PAX Ons Programma Vakkandig Gebied. Terechtwijzing. Hoog de Harten De Vrouwen Apothekersbond M' de Hoofdopsteller, Het programma sier katholieke Partij Belangrijk Bericht Onze Weezen. Kloppen en Klopjes i\ieuwerkerken vergaderingen. Steunfonds Pariijbelangen Cantate. berIcht- ZITD\GE\ OPROEP VERRIJZENIS OP Dat de Deaskraten bij hun programma het onderwijs vooraanstellen, komt om dat zij overtuigd zijn van demacht die het in zich sluit. Een goed onderwezen volk is een groot en welvarend volk dagelijks voe len wij hoe noodzakelijk het is grondige vakkennissen te bezitten nu meer dan ooit, in de lastige worstelling der krisis, zien we dat deze die best met vakkunde toegerust zijn het minst te lijden hebben. De bekwame vakkundige werkman heeft een veel juister kijk op de dingen die komente klein in aantal nog als zij zijn, worden zij gestremd door de onkun dige massa, die onbedacht dingen aan vat, waar ze niet het minste benul van hebben en zoo van eene schoone zaak een slechte zullen maken. Eerst vakkun de en dan lost zich de zaak op ten goede van het volk want twijfelachtig zijn de zoo rechtvaardige hervormingen als acht urendag, medezeggenschap in beheer en bestuur, aandeel in de winsten. Zoo onze vakkennis te kort schiet met geschoolde vreemdelingen, indien wij (zij) door ge brek aan vorming en ontwikkeling de wording en werking der nieuwe toestan den niet begrijpen, dan zal de werkman naar het leven blijven staan der leidende slanden dan komen wij niet tot klassen verzoening, maar meer dan ooit zal het wantrouwen woekeren bij den werkman hij zal maar niet kunnen beseffen dat zijne onbeholpenheid, zijn mindere vak- kun 1ige bekwaamheid, oorzaken zijn dat goede zaken slechte worden winst zal uitblijven voor den werkman, hij zal zich bedrogen achten en zich op de maat schappij willen wreken als laatste middel, en zoo medewerkea om de Demokratie, de sociale rechtvaardigheid voor jaren terug te stooten. Wij, Kristen Demokraten, willen niet visschen in troebel water, wij willen het mogelijke doen om te verzoenen wij ge- looven vast als de leidende standen hun plicht doen, niet met woorden maar met daden dat er eene schoone samenleving mogelijk is. De leidende standen moeten het uit hun hoofd st-IIen dat zij de overheerschers zijn, maar begrijpen dat zij naast den werkman moeten staan om hem voor te lichten als broeder, niet als meester, dan zal de werkman zijn afkeer voor hen langzamerhand afnemen en niet tot uiterste middelen overslaan, die tot niets leiden dan voor beiden het leven, dat ia verstandhouding met malkaar zoo heerlijk zou kunnen zijn, te vergallen. Om dat voor te bereiden, met ieder die van goeden wil is, willen wij naar den gemeenteraad. Daar willen wij het mogelijke doen in die richting, omdat wij weten dat wel stand komt voor ons volk en maatschap pij, als dat volk gepantserd staat met grondige vakkennis. Heeft ons gemeentebestuur zijn plicht gedaan op dien weg Neen l In een volgend nr meer daar over. Wij ontvingen een brief van heer advo kaat De Schaapdrijver die protest aan- teekent tegen ons artikeltje van verleden week. Ziehier eigenlijk de toedracht der zaak: Adv. De Schaapdrijver. Wij weten uit goede b-on dat de oud-strijder zich een huls wil koopen van tienduizend frank. Adv. Ghijsselinckx. Toe maar.... Adv. De Schaapdrijver. Ik bezit brieven die het klaar bewijzen. Adv. Ghijsselinckx. Waar zou de arme jongen dat fortuintje gewonnen hebben In de loopgrachten aao den Ijzer Adv. De Schaapdrijver. Dat kan me niet schelen... Advokaat De Schaapdrijver heeft een brief waarin de oud strijder de prijs vraagt van een huis dat te koop was ge steld. Wij meenen dat deze terechtwijzing volstaat en dat de heer Vrederechter den wierook best missen kan. Verheft de harten, Demoora^en l Verheft u boven het platte, aliedaag- sche geknoei en gekonkel. Ontstijgt dien vullen politieke» rom mel van die egoïtfsche volka menners, die azen opgeld en goed, op 't %y/eet en Woerf ottftT^ërkersbevolkip.g; die in naam vatf T heilige recht, vaD broederlijkheid en gelijkheid, het Volk mTsnsTïïêri.Tiet Volk vei ai Den Zondag 24 April gaan de vrouwen voor de eerste maal naar de stembus. De socialen beweren dat zij het zijn die dat recht voor de vrouwen hebben veroverd. Och God roodjes, gij zijt halfwege bliiven steken. De vrouw mag kiezen voor de gemeen te maar om te kiezen voor de provincie en de kamer is zij te DOM 1 Dat beweren immers de roodjts.. Al hun bluf is dus louter bluf I. Pocherij Valsche troef I... Bedrog Wij willen dat de vrouwen hetzelfde recht hebben als de mannen en weet je waarom, rooden Omdat het recht is 1 Wij rekenen op de vrouwen om het militarisme den hals te breken. Wij rekenen op de vrouwen om de roodjes omver te halen. Zondag, 27 Masrt, M. DELBECQ, Bisschopstraat. Maandag, 28 Maart, 24"1 Paaschdag, M. OHYsSELlNCfCX, Molenstraat. éidfukken, het VoUTÏÏïtbuiten. Weg sociaal vaderlanders aller landen, in dewelke het volk gansch zijn vertrouwen gesteld had w 1 zij het gingen bevrijden van kapi- talism. van oorlog en militarisme, maar die op 'i oogenblik dat er kon en moest gehandeld worden, zich schaar den aar, de zijde der despoten, der ti rannen en nun groot verraderswGTk vottrokkeri. Beloven, ja, dat kunnen ze op papier, maar "daden» stellen, neen. dat doen ze niet 1 Weg met de oude Conservatieven van alle kleur, die onder den dekman tel van godsdienst en oude zeden en gebruiken, zich verzetten tegen alle hervormingen en alzoo de instellingen der maatschappij doen vers'arren en doof blijven voor de massakreten, de wilsuitingen van millioenen. Weg met het kapitalisme, dat onder voor wendsel van beschaving de kolo niën exploiteert en de bevolking hun ne zeden, hunnen godsdienst inplant maar welke geenszins beantwoordt aan den aard, den bodem en hetmi lieu van de inlandsche bevolking, en alzoo gansch in strijd zijn met do evo lutiewet. Weg mei die mannen waarbjj alles zus en zoo moet geschieden, omdat zij het vroeger al lijd zus en zoo gezieii hebben. Het Volk begint klaar te zien dat de Cbristene Democraten alleen zijn hei ligste belangen altijd gewetensvol ver dedigd hebben; dat wij alléén willen een betere maatschappij van hooger en breeder mensch zijn; dat wij alléén getrouw zijn gebleven aan onze eerste ideën, trouw aan Vlaanderen en zijn Volk- Uitnaam van al onze gevallen Lei ders, die hun goed, hun gezondheid en leven opgeofferd hebben tot wel zijn van 't volk Uit naam van onze idealisten, die ginds op vreemden grond lijden voor hun idealen, roepen we U tóe, Demo craten Harten omhoog hoog den moed! Met nieuwen ijver gekampt voor de rechten van ons verdrukte volk 1 Met nieuweu moed in 't hart vooruit en gestreden voor een betere maat schappij Keert uwe blikken naar 't oosten, een nieuw licht schittert aan den irans, een r.ieuw licht van hoop on toekomst, van een schooner en beier mensch zijn Albert Vyverman zi. - Nieuwstraaipoort, den 18 Maart. 'k Hem mijnen bril afgevoogd en 'k leze het porgram van de kattelieken. 't Is scheun als ge '1 ziet, zei den blinde. Sak- kerbui 1 't es euk een affaire Rerom Novarom moet in eere gèhaven worden. Als Priester Daens, Pieter en De Backer er mee voor de pior.e kwamen dan was 't anderen thee dan spuwden ze hen in 't gezichtwij moesten er omtrent zijn om de doodslagers er at te houwen.. Die zijn partij trokken werden op straat gezet, zonder werk, al hadden die menseden kinderen. Leden de kleintjes honger en kou, grees de moeder van dro-fheid en moesten de geburen helpen om te beletten dat ze van honger stierven, dat gaf niets I De kattelieken hadden hun zin en de kristen Demokraten moesten uitgeroeid worden. Sakkerbui 1 kennen 'ze nog hun kate kissemis Zalig zijn zij die vervolging lijden om de rechtvaardigheid Uw rijk is voorbij. G'hebt genoeg ge- dompt g'hebt te veel gedompt I G'hebt vooral gedompt binst den oorlog. Frcd trekt wel uw partij in de Kamer om op 't kommeteit te boffen Maar niemand gelooft er Fred in den oorlog, bij het komiteit, dompte hij met de dompers I... Zelfs zijn madam dnmpre mee en... Nu, elk doet wat hij kan. Ons bazen hebben gezorgd dat de werkjongens werden opgeëischt, z' heb ben de soldatenvrouwen en de ouders onzer oudstrijders gekuld er is gezorgd voor Zeep en Vetten Hendri en daarmee al Mhn gedacht Wij moeten maken dat al wie dampt, gedompt heeft en reskeerlijk nogdompen zal in de patatten ligt mee de kiezing. Dan zal 't kermes zijn I dat beloof ik. TAPTOE. In dat eersle deel schrijft de ouwe Grotttmoe «'EERBIED VOOR DEN GODSDIENST Zij zullen dus deiuGodsdienst eerbie digen. Welke* vreeselijke beschuldiging spreken ze daar niet uit tegen hun eigen zeiven. Zij bekennen dus dat ze den Gods dienst tiret hebben geëerbiedigd en alwie te Aalst eenigzins de geschiedenis kent zal zeggen dat hun mea culpa, al komt het laat, toch komen moet De ouwe pruiken hebben den Gods dienst gesleurd bij hunne vuüe er. slordi ge politiek. Zij hebben hun politieke tegenstrevers vervolgd, gebroodroofd, verketterd en verdoemd uit naam van hun Godsdienst. Zij hebben priester Daens, den waar digste der priesters, gehoond, met slijk geworpen, in beeltenis verbrand... Hun hoofdmans hebben de naastenlief de uit de harten gerukt en den eerbied voor de geboden Gods en de geboden der Kerk aan 't wankelen gebracht. Zij hebben de zwakken en de twiifel- achtigen gejaagd, gestampt naar het so cialism door hun onverdraagzaamheid, door hun broederhaat, door hun wange drag I Zij hebben de Kerk hatelijk gemaakt en minachting geworpen op wat haar heiligst was. En nu al het kwaad is gesticht nu komen ze schijnheilig zeggen Wij zullen den Godsdienst eeibiedigen De menschen van Aalst vragen met een spotlach Lijk vroeger, ouwe Bokken rijders Of gaat ge U beteren Als de duivel oud wordt verkleedt hij zich in Heremiet. Zoo ook de Waterratten. De kiezers gelooven^u nietwoorden gelden niet meer, er moeten daden wor den gesteld 1 Na daden zullen wij zien Alle inlichtingen, stukken en formu les voor de gemeenteverkiezingen, zijn in het Lokaal te bekomen. Een bevoegd partijgenoot zal er zit ting houden van den 30 Maart iederen namiddag van 2 tot 4 ure. De v. Schrijver, De Voorzitter, A. Van de Vondel. J. De Beul. Groolen afslag op papierenzak ken en op boterpapier, ten bu- reele dezer. Als vierde punt van hun programma stelt de katholieke partij Kristene OPVOEDING DER WEEZEN 1 Dat juichen we toe dat woord Kris tene treft ons. Wij denken onmiddellijk dat die opleiding, in kristen zin opgevat, veel verbeterd zal worden. De weezen zijn ons aller kinderen. Wij willen dat er r iet alleen stoffelijk, maar geestelijk voor die kinderen alles gedaan worde wat menschelijk mogelijk is. Het leven is voor hen reeds treurig gi- noeg zij missen moederzorg en vader zegen laat er ons voor, ijveren h?t zoo schoon, zoo zonnig mogelijk te maken Hun opvoedingen hun onderwijs moe ten degelijk zijn. In geval van aa leg moeten ze de weger naar hooger t^egan kelijk vinden een weesjongen ingenieur; een wübsmeisje onderwijzeres, regente, ware dat niet schoon Wij, wij vooral zouden willen is dat de gewezen weezen het recht van toe zicht hebben op de opvoeding van bun kleinere broertjes en zustertjes. De ribe'alen van Aalst, die met de vrijheid zoo hoog zijn gevlogen dat zij er zoo laag mee gevallen zijn, alleen omdat zij enkc-l op woorden en kletsgezeever hebben kunnen wijzen, smeeken de stem men af van alle vrijzinnige menschen, alle werklieden, ambachtslieden, klein handelaars, bedienden en kleinnijveraars, negocianten en burgers, zeep en andere barons, tot welken stand of beroepsaf deelingen die ook behooren 1... Wie gezond verstand heeft stemt voor die mannen. Wij hopen wel dat de kiezers hun ver stand gezond genoeg zal zijn om ze wan delen të zenden. De redactie van Recht en Vrijheid beschuldigt de vakbonden van de tegen partijen op den buiten de vrouwen in vakbonden te schrijven die niet bestaan, hun bewijzen van werkloosheid te bezor gen en hun steun te doen verleenen. Indien dat waar is is er daar stellig iéts loensch, iets schurkachtigs in een dieverij op groote schaal I Wij roepen dan ook de aandacht van wie het behoort op die ongehoorde be schuldiging en verzoeken Recht en Vrijheid met feiten voor den dag te komen. Eerlijkheid boven alles 1... De rooden boffen op hun groste stoe ten I Dirk Martens is uitgeslapen, rond jes hij wee', wel dat er groote boeten op staan als uw partijgenooten niet meegaan waar uw chefs bevelen. Stoeten zooveel ge wilt en dwang in soorten. De menschen loopen met gebroken hart achter uw roode vod Bij ons is ieder vrijvan dwang kan geen spraak zijn. De socialisten met duizenden Och kom die menschen kennen niets van getallen... Dirk Martens kent ook zijn volk, Een toek- mstige roodë burgemeester die de menschen gaat afluisteren 1 Ferm geklopt. De sociaaltjes, die met den dag achter- uitboeren, willen, niettegenstaande alles, hur. minister Wauters do=n doorgaan als de redder van België. Zonder Wauters zou het brcod 2 frank den kilo kosten. De rooden vergeten er bij te voegen dat hij met volle grepen in de Staa'skas put en /ijn b stuur ons la d ke ai die, er en dieper in schulden steekt. De kleine maaiders beweren dat zij het meel en de bloem 20 fr. den zak be terkoop kunnen leveren dan de groote maalderijen. Waarom neemt hij de kans niet waar In de stad vertelt men dat de groote molens kolossale winsten verwezen lijken Als wij de balans eens vinden, kondi gen wij die af. Wrt zullen de roeden dan uit hun duim zuigen In'tribberaar bladje s'aat een artikel dat we zouden kunnen betitelen Drill .n, drillen en maar altijd drillen Want er zal nog wei een nieuw oor- logske komen en dm moeten onze jon genstot nieuwe moorderijdn goed zijn afgericht. Weg met het militarisme Te Sint Lievei.s-Hautem zetten de inwoners met de medehulp van oen libe ralen een monument dat eenige duizen den kost. Goed maar laatst moest er een ge meentesecretaris gekozen worden. Een invalied vroeg de plaats aan, lukte in het examen maar werd achteruitgestooten voor een burgerke. Ziedaar hoede liberalen hun liefde be- toonen voor de verminkten van den grooten oorlog. De Volksgazet liegt het als nen tandentrekker waar zij beweert dat de vertegenwoordigers der Demokraten nooit een gebenedijd woord over de gas- I westie hebben gesproaen. En M. De Windt zegt hun voor waar hij bazelt <- zij hebben er nooit iets voor gedaan, nooit iets voor ge'.egd 1 Er zijn toch menschen die een korte memorie hebben 't zijn meest altijd die welke zooveel praten en slaan in 't blin- da, dat ze niet weten wat anderen zeg gen en denken dat zij alleen 't poer uit vonden. Wie sprak meest en hardnekkigst o er de gnskwestie Was het Pieter Daens niet Het woord is aan De Volksgazet en aan den weel al van den gemeen teraad. Talrijke opkomst 't Weder ^reigt I Wind er, wolken. Bij Perdaens wachten ons de kandida ten voor Nieywerkerlccn. Frans verwel komt de Vrienden van Aalst. Wij gaan langs den Driesch om den ouden strijd makker Domin que De Backer geluk te wenschen. Dan naar Ediksvelde daar soreken Volksvertegenwoordiger Van op den Bosch en Perdaens Naar 't dorp nu... God wat volk Perdaens spreekt buiteo. Volksvertegenwoordiger Van op den Bosch zet de meeting binnen voort en oogst veel bijual met zijn striemende rede. Van Scbamelhout doet al het onzin nige, het hatelijke uiischijnen van de so cialistische politiekers en wordt luide toegejuicht. Te half negen vulden wij het lokaal tot barstens toe!... Schoone propagar.dadag, voorwaar De K'isten Demokraten uit het Ninoofscbe en 't Geeraardsbergsehe, die verlangen mede te gaan naar Brugge, worden bericht alsdat de mschriivingen voor de reis van heden at zuben ontvangen wo'den door den vriend Fr. Meganck, ,e Aspelare, Op Maandag-28 Masrt 2' PatBchdag) doet ons Muziek een propageudatocht naar Erem- bodegem. De bijeenkomst heeft plaats om 3 uur namiddag. Wij doen een dringenden oproep tot al de partijgenooten, zoowel vrouwen als manneD, om ons muziek te vergezellen. Even als voor Niemverkerken moet de opkomst talrijk zijn. Geene achterbliivers. Alleman op post van nu tot aan de kiezing. Den 1' April uitstap naar Schaarbeek, om 3 uur vergadering in 't lokaal. Algemeene Partijvergadering op Zondag 3 April 1921 tc Brugge, lokaal Vlaamsch Huis hoek der Hallen, om 10 uur voormid dag zeer stipt. Dagorde 1. Bespreking van belangrijke briefwisseling 2. Gemeenteverkiezingen 3. Allerhande Wij verhopen dat alle arrondissementen eene sterke vertegenwoordiging zullen zenden. Geen andere uitnoodigingen worden ge zonden. Voor den Partijraad, De Sekret. G. Buysschaert. Op k'aar.daj 28 dezer (2° Paaschdag) ver gaderen de leden van den Kantonnalen Bond vanNinove, bij P. Van den Abeele, Despau- teerstraat, Ninove, om 10 uur. Dagorde Gemeentekiezingen FormuGe ren en exemplaren voor 't opmaken der kan didaten. Elk weze op post. Het Bestuur. ~A'c:.s-r£^3sesmmsssaattr Van een democratische vrouw van nu tot kiezing 1,00 Van een Gemeenteraadslid 20,00 (God zij dank,) reed per velo en kreeg zooooo nen schok van 0,30 (God zij dank) ging om mossels en hij had dan nog geen 0,30 Omdat dc Kristen Demokraten Zondag in Nieuwerkcrken het bier uitgedronken hebben van de socialisten 0,50 Omdat wij het betaald hebben 0,50 Omdat de vrouw 20 fr gekregen heeft vo, r haar bier in plaats van 100 fr. 0,50 Omdat de rooden het duur leven willen afschaffen geven zij 20 fr. voor 700 fles- schen bier 0,50 Om lat er in den B ok van Borreman (Kattestraatpoort) een huisgezin is dat in 1911 één siemmekeu had en in 1821 met hun vijven zullen groen stemmen 0,60 En omdat velen hun voorbeeld zouden volgen tot spijt der roodjes 0,50 Omdat J. wilde gaan wandelen, maar zij was op haar blokken 0,20 En zij builen haar schoenen kwam aandoen 0,20 Omdat een ploegsken rooden na de meeting de kerk en het huis var. den en derpastoor gepasseerd zijn te Hofstade en zoo geroepen hebben 0,25 En omdat het de roodjes zijn die ieder een met rust laten maar vergeten dat er op 't kerkhof dooden rusten 0,30 Omdat Aspelaere en Nederhasselt weerom in Haaltert zijn uitgezeten 0,25 Omdat ze te Kerkxken de juffers De L. uit hun bed cjpden springen 0,25 Omdat Ra!., een antwoord gaf door 't venster 0,25 Fons, Frans en Remi keerden Iaohend huiswaarts 0,25 Gegeven van een demokraat die in de Kattestraat kwam. 0.50 Wij doen i en dringenden oproep tot al de raeisjrs, vrouwen en mannen van onze ziekenfondsen, om allen de her halingen der Cantate bij te wonen. Deze herhalingen hebben plaats ais- volgt Maandag. Kinderen. Van 6 lol 7 uursopranos 7 - 8 altos. Woensdae. Mannen. Van 8 tot 9 uur1° partij; 9 102' partij Donderdag. Vrouwen. Allen om 8 uur. Al dezen die wenschen dat de feeste lijkheden van onze ziekenbonden goed lukken, zullen op de gestelde dagen en uren op post zijn. De Can'ate is waarlijk schoon en belooft een buiten- gewoiien bijval te hebben. Iedereen dus op post 'l Geen achterblijvers. De Pal tijgenoten die verlaDgen de reis naar Brugge mede »e maken, kun nen zich van heden af laten inschvij ven in 't Lokaal, De prijs voor heen en teru* is 880fr. Wij vertrekken hier s morgens tussc'nen 6 en 7 uur m ziin terug in Aalst 's avonds tussch n 7 en 8 uur. Volksvertegerwoordig. L. VAN OPDFN BOSCH, (Stijn Storms), is sprekelijk iedere» Zaierdag in ons Lokaal Volks verheffing Lange Zouistraat,te Aalst, van 9 tot 11 uur. Te Nino-e, den laatsten dinsdag, bij P. Van den Abeele, Despauteei straat, van 9 tot 11 uur. Te Sotiegem den tweeden Dinsdag, ter herberg In Hillegem. Te Geeraardsbergen den tweeden Maandag van 11 u. 15 tot 12 u. 45, op de Groote Markt, bij Peerts-Maginet. Advokaat Rik Borginon is be let den Zaterdag van April. aan de Cfiristene Vlaamsche Vrouwen en Meisjes. Oo 2° Paa^chdag beleggen de Chris- tene Vlaamsche Vrouwen van Oost- Vlaarderen een bedevaartdag en gauwdag te Oostakker(Gent). Gons'ene Vlaamsche Vrouwen en M- i.-jrs, welke dien naam wilt zijn, f llen op en mee na:<r Oostakker! Sa men met de Denderlelie kunt ge 's morgens om 7,2^ uur vertrekken om 's avonds te 7,32 uur in Aalst weer aan fe komen. Namens het bestuur der Denderlelie De Catharinisten Aalst Koninklijke Rede'ijkkamer Luisterrijke Opvoeringen in den Kaïh. Werkmar.skring, Zonnestr. va» Kerstspel in 10 tonneelen Woorden van Jet Crick. Muziek ran H. Van Schoor en van Mirakelspel in 3 bedrijven. Woorden van J. Eeckhout. - Muziek van A Moortgat, de componist van do beroemde Mariasrelen uit Halle. Nieuwe decors. - Prachtige costumen. - Nieuwe electrische verlichting - Groot orkest met gemengd koor en kinderkoor 150 uitvoerders. Orkestleider M' Dprözèn der plaatsen 6.00 fr. 3 50 fr. 2.(0 fr alle taksen inbegrepen De kaarten znn te verkrijgen in het Landbouwershuis, Keizerluke Plaats, Aalst V Opvoering V Paaschdag te 5 u. - S Opv. 2? Paaschdag te 2 lj2 u.

De Werkman | 1921 | | pagina 2