Groote Ginema Américain Het Erfdeel van een Weezenkind Stad Aalst Isidoor Verdoodt-avond Rechtvaardigheid Een drukbezochte pol Oneerlijke Strijd dan stemde NICIÏELS TEGEX de Vrouwen GEZEL i\ICHEI>. Ons Wekelijkschpraatje Een nieuwe leugen NIEUWERKERKEIV Partijbelangen Steunfonds Denderhoulem. llaniienziekenfonds Aalst, IVazarethslraat, Aalsl Het einde van een Roma!)Ii BASTAARD DRAG 4 de Heldhallige Princes Art-Acord in de Nachlruiters Heldhaftigheid eestei' Vrouw te'spolten valt met de eischen der wer- kerskhs 1 Want zij is een macht waarmede af te rekenen valt en voortaan immer zal af te zijn, Goddank 1 Zij kan haar wil opdringen en met ge weld nemen wat haar niet rechtmatiger- wijze door de wetgeving;wordt gegeven. Daarom geeft men toe en die vroeger onhandelbaar waren zijn nujmak 1 Evolutie Eik moet zijn gedrag naar haar wetten regelen en 't zijn de onverstandigsten met die zich naar haar bepalingen weten te schikken. De verslaggever zegt dat de arbeidende klasse er belang bij heeft dit artikel te doen verdwijnen a) Omdat het een wezenlijke belemme ring is voor de ontwikkeling der sijndi- katen b) Omdat het een hinderpaal is in het recht van werkstaking. Is het niet redelijk dat hij die wil wer ken mag werken Niemand zou hem dat mogen beletten. Ik begrijp dat het indruischt tegen de regelen der solidariteit maar nevens de solidariteit van degenen die staken kan de solidariteit staan van hen die arbeiden. Welke van die beide gaat zegevieren De sterkste, altemet de talrijkste 1 Zij die het goede recht voor zich heb ben zouden de balans moeten doen over hellen. Veelal gebeurt het tegenovergestelde. Er is vijandschap niet enkel, maar dik wijls haat tusschen de werkersgezellen beheorend tot de verschillende sijndika- ten. Waarom Kwestie van politiek. Verdraagzaamheid moest aan de basis staan van het s9ndikalisme. In dien zin is er door de.hoofden veel werk te doen en veel goed te stichter. Langzaam maar zeker zal de tijd komen dat ook die droom werkelijkheid zal zijn; dat de werklieden niet meer de triomf hunner politiek als het hoogste doel v*n hun sijndikale macht zullen beschouwen maar wel de zegepraal van het recht en van de liefde als de hoogste norm van van hun betrachtingen. De uiterste linkerzijde vraagt de af schaffing van artikel 310 zonder meer. In die afschaffing zouden we berusten indien de sijndikalisten ons niet hadden gewaarschuwd van voorzichtig te zijn Indien zij ons niet hadden geleerd door hun wederzijdschedrijverijen, plagerijen en het woord is niet te hard door schurkenstreken, dat er wezenlijk gevaar is voor de arbeidende klasse zelve indien men zoo maar de deur openliet voor alle denkbaar geknoei en gekonkel. Waar de socialisten In de meerderheid zijn zullen ze alles beproeven om, door propaganda, de anderen te overtuigen. Waar de christelijke werklieden d. overmacht hebben zullen ze 't zelfde doen, zoogezeid omdat de socialisten het zelfde doen, elders 1 En de middelen die ze aanwenden als propaganda. Wij hebben, dank aan de redevoerin gen van goed gedocumenteerde redenaars, geleerd welke praktijken in zwang zijn 't Is dus ook maar best tegen de mis bruiken maatregelen te treffen I Ik wilde wel iets zeggen over de niet- gesijndikeerden, die dikwijls de stichters zijn van veel onheil. Ik aahschouw ze als onbewusten meestal, wel soms als gevaarlijken. In gewone tijden spot hij met de nde- ren, die voor hem de kastanjen uit het vuur halen in stakingsperiode verlamt hij anderer streven 1 Hij is vrij. Hij is voor niets te vinden, voor niets aan te spreken. Dat ontstemt, verbittert, geeft aanlei ding tot erge en meestal schadelijke too- neelen. Daarom wilde ik wel dat, iii een nabije toekomst, alle werklieden het als een hunner eerste plichten beschouwden bij een syndikaat aangesloten te zijn. Inbreuk op de vrijheid I Of is er geen a nslag op de vrijheid als er steun wordt ontzegd aan degenen die niet gesyndikeerd zijn Toch vinden we dat natuurlijk en naar wie klaagt horkt niemand I Wij meenen dan ook dat er weinig ernstige bezwaren zouden kunnen inge bracht worden tegen verplichtend sijndi- kaat. Alle werklieden moeten 'tegen ongeval len verzekerd zijn werkloosheid is een ongeluk Waarom zouden wij er dan niet toe be sluiten dat ze zich laten verzekeren tegen alles wa' hen in het ui'oefenen \an hun ambt, beroep of werk zou kunnen treffen te schade 't Is niet in den wensch dat elk zich zou laten vereenigen dat de redding ligt, maar wel in de goede stevige organisatie. De socialisten en de christelijke sijndi katen hebben elkander in het haar gehan gen dat het een aard had. Maar wat de christelijke werklieden gekozenen niet hebben durven zeggen, dat is dat ook de christelijke sijndikaten vureenigd met de katholieken wat uitha len durven tegen de gesijndikeerden bij onze vakvereenigingen. Zoo schreef men mij uit Ronse «In den loop van het jaar 1919 ging een werkman van Ronse over van het katholiek sijndikaat naar het christen. De schrijver van het katholiek sijn dikaat riep hem op zijn b areel. Hij ging niet. Eenige dagen nadien werd hij bij den patroon geroepen, die hem berispte om dat hij niet was ingegaan op de vraag van den schrijver van het christen ka- tholiek sijndikaat. De patroon zei hem tevens dat hij het christen sijndikaat moest verlaten of zijn werk hem weid afgenomen. Onze schrijver ging daarop de schrij ver van het christelijk sijndikaat spreken, die zich verontwaardigd toonde over dat protest. De schrik sloeg er in en de werklieden verlieten het christen sijndikaat. Tot iweemaal toe gebeurde 't zelfde feit. De namen houd ik ter beschikking van wie ze aanbelangen. Uit het kwaad moet het goed spruiten. Uit de onberedeneerde toepassing der wet kwam het eerlijk, menscbelijk gewe ten in opstand. Uit de misbruiken |der sijndikaten zal de vrijheid lichten en zal richten. Dat is onze hoop 1 Vraag gericht door den heer Van Op- denbosch tot den heer Minister van Spoorwegen Wanneer denkt de heer minister dat het mogelijk we/en zou den buurtspoor weg Assche-Aalst-Oordegem terug in ge reedheid te brengen De inwoners van de streek zien de her stellingswerken immer uitgesteld en kla gen bitter. Antwoord Uit de door de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen ge leverde inlichtingen blijkt, dat de herne ming van den dienst op de buurtlijn As- sche-Aalst Oordegem aanstaarde is. Die maatschappij bereidt de aanbeste ding voor van de werken tot het herbou wen eener eerste sectie en meent dat in de Lente met die werken zal kunnen be gonnen worden. Lokaal «Volksverheffing» Lange Zoufstr. MAANDAG 7 MAARTa.s. te 7 uur zeer st'pt, 's avonds, met de wélwillende medewerking van de Meisjeskring en de Jonge Wacht. De heer JEF COOLE, uit Lede, zal spreken over Isidoor Verdoodt, als dich ter en als mensch. Kaarten zijn op voorhand te bekomen in het Lokaal en bij de leden van Meis jeskring en Jonge Wacht. Wij doen «en krachlige oproep tot al de leden der Krlstene Volkspartij, om dien avond zoo talrijk mogelijk op te ko men; aldus blijk gevende hunner belang stelling, in de vereering van een onzer gemartelde (gekerkerde) dichters. Het Inrlchtingskomiteit. Een komileit ven 15 leden moest be noemd worden voor het bouwen van goedkoope w erkm ans won i n gen Ik wil u zeggen hoe dit komiteit door onze groote eerlijke baxen werd samengesteld 8 Ka'holiekec, 4libera len, 2 socialisten, 1 christen democraat. Onze vriend Jan De Neve heeft als protest tegen die ongehoorde knoeie rij onmiddellijk ontslag genomen. D'e ouwe pruiken voelen dus niet dat het einde van hun rijk is ingeluid 't Was Zondag poll in den Grau wen Steen. Wij hadden Dirk Martens verzocht te tellen hoeveel riberalen er gingen pollen. Hij heeft het niet te druk gehad. Onze ouwe. Vriend heeft er juist 63, Zi'gge DltlE EN ZESTIG, geteld. 't W as nochtans op straf van boete en.... En die lui hebban vier mannen in 't komi'eit der goedkoope werkmans woningen 1.. De rooden zetten hem in met het manifest dat ze heden verspreiden. Dat rijke burgers stappen aanwend den om den werkloozensteun af le- schaffen en de werkersgezinnen in de diepste armoede te dompelen,, zullen we gelooven als er stellige bewijzen overgelegd werden. Wat ze schrijven over bezetting en front hel is de waarheid. De croote volksvijand is bet MILITARISME, dat de socialisten nu vergoden in plas's van bet te verdoemen. Aan de werklieden wijs maken dat zij alleen de verdedigers zijn, dat zal wel mis uit vallen. De rondjes wet^n wel dat er geen groene cheftVn in den raad zetelen en als die er zullen zijn dat het wel blij ken zal De fiere werksters zullen voor de ronden doppen Wel ja; maar de socialen wilden toch niet dat die fiere werksters stemrecht kregen voor de Kamer en Senaat 1 En wie trok in de komitelfen te Aalst, en te Gent immer de partij der ryken Dan gingen de armen niet slapen met ha'fgevnlde buiken, maar soms met ledige buiken. Wat deden dan de groene cheffen Spreekt er eens van De socialisten zullen niet met va. che middelen bekampt worden. Er is stof genoeg om er op te ranse len dat er uren wijd van gesproken ordt. En dat zullen we roodjes Hamer. Vlamingen hoe lang'nop, we eischen der dokters en apothekers; over Mil ft VP laf het congres en het jubelfeest. DllJJi ge iur j Erevoorzitter L. Van op den Bosch dankt De rooden strooien uit dat Volks vertegenwoordiger Van ot> den Bosch stemde tegen de afschaffing vanarti kei .310. Na zijne redevoering ware dat iets kleinzieligs geweest. Hij heeft het amendement Tchoffen gestemd, nadat Carton de Wiart uil naam der Regeering had verklaard dat de afschaffing van art. 310 en de wet op de sijndikale vrijheid samen in het Staatsblad zouden verschijnen, Waarom deed bij dat 1 Omdat hij het liever zwart op wit zag staan. Hifgelooft niet in de beloften der regeoiing. vooral niet sedert de Socia- lis.en er by zijn Werk rechtersraad te Aalst De stemming voor de vernieuwing der bediendenkamer van den Werk- recutersraad te Aalst, zal plaats heb ben op Zon dag, 20 Maart 1921. U I T Drie weken reeds liepen de roodjes ons gemeente rond met de inhuldiging van hun vaandel. Nleuwerkerken ging openvliegen van 't volk. Rood Jefken was al vroeg te been mn t schoone weer, direkt naar Aalst om zijn krollen te leggen. Dc kwaifeur had hem 10 jaar jonger gemaakt. Om 1 1/2 uur was de bijeenkomst der roodjes ze morsten huri roode kamera den te gemoetgaan en verwelkomen. Aalst, Ninove en v >eertsbergen waren goed opgekomen. Met ons gemeente was 't niet briljant. Ot>- Edixvclde telde hun stoetje 140 man. de kinderen meegeteld. Cerilieken deed de opmerking dat hun haring niet wilde braden. Rood Poll-ken schoot in een kaïtekoleire om de flauwe houding van de Edixveldemannen, liep het staminee binnen, greep het rood vaandel, gaf het met nen snauw en een bas over en weg waren de helden van den dag. Wat gaat nu de baiine doen met de vier tonnen bier op flesschen ge trokken Wat tegenslag I Als ;e aan 't lo kaal kwamen waren er nog 40 Nieuwer- kerkeraren achter't roode vaandel. Gezel Fred draaide iets af dat de mensahen deed glimlachen en de komedie was gespeeld. Den Maandag gingen de rooden op zwier om hun woede af te drinken. De praatzieke vrouwen gingen mede; 'sa vonds langs Mael naar huis, roepend en tierend allerlei lieve dingen, zonder res- pekt voor Jef zijn krollen. Als roode Polle thuis kwam hoorde hij zijn ezel balken 't beest keurde zijn baas af. Wacht tot morgen, zei Polle, 'k zal u dat wel afieeren. Den volgenden morgen ingespannen en Polle per ezel-automobiel naar Aalst. De ezel wilde maar niet vooruit met onzen toekomsteen bijrgemeester, die er op losging lijk de duivel op Geeraard. Wat scheelt u, vroeg Polle vloe kend Ik b -n ziek, antwoordde het beestje, niet om de ellendigheid van uw stoetj?, maar om de diefte van die drij velos. Dat zal een slechte i indruk maken op 't volk van Nieuwerkerkcn. Zijn het de socialisten huilde Polle. Dat beweer ik niet, sprak 't ezelke. Ik wilde maar zeggen als ge binnen eeni- ge weken naar 't ker hof gaat, zegt dan tegen de menschen dat het geraadzaam is de rijwielen thuis te laten. Polle was razend op zijn ezej, op Ceril ieken, cp Jef mee zijn krollen, op de ba- zinre met haar flessciien bi?r, op Fred met 'ijn diskoerke en hij besloot dat hij geen burgemeester wilde zijn. Een groene Tong, U. B. I Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kristuswas de strijdkreet van duirenden Vlamingen aan het front, wanneer ze het vuur in gingen ze waren zich bewust dat hun lijden te goede zou komen aan hun Vlaande ren, dat hun zoo lief is dat het einde van onderdrukking ging volgen. Duizenden Vlamingen stierven met den glimlach op de lippen, stamelend in hun laatste oogenbli ken Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kristus. Laatste woorden die ingebeiteld wierden door hun strijdmak kers op de kruisen der graven van de dappe ren, die celoofden in ae woorden van hun Koning, die hun toeriep Vlamingen herin nert u 1302, de slag der Gulden Sporen. j En wijl men ons jongens dit toeriep en ze t vuur injoeg, onteerde men hun graven, met de kruisen waar de laatste woorden die hun lippen ontvielen opgebracht waren, om- ■r te halen of me-t ciment toe te zetten. Zij die tien den dood injoegen deinsden voor niets terug, tot in den dood kmoesten ze gehoond Zij die hun jeugdig leven ten offer brach- n, waren slechte vaderlanders. Aktivisten, omdat ze durfden hopen dat door hun dood ging recht geschieden aan hun Vlaanderen. Afschuwelijk Grafschennis is het la«gste, het gemeenste Onmenschen die ge zijt, ge staat lager dan het wildste beest. En die onmenschen bestaan rog leven in ons midde" loopen geridderd en gekruist. Zij zijn de goede patriotten bekleeden de hoogste plaatsen. En wij, Vlamingen, wij zijn laf genoeg toe te zien zonder roeren. Hoe lang nog, ik vraag het u Die onmenschen gaan hun gang, zij zetten de kn'On op hun barbaren werk. Hoor maar. Verleden week was een onderwijzer in een onzer katholieke scholen bezig met teekenles te geven in den loop dvr les teeken ïe de on derwijzer een kruis op tiet bord met de woor den er op die zooveel broeders en vsders der leerlingen op de lippen hadden Ailes voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kristus. De on derwijzer legde aan zijn leerlingen, waar menige oorlogswees bij is, de beteekenis dier woorden uit, sprak hun van de liefde hunner broeders en vaders voor Vlaanderen, gaf aan die kinderen een les van gezoud; vn..erlan is liefde. Maar dat mag niet volgens die onmenschen van patriotten. De Vlaamsche helden die vielen moeten, tot bij hun nakomelingen, gelasteid worden. de mannen en pr.ist de edele pogingen der ziekenfondsen. Hij hekelt het stadsbestuur dat geen cent heeft voor zoo'n schoon werk van broederliefde. Wij vieren niet één, maar twee jubelfeesten dat onzer fondsen en dat van onzen Voorzitter. Hij spreekt den lof van den vriend De Neve. De heele zaal juicht geestdriftig toe De vriend Jozef Fosselle spreekt daarna over de groote beteekenis der gemeentelijke verkiezingea, onder luiden bijval. Vronwcnziekcn fonds Zondag 6 Maart, om 3 uren nam. al gem. Vergadering op boet van 0,25 c. Dagorde al lerbelangrijkst. tiestuurvergadering om 2 uur - Zondag 6 Maart, alg. vergadering voor de leden van den Wijkclub Zonder Eendracht accn Macht Gentschesteenweg, In 't lokaal van den Wijkclub, bij Ph. Van den Boesche. Dagorde Gcmeenleklczlng Aanspraak door M. Jozef Fosselle. Alleman op post I Denderleeuw Zondag 6 Maart, voert de Jonge Wacht het drama Honger op, door Nestor de Ttère in Het Spreekuur van den Dokter. door ter- vaas De Bruyne. De keuze der stukken is uitmuntend en be looft een genotvollen avond. Wij raden dan ook de Vrienden aan de vertooning talrijk KIESNIEUWS Men verzekert ons dat onze partijgenoten in bijna al de gemeenten van ont arrondissement opkomen. Goed zoo, overal moeten de gemeen tehuizen gezutverd worden, da koml'ellabaxen denken dat alles nu vergeten is Het schijnt dat ons Muziek op Zondag 20 Maart natr Nieuwerkerken gaat om tnze vrienden daar wat te helpen. Gansch dm boel moet daar ook gekuischt worden en onze mannen hebben de vaste verzekering dat de vloeren hoed de ketel in moet. In Moorsel, Herdersem, Brpe, Eron- degem, DenderleeuwWelle, Denderhautem, Aspe\are, Nedcrhasselt, Bambrugge. Zonne- gem, Gijsegem enz. enz. overal hebben onze vrienden de bes Ie hoop en voor ons in Aalst ts geen twijfel, in plaats van Aalst aan Woeste, zal het zijn Aalst aan de Krist. Demokraten. Van een democratische vrouw van nu tot kiezing l,0i Van oen overtuigd demokraat. poer voor den strijd 5,§0 0 Rondgehaald met den uitstap naar Men moet de kinderen leeren haten, zelfs j Erondegem 8,04 J—Omdat de statie beterde orders zon uitvoeren 0.25 Omdat Aalst-West 'n nest is 0,25 Uit Herdersem Omdat E. M. gaarne met M. zou verkeerd hebben 0,S0 Maar hij moest eerst beloven voor de Klisten Demokraten te doppen 0,50 En omdat hij het toegestaan heeft 0,75 En omdat hij nu tot ter dood demokraat blijft O.25 En omdat de vier mannen van de Groote Baan zooveel lawijt niet meer zouden maken 0,50 En omdat L wat beter zou zwijgen 0,50 Omdat E. een geheele week werkt mag hij hom 's Zondags zat dr'nken 1,00 Uit Moorsel Gaarne zien komt toch van daar Zij had het gewezen en hij had het niet bemerkt '>00 Omdat Stmoken socialist een duif keur- ii de van een Daensfst, en als hij zijn hand het hun broeders of vaders waren want het waren Vlamingen, en dan is alles toegelaten, nietwaar heer hoofdopzienergij die in tegenwoordigheid van de leerlingen, oorlogsweezen, tegen den meester uitvaarde, hem uitmaakte voor Aktivist, verrader, enz., en die onderwijzer heeft aan het front ge staan, gansch den oorlog meegemaakt en niet van in de Havre, Mijnheer de Hoofdopziener van het officieel onderwijs. Vlamingen, Vlamingen, hoe lang oog, blijft gij laf toezien. Reeds te lang is hier geslapen Een nieuwe werkicg zal in 't kort plaats grijpen Herinrichting der demokratische jonge wacht De Groeningherwacht van Dender- houtem. 2) Inrichting van een Ziekenbond. vaii vwii Nog ligt in ieders geheugen de gezellige en jn den duivenzlk stak had Strooken schoone dagen die we doorbrachten, voor hinW hout met sirooo vast den oorlog, in onze Groeningherwacht dit moet terug komen onze demokratlsche jeugd mag niet verloren gaan TE BEKOMEN OP ONS BUREEL EERSTE KOMMl \TEBEKLDJES schoon en net werk, spoedig geleverd, j matige prijzen. GROOTE AFSLAG op het parchemine- i papier, alhier ook verkrijgbaar. Een rijke kei el had te Stokkei zijn geld op de koersen verspeeldhij huurde een auto. Te Vier-Armeti, op een eenzame plaats, .schoot hij den chauffeur een kogel in het hoofd sraeei hem uit den auto en kwam naar de hoofdstad gereden waar hij het voertuig trachtte te verkoopen. Hij werd aangehouden en verscheen voor bet assisenhof. Straf Vrijgesproken I Reden Hij was geen aktivist geweest waarschijnlijk, anders 1. Grooten afslag op papierenzak- ken en op boterpapier, ten bu- reele dezer. blok hout met siroop vast 2,00 Omdat Alfred en Louis en Polle en Leksken too hartelijk moesten lachen 1,25 Polle doet er nog 0,50 fr. bij om een 0,25 Ook op sijndikaal gebied moet hier gewerkt jj nicuwe broek "~e> 0,50 orden want alléén in onze vrije demokra- Qmdat ze 's maandags altijd nieuw ge- was6chen i apot is Aalst. - Burgerlijke Stand Geboorten Mannelijk 10; worden want alléén in onze vrije tische vereenigingen gevoelt de werk,nan zich wel. Voor beide inrichtingen zijn reeds de noo- dige voetstappen gedaan. Allo 1 jongelingen, jonge meisjes, mans en vrouwen, houdt u gereed Een prachtige vergadering. Stampvolle zaa'. Aandachtig luisterende menschen waar christen democratisch volk Getal mannen op 31 December 1919 acht honderd vijf en zeventig op laatsten Decem ber vau verleden jaar twaalfhonderd veertig. Getal kinderen op 31 December 1919 twaalfhonderd twee en vijftig; op den laatsten December van verleden jaar zestienhonderd acht en dertig. Batig slot voor beide fondsen elf duizend vijfhonderd negen en negentig franken. Het ministerie van minister Wauters heeft nog eenige duizenden franken uit te betalen over het jaar 1920. 10 Vrouwelijk 20 Huwelijken F. Verschooten, staatsbed. met Cl. Pode- vyn, landb. H. Van den Bulcke, m.nbelm. met M. Willems, tw. E. D« Troyor, baark. met J. Spanhoven, zb. OVEHJLUDENS H. Va» dan Bulcke, m. Van den Bossche, coiff. 54 j. Molenstr A. Van Audenhovo, fabr. 57 j. üirgestr. C. Mi»ot, br. 27 j. Nazarethstr. P. Liebaut. gep kapitein 71 j. Brusselschertr. I. Anckaer, vr. Vlasschaert zb. 28 j. Gasthuisstr. C. Rombaut, vr. De Moor, zb. 36 j 3sleutelstr. 3 kinderen onder ae 7 jaren. Apolhekersbond Zondag 6 Maart, M. De Valkeneer, Espla nadeplein. PRACHTPROGRAMMA van Vrijdag 4, Zaterdag 5, Zondag 6 en Maandag 7 Maart zeer bewogen en hartroerend drama in 4 deelen. zeer aandoenlijk drama in 6 deelen, met de zoo zeer geliefkoosde actris Nazimova. DAN TWÈDE in een opgehits leven komiek in 2 deelen. Dinsdag 8, Woensdag 9 en Donderdag 10 Maart II Tijdvak De ijselijke valstrik. 12 Tijdvak De Overwinning, de sterkste Cow-Boy der wereld in 18 Tijdvakken 3 Tijdvak Hevige jaloerschheid. 4 Tijdvak De Berggieren. Oorlogsdrama in 4 deelen.

De Werkman | 1921 | | pagina 2