en Het Land van Aelst i«-—- De Christen Democratie Koopmanschappen. SC.If AI)K\T RGOEIHAiGEIM. WERüiLOOZEN Werkman 47e JAARGANG N° 2442 5 Dec. 1919 Stichter P1ETER DAENS Abonnementprijs per jaar 3,50 voor 6 maand 2,0# I reeleo fcn bij de briefdragers. BERICHT Wie een abonnement neemt op Se Werkman tot einde 1920, ontvangt het blad van nu tot nieuwjaar gratis. Wie zijn abonnementprijs opzend, ontvangt als kwijtbrief een werkje geschreven door PIETER DAENS. PARTIJBELANGEN ZONDAG 14 DECEMBER 1919. algemeene Vergadering voor den Partgraad te Aalst, Lokaal Volksverheffing, Lange Zoutstraat. Begin om 10 ure voormiddag. Dagorde hoogst belangrijk. Alle Arrondissementen moeten hun afgevaardigden zenden. Voor den Middenraad De Secretaris, G. BUYSSCHAERT. en <le Taalkwestie. De Stichters der Vrije, Christen Volkspartij van het arrondissement Aalst schi even 26 jaar geleden in hun programma de eischen der minimalisten de lauwe Vla mingen van heden. Zij wilden toen: Vlaamsch in het bestuurhet VI amsch de voertaal in het orderwijs in 't Vlaamsche !ard indeeling van het leger in Vlaam- sche en Waalsche regimenten Vervla/tmsching der Gent sche Hoogeschool. De nieuwe, ovekoek-Vlamingen van heden staan nu op het standpunt waar wij, Kristen Demokrafeu, stonden vóór 26 jaar. De Maximalisten aanhangers van het maximum- programma vergeten te veel, uf schijnen te vergeten V wat ons Volk verschu'digo is aan de voorkampers van de groote, Vlaamsche idee, die, inzonderheid ri hun Viaamsch-zijn, zooveel hebben geleden en zoo hard wer den vervolgd. 't Was priester Daens, die, stout en koen, de eerste Vlaamsche redevoering in de Kamer uitsprak. Warm werd het toen in het ha't van ieder rechtgeaard Vlaming, die stamtrots en ra-<?enfierheid bezat... 't Werd warm in den boezem van ieder rechtgeaard Vlaming als hij dacht aan dien stoeren, keikoppigen, ke- relschen priester, die, met wils en durfkracht bedeeld, niettegenstaande allen niettegenstaande alles vooruitko men do'st voorde rechten van zijn land en van zijn volk. Te Aalst zag men dan dit zonderling schouwspel Een Vlaming die gehoond, uitgejouwd, belasterd werd door Vlamingen omdat hij opkwam voor de rechten van Vla mingen. Een priester, die vervolgd, verketterd, gestraft werd, wiens priesterkleed door de modder werd gesleurd, wiens beeltenis op een openbare plaats werd verbrand, omdat hij zijn volk en de taal van zijn volk liefhad D e tijden zijn ver af. Ver hoen het lijden en het strij den, de vervolgingen, de broodrooverij, het lasteren en schelden 1... A'aar 't is i o-cig 'at alle die dingen van tijd tot tijd eens in het geheugen morden ververschtdat aan ons volk wordt herinne d wie in verre tijden tegen de fran- t schelaars den strijd aanbonden en den overmachtigen vij and voor het eerst het hoofd durfden bieden. Onze ve'kozenen deden in het parlement immer hun plicht. Voerde, in een door en door Fransche en ver- franschte Kamer Priester Daens al eens het woord in de tweede taal, advokaat De Backeren Pieter Daens deden het nooit en lieten zich niet verleiden, noch door spotten, noch door jouwen, noch door mooi praten 1... Wat kunnen nu in dien zin onze verko'.enen anders doen dan dat heerlijk voorbeeld volgen o— Wij blijven immer door Vlaamsch en Volksgezind. VLAAMSCH 1 Negentig jaar verzucht het Vhamsche Volk om recht vaardigheid I Negentig jaar worct het verstoken, verstoo ten kreeg het met alle moeite een kruimelke van de groote tafel -waaraan de Walen feestelijk banketteerden. Negentig jaar smeeken, verzoeken, biduen, bedden wij. Dat is nu uitHet be iden is gedaan wij eischen nu en bekomen zullen we I... Gaat dat niet met zachtheid, dan gaai dat met geweld Maar hebben zullen, moet.n we daar gaan we niet buiten 1 VOLKSGEZIND Wij blijven als onze gro te Leiders aan de zijde van het edele diet I... 't Is in de volkslagen dat de stamtrots waardigst, moo st is gebleven. Bij 't volk leven, in st.lle krachten kaïmen eenvoud, de deugden vooit en de hoe danigheden die het kenmerk, zijn, het karakter van een ras. Wij houden aan dat volk, aan onzen landaard, aan on ze rechten I... I Wij strijden voort I... 1 't Zal niet gemakkelijk zijn 1 Wat geeft datMoeilijk gaat ook I... Stormig is de zee Wij sturen, trots alles, ons vaar tuig naar de veilige haven in te; zomerland waarde zon- ne glanst voor broeJe lijke vrijheid en eeuwige gerech- tigheid I STIJN STORMS. Wij lezen in de dagbladen der hoofdstad dat de Koning den oud-minister, kabir.elsoverste Delacroix, belast heeft een ni-mw, spiksplinternieuw ministerie samen te stellen. Dat splinternieuw ministerie is 't oude, behalve dat minister Brocqueville, die den titel van graaf heeft beko men, zich terugtrekt uit het politiek leven en dat minis ter Harmignie zoozeer van zijn onbekwaamheid bewust is, dat hij het niet meer wagen durft vooruitte komen. 't Is een heele zaak geweest om het kabinet samen te stellen. Alleman achtte zich bekwaam, niet om voor mi nister te spelen, maar wel om de drie en veertig duizend ballen op te rapen, en destaartjes bij het rechte einde te grijpen. Minister Delacroix heeft moeten schipperen, schipperen schippert ge niet, dan hebt ge niet Den een heeft hij nen stoot gegeven dat hit in de gracht vloog den ander heeft hij m t beloflen en wierook in 't riet ge stuurd; een derde heef'.hijvan kant gebokst met evenveel talent als Carpentier dat doen zou De kaïholieken verliezen een ministerzetel, zij zullen vijr ministers hebben in pla.-ts van zes. De socialisten krijgen één meer. zij zullen er vier hebben in plaats van drie. De liberale fractie behoudt haar drie zetels. Maar de socialen willen dat een hu ner, Brunet, den voorzit- terszeiei der Kanier innëme, zooniet.... moeten zij vij ministers h-bben in p'aats van vier. Voorden vorm hebben zij een partij vergadering gehou den om te onderzeeken of de rooden, ja dan neen, deel nemen konden aan een nieuw sakkersch ministerie I... Met schier eenparige stemmen hebben de menschjes ja geantwoord. Om de poen is 't al te doen 1 is een spreekwoord dat nooit zijn rechten verliest of opgeeft, vooral, bovenal niet bij de socialisten. Hebben is hebben schreven wij en klein en groot ant woordden toen En krijgen is de kunst Wel tieren rooden en biauwen op de pastoors die zich- zelven eerst zegenen maar zij doen het hun na op een prachtige wijze Minister zijn, het alles te zeggen hebben iedereen doen buigen beschikken over het lot, over de brood winst, over het leven en de toekomst van duizenden meteen pernetrek iemands loopb«an breken kunnen; een exellentie zijn geöerd, gevruesd, verafschuwd wor dtin decora-iën k-ijgen beschikken over een paleis, heerlijk verlicht en verwarmd tal van bedienden en mouwstrijkers die loepen, springen op een wenk en op dt-n hoop toe honderd vijftig frank per dag verdienen wie zou er geen lust hebben Wie zou er niet?.,. 't Zal wel zeker zijn dat minister Delacroix zich een heel sti 1 vijanden zal gemaakt hebben met zijn selecie. Nu. dat hij zijn pla*1 trekt Alwie Vlaamsch is kan in zoo'n minister geen vertrou wen hebben. 't Is hij immers die den Koning de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool deed beloven en daarna zijn woord niet hield 1... 't Is hij die niets afdoppen kon voor de herstelling der verw. este gebieden Hij die vindt dat de aanspraken der Qud Strijders, der verminkten, der oorlogsinvalieden, der opgeeischten, te hoog zijn Neen, minister Delacroix, wij hebben geen vertrouwen in u, het Vlaamsche Volk evenmin I Het minis'erip dat gij hebt gevormd staat vijandig te genover laand> ren 'tis een associaiie van Fransche- laars waarvan niets te verwachten is voor ons volk. Wij zijn strijdvaardig. STIJN STORMS. In he' ganscli verwoeste en in het gedeeltelijk verwoes te gebied wachten de menschen met meer dan err elach- t'g geduld, t"t het aan het Staatsbestuur gelieven zal ieis of wat tP verst hie ten voor den her pbouw Och ind en onze felle gpel-rood b'auwe ba/en het gedaan kregen met ronkende zinnen, met daverende redevoeringen I Jammer genoeg daarmede gaat niets vooruitdaarmede paaiden onze ministerieele kleppers alleen de kamerleden, die immers niets beters wensthten dan gepaaid te wor den, ten ee'ste, omdat zich laten bedotten toch zoo ge makkelijk en zoo zalig is, en ten tweede, omdat het zoo genoeglijk is lichtgeloovig te zijn en in te slapen met de vrome gedachte dat alles om het best is in de beste der werelden. Helaas De dorpen liggen dood in dal en op heuvel, bloedead immer uit duizend wonden. De winter nadert, is er al en honderden, duizenden ge zinnen leven nog in onbeschrijfelijke woningen... 3ij wachten nog steeds, al met meer en meer verbitte ring, naar de eerste hulp 1 De eerste voorschotten zijn nog niet uitbetaald I... De hooge kommissarissen der regeering, die fijne hee- ren, die achttien duizend frank winnen, zonder de staart jes natuurlijk, hebben de meeste lui uit de gedeeltelijk- verwoeste gemeenten nog niet gezien 1 Dat zijn rare vo gels, weet ge, die kommissarissen In een prachtigen auto snorren ze voorbij en., punctum 't is juist gepast, ziet ge I... Maar waar ze nooit komen, die fijne heeren, dat is hier en in't arrondissement!... Of zijn er menschen die bier geen oorlogschade te rekenen hebben Een timmerman, bij voorbeeld, die vier jaar werkloos was en te fier was om naar het hulpkomiteit te gaan, al zijn spaarcenten heeft opgegeten en zijn huisje heeft be last, verdient zoo'n man geen schadevergoeding?... Een schilder die vier jaar lang geen cent heeft verdiend en zijn gansche bezit kwijt is geraaktkan die geen aanspraak maken op vergoeding Een landbouwer die, door de schuld van den bezetter, zijn gronden in waarde heeft zien verminderen en heden nog, niettegenstaande alle zorg en meerdere bemesting, de opbrengst erg verminderd ziet, moet die man niet ver goed worden Neen, zegt de wetgever De rechtvaardigheid roept ja En wij scharen ons aan de zijde der rechtvaardigheid I Maar ach ons Iandeke heeft op de beraadslagingen te Versailles, de verdedigers niet gehad, die het hebben moest en de Duitsche alvernielers zijn er, tot onze groote schade, te goedkoop van afgekomen Die de poiten niet heeft gebroken betaalt ze nu in 't eerlijke België!... STIJN STORMS. Zij is iets schoons en liefs de wet op de werkloosheid In de steden worden de werklieden, die tot op heden geen bezigheid vordei, regelmatig ondersteund. De stad betaalt, geloof ik, een vierde en de stagt de drie vierden van den steun. Maar de staat wil niets betalen als de ge meente haar aandeel niet geven wil. En zie, de meeste buitendorpen, wier finanties door den oorlog erg zijn gehavend, weigeren stelselmatig alle hulp aan de arme, onvrijwillige weikloozen En als die ame lieden zich tot den heer minister wen den. w eet ge wat gezel Wauters dan antwoordt Vraagt hulp bij het armburee! Welke mooie troost Werkman zijn heel uw leven deftig hebben^gezwoegd; goed rond zijn gekomen nooit hebben gebedeld en nu... door de schuld van dc vreemde verwoesters, gedwongen zijn de hand te reiken voor een brood, of een literke kolen... En dat door de schuld van een slechte wet en een mi nister, die 't rood of geen brood gedoogt... Wij vragen ons af waarom een werklooze in de stad meer recht heeft op ondersteuning dan zijn ongelukkige lotgenoot van den buiten En zijn de buitengemeenten in moeielijken geldelijken toestand, waarom komt de staat niet tusschen, opdat het mogelijk wezen zou haar verplichtingen tegenover de arme, onvrijwillige werkloozen na te leven zoolang het noodig weze... 't Is droef dat in een land als het onze en met een mi nister, die zich volksgezind en proletariër heet of bet waant te zijn, zulke onrechtvaardighedenworden gedoogd en zulke wantoestanden worden geduld 1... Wat wilt ge Het soci lisme bemint de werklieden van den buiten roet omdat die werklieden over't algemeen niet hooren willen van de roode Marianne Ja, de roodjes bemi; nen het werkvolk Jammer genoeg ze voelen 't niet. STIJN STORMS.

De Werkman | 1919 | | pagina 1