Groote Kristen Democratische Zegepraal Wij veroveren meer dan 120 Zetels Onze Gekozenen Belangrijk Bericht HET LAND VAN AELST in het Arrondissement Aalst Te Aalst A Nieuwerkerken 5 Zonnegeiii 9 Otlergem Woubrechtegem Grootenberghe Lief leringen Letterhautem Hartelijkeu dank aan al onze Kieners en Kies sters van Stad en Buiten die zoo moedig hebben medegewerkt aan onzen pracbligen ZEGEPRAAL De Zegepraal Oe Soci listen van <len Builen verdreven door de Kristen Demokraten 12 Burgemeesters De Strijd is niet ten einde. Na den Strijd. Na de Verkiezing aan onze Jonge Wachten en Propagandaclubs van Vlaanderen. DONDERDAG 23 APRIL 1921 NUMMER 2515 DE WERKMAN 49® JAAPOANG Dz v'. aarhcid is ons. tyipen Rechtvaardigheid Is ons EHtel Sticlitei*1*1 ET JE DAEAIS1Hoofdopsteller K. L.Vaivop den Bosch, Volksvertegenwoordiger Abonnementprijs per jaar 7,50; per 6 maanden 3,75 fr. Op voorhand betaalbaar. Prijs per nummer 015, de meerderheid [volstrekte meerderheid Welle 4 St Autelinckx 4 Gijsegem 9 volstrekte meerderheid Herdersem 5 volstrekte meerderheid Erpe 5 volstrekte meerderheid Erembodegem Denderleeuw volstrekte meerderheid Okegem volstrekte meerderheid Denderhautem volstrekte meerderheid Bam brugge Meire Aspelaere Haal ter l volstrekte meerderheid Denderwindeke volstrekte meerderheid Oultre Heerbeke Voorde volstrekte meerderheid Nederhasselt Nyghem volstrekte meerderheid Aygem Appellerre Aloorsel Eroudegem De volledige uitslagen der volgende gemeenten ontbreken ons nog bij het ter pers leggen De hoop was groot en groot de verwachting. Vóór de verkiezing, er werd gezaaid, gezaaid Op den buiten zoowel-als in de siad verscheen om den dag een manifest van de hand onzer man nen. De propagandisten waren vol vuur en niets was hen te zwaar. Er werd fel gewerkthard ge ploegd op den akker der bescha ving. Niets is dan ook gespaard ge bleven r-ij onze tegenstrevers, om onze kandidaten te besmeuren, verdacht te maken en te stremmen in hun werking voor de Kristen Demokratie. Fel werd er geploegd en veel gezaaid de verwachiing was groot, maar de oogstwas heer lijk en onverhoopt. Hoera onze mannen 'zijn ge wroken. t- Ach, kon Priester Daens, Pieter Daens, De Backer, onzen Smid en zooveel anderen maar voor één dag, voor één uur lerugkomen, in ons midden zijn ik wou ze zien die gelukkige menschch, ik wou hun van geluk stralende wezens zien I! Zij ook zijn gewroken in Den derleeuw boven, in Denderhautem boven, in Voorde, in Herdersem, in Okegem, enz enz., overal boven. Ziet ge De Backer voor een oogenbltk rusten in den burge meesterszetel te Denderh utern, omringd van zijn zeven gekozen Demokraten... (twee katholieken zitten ïri den hoek op 'l straf banksken) 't Is of ik zijn stemme hoor een vloed van zoete woorden en dankzegeningen. Demokraten, begrijpt ge wel goed uwe overwinning Ze is zoo wijd dragend I Niet alleen hebben we onze martelaars gewroken, cnze ge- broodroofden, onze gevangenen, maar we hebben den buiten be vrijd van het socialisme. Katholieken, uwe schuld is het als die daar ooit voet gekregen hebben en hadden de Kristen Demokraten daar niet geweest, we vragen UWat had er van onzen buiten geworden Beken, broodroovers, wat ge misdaan hebt aan Kristus en de Menschheid. Leve de Kristen Demokratie Als men eens bedenkt dat de Socialisten met de laatste kamer- kiezing eene meerderheid behaal den te Meire, eene macht van stemmen te Lede en andere dor pen, dan is het wel opvallend, dat de sociah ten nog geen too stem men bekomen te Lede (de vrouwen mee gerekend); te Herdersem be komen de rooden 14 doppen. Te Erembodegem een stemrnen- tat dat niet te tellen is. Kom, hebben ze klop gekregen? niet O ja, ze feesten d.e socios, te Aalst hebben ze 7 zetels bemach tigd maarhoeveel stemmen hadden ze in de verleden verkie zing niet De Socialisten zijn geslagen op gansch de lijn, maar van den buiten zijn ze verdreven. Ze zijn daar vernietigd en ze mogen er op tellen dat de Democraten hun de kans niet meer zullen in de hand geven, om er ooit nog voel Ie vatten, want er is nieuw bloed in ons mannen en een morderne wil, om den rooden vloed doelma lig in te dijken. Onzen buiten is voor goed Kristen en Demokraat Waar we voor de verkiezing, een Burgemeester hadden n.t. Ie Zonnegem en verder 17 Gemeen teraadsleden in gansch hei arron dissement Aalst Zoo tellen we lot nu toe 12 Burgemeesters en 120 Gemeenteraadsleden De rooden hadden ons dood ge zegd. In het laatste manifest, der -kristent arbeiders Te 'Aalst, meen den we te moeten lezen, dal ze de Kristen Demokraten van een ge- wissen dood zouden willen redden door opslorping van een goei doosis gele poeiers. Kijk en daar staan we nu juist 12 keer nog zoo sterk als voor de verkiezing. Opgepast, socias en gele man nekens. niet flauw vallen, hoor. Demokraten, de voeten insme ren, we gaan ons Burgemeesters inhalen, 't Zal veel werk vragen, maar 't is verdiend geld. We mogen nu niet loslaten, de Provincie en Kamerverkiezingen zijn in 't zicht. Demokraten, een uitslag zooals we nu bekonen hebben in 't ar rondissement, dat moet ons aan zetten om met verdubbelde kracht te strijden. Wc zijn nu op veel plaatsen den baas, maar er is nog zooveel anders te doen, zooveel elders te doen. Overal moeten er propaganda- clubs en studiekringen oprijzen In de steden moet onze jeugd tot bijzonder sterke machten op groeien, die hun studiedagen be leggen, zich ontwikkelen opdat ze met vrucht den strijd zouden kun nen aanbinden in de werkhuizen. Over 'i algemeen moet er nu een offensieve beweging op touw worden gesteld door de jeugd, opdat vandaar uit de Kristen De mokratie zou uitstralen altijd wij der, altijd verder, tot wanneer we de macht hebben om onze schuone idealen op te dringen. We hebben maar te willen. Allen aan 't werk dus, bonden s ichten kennissen en vrienden, de stemmers van vprleden Zondag inlijven, niet alleen met hun stem, maar met hun harten hun geest. Met een vasten wil, willen dat onze partij een groole partij worde en met de toekomende Kamerver kiezing 3 man naar de Kamer it Wij zijn tevreden. De strijd is hard geweest. Wij hebben moedig, onbewimpeld ons programma uiteengezet, ver dedigd met schrift en woord. Wij zijn vooruitgetreden met ons radikaal Viaamsch program ma, met ons vredesidealen Wij hadden zelfs op onze lijst een Vlaming geplaatst, die door Bel gische rechlers om zijn rein idealisme was gekerkerd geweest. Ons volk is ons getrouw geble- ven. Het kristen demokratisch volk van Aalst heeft de zooge zegde groene cheffen gevolgd en heeft zich, onwankelbaar trouw, gesteld in de schaduwe der groene vaan. Wij behaalden omirent 3200 stemmen en VIER zetels. De katholieken hebben op meer dan schandige wijze de kiezerslijs ten verknoeid en honderden kies- brieven zijn of niet besteld, of naar verkeerde adressen gestuurd of op de bureeien blijven liggen. Egn typisch gevalletje daarom- ire t: Een man wil zijn kiesbrief heb ben zijn vrouwtje heeft den haren ontvangen hij geen Men weigert. Hij komt naar ons lokaal; hij staat op den lijst en keert naar 'r stadhuis weerom. Nog een wei gering Hij haalt onze kiezerslijs ten en met het lijvige boek onder den arm gaat het kranig oudje naar 't landhuis terug. Dan krijgt hij zijn kiesbrief. En het vadertje vroeg zeer naïfWelke schurk zou in mijn plaats voor de dompers gedopt hebben Wat hebben de kiesdravers niet al uitgehaald in de twee of drie laatste dagen Zouden de groote jannen van Aalst durven zeggen wat ze hebben uitgegeven in de laatste week Dat zal natuurlijk niemand voortverlellen 't is best ook. Drukking is gepleegd alierzijds De priesters zijn van huis tot huis gegaan en hebben met hemel, hel en vagevuur geschermd bij oude vrouwtjes. Op hun laatste manifest hebben de katholieken hun 011 bewaar ders programma verloochend en zich aangesteld als kristelijke de mokraten, loopend in de lijn van den wereldbritf Rerum Nova rum Zij hebben aan de menschen wijsgemaakt dat zij de Demokra ten waren, niet ineer de kortzich tige, ikzuchtige dompers van weleer, maar demokraten a volle gaz. Er zijn altijd eenvoudigen die zich laten vangen De liberalen hebben de verkie zing van hun tweede kandidaat te danken aan de houding van No taris De Windt in den gemeente raad. Wij bekennen dat sedert de dood van Pieter Daens, de verte genwoordigers der Kristen De mokraten niet meer voor hun taak waren opgewassen, niet door hun schuld.Onze gekozenen van 1911 zijn ons allen ontnomen geweest en enkel de plaatsvervangers waren gebleven. Met onze nieuwe gekozenen Van op den Bosch, De Neve, Van Schamelhout en De Beui, zuilen onze tegenstrevers harde noten te kraken hebben. De middenstanders hebben door hun onzinnig optreden een vijfden zetel ontnomen aan de Kristen Demokraten, hun verde digers van het eerste uurmet een handvol stemmen meer had den wij een vijfden zetel gehad. De verslagenen van aen dag zijn de socialen. Zij MOESTEN de volstrekte meerderheid hebben. Zij MOESTEN Maandag reeds op het stadhuis zijn en den baas er spelen. Nichels moest burgemeester zijn sommige personen waren reeds met broodroof bedreigd. Hun kreaturen waren reeds uitge kozen voor de verschillende plaatsen. 'I Vel van den beer was ver kocht eer dat hij geschoten was. Arme roodjes I Wat 'n ontgoocheling I 't Was Zondag omtrent 11 ure in den avond, als de volledige uitslagen van de verschillende bureeien in het Lokaal wa ren toegekomen. Spoedig hadden de Vrienden De Vos en Van op den Bosch, de berekeningen geëindigd en, de heer lijke uitslagen van den buiten helpend, werd er gedanst en gesprongen, gezon gen en tev ens een stevige pint gepakt. Maandag werd er gewerkt in de fa brieken en vele van onze muzikanten waren nan den arbeid; daar we enkel van drie tot vijf mochten uitgaan, bonden we niet wachten total onze flinke jongens er waren. Wij maakten dan maar een deugd van den nood en wij trokken er op af, ae mooie, groote groene vlag aan den kop. Na een flinken uitstap door de Volkswijken d e goed gestemd hadden, kwamen we in ons Lokaal terug. Korte aanspraken door Volksvertegen- Binnen enkele weken houden de Christen Demokratische Propa gandaclubs en Jonge Wachten hun eerste Congres te Aalst, ter gele genheid van de inhuldiging van het Vaandel der Jonge Wacht aldaar. Uit iedere Gemeente waar Christen Demokraten wonen, moeten afgevaardigd', n komen, daar het de toekomst behelst onzer partij. Het inrichtingscomiteit verwacht dan ook binnen de 14 dagen de toetreding vun de belangstellenden, met aanduiding van de punten die ze op het dagorde zouden graag vermeld zien; of uiteenzettingen no pens gtdachlen die ze graag zouden verdedigeu. Het Inrichtingscomiteit Volksverheffing, Lange Zoutstraat, Aalst

De Werkman | 1921 | | pagina 1