Krik en Krak. HET LAND VAN AELST Nieuwe Belastingen I>e Eveuredige Vertegenwoordiging. Dellige Menschen. Het duur Leven De Kamer. Heeren Kalliolieken dankt de Socialisten. DENDERLEEUW. DQNDEKDAS 9 JUNI 1S21 NUMMER 2S22 49-JAAROANG DE WERKMAN Tolk der Kristene Volkspartij van hst Arrondissement Aalst De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doel 77,,,. t '7.:.Mooldopwtellev Volksvertegenwoordiger. Op voorhand betaalbaar. Pr,,s npr Abonriementprijs per jaar 7,80; par 6 maanden 3,75 tr. Prijs per nummer 0,15 Dj Minister van Financen heeft aangekondigd dat hij onmiddel lijk 500 millioen nieuwe belastin gen moet nebben. Hij heeft deze kleinigheid noodig om in de noodzakelijke uitgaven te voor zien en om ons reeds zoo zeer ge schokt krediet niet meer te ver slechten, met nog opnieuw te moeten ontleenen. Hij wil, zegde hij, zoodra mo gelijk komen tot gezonde toestan den, met niet meer uit te geven dan er ontvangen wordt. Dat hij met 500 millioen nog niet zal rond komen, om de twee -eindjes aan elkaar ie knoopen, willen wij graag gelooven. Maar waar wil hij ze halen In eerste plaats stelt hij voor een verhooging op de registratie, de over- en inschrijving, de sue cessie- en de zegelrechten. Nu deze rechten zijn nog niet al te zeer verhoogd. Er kan hier wel iets gevonden worden» zonder dat de bevolking al te zeer aan 't kee- len gaat. Verder een belasting op het huisraad. Daaronder is te ver staan, de stoffeering, de wapens, de wijnen, de boeken, schilderijen en verder alle roerende goederen. De belasting bedraagt 5,00 fr. per duizend trank op de waarde. Van de aangegeven waarde wordt 3000 fr. per gezin en 1000 fr per kind of ten laste komend persoon, voor het hoofd van het gezin ontslagen van belasting. We kunnen dat gerust eene de mocratische belasting noemen. Verders een taks op de wed denschappen der paardenkoersen. Deze taks zal 10 per cent bedra gen Van J-' verwedde sommen Nu die geld ovuf heeft om te spe len, mag wel wat betalen. Eene andere belasting van 200 millioen die het werkvolk en klei nen burger het meest zal treffen, is deze men wil een taks heffen van een per honderd op het za kenciifer, in andere woorden, de handelaar zal op alle verkoop een ton honderd betalen. Op het eerste zicht heeft die taks zulk een onschuldig voorko men als het maar kan De werk lieden zijn geen handelaars, heb^ ben dus niets te verkoopen. Dat is waar. Maar zij hebben groote ge zinnen en hebben dus veel klee deren, schoenen enz. te koopen. Zij zullen dus op alle aankoopen voortaan, onrechtstreeks zoo wat acht of tien ten honderd meer te betalen hebben. Nemen wij een voorbeeld hen groothandelaar verkoopt aan een tusschenhandelaar huiden en be taalt een per honderd deze ver koopt ze aan de leerlooiers, die betalen een ten honderd de leer looier verkoopt aan den schoenfa brikant, deze betaalt ook een ten honderd de schpenfabrikant ver koopt aan den winkelier, deze be taalt ook nog eens een ten hon derd. Nemen wij nu de gewone za- kengang, dat al die tusschenper- sonen er wat bij doen, en dan mogen wij zeggen dat voor veel artikels de verbruiker, deze die bij den winkelier komt koopen, niet één maar tien ten honderd zal meer te betalen hebben. Spreekt met een winkelier, hij zal u zeggen dat zijn verkoop voor negentig ten honderd aan werk- volk is. Dus mag men zeggen dat de 200 Millioen nieuwe lasten, door dien taks voortkomende, voor de staatskas, zal 180 millioen door werkliedenen kleine burgers zal betaald worden. Men kan deze belasting gerust noemen De Be lasting op de kroostrijke gezinnen. Deze taks zal ook nog andere gevolgen hebben. Eerstens voor den kleinen fabri kant, die niet uit eerste hand zijn grondstoffen kan koopen, omdat lij min kapitaal krachtig is dan degrooten. Hetzelfde voor den kleinen win kelier hoe meer tusschen-hande- laars, hoe meer taks er bij komt. Uitkomst der belasting Onmo gelijke concurrentie tegen de grooten, verdwijning der kleine burgerij en der kroostrijke arbei dersgezinnen. We komen in de naaste toe komst op dit belangrijk punt terug. Slechts eenmaal werd de evenredige vertegenwoordiging naar het stelsel Van de Walle toegepast voor de wetgevende verkiezingen en reeds zijn de machtgroe- pen van de Kamer er op uit, die hervor ming den nek om te wringen. Het zijn drie katholieken en drie soci alisten welke die afschaffing voorstellen. En weet ge wat die heeren aanhalen om de evenredige vertegenwoo diging den kop in te slaan Ten eerste, de even^dige vertegen woordiging werd zonder geestdrift aan genomen. Ten tweede, de uitslagen hebben de hervorming niet gevestigd. Ten derde, de heer Ligy heeft zich in het Senaat tegen de Itjstengroepcering voor de gemeentelijke verkiezingen ver klaard, zonder eeulge tegenspraak Ten vierde, kiezers hebben door de apperenteerin^ personen gekozen die ze niet wenschten gekozen te zien. Ten vijfde, de kiesverrichtingen zijn overd'even ingewikkeld. En met zulke argumenten komen die menschen aantrippelen om de groote de- mokntische hervorming, die even de vuurproef heeft ondergaan, weer neer te krijgen. Die heeren betwisten de rechtvaardig heid van de evemedige vertegenwoordi ging- De ware reden Zij zien er voordeel bij, noch min, noch meer. Dat iets eerlijk en rechtvaardig is, is wel de minste van hun bekommernissen, van den oogenblik dat die eerlijkheid en die rechtvaardigheid schaadt aan hun partij, kijken ze naar niets meer heen om het weg te moffelen. Zij zijn de groote partijen zij hebben door de onderv-nding geleerd dat de evenredige vertegenwoordiging hun ze tels heeft doen verliezen en in een nabije toekomst nog zetels kosten kan en daar om hebben ze er hun wetsvoorslel op gevonden. Reeds protesteerde de liberale groep der Kamer tegen dit ongehoord geknoei. Wij zijn stellig overtuigd dat alwle eerlijk demokratisch denkt zijn protest bij dat der liberale gekozenen voegen zal. En de woekeraars woekeren voort on gestraft. De wollen kleerstoffen gaan te rug naar den prijs van 19. Hetvleesch blijft even duur, hoewel de beesten afsloegen. Het brood staat tegen zijn woekerprijs te koopen. De meubelen klommen hoewel het hout minder duur is. Eieren, aardappelen zijn ongelooflijk duur. Het fruit hoewel gelukt - staat tegen ongelooflijke prijzen. En niemand treed op om de wolven, de hatelijke geldwolven, in klemmen en ijzers te vangen. Die willen kunnen nieten die kunnen willen niet Dat is het spijtigste van de historie. In- tusschen gaan vele menschen voort met op oreden voet te leven en zien niet in, dat sombere dagen nakend zijn. Dansza len, kinema's, koersen, sport, duivenspe- len, alle hande kansspelen hebben nooit beter dagen gekend als thans. De zedelijkheid van ons volk lijdt zwaar onder alle die dingen. Hoe zullen ons menschen zich houden als het onvermijdelijke, de bankroet, er wezen zal Dat is te bezien En ware het niet best den toestand niet te verbloemen en ons volk voor te te bereiden op het droef en vreeselijk verschiet De Sodomieten beterden zich niet zou ons volk goed ingelicht niet te redden zijn Laat ons hopen tegen alle hopen in P. Denderman De index-nummers zijn gedaald. On middellijk wordt overal gebiuik van die daling gemaakt om de duurtetoeslagen van beambten en werklui te verminderen. Wij begrijpen best dat er gespaard en bezuinigd moet worden. Wij begrijpen dat de openbare bestu ren er naar streven de uitgaven in te krimpen. Maar ach 't Zijn weerom de kiemen die 't gaan bekoopen. Immers wie heeft geen duurtetoeslagen of voor wie zijn ze maar een miniem deel van hun wedde Voor Je groote kooien. Wie kan ze niet missen De kleinen. Daarom gelooven we dat de index nummers niet door kleine beambten maar door groote cheffen worden gemaakt. De werkloosheid neemt toe. Van 17 Mel tot 1 Juni werd er 14 millioen voor de werkloozen uitbetaald. De heer Wauters zoo toch werdt ver teld vroeg 5 millioen meer. Minister Theunis weigerde vlak af en wat te voor zien is, gebeurt of zal gebeuren de werk lozensteun zal moeten verminderd wor den. Het land - zei een bekwaam staats man kan dien verschrikkelijken last niet dragen 1 Elk weet dat op den vooravond van de kiezing groote vieren met pek werden geborsteld op de woning van mevrouw- weduwe Daens Ook andere gebouwen, vensterluiken, schutsels werden, aldus.be.- 'morst Wat weinigen wisten was dat die kunstschilders betrapt werden als ze dezelfde 4 gingen schilderen op het boek van Dirk Martens. Mevrouw Daens sch-eef een klacht naar den heer Politiekommissaris. Die klacht bleef zonder gevolg, Een tweede schrijven werd gestuurd naar den heer Prokureurdes Koriings dan werd een schamel onderzoek geopend dat alleen daar op neerkwam dat mevrouw Daens een onvoorzichtigheid had bedreven 1?.. Verleden week in den nacht wa ren eenige kerels bezig aan het huis van mevrouw Daens 1 De geburen werden wakker en keken... Zij dachten met die ven te doen te hebben en gaven alarm. De "achthelden namen de vlucht door de geburen achternagezet. Op 't pleintje ech ter stond een agent die de menschen ge ruststelde. De gewaande dieven waren de persoontjes o zulke lieve mensch- jes die het begane kwaad moesten herstellen de vieren uitvagen en de "°- vels herschilderen. De vuilhaards die dat proper werk ver richtten zijn gekend, 't Zijn geen arme, onweterde drommels, die in de koorts van den politieken strijd zoo'n onhebbe lijkheid uithaalden dat zouden we nog kunnen vergeven en vergeten. Neen, *t zijn rijke katholieken, uit de hooge katholieke wereld, welke die boeven streek in den nacht hebben uitgehaald Wel was er gezeid geweest, en lichtge- loovige sukkelaars hadden er om geglim lacht en geknikt, dat de Demokraten zei ven, die smeerpoetserij als kiestruk hadden bedreven. Wat is er nu van die vertellers en van dis leugens?. Wij eischen al'een maar dat de boos doeners vervolgd en gestraft worden. Wij willen dat de politie hnar plicht doe niets min, niets meer. Zij d e, omdat het hier rijken en katho lieken geldt niet deden wat er te doen was, rullen de verantwoordelijkheid van dat verzuim te dragen hebben. Wij komen op die erge zaak wel terug! zetels, de Kristen Democraten een en de liberalen een en de uitsluiting der Kathoiieken. Wij bedankten ér voor, wij doen niet I mede om aan de eerzucht van de heeren socialis'en voldoening te schenken, ten koste der rechtvaardigheid, die zeker het I belang niet is der inwoners, nog de wil der kieners en nog veel min rechtvaardig. De anti klerikale meerderheid moet be- sturen, zeggen zij, maar zeven en twee is maar negen, jongens, wij wenschen niet in rekening te komen als anti-kleri- j kaal, waaronder enkel papenvreterij ver- scholen ligt. Neen, wij zijn Christen De mocraat, dus noch klerikaal, noch anti klerikaal. Rare kerels, zegt ge van ons. Dwaze kerels, zeggen uwe vrienden de sociallisten van elders van u, die om wille van hun persoontje, op avonturen aansturen, waar de partij noch het alge meen belang bij te winnen heeft. Wat denkt u van de socialisten van Vil voorde Daar zijn 6 socialisten, 5 katho lieken en 4 liberalen verkozen, daar is dus een echte anti klerikale meerderheid. Welnu, socialisten en katholieken zijn daar overeengekomen en gezel Gelders zal daar burgemeester zijn. Wat denkt u van Gent, wenschen uwe vrienden daar ook geen overeenkomst met katholieken en liberalen En in Me- chelen en in Antwerpen wenschen de socialisten en katholieken overeen te ko men met de liberalen. Hierin Aalst, zegt gij, wil niemand van ons voorstel: alle partijens in het bestuur. Eerstens de katholieken hebben zich daarover nog niet officieel uit gesproken, de liberalen evenmin. Wat uwe partij aangaat, die sprak er zich over uit vooraleer het voorstel bestond, en wij kunnen er bijvoegen dat niet alle socia listen op hetzelfde standpunt staan. Er zijn er ook die zeggen, zooals wij, dat men met drie schepenen ook de meerder heid heeft in den raad, dat deze zich zouden kunnen t'akkoord stellen over verschillige punten en ze doorvoeren zon der de katholieken, alhoewel ze ook deel makelt van Ref'Schepencollege. Dat men de vertegenwoordigers aller partijen kan brengen in Hospiciën, Wel- dadigheidsbestuien, Teekenschool, Mu ziekschool, enz., in een woord, dat ge zien de meerderheid in het schepencolle- gie Demokratisch is, alles kan gedaan worden wat in het belang is der in woners. Maar neen, al dat schoone, goede en rechtvaardige wordt door uwe ikzuchtige drijverijen onmogelijk gemaaktgij wilt wraak, zegt ge wij willen rechtvaardig heid. Meer dan iemand zouden wij kunnen op wraak zinnen, om die voldoening te smaken, zullen wij nooit de belangen der inwoners slachtofferen. Het algemeen belang onzer stad is, dat elk medewerke aan haren bloei en voor uitgang, tot welzijn van dezen die ons geroepen hebben, op 24 April, tot het behartigen hunner belangen, zoo denken wij er over. Denkt gij anders, stelt gij uwe wraak voor af, goed zoo. Maar denk dan niet dat gij aan het oordeel der bevolking zult ontsnappen. Wij zullen hen voorlichten en u ont maskeren. Ge hebt te kiezen tusschen uw per- soonlijk belang of hel algemeen belang. Donderdag- voormiddag 2 Juni. De regeering vraagt een bagatelletje van 250 millioen om in den vreemde onze waren te helpen verkoopen. Honderden likken zich reeds de vinge ren af om iets of wat te hebben van zoo'n lekker brokje. A'len zijn het roerend eens I 's Namiddags wordt de begrooting besproken van buitenlandsche za ken. Alles gaat goed. De bespreking der begrooting van Kunsten en Wetenschappen wordt begon nen. Uw slag is gewonnen, de stad Aalst zal waarschijnlijk bestuurd worden do^r een zuiver Katho'iek Schepencollegie of Ka pellekensbestuur. Wij, Kristen Democraten, waren door de Socialisten gevraagd, om nogmaa's met hen te vergaderen. Wij zijn er heen gegaan met de meeninü de socialisten zijn tot gezonde gedachten gekomen, zij zien af van hun heerschzuchtige plannen. Best zoo, in het belang der inwoners, nu krijgen wij een onpartijdig bestuur, sa mengesteld door alle partijen. Wij nebben ons bedrogen, de socialis ten blijven op huT standpunt Aan ons het burgemeesterschap en twee schepen- Dinsdag 31 Mei. Een weder als staal, een lucht als lood blazen is sche ring en inslag, 't Gaat er over het referen dum. 't Is te hooren en te zien dat het re ferendum er niet zal doorgaan. De demo- kr tische Kamer is nog niet gewonnen voor d e democratische hervorming en 't zal jammer zijn. Als 't 5 ure is, is de kamer omtrent leeggeloopen. Woensdag 1 Juni. Oefwat is het warm en droeg Te 2 u.3om. wordt de zitting geopend ik zie dat er gekomen zijn om tegen het referendum te stemmen, menschen die niets van de besprekingen hebben gehoord en nu den doorslag zul len geven. Voorstel Lemonier: zuiver algemeen stemrecht verworpen. Amendement Heyman, anti democra tisch, haalt maar 19 stemmen op; er zijn 141 stemmen. Voorstel Mechelinck- Troclet en c.s., verworpen 't Is er mee uit 1 Bespreking der wet op goedkoope wo ningen. De regeering wil zich stellen in de plaats der gemee'ten die in deze zaak hun plicht niet begrijpen. De reactionai ren zijn er tegen 't is verstaanbaar. Er moet nog wat veranderd worden en toekomende week zal men stemmen. De wet op den achturigen arbeid die door den senaat werd gewijzigd komt voor de pinnen, 't Gaat kalmpjes de sccialisten stuiven niet op I Wat mag dat zijn. Vrijdag 3 Juni. Eerst gaat het over de goedkeuring der artikelen van de be grooting van BiDnenlandsche Zaken. Dan wordt de begrooting van Weten schappen en Kunsten aangevat. Minister Destiée verdedigt zijn budjet. Op het ka pittel der hulp-opzieners wordt hij heftig door de katholieken onderbroken de socialisten roepen tegen en 't spel is op den wagen. Stillekens aan gaat elk weg en als Ozeray een Waal aan het woord komt, zijn we nog met acht, ik laat de zeven anderen op mijn beurt ln den steek 1 Toekomende week Donderdag en Vrij dag voortzetting. Krik. Mijn groeten, Krak. Krak. Van's gelijkeo, Krik. Krik. Geen nieuws. Krak. Wel ja, oud nieuws. Geknoei! Krik. Waorover Krak. De Vlomse kermis Krik. Slecht gezeid, goddorie Krak. De Vlomse kermis por tiree le flaman sur dés boteiljes Krik. Verdomd wa wil da zeggen? Krak. Dat Dat wil zeggen om de snullen op flesschen te trekken. Krik. Welke snullen Kra k_De Aalstenaars.. Krik. Bedankt I Krak. Kom, kom... Passeerde jaar al Fransch De menschen lachten er om en spotten Een vlomse kermis in 't frans. Was 't niet waar Krik. Bij menziele Ja 't Krak. Vlaamse kermis omdat ze Vlaamsche centen moeten hebben. Krik. Al die snebben, al die tep- pens, al dat chik gedoe van Jan-mijn- botten, al fransch Vlomse kermis I... Krak. En die 't inrichten schamen zich hun schoon vlaamsch I... Krik. Doen ons mannen nie mee Krak. Die zijn er nie bij gevraagd. Krik. Wel hoe Krak. Neen, neen Krik. Ons mannen zijn geen Vla mingen Krak. Neen, geen goeie 1 Krik. Mensch, wie hou mij tegen Krak. Ne goeie Vlaming praat liefst Fransch. Krik. Kerdjeen I Maar ge spot. Dus de Kristen Demokraten zijn niet uitge- noodigd Krok. Neen behalve de dochters van onzen Volksvertegenwoordiger. Krik. En die hebben bedankt voof de... hoe zou 'k zeggen... Krak. Voor 't affront Krik. Just!... Krak. Weet ge wat Krik. Wij zijn niet gevraagd dus, wij zijn er niet bij vandoen, en wij weten van niets Krak. En nochtans, ons mannen hadden een mooi plan 't zou iets puiks geweest zijn Krik. Voor later... Krak. Uitgesteld. Krik. En uitgesteld is niet verloren. Krak. Dat zeg ik met u. Krik. Mijn groeten, Krak. Krak Van's gelijken, Krik. Krikkrak I Op Zondag 19 Juni heeft de Kruisinhuldiging plaats op het graf van wijlen JUDO DE BRUYN rustend Spoorwegbediende, lid van het Nationaal Syndikaat en medestichter van Samenwerkende Maatschappij De Verbroedering Muziek, Tooneel en van den Ou derlingen Bijst Help U Zelve Al de vrienden en Kennissen worden hiermede uitgenoodigd.om deze plechtigheid bij te wonen. Plaatst uwe Annoncen in ons Blad, het meest verspreide week blad der gansche streek.

De Werkman | 1921 | | pagina 1