Bereidt den weg: l DE eis Het Land van »Aelst Vrijdag 22 Oct. 1020 48* Jaargang. Tolk der Krislene Volkspartij van hel arrondissseivicnt Aalsi. lie Waarheid is ons Wapèn Rechtvaardigheid is ons Doel Samenvatting Ch< islen Demokraat ma.; op Schouwburg ontbreken die Zondag- Geen en ei aanslaande nog geen kaarten heeft dat bij zich haaste, want ons Muziek is de spil waarop heel de partij draait. Een protest van 53 mill ioen Ouwe Menschen aan het knoeien Ik zwijg niet meer. Dr Juies Mees Stlelltei- PIETER 1» VE.\H Hoofdopsteller K. L. Vak of dea atoscii Volksvertegenwoordiger. Abonnementprijs per jaar7.50 Op /oorhand betaalbaar. Prijs per nummer 0,15 SüfiÉ£ sea (11* Verroig) Den weg bereiden,dat program ma, dat we hooger ontwikkelt hebben, is niet het werk van éen dag niet het werk van éen jaar, niet het werk van een mensch. Dat vraagt tijd, arbeid, offers En na het lezen van al wat we hooger neergeschreven hebben zal men nu duidelijk begrijpen' wat ik bedoelde als ik in vroe gere artikels zegde dat Christene Democratie veel verder liep dan Socialisme. De strijd, die wij tot op heden voerdeu, was als de inzet, het voorspel van iets grootsch, iets verhevens, waarb j het politiek Katholicismus, 't Liberalisme en 't socialisme in het niet verzinken. Doch om een stap verder den nieuwen weg op te treden, moest eerst de oorlog komen, moest eerst de oude maatschappij fail liet gemaakt hebben. Vóór de oorlog stonden wij als voor eene versperring, als omgeven door duisternis;., nu is aie veispening gevallen, de duisternis is gewe ken en de nieuwe dag schemert i'n het oosten. En met fonkelende oogen en de hoop in hei i.ait, gedreven door het beetje idealisme dat de mate rialistische school bij ons nog niet vernietigd heeft, stappen wij de tweede baan langs en treden naar het licht dat den verren einder rozig verft en roepen tot de men schen langs de baan Volgt ons... gij allen die streeft naar wat geluk voor uw h ut, wat reinheid voor uw ziel, wat vrijheid en liefde Volgt ons! Onze weg loopt naar Betlehem, waar de oude menschheid ander maal herboren wordt. Wie heeft ons nu de taal, die we hier onbevreesd hebben neer geschreven, in den mond gelegd? Vooreerst de WAARHEID Wie de Waarheid erkent, moet spreken en wie de waarheid er kent en niet spreken durft, is een lafaard Dat ons schrijven veel verbitte ring zal verwekken bij de oude menschjes de doode menschen is zeker. Maar dat de dooden ons niet begrijpen en ons den steen werpen, is het bewijs dat wij tot de levenden behooren. Om wat we verdedigen en yooruitzetten, moeten er stormen losbreken. Ze MOETEN losbre ken, zeg ik. Indien rond ons en boven ons de stormen van haat, vervolging, domheid en egoïsme niet meer woedden, dan liepen we gevaar ook ONZE idealen te verliezen en dood te gaan.. Wie heeft ons nog de taal, die we hier gesproken hebben, in den mond gelegd DE TIJD I De wereld is in eene periode ven evolutie, van vooruit gang getreden. Wie dit niet ziet, is eenElinde. De stroom der ont wikkeling treedt buiten de oude bedding; het levenwekkend water spoelt door de gebroken dijken over het land. Varen wij niet mede met den stroom, we ver drinken met de wormen en de mieroben. Op de dag van gisteren is het heden gevolgd Het HEDEN met -atzijn geweld, in al zijn geweld, in al zi]n majestatische pracht I De stem van het Heden dringt door tot in ons hart, beroert onze ziel. We willen den goeden strijd voor de menschheid kam pen. De Christene Democraten moe ten in ons Vlaanderen, in ons donkere Vlaanderen, de toortdra- gers zijn der nieuwe gedachten, de nieuwe gedachten geboren in 1893, gelijktijdig in verschillende kleine dorpjes van 't Arrondisse ment Aalst en weldra als een her nieuwd Evangelie, door onzen grijzen Volkspriester, aan de arme menigte geprediKt. De nieuwe ge dachte, die damaals bol was, die heden bloem is geworden en die morgen, bij de hulpe Gods, vrucht zal zijn. Klaar cn duidelijk giaiisi ue toekomst voor ons zielenoog we weten bepaald waarheen. We willen alzoo de twee kan- kerplekken, het nationaal en net individueel egoïsme, tot den wor tel toe uitroeien. Daarom willen wij de Staats vormen in Volksrepublieken ver anderen, uit wiens broederlijk sa meewerken de Volkerenbond zal geboren worden. Wij volgen niet langer het dwaas nationaal egoïsme, dat ons den haat en de verachting derail dere Volkeren op den hals haalt; wij keuren geen enkelen milita- rische maatregel goed, wat regee ringen of diplomaten ons ook mo gen voorliegen; wij gaan niet naar 't Hof bij den Koning, niet uit haat tegen den Koning, maar om dat wij de regeeringsvorm be kampen wij geven geen cent meer voor soldaterij of leger; wij eischen niet alleen verkorting van den diensttijd, doch algeheele af schaffing; wij bewierooken of aanbidden geen gekroonde hoof den, geen vechtersbazen, zelfs Albert 1 of Albert den Groote niet. Wij bekampen die heele bende hoflakeien en diplomaten die door eene verachterlijke diktatuur het lot der volkeren in handen heb ben en 't bloed der menschenkin- deren zoo gering schatten als 't water uit den vliet; we houden op vechten en menschenmoorden als plicht te erkennen De verdedi ging van ons Vaderland bestaat niet in oorlog voeren, bloed te ver gieten, te vernielen en ongelukki- gen te maken, alleen in 't Volk te ontvoogden, te ontwikkelen, te verbeteren en zijn innerlijk wezen hooeer op te voeren, en vooral in het scheppen van nieuwe, betere wetten, die gelijkheid, rechtvaar digheid en broederlijkheid huldi gen en waardoor iedere mensch eene eervolle plaats aan den alge- meenen levensdisch toekomt. ('t Slot volgt) Casper van Zevecote. Kristen Demokraten, geeft uw blad na lezing voort. Gemeentelijke Verkiezingen De Afgevaardii'dP'wan den Arrondis- sementsbond hebvpPj3us besloten dat in alle gemeenten ueii'strijd zou aangebon den worden; zij nebben tezelfdertijd het princiep van het kartel verworpen en be sloten dat het woord van De Backer Elk zijn spel in feite toegepast zou worden. De aanstaande gemeentelijke verkie zingen zijn van groot belang; het gaat er niet zoozeer om, tm voor gemeentebazen te spe'en, maar wel om een ernstige kon- trool uit te oefe.vn in alle besturen en het achterlijk regiem van konzijntjeswin- kel den kop in te Jeuken. Het gaat er o.e.om, om de Vlaamsch- haters te weren uit aile besturen en te plaatsen d -ar ze igenlijk te huis hooren bij de antikitcitv,; of in een prondelka mer. Dc huiuir.' v^eeutebazen en hun tra- WaiiVóu i.cLócG.^.dcMciide de uci.cltfiig, de volle maat van hun volksliefde ge toond, zij hebben de Duitschers geflik flooid, de rijken gesteld in de komiteiten, de arme lieden veracht, verfoeid, getergd en gemarteld; allerlei oneerlijkheden ge pleegd. Sommige burgemeesters en schepenen van den buiten hebben hun b andkoffers gevuld, gesmokkeld, gewoekerd, afge troggeld en afgeperst 1 Wij kennen er een die bij den val van Antwerpen /ijn dochters buiten deed dansen met Duitsche off eieren. Een andere deed onderwege een groot deel van zijn war-*n aflossen, die dan uit- gewoekerd werden. Een derde deed te Gent in een zekere straat, in een zeker huis, heele zakken bloem aflossen. Een notaris gaf groote feestmalen ter gelegenheid van gewaande Duitsche overwinningen. Die kerels steken weer hoog den ver waanden kop. Die moeten allen buiten Zij donderen op die verdomde flamin ganten. Wij gaan op hen donderen, publiek, in 't openbaar, na de miss.n, overal waar ze h.t wagen durven een mandaat te aanvaarden I. Er zal pleizier en ileute zijn En gehuil en geknars der tanden Er op los, jongens, geen medelijden 1.. Weggevoerden De weggevoerden zul cn eerlang te Brussel een kongres beleggen. Intus schen stuurden ze een protest aan mini ster Jaspsr tegen de *amenstel!ing der provinciale kommissie van uitgedrevenen, weggevoerden en; burgerlijke gevange nen, waarin de belanghebbenden te wei nig vertegenwoordigers hebben. menschenlevens door den oorfog verloren De statlstieker Dü ing, heeft onlangs een werk uitg*g<-.ve.i o er den oorlog. Döring verzekert, dat de oorlog 35 mil lioen menschenlievens eischte, dus 5 maal de bevolking van ons land. Tien milnoen soldaten werden gedood, of be zweken aan hun wonden vijf millioen burgers rtierven door allerlei oorzaken, die uit den oorlog voortvloeiden dooi de vermindering der geboorten werden aan de wereld 20 millioen nieuwe levens onthouden. In Oostelijk Europa werden nog veel bewoners weggemaaid door hongersnood door typhuskoorts en andere besmettelij ke ziekten. De afgeleefde peekes van den Senaat zijn er dus op uit zich niet enkel belache lijk te maken, maar haat op hunne schou ders te laden. Zij saboteeren de wet op den achturi- gen arbeidsdag en stellen er wijzigingen aan voor, wijzigingen die de draagkracht van de wet verslappen en indruischen, regelrecht tegen^de princiepen die wer den gehuldigd. Zij schuiven ook de wet op 't Vlaamsch in de besturen op de lange baan en nen ouwen, viezen pee van Gem, de franskil jon Ligy, bestudeert de wet zoo fel, zoo diep, zoo serieus, dat hij na weken stu die nog geen verslag heeft kunnen uit brengen en niet zeggen kan wanneer dat eindelijk gebeuren zal. De man broeit er op en hij heeft zoo weinig warmte en de schaal is zoo hard, dat hij niet zeggen, relfs riet gissen kan vïi'oiinee! kieken ér uit"zal «cölneiï. Als we .alleen maar het belang van Vlaanderen in't oog houden, dan moe ten we dien ouwen heer geluk wenschen met zijn uitdaging. Zijn verachting voor het recht van het Volk, waartoe hij NIET behoort, helpt meer voor Vlaanderens opstanding dan tien meetingen en twintig redevoeringen. 't Vlaamsche Volk is nog een groot, onnoozel kind; het moet aan den lijve voelen dat men het voor den zot houdt, of het twijfelt. De ouwe Ligy heeft het induttende Volk een stoot g geven van belang, en 't is weer ontwaakt om vergramd op te kijken naar dien haatdragenden, kort- ziclitigen Vlaamschhater die geen greintje recht kan geven. Knoeien zal hij. Ouwe en jonge knoeiers zullen hem helpen knoeien aan iets dat reeds deer lijk verknoeid was, en uit dat verknoeid geknoei zal iets geboren worden dat de frar skiljons zal ziek maken van pleizier en de Vlaamsche sukkelaars zullen voor de zooveelste maal bedrogen zijn. Maar er is een gerechtigheid Er is een rechtvaardigheid die toch komt al komt ze soms laat I. In Vlaamsche handen ligt Vlaanderens heil Wanneer verrichten eens die Vlaam sche handen het werk dat de rechtvaar digheid aanduidt als een gezegende taak? Dan zal 't geknoei uit zijn 1 Dan zal d'or de macht van eerlijken arbeid Vlaar.derens uur van opstanding gekomen zijn. Wie de artikels van Casper van Zeve cote aandachtig leest en grondig onder zoekt, kan niet blijven weerstaan aan den drang, zich in de rangen der chris tene democratie aan te sluiten. De rechte weg is daar en alleen daar. Christen zijn en democraat er bij, is dit niet een ideaal? De christen democratie alleen kan en zal het volk redden, maar ook zij alleen om dat ze in zich bevat die schoone christen naastenliefde, die bij ongezonde demo cratie is uitgesloten. 'k Was reeds lang die gedachten toe gedaan, edoch, 'k volgde de christene volkspartij slechts van verre, ze wlerd toch ook zoo hevig bekampt van al wat kaïhcliek was. 'k Liet me nochtans nooit van den weg afleiden, doch ik zweeg, en zie 1 thans voel ik mij niet meer op mijn gemak, me dunkt, dat langer zwijgen lafheid ware en voorzeker lauwheid in den dienst der christendemocratie. 'k Was verheugd, toen ik vernam dat de katholieke partij een verbond zou wil len aangaan met de christen volkspartij en 'k was het nog meer, toen ik zag dat deze laatste halsstarrig weigerde en haar eigen wegen, die alleen de goede zijn, bleei bewapdelen. Dat samengaan ware de dood der christen democratie, dat mag of dat kan niet. En hier wil ik u het oor deel mtdedeelen van een hovenier, die, riet lang geleden, in eene vergadering van katholieken, dat samengaan openlijk afkeurde als iets onmogelijks, als iets dat noch kan, noch zal zijn. En of ze gezond oordeelen kurnen die hoveniers, zoo ge- Z' nd, als de frissche lucht die ze dage lijks zoo machtig veel inademen Veron derstelt heeren, zoo zegde hij, dat men van boven op den katholieken burgers- kring, bij krachtigen wind, een zak met pluimen uitschudde en u, heeren, daarna als taak oplegt om dit verbond aaneen te sroeren, al die pluimpjes terug bijeen te scharrelen, ge zoudt me zeggen dat is onmogelijk, dat kunnen we niet, we moeten op voorhand er van afzien. Eh- vel, Heeren, zoo vervolgde hij, zoo machtig veel kwaad is er gespuwd uit uwe partij naar de hoofdmannen der christene democraten, 2oo machtig veel dwang hebt ge uitgeoefend op nederige lieden, die ge als 't ware nog maar ver- dachtet christen democraat te zijn, kunt gij, zegt het mij, dat alles herstellen Kunt gij, die gebroodroofde lieden al hun geledene schade terugschenken Kunt te nu san iedereen gaan zeggen, dat de chiistene volkspartij een goede is? Dat ge uwe dwaling hebt ingezien, dat bewijst dat ge nog oordeel hebt. Maar van daar tot vragen om met ons samen te gaan, is er nog een onmetelijken afstand Dc-'t-t dat ge nog UILWuUMUg -OJt-toitfc christene volkspartij te behooren en volgt ze om te beginnen, evenals ik, van verre, tot ge waardig geoordeeld wordt u dich ter bij h ar aan te sluiten Of die heeren hun oogen opentrokken en elkander stom bekeken inwendig zeggende Hij heeft gelijk Louis Van Maailbeke. Wij lezen in De Witte Kaproen» het volgende Dr Jules MEES, een gewezen pro fessor aan de Vlaamsch-Duitsche hoo- geschool, werd tot twee jaar gevang vcrcor eeld. Elkeen dacht dat Jules Mees zou vrijgesproken worden. In alle geval ik zou hem r iet veroordeeld hebben. Inderdaad, Mees had nooit eigen lijke activistische propaganda gedaan; Mees had nooit op activistische mee tings gesproken; Mees had zelfs nooit een activistische meeting bijgewoond. Ook op de betoogingen in aanwezig heid van Duitsche overheden, in de Vlaamsch Duitsche hoogeschool ge houden, was Mees niet te zien ge weest. Eindelijk Jules Mees had groote diensten bewezen aan spionnen, die werkten voor den Franschen bespie- dmgsdienst. liet schijnt nu, dat de minister van Justitie het recht heeft een veroor deelde, die het derde zijner straf uit gedaan heeft, in vrijheid te laten. Er moet wel iets zijn, aangezien er in Gent een barakkenmaker vrijgekomen is na drie maanden, die voor drie jaar veroordeeld werd. De Standaaad,die weet, hoe Ju les Mees ziekelijk is, heeft dan ook een artikel geschreven, opdat de minister hem in vrijheid stelle. Dit artikel steuuen we gaarne. Zou Pilatus nu gaan begrijpen dat door zijn drijven misschien, nog wel meer menschen in het geval van Dr Jules Mees verkee- ren? WAT DE F1NANCIEELE KON- FERENTIE GEKOST HEEFT De onkosten der Financiële konferen- cie, te Brussel gehouden, beloopen op het sommeken van 6 millioen. 't Is de Volkenbond die moet doorleggen. Als men om te zoeken naar de mid ielen om de landen te redden uit de benarde om standigheden waarin zfj verkeeren nog eenlge konferencies moet bijeen roepen, zal men de algemeene bankroet nog ver haasten in plaats van ze tegen te houden

De Werkman | 1920 | | pagina 1