HET LAND VAN AEL3T Bedanking. Aan de Demokraten. Ons Ideaal. Eerste Mei. Uitslagen - Toestanden IN DE KAMER. Europeeseh Overzicht Mutualiste Landdag DONDERDAG 5 MEI 1921 NUMMER 2516 49" JAARGANG DE WERKMAN Tolk der Kristene Volkspartij van het Arrondissement Aalst De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doel Sliclner: PIFTEIt Hoof<loi>t*telle>* s U.-L.Van op »eiv Uosch, Volksvertegenwoordiger Abonnementprijs per jaar 7,50; per 6 maanden 3,75 fr. Op voorhand betaalbaar. Prijs per nummer 016, Onze gekozenen Van op den Bosch LDe Neve, Jan, Van Schamelhout Octaaf, De Beul Jan bedanken de talrijke Vrienden en Kennissen die hun gelukwenschen loestumden. Zij danken mede'lde 'moedige muzikanten, propagandisten, spre kers waarbij een bijzondere eervolle melding aan den koenen Vriend lozef Fosseile, - Jonge Wachten, kiezers en kiezeressen, die zooveel goed en degelijk werk hebben geleverd. Vriendinnen, Vrienden, onzen hartelijksten dank t Het kiesrecht voor de Kamers Van nu af en uiterlijk voor 31 Mei moeten alle Vlamingen zich overtuigen of ze wel op de kiezerslijsten zijn inge schreven voor de aanstaande algemeene verkiezingen. Om kiezer te zijn voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers, moet men 1. Belgisch burger zijn door geboorte of de groote naturalisatie hebben 2. den vollen ouderdom van 21 jaar bereikt hebben op 1 September 1921. 3. zijn woonplaats in dezelfde gemeente hebben sedert ten minste zes maanden op 1 Januari 1921. Zijn eveneens stemgerechtigd bij de verkiezingen voorde Kamer, mits dezelf de vereischten van nationaliteit, leeftijd en woonplaats 1. De niet hertrouwde weduwen van tijdens den oorlog, voor 1 Januari 1919, gestorven militairen en bij onstentenis dier weduwen, hun moeders, indien dce weduwe zijn, evenals de moeder-wedu wen van de ongehuwde mil tairen 2. de niet hertrouwde weduwen van Belgische burgers, tijdens den oorlog doudgeschoten of bij d^n vijand g dood, en bij ontstentenis dezer, hun moeders, indien deze weduwen zijn, evenals de moeders weduw n van die ongehuwde burgers 3. de vrouwen welke tot gevangenis straf veroordeel^ of voorloopig Zn hech tenis genomen werden tudens de vijan delijke bezetting om redenen van vader- landschen aard. Met de Gemeentekiezingen heeft men opnieuw ondervonden hoe gebrekkig de kiezerslijsten opgemaakt zijn. 2000 menschen zijn niet gekomen om te stemmen en misschien wel 2000 ston den op de lijsten niet. (Vervolg) Een ideaal-looze wereld is een onge lukkige wereld, een ideaal-loos Volk is een ongelukkig volk. In den mensch ligt een zucht verborgen naar iets hoogers, zijn hart verlangt iets wat boven hem sfaat, zijn oog wil schouwen naar stre ken die ver van de aarde verwijderd zijn. Men zegt dat de mensch een paradijs heeft verloren. Dat is zoo. En 't verlan gen naar dat paradijs sluimert in zijn hart. Dat paradijs is zijn hoogste ideaal.... de volkomenheid. Kan hij dat paradijs niet bereiken, zoo moet de mensch toch zijn groote zedelijke kracht putten in den strijd om het te benaderen. En waar die strijd ophoudt of uitgedoofd is, begint den weg des lijdens voor den mensch. En heel onze samenleving is derwijze ingericht, dat alle ideaal-strijd gesmoord wordt door den immer geweldigeren drang van het materialisme. Daardoor en daardoor alleen is de lijdensweg der volkeren zoo zwaar. Men spreekt van religie. Maar wat vermag eene religie die gebonden ligt aan de materialistische wereldaanschou wing Men spreekt van klassenverzoening. Wat nut, als die verzoening op de bas's van louter materialisme gegrondvest is Men spreekt van Socialisme. Arm stel sel.dat de kracht niet bezit de volkeren uit den modderpoel op te heven, ja. die zelfs de hoogere idealen van zich afstoot en het de menschen voorliegt dat alleen in een stuk brood het heil besloten ligt. Men spreekt van Boljevisme. Zooveel geweldige kracht, die ik eerbiedig, doch die geen oogslag heeft voor den innerlij- ken mensch en die bij 't bloed der armen en onderdrukten zweert dat het raradijs te vinden is binnen de omheining des Chineeschen muurs. Men spreekt van het kapitalisme te onttronen. Heerlijke poging waaraan ik zelf mijn laatste krachten wil wijden doch waartoe, als na de onttroning van den eenen afgod toch den anderen op den troon blijft Neen, beste broeders, gelooft me, er behoort meer dan schijn-religie, meer dan klassenverzoening, meer dan socia lisme, meer dan boljevisme, meer dan de onttroning van 't kapitaal. Er behooren idealen voor het volk en zoolang het volk den weg daartoe niet zal gevonden hebben, zoolang zal het in den modder ploeteren en zich op den muur van 't materialisme naar ziel en lichaam verwonden. Daarvan diep overtuigd zijnde, ligt de weg voor ons klaar. ONS ideaal B-ste broeders, gij hebt het reeds ge voeld in uw hart, het heeft reeds gezin derd door uwe ziel, het gloeit in uw bloed. ONS ideaal Dat is Neder met den Chineeschen muur van 't materialisme... Los uit de omheining waar de ziektekiemen woekeren... Op uit de moeras waar men eeuwen heeft in ge ploeterd... Vrij worden onze lichamen, maar vrij ook onze geesten... Brood voor onze lijven, maar brood ook voor onze zielen en voor de zielen onzer kinderen... Ver der willen we schouwen, hooger, naar de blauwe einder, waar d'idealen ons tegen lachten en waar de mensch rust, geluk en tevredenheid is versproken. ONS ideaal 't Klinkt a!_s een jubelkreet, 't gloeit als eene morgenzon in reine lucht, als de eerste lach van een nieuwgeboren kind... ONS ideaal Beste broeders, ik bezweer u, dèt is de weg, al de anderen zijn dwaalwegen, 't verleden s'aat als een jammei lijk beeld borg voor onze beweering. 't Verleden is weggetogen, knagend aan den mensch, ondermijnend zijn geluk, doodend zlin zieleleven. Eeuwen heeft de menschheid getobd, gekampt, gestreden. Alles is op failliet uitgeloopen e dreigt ineen te storten.'De öudè'we reld sterft. Het oude leven is een "on bruikbaar tuig geworden. De wereldher meuwing, de levensverjonging dringt zich op. De nieuwe volkerenlente staat voor de deur. Dat g Idt rret voor ons Vlaanderen al leen, dat geldt voor de gansche wereld; En het volk dat eerst de nieuwe wegen zal hegrijpen en op'gaan, dat volk zal'het eerste volk der wereld worden en aan de spits der meischheid staan in de ko mende tijden. De ieuwe geest zweeft als eene nym- phe over de menschheid. De nieuwe geest is Opoffering... Liefde... Hoop Verb oedering... God heid tot alle menschenkinderen. Het is de Geest Christi die zich uit het omte k eedsel worstelt, zijne ideal n on bezoedeld ten toonspreidt en de verdoolde menschheid wenkt om zijn voetspoor te volgen. En die idea'en zijn ook de onze I We kampen niet voor den uiterlijken mensch, we kampen voor den innerlijken mensch. Ons ideaal reikt hoog tot aan het uit spansel des hemels. Ons ideaal brengt rust en vrede over ons, sch- rikt geluk aan ons en vertrou wen in de stormen die woeden rond ons. Door ons ideaal zeggen wij een vol mondig ja tut het gansche, groote leven, door ons ideaal doen we een stap nader tot ons verloren paradijs. Broeders en Zusters in de Kristen De- mokratie, draagt dat ideaal in uw hart als de hoogste rcigie en deelt het mede aan de zielskranken, aan de moedeloo- zen, aan de onterfden, aan de ongeluk- kigen dezer wereld. Van ons moet eene innerlijke kracht uitgaan, een zeJelijke kracht die de har ten beroert. Dat is de grootheid van ons bestaan... dat scheidt ons van de andere politiekers en dat wo^dteens onze sterkte. Goed heil aan al mijne lezers en groei ende bezieling voor ons verheven ideaal 1 Casper van Zevencote. En de Heer sprak In het zweet uws aanschijns zult ge uw brood eten Dat was geen straf, maar een zonnige troost in de somberte der toekomst, die na den val onzer eerste ouders, zjch voor hun angstige blikken opende. De arbeid zou voortaan niet alleen een behoefte worden voor ieder mensch, maar zou een troost zijn in de zwaarte van zijn leven, zou zelfs een noodzakelijk deel uitmaken van zijn bestaan, van zijn wezen. Wat is leven Arbeiden. Wat is arbeiden L-ven Als tweelingzusters zijn ze onafscheid baar aan mekaar gehechtgehecht aan mekaar door een gebod van d-n Grooten, den Oppersten Meester. Scheiden kunnen we ze nietdat kan niet dat is niet meer mogelijk. Wij houden aan her leven het leven is toch een zegen zelfs als het vol bitterhe den en ontgoochelingen is Dus ik ook de arbeid een zegen. Arbeiders met den lijve, arbeiders met den geest werken allen'in den tuin van 't mooiste zijn De le Mei zal voortaan het feest van den arbeid zijn De katholieken hebben er tegen gepro testeerd, omdat de socialisten door die keuze de heiligheid hunner vereering der Moedermaagd wilden beschaduwen. Wij deden niet mee omdat we niet in het akkoord Vonden gaan met de socia listen voor wat de bedoeling van dit feest betrof. Immers de socialen gaven aan die eerste vieringen een revolutionaire beteekenis 't was een geweldsbetooging, waar mede de Kristen Demokralie z-ch niet kon vereenigen. Het kapitaal deed de eersle arb id'sbe- toogingen uileenslaan, bloed stroomde en dooden lieten de proletariërs. De Kristen Demokraten dachten toen het feest van den Arbeid te vieren ter eere van het verschijnen van de pause lijke encycliek Rerum Novarum Het kapitaal vond er graten in en ook dat bleef bij kleine manifestation. Intusschen kreeg L' Mei meer en meer aanhangers, van een revolutie-g-dachte kwam het langzamerhand tot een edelere bet-iekenis en is het geworden niet ei kei het feest van den a-beid. maar me e het feest van den Vred^, van de broederlijk heid, van de solidariteit. De katholieken zien nu —voor de hoe veelste maal toch te laat in dat ze ver keerd handelden met keikop te spelen en niet in te gaan op het voorstel van ons menschen. 't Moet wel bitter smaken voor die mannen, die alleen door partijhaat gedre ven, zoo'n heerlijke kans verkeken, om van een kerkelijke gebeurtenis een we feldfeestdag te maken voor aile werkeis. 't Is het f^est van den redelijken, men- •clielijkeA arbeid. die arbeid ver heerlijken we die van de werklieden slaven, heloten maakt, maar die arbe d oie een waardig bestaan verschaft en gelegenheid geeft behoorlijk uit te rusten na de ve moeienisen zich over te leve en aan studie en deftig verzat. Wij verheerlijkan ook den arbeid niet die op nieuwe moordt rijen aastdie, in stede van wapens van vrede en broeder liefde, wapens smeedt van haat en wraak. Wij vieren den arbJid niet die leidt tot verdrukking van de arbeiders. Neer-, daaraan doen we niet mee De Kristen Demokratische arbeiders heb en Eersten Mei medegevierd. Wij h elden geen straatbetooging wij had den eetivoudiglijk een gez tlig Onder onsje ingericht in ons lokaal waar 't vreedzaam en recht pleizierig toeging. Zang, deklamatie, een aanspraak schoon muzi-k, dat alles bij een lekker glaasje Vlaamsch bier Ras vlogen de uren... te ras, helaas/ P. Denderman. rillWI HA'SrHnT-TiTT-r— Dat de Christen Democraten al- leszins tevreden zijn over de uit slagen der gemeentelijke verkie zingen hoeven wij hier niet meer neer te pennen. Wij bevochten de volstrekte meerderheid te Herder- sem, Denderleeuw. Okegem, Zon- negem, Gijsegem, Denderhautem, Haaltert, enz enz wij zijn de sterkste groep te Oultre, Neder hassel», Moorsei, Erpe, enz. enz Te Borsbeke werd de lijst der i Christen Democraten afgekeurd vooreen kleine onregelmatigheid, die niets te beduiden had Een klacht werd neergelegd in de handen van den burgemeester, met verzoek ontvangstbewijs af te leveren. Wilt ge weten wat die slimme} burgemeester schreef Dat hij de kiacit aanvaardde, maar dat ar tikel 68 der kieswet hem onbe kend was en hij dagteekende 12 Oktober 1921. Juist art. 68 bepaalt dat er een boet van 2ooo tr. zal toegepast worden aan den ambtenaar, die bij het ontvangen eener klacht de dagteekenirg vervalscht. Te Ottergem was de lijst van den gewezen burgemeester niet in regel en d Voorzitter van het hoofdburecl veroorloofde zich da- j den die niet geoorloofd zijn. Een klacht is bij de Bestendige Deputatie gedaan Een andere zal waarschijnlijk naar den Pro kureurs des Konings gezonden worden. Te Herdersem wordteen volle dige lijst kattelieken neergelegd op die iijst teekenden slechts acht kandidaten. Volgens de wet was die lijst niet ontvankelijk. Hier ook is protest gestuurd Va-i alle zijden komen klachten van dwang, broodroof, zuiperijen braspartijen, uitkooperijen op breede schaal. Menschen die ja ren uit hun dorp zijn, kwamen stemmen. Dooden werden opge roepen. Zondag, in 't Lokaal, kwam een m:n bij me die kwam vragen of hij gestr: ft kon worden, als hij den oproepingsbrief van zijn erg- zieke vroitvv niet aan zeker heer schap wilde overhandigen. Wat moest dien dompendebok daarmee uitrechten En zoo overal De oorlog heeft niets geleerd aan de ouwe knoeiers en zoolang de schepenen niet verantwoorde lijk worden gesteld voor allerhan de terloosheden, uit hun naam gesteld, zoolang zal er geen (inde komen aan het geknoei De uitslagen zouden op som mige plaatsen wel andere verras singen hebben meegebracht, in dien de eerlijkheid en de recht vaardigheid de leidsters waren geweest. De verkiezingen hebben in vele lokaliteiten een einde gesteld aan een uitgeteerd regiem Al zijn de ou nog een sterke groep, lóctv hebben tie verkiezin gen van Zondag hen op vele plaatsen in de minderheid gtsield Van nu af worden overal aller hande gissingen gemaakt aan gaande het samenstellen eener groep waarmede er kan bestuurd worden Wij bekennen graag dat in de oppositie treden vet! aanlokkends biedt; en dat in de oogen van veel menschen de kritiek, zelfs de on gezondste. grager als klinkende munt wordt aanschouwd dan de gestelde daden. Negatieve arbeid wordt wel eens hooger geprezen dan positief werk 't Blijft nu te zien of een ge meente cr baat bij vindt als een of meer sterke groepen in de op positie treden en er op uit zijn de pogingen der anderen op honder den wijzen te dwarsboomen. Opbouwen is|in duizenden ge vallen beter dan afbreken ai is het tweede een gemakkelijker taak Het behoort echter dat ieder groep verkozenen zijn verant woordelijkheid neme, niet enkel tegenover de partij, maar tegen over de gemeente. En dat er rijpelijk gewikt en gewogen worde, geraadpleegd, overlegd en onderzocht alvorens een beslissing te nemen, die voor de partij in de toekomst van het grootste gewicht kan zijn Wij verzoeken dus al onze ver kozenen te beantwoorden aan den oproep van het Hoofdbestuurder partij te Aalst en te vergaderen Donderdag, zijnde O. H Hemel vaart, te Aalst, om deel te nemen aan de errstige en gewichtige be raadslagingen nopens de gescha pen toestanden. Wij hopen wel dat weinigen van onze mannen op die uiterst belangrijke zitting zullen ontbre ken L. Van op den Bosch, Volksvertegenwoordiger Woensdag 27 April, Moqi lente weer. Van de Velde hult zich langzaam in zijn feesttooi overal groen en bloe men. Banken der Kamer weinig bezet 't is nog altijd over de kwestie der oorr.:. logsrechtbanken, een geharrewar tus- schen advokaten over termen en expres sies. Een gerucht doet de ronde d'ouwe peetjes van den senaat hebben art. 1 van de taalwet verknoeid. Z'halen er eer van. 't Is te hopen dat de Kamer de hand schoen zal opnemen en het knoeiwerk weer op zijn pikkels zal zetten. Donderdag 28 April. Voormiddag interpellaties. Van Hoeck spreekt over 't slecht verkeer van de treios in de Kempen. Ik ben ingeschreven om eer.ige verbeteringen te vragen misschien zal mijn spreekbeurt eerst komen bij het be handelen der begrootingen, l.i den na middag eaat het weer over de nieuwe wetregeling der oorlogsschade. Al die menschen zagen weerom op denzelfden weer. Minister Van de Vijver houdt aan zijn tekst lijk een ouwe snuifster aan haar snuifdoos. De geest der wet was goed. zegt er een, maar de r chters deugen niet Die heeft den nagel wel juist op den kop Want als mei; van al dat gekonkel hoort, heeft men er spoedig den buik vol van en de vraag wordt meer dan eens gesteld Zou men niet beter hebben gedaan menschen met gezonden geest en prak'ischen zin tot rechters te be- noemen, dan al die advokaatjes ik meen het toch I... Duifschland betaalt niet en lc Mei is gepasseerd Wat zal er gebeuren of wat zal er gebeurd zijn als deze regelen verschijnen zullen Frankrijk en België willen het Roerge bied bezetten, het rijke land der koolmij nen. Men berekent dat die streek maande lijks 16Ö milfioen goudmarken kan op brengen ol zro iets van 2 1/2 milliard goudmarken in het jaar; een niet onaar dig sommetje. Engeland zou maar liever een ultima tum zenden; een ultimatum dat is, in 't reusachtig groote, een aanzegging per deurwaarder na een vonn:s. De kwes ie is deze Kan Duitschland betalen Kan Duitschland niet betalen 't Duit- sche Volk is rijk; 't land is arm; een rijk volk in een arm land. Maar een zwaardere kwestie is wel deze Is het geraadzaam dat Duitschland zich doodbloede nadat het België en Frankrijk en IiaÜë heeft doodgebloed Wie zal 't uitmaken De economie der staten is eert zonder ling iets. Waar tegen haar wetten wordt gezon digd worden niet enkel de zondaars maar veelal ook de onschuld'igen pijnlijk ge troffen. In Engeland is het mijnwerkerskon- flikt nog nut geëindigd. De schade aan de mijnen veroorzaakt door instortingen, overstroomingen enz. is niet te bereke nen; meer dan 50 mijnen moeten bepaald verlaten worden, en al de werklieden kunnen dus elders hun kost gaan verdie nen. Ellende en geweld zullen er het ge volg van zijn. Frankiijk en België gaan direkt naar de bankroet als er geen spoedige hulp opdaagt. 't Blijft dus voor Duitschland betalen of op ile kneukels I Er is geen ander uit komst L. Zal lp Mei dc dag zijn om den Vrede te vieren Vrede Giieken en Turken staan in bloedige strijden tegerover malkaar. Vier nieuwe klassen zijn in Griekenland opgeroepen. Op leven en dood I klinkt het over en weer en ach zooveel levens zijn er te j kort waar zóó wordt gemoord I... In Rusland zijn de verkiezingen uitge vallen ten voordeele van de kommunis- ten, die de twee derden der vetels be komen. Waar willen die menschen heen Japan verrijkt zijn oorlogluchtvloot en in Amerika is een nieuw vliegtuig ver- vaardigd dat vier machine-geweren draagt, een kanon van 37 mm. en dat ammunitie genoeg kan meenemen om een i heel regiment te velde uit te roeien. D- opvarenden zijn met pantserbladen be- schut tegen beschieting; de motors even eens. Ach, de Vrede 11. Op Zondag 15 en Maandag 16 Mei e k (Sinxcn) zal te AALST de Iff Landdag der Vlaanischsprekende Mutualisten gehouden worden. De Sociale verzekeringen en meer andere gewichtige punten zullen er terdege besproken worden. De Stad Aalst beieidi schoore feesle lijkheden ter eere der Congressisten. Voor nadere inlichtingen mag men zich wenden tot de Algemeene Secretaris ALFRED VAN DE PUTTE, Haren-Brussel.

De Werkman | 1921 | | pagina 1