li JULI. - VLAAMSCHE NATIONALE HOOGDAG HET LAND VAN AELST Aalst viert den Gulden Sporenzege op Zondag 1 i Juli 19-1 (Kermis). He Kern van dit feest, ter dier gelegenheid ingericht, is de BETOOGING rond 4 uur, waaraan elke Demokraat en elke Vlaming van Stad en Buiten dient mede te werken. Be Aldeeliugen der Gemeenten worden verzocht in groep met Muzieken, Vaandels en Kartels deel te nemen aan den optocht. Woeste Werkloozensteun. Waarom ik zweeg Casper Van Zevencote. Een goed Besluit. LHet Schepenkollegie -Je Attlst. Een onbehendige streek Paiiijvergaderiug. DONDERDAG 23 JUNI 1921 NUMMER 2524 49-JAARGANG KMAK j Tolk der Kristene 1 Arrondissement Aalst De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ohs Doel stichter PIETEK i>AEl*ïSHoofdopsteller k.-L.Vahi op dehi Bosch, Volksvertegenwoordiger. Prijs per nummer 0,16 Abonnementprijs per jaar 7,SO; per maanden 3,75 fr. Op voorhand betaalbaar. Staatsminister Woeste heeft ver leden Dinsdag i4 Juni in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers weerom eens getoond dat hij een demokraat is van het zuiverste water. In de begrooting van het mints terie van financiën sprak de oude man, die overigens over alles en nag wat weet te praten, over de noodzakelijke besparingen die in alle ministeriën te doen zijn. Tot daar was zijn redevoering goed en hetzeer welzijner po litieke vrienden onderstreepten zijn bedoelingen. En opeens brengt hem zijn veelbespraaktheid op het werk loozenfonds. Er zijn misbruiken, zegt de ouwe man, en elk klaagt er over. Ik begrijp zeer wel, zegt hij, dat men na den wapenstilstand de werkloozen steunde, maar e; zijn nu heel wat lieden die van de werkloosheid een stiel maken. Overal moet het werk hernomen worden, bevestigt Woeste. Men mag de'luiheid niet aanmoedigen. Men moet dus de misbruiken bekampen en de toelagen van lie verlee!" "erminderen instede van prentten te betalen aan de ledig heid Als de galachtige staatsminister sprak ging een lawaai op dat hoo- ren en zien vergingen. De socia listen riepen en tierden om prijs en te vergeefs deed de Voorzitter al wat mogelijk was om de orde te herstellen en om de socialen te kalmeeren. Rechts zweeg elk. Men was er overtuigd dat heer Woeste weerom iets had gezegd dat de palen van het eerlijke verre te buiten ging. 't Kan niet betwist worden dat er misbruiken bestaan en onrecht vaardigheden gebeuren. Misbruiken! elk kent er. Ieder weet dat er personen zijn die wer ken en gaan teekenen men noemt er zulken overalmaar elk kent den dief en gaat zijns weegs zon der er naar heen te kijken. Er zijn patroons die aan hun werkvolk den lijd geven om als werkloozen gaan te teekenen. En dan, zijn er geen huisgezin nen waar geen kinderen zijn, de man een hoog dagloon verdient en de vrouw als werklooze haar geld ophaalt Dat al zijn zware misbruiken, die ten hevigste dienden bekampt omdat ze het goede recht vermin deren van degenen die gesteund en geholpen moeten worden. Maar geeft de Staat zelf niet het voorbeeld van hooge onrechtvaar digheid Een werklooze van Bambrugge trekt geen centiem, omdat de ge meenteraad van 1911 tusschen de zaken niet komen wil. Waarom wordt die man niet gesteund Is zijn recht minder Fs zijn nood lichter Zijn de vrouw en de kindertjes minder Belg dan die der steden Is mi lister Waulers minder de vader (roode stijl) der werkloozen van den buiten dan van de werk loozen van de steden Ziedaar wat er eigenlijk over de werkloozensteun hoeft gezegd te worden. Er is geen werk roepen de heeren der uiterste linkerzijde. Och kom, er is werk in over vloed. Of moeten er geen nieuwe wo ningen worden gebouwd Kunnen de ongezonde stadswij ken en gronden niet verbeterd worden Kunnen geen nieuwe straten en lanen worden gemaakt Kunnen de slechte steenwegen en straten niet goed gemaakt De waterloopen gekuischt, ver diept, verbreed nieuwe gebou wen opgericht, enz. Laat de tuenschen werken voor het geld dat ze ontvangen. Lokt vooral de jeugd van 14 tot 20 jaar naar adultenscholen, leer gangen, lezingen, voorstellingen, voordrachten. Houdt ze allen bezig, ernstig, liefderijk, maar werp ze i iet, gij, Staat, vrijwillig en met licht ge moed in de armer van 't onzalige nietsdoen 1... L. Van op den Bosch. Dezer dagen vroeg me een vriend Hoe komt het dat Casper van Zevercote zoolang zwijgt Ik antwoordde in een brief het vol gende Beste Vriend, Waarom ik zoolang zweeg, vraagt ge. Ik deed het opzettelijk, 't Is na de kie zingen zoo een roes geweest van vreugd en leest, 't is nog niet heelemaal voorbij, en wat ik zeggen wilde past misschien min bij een feestprogramma. Daarom wilde ik eerst dat programma te i einde laten loopen. 't Is vreugd geweest en feest op al de dorpen waar we zegepraalden. En niet ten onrechte... Zoo lange jaren zware strijd gestreden, zooveel onrecht, ver volging en wraak onderstaan, en nu... zooveel pogen - edel pogen al met eens bekroond... Bij zoo iets kan het menschelijk hart niet stil blijven, een juichkreet ontsnapt de ziel en bij vele oude strijders rolden tranen van geluk over de wangen... En daarom Goed heil in uwe feest- iering l Doch als ik nog een woord schrijf, is dat een woord wat geen feest meer is. 't Kan niet immer feest zijn, als men ge roepen is te arbeiden. En ik wilde van arbeid spreken... groote, geweldige arbeid, waartoe de tij den vervuld zijn. Ein 'elijk zijn wij in staat gesteld iets voorttebrengen, iets te vervullen, iets te scheppen, aanvang te maken met de eerste begrippen der Kristen Demokratie. En dat is GEEN feest meer 1 Dat is arbeid We hebben aan 't volk veel vesproken in hoofdzaak GERECHTIGHEID LIEFDE, VERBROEDERING. We heb ben gezegd dat ONZE politiek iets meer beduidde dan die van anderen. Het uur is geslagen daarvan bewijs te leveren. A l'ceuvre Aan den arbeid 1 Ieder gemeente, waar wij het bewind verove'den, moet gemaakt worden als eene modH-gemeente, die uitblinkt boven de anderen, ais een ster in den nacht. Eerst wilde ik lv-t feest in al zijne heer lijkheid laten voorbijgaan. Daarom, beste vriend, heb ik zoolang gezwegen. Maar nu is gekomen de groo te uur van d n arbeid Laat ons dat samen bedenken. Uw trouwe Casper. NOG EEN REGELKE DAARBIJ. De oude wereld stort in. Laat de heerschers, de ikzuchtingen. de materia liften, de boozen nog strijden en kampen om zijn behoud, dag na dag bespeurt de ziener waar het heengaat. Te veel egoïsme, boosheid, geweld, onrecht en schuld, heeft zich in den schoot der maatschappij opgehoopt. Handenwringend smeekt men ten he mel om 't gevaar eener Boljevistische revolutie af te weren... En de.kortzich- tigen zien noch voelen dat we reeds te midden in de grootste wereldrevolutie staan, waarbij het gaat op leven of dood, voor de vernieuwing of den ondergang Thans, in deze geweldige uur van be slissing heeft de nrensch groote aanvoer ders noodig Kristen Demokraten, Ik zeg u Noch Foch Noch Ludendorf Noch Lenin GIJ zult aanvoeren in Vlaanderen Uw ideaal uw waarlijk diep gevoeld, onge hu-cneld Kristen Demokr-itisch ideaal brengt redding, brengt den nieuwen dag over ons. De hand aan den ploeg. Gij, die geroe pen zijt te arbeiden Trekt de vore door den vuilen akker en ploegt het onkruid onder... diep... diep... en za.-it UW /.aad in de jonge, versch ri kende aarde I Hervormen 1... Hervo'men, is 't heete woord dat dondert over daken en torens. at diep indr ngt in de harten der lijden den en de bloedende-.vonden heelt... dat de zielen der onterfden uit den doods laap oproept... Nu geen kunnen we meer, geen willen we meer, geen «zouden we?» meer... Weg de zwakheid I Weg de laf heid 1 Wij ZIJN Wij zijn de aanvoer derswij staan in de revolutie en icheppen het nieuwe geslacht wij zijn de verrijzeniswij zijn de verrezenenI Als wij uit onze daden geene nieuwe bronnen boren om d'aaide te lesschen, als wij de vonken niet aanblazen tot een groot-vuur, dat de dat en branden en het ijs smelt, als wij het WOORD niet tot VLEESCH maken en den grafsteen af wentelen van 't graf der menschheid, dan gaan we ten gronde, dan is onze daad niets I Maar watop wie wac ten we nog Niemand is boven ons 1 Wat draalt ge nog en kijkt uit welk gewest het daglicht gloort WIJ zijn het DaglichtWIJ zijn de nieuwe TijdWIJ zijn de nieuwe MenschWIJ zijn de nieuwe Staat...WIJ zijn de nieuwe Wereld111 Wat draalt ge nóg Er komt mets er komt niemand... ter-zij Wij zelf 1 WIJ moeten komenwij ZIJN gekomenstaan hieren vangen aan te ploegen onze eerste vore Elk weet op welke oneerlijke wijze het noofdbureel de lijst onzer vrienden kan didaten der gemeentekiezing te Borstbe- ke van de hand wees. Op aanraden van volksvertegenwoordiger Van op den Bosch werd beroep aangeteekend 't volgende besluit is gevallen Gemeenteverkiezingen 1921. Borst- beke. Hervorming van eene beslis singvan de bestendige deputatie des provincieraads van Oost- Vlaanderen. ALBERT Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toekomenden, Heil. Gezien de beslissi'g, in dato 20 Mei 1921, waarbij de bestendige deputatie.des provincieraads van Oost-Vlaanderen, de kies errichtingen welke te Borstbeke, de lo April 1921, plaats hadden, nietig- verklaard heeft Gezien het verhaal, den 21 Mei 1921, door den provinciegouverneur tegen deze beslissing genomen Aangezien de door de bestendige depu tatie genomen beslissing berust op het feit dat het kiesbureel de akte van voor dracht houdende de kandidaturen Goer s' ns en cons< orten ten onrechte van de hand gelezen heeft, om de eenige reden naderhand ae kandidaten van den eenige andere voorgedragen lijst als zonder strijd gekozen uitgeroepen heeft Aangezien het een bestendige recht spraak is dat, wanneer de akte van voor dracht niet gedagteekend is, dit het van de handwijzen dezer akte niet kan recht vaardigen, het afgeven der lijst binnen den vastgestelden tijd aan den voorzitter van het bureel, en het afleveren door de zen van het ontvangstbewijs van neder- legging aan het voordragen alsmede aan het aannemen eenen zekeren datum ge ven welke niet kan betwist worden Aangezien, bijgevolg, wanneer de be- slssmg van de bestendige deputatie des p ovincieratds van Oost Vlaanderen ge rechtvaardigd is voor zoove-. 1 zij de ver richtingen van het kiesbureel van Borst beke van 10 April 1921 nietig verklaard, oeze beslissing niet kan gehandhaafd worden voor zooveel zij, bij het bevelen van nieuwe verkiezingen, de keus der kiezers beperkt tot de kandidaten alleen die den 9 April 192 L voorgedragen wer den Aengezien het eene gevestigde recht spraak is, dat, wanneer bij toepassing van artikel 71 der samengeordende wet ten op de gemeenteverkiezingen, er over gegaan wordt tot nieuwe verkiezingen, al de kiesverrichtingen daarin begrepen hei voordragen van kandidaten en het aan stellen van getuigen, moeten herbegon nen worden Herzien op dit puntje beweegredenen vari het koninklijk besluit van 31 Decem ber 1895, afgekondigd in den Moniteur (Staatsblad) van 8 Januari volgend, het welk uitspraak ioet over de verkiezingen van Morlanwelz Aangezien deze beweegredenen niets van hare kracht verloren hebben tenge volge der aan het gemeentekiesstelsel gebrachte wijzigingen Op voorstel van Onzen Eersten Minis ter, Minister van Binnenlandsche Zaken, Wij hebben besloten en Wij besluiten Artikel 1. Bevengeme de beslissing van de bestendige deputatie des provincie raads van Oost-Vlaanderen wordt ge wijzigd. De kiesverrichtingen welke te Borstbe ke gedaan werden worden nietig ver klaard. Artikel 2. De gemeentekiezers van Borstbeke zullen op eenen Zondag, krach tens eene beslissing van den gemeente raad, bijeengeroepen worden ten einde over te gaan tot de verkiezingen voor de algeheele hernieuwing van gezegden raad. Voor deze nieuwe verrichtingen zal er te werk gegaan worden overeenkomstig de bepalingen van artikelen 16 en vol gende der samengeordende wetten op de gemeenteverkiezingen. Artikel 3. Onze Eerste Minister, Minis ter van Binnenlai.dsche Zaken, is belast met de uitvoering van dit besluit. Gegeven te Brussel, den 13 Juni 1921. ALBERT. Van 's Konings wege De Eerste Minister, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, H. Carton de Wiart. stadhuis gehouden, waar alle gekozenen aanwezig waren. De katholieken vroegen naar de voorstellen van de socialisten, die beweerden er geene te hebben. De socialisten vroegen ze aan de katholieken deze ook beweerden er geene te hebben. Beiden zegden geen mandaat te hebben, ze waren dus gekomen om te luisteren. De waarheid is dat ze er alle twee,katho lieken en socialisten, op zak hadden, maar er niet durfden mee boven komen. Zeker, zij maken zich belachelijk zij voelen beiden dat ons voorstel de goed keuring der overgroote meerderheid van de bevolking heeft, omdat het eerlijk en rechtvaardig is en rekening houdt met den wil der kiezers uitgedrukt op 24 April. Wat ons betreft, wij wachten op de eerstkomende vergadering, daar zullen wij klaren wijn doen schenken, het moet nu genoeg zijn met rond den pot te draaien, wij willen dat ze zich over ons voorstel uitspreken, dat ze met hun voor stellen rond uitkomen. Wij willen niet naar de aanstellingszitting, zonder dat we onze paitijgenooten kunnen raadple gen, om te weten wat ons te doen staat, zoo er geen voorafgaande overeenkomst is. Wij willen het de katholieken en so cialisten nog eens op het hart drukken speel niet met vuur, want ge zoudt u kun nen verbranden. Op die vergadering hebben katholieken r. sc cialisten laten hooren dat, zoo het tot eene overeenkomst komt, zij zullen vooi waarden stellen. Wij ook, heeren, zullen voorwaarden stellen, en deze zullen niet malsch zijn, beeldt u maar niet in dat het bij ons gaat om een schepenzetel. Wij kunnen het ge makkelijk stellen zonder dezen, alleenlijk om het goede welke wij ons voorstellen te doen en omdat wij er recht toe hebben, eischen wij één schepenzetel, niets meer dan ons toekomt. Als alle partijen met die gedachten naar de vergadering komen, dan zal er goed werk verricht worden en kunnen de handen aan 't werk geslagen worden tot welzijn der inwoners van de stad Aalst. Het gaat er niet vlot van stapel mede Katholieken en socialisten hebben te veel hun partijbelangen in d'oogen, de rest is volgens die heeren bijzaak. Beiden willen zij overheerschen ze vinden ons voorstel wel goed, maar niet voordeelig genoeg voor hun persoontje. Dit was de i indruk die ons telkens bij bleef na elke vergadering met die heeren. Z o kregen we op de laatste vergadering in de zaal Wellekens, op Maandag 6 'e- zer, van wege de socialisten een voorstel dat aan het ongelooflijke grensde. Waar die menschen die verwaandhe'd halen, is mij een raadsel. Wat dunkt van zich zelf toch een van de twee Zij stu ren aan om alle samenwerking onmoge lijk te maken met hun dwaze voorstellen dat ook hebben wij hun oogenblikkelijk doen opmerken, er hun opgewezeo dat dit niet de wensch, noch het belang der Inwoners was, maar oorzaak zou zijn dat verdere onderhandelingen zouden onmo gelijk zijn. We hadden dan ook weinig verwacht Het komiteit der Gulden Sporenfeesten had een uitnoodiging gestuurd aan de verschillende maatschappijen der stad, om hun hulp te vragen bij 't vieren van den Elfden Juli. De oorlogsinvalieden hebben op de beleefde uitnoodiging geantwoord dat hun statuten hun verbieden deel te nemen aan POLITIEKE BETOOGINGEN Wat heeft de politiek daarin te zien Wat had de politiek te zien in de Vlaamsche kermis ten voordeele van de oorlogsinvalieden Er zijn i:i Vlaanderen 45 percent inva- lieden te veel. ZIJ zijn dus slachtoffers van 't hatelijk regiem, waaronder Vlaan deren zucht, en ZIJ willen niet mee als 't er om gaat een einde te stellen aan dat vooreeuwsche stelsel, 't Is goed. Op tijd en stond zulien al de ware Vla mingen zich dien brief herinneren I|ullu V.V.. I - ■(,- - «- 1.UMUV" vun "VHIIJi IUWH.III dat deze akte niat gadaktaekend was, an vaa de vergadering Vrijdag laatst op hat BELANGRIJKE Zondag 26 Juni zal er eene belangrijke partijvergadering gehouden worden voor het arrondissement Aalst. Voor het gemak onzer leden en het wellukken, heeft het Bestuur beslist deze vergadering in twee verschillige steden te houden Te N1NOVE, om 9 1/2 uur stipt voor middag (zomertijd), bij P. Van den Abeele, voor de gemeenten van het om liggende. Te AALST, om 3 uur stipt (zomertijd) in het lokaal Volksverheffing voor de gemeenten van het omliggende DAGORDE: I. Toestand van de Gemeenteraden in Aalst en den buiten. II. De aanstaande Kamer-, Senaat- en Provinciale verkiezingen III.11 Juli. Wij durven verhopen dat niet een der aanwezigen, welke verleden keer de ver gaderingen van Aalst en Ninove hebben bijgewoond zal ontbreken. Verder zijn alle partijgenooten, Vrou wen en Mannen, toegelaten. Het Bestuur.

De Werkman | 1921 | | pagina 1