en Het Land van Aelst Arrondissement Aalst. U tslag der Vtrkit zingen De blijde Dag. De toekomst in. Het spel begint Stichter P1ETER DAENS 47* JAARGANG - N« 2427 Nov. 1919 Abonnementprijs per jaar 3,50 voor 6 maand 2,00 Men abonneert zich op alle postbu- reelen en bij de briefdrager». Ingeschreven kiezers 57 351 Getal opgekomen kiezers 49 755 Ongeldige brieven 2,051 Geldige brieven 47,704 De katholieken bekomen 17 577 stemmen De krist, demokr. bekomen 11,559 De liberalen bekomen 5,481 De socialisten bekomen 12,759, Zijn gekozen MM. Woeste en Van Schuy- lenberg voor de katholieken Van Opdenbosch en Borginon voor de Kristeu Demokraten en Fronters ;Nichels voor de socialisten. De door en door katholieke Volksstem van Aalst betreurt het, of schijnt het te betreuren, dat wij het zijn die den tweeden zetel weghalen vóór den neus der socialisten. Zij schrijftTe Aalst met 11,559 stemmen heeft het frontpartij kristen demokratisch kartel twee zetels en de socialisten, 12,759, dus met 1000 stemmen meer, maareén Brave Volksstem, rechtzinnig dagblad I Het orgaan der katholieken vergeet er maar bij te voegen dat we over de gansche provincie groe peering hadden aangesloten met alle de andere arrondissementen, daardoor bekwamen we met de overachotten van Aalst en Gent, 9,242 stemmen. Van daar ons volle recht op onzen tweeden gekozene De socialistische stemmen van Aalst gaan overigens over naar een ander arrondis sement. —o - Dt katholieken klazen dat ra bedrogen zija de libe ralen doen het ook. Wii van onzen kant vinden dat hel juist het tegenover nestelde van de waarheid ia. Naar onze bescheiden mee nlnz zijn het de ouwe oruiken die vijf en dertig jaar lang, te lang, de meesterschap over ons land hebben gehad. De uitalaeen der verkiezingen van den IC November laetst hebben het klare en ontegensprekelijk bewijs ge leverd dat geen enkel van de d ie trootc p-rtijen in de Kamer de volkstrrkte meerderheid heef? gehad en dat de brave oud? h'w arders, in 't Beigische land en vooral in Vlaanderen er politiek hebben doorgedreven, die zoowel v«or hun tegenstrevers als voor het gemrene- bast noodlottig is geweest. Vijf en dertig jaar lang hebben ze geknoeid, waar ze niet te knoeien hadden vijf en dertig jaar lang hebben ze gekonkelfoesd, waar ze niets te konkelfoezen hadden vijf en dertig jaar zijn ze de bazen gebleven, waar ze fei telijk In de minderheid waren en nu dat het ontboeide kiezerskorps ze heeft weggevaagd met lange, ruwe achrobbers zijn ze niet tevreden en. zij klagen Arme, ouwe Suskes Hun rijk is uit! Voorbij de tijden waarop ze 't al beurden en niet heen keken naar de miskenden, de verdrukten, de misdeelden en onschuldig en noodeloos lijdenden Voorbij de lijden waar-p ze smadend, spuwend op het volk, zonder gevaar voor hun zetels, alle onrecht, alle onrechtvaardighe sen bedrijven durfden tot heuvelen op malkaar durfden stapelen wat snood en leelijk en oneer lijk was 't Volk van Vlaanderen heeft gesproken. De door en door katholieke kiezers hier in 't Aalster- sche zijn goede rechters geweest. Zij hebben Vlaamsch gestemd zooveel zij het doen kon den in overeenstemming met hun overtuiging. H tdden ze 't pekond Woeste was mede aan de deur gewalst. Maarzij konden het niet doen hij stond te hoog hij stond buiten hun bereik er gansch buiten. Twee andere franschelaars, mannen van 't oude regiem, die in al den politieken konkelfoes een handje hebben go- had, zijn door bet kiezerskorps gestraft geweest. j Die atraf was verdiend Wij meenen wel dat zij zalven er ten volle mede is- I stemmen zullen... STIJN STORMS. Gisteren 23 November vierde Aalst en omliggende de overwinning in de laatste verkiezingen behaald. In den voormiddag vergaderden de hoofden der partij van het airondissement en werd de zetel door Kristen Demokra ten en Front gewonnen aan den nieuwgekozene, de knao- pe Vriend, de geleerde advokaat Rik Borginon, toegekend. In den namiddag werd de itoet gevormd in da Lange Zoutatraat. waar 't krioelde van Volk. 'tMuziek «Tot Heil des Volks» vooraan, gevolgd door de partijvlaggen, die den oorlogsstorm hebben door gemaakt, de groote Leeuwenvaan te midden. Onze drie Volksvertegenwoordigers, Van Opdenbosch, Borginon en De Beuckelaer met de kandidaten onzer lijftdaarachter de Kristen Demokratischa Raadsheeren der Stad, de be- Siuren van onze W'.kclub», de Voormannen van Fronters en Kristen Demokraten der onderscheidene gemeenten. Welle met de mooie groene vlag, een bonte menigte trek kend door de atrater. van 't jubelende Aalst. Viaamsche liederen weergalmen. De Vlaamsche Leeuw vooral wordt, met begeleiding van de fanfare, met machtige galmen aangeheven afgewisseld met het luimige Vivan onze Rik Mameere Vivan onze Rik De soeialiaten zijn mislikt 't ls nu onze Rik Dea avonds was het lokaal eivol. De Vriend Stijn Storms gaf na een korie inleiding het woord aan den heer De Btuckelaer, volksvertegenwoordiger voor Antwerpen. In gloedvolle, heerlijke taal sprak die van Vlaanderens lijden en Vlaanderens toekomst. De geestdrift kwam er in. Advokaat Rik Borginon sprak een kranige, prachtige rede uit verleden Zondag in het lokaal. Wij vatten die redevoering hier samen in korte woorden Vlaanderen en 't Vlaamsche volk wil zijn volle recht bekomen, 't Moet uitzijn met dwang en verdrukking. De groote strijders, de eerste kampers voor de rechten vau Vlaanderen waren Kristen Demokraten. 'tZal eeu- wig een titel zijn waarop de Christen Demokratie bogen kan zij zijn de eersten geweest die in bet parlement de taal der meerderheid van 't Belgische volk hebben la- ten weerklinken. Eerlijk is 't verleden der Vrije Kristen Volkspartij ge- weest. In een eerlijk gesloten ekkoord hebben we saam den strijd aangebonden. Niet om personen waa 't ons te doen maar wel om princiepen. Daarvan geeft deKria- ten Demokratie heden weer een mooi voorbeeld. Hij die hier moest staan als Volksvertegenwoordiger heeft een daad gesteld van wezenlijke belangloosheid, van zielegrootheid die me diep heeft getroffen Ik moet hier openbaar hulde brengen aan den vrienëjan De Neve. (Luidruchtige toejuichingen). De Kristen Demokraten en de Fronters hebben in mij hun vertrouwen gesteld, dat zal ik zekerlijk nooit be- schamen daaraan hebben ze ook nooit getwijfeld, hoop ik. Wij strijden voor ons ideaal van Vlaming. Wij zullen overal optreden als verdedigers van 't kleine Volk, van de middenstanders, de kleine landbouwers, de werk- lieden. Wij zullen er voor zorgen dat er geschikter treinen zijn om het werkvolk op en af te voeren. Dat het reizei gebeure onder de ^este voorwaarden dat de werkmen- schen geen verkoudheden epdoen in rijtuigen waar ge m glas in de vensters staat moeten wachten in za- len, waar geen kachel brandt. Oud soldaten, oorlogsinvaliden, opgeeischten, zul- len immer bij ons den steun .-inden, waarop zij in volle recht rekenen kunnen. (Ovatie). Na hem spraken de vrienden Buysscbaert, De Winter, Ysebaert... Boigino- herdacht in roerende woorden én Vad r Dat ns en Franz Daens. Na een kort slot van den Voorzitter zong de heele vergadering, met ontdekten hoofde, de Vlaamsch» Leeuw. Machtig dreunde het krachtige lied door de ruime zaal en lang nog, lang heerschte de gecstdriftigste stemming. De kiesstrijd is een periode peweest van stelselmatige, berekende afbreking. Alle partiier. hebben hun best ge daan om neer te halen wat de andere -hadden opgericht, om omver te gooien wat de anderen hadden recht gezet. De middelen door onze tegenstrevers gebruikt em ons klein te krijgen, om ons eeuwig en drie dagen den diepe rik in te helpen, zijn bijlange niet eerlijk geweest, vooral niet gedurende de laatste dagen. Hun handelwijze was alleszins laakbaar omdat onze houding en onze strijd immer gebleven zijn binnen de grenzen van het eerlijke, van het menschelijk waardige. Dat alles is nu voorbij. De strijd is geëindigd de zege is gekomen, er meet gerestaureeid, er moet opgebouwd worden. Dat is onze taak nu. Wij g«an niet doen gelijk ons drieslachtig staatsbestuur heeft gedaan namelijk opbouwen met woordti. Wij houden immer voor oogen die mooie, heerlijke leuze Vlaanderens diep vernederde oorden, vragen daden maar geen woorden. Op daden dus komt het aan... Die gaan we stellen. Overal gaan we ons organiseeren, overal tot in het kleinste dorpje. Wij moeten bondeD hebben overal, syn- dikaten, ziekenbonden, tooneelkringen, liederavonden, fanfarenmaatschappijen, enz. Aalatgpat het voorbeeld geven. Uit Aalst moet het licht atralen. Aalst (stad) moet het middenpunt zija of worden va* al de verenigingen die over ganich het arrondissement zul len worden verspreid. Op Aalst kunnen we stellig rekenen De Vrienden van Aalst zijn de beste inrichters van 't heele land. Als die flinke mannen een taak aanvatten lossen ze niet tot ze is afgewerkt. Al kost dit nog zooveel moeite, nog zooveel arbeid, nog zooveel offervaardigheid en opofferingen daar schrikken ze niet voor terug Da roem is grooter na zwaren strijd Wij, van onze zijde, doen nu een beroep op alle de vrienden van den buiten, ©m ons zooveel mogelijk bij te staan in onzen strijd, in onzen arbeid om ons te steu nen in onze edele pogingen voor de herboring, de groot- making van ons Vlaamsche Volk voor de ontwikkeling onzer geliefde Volkspartij. STIJN STORMS. Onze beide verkozenen kregen verleden Zon dag een brief van de kamerkwestuur, waardoor ze verzocht werden een uittreksel van hun ge boorteakte naar de Kamer te sturen. Die brief was in het FRANSCH opgesteld. Onze Volksvertegenwoordigers hebben dood eenvoudig den brief teruggestuurd met de mel ding dat ze geen gevolg zullen geven aan die uitnoodiging; daar ze eischen dat alle officiCeie stuks, die hun toegeituurd worden, in de VLAAMSCHE TAAL, welke de TA'L van hun Vólk is, zouden opgesteld zijn. Maandag reeds werd hun in de Kamer ge« zeid dat aan dien rechtmatigen eisch gevolg zou gegeven worden. Dat is éen. Het ander zal wel volgen. ST. ST. Aalst Werkbeurs Vragen naar werk Grondwerkers Terrnsiers 32; Metserdiener 1; Ta- br-kbewerker-Meeatergast 1; Wever voor yargiefa* briek 1Fabriekarbeiders veer alle werk 5; Bakkers- gast 1; Grondwerker-meestergast 1; Werktuigkun dige voor breimacbienan, kan ook dienen als mees tergast voor breiwerk. Kr worden gevraagd Ge ede treidstera voor de Stad.

De Werkman | 1919 | | pagina 1