Derackraten Ons Programma en Het Land van Aelst Bock- en Papierhandel, Drukkerij, Eiland Chipka, Deur naast den Dender PRUISISCHE PRAKTIJKEN Is het VJaamsche Vraagstuk eene Rroodvraag 47e JAARGANG N° 2430 5 Sept. 1919 Stichter PIETER DAENSÏ Abonnementprijs per jaar 3,50 voor 6 maand 2 00 [Men abonneert zich op alle postbu- j reelen en bij de briefdragers. Men zende alle Briefwisseling vóór Zondag middag Het is dus op I» OCTOBER aanstaande, om V uren, dat we de nagedachtenis van onzen groeten Hoofdman PI ETER DA ENS herdenken. Aalst meet en zal te klein zijn. Eenieder zal aan deze plechtigheid deel nemen, om een blijk van erkenteliikheid en dankbaarheid te seven aan de nagedachtenis van Hem, die alles offerde voor zijn Volk. J De Voorzitters der Bonden worden vriendelijk verdocht aan den Schrijver van het Pieter Daensfonds» Af. Alex. De Vos de toetredingen hunner Kringen te laten geworden en dit zoo vlug mogelijk. Demokroten, als één man naar Aalst op Zondag 12 Oktober aanst. het bestuur. dehelpen aan de voorbereiding van den terugkeer dezer provincie naar het moederland geene enkele gelegen heid verzuimen om den Limburgers te toonen, dat hun belang aan de zijde van België ligtzonder onbeschei denheid die Limburgers aanmoedigen, die zich onze par tijgangers teonen, hen, die het in het geheim zijn en hen die het zouden kunnen worden. Door de meest bereidwil lige hulp, die zij zullen verleenen, moeten zij het verschil laten uitkomen, dat zij tusschen Limburgers en Hollan ders maken. Zij meeten eiken dag en bij elke gunstige gelegenheid hun erkentelijkheid betoonen aan de Lim burgers voor hun weldaden jegens de Belgische vluchte lingen. EVENREDIGHEID IN ALLE BESTUREN. Alleenheersching is de bron van alle misbruiken Dat is geen stelling die eenige bewijsvoering noodig heeft 't is een axioma dat is een ding dat ontegenspre- kelijk waar is. Wij weten er van te spreken te Aalst Brussel heeft zijn ketjes en zijn zwangers Mechelen heelt zijn maanblusschers Antwerpen zijn sinjoren Dendermonde zijn ros Beiaard Aalst heeft zijn Woes'e. ziin waterratten, zijn saucissenmannen en zijn konkelfoes Vier onbetaalbare dingen Dertig jaren ou pruikenbestuur heeft ons landje geleid j tot aan den afgrond, niet tot aan den boord, maar tot op de gevaarlijke, vreeselijke helling. Wel zei de Koning in zijn rede bil de inhuldiging België is rijk België is gelukkig Helaas de jonge Vorst kende de waarheid niei. België was een verdrukt land. Het zuchtte onder den hiel der ouwe pruiken, die overal den scuepter zwaaiden, het al beurden, voor niets achteruitdeinsden om hun schip in 't goede vaarwater te houden en enterden en rammeiden links, rechts, voor heH uit met echte zeeroovers woede 1 Zij schrikte voor niets terug, de groote conservatieve partij, en durfde alles aan om heur macht, heur voorrech ten en haar stelsels van onrecht en verdrukking te hand haven. Overal waar ze 't kon drumde zij de tegenstrevers, de bekampers barer onrechtvaardige, gevaarlijke politiek buiten. Hoe dikwijls vroeg Pieter Daens in den Aalslerschen gemeenteraad om de minderheden te laten vertegenwoor digen in de verschillende besturen. Te vergeefs I Met onverzettelijk misprijzen werden die voorstellen immer van de hand gewezen. Bn welke reden gaven ze op De liberalen en de socialisten doen het ook niet, waar zij de bazen zijn I... Die mooie reden 1 Uw geburen zijn, bij voorbeeld, vrekkige menschen een arme smeekt hun hulp en medelijden af. Zij geven niet En omdat zij niet geven, geeft gij ook niet Wat hartelooze zedenleer Wat willen de kiezers om het even tot welke politieke gezindheid ze behooren Wat wil de groote, pletterende meerderheid, om het even van welk dorp of welke stad Goed bestuurd worden, dit is ten beste van hun be- belangen I Welen ten beste van ieders belangen dat is onpartij dig. gelijk recht voor allen en in alles eerlijk en recht vaardig. Geen konkelfoes 1 Geen kozijntjeswinkel Geen ik neem-het-al en gij krijgt-niets Niet alles voor de mouwstrijkers, de likkers, de krui pers, de dwepers, de ellendige ikzuchtigen, die enkel een partij aankleven om de geldelijke voordeelenl Evenredigheid moeten we voorstaan om het princiep der rechtvaardigheid Een partij heeft vier mandatarissen in een stadsbestuur. De kiezers biachten hen daarin om - te helpen besturen. Zij wilden, door het feit der verkie zing, niet enkel het toezicht over de stadszaken in den gemeenteraad alleen, maar ook in het schepencollege, in het weldadigheidsbureel, in de besturen der hospiciën. Als ze 't zoo niet begrijpen dan maken de leden der meerderheid gebruik en misbruik van een recht die ze, in alle rechtvaardigheid, niet bezitten. Toezicht is een rem en een richtsnoer 't Steekt niet zoo nauw onder vrienden 1 is een zegswijze die in de gewone betrekkingen van t dagelijk- sche leven zeer wel in toepassing mag gebracht worden maar die immer zondig is en weieens misdadig kan zijn als ze door de openbare besturen in praktijk wordt ge steld Als er toezicht is dan doet elk wat hij kan omdat de tegenstrevers het beste zouden denken van het doen en laten van degenen die besturen. Dat eerst is hei voornaamste. De vrees des Heeren is het begin der wijsheid I De vrees voor de kritiek houdt de schuinsche politie; kers recht, en koelt de hebzucht der liefhebbers van dé lange-vinger-trukken Toezicht is een baak. een richtsnoer Toezicht maakt vindingrijk, doet toevlucht nemen tot diplomatie en aie heeft meer dan eens den ondergang be spoedigt van hem die zich alleszins veilig achtte. Was er ernstig toezicht geweest te Aalst, zou, ettelijke jaren geleden de ontvanger duizenden frank te veel in de stads kas hebben gelaten Zou dat mogelijk zijn geweest We spreken maar van dat één enkel feithoewel het niet moeilijk wezen zou met een reeks als een lange lita nie voor den dag te komen Maar wat waar is in den engen werkkring eener stad is nog meer waarheid als we gaan en blikken in provinciale besturen, bestendige diputatiën. ministeriën, en allerhande commissiën, die met onze zaken en met onze belangen omspringen lijk goochelaars Die vrede heeft met al het geknoei dat daar gebeurt, die mag gerust op zijn borst kloppen en bekennen dat hem niet meer schelen kan wat er gebeurt in 't land dat het zijne is Die kan dan ook gerust België aan de Duitschers la ten, dan had hij nog de voldoening te zeggen dat hij niet door eigen landgenoten werd verdrukt en gepluimd, maar dat vreemden hem het hatelijke juk op de schou ders legden Zij die geen alleenheersching willen, vijanden zijn van 't ouwe en nieuwe geknopi, den jarigen, meer dan jarigen hossel en bressel naar de maan wenschen, stemmes voor de Christen Volkspartij. De waarheid is haar wapen de rechtvaardigheid haar doel 1 STIJN STORMS. We lezen in Ons Vaderland onder bovenstaanden titel het volgende Wie nog een greintje eergevoel heeft moet walgen voor de politiek van onze Belgische regeering. Gemeene pilatussen, pharizeërs, witgekalkte graven vol rotheid van binnen, dat zijn ze, die mannen van Brussel. Met de hand op het hart hebben ze staan deklameeren tegen het aktivisme, ze werden schaamrood voor de schande door het aktivisme op den Belgischen na?m ge worpen, neen geen genade mocht er verleend zelfs aan deze niet die te goeder trouw hadden meegedaan, met stam en wurtel moest deze vergiftige plant uitgeroeid. De gemeene ploerten 1 In hun eigen binnenste waren ze aan 't beramen wat ze met de lippen veroordeelden. Wit gekalkte graven vol rotheid van binnen. Regeering, we walgen voor u 1 Er is een van de VELE geheime dokumenten uit ons ministerie van buitenlansche zaken aan het lichtgekomen. Hier volgt het Ministerie van Buitenlandsche zaken. Direetie P. Nr 4246. Vertrouwelijke nota voor het Groot Algemeen Hoofdkwartier, Op dit oogenblik moeten alle Belgische agenten in Hollandsch Limburg naar de mate hunner krachten me- Op dit oogenblik moeten de Belgen in Limburg den indruk wekken,- dat zij vertrouwen stellen in den gunsti- gen uitslag der onderhandelingen, die met Ho:land ge voerd worden over de herziening der traktaten van 183f en de regeling van de Schelde- en Maas-vraagstukken zij moeten zich zeker toonen van den steun, die ons de Entente zal verleenen en van de afdoendheid van dien steun. Men moet niet te veel rechtstreeksche propaganda voe ren deze aan de Limburgers overlaten men geve te verstaan, dat wanneer Limburg Belgisch wordt, het Lim- burgsch zal blijven of herworden, dat Limburg «iet zal gevoegd worden bij eene andere provincie, dat men er de Fransche taal niet zal invoeren, dat het katholicisme er evenzeer zal beschermd worden als onder het Hollandsch bestuurhet anti-klerikalisme is niet op zijne plaats in deze streek, integendeel. 3 Juii 1919. De Minister, (w. g.) P. HYMANS. Rond diezelfde nota. die door de Belgische en Hpllan- scbe pers erg besproken wordt, wordt er bij de JtfRder- landers nog al wat lawaai gemaakt, gekunt dajDhpn denken. De Hollandsche regeering was ook niet al Wel op haar gemak en heeft laten inlichtingen vragen bij de Belgische regeering. M. Hymans heeft daarover een zeer dubbelzinnige ver klaring gegeven aan het agentschap Havas van Brus sel, waarover de Volksstem van 21*1.1. zeer tevreden was. Wij niet l! M. Hymans verklaarde dat de geplubiceerde tekst ver minkt en de aangegevene dagteekening valsch is, alsook dat bewust dokument het handteeken van den Minister voor buitenlandsche zaken niet draagt. Maar, zegt Ons Vaderland wij stippen aan dat M. Hymans toegeeft dat het dokument bestaatde tekst is verminkt, zegt hij, onvolledig ware beter gezegd. En niemand heeft het tegenovergestelde beweerd, vermits het stuk gegeven wordt als uittreksel. We stellen graag met de mannen van Ons Vader land de vraag aan Minister Hymans, of hij ons niet de volledige tekst zou willen mededeelen. Er is maar dat zulke documenten ons een oorlog zou kunnen op den hals halen en we hebben daar genoeg van l Fernand Hardyns, hoofdopsteller van Vooruit, be weert steeds, sprekende over de Vlaamsche Beweging- Dit alles brengt geen brood op tafel. En daarom stellen wij op onze beurt de vraag Is het Vlaamsche Vraagstuk eene Broodvraag? En wij antwoorden jaEn dit om vele redenen. Eerst en vooral laat ons eens den huidigen toestand inzienMet ons franschkiljonsch centralisatiestelsel is het onmogelijk voor onze Vlaamsche volksjongens aan gelijk welke staatsbediening te geraken, indien zij niet evengoed de beide landstalen machtig zijn Walen en Franschsprekenden nogthans kunnen met hunne taal alleen overal en tot alles komen. Die onuit staanbare toestand heeft voor natuurlijk gevolg dat het onze jongens der werkende klasse ónmogelijk ge maakt wordt gelijk welke officieele bediening uit te

De Werkman | 1919 | | pagina 1