DE en Het Land van Aelst De Gemeentekiezingen. Onze Pers Vrijdag 21 Jan.. 1921 2501 49: Jaargang. ê'k' ?lg|P Tolk der Kristene Volkspartij van het arrondisssement Aalst. De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doel Casper van Zevencote. ZontlerliDge Toestanden BOEREN EN LEGER. In de Kamer Verwittiging gmgeu in ons blad, liet meest verspreide van heel 'l arrondis" Sticliter PIETEIt «>AEHIS Hoofdopsteller t K.-L. VaivJof-Joeiv Uosch Volksvertegenwoordiger. Abonnementprijs per jaar 7,50 Op voorhand betaalbaar. Prijs per nummer 0,15 De eenvoudigste ..mensch v/eet dat de drukpers de wereld re geert. Men heeft eene goede en men heeft eene slechte pers, doch slechte ver uit het meest En door dat de slechte pérs in overwezen- de meerderheid is, is, in het alge meen genomen, voor 't geluk en de weivaert der menschen, de in vloed der pers slecht. Wie het wel meent met 't heil der mensch- heid, heeft voor hoogste en hei ligste plicht de goede pers te on dersteunen. Er is geen noodzakelijker werk, geen propaganda die meer dringt dan de verspreiding der goede pers. Ziekenbonden, goed; maar een ziekenbund zorgt alleen voor 't li chaam, een goede pers zorgt voor hart en ziel. Vakvereenigingen, goed; maar vakvereenigingen zorgen alleen voor een stuk brood voor 't li chaam, een goede pers geeft geestesvoedsel. En wie goed naar den geest gevoed is, komt in het stoffelijk leven alle moeilijkheden en ontberingen te boven, ofwel, te midden der ontberingen voelt hij zich nog gelukkig, wijl armen «van geest, die missciiien aiie stof- Sfeiijke goederen hebben, dien on- Hgelukkig kunnen zijn. («.Bearbeiden wij de geesten. Lichten wij de menschheid voor. Alleen door geestes voorlichting vormen wij andere menschen, betere menschen.die een betere wereld zullen vormen. Met brood alleen bereiken we niets. De geest moet mee naar omhoog. De goede pers is de lichtbreker voor de menschen die op de stormende levenszee rond dolen. Wij, Christen Democraten,moe ten er, meer dan iemand anuers, voor zorgen eene goede pers te hebben. Doch dat is niet voldoen de. Daarop volgt onmiddellijk Die pers verspreiden. Onze pers mag niet in engen kring beperkt blijven, ze geldt niet voor éene stad, voor èen dorp. Ze moet gaan overal waar menschen wonen, het gansche land rond. Maar eerst moeten we er voor zorgen onze naaste omgeving te gewinnen; door die naaste omge ving bedoel ik hier het arrondis sement Aalst met zijne 75 gemeen ten. Vooraleer men denkt aan Ziekenbonden, Vakvereenigingen, Tooneel, allerhande maatschap pijen, feesten, meetirgs, eer moe ten we denken aan onze pers. Welteverstaan, daardoor doe ik geen afbreuk noch betwijfel de noodzakelijkheid van Ziekenbon den, enz. doch onze pers gaat voor. Daar denk ik op. in ons arrondissement is De Werkman het hoofdweekblad van onze partij. Waar wordt De Werkman gelezen en waar wordt hij niet gelezen Verleden week riep ik de po- kers op ten stjijd. Nu stel ik hen deze vraag en die moeten ze eerst van ai beant woorden. Waar wordtDe Werk- ■au gelezen en waar niet P»kers, weest eerst van al diep overtuigdWe moeten geene vrienden winnen voor de partij, vriendschap kan sterven ot in vijandschap overgaan; we moeten DEMOCRATEN vormen, men schen die ons niet genegen zijn omdat we hen een dienst bewe zen hebben, maar die ons gene gen zijn om de wille van onze gedachten, om ons programma dat we iedere week in hunnen geest inboezemen. En die gedachten menschen, verlaten ons niet meer. Die be grijpen waar we hen willen en hunnen geest is vergroeid met onzen geest. Wiens streven niet gericht is op de verovering der geesten, doet maar halfwerk, hij bouwt op zand dat bij de eerste golfslag wegspoelt en heel 't werk valt thoope. Doch wc moeten op eene rots bouwen en op eene rots kunnen we alleen bouwen door onze pers. Dan mogen de stormen ko men, ons werk staat daar eeuwig en onvergaandelijk omdat het diep ingedrongen is in de geesten en de harten der menschen. De gemeentekiezingen staan voor de deur en nu is 't den gul den tijd om De Werkman te verspreiden. Maar, Pokers, niet lui zijn.... geen zouden we, «willen we,» «kunnen we.» maar een koppig- krachtig WE MOETEN De Werkman verspreiden Hoe vat ik dat op Hier en daar een lezer bijwinnen, het blad eens voortgeven aan een vriend? Neen, dat is geeu propaganda. Daar mee stel ik me niet tevrede. We zijn, geloof ik, groote menschen geworden en moeten dan ook VOLLE werk leveren. De Werkman MOET, tegen de gemeentekiezingen, in 't arron dissement Aalst, ten minste 10.000 lezers teilen. En dat er mij, om Gods wil, niemand zeg ge 't kan niet I Ik weet dat het WEL kan, als er GELOOF is en WILSKRACHT en OPOFFE RING 10,000 nummers I Maar dan moeten allen meehel pen, van den eersten tot den laaisten. Geen enkel dorp mag er zijn in 't arrondissement of er moeten ten minste een 20tal nummers van De Werkman gelezen worden. En op de dorpen waar we sterk staan, moeten er wekelijks hon derden nummers gelezen worden. 't Gaat er om de geesten van ons Volk 't Gaat er om 't geluk en de verheffing der menschheid. Daarvoor MOETEN we wat offeren. Honderd duizenden menschen staan nog in den nacht en weten niet waarheen. Steken we het licht aan de fak kels en dragen wij ze rond overal waar duisternis heerscht. Wie onze pers verspreid, maakt zich tot fakkeldrager. En hoe heerlijk, hoe heilig is het de menschen voor te lichten in het goede. Niemand legge dit blad weg zonder met mij te zeggen Ja, HET MOET Ik wil mee werken aan de 10,000 nummers/ De naaste week ontwerpen wij een plan, geven we eene richtlijn om het doel te bereiken. Ja, zonderlinge toestanden en zonder linge houdingen. Wat doen toch menschen die niet con- sekwent zijn met bun eigen zeiven Die een programma hebben en het verloochenen, zooniet in zijn geheel dan toch in sommige van zijn onderdeelen I Ze roepen, bij om het even welke ge legenheid en op alle tonen, dat ze demo craten zijn; dat hun democratie geen de magogie is; dat ze het Volk liefhebben en de verzuchtingen deelen van dat Volk. Dèt zijn woorden, maar als het er op aankomt daden te stellen, dan komt eerst de aap uit de mouw. Staatsminister Woeste is een demo craat, hij zegt het zelf en hij moef het wel weten. Volksvertegenwoordiger Van Schuy- lenberg is een democraat en daar hij met Woeste op dezelfde lijst stond, kan ook zijn democratie niet in twijfel worden ge trokken. Gezel Nichels is een democraatdat voornamelijk sluit allen twijfel uit. Het volk vraagt, wil, eischt den ver korten diensttijd. Het volk wil van geen junkerschap weten; ook niet van militarisme, dat een voorbereiding is van nieuwe oorlogen, waarin de werkersstand de vreeselijke, bloedige lasten draagt. Welnu, alle drie die groote democra ten hebben den langen diensttijd ge stemd met de vreeselijke gevolgen daar aan verbonden. Die daad is anti-democratisch in den vollen zin van 't woord. Verschouningen Ja, die zullen ze wel vinden. De ver schooningen zijn immers gemaakt om er zich van te bedienen; maar geen enkele houdt stand tegen gezonde kritiek. Zij hebben hier dus alle drie, en in twee opeenvolgende stemmingen, de democratie den rug toegekeerd, de demo cratie in 't aangezicht gespuwd, de de mocratie verraden. Verleden Woensdag had een derde stemming plaats over het artikel der ge- meentekitswet, waarin wordt bepaald dat de onderofficieren, korporaals en soldaten aan de verkiezing deel zullen mogen nemen. Deze maairegel is vooral tegen het Volk gericht, tegen de kleinen; war t de officieren mogen wel stemmen. Dus zullen jonge mannen, bekwame kraciiten, jongens van 22-23 24 jaar, zelfs van 30; huisvaders! mannen die acht frontstrepen hebben; ridders in de Leopoldsorde niet m -g n meestemmen omdat ze een uniform dragen; geen vrije menschen zijn Woeste stond achter den eersten mi nister en achter de commissie om zijn de- mocratischen zegen uit te spreken en bij de stemmir-g volgde Vclksvertegenwoor diger Van Schuylenberg zijn ouwen op- perbaas en stemde tegen het stemrecht van HONDERDDUIZEND VOLKS jONGENS Als de democraten van rechts ten minste zij die zich aldus noemen hun plicht hadden begiepen lijk de heeren Catteeuw en De Greve, dan zou de de mocratie nogmaals op een overwinning hebben kunnen roemen I. Waar het past komen we op die stem mingen terug. =5B^'-ssM^$£a&iae;a335iastiaaaBHBa* De Vrienden dieEen Nieuw- jaarspak begeeren Ie ontvangen met den post, gelieven er voor 't port 1,40 fr. bij te doen. In het LaDdbou vers weekblad De Dinsdag 11 Januari. Te 2 ure wordt Koornbloem las ik onder dezen titel de zitting geopend. De Kamer is half een artikel, dat mag aangeprezen wor- ledig. den, het volgen ie In de gangen geven de heeren elkan- Daar komen uren en dagen waarop der pollekens en bieden hun wenschen er muizennesten in uw hoofd zitten, aan. Er wordt overgegaan tot de uitlo- waarop alles u tegensteekt en ge niet ting der afdeelirjgen. kalm denken kunt zooals gewoonlijk, Melckmans van Brussel ondervraagt uren waarop ge u verveelt,en ge denkt over kindervoeding. Hij spreekt ook niemand te vinden waaraan ge zeggen over het werk der zuigeliogen over het kUDt wat er in uw hoofd zit en die u Slokje Melk enz. Daar héb ik wat een woord zou zeggen om u te verlich over te zeggen en ik laat me inschrijven, ten en u te troosten. Is uw aalmoeze- 't Is de minister Carton de Wiart die ant- nier daar niet, die u, geloof, me, beter woordt. 't Wordt stilaan donker in de kan troosten dan een beestige vrouw; zaal, zoo donker dat de minister zijn no- of als ge hem niet vinden kunt, zijn er ta'sniet meer lezen kan. Te 3 1/2 ure bij u aan geen ontwikkelde jongens, kunnen wij hst afstappen, 't Is een ont- die met u het kazerneleven mee ma- goochding in de tribunes. Immers veel ken en alle dagen vechten om hun schoongekleedeenslechtgekleede vrouwt- eigen, tusschen al dit lage, hoog te jes waren opgekomen om te hooren houden. Ga een half uurken met een spreken, bulderen entieren over amnestie van hen praten, spreekt uw hart eens 't Is nu uitgesteld tot 18 Januari ronduit, en ge zult u verlicht en ver- bliid voelen en nog gaan praten... Woensdag 12 Januari. Al de ban- Tot daar De Koornbloem ken wel bezet. De Gemeentekieswet is Maar wanneer men bij het leger als op de dagorde, 't Gaat in snelpas Er Vlaming, bij ontwikkelden troost moet wordt beslista/ dat er tot 8ü0 kiezers gaan zoekeu dan zijt ge ver genoeg, zullen stemmen in één {bureel bdat Velen hunner kennen geen Vlaamsch; vrouwen zullen mogen bijzitsters zijn anderen willen er geen kennen. Ea c/ er zal mogen gestemd worden van 8 wanneer er zijn die met u spreken wil- tot 14 uren; d/ de onderofficieren kor- len, die u inlichten op alle gebied, u poraalsen soldaten hebben geen'stem- trooslen en troetelen als een broeder, recht; eDe getuigschriften van de ge- dan zijn het dikwijls jongens die op neesheeren worden 5 dagen vóór de kie- het zwarte boekje staan. En waarom zing neergelegd; f/ het stemmen op ver- zult ge vragen Ho! heel natuurlijk, schillende lijsten is toegelaten. Hel zijn meest jongens die hun Vlaanderen, hun Taal hun Volk Het Donderdag 13 Jan. Dit laatste punt hebben die ons ons Vlaamsch zijn neemt gansch de zitling van verleden doen beseften,die ons de waarheid met Donderdag in beslag. Od 't einde komt al zijn gruwelen doen kennen. Want men lot de bespreking van het voorstel de waarheid zeggen dat is dikwijls ge- Imperiale, dat voor doel heeft de kleine vaarlnk dat hebben er velen ondervon partijen uit te sluiten ml' Hmen dan zle' da'w'j 't Is grappig om te zien hoe sommige met zulke «boosdoeners» spreken dan socialisten het eens zijn met de barons begint men ons ook met vieze oogen te graven en markiezen uit den Senaat, ora belonken en bitsige woorden 10e te het te bewerken dat alleen de eroote snauwen en de troost dien «ve daar- partijen zouden kunnen gekozen worden! even met volle teugen dronken, werd Weeral DEMOCRATISCHE REAC- ons grootendeela ontnomen (niet a), TIE 1 want we beginnen ook te beseffen en zullen ook ons tanden eens laten zien). En dat noemt men het land der vrijheid Ik noem dat het land der huichelaars der judassen, die ons aan Frankrijk verkoopen.Die niet kunnen dulden dat De liberale Volksgazet van verle- iemand zijne Taal, zjjn Vlaanderen den zondag geeft voor haar hoofdartikel lief heeft, zyn Dooden en Martelaren een schandalige en laffe aanranding te- bemint, Amnestie vraagt voor gevan tfen de hoofdmans der Christene Demo gen Oud Strijders, voor Politieke Ge- kraten. vangenen. Wij verwittigen hen dat onze Hoofd- Ge spreekt daar van gevangen Oud mans 'n de verste verte geen uitstaan» Strijders Dat kan toch niet bestaan g^had hebben met de Duitschers en dat En toch bestaat het. Er zijn er die hunne handeling en doenwijze gedurende twee, drie jasr trouwen dienst deden de bezetting veel rechtzinniger was dan en dan in een oogenblik van zinsver- die der meeste van de tegenwoordige II- büstering, misschien een oogenblik berale hoofdmans en geldschieters. Er is van krankzinnigheid deserteerden of geen enkel ljd van ons Hoofdbestuur die iets drgelijks deden en nu.... verstaat met het geld der Duitschers rijk gewor. en overweegt dit goed, nu..., nog in de den is zooals sommige liberale cheffen. gevangenissen zuchten en niet alleen Daarbij, als de liberalen hun weekblad zij lijden, maar hunne moeders, hunne n'et meer lieten verschijnen, is De vrouwen, hunne geliefden, misschien Werkman altijd voorts uitgekomen o.i, hunne kinderen weenen om hun weg- het gemoed onzer bevolking wat op te blijven... Zij moeten zich nog niet beuren en wij herhalen het met fierheid troosten, eerst moeten z\j den lijdens kelk tot op den bodem ledigen... Ter- De Werkman, de gazet der Daen- wijl kunnen die groote heeren maar sisten, is het eenigste blad geweest vaa leesten enbanketten, bals en plezier- gansch Belgis, dat geene enkele mede- reisjes inrichten met ons geld. u 7 En dan heeft men ae politieke ge n f Duitschers opgenomen farft, vangenen welke men onbarmhartig Ue toenmalige hoofdopsteller, Pieür heeft veroordeeld. Schoone figuren Daens, is dikwijls met gevang bedreigd, heeft men uit ons midden weggehaald, maar nooit heeft hij geweken Voor velen kwamen studenten, pries ters, paters getuigen, niets gekort, Indien de liberalen dus denken met de niets aan te doen, ze waren Vlaming aanstaande gemeentekiezing ons od dat en moesten gekerkerd worden. terrein te bevechten, moeten ze maar Senator Magnette schreef openlijk zien dat ze tegen den weerbots kennen voor de bestuurlijke scheiding en die maar dan niet komen klagen en schreeu- loopt op vr\je voeten, maar... dat is een wen, hoor, heertn. Waal- Wii walgen van gemeenheden en Maar eens zullen wy deze martela- ploerterij, ren, welke uw schandalig gevangenis- Maar als het zijn moet smeden we na- regiem kunnen overleven terugei- gels met koppen, scnen. Er staan er reeds vijf op uw Wie lest lacht zal best lachen geweten, een zesde is ziek... Dosfel. Een der eerbiedwaardigste figuren 1 1 van België of liever van Vlaanderen. En nu nog een woord. Gij koning l2tcllSt UWe «l«lIlkoiHil- Albert hebt ons recht beloofd. Welnu i geef het ons l! Schenk amnestie 1 Of neb ik een koning zonder woord CLOVER.

De Werkman | 1921 | | pagina 1