SUSKE TJ£U .,*j-.i«eirsscnaul Demokraten eii Nieuwe Boeken Pastillen RAM LOT Vervoerdienst o|> Gent Vlaamsche Vrienden, Geel uw blad na lezing voort, witit lezers aan. Plaatst uwe annoncen in ons blad HUISVROUWEN - ovupen, uciar het oud gekend huis 39, Korte Zoutstraat, 39, AALST J. Thybaert Schollaert, Tuoïïêk dat hunne OP™ alle dagen, behalve Zondag Wederom voorzien zijn van Korte Zoutstraat, 10. AALST. namiddag. Belgische, Pransche en alle houtwaren zooalsTimmer, plan Gewaaaborgd werk. Men gelast zich Engelsche Specialiteiten. Breekban cher, schrijnwerkershout en allé soor met hetopkuische van alle meubelen. ,j ~r-«".»viwu. uiccnuau dferte me V°°r Vee en PJuim8e ten van mouluren. Hopkleursel, Stremsel en Mastellen- poeder Gehecht aan de Ziekenfondsen der Kiist. 1 'olkepartf, Vlaand Antoon en Maurits of de YwetH dadigers Het kaartleggen voor iedereen 0,30 Nieuwe Kabinet-Secretaris of voorbeeld van brieven 4,00 Brieven, Smeekingen enz. groot boekdeel 7,00 Doktor Jan Fauslns 2,oO Om Fransch te leeren 0,20 Het gebocüeld mannekend 0,75 Geïllustreerd Droomboek 3,75 Geteisterd Belgis of de inval der Duitschers, volledig verhaal van 66u bladz met printen 10,00 D' Aug. Borms voor 't gerecht 8,00 Brieven uit de gevangenis 1* d. 1,50 2° en 3# deel te samen 4,00 ■-omen ten bureele dezer Almanakken voor 1921 Vlaamsche Volksalmanak 0,50 Geïllustreerde Volks almanak 0,65 Blokiesaimanak BORSTPASTILLEN GENEZEN Hoest, Bronchiet, Asthma, Verkoudheid, Heeschbeid, Keelpijn en al de kwellingen van Borst en Adempiipen 2 franken de doos in alle Apotheken HUURHOUDERIj DAGELIJKSCHE Henri Vlassehaert-De Cock, Aalst, 42, Wiihuisstraat, 42, Aalst, beveelt zich aan naar alle richtingen voor Huwelijken, Peesten, Doopen, Kerkgangen, Begrafenissen. Bijzonderheid voor Verhuizingen. Matige prijzen. Spoedige bediening Voor uwe VERZEKERINGEN zooals: Brandgevaar, Ongevallen (gelijk de welke), Leven en Eerste Communie verzekeringen wendt u tot REMI VAN DER SCHELDEN, Waeregem- straat, 47, Deerlijk (arr. Kort Men vraagt medewerVers-zakenaan- hrengers. vraagt bij uwen winkelier de Chicorel FLANDRÏA ze is zuiver en aangenaam van smaak. Te bevragen Despauteerstraat, 29, NINOVE. Aalst dvnkkerü Frans Haens &Zaste» :o- o: Novelle door L. Van Opdenbosch 3. Hoe was Frans er toe gekomen, zoo voor de vuist, zonder dat hij het zelf verhoopte, zijn geburen zoo goed te bedanken Hij was op de lagere school een goed leerling geweest en had dan tot zijn zestiende jaar cursussen van een hooger onderwijsgesticht gevolgd. Lezen was zijn geliefkoosde be zigheid, en met de jaren werd hij een hartstochtelijke lezer. Hij was een vereerder van Conscience. Al de werken van onzen grooten Vlaamschen schrijver las hij, her las hij, testuurdeerden hij, leerde gansche bladzijden van buiten, fenoot en vergat jeugd, herberg, ermis en vermaken, om in zijn lezingen die hoogere genietingen te smaken. In zijn slaapkamer stonden in een gesloten kas al de werken van Conscience, net inge bonden en zoo goed bewaard of ze niet waren gebruikt geweest... Als hij op het veld aan den ar beid was, aan het spitten, het ploegen, het eggen of planten, waar het de mooiste deeleri van het laatstgelezen boek die immer voor zijn geest speelden. Zijn moeder had hem een flink gesne den tong overgemaakt en die ten dienste stellend aan zijn kennis, had hij zijn bruid, de familie en de jeugd vergast op een eerste speech 4. Jongen, gij hebt het getrof fen zei op zekeren dag Baziel tol zijn zoon Frans. Inderdaad. Marianna was een braaf meisje, een krachtige en nette werkster. Twee jaar waren zij getrouwd en nog geen enkel wolkje was in hun hemel voorbij gedreven Het meisje was met alles tevreden noemde Baziel «Vader» en eerde hem lijk een kind een vader moet eeren. Frans beminde haar innig, zeer; was ze riet schoon, ze had een hart van goud en dat was voor hem van veel grooter waarde, dan alle lichatne lijke schoonheden die hij bij an dere meisjes hadde kunnen vin den. Iets bedroefde hen beiden ze hadde i geen kind nog Zoo heeft ieder ding dat in de zonne staat en gewarmd en ge koesterd wordt, haar schaduw zijde. Baziel was zeer verouderd. De menschen vroegen hem dikwijls Zijt ge niet goed Waarom zou 'k niet goed zijn Gij zijt mager en ge wordt bleek De jaren, ik ben niet meer jong/... Och, kom, ge zijt nog geen zestig Ik ga er naar toe, stillekens aan... Fransen Marianna werden ook ongerust en wilden hem naar het Dorp, bij den dokter hebben. Maar dat ging niet Oude boere- menschen aanzien de dokters nog immer als kwakzalvers, in stede van mannen van wetenschap, en zeggen alleen Hij verkoopt zijn pompwaler te duur Frans bekeek soms zijn vader met angst en droefheid. Hij dacht, maar hij zei het niet, dat een geheime worm aan zijn vaders harte knaagde en langzamerhand zijn leven ondermijnde... en dan kwam t em immer voor den geest, die ellendige dood zijner stief moeder... En hij zocht, afleiding voor die droeve gedachten en iederen avond las hij voor uit de schoonste boeken van zijn lieve lingsschrijver... Toch ging hij, traagjes ging hij, den weg op van alle vleesch... Arbeiden deed hij nog weinig en Frans was verplicht een werk man te nemen... Op een dag, het was in de maand Mei, het derde jaar na het huwelijk, gebeurde iets wat voor altijd hun levensgeluk kwam ver woesten. Elias Peperkoor had in den la ten herfst van het voorgaande jaar borggeteekend vooreen rijk hout koopman van een naburige ge meente. Hij kocht van hem de toppen en de aarsgaten, deed die bewerken, tot mutsaards binden in den Winter, hield zijn gerief en verkocht het overige... Hij had borg geteekend voor een som van twaalfduizend frank en er niet verder meer aan ge dacht, en zie, in de eerste dagen der maand Mei werd hij bij den notaris X geroepen, die hem zei dat hij binnen de veertien dagen een som te betalen had van twaalf duizend en meer franken. Hij had borg geteekend voor mijnheer Boterdaal, die bankroet geteekend had. Elias stond verpletterd. Dat was zijn totale ondergang. Hij kon misschien wel twee duizend frank bijeengegaard heb ben, het overige moest hij leenen, alles belasten zijn hoeve, zijn land Wat ellende! Wat ellende I... Hij kwam te huis en vertelde met tranen in de stem, wat hem was gebeurd Dan was er op die mooie hoe ve, waar 't eens zoo mooi en zoo vreugdig was, geween en tanden geknars Denzelfden avond nog kwamen al de leden van het huisgezin sa- meiJ ei? werd er raad geschoren. Marianna zou de hulp van haar schoonvader inroepen, die moest zeker een goede beurs hebben, zoo n fokker.. Ongelukkiglijk had Baziel een half jaar te voren een stuk land gekocht en het grootste deel van zijn liggende geld was aan de betaling van dien koop besteed... Hij had nog drieduizend frank en,na Frans geraadpleegd te heb: ben, werd het aan Marianna ge geven, die onmiddellijk en met dankbaar harte aannam en er mede naar huis liep. Elias en een der broeders was ook op weg gegaan om bij vrien den en familie aan te kloppen... Eilaas! bij den een was het te vroeg, bij den andere te laat bij niemand welgekomen, overal toe gesnoerde beurzen. 't Was als een vloek die op hun hoofd was gevallen... En de moeder vloog uit op Ma rianna Drie duizend frank, is dat de moeite waard?... Achtdui zend frank moest hij ten minste gelost hebben, die gierige beest!.. Ge zijt onrechtvaardig, moe der, zei de jonge vrouw vader heeft een stuk land gekocht laatst en daarmede heeft hij niet zooveel liggende geld... ('t Vervolgt)

De Werkman | 1921 | | pagina 4