Gemeenteverkiezing van 24 April p r oGRAM m a DE en Het Land van Aeist Verjaardag Vlag»lnhuldiging ftanderdag 24 Haart 4 921 V 4810 49' Jaargang. Tolk der Kristene Volkspartij van hel arrondisssement Aalst. Oe Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Roel Stad Aalst. Kristene Deinokratische Partij 1. Onderwijs 2. Volksontwikkeling en Volksopbeuring 5. Openbare Werken. 4. Gemeentebedienden. 5. Maatschappelijke Werken. 6. Openbare Diensten 7. Taksen.Ontvangsten 8. Verscheidene. 9. Op Taalgebied. KANDIDATEN W ij lezen in Hel Land van Aelsl van (897 "Op Zondag na Sinxen, zijnde 15 Juni, haalt de Kristene Volkspartij van Aalst de Vlag in der Ziekenfondsen, die 599 leden teil en wet telijk erkend is. Op i7 pril 941 haalt ditzelfde Ziekenfonds haar nieuwe Vlag in, die lieden meer dan 4SOO Leden telt. Ja ze sterven uil, de Kristene Demokraten en yoor de hoeveelste maal zullen zij op 24 April begraven worden WERKMAN Stichter METER OAEN8 lKoof<lopt*tellei* li.-L. Vaa of DEN Uosrh Volks vertegenwoordiger. Abonnementprijs per jaar 7,50 - 1. Kindertuinen in voldoende getal en verdeeld onder de verschillende stads wijken. Kindertuiniersters die het diploma van lagere onderwijzeres bezitten. 2. Lagere scholen in voldoende getal en met aanganame en gezonde lokalen. Modern mobilairniet meer dan 40 leerlingen per klas. 3. Scholen van den vierden graad met bekwame leerkrachten, en voor beider kunne. 4. Inrichting van adultenscholen a) herhalings en volledigingsklassen b) Klassen met meer uitgebreid onder wijs. 5. Klassen voor abnormale kinderen. Behoorlijke inrichting en geschikte leerkrachten. 6. Regelmatige bezoldiging der leer krachten. 7. Behoorlijke inrichting van het vakon derwijs in den meest modernen zin op gevat Stadstoelagen mits stadstoezicht. 8. Oprichting eener nijverheidsschool met degelijk technisch onderwijs. 9. Verbetering der teekenschool en der muziekschool. De scholen toegankelijk voor de leer lingen van beider kunne. 10. Heroprichting van athenea één voor knapen één voor meisjes. 11. De voertaal is het Vlaamsch de tweede taal wordt verplichtend van in den derden graad der lagere school. In de nijverheidsschool worden vreem de talen aangeleerd liefst Engelsch. 12. Het heele onderwijs is kosteloos. Stu diebeurzen kunnen geschonken worden aan de leerlingen die zich door vlijt en aanleg onderscheiden. 13. Er bestaat een raadplegingsbureel een bureel van voorlichting bijberoeps keuze. 14. De onderwijzers hebben medezeggen schap in de zaken die het onderwijs en de opvoeding aangaan. 15. Officiëele, aangenomene en vrije scholen worden op gelijken voet be handeld, mits in de laatste kategorie het onderwijs aan toezicht worde on derworpen. 16. Opvoeding en onderwijs onzer wee zen wordt bijzonder verzorgd. Zij kun nen, bij geval van aanleg, middelbare en hoogere studiën doen. Zij zullen vooral ernstig opgeleid worden. 1. De stad richt in a) Het werk der zwangere vrouwen. b) Het werk der zuigelingen. c) Dat der zoogende moeders. 2. De stad richt het geneeskundig onder zoek in in alle scholen. Vooral in de klassen voor abnormalen is dat toezicht druk. 3. Schoolsoep en kleedingswerk worden op breeden voet gesticht. 4. Abnormale en behoeftige kinderen hun ouders mogen op steun rekenen. 5. De stad houdt er de hand aan dat al les wat de gezondheid der jeugd en der bevolking bevorderen kan worde tot stand gebracht baden, stortbaden, zwemkommen, turn- en oefenpleinen. 6. Tijdelijke verblijf huizen, doorgangs huizen (lighuizen) en herstellingsoor den voor ziekÊlijken. 7. Inrichten van allerhande naschoolsche werken. 8. Inrichten vau deftige en ontwikkelende volksvermaken. 9. Oprichting van bibliotheken a) in de scholen voor de kinderen b) van een stadsboekerij met leeszaal en voldoende begrooting 1) voor de rijpere jeugd 2) voor vakmenschen 3) voor geleerden. 10. Oprichting van volkskeukens, met daarbij behoorende huishoudscholen. 11. Inrichting eener archievenkamer met een bevoegd archivaris die mede con servator zou zijn van het stedelijk museum. 1. Bouwen van scholen onder andere op Schaarbeek, Blok Borreman. 2. Bouwen van werkmanswoningen herstellen van beschadigde en onbe woonbare huizen. 3. Verplaatsing van oud-vrouwenhuis, oud mannenhuis en weezenhuis. Een nieuw kwartier te bouwen bij het hos pitaal. Mede oprichting van apostelhuizen. 4. Verdieping en verbreeding van den Dender. 5. Afwerking d r lanen. Verbetering der wegen als Langestraat, Meirestraat, i aan Paddenhoek, baan Boschveld, Hof Zomergem.OudeDendermondsche steenweg, Groenstraat. Verlenging Steenstraat tot Lindestraat. 6. Verbetering en vergrooting van stads schouwburg in afwachting dat ge schikter tijden komen voor het bouwen van een nieuwen. 7. Het dwarszetten van alle nuttelooze en overbodige werken kazerne, wer ken statieplein, boompjes, enz. 1. De politieke en godsdienstige over tuiging der gemeentebedienden moet overal en altijd geëerbiedigd worden. 2. Regeling der arbeidsvoorwaarden wordt gedaan in verstandhouding met hun vereenigingen 3. a) De jaarwedden worden in verhou ding gebrafcht met de noodwendighe den. Die jaarwedden worden aange vuld met duurtetoeslagen. (Fami- lieloon). b) Erkenning van het recht van perio dieke verhoogingen mits goede dien sten. c) Rangopklimming mits bekwaam heid en goede diensten. 4. Er worden cursussen geopend, lessen en voordrachten gegeven om de on derscheidene beambten en bedienden in hun werk te bekwamen. 5. De wedden en loonen worden regel matig betaald om de veertien dagen. 6. De politieagenten worden met de an dere gemeentelijke bedienden gelijkge steld. 7. In geval van ongelukken in hun dienst opgeloopen komt de stad tusschen in den noodigen steun. 8. Er wordt een geneesheer benoemd bij den burgerstand. 9. De examens voor hoogere bedienin gen van het stadhuis zullen alleenlijk afgenomen worden van de bedienden afhangende van den betrokken dienst. Van dezen maatregel zal alleenlijk af geweken worden bij onbekwaamheid of om andere gegronde redenen. 1. Al de werken van vooruitzicht mogen aanspraak maken op den steun der stad, zoo die ernstig zijn ingericht. 2. Er worden werkbeurzen gesticht die op de volledigst mogelijke wijze de be trekkingen tusschen arbeiders en werk gevers zullen vergemakkelijken. 3. Er zijn nijverheidskassen. Deze wor- den gevoed door stad, provincie en Staatook de patroons (in 't algemeen genomen) geven hun penning mede de vakvereeniging (hun vereeniging of sijndikaat). Een familie-toeslag wordt daaruit betaald. 4. Middelen zoeken om werkloozen- en krizisfonds in eerlijke toepassing te bestendigen. 5. Ondersteuning van alle ernstig werk door de beroepsvereenigingen gwtieht in den schoot der sijndikaten. Op voorhand betaalbaar. Prijs per nummeri 15 1. Het weldadigheidsbureel zal gansch hervormd worden en wel in demokra- tischen zin. 2. Idem voor het bestuur der godshuizen. De evenredige vertegenwoordiging der politieke partijen behoort er bij. 3. Gas, elektriciteit, waterleiding, brand verzekering komen in regie. 1. De gasmaatschappij moet het kon- trakt uitvoeren a) De heele stad behoorlijk verlichten. b) De noodige drukking geven. c) Goede g3s leveren. d) Haar werklieden goed betalen. e) Goede compteurs plaatsen. f) Geen onredelijke prijzen eischen. 2. Er wordt een klachtenbureel inge richt. 1. Brandverzekering in verstandhouding met de omliggende gemeenten. 2. Regie gas. elektriciteit, waterleiding. 3. Verkoop der armgoederen en oprich ting eener Volksbank, mede ln ver standhouding met de omliggende ge meenten. 4. Strenge toepassing der belasting op machine-paardenkracht. Herziening der krachten dnor vakkundigen. 5. Taksen op weelde en artikelen van mindere noodzakelijkheid. 6. Taksen op gronden die meerder waarde kregen door het ieggen van nieuwe wegen door de uitbreiding van de stad. 7. Taksen o: blinde muren, die eigen dommen afsluiten die voor bouwgrond zeer geschikt zijn. 8. Die taksen worden in den ..meest demokratischen zin gesteld wërk'ie- den en kleine neringdoerers worden zooveel mogelijk gespaard. 9. Herziening van de taksen op de marktkramen. Openbare verpachting der plaatsen. Bevoordeeling onzer marktkramers voor tarieven en plaatsen. 10. Herziening van het reglement op het leuren. Bevoordeeling der Aaistenaars. 1. In erstige gevallen zal er tot een volksraadpleging (referendum) kunnen overgegaan worden. 2. Alle werken, leveringen voor de stad, het weldadigheidsbureel, de Godshui zen, het hospitaal worden in aanbe steding gelegd. 3 De stad draagt het hare bij voor de verbetering van het vee, de stallingen, de onderscheidene kuituren. 1. Wij staan op het standpunt van het maximum programma. 2. Wij streven naar een zelfstandig Vlaanderen. 3. Wij willen a) De Vlaamsche hoogeschool van Gent. b) Het Vlaamsch de eenige voertaal in onderwijs en bestuur in 't Vlaamsche land. c) Wij eischen Vlaamsche regimen ten 4. Overal waar het mogeliik is streven wij naar de verwezenlijking van dat ideaal. Dat is het schoone volksge zinde Programma dat onze ver kozenen in den Gemeenteraad zullen verdedigen uit alle hun krachten. Voorde verwezenlijking dezer desiderata zullen zij alles doen wat in hun macht is, met het be wustzijn dat daarin ligt het heil onzer bevolking en den bloei on zer Stad. Steunt de pogingen der Chris ten Democraten en stemt Groen, Noch rood, noch geel, noch blauw, maar GROEN, kleur der hoop, der t o e k o m s t S TAD AALST der Christen Dt mocratische Partij voor de Gemeenteverkiezing van 24 April 1921 EEN Van Opdentnsch K. L Volksvertegenwoordiger. De Nevejan, Behanger, plaatsverv. Volksvertegenw. Van Schamelhout Octaaf. Schrijver der Vakbonden Tallier Raymond, Meestergast; Bocqué Victor, Winkelier De Smet Annette, Breister; Daens-Mayart Louise, Uitgeefster van De Werkman Huion [.odewijk,Hoofdrangcerder Van den Berghe Camiel Letterzetter De Backer Lodewijk Handelaar Van de Vondel Aug. Herbergier Trift Gustaaf, Landbouwer; Moens Florent, Handelaar Van Oosi August Wever, Opgeëischte Boterbergh Raymond, Schoenmaker Boone Leopold, Horlogiemaker De Cock Jozef, Schrijnwerker Cotssens Jan, Schrijver der Ziekenbonden; Van der Borght Will. Werkman; De Smet Karei, Handelaar De Groot Kamiel, Schrijnwerker Van der Meersch Oscar, Werkman Van Temsche Frans, Loodgieter, Oud-Strijder. üp 26 Maart is het drie jaar geleden dat de wreede dood ons onzen grijzen leider PIETER DAENS ontrukte. 26 Maart is voor de Kristene Volks partij een dag van rouw. Alle Kristene Demokraten zullen op dien dag hunnen betreurden Leider in hunne gebeden indachtig zyn. 't Is dus reeds drie jaar geleden dat we dezen edelen Volksvriend naar zijne laatste rustplaats vergezelden. 0 we herinneren bet ons nog zoo goed. dien droeven tocht die we op uien namiddag ondernamen. In ae verte bromden de vernielende kanon nen en maaide de dood tal van onze jongens weg. Hier ook had de dood een der edelste menschenvrienden weggerukt. Honderden vrienden volgden zijn stoffelijk overschot en nog honderden die door de omstandigheden niet kon don aanwezig zijn, waren met hunne gedachten bij ons. Het afscheid van Hem die ons allen oo dierbaar was, was hartverscheu rend en vooraleer onzen mijnheer Petrus te ver'afen deden we een-"heili gen eed immer zijne idealen hoog te houden. Kristen Demokraten, van hier boven volgt onzen betreurden leider onzen strijd en we zijn er van overtuigd dat hij onze werking zegent. Onze eed dien we bij zijn afscheid deden zal geen ydele belofte wezen. Rotsvast houden wij aan zijne edele idealer, waarvoor hij alles opofferde en di^ bij immer en overal met dezelf de kracht verdedigde. Wat moet het hem troostend z(Jn van hierboven te kunnen bestatigen iat zijn Kristen Demokraten nog im mer den goeden strijd strijden en, niet tegenstaande laster en iaag gekuip, niet aarze'en zich aan de zijde te scharen der verdrukten en van het recht. Wanneer we ons zijn lijden en strij den herinneren, dan zijn we fier zijn volgelingen te zijn, wétende dat zelf zijne politieke tegenstrevers het edele en het schoone van zijn kamp moesten bekennen. Daarom met moed en vastberaden heid ten strijde, niets is by machte om ons in onzen rechtvaardigen strijd tegen te houden. Onder den kreet «Voor God en Volk blikken wy hoopvol de toe komst te gemoed, en op 24 April zen den wij onze mannen naar het stadhuis v aar zij met durf de taak zullen vol einden die er onzen betreurden Pieter Daens eens inzette. Wy willen en zullen, niettegenstaan de alles, de idealen hoog houden onzer gesneuvelde leiders. Jan Breydsl.

De Werkman | 1921 | | pagina 1