"onschuldig Yroaw aan onzen Weldoener 1,00. Uit Sctaellebelle Naamloos 0.S0. Uit Borstbcke Naamloos 2.00. Uit Mechelen Goras Ylctor l.oo. Wagemans Augnst «,5o. Uit Wieze Tot verheer- Hjking van Hem die alles opofferde voor zijn volk 2,oo. Uit Hof stade Vooruit voor 't goede werk Om Pieter Daens 's grafzerk Met zijn borstbeeld te bekroonen, Voor al het strijden dat hij deed Voor al het lijden dat hij leed Willen wij, demokraten, hem beloonen Met d'hoop dat God in d'eeuwigheid Voor hem een plaats heeft voorbereid Waar hij samen, met zijn broeder mag troonea 2,00 Uit Schooaaarde Ter verheerlijking van den koenen volks man Pieter Daens, L. Van der Meulen 2,00. Uit Doornijk Nen onderofficier met groen bloed 5,oo. Nog een onderofficier met groen bloed l,oo. Nog een onderofficier die groen bloed wilt 2,00. Opdat ik hetzelfde bloed zou hebben als mijne makkers 2,oo. 'Ne wachtmeester die de vorige verwijt dat bloed gekre gen te hebben aan den Ijzer 5,00. Aalst. Burgerlijken Stand Geboorten Mannelijk 5 Vrouwelijk 49 Huwelijken. A. Mathieu, zijdebew. met S. De Mol, tw. J. Mathieu, mijnw. met AI. Raosen, tw. L. Barrez, pasw. met H. Corten, zb. P. Goddaert, werkm. met Af. Trif, dienstm J. Sohol- lacrt, tw. V. Van den Broeck, naaister, J. Bekaert, smid met M. Batens, zb. F. Brys, werkman, met Af. Wauters, landb. D. Foleyn, gasw. met Af. Roelandt, herbergier. J. Van Holsbeeck, dienstknecht, met S. Van Cauteren, dienstm. f. De Konlnck. freinw. met V. De Wolf, zb. J. Nerelstya, brood- bakk. met Af. Boon, stlkster. B. Maes, handel, met Af. Van der Borght, zb. J. Cappuyns,fabriekbest. met]. Quintyn, zb. OVERLUDENS C. Schelekens, w' Ëogaert, zb. 82 j. Leopoldstr. P. Et- mans, wr De Waegeneer, zb. 76 j. Klapstr. Af. Van Huylen- broeck, w' Be Man, zb. 78j. Hoven.str. Af. Standdert, V Van Pottelbcrgh, zb. 41 j. Van Langenhovestr. P. Gabriel, scholier, 9j. Groenstr. 1 kind onder de 7 jaren. Ministerie van Oorlog. Mededeeling aan de Pers. V90R ONZE INVALIBDEN. De oorlogs-invalieden die een stiel wenschen aan te leeren of gelijk welk onderricht te velgen om be kwaam te worden ten beste mogelijk in de levens- noodwendigheden te voorzien, mogen zich wenden a) Deze der provincie Brabant: 's Woensdag en 's Zaterdags, van 10 tot 's middags, 110, Lemonnierlaan, Brassel b) Deze der proviacie Antwerpen 's Zondags van 9 uren tot 's middags en Donder dags van 11 tot 17 aren, in de Nijverheidscheol, Paar denmarkt, Antwerpen c) Dez- der provincie Laik 's Maandags, Woensdags en Vrijdags van 9 uren tot 'g middags, rue L.aport, 3, te Luik De reiskosten zullen terugbetaald worden. 0— liet Depot der Oorlogs-invalieden (D.l.G.) zal, op S September, van de Villa Parmentiers Woluwe) over gebracht worden naar de Kazerne van het 2C Gidsen, Plein van Itterbeek. De belanghebbenden worden verzocht tot op dien datum geene bezoeken te doen aan het D. I. G. Raadsel. M^n eerste is zeker wijd gelegen, 't Tweede en beduid noch geluk, noch zegen, Maar wel een familie naam, Een man van hooge faam, li ij de demokraten ongegroet Mijn laatste en geheel meunu Ia Belgen veel ontmoet. Ier dood veroordeeld 0— Dramatiek Verhaal uit d'ander Eeuw III. HUISELIJK KRAKEEL EN SCHEIDING En Fridus Het hoofd vol vuur en vlam, liep hij in bosch en langs veld Niet wetende waarin of uit IJlzinnig en dol van woede. Nu regende het niet meer De frissche en koele lucht verzachtte zijn ge moed;... hst bloed dat opbruischte door zijn aderen en zijn hert bestormde, begon nu kal mer rond te vloeien; Het was nacht geworden; Tegen eenen boom geleund, begon hij te overwegen over die akelige gebeurtenissen;... spijt gevoelde hij niet van zijn Hof verlaten te hebben; al te goed en te verdraagzaam was hij geweest; sedert lang reeds moest hij meer moed en wilskracht getoond hebben tegen zijne vrouw, tegen zijne schoonmoeder en al d'an- dere die hem in zijn huis kwamen den duivel aandoen; bijzonderlijk tegen zijn schoonmoe der was hij gesard; haar aanzag hij als de schuld van zijn ongeluk; zij was het, de nij dige kwSbette, die zijn vrouw tegen hem op hitste... Ja, ja. Wat gedaan Een oogenbhk dacht hij eraan, van aanstonds naar huis terug te keeren en al die ondankbaren hunnen opzeg te geven; daar was hij de meester van; dat was zijn reeht; maar niet lang bleef hij bij dit be sluit;., indien mijn vrouw daartegen in verzet kwam Zou hij de macht hebben zijnen wil door te drijven Zou zijn Vrouw hem niet over halen Ging, na eenige dagen, datzelfde hel leleven niet herbeginnen Zou hij altijd zijn gramschap niet kunnen overmeesteren r. In zijn inbeelding zag hij de schrikkelijkste tafe- reelen.. Wat gedaan Welk besluit genomen Apotliekersbond Zondag IJ Sipt.mba- M. GHYSSEL1NCHX, Mohnslrul. Tp Ïa schoon Salen garnituur LoaisXVl, I bestaande uit sopha, 2 zetels en 4 stoelen, in gecireerde notelaar. Zich te bevragen bij J. De Neve, Lange Zoutstraat, 24, Aalst. Leest en verspreidt De werkman ZAKKEN! ZAKKEN! ZAKKEN! Schooneen gerieflijke Aardappel-, Fruit-, Kooizakf ken, enz., te verkrijgen MOORSELBAAN, 39, AALST. WAAR KOOPT MEN de beste en goedkoopste Kleuren, Verwen en Vernissen IN HET HUIS Louis DE BRUYN-GILBOS, Geerasrdsbergschestraai21, A A LSI Alwaar men dagelijks kan verkrijgen leste Kleuren, Verwen en Vernissen aan prijzen 20 tot.,30 goedkoopèr dan elders. Alle waren zijn gewaarborgd zuiver en vrij van vervalsching. Depót van de gekende Blanc fix Indian oplosbaar in warm water. In pakken van 5 ki los en per vat. debarasse la tèfe de tout éléments ibl fel que Poux .Lentes, Pellicules etc U Forti f i embeilit taehevzlure d souple e\ soyeuse &N VENTE PARTOUT O M «an-'Pacf-ure deCouleuRS LA BELG1CA ^5- RU6 VAN DER LINDEN- SRUAfcLLES -, nqro alsem. Vertegenwoordiger voor de twee Vlaanderen M. Smeeslers-Sarletkapelstraat 15, Te bekomen op Chipka Post- en Schrijfpapier, Bon- Re('u- en Fakluurboekjes, Inkt, Schrijfboeken Pot- iooden; Wit Papier voor Winkeliers, per kilo Embaleerpapier in bla deren en per kilo. IV. - KNAGING EN BEKORING Er staat geschreven dat een goede Meester moet teedere vaderlijke gevoelens hebben voor zijn Voik en dat een onderhoorige met betrou wen en genegenheid moet bezield zijn voor zijn Overste of Meester. Een zulkdanige Meester was de Kasteelheer baron de Wal. Der, morgend na dien schrikkehjken avond, Fridus, na lang en wreed rondgedwaald te hebben, kwam terug in 't Kasteel waar hij zoo gelukkig ais dienstbode had geleefd. De Baron wist en zag reeds lang waar de wis lag; hij had het voorzien en voorzegd Die dochter was veel te ijdel, te pronkzuchtig, te los, tehooveerdigen te nijdig, om ecnen Man te kunnen gelukkig maken. Hij zegde niet veel. maar toonde aan Fridus dat hij daar welkom was en liet hem verblijven in zijn oud kamer kenDaar zat de on gelu kkige man Daar verschenen voor zijn oogen de geluk kige dagen zijner jonkheid.. In alle staten kan men gelukkig en ongelukkig zijn maar die mistrouwd is, moet de les van 't Vagevuur niet meer lezen. Hier, zoo dacht Fridus, welke gelukkige jaren heb ik hier overgebrachtIk, arme wees, ten tijde dat ik geen duit ter wereld be zat dan kon ik van vreugd en van geluk spre ken Daar, in die oude eiken kas, vergaarde ik mijn spaarpenningen; met welke vreugd bracht ik daar stuk per stuk bijeen.. Ik werd rijk, machtig rijk.. Al mijn geld en goed wilde ik gebruiken om een hart gelukkig te maken mijn inzicht was nog meer te werken dan vroe- eer Die ondankbare Vreuw zij en haar Volk zou de vrucht van mijnen arbeid verklee- den en verbrassen Zij, die mijne vrouw is, ja- maar al die andere... tot den knecht toe... Ach, op die 10 jaren, wat heb ik afgezien op die 10 jaren Wie zou het kunnen beschrijven.-' Ze droomen van niets dan van mijn geld; maar zij zuilen het niet hebben Dat zweer ik.. fc.r zijn geen kinderen; volgens de wet van Luik, naar 't recht der Hand, sterf ik, alles is voor haar... Alles... Ik mag zelfs geen Testament maken.. Ha, ge foltert mij ter dood, om mijn goed te hebben Zulke wet is onrecht; ik zal 't verbeteren.. Virginie, mijn nicht, de eenige ziel die geed is geweest voor mij, zal beloond worden. Zoo sprak de gesarde Man. Eenige dagen nadien, hij was daar weêr thuis en had in de werkzaamheid eenige rust gevon den... Werken verkloekt en verheft, werken doet smart en verdriet vergeten. Fridus was overal geerne gezien elk had medelijden met zijn lot; men eerbiedigde zijne droefheid; hij was bezig van den morgend tot den avond; en to.ch bleef hij droef en neêr- slachtig Zijn hert trok hem naar zijn huis, bij haar die zijne wettige Eclitgenote was, zijn le vensgezellin Bikwijls dacht hij op de woor den Gij zijt vereenigd voor altijd De Dood alleen mag u scheiden Lief en leed zult ge samen deelen En op zijn PachthofDaar was 't een vreugd en een feestvieren zonder einde; ze waren daar gansch heer en meester... Niets kon hunne in zichten dwarsboomen; ze leefden daar gelijk muizen in 't meel; schoonmoeder, oom en knecht bekreunden zich daar met den bags niet meer... En Joanna ('t Vervolgt). Ik verklaar in te schrijven op het PIETER DAENSFONDS de som van welke ik hierbijvoeg, ter verheerlijking van den koenen Volksman Pieter Daens. Vriendelijk verzoek in De Werkman het volgende te willen inlasschen Zendt dit inschrijvingsbewijs zoo vlag mo gelijk aan den Secretaris den heer Alex. De Vos, 21, Albert Liénartstraat, Aalst.

De Werkman | 1919 | | pagina 3