HET LAND VAN AELST De Gemeenteraden. 'S LAVüS SCHULD OPGEPAST De Dcmokratie der groote Heeren Een rilling DONDERDAG 26 MEI 1921 NUMMER 2520 49* JAARGANG DE WERKMAN Tolk der Kristenc Volkspartij va n h»t\ Arrondissement Aalst De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doel Stichter PIETEIt DAEIV6 ifoofüopstellcr s K.-L.Vaivop deiv Bosch, Volksvertegenwoordiger. Abonnementprijs per jaar 7,50; per 6 maanden 3,75 fr. Op voorhand betaalbaar. p,ijs per nummer0.16 De gemeentelijke verkiezingen hebben aan het volk een stuk van zijn zelf zijn teruggegeven. De strijd heeft om zoo te zeggen bijna overal in het teeken van het zich zelf zijn gestaan, zoo zal het voortgaan bij elke kiezing. Het algemeen stemrecht is de sleutel die ons volk moet brengen tot zijn plaats in de maatschappij waar net recht op heeft. Het moet die wantoestanden weg nemen welke hun als minder doet voorzomen in vele «ogen, alhoewel hij soms wel de meerdere is in gezond ver stand. De samenstelling der gemeente raden moet en zal veel bijdragtn tot vermindering van den bitteren klassenstrijd, zoo men maar wijs genoeg is om ten volle eerlijk te zijn en elk zijn recht erkendwordt. Dat de leidende standen er zich van bewust zijn dat hun rijk van heerschen uit is, dat andere tijden in geluid zijn dat ze met die tij den, in eigen belang, mee moeten; dat ze veel, heel veel water in hun wijn moeten doen. Kunnen ze dat Hopen wij het voor hen zelvewant zoo liet door hun koppigheid moet gaan zonder hen, zal het ook tegen hen zijn dat anderen zullen besturen, aldus het slechte voorbeeld door u gegeven navolgende, zullen zij u uit alles verbannen. Wilt gij, oude Bewaarders, wat gij aan an deren gedaan hebt dat ook aan u gedaan wordt? Ons goed, maar zoo gij denkt dat wij de slagen voor u bestemd zullen opvangen, dan rekent gij verkeerd. Als bij u het gedacht opgekomen is om met zoete mondjes en glimlachjes tot ons te komen, dan wijzen wij met minachting u de deur en willen dat wij v. 'aan van uw bezoek versehoond blijvenals u het ernstig meent met de rust en de toekomst der stad en ge in prin ciep instemt met de voorstellen u door ons gedaan, de eerlijke toe passing der evenred. vertegenw. in Schepen Kollege, Hospiciên, Weldadigheldsbesturen, enz., dan zijn we te vinden en wenschen wij dat alle partijen samenkomen, en ieder zijn deel krijgt die hem toekomt volgens eerlijkheid en rechtvaardigheid- Veel wordt er gesproken in de stad, nog meer gelogen, over zoo gezegde toenaderingen van ons tot de katholieken of tot de socia listen. Sommige politiekers geven door hun woorden aanleiding up dat die leugens in gang zouden blijven bij het volk. Om die leu gens het hoofd in te drukken wil len wij onze lezers op de hoogte houden van den gang van zaken. Op 7 Mei hebben wij een uit- noodiging ontvangen van de soci alistcn door tusschenkomst der li beralen, die ons vroegen tot eene bijeenkomst op het buiten goed van M. De Blieck, senateur; twee van ons mannen zijn er heengegaan. Er waren daar als afgevaardigden der socialisten M. Nichels, volksv. en M. Steen- hout; voor de liberalen: M. De Windt, notaris en M. De Blieck, senateur. De socialisten die officieel man daat hadden van hun partij, stel den voor een samenwerking der drie partijen, tot het vormen van het Schepen Kollege zonder de katholieken. Onze afgevaardigden deden op merken dat zij geen m mdaat had den en dus geen antwoord daarop konden geven, maar dat ze wel dit voorstel aan de partij wilden overbrengen die dan zou antwoor den. Op denzelfden dag (7 Mei) had vriend Jan De Neve eene vergade ring op het stadhuis, over hat Congres der Maatschappijen van Onderlingen Bijstand, waar ook M Moyersoen aanwezig was, die bij het eindigen der vergadering vroeg om vriend Jan De Neve te spreken en het voorstel deed opdat wij, Kristen Demokraten, met hen een Schepen Kollege wilden sa menstellen, met uitsluiting der andere partijen Vriend De Neve, die ook geen mandaat had, heeft ook geantwoord dat hij het voor stel zou overgemaakt hebben aan het hoofdbestuur, dat dan zou geantwoord hebben. Op 11 Mei hebben wij namens het hoofdbestuur aan socialisten en katholieken volgenden brief gestuurd MM. Uit naam van het Hoofdbestuur onzer Demokratische Partij, zijn wij zoo vrij U eerbiedig te berich ten, dat wij schrap blijven staan op het princiep der eerlijke even redige vertegenwoordiging, dat een punt is van ons programma Wij willen dat elke partij het deel der verantwoordelijkheid drage, dat haar door het Aalstersche kie zerskorps, op 24 April, i? opge dragen. Wij willen niet dat een enkele der politiek? groepen zich onttrekke aan de plichten die op hem wegen. Verder verwijzen wij U naar het hoofdartikel dat verschijnt in De Werkman van 12 Mei. Met die gedachten bezield en op die bazis, zijn wij te vinden voor verdere onderhandeiinhen. Aanvaard, MM.,de verzekering enz.. Namens het Hoofdbestuur, De Schrijver, Aug. Van de Vondel. En nu ons bijeenkomst met de katho lieken. DinsdaiMyAgiwaren wij op een bijeenkornsPo^TeRraanuis, met Burge meester De Hert, Schepen Moyetsoen, Schepen De Valkeneer, Baron de Bethu- ne en M. Smedt. Die heeren vroegen ons hoe wij de toe passing der evenredige vertegenwoordi ging verstonden In het Schepen Kollege. Wij hebben daar het volgende op ge antwoord Aangezien de katholieken tien gekoze nen hebben, dus de grootste groep uit makende, hebben zij, volgens ons, aan spraak op het burgemeesterschap en een schepenzetel. De Socialisten zeven gekozenen en de liberalen twee, hebben recht op twee schepenzetels wij Kristen Demokraten vTer' gekozenen, nebben recht op een schepenzetel, liefst die van onderwijs. De katholieken vonden dat wij veel eis-.hend waren voor de antiklerikalen, dat ze ook niet op het princiep stonden van eerlijke evenredige vertegenwoordi ging, dat ze wel met ons wilden besturen maar niet met de socialisten. Wij verwe zen hen naar omen brief van 11 dezer, door ons gezonden aan socrênisTêri en katholieken, waarin we duidelijk zegden niet tezullen ingaanop voorstellen dieeen ander groep uitsluiten wij willen de eer lijke toepassing der evenredigheid in alle besturen. Als d- katholleksn daar toekomen, dan zijn wij te vinden. Daar mede konden wij gaan en sedert hebben wij niets vernomen. Dat is de voile waarheid. In twee woorden, wij hebben op alle vergaderingen met de socialisten gezegds weesteerlijk tegenover de katholieken; op de vergadering der katholieken zeg- den wij werst eerlijk tegenover de socia hsten, dat is de -vensch van het kiezers korps, die de samenstelling van den ge meenteraad aldus gewild heeft, alle par tijen er in laat ons dan ook al'e partijen in de besturen brengen. N.B. Wij, Kristen Demokraten, hebben de overtuiging dat we de recht vaardigheid in deze zaak dienen en heb ben ons tegenover het Aalsiersche volk niets te verwijten. Het gezond oordeel van allen dte zonder naat of wraakzuch tige plannen zijn, tegenover wie ook, zal langs onze zijde staan. Kristen Demokraten van stad en buiten, gaat zonder wachten naar uw Gemeentehuis zien of gij op de kiezeislusien staat, 't is nu Je tijd. Wij spreken er niet gaarne over en toch is het noodig. De minister van Geldwezen heeft van zuinigheid gesproken en beloofd groote besparingen te doen, wij zien er volstrekt niets van in de ontzaggelijke lijst der sommen die ontvangen en uitgegeven zullen worden gedurende het jaar 1921. Wij staafi voor getallen die ontzettend klinken. Onze schuld is 30 milliard of 30 duizend millioen of per hoofd meer dan 375 J fr., een huisgezin van 5 perso nen heeft dus een schuld van 18,750 fr. meer nog en moet daarvan de intresten betalen, genomen tegen 5 percent, wat niet overdreven is, maakt dat een som 935 fr. per jaar, Omtrent duizend frank jaarlijks voor dat huisgezin en dit alleen maar om den interett van de schuld te betalen. Wij mogen echter niet uit het oog ver liezen dat het grootste deel van de te be talen renten vallen op de arbeiders, met de hand en met den geest, op de kleine neringdoeners, op de voortbrengers wij blijven dus onbetwistbaar beneden de werkelijkheid. Als troost wordt ons gezegd dat Frank rijk een schuld heelt die tienmaal groo- ter is. 't Is echter een smalle troost voor een kranke te weten dat er ergers een andere is die veel zieker is dan hij. Ik denk wel dat geen van beiden er een sikkepit beter om wordt. En die twee zieke landen durven, om zoo te zeggen in 't aanschijn van andere zieken die zich beter verzorgen, doen aan imperialismehebben noten op hun zang, zooveel en zoo hoog dat gezu- de zangets er moeilijk zouden aan te krijgen zijn om het stuk te zingen. Zij schrijven honderden mlllioenen In hun begrootingen voorde bewapeningen; zij droomen van nieuwe bezetting en nieuwe uitbreiding van grondgebied zij willen wat hun niet toekomt en willen de wereld noch eens doen schudden en beven onder de bedteiging van nieuwe gruwelen en nit uwe misdaden; Wat een boel knoeiers. Gelukkig zijn er nog menschen die het beter voor hebben... Ons arm lan fcken spant zich als een afgedjakt ezelke aan den loggen Fran- schen imperialistischen wagen. Ons leger muet sterk zijn en groot Waarom Juist de begrooting van oorlog, die men nu betitelt met den prachtnaam begrooting van 's lands verdediging helpt ons naar den dieperik. Ons leger kost ons niet enkel een mil liard aan onderhoud, maar die honderd duizend man onder de wapens doen ons jaarlijks zoo wat een half milliard verlie zen aan dagloonen. Het ministerie van bevoorrading kost ons de oogen uit den kop, Het krisis- fonds, de ondersteuning drr werkeloozen drukken zwaar op 's lands financiën. De woekeraars en zwendelaars leven in een luilekkerland, roemen hoog het Belgieksche staatsbestuur en schreeuwen en roepen naar alle zijden dat zij de goede vaderlanders zijn en men de ver raders moet opknoopen. Intusschen liggen de 7 milliard Duit- sche marken nog immer tot een hoogen berg te Brussel opgestapeld en weet nog niemand wat er mee aan te vangen is. En wordt naar nieuwe belastingen uit gezien. Wie zal men treffen Dat is dc netelige vraag. Laat ons hopen dat er eerlijk zal belast worden. L. Van op den Bosch. 't Was een uitgemaakte zaak zoo dacht elk toch dat het algemeen stem recht op een-en twintig jarigen ouderdom jnoor niemand meer betwist zou worden. De voorvechters van het feminisme hadden alle batterijen opgesteld, om ook het algemeen stemrecht te veroveren voor de vrouwen op denzelfden ouderdom. Voor ieder redelijk mensch is de tijd als de mensch mondig wordt toch ook wel dien waarop hij, in volle bewustheid van zijn verantwoordelijkheid, gebruik moet maken van zijn politieke rechten Voor ieder redelijk mensch, ja I Er is in den lande nog een vergadering van geduchte grooten, stralende geleer den, hoogverlichte bollen die er verleden Donderdag anders over geoordeeld heb ben. Die vergadering is de Senaat. Verouderd zegt ge, wel ja, verouderd, middeleeuwsch, voorhistorisch als ge wilt, m ar toch levend, handelend, wer kend en zich stellend als ee:i vreeselijke hinderpaal op den weg naar den vooruit gang. Die ouwe heeren hebben verleden Don derdag, met schier algemeene stemmen en onder geestdriftige toejuichingen ge stemd, dat men 30 jaar oud zal moeten zijn om voortaan kiezer te zijn voor den Senaat. Die heeren zeiven zijn gekozen door kiezers van af 21 jaarzij zijn niet tevre den over hun kiezers. Zij stappen tien jaar achteruit op den weg en herbeginnen of willen herbegin nen van meet-af aan. Dus volgens de beslissing der sena toren zullen al degenen die den ou derdom van 30 jaar niet hebben bereikt geen senator kunnen kiezen. En weet ge waarom Om verschillende redenen 1. Verstan dige menschen lijk senators zijn willen alleen door verstandige menschen verkozen worden. 2. De oud-strijders, waarvan de groote massa Vlamingen waren, kunnen voor die vroede heeren niet stemmen dat kan niet3. De jeugd heeft breede gedachten van 'n edeler Demokratie, zij moet, wat het ook koste, van de stembus worden verwijderd. 4 Een groot getal jonge werkers sterven op de tijdruimte tusschen 20 tot 30 jaar. Wellicht zijn er nog andere redenen die zij niet zeggen, of nog niet hebben gefa briceerd. Het is te hopen dat de Kamer de hand schoen zal oprapen en de groote heeren betere manieren zal leeren en, alle gelijk, een beter besef zal leeren hebben, van de verzuchtingen van ons volk, van zijn nooden en van hun eigen bekrompenheid. De tijden zijn voorbij dat de eenvoudi- gen zich lieten paloeteren door de zooge zegde groote heeren. Wij meenen zelfs dat het niet onvoor- dcclig ware dat die groote bazen op hunne beurt iets of wat gepaloeterd wer den. Daar kan voor gezorgd worden I 'triit ons leden door aio wij de historie lezen, die ons door een Fransch, militair geneesheer wordt verteld. Langzamerhand ontpoppen ze zich en toonen ons al het vuile van hun nacht- vlindervleugelen. Vadeis, moeders, we duwen en weezen leest aandachtig en vloekt den oorlog en gij ouders, vrouwen en kinderen leest met afschuw en vre st den nieuwen, lustigen krieg, die de groote vaderlanders bezig zijn met voor te be reiden Ernde Maart 1915 verliet het 63e Li- niereg., hetwelk in zijn rangen talrijke manschappen uit het Noorden telde den sector van St-Hilaire Ie Grand, in Champagne, om in Woëvre aan te vallen. Volgens het plan Debeney kwam het er op aan, den uitsprong van St-Mihiel af te knijpen. Wat het 69e betreft, moest het eén bataljon (het 2') vooruitwerpen, langs de baan Pont a-Mousson-Thiau- court. De bevelhebber van het 2* bataljen, Penavayr een voortreffelijk officier, door iedereen bemind ternauwernood indien nog niet ingerichte:) en voor ons totaal onbekenden sector aangekomen ontvangt een nota van den Divisie Gene raai Arlabosse Onze artillerie heeft wonderen verricht. De verdediginswer- ken van den vijand beslaan niet meer Gij moogt gerust tot den aanval over gaan, met de pijp in den mond en het geweer op den schouder. Daarop begeeft de sceptisch aangeleg de Bevelhebber Penavayr zich op eerste linie. Ik vergezel hem. Met den verrekij ker stellen we vasf, dat onze 75,r» er maar luk of raak op los zijn gegaan. De prikkeldraad, en de bijhoor'ge verdedi gingswerken zijn onaangetast. Daarop stuurt de bevelhebber, die thans weet waaraan zich te houden, een wielrijder naar den Generaal met een omstandige plaatsbeschrijving. Onmidd l ijk antwoordt de Oeneraal op de keerzijds van bedoeld verslag Ik heb de gewoonte riet tweemaal hetzelfde bevel te geven. Morgen (4" April.) aan vallen, om 7 uur. Men gaat dus tot den aanval over, den 4n, om 7 uur. Regneville (waar geen Dultschers meer zaten) wordt ingenomen, en vervolgens..,, rik-tlk-tik, de Duitsche machinegeweren verrichten «wonderen» 600 manschappen verloren en bijna al de officieren. Van terreinwinst geen sprake. De goede Generaal laat ons maar voort in den modder ploeteren het was een hondenweereen ware zondvloed van regen en... Oostenrijksche marmieten, tot den 5n April middernacht, waarna wij eindelijk uiigeput en ontmoedigd, ver vangen worden door een voltallig regi ment waarvan de kolonel, trouwens, '«anderendaags weigerde aan te vallen.. Ziedaar de ware oorsprong der mui terij van 19 April daaropvolgende. Gp Paaschdag, 4n April, had de 5de compagnie aan dei kop gestaan van de eerste aanvalsgolf, zooali men dat later noemde. Bij den aanval van den 19" April, die al even erbarmelijk voorbereid was, vlak vóór het bosch van Montmare, ten Noor den van Flirey, was diezelfde 5de compa- me weerom voor den eersten post aange wezen. Natuurlijk viel dit niet in den smaak der mannen. Den 4" April hadden zij blijk gegeven van een buitengewonen ondernemingsgeest, die bijna aan fanatis me grensde, maar thans wilden zij er niet meer van weten. Dekapitei moest alleen het terrein op, viel in een obusput, werd cr terug uit gehaald en ditmaal door zijn mannen in bedwang gehouden in de loopgraaf. Buiten zich zelf van woede, beval de Generaal lsdan, heel het 5de bataljon voor een mitrailleuse in werking op te stellen. Kolonel Paulmier wierp zich let terlijk vóór hem op de knieën en smeekte weenend om genade Hier werd het nu een tragisch loven en bieden eerst moest er 75 man aangewezen worden door de sectie oversten, dan 50, dan 20, dan 10, dan zonder genade, zes. En er werd geloot, voor deze ZES... Een krijgsraad werd gehouden in het bosch van Flirey. De slachtoffers 4 manschappen en twee korporaals, wer den langdurig ondervraagd, doch een veroordeeling werd hun niet bïteekend. Men bracht er 4 op 6 naar MAnonville, waar men ze opsloot in een verlaten hui- zeken, dat als Badinrichting dienst deed. De ongelukkigen dachten er van af te komen met enkele dagen «opsluiting». Ook was hun angst onbeschrijfelijk toen aalmoezenier Dusartre hun, op bevel, de onverbiddelijke beslissing van den Krijgsraad kwam mededeelen. Men moest hen letterlijk tot vóór de gendar men van het executiepeloton sleépen... Kolonel Paulmier viel in bezwijming en viel van zijn paard. Tuchteloos, als waanzinnig, liepen de manschappen het veld over al roepend Leve Pruiien Toen ik, ingetogen, tot de teraardebe stelling onzer ongelukkige makkers, overging, bemerkte ik dat een hunner, in zijn krampachtig toegenepen vuist, wanhopig de doorschoten foto vastge klemd hield van zijn vrouw en hunne vief kfndererh Wij hebben dezen martelaar begraven met het nederige beeld van dezen, die hij bemind had... En eiken daaropvolgenden dag moest Kolonel Paulmier een corvee aandui den om de 's nachts op de eenvoudige houten kruiskens aangebrachte woor den Door de Franschen vermoord uit te schrappen. Maar de mannen, die met deze corvee gelast waren, eerbiedigden nochtans de bloemen, welke wij herhaaldelijk op de grafsteden dezer onbekende slachtoffers kw::men werpen. Nawoord Een vraag werpt heur op Leeft generaal Arlabosse nog Zoo ja, in welk zothuis zit die opgesloten Begrooting van Landsverdediging. De kommissie der begrooting van het departement van Landsverdediging kwam dezer dagen bijeen onder voorzitterschap van den heer Mechelynck. De heer Devé/.e, minister van Lands verdediging deelde mede dat hij, ingaan de op de wenschen door de kommissie geuit, het bedrag der begrooting zooveel mogelijk had ingekrompen. De total® vermindering bedraagt 100,523,000 fr. waarvan 52,177,000 fr. voor de gewone en 48,346,000 fr. voor de buitengewone begrooting. Het eindcijfer der geheele begrooting van Landsverdediging beloopt 1 milliard 161,448.785 fr., waarvan 457,619,090 fr. uitgaven voortvloeiende uit de oorlogs gebeurtenissen zoodat, volgens de rede neering van den minister, het begroo- tingscijfer in gewone omstandigheden feitelijk slechts 703 823,695 fr. zou ge weest zijn legen 145 millioen in 1914. De getalsterkte van het leger is thans twee maal grooter dan in 1914 en, waar de prijzen wel verdriedubbeld zijn, zou den de uitgaven dus 6 maal hooger mogen zijn of 870 millioen bedragen, zoodat de wezenlijke besparing vrij aanzienlijk kan worden geheeten. Verder wees de heer Devéze er nog op dat de herzamelingsdiensten flinke ont vangsten bneken, welke ten goede komen aan h*t Beheer der Domeinen (110 milli oen fr. op 1 Januari 1921). Van geldver spilling is er dan ook, aldus besloot de heer Devéze zijn betoog, voor wat het leger betreft, geen sprake. MANNEN-ZIEKENFONDS Ter gelegenheid van het 25 Jarig be staan, heeft er Zondag 29 Mei, om 10 u. voorm een feestzitting plaats waarop al onze leden uitgenoodigd worden, ten lo- kaie Volksverheffing Om 1 uur feestmaal. Dezen die er verlangen deel aan te nemen, moeten ten laatste tegen Vrijdag middag, er kennis van geven aan den Schrijver. Het Bestuur.

De Werkman | 1921 | | pagina 1