DE en Het Land van Aeist De Kamer 49' Jaargang. Tolk der Krist ene Volkspartij van liet arrondisssement Aalst. De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doel Katholieken Quo Vadis, Öomine? Casper van Zevencote. Gemeenteverkiezingen Nationaal Krisisfonds REDEVOERING WERKMAN «Stichter PIETKIt lt tHVH Hoofdopsteller K.-L, Van of» ih;\ Boson Volksvertegenwoordiger. Abopnemftitpriis per jaar 7.50 Op voorhand betaalbaar. Prijs per nummer 0,16 BIJ DE Vlaainschgezinde Veel van die menschen zijn 't hart in. Rome heeft een brief gericht tot de Belgische bisschoppen, op dat zij al hun invloed zouden ge bruiken om een einde te stellen aan de verdeeldheid der Belgische katholieken in zake vlaamschge- zindheid. Het stuk is onderteekend, niet van Zijne Heiligheid den Paus, maar van zijn siaatsschrijver kar dinaal Gasparri. Het erkent het recht van 't Vlaamsche Volk, maar oordeelt dat het aan de priesters zooveel mogelijk moet verboden worden over de brandende taalkwestie te schrijven Door dit laatste gebod zijn de vlaamschgczinde katholieken erg getroffen, 't Moet niet geloochend worden dat de jonge geestelijk heid een machtige steun voor hen iswat wordt van hen als die steun hun onttrokken wordt? Les petils vicaires, de onder pastoorkens moeten zich koes houden met hun vlaamsch, ver maande kuite maanden geleden de leeke paus Woeste En daar, van hel houge kerke lijke gezag, komt het bevel dat de onderpastooi keus zich mogen koes houden. Woeste en Segers en alle hoog geplaatste vijanden van 't vlaam sche volk zegepralen. Er was een tijd dat de kristen demokratie, met priester Daet.s aan 't hoofd, Vlaanderen be koorde. De Woeste's kliek veroordeelde de opkomende volksbeweging en het geestelijk gezag slingerde er dan ook zijne banbliksems tegen. De kristen demokratie werd den nek omgewrongen en het socia lism deed reuzensprongen vouruit. Vee! katholieke strijders hebben in de laatste jaren den gedanen misstap betreurd... ais het te laat was. Zal de historie in zakevlaamsch- gezindheid dezelfde misstappen en dezelfde betreurlijke uitslagen moeten opschrijven Een hoopje aristokraten leven in Vlaanderen ten koste van ons volk. Die aristokraten hebben den steun vdh de hooge geestelijke overheid, omdat zij rijk zijn en machtig. Voor de ikzuchtige voorrechten dier rijken en machtigen worden de rechten van 't volk opgeofferd. Zie de handelwijze van Mgr Mercier, den aartsbisschop. Duizenden smeekschriften, on derteekend door katholieke huis vaders, worden hem gezonden uit alle hoeken van 't vlaamsche land, vragende vervlaamsching van 't katholiek middelbaar onderwijs, en wat doet hij Hij schrijft een brief naar de geestelijkheid van zijn bisdom, doet hem drukken in de katholie ke bladen en over 't hoofd zijner priesters richt hij naar de kristen geloovigen een aantal vermanin gen en berispingen, die men in een zinsnede, de volgende, kan samenvatten Moeit u niet met het onderwijs, gij hebt u alleen aan de Kerk te onderwerpen en jte zwijgen. In eene enkele week twee zulke kaaksmeten uit Rome en uit Me- chelen Neen, ons verwondert het niet dat de katholieke Vlamingen het hart in zijn. C. Moeyaert. Als Nero Rome had in brand gestoken en honderden Christenen had gekruisigd, verbrand, en voor de wilde dieren ge worpen als hij alom schrik en angst verspreidde en zijne macht waanzinnig bot vierde op weerlooze menschen, rein van hart en geest, dan, als 't verderf, 't ruwe geweld en de wraak roepenste ongerechtigheid de oude wereld scheen te overweldigen, dan ging Petrus, de grijze apostel, met den dood in de ziel over zooveel ongerechtigheid, weg uit Rome, uit dat hellenesr. Hij voelde zich zwak om den kamp tegen Nero, den God der wereld, op te nemen. Het was nog geen dag. Het eerste morgenlicht sijpelde treurig over de nog met bloed bevlekte straten. Opeens ziet Petrus een verschijning voor zijn zielenoog. Hij staat stil zijn pelgrimstek valt hem uit de hand hij slaakt een kreet van verbazing. T- Christus 1 De grijze apostel valt neer in 't slof en dan sprak hij deze woorden tot de ver schijning QUO VADIS, DOMINE Heer, waar gaat eij heen En de Chi istus antwoordde aan Petrus: Ais gij weggaat en aan Rome wan hoopt, dan ga ik te ug om nogmaals ge kruisigd te worden. En Petrus stond op en keerde terug naar Rome om den strijd tegen 't geweld en de boosheid verder te strijden. (1) Que Vadis, Domine Waarheen Dat ook is de angstkraet die thans uit millioenen borsten opklinkt. Niet meer het oude Rome waggelt op zijne grond vesten, niet Nero is gekroond als god der wereld, doch heel onze maatschappij, on te oude wereld het avondland dreigt ten onder te gaan Materialisme en liefdel osheid vieren hoogtij bij alle volkeren die met onze kuituur en beschaving in aaoraking zijn gekomen. Materialisme en liefdeloosheid zijn gekroond tot godheid der wereld, die geen God, doch afgod is. We staan op den boord van een af grond. Quo Vadis, Domine Heer, waarheen? Gaan we buigen voor de nieuwerwet- sche Nero's, weggaan uit Rome en de zwakken, de onterfden, de ongelukkigen aan zich zelf overlaten Of, als Petius, terugkeeren en den kamp aanvatten Quo Vadis De oude maatschappij heeft failliet ge maakt. Het materialistisch stelsel der XIX «euw, is op eene vreeselijke ban kroet uitgeloopen. En thans kraakt de maatschappij in al haar voegen I Duizenden, neen, millioenen menschen, wiens mensch zijn door den ellendi- gen geest onzer maatschappij gedood werd, zijn lastdieren gelijk geworden, die aan den dienst van 't materialisme hun leven offeren en met een vloek op de lippen in 'tgraf rollen. Eu nog roept men Zoo is 't goed 1 Verder 1 En de afgroud gaapt 't verval staat geprent op 't voorhoofd van allen. Quo Vadis? Waarheen Moet er een Semson komen die de pi laren onzer maatschappij in puinen slaat, zoodat heel den bouw ineenstort en allen verpletterd Óf moet er een nieuwe Christus komen, die voor 't heil der wereld zijn kruis nog eens naar Golgotha sleurt Quo Vadis Quo Vadis We weten net goed (1) Naar Sienkiewicz. Terug naar Rome en den |kamp tegen de Nero's opgenomen Waar men de menschen tot machienen heeft gemaakt, willen wij ze weer tot menschen herschapen. Waar men de menschen den nek heeft gekromd, willen wij ze weer het hoofd doen verheffen. Waar men de harten heeft vergiftigd, willen wij balsem strooien. Waar men de zielen heeft gedood, wil- l«ii wij weer levend maken. Waar men de geesten Jheeft gebroken, willen wij nieuwe geesten scheppen. Machthebber der wereld, Nero's onzer eeuw, een Itugen is uwe leering gij hebt onze maatschappij tot een pesthol ge maakt. Mateiialisme en liefdeloosheid alom... alom... De mensch is geen mensch meer men kan geen mensch zijn in een pesthol. Ja, terug naar Rome I We willen weer menschen worden en menschen maken. Vrije menschen, met rechte nekken, die dragen groote, schoone zielen in 'n edel lijf, die dragen heete liefde in 't reine hart, die dragen een hoogere geest In den schoonen kop. Niet naar den afgrond... hooger op, naar d'hoogten van 't idealisme. En 'tvolk zal ons volg-n, of 't volk zal vallen lijk 't oude Rome is gevallen. Quo Vadis, Domine Ten strijde tegen de wereldmachten, ze heeten hoe ze wrtlen Liberalisme, So cla.iisme, Boljevisme, Katnolisclsme... we kunnen er ons niet rr et vereenigen, want allen zijn doodelijk met Materialisme be smet. Hoogere idealen moeten we de men schen brengen. Wie daaraan niet meehelpt, bekampen we genadeloos. Lang is de weg en zwaar is de strijd. Doch Petrus g-ng alleen terug naar Rome, en al stonden we ook alleen, we v< elen ons sterk genoeg om de menschheid te beminnen en haar in haar groottn rood eene helpende hand te reiken. Dièrheen I ONZE RADIKALE Vlaamsche Houding op gemeentelijk gebied Wij willen overal radikaal Vlaamsch zijn I Negentig jaar lang zijn we minima'is- ten geweest. Wij hebben ons tevreden gesteld met de kruimels die van de tafel vielen. Wij zijn een verknoeid en ach terlijk vulk gebleven. Een wijl hadden wij gehoopt dat, dank aan den heldenmoed onzer» jongens aan het front, meer recht zou geschied zijn. Wij hebben ons voor de zooveelste maal bedrogen. Overwonnen volkeren worden vrij Polen, Tjeko-Slow2kië, Oekrajina, Armenië, Georgië en nu er andere, Vlaan deren blijft zijn juk dragen. Dat moet uit zijn. Daarom staan we radikaal en stellen wij ons niet enkel tegen de franskiljons, die ons bestendig verknoeien en paloete- ren willen, maar tegen de minimalisten, die liet systeem van 't hek aan den ouden stijl willen behouden. Van daaruit is noch zegen, noch red ding te verhopen Wij ku' nen ni t gaan met een Moyer- soen. die alleen maar zijn hart voor Vlaanderen voelt kloppen, zijn ziel voelt trillen voor moedertaal en stamgenoo- ten, als hij de verkiezing voelt naderen. Zoo'n liefde is maar kalverliefde. Zij is niet gevaarlijk, maar zij leidt niet tot daden en is niet levendig genoeg om er iets goeds van te verwachten. Nog minder houden wij v an Vlamin gen lijk Mijnbeer De Windt; ,die niet wil hooren van het hoogsfe, van het heilig ste rtcht van 't Vlaamsche Volk de ver vlaamsching van de Gentsche Hooge- school. Ingaan tegen dien levenswensch, dien bestaanseisch is 2ich aanstellen als een vijand van 't bloedeigen vulk in 't eigen land. Wij vertrouwen even mfn de socialis ten. Wie eenigszins Fransch kan ver moorden, beulemanst ervp los in de Ka mer. Hoort maar De Bunne, Cnudde, Dierkens; en de anderen, die het goed kennen maar ook heerlijk Vlaamsch spre ken, als Huysmans en Doms, spreken Fransch uit inschikkelijkheid of liever uit zwakheid tegenover de Walen, die geen Nederlandsch veis aan. Anseele vroeg vroeger met Van Cau welaert en Franck de vervlaamsching van Gent. Sedert hij in het ministerie kwam, vindt Anseele dat hij te veel had geëischt en dat het volk nog wachten kan naar zijn ontvoogding, tot gepaster oogen- blikken komen. Die grootmeester oefent op de partij in Vlaanderen een invloed, die zij beter dan wij voelen De tucht in hun partij gaat boven al les; zij gaat boven de belangen van het land en zeker boven de belangen van Vlaanderen. Stelden de Socialisten niet, verleden jaar, hun deelneming aan de Gulden sporenfeesten onder voorwaarde dat Mis en Seimoen niet op de affiche zouden staan Dus, eerst aDti-godsdienstig en dan Vlaamsch 1 Wij kunnen dan van de drie andere partijen niets verwachten voor de zege praal onzer rechtmatigsfe eischen en gaan alleen onze wegen, diep, innig over tuigd dat Vlaanderen alleen door radi. kale middelen zijn recht, zijn vrijheid en zijn voorspoed winnen kan. Vlaamsch moet het heele bestuur zijn, de heele dienst I Voor Vlaanderen I moet de leuze zijn op het stadhuis. Uit de veroverde gemeentehuizen zul len gansch het Vlaamsche land door, stemmen opgaan die luider klinken zullen voor de zege van het Volk, dan wat tot hiertoe geklonken heeft. De overwinning in de gemeentelijke verkiezingen is de eerste stap naar het einddoel ZELFBESTUUR I L. Van op den Bosch. WET BETREFFENDE DE Artikel 1. De gemeenteraden werden ontbonden. Evenwel, zullen zij de uitoe fening hunner bediening voortzetten tot de aanstelling dernieuwe raden krachtens huidig besluit gekozen. Art. 2. Onder voorbehoud der moge lijke toepassing van artikel 5 van huidig besluit, worden de kiescolleges van al de gemeeijten des Rijks bijeengeroepen te gen Zonday 24 April 1921, tusschen 8 uur 's morgens en 14 uur namiddag, ten einde over te gaan tot de algeheele her nieuwing der gemeenteraden, door het verkiezen, elk, van het getal raads:eden dat is opgegeven in de tabel van rang schikking der gemeenten welke bij de wet van 27 Augustus 1913 gevoegd werd, en door voormelde wetten van 20 Febru ari 1921 en van 17 September 1919 wer den gewijzigd. Art. 3 De candidaten moeten voorge steld worden vóór Zondag 10 April. E'ke voorstelling zal moeten onderteekend zijn door 100 gemeentekiezers, ten mins te, in de gemeenten van 20,000 of meer inwoners door 50 gemeentekie ers, ten minste in de gemeenten van 10,000 tot 19,999 inwoners door 3u gemeentekie zers, ten minste, in de gemeenten van 5,000lot 9,999 inwoners; door 2o ge meentekiezers, ten minste, in de gemeen ten van 2,000 tot 4,999 inwoners door 10 gemeenteftiezers, ten minste, in de gemeenten van 500 to' 1,999 inwoners en door ten minste 5 gemeentekiezers, in de gr meenten van beneden de 500 inwo ners. De candidaten mogen de lijst van voor stelling, waarop hun naam komt, riet on derteekenen. Art. 4. De voorzitter van hit hoofdbu reel der verkiezing, in elke gemeente, zal bij openbaar ber ent, ten laatsté op Maandag 4 April, bekend maken dat hij de voorstelling van candidaten zal ont vangen op Vrijdag 8 en Zaterdag 9 April, van 13 tot 14 uur. Art. 5. Inde gemeenten, waar het ge tal der regelmatig voorgestelde Candida ten dat oer te begeven mandaten niet overtreft, zullen deze candidaten, door het hoofdbureel, als verkozen worden verklaard, den 10 April 1921 en, in dit geval, zal de bijee roepu g van het kies college, door artikel 2 van dit besluit be volen, geen plaats grijpen. De Raad van Beheer van het Nationaal Krisisfonds vestigt d'aandacht der Werk lozenfondsen, gemeentebesturen, pa troons en werklieden, op de klachten welRe toekomen tengevolge van het toe kennen der vergoedingen van het Natio naal Krisisfonds. Hij herinnert dat het Nationaal Krisis fonds geen steunfonds is. maar een her verzekeringsfonds, dienende hulp te bie den aan de verzekerde werkloozen. Het Nationaal Krisisfonds is bijzonder onderhouden door de Schatkist van den Staat, waarvan de toestand geen buiten sporige en onnuttige uitgaven toelaat. Ook hi eft de Raad van Beheer beslist de reglementen ten strengste toe te passen en onmeedoogend de misbruiken' te ver volgen. Van stonde af worden onderzoeken in gesteld zij zullen met haast geschieden en niet zonder gevolg blijven. De be stuurders der Werkloozenfondsen zijn persoonlijk verantwoordelijk voor het toepassen der reglementen. Het voorbedacht overtreden der on derrichtingen zal de schorsing der tege moetkomingen na zich slepen. Dt: gemeentebesturen, genoodigd deel uit te maken van het Nationaal Krisis fonds, hebben tot plicht te waken op hun gelden zoowel Als op deze van den Staat De patroons, die uit bereidwilligheid verklaringen afleveren zullen voor de rechtbanken gedaagd worden. De werkliedenverenigingen hebben als eerste belang hun werkloozenkassen te bewaken en moeten hun leden verwit tigen van het stipt uitvoeren der regle menten. WOENSDAG 23 FEBRUARI. Nog immer gaat het over de vrijheid van ver- eeniging. Sprekers Hessens, Nichels, ^Huysmans, Dujardin. 't Is nog immer 't zelfde, een heele stoverij van aanval len, de eene al gemeener dan de andere, 't Is een grove boel zoo'n discussie is beneden alles. De Kamer gelijkt veeleer een vischmarkt dan een ernstig midden. Ik stap het af zonder nog om jte zien. DONDERDAG 24 FEBRUARI. 's Voormiddags interpelleert Staf De Clercq voer eenige oud-strijders en ten voordeele van de invaliedeii van den oor log. Dezen hebben nog tijd een genees kundig onderzoek aan te ragen tot den 15 Maart. DAARNA NIET MEER 'sNa- middags begint 't ouwe deuntje over de sijndicale vrijheid. Geroep, gehuil, ge tier Linker-en rechterzijden hangen weerom in malkanders haar. De tekst van de regeering wordt ge stemd. Laat ons hopen dat het toekomen de week wat fatsoenlijker gaan zal. van den heer L. Van Opdenbosch over sijndicale vrijheid. De heer Van Opdenbosch. Ik zou er niet aan denken dit debat weer koortsig te maken. Mij dunkt dat de ge moederen warm genoeg zijn geweest en 'k zal me niet inlaten het verleden op te rakelen. Van links naar rechts smijt men elkan der beschuldigingen naar het hoofd en wij zijn geneigd te gelooven dat er veel waarheid steekt in de aangehaalde feiten. De rechtei zijde verwijt aan de leden van linns de laakbare houding van hun partij in zake sijndlkale vrijheid de lin kerzijde Jkaat- nu den bal weerom en zegt tot de rechterzijde Hier zijn fei ten Het een sijndikaat beschuldigt het an dere en wij trekken het gevolg er zijn misbruiken. Indien de misbruiken, de rechtsverkrachtingen, oe inbreuken op de vrijheid niet bestonden, welke redenen zouden er dan zijn om artikel 310 niet af te schaffen zonder meer Sedeit wanneer verdoemt de arbei dersklasse artikel 310 Sedert altijd Hi t moet weg Daarover zijn wij het allen eens. Gansch de werkende klas wil het, eischt het I En de tijd is heen dat er

De Werkman | 1921 | | pagina 1