Demc kralen en Het Land van Aelst BLUF!.. Boek- en Papierhandel, Drukkerij, Eiland Chipka, Deur naast den Dender Aalst iTondissemenlbond Eea navolger van Min istar Masson. Aan den Arbeid. Stijn Storms. De Hodenbach's Feesten. PIETER DAENS. Abonnementprijs per jaar 3,50 voor 6 maand 2,00 Men abonneert zich op alle postbn-j reeleo en bij de briefdragers. i Briefwisseling vóór Zondag middag. Het is dus op 5 V OCI OIU It aanstaande, em V uren, dat we de nagedachtenis van onzen greoten Hoofdman PIETER DAENS herdenken. Aalst meet en zal te klein zijn. Eenieder zal aan deze plechtigheid deel nemen, om een blijk van erkentelijkheid en dankbaarheid te geven aan de nagedachtenis van Hem, die alles offerde veor zijn Valk. De Voorzitters der Bonden worden vriendelijk verzocht aan den Schrijver van hetPieter DaensfondS' M. Alex. De Vos, Albrecht Liénartstraat, 21, Aalst de toetredingen hunner Kringen te laten geworden en dit zoo vlug mogelijk. Demokraten, als één man neer Aalst op Zondag 12 Oktober aanst. het bestuur. Verleden Zondag buitengewere goedgelukte Vergade ring; vele Afgevaardigden. Men was er overgelukkig om den strijdlust die al onze oude partijgenoten bezielden. Goede besluiten zijn er genomen en men besliste er, on- ■iddelijk er op los te gaan met al het vuur en g< kende belangloosheid der opoffering d> r Christene Demokraten. Zondag aanst. 21 Sept. om 9 1/2 uren /zomeruur), zal j er eene tweede Vergadering plaats hebben, waarop de Partijgenooten allen uitgenoodigd zijn. We \erwachten bijzonderlijk de vrienden van den Buiten. De Kandidaten zullen er op uitgeroepen worden. o—o—o—o (kJl £3, i Zmdag 21 Sept., om 3 1/2 uren, j IYÏ w I (zomeruur), zal de plechtige ont- huiling plaats hebben van het ge- i denkteeken opgericht op het graf van ons aller Vriend, den heer Kaniiel VOLCKAERT, zoon van Victor en Constantia Schouppe. Het Muziek Ti t Heil des Volks zal de plechtigheid opluisteren. Men zal vergaderen bij Victor Van Damme, Molenstraat, Meire, om 3 uren. We doen een vurigen oproep aan al de vrienden er op tegenwoordig te zijn. Het muziek vertrekt om half twee. De werklieden kunnen alleen en uitsluitend op ons rekenen Dat schrijft er één zonder blikken of blozen in een so cialistisch weekblad van het arrondissement. Alleen de socialisten zijn de vrienden van de werklie den. Uitsluitend op hen kunnen ze rekenen Builen de socialisten hebben de werklieden geen vrien den. Geen verdedigers, geen kampers, geen strijders vin den de werklieden dan in de roode partij Priester Daens, De Backer, Pieter Daens, waren geen verdedigers van den werkman zij waren geen socialisten. Zij hadden aan de roode kopstukken de permissie niet gevraagd de belangen van de zwoegers, de armen, de miskenden te behartigen zij hadden geen patent genomen bij Vooruit of Le Peuple dus konden of mochten zij niet als verdedigers van het werkende volk optreden. Een kleine patroon zelfs een groote die de vader en de vriend is van zijn werklieden, kan dat niet zijn zoo hij niet de leerstelsels der socialisten aankleeft. Zij alleen en niemand buiten hen kunnen aanspraak maken op de liefde, de dankbaarheid en het vertrouwen van de arbeidende standen Ongelukkiglijk voor de rooden hebben de gebeurtenis sen en de toestanden der oorlogsjaren en oral der laatste maanden, het gansch anders uitgewezen. Als die mannen denken dat hun houding in oorlogstijd zoo spoedig in het vergeetboek is geraakt dan zijn ze wel 1... Zegt eens, mannen, wie was het die, gebogen onder den last van jaren en verdriet, zichzelf vergat om alleen aan de lijdenden .te denken Wie was het die door wind en regen, door hitte en zonnebrand, door sneeuw en koude rondliep te Aalst, te Gent, te Brussel, voor 't soldatengeld, voor den werk- loozensteun, voor het arm pensioentje der oudjes Wie was het die alle politieke beslommeringen en kra- keelen vergat om de eerlijke regels van den godsvrede toe te passen en alleen te werken voor 't algemeen wel zijn Kent ge dien man Was het een socialist Wie gaf, deelde, deelde, het voedsel van hem en zijn gezin hun kleederen, hun dekens, zonder te denken aan de bangte van de tijden die komen moesten Was het een socialist?... Wie verkocht zijn gouden medalievan kamerlid, om- dat hij vond dat het hem niet toegelaten was goud te dra- s gen, als er zooveel menschen waren die hongerden en stierven van gebrek 't Was geen socialist 't Was een christen democraat Op hem konden de werklieden rekenen dat wisten g ze wel, dat wisten zè goed 1... Vrienden in den nood, honderd in een lood Dus leert J ons een oud spreekwoord. Hewel, socialisten, zijt ge in den nood vrienden ge weest Ja, maar niet de vrienden der werkende standen Vrienden van de ouwe pruiken, ja I... Hand in hand zagen we de fijne bazen van de roodjes gaan met de gepommadeerde, uitgestrekene en uitgebors- telde, welruikende mijnheeren van de saucissenpartij 1... Die konden dan op de rooden rekenen, alleen en uit sluitend op hen en al verscheen er nu en dan een arti keltje in de gecensureerde Vooruit 't was maar ont de oogen te verblinden en om de onnoozelaards diets te maken dat de rooden er bij waren in 't gezegend Aalst Roerden de groenen dan Keurden ze door hun stilzwijgendheid uw slimme, slu we streken goed, roode bluffers Ze zaten u gedurig in den weg, nietwaar, als ge niet heel, heel recht in uwe schoenen gingt Hoe jammer Voor u Maar hoe gelukkig voor enze ongelukkige stadsgenoten 1... Dat is vergeten, denken ze Wij gelooven het nietwij gelooven er niets van maar zoo't waar moest zijn dan zullen we er bij zijn om het geheugen van de Aalstersche werklieden wat op te frisschen. STIJN STORMS. 't Is van citoyen Anseele minister van Openbare Werken, d2t er spraak is. De zoogenaamde Auxiliaires van het beheer van Bruggen en Wegen, in dienst v an voor den oorlog, zijn bepaald aangesteld Bravo. M. Anseele 1 De soldaten zijn bevoordeeligd. Nogmaals bravo Maar... niet allen. Ge moet frontstrepen hebben. Heel schoon. Doch al de genen, gewond of niet, in gevangenschap gevallen van 1 Augustus 1915 hebben geen recht Zij hebben immers geene strepen. Een generaal na zich heldhaftig verdedigd te hebben, valt te Luik gewond in de handen der Duitschers. De koning noemt hem graaf, hij krijgt eenegansche rij eere- teekens eri is de held Een eenvoudig soldaat, in stormloop of in de forten gewond, uit het hospitaal naar Duitschland gevoerd, of door de overmacht geïangen, is niets, wat zeg ik mirder dan niets. Men zet ze'ver ach ter de embusquès en stelt ze gelijk met degenen die gedurende den oorlog op hun gemak in België bleven en waarvan de meeste vetfcetaalde postjes op komiteiten en andere besturen bekleedden, waarvan er Baron Zeep geworden zijn. Dat is de dank voor al het lijden in Duitschland uitgestaan. En nu zet men ons aan de Duitschers die ons slecht behandeld hebben te beschuldigen en aan te klagen l Neen wij klagen eerst aas de vurige Vaderlanders die nooit iets van den oorlog ondervonden dan de voor- deelen en ons nu op moreel gebied meer doen lijden dan de Duitschers op lichamelijk. Een gewond Krijgsgevangene. De kiesstrijd is begonnen. Met ons programma gaan we tot het volk. Zes en twintig jaar geleden werd het opgesteld door onze hoofdmannen, Priester Daens, De Backer, Smid Laatrecht, Pieter Daens, De Pelsmaecker en anderen. De meesten van die strijders zijn verdwenen van 's le vens tooneel en slapen voor eeuwig in Vlaanderens geze gende moederaarde. Hun programma bleef, ongeschonden staat het recht het is eu blijft ons Evangelie Vrijheid, gelijkheid, broederlijkheid roept het luid I Het ademt liefde, waarheid, rechtvaardigheid. Maar de strijd dien we aanbinden gaan is vooral een strijn om brood. Vergeten we dat niet Gaat tot den vader die gebrek heeft, met vrouw en kinderen die schreien van honger, en zegt hem dat ge hem ons ideaal brengt, ons ideaai van liefde en hij zal zeggen dat hij beter gediend ware zoo ge hem een groot brood bracht in stede van een ideaal. Die man heeft gelijk Ideaal en hongerige buik riimt men niet te zaam. Het spariakisme in Duitschland, het bolsjevisme kt Rusland en Hongarie zijn kinderen van de volksellende. Dat is een onloochenbaar feit. Immer nieuw, immer frisch, immer actueel blijft ons programma. Wat wilden onze oude, afgestorven voormannen op Vlaamsch gebied Ons recht Niets min, niets meer I... Voorrechten begeeren we niet voorrecht aan ons, Vlamingen, is onrecht aan onze broeders, de Walen. Als we dat eischten ware dan de rechtvaardigheid ons doel Wat willen wij op onderwijsgebied Leerplichternstig. Niet de lol, het misbaksel dat de katholieken ons hebben opgesolferd, maar leerplieht in vollen ernst Schoolvrede. Geen hongerloonen. Een degelijk onder wijs gerugsteund door een goede opvoeding. Voor den werkman vinden we ons gansch richtsnoer in de woorden van priester Daens, die in 't lokaal staan geschreven De werkman raag geen slaaf of geen bede laar zijn, hij moet een vrij man wezen Voor de kleine burgers, de kleine boerkens, die in de huidige tijden zware lasten dragen en met veel moeielijk- heden hebben te kampen, willen we het recht op een def tig bestaan verdedigen. Dat is rechtvaardig en dat moet omdat het rechtvaar dig is Wij strijden om princiepen Wij randen geenpersoneu aan, enkel stelsels van on recht en verdrukking bekampen we Wantoestanden gedoogen we niet. Wij breken niet af als we niets in de plaats kunnen bouwen dat schooner en nuttiger is. Wij willen rondom ons geen ledigten, geen ijdele plaatsen, geen puinen Wij willen de christen Democratie in heerlijkheid en frischte zien gloren te midden van een zonnetuin, waar uit hooger en reiner leven ons tegenlacht NAKLANK. 't Heeft er gestormd te Roesselaere Van 's morgens vroeg af kwam een geestdriftige, joelende menigte dezen vervoegen die reeds daar wa ren van daags te voren en reeds van in de vroegte klonk d« kreet«Vliegt de Blauwvoet? Storm op zee over de bevlagde stad. 's Morgens om 11 ure, na de Hoogmis, een paar prachtige, redevoeringen voor de studenten, o.a. door Boshoff, den Zuid Afri kaan, en door Rik Borgignon. Onnoodig te zeggen dat de geestdrift loeide in 't harte der jonge Klauwaerts en de sprekers volop toegejuicht werden. Maar 't eigenlijke feest of liever de ziel er van was maar 's namiddags. Om 2 ure stoet. Ben zee van volk van einde en verre, uil alle gauwen van Vlaanderen was het volk

De Werkman | 1919 | | pagina 1