord maakte diepen irdruk en bizon- derlnk, de striemende waarheid (hoe akelig ze soms ook klonk) die de gevoelv olle spreker De Clercq ons ten ge- hoore gaf, heeft menig toehoorder oe vuisten doen bal len. Drie vlaamsche Houthakkers welke de feestelijkhe den bijwoonden werden uitbunding toegejuicht.. Om 8 ure trok een ontzaggelijken stoet door de volks wijken der stad waaraan, buiten een paar uitzonderingen, al de muziek maatschappijen onzer stad deelnamen. 1 le Juli 1919 heeft voor Aalst een dag geweest van Vlaamsche herwording. Denderleeuw, het broeinest der Vlaamsche keikoppig heid, heeft op 13 Juli de leeuwen doen dansen. Niettegenstaande de regen die soms bij stroomen neer viel, mogen we zeggen dat hun 11 Julifeest buiten alle verwachting afgeloopen is. De bsvlagging der huizen was algemeen verscheidene i leeuwenvlaggen wapperden aan de gevels, Ulerhande j spreuken versierden den doortocht. Ronii4ure-i werd de stoet gevormd, waaraan ver- j schillende muziekmaatschappijen deelnamen Voorafgegaan door een schaar ruiters aan wier hoofd een Klauwaard, in klredij onzer vlaamsche voorouders, i trok de stoet naar de Plaats, waar de H. De Beukelaaren een vlaamsche Almoesenier het woord voerden voor eene ontzaglijke menigte. De heer Dr Cochez stelde de vlaam sche leiders voor. De aanwezigen hingen als aan de lippen der sprekers, 1 die menigmaal dour toejuichingen onderbroken werden. Van de Plaats vertrok de stoet naar Heusseghem, waar aan 't sas van Denderleeuw eene tweede meeting plaats greep. Het zonneken, dat midderwijl was komen piepen, zal getuigen geweest zijn van de duizenden toehoorders die zirh verdrongen om de prachtige redevoeringen van de HH. Cororeuren Borgignon te hooren. Striemend was hun woord, van hea. die het lief en het ■leed deelden van onze soldaten, en eene indrukwekkende stilte heerschte er, toen ze ons over de vlaamsche front beweging spraken, an een oproep deden tot alle Vlamin- gea om de daad bij het woord te voegen. Langdurig werden ze dan ook toegejuicht. Weerom trok deze menschenmassa naar de Plaats waar een prachtig vuurwerk afgestoken werd. Een fak keltocht werd gevormd, die ten uiterste lukte. Hoerah mannen van Denderleeuw, weerom hebt U getoond dat gij, niettegenstaande de bel -chelijke houding uwer gemeentevaderen, den naam van Vlaming ten volle waardig zijt. Vooruit, eendrachtig, naar het doel Vlaanderen richt het oog op U Aan elk den vriendelijken goeden dag, maar 't weêr zou mogen wat beter ma nieren kriigen, want anders zou de hovenierderij van den vriend Jan nog kunnen de plaag kriigen. M'et de Kermis gaf ons Muziek 2 puike Concerten, waarop iedereen gestoeft heelt, uit genomen eenige socialisten, die altijd alles moeten af keuren als 't van hunne partij niet is, die menschen staanzeer goed met hun eigen, 't Heeft me vrij dag avond veel plezier ge daan als ik den Baron met opgeheven hoofd en fier als ne pauw achter het muziek zag stappen der gewezen liberale Jonge Wacht. Woensdag 23 Juli komt Presi dent Pomcaré van Brutsel naar Gent. Zon hij in Aalst niet afstappen, ik wil hem in 't Lokaal nog met een pintje trakteeren, 't is daar goed bier en Gust en zijne vronw ontvangen er de klanten opperbest. In Wettere» is weeral een soldaat, Galmaart genaamd, zijn been kwijt I en zwaar gekwetst weggedragen, met eene funée van een S obus te willen omladen. Zijn er nog geene lessen genoeg, ij De oude Postontvanger van Temsche, die zijn mede- f burgers aan de duitschers verklikt had, krijgt 3 jaar en 3 6 maanden gevang, zonder de beet. Zij moesten zulke jj schurken allemaal kunnen vinden. Wu spreekt men van al de Komiteitsleden tedekoreeren, dat ware wel ver diend ook want daar is geen enkelen smokkelaar bij en op edeler borst zal het eerekruis nooit geprijkt hebben. Wanneer is 't nu dat de Revue nog eens opgevoerd wordt De menschen die verleden jaar in Aalst niet wa ren zullen verstomt staan over den charmanten skamateur van die Revue, die kon er weg meê Te Dendermonde hebben ze een wagon van den ijzeren weg opengebroken gevonden, waaruit voor verscheidene duizenden franken koopwaren gestolen waren.Sommige menschen loo- pen hun beenen van onder hun lijf om de garde-komiek herin te richten dat ze dat zottespel maarstillekens ge rust laten nu, zij hebben zich belachelijk genoeg gemaakt en daarbij zij was toch maar goed om op 't werkvolk te schieten. Op den duur zullen de Katholieken nog he viger Vlamingen worden dan de Vlaminges zelf, maar zij zouden niet mogen vergeten dat alles wat tot hiertoe gebeurd is, de schuld is van het Katholiek Gouvernement. Zij hebben meer dan 30 jaar alleen meester geweest en zij hadden hnnne macht te danken aan het Vlaamsche volk, dat zij altijd schaamteloos bpdrogen hebben. Nu weten ze niet wat uitvinden om de kiezingen die vastge steld zijn op" 1 November te doen verschuivon tct in Fe bruari. Allemaal boter aan de galg. Ge zult ze ne post zien pakken'nu alleman fnaar één stemineken heeft Het Vredesverdrag is nu door de Duitschers definitief goedgekeurd. Daar meê gaat alles wat op zijn effen ko men. - Als gij een paard moet koopen, wacht nog een beetje, ze znllen zeer in prijs dalen. Daarbij wie weet of wij soms aan geen klein autcmobieleken kunnen geraken voor 't zelfde geld dat wij aan een paard zouden geven. Als er een goede vriend demokraat is die een °oede kanarievogel zou willen verkonpen, dat hij zijn adres in de Werkman laat we'en. Wie Demokraat is en durft toonenzal zondag aanstaande heel z?ker in 't Lokaal der Lange Zoutstraa; zijn. Verscheidene onzer beste sprekers zullen er het woord voeren. Oppassen zal de boodschap zijn, want er zullen zeer belangrijke beslissin gen genomen worden.'k Schei er van uit, want anders zal ik 't allemaal vertel en nutot.de naaste week en een goeie gezondheid aan al onzsgeliefde lezeressen en lezers. God van den Heer Hier ben ik weer, Roos als een kriek Frisch als een bliek. Fikken is hier. Fikken Vermooren; Ge zult van hem en zija daden gaan hooren 1. Te Luik heeft het gestoven De kogels buildea, floten Daar heb ik, zou 'k gelooven, Veel knopgaatjes gesohoten. Ei, Fikken, zei me de kornel, Ga, kijk eens wat ze zeggen En ik, goddorie 1 waag mijn vel, 'k Ga kijken wat ze zeggen. 2 'k Was in den strijd te Halen, Daar was 't eea wilde feeste.' De Mof zou 't duur betalen, Die vuile, leelke beeste 1 Ei, Fikke, zei de kapitein, Schiet daar dien pinhelm neder I Op duizend meter, kon het zijn Ik lap de Meffe ieder 3. Bij Ieperen, iade kuilea Was 't koud, ach, 't vroos er steenen. De obussen, gieren, huilen; De vrieswind deed ons weenen, J Ei Fikke, zei de luitenant, Wat moet die vlieger hebben 't Macbiengeweer klappertandt, k Gaf hem wat hij moest hebbenl 4. Op 't IJzerfront vier jaren In zomer-, winterdagen Geleefd in de gevaren En zonder morren, klagen. El, Fikke, zei mijn kameraad Wie zal er de eerste wezen Bij 't ijzeren kruis, dat ginder staat Goddorie I ik moest 't wezen 5 Vooruit, door 't lieve Vlaanderen, De Mof gekleind, gekorven Tot kipkap, froet en spaandren, En nienwea roem verworven Ei Fikke, zei mijn liefke zoet, Kom aan mijn harte rusten, Goddorie I of 't me deugdjes doet, k Ging op heur hartje rusten I 6 'k Ben thuis dus aangekomen, Tot ridder, held geslagen De mooie deernen droomen O, 'Ie ken hun listen, lagen. Ei Fikke, Iaat zijn liefke niet, Het meiske zijner zinnen; 'k Zing haar een zonnig, zonniglied Van vrijen, trouwen, minnen Hier ben ik weer God van den Heer 1 Roos als een bliek. Frisch als een kriek Fikken is hier, Fikke Vermooren, G'hebt r.u van hem en zijn roem kunnen hoo- [ren STIJN STORMS.

De Werkman | 1919 | | pagina 2