ASPELARE. Moorsel. l)e vlag AVje moe' <ien zegel VOORDRACHT j Lafaards Strijd tegen de Tering olksverraders Allerlei NieüWs Aloederke alleen Ze zijn terug J! AT ie?? Roberten Bertrand Samenspraak Briuvenport Loopende IMieuws. Steunfonds Apothekei siumd Meermaals hebben wij, kristen demo- kraten, gewezen op den ellendigen toe stand onzer bevolking, en daar is ^spe- lare wel een der beklagensweerdigste aan toegedaan op alle gebied, maar hoofdzakelijk nopens de manier van be sturen, welke ongelukkiglijk in de han den van een handvol door den oorlog rijkgemaakte boeren geankerd liggen. Tijdens den oorlog, alswanneer het werkeloozenfonds opkwam, werden alls middelen hun aangetoond, om bij gele genheid de straten te herstellen. Neen, niets te bekomen 1 Het demo kraten-voorstel wierd van de hand gewe zen. En onze straten en wegen worden nog immer van alle verbetering ontrocM, en menigeen vraagt zich met reden af of die toestand nog kan of mag blijven du- f611- L X Enkel slechten wil is het en onbetwist baarde onbekwaamheid in bestuur, die de schuld zijn dat wij nu in zulken toe stand genesteld zitten. Elkeen ziet met genoegen den dag te gemoet wanneer die gemeentebazen voor het volksgerecht der kiezers worden gedaagd, die, zonder verzachtende omstandigheden aan te ne men, heel dat oude bewaardersboehje naar den duivel zullen zenden en de ge meentebelangen zullen toevertrouwen aan verstandige en klaarziende lieden, aan vrije demokraten, die elks belangen, zon der onderscheid van denkwijze, zullen verdedigen en de gemeente Aspelare een bes;uur van welvaart en vooruitgang zullen verzekeren. Dat is de algemeene wensch. WalbUrq. Onze gemeente Moorsel bezit eene schoone groene Demokraten vlag. Onder de plooien van die groene vlag moeten wij ten strijde gaan. Ik doe dus een beroep op den nog bestaanden bond ons vaandel zoo gauw mogelijk in te huldigen. Dan zal onze vlag ons vergezellen op feestuitstapjes, protestmeelingen en groote partijbelangen. Maar onze vlag /al ons ook verge zeilen naar onze laatste rustplaats. Hoe zoet is het te mogen denken dat men ter aarde besteld wordt onder de plooien van zijn ideaal. O gij volk van Moorsel, dat aan die vlag onverschillig blijftgij volk van Moorsel dat die vlag afkeerig blijft, wordt wakker en bewust. Gedenk de zoo harde toestanden van den oorlog, en gelijk ge dan den last des vijands gedragen hebt. draagt nu ook den zoo lichten last samen te werken voor ons heilig doel, en roept Leve de demokratische groene vlag I De vlag der rechtvaardigheid en ieders be'ang. Nevens de vlag hebben wij nog eene zangmaatschappij 1 Mannen van Moorsel, handen nit de mouwen Vooruit met de zangmaatschappij, en hoe machtig zullen wij ons voelen onder onze eigene vlag, bij het zingen van een Vlaamsch lied, door eigen volk, in eigen taal. Op Wij hebben reeds lang genoeg gewacht. Aan 't werk Van nu tot het einde toe, en wij rusten niet vooraleer wij ons op onze nieuwe plaats bevinden. Excelsior. Heer Doktor E. RUBBENS van Lede, zal op Zaterdag 30 October te 7 1|2 ure 's avonds, in ons Lo kaal Volksverheffing een leer rijke Voordracht houden over die vreeselijke ziekte. Al onze partijgenooten zullen er aan houden die voordracht te komen bijwonen. DE TEKORTKOMINGEN van de VLAAMSCHE KAMERGROEP In de Standaard tikt Dr Van de Perre de Vlaamsche kamergroep even tjes up de vingers De Vlaamsche groep Iaat te wei nig van zich hooren. De Vlamingen zagen graag de groep krachtdadiger optreden in zake bijstand aan de ge- teisterden uit West-Vlaanderen. Ei gebeuren feiten tegen activisten en hun familie die In een beschaafd land mei kunnen geduld worden. Nog altijd worden Vlaaruschonkundige ambtenaars in Vlaanderen benoemd. Dat de Vlaamsche groep wat meer hel offensief neme in het parlement En wat aan te zeggen van de hou ding van de groep tegenover het mi'i* tairaccoord der postkwijtlngen betalen Naar aanleiding der meeningsv-rschil- len «itsaangaande steden we de vraag m- et de schuldenaar of de schuld eisclier den zegel betalen Volgens dr Revue d' administration valt er geen twijfel meer, nog langer te aarzelen Het vloeit klaar voort uit de voorbe reidende werkzaamheden der wet van 25 Maart 1891 dat den zegel moet betaa'd worden door diengene die de kwijting noodig heeft endit is de schuldenaar. Daarenboven, het Burgerlijk wetboek, voor hetgeen de betalingen in 't algemeen aangaat, zegt (art. 1248) dat de onkosten der betaling ten laste vallen van dei schuldenaar Die woorden hebben wij, Vlaamsch- gezinden, sedert den wapenstilstand maar al te dikwijls moeten hooren. Wij hebben gezien hoe de socialis ten alle voetstappen aangewend heb ben bij hunnen Volks minister Van de Velde, om onze Vlaamsche idealis ten, die tijdens den oorlog streden voor ons aller recht, dat ons sedert 183') ontst -!en is, te vervolgen. De roode minister, die aan 't hoofd staat van het franskiijwsgerecht.h; eft alle idealisten die iets voelden voor Vlaanderen voor de rechtbanken ge sleurd, hen voor eenige jaren, tot le venslangen dwangarbeid of tot de doodstraf veroordeeld, en dit alles c m hun liefde voor Vlaanderen Terwijl wij hier nog alle dagen zien hoe zij ónze Vlaamsche idealisten ker keren, voeren zij bier de kinderen van Oostenrijk binnen om ze te veeden, om reden dat er in bun land hongeis- nood heerscht. Verdrukte Vlamingen, wat kon het de Duitschers of Oostenrijkers sche len dat wij inden oorlog verhonger den, zij hadden er vreugde in gehad ware dit maar gebeurd Opgeëischten, terwijl wij nog altijd de droeve dagen van or s ballingschap voor oogen hebben, verbroederen de rooden met onze vijanden. Onze Vlaamsche idealis'en en hun kinderen vervolgen zij om gedood te worden en de kinderen onzer beulen nemen ze in hun huis om ze te be schermen, om die dan later opnieuw tegen ons op te hitsen en ons van de gruwelen van den oorlog nog eens te laten proeven. Wie zouden er nu de grootste laf aards en verraders zijn, de Vlaamsch- gezinden die voor hun volk ledenen streden en stierven of <\te anderen Zij verachten cl.. in eigen volk en steunen de kinderen onzer vijan den die ons volk in den oorlog uit moordden. Dat noem ik lafaards en volksverraders 1 Verder nog beweren de socialisten dat zij tegen den oorlog zijn, richten zelfs protesimeetingen in, maar zij vergeten er te verklaren dat hunne volksvertegenwoordigers het oorlogs- budjet van 700 millioen stemden. Als zij tegen den oorlog zijn, is bet niet noodig dat zij zorgen voor oorlogsma teriaal. 7jjj alleen zijn de schuld dat wij moeten optrekkea om 15 tot 18 maand als kazernrat Ie dienen in het leger van een land dat or s, Vlamingen niet herkent. Hadden du socialists metgansch hun groep mede gewetyfc in de Kamer om den dieDSttijd op 4.a&nd te bren gen, het zou aangenomen geweest zijn, maar neen, zij stemden er tegen om reden dat zij niet tegen den oorlog maar integendeel militaristen zijn. De roodjes komen ook voor den dag met de nieuwe pensioenwet van 2 fr. daags als zijnde een wet door hunnen minister van :t duur leven voorgesteld en doorgedreven. Als Piies'er Daenser voor 25 jaar in de Kamer over spraK,dan was het niet noodig en ze kwamen met een pen sioen van 9 centen dsa s te voorschijn en nu dat hij niet meer is komen zij met het voorstel en het wordt aange nomen en dan is hel een uitvindsel van hunnen vader Wauters Weg met de roode lafaards en volks verraders Een jonge wachter. Het Ministerie bericht ons dat üp oud strijders van Vichle allen het famiiieaandeel hebben. Den oud strijdeis van Deerlijk wordt beticht dat 15 rechthebben den bij post check uitbetaald zijn, de andere dossiers (72) zijn op het punt vereffend te worden daar de betalingsbevelen aan het visa van het Rekenhof zijn voor gelegd. De oud-strijders die tot heden hun familieaandeel niet ontvingen moeten zich zonder verwijl wen den tot het Gemeentebestuur. Aan de vraag van den vriend Eb van Engeville is gevolg ge geven. Minister Van de Velde heeft in Le Peuple verklaard dat de socialisten alleen dan in 't nieuw te vormen ministerie zullen treden als de diensttijd op 6 maand wordt gebracht. De kiezing nadert, hé vent. en ge begint muilen te trekken, 't Is jammer dat de kiezers van al die markten tehuis gekomen zijn. Al die groote heeren zijn een voudig kluchtspelers!.. De socialen zijn allen partijgan gers van den achturigen werk dag. Hoeveel uren werken ze in de drukkerij van Vooruiten hoeveel in de weverij van mijn heer Eedje Anseele Langs welke zijde trekken de fagade-klachers die te Aalst het lokaal der roodjes verfden Altijd dat eeuwig Hoort mijn woorden maar kijkt niet naar mijn werken Het kongres der liberalen is zeer woelig geweest. En weet ge welke schoone, vaderlandsche motie die heeren hebben gestemd? LuisterÉérst wanneer de scholen de jonge mannen ge- noegzaam zullen voorbereid hebben, zal men kunnen denken aan vermindering van dienst- plicht Wij gelooven stellig dat die menschen stapelzot geworden zijn Nu, ze moeten het maar weten. Onze Christen Demecratische Meisjes1: ond heeft verleden zon dag deel genomen aan de inhul diging van vlag en lokaal var. den Vlaamschen Meisjesbond van Terioden. Volksvertegenwoordi ger De Beuckelaer en Mevrouw Marechal van Brugge hebben er hei woord gevoerd. Welgelukte vergadering. Onze vriend Isidoor Verdoodt van Moorsel, is vrijdag laatst te Moorsel aangehouden. En om trent op dezeltde uur ais de gen darmen hem grepen, werd baron Coppée, eer. vent die eenige mil- iioenen rijker is geworden met kolen en ander dingen te verkoo pen aan Duitschers, losgelaten mits borgstelling van een millioen De idealist moet de plaats inne men van den woekeraar. De eer ste is arm, de tweede Heeft geld en dat is in den Beigiek een gruote zaak. 't Is waar, 't is een socialist die minister van Jusiicieis Och dat geld, dat goud 't Is wei niet rond, maar 'theeft zoo'n verlokkelijke kracht, zeifs voor het gerecht in 't eerliike Bel- gié Vlamingen, hoelang nog Het Lokaal der Kristene Demo craten te Denderleeuw is een prachtig stuk Over enkele weken wordt het ingehaald. Onze Vrien den zullen er ingesteld zijn,zooals weinig samenw. maatschappijen het zijn op den buiten. Wie zou er ons kindeke douwen, Èn doet Met zijn moederke niet Wie zou er zijn dekentjes vouwen, Dat 't schaars deur een holleke ziet Kleine, kleine, moederkg alleen, Douw, douw, douwderitjleine Kleine, kleine, moederke alleen, Kan van uw wiegske nift scheên Wie zou er over ons kiijdeke kijken, Dien bleuzenden, stouten kapoen Wie zou er zijn hemdeke strijken, Zijn haaJke in krullekens doen Wie zou voor ons kindeke derven Heur laatste kruimelke brood Wie zou er, wie zou er voor sterven En lachen op kind en cp dood HOE OUDER, HOE GEKKER GENT. Alhier had Dinsdag het hu welijk plaats, van Alideor De Visscher, oud 76 jaar schoenmaker, wonende Brus selschstraat, 82, en Marie Lamper s, oud 79 jaar, wonende zelfde straat n°41 Deze moedige oudjes traden voor de derde maal in 't huwelijk en zagen er, niettegenstaande hui respekiabelen ouderdom, nog zeer.., trouwlustig uit. Be bruidsjonker was,80 jaar oud, ter wijl de bruidsjuffer slechts 40 jaar telde. Mc-n ziet dat hit nooit te laat is... om opnieuw te beginnen. i£$5*3£S, de moderne Vagebonden verschijnende aile 14 dagen, in afleverin" gen van 16 groote bladzijden, onder ge- khurden omslag, aan den prijs van 40 centi<min. Vt/kiijgbaar op ons Bureel en bij al ons Uitverkcojers. tusschen Clara en Sabina Clara. Dag, mijn beste vriendin, waar htbt ge dezen namiddag gezeten, ik heb u niet gezien Sabina. Ik wel, ik heb u reeds aan 't bornputje gezien, maar ik zag dat ge daar aan 't praten waart mtt nog andere vrouwen uit uwe gebuurte en ik heb u dus gerust laten voortdoen, daarbij. Clara. Hoe daarbij,wat vas rr nog? Sabina. Ik had zooveel te zien, die Vlaamsche Meisjesbond, die pas enkele weken bestaat en die reeds zoo talrijk is en met een prachtig vlaggetje zoo fier en zoo kranig opstapt. Clara. Ja, die halen er eer van, ze begrijpen zeer goed hunne zending en ze verrichten reeds zeer goed werk. Sabina. En die jonge wachten, die fiere kloeke vlaamsche jongens, hoe moedig elk van hen de aangewezen taak verrichtte en hoe goed ze de rangschik king en de orde in den stoet hielden. Clara. En ons muziek, ons prachtig uitgelezen schoon muziek waarvan de andere partijen zoo jaloersch zijn om te barsten van nijd. Zoo schoon dat ze speelden en die 6 jonge trommelaarkers, die kunnen er aan zulle, waar is de tijd dat ons mannen moesten sukkelen om een trommelaar te vinden. Sabina. Ja, en tegen dat ons man nen hun Celiliafeest vieren, zullen er 8 trommelaars bij zijn en meer dan 50 spe lende leden bij ons muziek. Clara. Sabina, hadt ge dat van uw leven durven denken dat onze partij zoo een stoet zou kunnen bijeen brengen heb ben, iemand die den stoet zien voorbij gaan heeft, iekentdat er ten minste twee duizend deelnemers waren. Sabina. Iedereen in de stad spreekt lof over onze partij, omdat ze aan een werkjongen zu ke schoone verheerlijking heeft bezorgd. Nooit is er in Aalst zulke schoone, g'ootsche en deftige kruisplan- ting te zien geweest. Ciara. Er komt leven in de pariij, zooala in 't jaar 14, de menschen hebben hunne onverschilligheid wederom afge schud en zien van dag tot dag dat er maar eene enkele partij is die rechtzinnig en zonder nevenbedoelingen de belangen verdedigt van burgers en werklieden. Sabina. Ja, al de afdeelingen zien van week tot week hun ledental aan groeien, bij de vakvereeniging zijn op de laatste 14 dagen meer dan 100 nieuve leden bijgekomen, waarvan er ten mins'e 50 zijn, die vroeger bij de socialisten waren en nu overgekomen zijn. Clara. Ja, dat geloof ik, ieder lid van de vakvereeniging van de socialisten moet wekelijks 30 van zijn inleggeld afstaan voor hun muziek zor der de an dere staartjes, 't verwondert mij dat er nog zoovele domme menschen zijn die wekelijks zooveel willen van hun inleg geld afstaan om daar een gansch legertje leeperikken te onderhouden. Sabina. Maar om nu ttrug te komen tot onze partij, hoe zit het voor zondag, zijn uwe kaarten reeds genummerd Clara. Ja, ik heb ze dezen morgen in 't lokaal laten in orde stellen, ik heb dezen namiddag hooren zeggen dat het zulke schoone feest zal zijn. Sabina. Ons mannen zijn toch dur- vers niet waa», ze zijn de eerste van al de muzisken van de stad die het aandurven om op 't stadsschouwburg een kunstfeest te geven, en ge weet bij ondervinding niet waar Clara, als de chef van 't mu ziek, de vriend August Schollaert, zegt 't moet gaan, hewel dan moogt ge zeker zijn dat alles op zijne pooten staai en dat er niets zal ontbreken. Clara. Ja, Zondag toekomende, zou er geen enkel Christen Demokraat mogen ontbreken; die nog geene kaarten heb ben. dat ze zich haasten want 't Schouw burg zou moeten te klein zijn. Ten eerste ons muziek verdient dat ten volle en ten tweede wie weet of we nog ooit in ons leven de gelegenheid zullen hebben zulk kunstfeest bij te wonen, 't zal prachtig, meer dan prachtig zijn. Sabina. Weet ge Clara, waar ik mijn meeste genoegen in had, dat was dat onze 6 trommelaarkeiis onder de be scherming stonden van twee goedge kende socialisten, die van aan 't born putje, langs weerskanten eenen, met den stoet medegegaan zijn. Clara. Wat moesten die daar doen, Sabina, was dat misschien om op te let ten of te luisteren of onze jonge vriendjes zich niet missloegen of ons muziek niet misspeelde. Sabina. Dat denk ik niet, of beter gezegd ik weet het niet, want als we van 't kerkhof kwamen heb ik die twee socia listen zien bijeen staan en ik hoorde den langste van de twee zeggen Ze maken ons in ons lokaal op den Molendries niets dan vodden en leugens wijs. Op elke re petitie is 't altijd 't zelf ie, 't muziek van de groenen valt om zeep, er komen 3, 4, 5 muzikanten bij ons en als we de groe nen nu zien uitgaan is 't juist het tegen overgestel' e.'f Zijn ons mannen dieover- Ioopen en 't muziek der groenen is nog nooit zoo straf geweest. Clara. Dein nschen zullen allemaal gaan beginnen klaar te rien, Sabina, en we zullen den!' ik nog blijde dagen bele ven. Nu tot Zondag, op Schouwburg, Sabina, doet de complimenten t'huis. Sabina. Van 's gelijken, Clara. Van af eersten November zal het port van een gewonen brief 20 centiemen zijn; kaarten 15 et-; tiemen/zichlkaarten met niet meer dan 5 woorden boven naam en adres lo centiemen. T Groot nieuws van de week is dat de kruisplantiiig van ver eden Zondag boven alle verwachting gelukt is. Het zal een schoone. troost geweest zijn voor de brave ouders van onzen be treurden vriend. Wjj mogen het met fierheid zeggen, dat geene enkele par tij in staat is bier in onze stad zulken schooner, defiigen stoet in te richten als de Christene Demokraten. Ieder onpartijdig mensch zal zulks gereede- lijk met ons instemmen. Daar mogen de andere partijen met al hun stoeffen een puntje aan zuigen. Wat zullen on ze betreurde overleden vrienden en leiders met welbehagen gezien hebben van uit den hemel. De schrijvers van De Volksgazet zullen moeten beken nen dat allo treffelijke Aalstenaars hun fijnekensuitlachen met hun schrQ- ven over activisten, bolchevisten en affrontisten. Iedereen hier in Aalst weet dat de liberalen zulks moeten doen om te trachten het volk te doen zwijgen over de elektriekbarons. zeep- baroi.s, leerbavons, kool barons en alle andere soorten van slechten brol. 't Is daarmee dat alle treffelijke Aalstenaars hun den rug toekeeren. Ge zult die jannen met de gemeentekiezing ne post zien pakken. Ze hadden gehoopt door hunne mannen, die in den mid dens: andsbond 't goed en 't slecht weder maken, verdeeldheid in onze rangen te brengen of langs den rug der Christene Demokraten op 't stad huis te geraken, maar de druiven z\jn te groen. D blauwe druiven zijn dees jaar door't regenseizoen gansch mis lukt geweest en ze zijn den azijntobben in, evenals de liberalen met de eerst komende kiezing ook tot over hunne ooren den dieperik in moeten. Iedeieen herinnert zich heel zeker nog dat verleden jaar een kiesbladje uitgegeven werd De Vlaamsche Tank door het Vlaamsch Verbond van Aalst en waarin de kandidaturen van de halfbakken Vlamingen of minimalisten verdedigd werden. Ik heb nu hooren zeggen dat die menschen langs de Korte Zoutstraat niet meer durven gaan, wat zou dat wel mogen betee- kenen» Men heeft mij vast verzekerd dat voor de volgendekiezing de vlaam sche tankers in de patatten liggen, de vogelen zingen niet meer mede als er geen zaad in 't bakje komt. De werklieden vragen zich met reden af, hoe het m gelijk is dat de christene demoi.ratep piet minder inleg meer voordeelen kunnen geven aan hunne leden van hunne vakbonden en zie: kenboDden. 't ls daar welde groote rede waarom er van week tot week zooveel nieuwe leden bij al onze afdea- lingen komen, bij de vakvereeniging op 14 dagen meer dan 100 nieuwe le den, bij den ziekenbond meer dan ÖO nieuwe leden en zoo is 't met alles, Van eene demokratische Vrouw yan nu tot kiezing i^oo Van een ouden Demokraat 5,00 Omdat mevrouw zoo vriendelijk was om De Werkman te geven voor onze bannelingen j oo Lied ge ongendoor Arts Fr. Her- dtrsem, bij de viezen, aan 't hof, 'ten voordeele van den strijd 2,56 Omdat de meisjes naar Hofstade geen marbelanen meer zouden ko men plukken J 00 Omdat Albert op de Markt hem den rok aangedaan heeft 0,15 Omdat hij hem kapot geirokken heeft 0,10 Omdat Elbanie haar geit zoo goed kan loopen o,15 Voor haar leven te behouden 0^10 Omdat Camiel tegen zijne vrouw zegt dat de voorbehouden plaatsen aan den toog zijn 025 Omdat Fine vroeg Oscar is Felix aan 't kaarten, ja 't is goed 0 25 Omdat Felix kaarte tot hij zat was 0^25 Omdat koepen zoo goed oplet op Oscar voor de klip te trekken in het slaan van de palen q 50 Omdat E. zou gaarne Jef hebben 0,10 Omdat Jef zou gaarne S. hebben 0,10 De liefde is blind 0 10 Omdat L. van de Zoutslraatpoort Jef niet gaarne ziet o,20 Omdat E. al 3 dagen kwaad is o|lO Juist van op den dag als hij weg isO, 10 Omdat de kaas zoo goed heeft ge smaakt bij Felix, geeft Frangois 0,5# Omdat Prosper er aan veegt 0^25 Voor Martin zijn decoratie geven we ook o,25 Omdat Miel van Wieze zegt dat «De Werkman eene slechte gazet is; zeker omdat zc geen omhaling doet voor Polen 0 50 Nog beter, 't is omdat er geen re medies in te vinden zijn om haar te verven 0 50 Denderhautem Voor den bloei en vooruitgang orzer Dem. Partij, na een lied gezongen door Leop. Van de Velde, bij Frans Roelandt 6 Omdat de werklieden van Dender hautem wat klaarder zouden zien en hun onder onze groene vaan scharen na lied gezongen door Alex. Muy- laert, in dezelfde herberg 4 15 Omdat Pol zijn Josephine verloren heeft o 0q Omdat de meisjes van Terjoden wat slimmer zouden zijn en hunnen vent zich zoo zat niet zou drinken met andere meisjes 0 60 Zondag 24 October, M. CALLEBAUT Botermarkt.

De Werkman | 1920 | | pagina 2