en Het Land van Aelst Hun Eerlijkheid VROESLR. NU. LATER KANDIDATEN 47JAARGANG N° 2437 31 Od. 1919 ls STiwmpt PIET»* DAENS. AbMiemMtfrijü per j«ir 3,5» voor *aand 2,00 Arrondissement Aalst Wetgevende Kamerkiezing van 16 Nov. 1919. DER Krislene Volkspartij I' rontparlij Werkelijke Kandidaten VAN OPBENBOSCH Leopold, (stijn storms) rustend Onderwijzer, Kr. Demokraat BOROIGNON Hendrik, Advokaat, Brussel. Vlaaiusche Front. CEUTER1CK Denis, Landbouwer Gemeenteraadslid, Oultre Krist. Dem. PAUWELS Honoré, Geneesheer Denderhautem Krist. Dem. EEMAN Bomain, Handelaar in Kanten, Ge meenteraadslid, Welle, Kristen Dem. Plaatsvervangende Kandidaten DE NEVE Jan, Behanger, Aalst, Krist. Dem. COCHEZ Arthur Geneesheer, Denderleeuw Frontsoldaat. CAUDRON Philemon, Landbouwer, Mooisel Kristen Dem. COPPENS René, Landbouwer, Herbergier, Erondegem, Kristen Dem. In onderscheide nummers viel de liberale Volksga zet van Aalst onzen betreurden Leider, wijlen Pieter Msvrouw Weduwe Pieter Daens stuurde Bu aanbevo len brief een antwoord, welke de uitgever niet heeft op genomen. Dat is liberale polemiek'en 't bawtjs van hnn eerlijkheid. ri Wii koadigen den brief af en raden onze Lezers en Le zeressen aan te vergelijken met de propere artikels van De Volksgazet Heer Drukker-Uitgever van De Volksgazet te Aalst, Mijnheer, In drie opeenvolgende nummers van den 5, den 12 en den 19 Oct., randt ge mijn overleden Echtgenoot, Pieter Daens, op zeer boosaardige wijze aan. De aanvallen onder de hoofding Perslakeien, hei nummer 42 van den 19 Oktober overtreffen in hevig heid al de voorgaande. Ret gaat in uw blad Pieter Daets ea zijn medehelpers waren Duitsche PCIk moei u eenvoudig zeggen dat, gedurende de oor logsjaren Pieter Daens geen medehelpers had en hij al leen alle kopij leverde. r" Elke week trok wijlen Daens met de kopij naar Gent bij den duitschen censoren wachtte daar zijn oeutt at tot het den mof beliefde zijn geschrijf na te zien, en uit te schrabben wat hem niet aanstond en erbij tevoe- gen wat hij vnor het duitsche welzijn nuttig achtte. Als een lakei moest Pieter Daens aan de deur van dien Duitsch wachten, hij de belgische Volksvertegen woordlger En ue duitsch-outtige mededeelingen, welke de cen- sor hem meegaf, moest hij. hoe leugenachtig en valsch die ook waren, als een lakei opnemen. Ik moet U doen opmerken, heer Uitgever, dat ge mijn Echtgenoot'zaliger en zijn arbeid in.een volkomen valsch ea ongunstig daglicht stelt. Vooreerst, hij gedoogde niet dat er aan zijn artikels werd geschrabd; hij verdedigde zijn zinswijze en kon die ook meest altijd door den mof doen deelen, giag het niet, dan viel 't artikel weg ten tweede duitsch-nuttige mededeelingen werden NOOIT opgenomen, of ze leugen achtig, valsch of waar konden zijn, dat kon hij niet on derzoeken en hij vond het dan ook geraadzaamst alle Duitsche oorlogsberichten, mededeelt gen enz. te weige ren. Liever niet verschijneo 1 zei bij. Do»» blader «De Werkman, duitsch-nuttige mededeelingen zult ge er niet in aantreffen. Alleen de parlementen in Aalstersche gewestspraak werden niet toegelaten omdat de bezetters er niet wijs mit werden. Waar ge düi mijn Echtgenoot uitscheldt als een ge- meone perslakei, zegt ge iels onwaardig. Waarom verscheen ue Werkman in ooilogstijd? •m de bezetters plezier te doen Mhn Echtgenoot was evenmin de Duitschers te vriend als wie ook. Om hun leugenberichten af te kondigen Nooit heeft het -weekblad een enkel Duitsch bericht willen opnemen Ondervraagt de lezers maar. Om geld te verdienen Dc Werkman werd verkocht aan vijf centiemen. Rekent eens ui' welke k' llnssa'e winsten er verwezent- lijktwerden met de vijf duizend nummers per week,die we verspreidden. Hoe dikwijls schreef onze dierbare afge storvene niet in zijn blad De Werkman verschijnt om wat nuttige lectuur te verschaffen; de armen en de arbeiders te verdedigen, wantoestanden te keer te gaan en enige afleiding te geven in de droeve tijden. De Werkman snakte om vrede. Wie deed het niet? Ja. er waren menschen die riepen Jusqu' au bout To' het einde toe En anderen die opruiden Legt de wapens neer en kruist de armen verlaat de ammunitie-fabrieken! Dat ook deed ^e Werkman niet. Gij vermeent dat waardigheid en eergevoel beletten de verlepte nalatenschap van 't oigaan der groene kliek te aanvaarden Mij hoort die nalatenschap toe. Waardigheid en eer gejoel ontbreken me nog niet. Goddank Ik heb veel geleden, maar het lijden heeft me niet geleerd mijn even- mensch te haten en te woeden tegen dooden. Ik verzoek U dit schrijven in het eerstvolgend nummer van De Volksgazet op te nemen. Aanvaard, heer Hoofdopsteller, mijne groetenissen Wed PIETER DAENS. Aalst, den 21 October 1919. De Volksgazel gelochensln aft In antwoord op de boosaardige 'artikels in de liberale Volksgazet verschenen in vier of vijf achtervolgende numm'ers, geven we hier een uittreksel van de zitting van den Gemeenteraad der Stad Aalst, van Dinsdag 9 April 1918 DOOD VAN M. DAENS Voor't aanvangen der dagorde, brengt dQ heer Bur gemeester hulde aan nagedachtenis van M.Daens; hij leest eene rede, die door al de Raadsleden rechtstaan de v-O'dt aanhoord en waarin hij den iever huldigt waar mede de betreurde afgestorvene zijn mandaat van Raads lid waarnam; in alle kwestiön nam hij het woord; zijn opmerkingen en vingerwijzingen, meestal heel praktisch sn goed doordacht, gaven ons de overtuiging dat de be langen der Stad en der Bevolking hem dicht aan 't hart lagen. De gedachten die hij hier uitte en verdedigde, wa ren bet soms op heel eigenaardige wijze, doch dat belette niet dat ze veel grond hadden. We verliezen, MM., in M Daens een werkzamen collega, een uitmuntend raads lid. Voor de dood houden alle partijtwisten op en ik ben de tolk van 't Schepen-Collegie en de rechterzijde, om hier eene diepe en welgemeende hnlde te brengen aan ons betreurd medelid. M De Windt. Ik sluit mij aan, MM., bij die hulde gebracht aan de nagedachtenis van onzen betreurden collega M. Daens. Hij was een voorbeeldig Raadslid, hij stelde belang in de werkzaamheden van den Raad, maar bijzonderlijk naai hij deel aan degene die op de belangen der volksmassa betrek hadden. Hij had het Volk.de wer kende massa, de nederigen, hartelijk lief; aan hen was zijn streven en leven opgeofferd; ook zal zijn naam in de en eerbied omkransd blijven; we verliezen in hom om ieverige medewerker en een goede Collega. M. Blanckaert. Wij, Christen Demokraten, zijn gevoelig getroffen, Mijnheeren, door de hulde die g€ brengt aan onzeu afgestorvenen Hoofdman. We zijn or dankbaar voorin naam onzer Partij. De lofrede van M. De Windt, liberaal gemeente raadslid strijden dus in rechte lijn tegen de hatelijke beschuldigingen van de opstellers der Volksgazet. Onze Vrienden kunnen nu orrdeelen over de beza digdheid. de waardigheid en de eerlijkheid der aanvallei van het liberale blad. Snuffelaar. Ik herinner me nog dén kamp der Kristen Demokratei bij het ontstaan der Kristene Volkspartij. Welke vreeselijke slrijd I. En welke schandige wapens gebruikten onze tegen strevers niet om ons klein, kapot te krijeen 1 De eer onzer voormannen trapten ze op de tergendatf wijze met de voeten. Ja, ze konden hun toevlucht nemen tot de rechtban ken; zij deden het niet Moet ik u zeggen waarom 't Zal zei er wel niet noodig zijn daar wijder over te sprekeu. Op de hatelijkste wijze werden niet alleen onze voor mannen, maar ook hunne volgriingen, en de armsten, de zwaksten niet het minst, vervolgd, geslacht, gebrood roofd.. 't Was een strijd op leven en dood Al|e middelen waren goed, en de grooten, zij die de waardigsten moestsn zijn en den strijd houden binnen de grenzen vaa het zedelijke, het menschelijke, sloten de oogen, plooinen mond tot een grijnslach dié als een goed keuring bleek, en lieten begaan. Men moet de Daensen niet enkel zedelijk vernielen, riep een chef der ouwe pruiken uit, men moet ze stoffelijk ten onder bren- gen En honderden van hun trawanten, van hun vuigste sleepdragers, van hun slaven spanden zich aan dat werk van broederhaat De Kristen Democratie is de pest 1 reip Woeste en zijn venijnig, saterachtig gezicht zette hij toen in de afschuwelijkste plooi Wat leden de Christen Democraten om hun politieke ideë^n, om hun Vlaamsch-zijn, um hun volksgezinde ge dachten Ij Wat onze Fror.tjongens vier jaar leden omdat ze Vla ming waren en dat durfden toonen. dat hebben de ge kende Kristen Demokraten geleden gedurende vijf en twintig jaren om hun programma 1 In dat programma vroegen zij algemeen stemrecht en evenredige vertegenwoordiging een pensioen voor de oude Werklieden; een dagloon dat den werkman toeliet behoorlijk te v«orzien in de behoefte van zijn gezin; geen hongerloonen meer; bescherming der kleine burgers; leerplicht; bescherming der hop; langere pachteu voor de hoeren; erkenning van onze rechten als Vlaming. Wat een gehuil en geschreeuw 1 Wat een losbarsting van dolzinnige woede 1 Onze mannen hielden stand, losten niet. De strijd nam in heftigheid tee de meeste onzer Leiders sneuvel den, maar brok na brek, punt na punt van ens program ma werd verwezenlijkt. Algemeen Stemrecht er> even. Vertegenwoordiging zijn er door. Woeste zelf heeft het hoofd in den schoot ge legd. Het pensioen is er; helaas, 't is nég maar negeijcenten Leerplicht is er, al is het er naar 1 De ciagioonen zijn verbeterd; maar ach, de duurte van h:t leven belet dat de werkers er van genieten, zoo het behoorde. 0e Kristen Demokraten kunnen dus met fierheid op hun verleden en op hun arbeid terugzien 1 g Nu roepen hun tegenstrevers dat de KristeaeVolksj partij geen programma meer heeft 1 Is dat niet typisch .Vaar wij bekommeren ons niet om al die" kaba.nl Al hebben onze tegenstrevers gedroomd, gewenscht, ge- juicht dat wij dood waren, toch voelen wij ons in volle Volkskringen met erkentelijkheid en eerbied immer uitga- sproken worden, want M. Daens was een reine apostel j leven en hebben den strijd aangebonden met wilskracht der liefde. In ons midden heeft zijn weggaan een ruimte en moed gelaten en bij ons allen ook, daar ben ik van overtuigd, j Wij willen voor ons Vlaamsche Volk^ zijn gvolle recht zal zijne nagedachtenis meteen gevoel van geBegenheid veroverea. -

De Werkman | 1919 | | pagina 1