DE en Het Land van Aelst De Kamer ftoMtierilag 17 itlaart ii>ii .v 2809 Tolk «Ier Erisleue Volkspartij van hel arrondisssement Aalst. De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doel De Militaire kwestie en de Socialisten. Belangrijk Bericht Alle vooraanstaande Partijgenooten van den Buiten vergaderen Zondag 20 Maart aanst. in 't Lokaal Volksverheffing Aalst, om 9 t/S uur voorin, met Dagorde Op 24 April algemeene stormloop op al de Gemeenten le gen Alleenheerschappij en comiteilsbazen Dal ieder dus op post vveze Geen thuis blijvers De Gemeente verkiezingen. BRUGGE Bernard Alli\i\EBO Europeeseh Overzicht. Aalst De Gas 49' jaargaüg. Stichter P1ETEIS I»AKI«B Mooldopsteiler K. L, Vaivop i»eiv Hnscn Volksvertegenwoordiger. Abonnementprijs per jaar 7,50 Op voorhand betaalbaar. Prijs per nummer 0,15 Vóór vele, zeer vele jaren... zoo lregon grootmoeder zaliger immer haar sprookjes, waar wij, kinde ren, zoo gretig naar luisterden. Dit komt ons te binnen, met ai de zoetheid van schoone herinne ringen, helaas, als wij boven- staanden titel schreven. Ik open het boek der parlemen taire handelingen en ik lees op bladzijde 497, 24 December 1908. M. Mansart, socialist: «Heden leert men de soldaten op 7 maand wat ze vroeger leerden op 7 jaar. Men is het eens om te erkennen dat 8 maand vol doende zijn. Om het land te ver- dedigen is er een lichte voorbe- reiding noodig. I>e legers die- nen maar om te moorden. Destrée verklaarde in 1904, in de maand December Wij aanvaarden de gewapen- de natie, maar wij willen niets hooren van bestendige legers I En Van de Velde, 24 December 1908, bladzijde 500 Ons leger moet gelijK gesteld worden met die van andere kleine landen De werkende kinase lijdt onder de lange kazerneering. In Hol land, Den' marken, Zweden en Noorwegen gaat de diensttijd over 6 tot 8 maand. Wat daar mogelijk is, is het hier ook. De Bunne, een socialist van Kortrijk, zei den 12 December 1908: Als gewezen soldaat heb ik de ondervinding opged tan dat men zoogoedop de hoogte is van den dienst na 6 maand als na twee of driejaar. Wij zouden die aanhalingen tot in het oneindige kunnen rekken om aan te toonen dat de rooden vroeger vierkant stonden tegen langen diensttijd, tegen de besten dige legers, tegen overtollige oor logsuitgaven. Toen waren ze nog een kleine partij, die door de katholieken werd vertrapt, gemuilband, ge hoond en verdoemd. Toen was de socialistische par tij schoon in haar strijd voor de vredegedachte, voor de volksop beurirg, voor de afschaffing van onrecht en geweld. Nu zijn de rollen omgekeerd. Zij spreken niet meer van de afschaffing der bestendige legers; zij lieten dien vogel vliegen 1 Zij eischen nog wel zesmaand- schen diensttijd, maar zij stem men 12, 13 en 17 maand. Er moeten woningen gebouwd worden werken van eerste nood zakelijkheid uitgevoerd, maar toch stemmen ze meer dan dui zend miliioen om nieuwe oorlogen te helpen voorbereiden. Zij weten dat zij die vallen zul len allen werkerskinderen zullen zijn, hier en aan den overkant daar vegen ze hun schoenzolen aan af Zij zijn er van overtuigd dat de kapitalisten die gehate smeer buiken nieuwe millioenen ln hun brandkoffers zullen kunnen storten als 't er weerom stuiven zal. Dat is niks Wij moeten ons weren Zij weten dat vele moederkens niet slapen zullen gedurende de lange nachtendat de haren op de hoofden van duizenden vaders zullen grijzen dat jonge bruiden zullen schreien vrouwen zullen jammeren kinderkes hongeren. Naar den bliksem er mee I Het vaderland eischt die offers... van de werkende, arme, nietsbezitten- de klasse Waar zijn nu de idealen van de socialisten I In Den Haver gelaten, of ver loochend bij het aanvaarden van ministerzetels? Ik weet nietzij misschien wel, ofscnoon zij er niets van zeggen. Stellig is het dat, zoo zij gewild hadden met hun 67 kamerzetels, de diensttijd reeds lang 'op het strikte minimum, drie of vier maand, zou gebracht zijn en vele millioenen zouden hebben gediend voor het bou wen van werkmans woningen, voor het verbeteren der levensvoorwaarden, voor het uit betalen deroorlogschade I Zij hebben niet gewild of liever niet gedurfd. Het volk moet en zal oordeelen. Als ons menschen denken dat de rooden er zijn met hun nieuw program als ze meenen dat zij gelijk hebben het schoone en het goede den rug toe te keeren om dat zij deeimaken van de regee ring, dat ze dan maar doppen voor de roode militaristen. Maar wij hebben betrouwen in den gezonden geest van onze ar beiders I Zij zullen ijveren met ons voor vrede en ontwapening en de so cialen terugsturen naar den ouden tijd als zij klein stonden en stie, den voor schoone zaken L. Van op den Bosch. Htj nadert de dag, de groote dag der afrekening Zoo zeer hebben de groote oomes hem gevreesd, dat zij hem door alle middelen weken, maanden, ja zelfs jaren, hebben verschoven. Want ze wisten immers dat er velen onder hen waren wiens geweten niet zuiver was. En ze vreesden de recht vaardige uitspraak van een tot bewust zijn komend volk, dat het moé is hunne jarenlange slavernij nog langer gedwee te dragen, nog langer hunne oneerlijke praktijken in werkstelling te zien. En ze schrikt' n erg opdat het woelige volk hen weieens over boord kon werpen, hun en hunne verachlerde stelsels duwen naar den achterhoek, waar ze stellig op hunne plaats zouden zijn... Doch stilaan begon de roepstem van de volksmassa te luid te worden (hunne houding werd te dreigend), dat luide ver kondigde dat het die dictators beu was en nieuwe vertegenwoordigers op de stadhuizen eischte. En sidderend, bang voor de gevolgen, hebben ze, met tegengoestc, het hoofd in den schout gelegd. Na twee, drie jaren tusschenruime zou het volk gewis lang reeds vergeten hebben hun zondig begaan. Vergeten 11... Rekent daarnittop hee- ren Vergeten Dat nooit I Of meent ge dat wij, wij de veiknech ten, de paria's, reeds zouden vergeten hebben hoe<gij ons-hebt verstampt, ver stooten, van hulp beroofd, ons en ors hongrig kroost, in die nare oorlogsjaren? Gelooft gij, dat wij zoo spoedig vergeten, dezen die in gewijden grond rusten, van kommer en gebrek, wijl gij, komiteits- heeren, wit brood en smakelijke gerech ten veroberdi t, of schatten vergaardet, met de koopwaren, bestemd voor de nooddiuftigen, te versjacheren tegen woekerprijzen Dat wij nog langer ge- doogen dat gij ons verdrukt en verstampt omdat wij Vlamingen zijn Maar nu zijn al uw troeven verspeeld, heeren De doodsklok luidt uwe uitvaart! Aan ons is thans het woord 1 Aan ons hoort ge 't Vlaamsche makkers, Volksleiders, Volksvrienden Thans p st het ons op te rukken voor de verovering van de gemeentehuizen Het is een heilige plicht In onze handen moeten ze komen, onthoudt dit wel Weet wel. dat de gemeentebesturen over eene breede aulonomlteit beschik ken dat het al of niet veroveren er van een ontzaglijken weerbots zal hebben op onze Vlaamsche zaak 't Zijn zij immers die de beraadslagingen, acten, enz., op stellen in 't Vlaamsch of in 't Fransch d;e de gemeenten dus één- of tweetalig maken, 't Zijn zij die aan de jeugd eene Vlaamsche of eene Fransche opvoeding in de lagere scholen, doen geven. En denkt eens even na, wat al voordeelen ij er niet bij. winnen, wanneer een be stuur regeert dat Dtmokraat, dus Vlaamsch en partijganger van Zelfbe stuur, is Daar is trouwens in ons blad, al genoeg op gewezen, door bevoegde mannen. En nu, de handen aan 't werk I Talmt niet langer meer, want de tijd is koste- lij* Nog vier, vijf weken Alom moet het offensief ontketend worden in stad en dorp, overal, moet de Groene Vlag met haar heerlijk, volksgezind programma vooruitkomen, ter verovering van gerechtigheid en Vlaamsch recht 1 Want, dat hebben wij voor op andere nbuwbakken partijen, nat wij niet enkel strijd voeren tegen comi'eitsbazen, woe keraars, enz., maar in de eerste maat voor de verovering van Vlaar.drens recht, voor Zelfbestuur Niet langer willen wij de verstootelin- gen in ons eigen huis zijn niet langer meer liggen onder den knoet van vreem delingen. Thans wordt ons gelegenheid geboden onze weerwraak te nemen op onze verdrukkers kunnen wij nemen 't geen het onze is laten wij die occasie niet voorbijgaan. Zeker, alles zal niet op wielekers loo- pen de grooten beschikken over fortui nen. Doch vreest niet herinnert u den triomfantelijken uitslag dien wij behaal den bij de Wetgevende Verkiezingen, al hoewel wij zonder geld, zonder degelijke organisatie ten strijde togen. Dat dit voorbeeld u sterke in den nieuwen kamp! En thans staan wij veel sterkerDe schaar onzer volgelingen is oneindig tal rijker geworden, groeit van dag tot dag I Onze partij, immers, is de eenige nog die steeds haar woord gestand bleef tegen over hare kiezers. Al de anderen werden meineedig. En nu ten strijde, met eerlijke en recht vaardige wapens, zoo 't Demokraten pastHoe harder de strijd is, des te schooner zal de zegepraal zijn Vooruit 1 Vooruit I Tot spijt van wie 't benijdt. Hillegem. Walther Rotseiaer. Dinsdag 8 Maart. Interpellatie van M. Baels over de visscherssloepen door oorlogsfelten ver- gian. Deeigeraars waciten nog altijd op vergoeding. De Kamer is omtrent ledig en de Mi nister luistert niet. Daar komen ze op een drafje en met v< el beslag binnen. Minister Carton de Wiart leest een officiëele mededceling De conferentie te Londen is uitgebrand. B Igische, Fransche en Eng- lsche troe pen trekken over den Rijn Duitschland in om er een heele streek met drie schoo ne sleden te bezetten Dusseldorp, Duisburg en Roeroord. 't Is gedaan; al.'eman schokt op. Ik neem eerst het woord voor de arme visschers van Heyst-aan-Zee en Zee- brugge. Daarna voor mijn eigen interpellatie over het gedrag van sommige gemeente bazen en in 't bizonder over dat van den burgemeester van Neigem. Woeste, die er niets van kent, komt lusschen. Woensdag en Donderdag 9 en 10 Maart. Bespreking van de herziening der ar tikelen van de grondwet handelend over den Senaat. Woeste die niet zwijgen kan die man klapt of slaapt wil dat de Sena tors allen renteniers zijn, voor acht jaar gekozen worden enz. Niemand hoort naar hem en al wat hij voors'elt wordt met een ontzaggelijke meerderheid verworpen, De Amnastie wet voor de soldaatjes wordt uitgesteld. Voor hoelang nog, lieve God Ze spreken liever over prullen waar van ik niets schrijven wii. Vraag in ('t Vlaamsch) door den heer Van op den Bosch tot den heer Minis ter van Ootlog In sommige regimenten wordt er door de officie: en aan de vrijwilligers van na den wapenstilstand gezegd dat ze in een nabije toekomst in verlof zuilen woiden gestuurd. Er wordt beweerd dat hun een dienstvermindering van drie maand per jaar zal worden toegestaan. Mag ik vragen of de heer minister van zins is op die wenschen in te gaan en of er desaangaande reeds voornemens zijn gevormd Antwoord (in 't Vlaamsch)Niets laat de officieren toe dergelijke verklaringen te doen. Het vraagpunt, waarmeê het achtbaar lid zich bezighoudt, kan, indien zulks werd mogelijk geacht geacht, alleen in zijn geheel wordtn opgelost mits rekening te houden met de hoogste belangen, voo - al met de noodzakelijkheid de huidige behoeften aan kaders niet grooter te maken. Ik verlies dit vraagpunt geenszins uit het oog. Op den eersten Zondag van April neunt de partij, met Muziek aan 't hoofd, deel aan de onthulling van den Gedenk steen op het graf van den betreurden Lei der Bernard Mlnnebo. Inschrijvingen voor de reis worden van heden af aanvaard in het Lokaal. De trouwe Vrienden van Brugge reke nen op óns. 't Is dus weer al eens afgeloopen gelijk de iroebelwatervisschers der groote en kleine ententelanden het hebben ge droomd. Duitschland heeft niet kunflerr of niet willen toegeven, onze legers zijn over den Rijn getrokken en hebben Duis burg, Roeroord en Dusseldorp bezet, met een heele strook grondgebied. Al'es zonder incidenten, zoo schrijven de bladen, 't Is mogelijk, hoewel we het erg betwijfelen. Wij kennen Roeroord, de stad die, de Belgen bezetten, als een van de slechtste van de heele Rijnstreek immers de mijn- bevolking is een saamraapsel van Duit- schers, Oostenrijkers, Polen, Russen, die er ver van af zijn een goede faam té 'ge nieten De bevolking is kalm, te kalm hoorde ik me voorpraten, en 't is wel mogelijk dat er meer gevaar huist in die kalmte dan in luidruchtige betoogingen. Iets staat vast de groote landen zijn niet tevreden. Zij hadden immers gedacht dat het Duitsche staatsbestuur toegege ven zou hebben om die bezetting te doen ophouden maar er komt niets van m en berekent nu dat zij nog geen tweehonderd miliioen zal opbrengen en er is twintig maal meer noodig. Men zou dus verder moeten gaan en stad na stad en streek na streek bezetten om eenig resultaat te bereiken. Ieder weet dat een opgejaagd dier te gevaarlijker wordt naargelang het de kans om te ontsnappen ziet vermindereA4. D-ijft men hrt Duitsche volk naar een nieuwen oorlog Wil men het gansch ten onder brengen? Hier weer komt ons het dreigende woord van den Griekschen wijsgeer te binnen Slaat maar luistert Wat zal er van ons, arm Belgisch volk, geworden als wij Duitschland gansch moeten missen Franschen en Engelschen zullen ons rret de grootste liefde pluimen en als wij het uitschreeuwen van pijn, dan zullen ze bewijzen dat wij ondankbare menschen zijn. r Het heden is somber en wordt somber der met den dag de toekomst, helaas, is donker en vol gevaren. In Rusland wordt er gevochten dat de haien er afstuiven. De Russen beschuldi gen de Franschen de opstandelingen te ondersteunen. Oostenrijk sterft van kou de en gebrek De Grieken spelen op hun nen poot om'Jat de vredesbepalingèn worden herzien in 't voordeel van de 1 urken. Polen en Roemenie sluiten een defen sief verbond tegen Rusland. In Spanje werd de eerste Minister Dato met revol verschoten afgemaakt en de Engelschen gaan immer verder, steeds brutaler, met delersche nationalisten te bevechten. Gelukkiglijk is het vrede, heerlijker met den dag r ijst de zonne, zwellen de botten en werken nieuwe levenskrachten i nplant en oier en mensch Wij stellen aan de maatschappij de volgende vragen 1. Is het waar dat men de «compteurs» onmiddellijk wegneemt als ze te weinig aanteckenen 2. Is het waar dat men uiterst traag is om de «compteurs» weg te nemen als ze te veel aanschrijven 3. Is het waar dat het ernstig nazicht dikwijls ontbreekt Het beste dat er te doen is, is de uit bating zelf te doen Wij willen niet gefopt worden; wij willen ons menschen niet laten foppen door een maatschappij die alleen op winsten jacht maakt. In 1919 won de stad Lokeren 68 dui zend frank met de regie der gas. In 1920 zal de wirst veel grooter zijn; de stad werd gratis verlicht, de werklie den worden flink betaald en de verbrui kers betalen 45 centimes. Zeg eens, gasmadam, waarom gij dat ook niet kunt 51 Te bekomen op ons bureel: CLiSSEUR BELGTCA 0,75

De Werkman | 1921 | | pagina 1