en Het Land van Aelst De Kamer Oi'KOEP Aan de Werkloozen Zitting van den Gemeenteraad Oe Werkman Stichter PIETER DAENS. 4f* JAARGANG - N» 2444 19 Dec. 1919 Abonnementprijs per jaar 3,50 voor 6 maand 2,00 Men abonneert zich op alle postbu- reelen en bij de briefdragws. BERICHT Witten abonnement neemt op De Werkman tot einde 1920, ontvangt het blad van nu tot Nieuwjaar gratis. Wie zijn abonnementprijs opzend, ontvangt als kwijtbrief een werkje geschreven door PIETER DAENS. P ARTIJBELAN GEN Mannen Ziekenfonds Zondag 28 Dec., om 5 uur nam. verplichtende algem. Vergadering, in 't Lokaal, op boet van 0,25. Zeer belang rijke dagorde. Elk weze op post Vrouwen-Ziekenfonds Zondag 4 Jan. 1920, om 4 uur, alg. Vergadering, in 't Lokaal, op boet van 0,25. Belangrijke dagorde. V akvereeniging De Secretaris der Vakbonden Octaaf Van Schamslhout is dagelijks te raadplegen in 't Lokaal Volks verhef fing Lange Zoutstraat, alwaar iren ook zich kan laten inschrijven als lid van de Vakbond. Volksvertegenwoordiger L. VAN OpDFNBOSCH Storms), is sprekelijk iederen Zaterdag in ons Lokaal «Volksverheffing Lange Zoutstraat, te Aalst, van 9 tot 11 ure. 's Zondags van 9 tot 10 uur. Voor haastige gevallen wende men zich ten zijnen nui- ze, Vooruitgangstraat, 9, Aalst. Te Nino- e, den vierden dinsdag, bij P. Van den Abeele, Despauteeistraat, van 9 tot 11 ure. Te Sotiegem den tweeden Dinsdag, ter herberg In Hil- legem. Te Geeraardsbergen den tweeden Maandag van 11 u. 15 tot 12 u. 45, op de Groote Markt, bij Peerts-Maginet. Advokaat Hendrik BORGINON, Volksvertegenwoor diger voor Aalst,zal zitting houden op de volgende markt dagen en kosteloos kunnen geraadpleegd worden van y uur tot 11 uur 's voormiddags Te Aalst, den eersten Zaterdag der maand in het Lo kaal Volksverheffing. Te Nmove, den 2den dinsdag bij P. Van den Abeele. Te Sott-gem, den 3d*° Dinsoag, waarschijnlijk ter her berg In Hillegem Te Geeraardsbergen den 4Jen Maandag op de Groote Markt, bij Peerle-Maginet. AAeepI/8CBOOM feest Met Kerstmis zal in het Lokaal Volksverheffing een Kinaerieesr plaatshebben, dat van nu reeds btlooft iets puik te zijn. De Ouders der gesneuvelde soldaten van Aalst, worden vriendelijk verzocht de vergadering bij te wonsn. welke zal gehouden worden op Zondag 21 December 1919, om 3 uur namiddag, ten lokale J. VERSPA1LLE. Leopold- atraat, «5, Aalit. Hct Bestuur. (Atdeeling) Weduwen en Wetzen. De Weduwen onzer gesneuvelde soldaten worden vriendelijk uitgenoodigd tot de algemeene vergadering, op Zondag 31 December 1919, om 4 uur namiddag, ten losale I. VEKSPAILLE, Leupoldstraat, 65, Aal=t. Het Bestuur. Wij vernamen uit goede bron dat, met Nieuwjaar aan spande, de steun die tot op heden aan de werkloozen worlt geschonken een totale wijziging zal ondergaan. Die st^un ^ant afgeschaft worden en een maand of zoo daar. a, zullen adeen nog geholpen worden de gesyndi- keerde werklieden. Immers er zou bepaald worde' dat de werkl-euen verzekerd moeien zijn teg-m werkeloosheid en dat die verzekeiing niet opgedragen zou worden aan naamlooze vennootschappen, maar wel aan de syndika De Staat zou tusschenkomen voor omtrent 50 percent, helft iu's der gèsttfrte bijdragen. Om het werk der vakvereenigingen te vergemakkelij ken en ze den tiid te laten zich onder financieel opzicht degelijk in te richten zal de Staat al de kosten van den werkloozensteun te zijnen laste nemen gedurende zes' maand. Om steun te genieten zal men ten minste sedert een maand moeten aangesloten zijn bij een syndikaat. De provinciën en de eemeenten zullen insgelijks ver-I plicht worden hun aandeel te storten in den steun. De familiesteun wordt afgeschaft door de nieuwe ver ordening en de steun zal voortaan per hoofd worden ge rekend. o— Wat gaan nu onze werklieden doen, zoowel onzevrien- den van den buiten als die van de stad Het antwoord kan niet twijfelachtig zijn. Immers allen kunnen staan voor die droeve, verschrikkelijke wezen lijkheid zonder werk, zonder broodwinst vallen, en het gevolg armoede, hongerlijden. Vrnuw en kinderen vader, moeder, broer en zustertjes in de mizerie zien. Knude lijden mangel hebben aan brandstof en kleede ren Tranen zien, 't jammeren hooren van geliefden, en niet helpen kunnen Arbeiders, aarzelt niet. Sluit u aan bij de christen democratische vakvereeni gingen. Zij bieden alle waarborgen van stevigheid, eer lijkheid en rechtvaardigheid Bij ons wordt er geen poli tieke propaganda gemaakt met uw zuurgewonnen, keste: lijke spaarcenten, Bij ons gaat geen centiem uit zonder dat van die uitgave rekening wordt gegeven. Wij rekenen het als een schande, in droeve, moeilijke tijden als de huidige, het geld te nemen in de huisgezinnen der arme zwoegers om er wat anders mede te verrichten dan hoo- den te lenigen, te steunen en te sterken I Zulke feitjes moeten aan den schandpaal worden ge- speikerd, ja maar als ge, na menigvuloige verwittigin gen, alle gelijk de wegen opgaat waar uw heiligste be langen worden verwaarloosd en uw beste rechten worden gekrenkt, dan kunt ge ons het verwijt niet toesturen dat we u niet op de hoogte hebben gesteld en kunt ge, eerlij ker-wijze, alleen op uw borst kloppen en zeggen Ik heb het immers aldus gewild I Wij herhalen ten slotte nogmaals den wensch, het innig verlangen Arbeiders, Vrienden, sluit u allen aan bij de Vakvereenigingen der Chnstene Volkspartij I Onze algemeene schrijver, Octaaf Van Schatnelhout, is een eerste inrichterhij zal zich heel ten uwen dienste stellen en u in alles behulpzaam zijn. Niet uitgesteld. Niemand blijve aan zijn plicht te kort l Ailen aan den arbeid l STIJN STORMS, Volksvertegenwoordiger. Den Woensdag 10 December. Te 2 uur ben ik op post. 't Ziet cr pooverkes uit. Langzaam worden de banken bezet. Te 2 1/2 ure wordt er begonnen, 't Is heer Visart de Bocarmé, deken van ouderdum, die voorzit, 't Is nog een snuggere grijsaard. Woeste is een puim tegenover hem. Te drie uur leggen de Volksvertegenwoordigers van Aalst hun eed af in het Viaamseh. Alle de andere verkie zingen worden goedgekeurd. Te Brussel is M. Coek ver kozen boven den heer Feron. Die patriotard Feron kan zijn buis dragen 1 I Er moet overgegaan worden tot de verkiezing van een bestendig bureel. De stilte is verbroken. Ds ftamer wordt een groote herbergzaal. De stem van Fona Van Hoeck, een fronter, overkeeld het rumoer. De verkiezing loopt vlug van stapel. De stemopneming stelt 172 briefjes vast, waaronder 11 witte. De heer B.unet socialist bekomt 66 stem men; de heer Carton de Wiart katholiek «4; de heer Mechellnck liberaal 31 stemmen.J Er wordt herstemd. Bij die tweede stemming bekomt Brunet 66 stemmen, Carton de Wiart TO en Mechelinck 30 stemmen. Een de-de stemming heeft plaats, Brunet wordt verko zen met 34 siemmen tegen 72 aan den gewezen Christen Democraat Carton de Wiart. Er waren 16 witte brieven. Der. Donderdag 11 December ben ik weer ten 2 uur. De Kamer is om zoo te zeggen verlaten, doodsch. De kleerkamer hangt vol overjassen en ho den. 't Wordt 3 uur 't wordt 3 u. 30. De Kamer blijft muisstil. 'I e 3,40 eindelijk klinkt de bel van den Voorzitter. Op twee mi nuter tijd zijn omtrent aüe plaatsen bezet. De katholle ken eischen de eerste plaats van Ondervoorzitter; de H- beralen ook. De Socialisten zouden tot een vergelijk wil len komen. Troclot spreekt er voor; maar't gaat niet aan. De zitting wordt geschorst. De liberalen pruilen. Wij zitlen spottend bij al dat geknoei. Te 4 uur 10 tel ik de manschappen; we zijn nog gevieren. Te4u. 20 klinkt weerom de bel. De Socialisten stellen voorde zitting te schorsen en te verdagen tot Dinsdag. Twen minuten na dien is 't gepast; wij kunnen er van onder kappen. En dat is nu ernstig werk 1 Daarmeê is de eerste woek der Constituante voorbij I L. Van op den Bosch, Volksvertegenwoordiger. Vragen gesteld aan de bevoegde Ministers door L. Van op den Bosch, Volksvsrtegenw. Aan den heer Minister van Spoorwegen, Posterijen en Telegraaf Voor den oorlog was de stopplaats te Iddergem zeer belangrijk; er waren drie honderd weekabonnementen en het verkeer Her reizigers was er druk. Sedert den wapen stilstand iS*stopplaats afgeschaft. Zou het iv.cc mogelijk'ziju aldetreins, lijk vóór den oorlog, te Iddergem te doen stoppen Aan denzelfden Minister Zou hei niet mogelijk zijn trein 2669 die te Ath ver trekt te 16 nre 42 te laten rijden tot Aalst en van uit dit station te laten terugkeeren Aan denzelfden Minister Ware het niet mogelijk het leggen der spoorlijn Ant werpen (Zuid)-Aalst te bespoedigen, bijzonderlijk het deel der lijn tusschen Aalsten Opwijk. Honderden werk lieden van Moorsel, Meldert en Baardegem zijn verplicht dagelijks tien, twaalf «n zelfs zestien kilometers te gaan om naar den trein te gaan en naar huis te keeren, na .zwaren arbeid te Brussel en te Gent. Het lot van die arme zwoegers is alles behalve benijdenswaardig. Wij zullen de antwoorden van den Minister in een volgend nummer afkondigen. van Maandag 8 December Iglg, (Vervolg) M. De Windt. Mijnheeren, de Gas, die zwarte beest, men spreekt weer van opslag, zend de Maatschap pij regelmatig kopij harer fakturen. Ik denk het niet. Ik ben bij den heer Sekretarls geweest om deze na te zien, en hij heeft mij slechts twee afschriften laten zien, een van 10 September en de andere van 19 November, had de gaz wel het n cht 32 centiemen te vragen Daar wij geene fakturen bezitten, kunnen wij het niet nazien. Ik had geweigerd te betalen, maar van den ande ren kant wil ik, wanneer ik iemands koopwaar verbezig, ook betalen, en dat heb ik dan gedaan, maar onder alle voorbehoud. Heeft den heer Schepene van Openbare Werken, onder wiens bevoegdheid dit valt, reeds onderzocht of de gaz nu genoegzame caloniën warmte bezit. M- De Valkenier, schepene. Neen dit is niet ge daan. M. Moyersoin. We ontvangen het dubbel van de fakturen en de prijs der gas komt er mede overeen. We hebben het verslag gezien van den heer Wurth. De prijs dèr kolen is vooi alle gasinrichtingen van 't land de zelfde. M. De WIndt vraagt hoe gestaan en gelegen is met de kalseiding op Schaarbeek, de weg die naar Mie Voeillers loopt. De eigenaar biedt vrijwillig zijn grond aan om de baan te verbeteren. Aangaande de Ambachtschool waaraan we vroeger eene toelage verleenden van 15000 fr.wordt er nu eene toelage van 18000 fr. gevraagd. M. Van Gyseqhim. We vragen dat de toelage op de 2/10 van't budget der Ambachtschool zou gebracht worden. Het budget beloopt tot de som van 94C00 fr. M. De Windt. De Ambachtschool is eene goede en nuttige school en ik steun volgaarne de vermeerdering. Terzelvertijd vraag ik aan den heer Bosteels, schepene van Onderwijs, of hij niet denkt dat het noodig is de klassen te ontdubbelen, er zijn SO leerlingen en er mogen er maar 40 zijn. VBosteels zegt dat alle maatregelen genomen zijn met den heer Bouwkundige en dat het werk niet zal sluimeren. M. De Win»t leest een brief van een neringdoener

De Werkman | 1919 | | pagina 1