AALST EREUBODEGEM. Samenspraak Kloppen en Klopjes Stadsnieuws Proficiat Ook een Proficiat Isid. Verdoodt-Avond - Denderleeuw - Aan de Opgeëischten. Ons W el el y ksch praatje «>E BOHEMERS. Invaliedenbond In Memoriam Gods Molen Velgeaden brief werd gestuurd j aas dt beerea Bergwneefter. epecen en Raadsleden der i Aatet. MIJNE HEEREN, Wij lazen op de dagorde der zitting van den gemeenteraad voor Maandag 7 Maart, dat de gaskwestie zal worden •pgeworpen en misschien haar oplossing zal krijgen. Uit de besprekingen in de Kamer van Volksvertegenwoordigers is duidelijk gebleken-, dat de vermeerdering der verbruiksprijzen, in de meeste geval len, onredelijk is en dat de heele kwestie hangend is voor het Verbrekingshof. Wij verzoeken U derhalve eerbiedig deze zaak te verschuiven tot na de ge meentelijke verkiezingen en aan den nieuwen Raad de eindoplossing dezer be langrijke en ingewikkelde kwestie te la ten. Het huidig gemeentebestuur houdt immers, tegen alle wettelijkheid, zitting en boogt op een macht die reeds lang verviel. Te meer, uit genomen inlichtin gen blijkt, dat de maatschappij voordee- lige prijzen maakt voor groote verbrui kers, zelfs van vernietiging (ristourne) spreekt eu anderzijds de kleine verbrui kers treft. Wij zijn van oordeel dat een volksraad pleging de eenige eerlijke oplossing bren gen kan. Aanvaardt, geachte Heeren, de verze kering onzer gevoelens van hoogachting. Namens het Hoofdbestuur der Kristene Volkspartij. De Schrijver, De Voorzitter, A. Van de Vondel. J. De Beul. Aalst, den 5 Maart 1921. Benige maanden geleden waanden w^ bij de Demokraten onzer gemeente allen strijdhut gestorven maar naarmate de kiezing nadert zien wij ons volk ontwa ken en met verrassing 2ien wij het ont- sluimeren uit zijne schijnbare onverschil ligheid. Als bij tooverslag zien wij in alle hoe ken der gemeente onze mannen als pad destoelen uit den grond oprijzen, de ge lederen slubenomop den eersten wenk ien kamp aan te vangen, Van daar is het dus heel begrijpelijk dat ons zoo dikwijls angstig de vraag wordt gesteld Zullen onze mannen opkomen met de gemeente- kiezing Zullen wij kandidaten voor stellen Hewel ja, Vrienden, wij zullen strijden. En waarom niet Stonden wij in moei lijker omstandigheden niet op de bres wanneer wij nog hadden te kampen met het meervoudig stemrecht. Wanneer er onmeedoogend wierd gebroodroofd en het geld nog den schepter zwaaidet? Dit alles kon ons niet weerhouden ons vrij te toonen. En nu dat wij dit alles niet meer te vreezen hebben waarom dan zouden wij aarzelen Ja, vrienden Demokraten, wij vangen de i strijd aan en zullen u trachten kandi daten voor te stellen die de moeilijksten zullen bevredigen. Daarom doe ik een oproep aan alle De mokraten en Vlaamsche Fronters onzer gemeente. Op mannen, vlug ten strijde 1 Handen uit de mouwen, want de zonne lacht de dag is aan 't gloren, de zege is in 't ver schiet I G. Van Mulders. tasschen Dik Martens en De Werkman. De afschaffing van den senaat staat in het programma der socialisten. Zij ver loochenen dat puntverloochenen valt reeds in hun traditiën. Zij hebben een pacte of verdrag gesloten met de andere partijen Goed Uitmuntend Wat beteekende dan de affiche onzer rooden als de Senaat de huishuurwet had verworpen En al hun geschrijf als ze den achturen werkdag wilden verknoeien De Senaat moest den berg afden ke tel in Akkernumdeken Zij gingen sau cissen maken van al die ouwe peekes 1 't Is nog maar zoolang en ze schippe ren Wat muilentrekkers, die socialisten I 't Is waar, zij zitten in ministerzeels. Dat is het verschil Een Hollandsch scheikundige en hoog- leeraar, heer Van den Berg, heeft een middel uitgevonden om het mond- en klauwzeer te genezen. Dat middel is een voudig, goedkoop en radikaal. Diezelfde geleerde heeft mede het mid del uitgevonden om de veepest te gene zen. Bij het uitbreken van die ziekte was hij naar België gekomen'en had zich ten dienste gesteld van het ministerie van Landbouw. Hij zou in de veerartsenij school te Kuregem alle dieren genezen die als besmet zouden bijgebracht worden en dat onder toezicht van Belgische leeraars en deskundigen. Het ministerie nam dat voorstel gretig aan en verzocht den geleerde eenige da gen te wachten vooraleer zijn proefne mingen te doen. Hij wacht nog. Intusschen zijn duizenden stuks vee afgemaaktduizenden landbouwers ge straft en eenige woekeraars rijker gewor den. Ziet ge nu wel dat wij een ministerie van Landbouw hebben Die pemint de poer en de verkman 1 Z. E. Kardinaal Mercier geeft er de Vlamingen van langs, die petitionneeren voor de vervlaamsching van het middel baar onderwijs. Bemoeit u niet met het onderwijs gij hebt u alleen aan de Kerk te onder- werpen en te zwijgen 't Is wat schoons Wat wil nu eigenlijk monseigneur Mercier Mijnheer Destrée, minister, herstelt de onderwijzer Dncarne, van Mont-sur Marchienne, in zijn eer, na zijn dood Uitstekend 1 Maar zou die minister ook niet eens denken aan de honderden andere slachtoffers, door zijn bureelen op straat geworpen, en die nog leven GEWELD. 't Muziek der roodeu had te Nieuwerken gespeeld dat de grond der gemeente daverde en de huizen wag gelden. Wij hadden er aan getwijfeld nu toch niet meerwant 't is zóó waar, dat zelfs de roode Volksvertegenwoordi ger op een avond der verleden week er nog van waggelde. Niet meer zooveel geweld, muzikanten, uit respekt voor de zenuwen van den tuekomstigen burgemeester. De trein die van Aalst naar Londer zeel rijdt te 14 uur 20, zal met 1 Mei te 1G uur 20 afreizen en de andere die te 9 uur 10 uit Londerzeel naar Aalst rijdt zal twee uren vervroegd worden en te 8 uur te Aalst aankomen van af denzelfden datum, aldus een officieel bericht van den minister van Spoorwe Sen aan Volksvertegenwoordiger Van pdenbo8cb. Daarmede bekpmen dus de scholie ren algeheele voldoening. Het College van Burgemeester en Schepenen maakt bekend, dat inge volge beslissing van- den Gemeente raad van den 18 Februari 1921 Eiers en Boter op de wekeiijkscbe markt van den Zaterdag tijdelijk vrij zullen zijn van rechten en plaatsgelden. Aalst den 8 Maart 1921 De Burgemeester en Schepenen. F. De Hert. De gemeen!esecretaris. Oscar Reyntens. DOKTER H ORAVEZ heeft de eer aan zijn achtbaar klignteel te berichten, dat zijn Cabinet overgebracht is naar den Dendermondschen Steenweg, 158. Onze goede vriend Prosken D'Hau were, is zonder strijd gekozen in den Werkrecb tersraad. De roodjes. met al hun beslag, zij niet uit hun schelp gekomen. 't Was veruit het beste wat ze '»'on den doen, want de davering zou er eene ge -veest zijn van de laatste mode. Proficiat, Prosken. Wij vernemen juist bij het. ter pers leggen, dat R. De Winter ;vrij kwam. Die komen er eer uit dan de akti- visten. Proficiatmijnheer Romeng. Volksverheffing in feestzaal her schapen door de lievende handen onzer meisjes en Jonge Wachtets. O eral spreu ken, vlaggen, bloemen, groen. Een goed gevulde zaal. Aandachtig, meelever,d pu bliek. Tante Barbara loopt vlut van stapel allen, hoewel nog onbedreven, doen hun uiterste best. De vriend Jet Cool neemt het woord. Plechtig is de stilte n zijn schoone stem vindt onmid dellijk den weg naar ons hart Als mensch en a's dichter schetst hij Verdoodt mc-t meesterhand. De meisjes en knapen de clameer n en Hnge». fijne stukjes die Jef aan' uidt. Vriend Mega ck begeleidt air hij alU-e dat kan. 't Is schoon, aandoen lijkVolksvertegenwoordiger Van op den Bosch bedankt. «Krijgsgevangenen- dott tranen lachen. Onze Jonge Wach ters werken dat prachtig af. Knap en vooruit 1 Ook de Jonge Wachters van Dender leeuw gaven, verleden Zondag, een uiterst welpesiaagde vertooning vo^r een bomvolle zaal. Zij voerden «Honger» op. het drama vat Ne tor de Tière en Het Spreekuur van den Dokter Voor de eerste maal dat h t j nge voikji op de planken kwam, brachten zij het heerlijk tot het einde. Er zit leven in ons jongelui Dat doet het beste van de toekomst verhopen. Niet gerust. Denderleeuw moet ook een jonge meisjesbo d stichten er zijn daar ele menten genoeg om er iels krachtigs van te maken. 7 e bekomen op ons bureel CLASSEUK BELCICA o,75 Werkman. Dag, meester Dirk, hoe is 't, ge ziet er viesgezind uit. Is er iet# gebeurd en kan ik u helpen? Dirk. Hebt ge Recht en Vrijheid gelezen, Werkman, en zoo ja wat denkt g'er van. ge gelooft dat zeker toch niet? Werkman. Och, meester Dirk, Ja cobus heeft ze ons gebracht en ik h<>or hem nog altijd zeggen Welken onnoo- len teppen heeft daar zijn verstand in gestoken, ik heb hun muziek en nog veel min hunnen brol gezien, ik li ud mij met de roodjes niet be ig. Groen zoolang als ik leef en daarmee alles. Dirk. Hij heeft gelijk, de brave Ja cobus. Fred ging hier deze week vo">bijv en als ik hem zag komen heb ik me omge keerd, juist zooals ik met de jaloersche vrouw doe. 'k Moet van zulke gasten niet hebben maar a propos, ik heb hier reeds verschilier.de menschen aan elkan der hooren vragen, die Louis Huion, die op onze lijst staat. w ie is dat Werkman. Wel een onzer b^ste en ieverigste propagandise de vaaer van den jongen vriend Jan Huion, die leder een zoo lief had maar hij wordt meest genoemd Louis de Pijp. Dirk. Ha, is dat misschien de zoon van de Pijp die vroeger jaren de brieven van de koopwaren uitdroeg voor de sta tie. d'e heb ik zeer goed gekend, ne man recht voor de vuist en die nog geen vlieg zou kwaad gedaan hebben. Werkman. Denze fden. Louis de Pijp is even als gansch zijne achtbare fa milie zeer goed gezien van iedereen en zijn grootste plezier is als hij iemand kan helpen. Dirk. Is 't waar, Werkman, gaat 't muziek Zondag naar Mijlbeek en Zon dag 20 Maart naar Nieuwtrkerken Werkman. Ja, Meester, en op 2Je Paaschdag gaan we naar Erembodegem en den 3 April gaan we naar Brugge. Dirk Gaat ge naar Schaarbeek niet, Werkman, daar is 't nochta-s al demo kraat Werkman. Zeker, Meester, naar Schaerbeek en verder hier in de stad, we zullen wat overal gaan. Wat denkt ge van de kiezing. gij die hier nu iedereen hoort soreken. Dirk. De uitslag 'al voor on>e partij buitengewoon goed zijn, dat mag k u verzekeren, Werkman, als ik hier, als ik hier 10 menschen hoor spreken zijn er ten minste 8 die voor ons zijn. De men schen zijn door de roodjes schandelijk bedrogen met hunne valsche beloften. Werkman. Ja, en deze week heeft de ganog wat propaganda gemaakt voor de katholieken de gazmaatschappij heeft meneer Rom3in daar eéne eieetue fa-ce gelapt en ze mogen dat nu draaien zooals ze willen, 't is de schuld van meneer Ro main Moyersoen en zijn katholieke knik kers dat we de gaz op onzen hals heb ben en nu moet hij er maar de gevolgen van dragen maar het schijt dat tr nog andere lijsten zullen zijn, meester D'rk Dirk. Oh I daar moet ge niet veel op denken, die zullen het noodige getal stemmen niet behalen om mee te deelen, n de sukkeleers die daarvoor stemmen werpen hun stem verloren. Werkman. Wel bedankt, meester Dirk, voor uwe uitlegging, denk dus niet verder op de onnoozelhpid in 't bladje der roodjes en tracht ons te helpen zoo veel ge kunt, nu moet ik voort want er is werk op de plank. Tot weerziens. Dirk. Zilt gerust, Werkman, groen van binnen als van buiten en tot weer ziens. Op het Kerstfeest der weesjes der op- geéischtt n, is er schai.de gesproken aan den Nationale Strijders Bond, afdeeiing Aalst. Om welke reden konden we moei lijk gissen, doch als we op inlichtingen uitgaan, zooals het immer onze gewoon te is, dan weten we rap a des. Aan U, le den der OpgeCischten, te oordeel en of er wel reden bestaan om dit te doen. Ik wil niet rechtstreeks uitwijden over het Kerstfeest aangeboden door den N. S. B. en N. B K. G. aan de oorlogsweesj.s van den Nationale Strijders Bond, afdee ling Aalst. Ten einde de leden der Opgeëischten wat in te lichten en om alle verder mis verstand te vermijden, zal ik het l ijzon- d»rsie aanhalen en de oude koeien in de gracht laten. En nu ons Ke stfeest, het Kerstfeest N. S. B.-N. B. K. G. 1920. Om dit feest betreuren wij enkel het volgende Dat het bestuur der Opgeëischten eerst na drie weken werkens van de N.S. B. en N B K. G. het initatief opvatte, een der gelijk feest in te richten voor hunne wees jes. Jammer dat men eerst moet zien wat anderei- doen Wij weten en elkeen die kan lezen moet weten dat ons kerst feest - as aa geboden aar. de weesjes van den National. Strijders Bond en niet aan degenen welke daar buiten stonden. De weduwen die zien lieten lid maken van den bond vóór 15 12 20, mits het be talen van 6 maanden achterstel, wat de maakt van 3 frank, konden hunne kinde ren laten genieten van ons kerstfeest. Niettegenstaande zijn 12 kinderen (wees jes) buiten den boi.d staande, aangeno men en hebben ontvangen zooals de eerst ingeschreven leden (desnoods zijn mijne boeken ter inzage). Z- lfs den avond van het feest zijn er i-og 2 aang-nomen die er niet te slechter om gevaren zijn. Indien trnu eene weduwe lid van den bond zijnde, en 2 kinderen i het stedelijk weezenhuis hebbe. de, verwaarloosd hare kinderen te laten inschrijven, dan gelouf ik niet dat het aan den bond der Opge ëischten is daar zoo een kabaal over te maken. Wat aangaat de 2 andere wees jes die dan r og 'overbleven, die gingen ons riet aan, maar hadden wij het gewe ten dat ze bestonden, wees gerust we zouten ze niet ten uwen laste gelaten hebben. Indien die weesjes nog eenig familielid bezitten dan strekt het hun voorzeker tot geen e r, zich zoo weinig om het lot dier kinderen te bekommeren, doch zoo iets gebeurt er wel met opzet, om den eenen tege den anderen in het harnas t jagen wij evenwe; zijn dat niet gewoon, wij gaan recht in onze schoenen en zoeken geen ontioodtg lawaaiWij 2ijn overtuigd onzen plicht te hebben ge kweten en gerustheid van geweten is een zacht oorkussen. Ik hoop dat de schrijver van het slot- artikeltje, verschenen in het blad De Opgeëischte van oen 25-1 1921, eene kleine terechtwijzing zal willen sturen en de scharde die hij ons heeft toe-gewreven op zich te nemen. Ik heb tezelfdertijd de eerbiedige vrijheid htm t? zeggen dat er voor ons. bestuur en leden van den Natio na e Strijders Bord, veen krapuul be staat, maar wel eerbiedwaardige opge ëischten, die wij desnoods zullen helpen en verdedigen niettegenstaande alles. A. Van Langenhove, Ondervoorzitter N.S.B. Aalst, den 19 1 1921. De Duitschers moeten betalen aan België 1/ Schade aan goederen zoo wat 30 millard. 2/ Schade aan personen militairen, krijgsgevangen, pensioenen, weduwen en weezen, omtrent 3 millardï 3/ Aan de burgerlijke slachtoffers bijna 2 1/2 milliard. Wanneer beginnen zij er mee H*t' besluur van den Invalipden bond voor her kanton Aalst, in bare j «rmste vergadering heeft besloten, bij middel der dagbladen, een warmen oproep te doen tot alle winkeliers, meubelmakers, schoenmakers, enz. enz. van STAD EN OMSTREKEN waar invalieden wonen ten einde hunne, welwillende aandacht te roepen op den ongelukkigen toestand van velen on zer invalieden en deze in de mate van het mogelijke te helpen met hun een zeker percent af te staan op den aan koop die zij in hunne winkels zouden doen, zooals in bijna alle steden van 't land gebeurt. Overtuigd van den goeden wil en het modelijdend gevoel onzer kleine burgerij, zoo durven wij verhopen dat. ons woord zal weerklank vinden. Degenen die willen meehelpen aan dit goed werk, worden^ beleefd ver zocht, binnen de 8 dagen, naam en adres alsook het percent welke zij wil len toestaan, te zenden aan 't volgend adies Lokaal der Invalieden, Leopold straat, 76, Aalst. Namens het bestuur van den Kan ton alen bond der Invalieden. De Eere Voorzitter, W. 'Breckpot, De Voorzitter, G. Meert. De SchJtjvey, lv. De Witte DeCJnnervóórzitfers, A. Goethals. J. Van Neste. TE BEKOMEN OP ONS BUREEL EERSTE KOMMUXIEBEELDJF.S schoon en net werk, spoedig geleverd, matige prijzen. GROOTE AFSLAG op het parchemine- papier, alhier ook verkrijgbaar. Orooten ajslag op papierenzak ken en op boterpapier, ten bu- reele dezer Te Antwerpen overleed heer Alfons De Cock. Hij was te Herdersem geboren in 1850 en was beurtelings onderwijzer te Moorsei, t«* Herdersem en eindelijk schoolhoofd te Denderleeuw. Hij was een kruidkundige van eersten rang er. een bevoegd muzikant. Als sprookjes verteller en folklorist was hij onnavolg baar. Hij leerde zijn Volk vertellen. In radikate liefde voor Vlaandeien stond die fiere, een-en-zeventigjarige grijsaard voorop. Zijn naam zal voortleven bij zijn Volk dat hij heeft liefgehad en dat hem diep vereert I De Redaktie. Oogen hebt gij doch gij ziet d-t naar u uit gestrekte handen des Vaders niet. Gij hebt ooren doch gij verneemt den zieldoordrlngen- den roep van den Zoon nietVolgt mij na Gij hebt Tongen, doch gij spreekt de woorden niet welke aan de hongerende Zielen de Poor ten des Hemels ontsluiten. Boordevol zijn de dagen der Menschheid gevuld van rustlooze, moeizame arbeid. Zij neemt geen acht op den gemalen korrel welke uit den Molen valt die voortdurend door Gods handen bewogen wordt. Het zonnelicht ontberend, wandelt zij in de duisternis die heerscht in de dalen, tusschen de ten Hemel reikende Bergen, de Hoogten waar God waakt en over zijn Eigendom immer en eeuwig de zegenende Handen uitbreidt. UitThe Temple Artisan vertaald daar C. V. Z. Ik herim er mij nog die zwervende muzi kanten van voor den oorlog, die onze oorpen afliepen gekleed in lompen, met hun vreem de schrijnende muziek, het deed zoo schril en scherp aan ons gehoor, het was als grij pende met gekromde nagels in ons horst. Met hun houten fluiten en ruige doedel zakken doolden zij van dorp tot Corp door bun spel lokten zij onze buitenlieden op hun dorpel, waar zij hun penning in de hand van den kleine, gelast met de omhaling, neerwier- pen het gebeurde ook wel meer dan eens dat op den kleine den waakhond afgezonden wierd, en de sukkelaar het ontliep met ach terlating van een deel zijner lompen. Die bohemers kwamen en gingen en niemand wist van waar of waar naartoe; de oorlog heeft die zwervende muzikanten ook doen verdwijnen, of mogelijk, zij lijden nog onder de kiisis. voeg daarbij dat ze machtige offi- cieele concurenten hebben gekregen, die voor den oogenblik nog wel niets dan de we reldsteden aandoen, maar ook wel zullen naar hier overkomen. Voor den oogenblik zijn ze aan den gang de Bohemers van de politiek van Parijs naar Versailles, naar St Germain, naar Sevres, naar Boulogne, naar Rome, naar Gei ève, naar Londen, waar ze thans weder vergaderd zijn de rondreizende muzikanten van het Eur- peesch concert. De eerste partij speelt Engeland, Frankrijk de tweede en Amerika de bas. België is de kleine die de omhaling doet Maar het ergste is dat die Bohemers niet in akoord spelen; ze spelen soms verschillend Lloyd George en Brand, de Amerikaan die geeft maar een bas noot, volgens goed dunken, van daar is het voor Jaspar zoo verduiveld moeilijk e maat te houden bij den danè, daar hij niet ooren kan of het een polka of een wals is. Hij is gewillig en gedwee anders; België 't gewillig kleintje van de groote bondge- noote'altijd gereed om dienst te bewijzen aan zijn groote meesters, maar op welk wijsje moet hij dansen Engeland voert een politiekvan verzoening, een eigen profijtige toekomst politiek. Frank rijk speelt zoo dwaas wild, zoo schreeuwend Schetterend, zonder de pianos in acht te ne men, dat het meer dan eens er door Engeland is op gewezen. Amerika die bij dit vreemd mcr gelmoes van accordeeren moeilijk met de bas de maat kan bijhouden, omdat de anderen dan eens met den tijd, dan na den tijd spelen, wil eruit trekken en verwaarloosd het regel matig spelen van zijn partij hij gaat maar mede van tijd tot tijd als er iets te verdienen is. Het moet zijn dat de verdiensten niet groot meer zijn, anders zou nonkel Jim nog wel on zen dikken beschermer zijn. Bij zulk spel is er voor Jaspar niet veel op te halen bij de Duitschers, en wij Belgen moeten het ontgelden. In plaats van ons aan deel in den koek, zijn ons dikke Engelsche, Fransche en Amerikaamche vrienden ons moordenaars geworden, en Jaspar laat be gaan, offervaardigheid tot ter dood. Zt-lfver- oocher.ing, België, maakt u we, tot bedelaars, maar groot in de oogen van dezen die er van profiteeren. Het zijn nu niet meer de honden die ons broek aan flarden trekken, ons Engelsche en Fransche vrienden rukken de flarden af en nemen straks vieesch mede. Hoor maar Duitschland moet als straf reusachtige som men betalen aan Engeland en Frankrijk en ook aan België <po een 34 miliard en half, die menschen willen r.lct betalen. Onze vrien den zullen hem wel dwingen ten koste van ons en andere kleine volkeren De Engelsche diplomatie ging aan 't werk en kwam met het voteerde uithroeisel voor den dag Op allen uitvoer raar België of een klein land zult ge maar den helft ontvangen; 50 0/0 zal afgehouden worden tenvoordeele van ons; onze Jaspar zal afhalen 20 0/0 voor Enge land, 25 0/0 voor Frankrijk en 5 0/0 voor den omhaler. In andere woorden Gij Belgen zult ons betalen, wij zien u doodgaarne, men moet niet verziende zijn om te zien dat wij met u zullen mede doodgaan. Bewijs Tot over een 25 jaren hadden wij in de katoenspinnerijen uitsluitend Engelsche machienen, hetzelfde voor de andere nijver heden. Voor wat de ruwe grondstoffen betrof, trokken wij uit Engeland en Frankrijk de 4)5 van onzen invoer. Op 25 jaren had Duitsch land, Engeland en Frankrijk om zoo te zeg gen verdrongen en bijna alle nijverheden wa ren voor de 4 5 Duitsche machienen en ruwe grondstoffen, omdat ze met 35 0/0 beterkoop waren. Ons hedendaagsche vrienden, uit lief de tot ons, hebben er na den oorlog nog 15 O/i bijgedaan, maakt dat wij bij hun 50 0/0 te veel betaler. Alles heeft zijn tijd zoo heb ben wij een tijd gehad dat voor de winkelra men een bordje, met driekleurig bandje, te zien W3S met de stommiteit er op Niets van den Duitsch. Het duurde niet lang of men werd wijzer, maar ook ons wijzer worden deed ons vrien den wraakmiddelen tegen ons beramen en ze zijn schaamteloos genoeg onzen Jaspar daar aan mede te doen werken. De nijverheid in Engeland en Amerika heeft van binst den oorlog met alle kzacht gewerkt om zich op alle gebied onafhankelijk van elk te maken, bij zoover.dat die landen weinig of niets van Duitschland in te voereo hebnen.en 't geen hen nog ontbreekt zullen zij vinden in het te bezetten gebied. Met ons en andere kleine landen is het ganseh het tegenovergestelde. Nu voelen zij dat wij an 't genezen ziin van ons patriotisme dat we aan den lijve voelen dat ze ons op flesschen trekken, de kremers. Niet Duitsch and zal betalen maar wij. Duitschland zal ons het geane wij van hem noodig hebben wel vetkoopan met 50 0/0 meerlaat onze regeering dan 50 0/0 ontvan gen op het bedrag der faktuur, de Duitschers ontvai gen al wat ze moeten hebben, wij, ver bruikers, betalen 50 0/0 meer. Daarvan ont vangt England 20 0/0, Frankrijk 25 0/0 en wij houden 5 0/0. De bordjes komen terug voor de vensters der winkels Niets van den Duitsch. Engeland heeft ziin doel bereikt, we worden weder dikke vrienden, men prijst onze offervaardigheid, onze zelfverlooche ning. men heelt ons bijgestaan tot ons dood. Wij Belgen Bohemers nemen den doedel zak en zwerven in lompen gehuld de wereld rond uitgemergeld, met den standaard In de knobbelige vuisten Belgen, zelfverlooche ning maakt u wel tot bedelaars, maar groot in de oogen van dezen die ons keelden. Soloslim gespeeld door Emerie Van Holsbeek. bij Frans Five te Dender* leeuw Medespel, rs D. Ascherix, L* Couck en R. VeMtypen, (met dertien koekens.

De Werkman | 1921 | | pagina 2