11 JULI. VLAAMSCHE NATIONALE HOOGDAG HET LAND VAN AELST Aalst viert den Gulden Sporenzege op Zondag 10 Juli 19*2 (Kermis). Be Kern van dit leest, ter dier gelegenheid ingericht, is de BETOOGliVG rond 4 uur, waaraan elke Demokraat en elke Vlaming van Stad en Buiten dient mede te werken. l)e Aldeelingen der Gemeenten worden verzocht in groep met Muzieken, Vaandels en Kartels deel te nemen aan den optocht. Oorlogsmisdadigers Be Vergadering 'i van Bonderdag. De Kamer. lie geeslelijke aauhechling van Gezonde Sleuschen. Gebrek aau Brinkwaler Ons btndbouwpraaije. DONDERDAG 30 JUNI 1S81 NUMMER 25Ï5 49-JAARGANG WERKMAN Tolk der Kr est ene Volk*} Arrondissement A< De Waarheid is om Wapen Rechtvaardigheid is ons Doei Stichter PIKTER l> ii.\*Hoofdopsteller K.-L.VM op den Bo«cn, Volksvertegenwoordiger. Abonnementprija per Jaar7,90; per i maanden 9,7S fr; Op voorhand, betaalbaar. Prijs per nummer 0,15 Er is in de laatste dagen heel wat gepraat en geschreven over Ramdohr, de beul van Geeraards- bergen. Itie kerel, behoorend tot de zoogezegde hooge burgerij van Berlijn, had te Geerisbergen man nen, vrouwen en kinderen mis handeld en, om ze tot het beken nen van strafbare feiten te bren gen, aan een afschuwelijk celregiem onderworpen en afge rost dat het schande was. Als dan die personen uitgeput, afgebeuld, zedelijk zwak waren, hadden ze bekend en werden ze veroordeeld tot overdreven straf fen. Twee geneesheereir-van de stad hadden de zieken verpleegd, de wonden verzorgd. Voor het gerechtshof van Leip- zich, loochende Ramdohr, en zijn officieren en kameraden kwamen getuigen van zijn zachtheid en zijn menschelijkheid. De Belgen werden er als be driegers uitgescholden en de kinderen-slachtoffers alS oohjke leugenaars Ramdohr werd er met klank vrijgesproken en kon met opge heven hoofd naar zijn haardstede terugkeeren. Onz™ 'ng'-ering is echter daar mede niet tevreden en zij heeft gelijk De zaak zal voor den Huo geren Raad der Entente worden gebracht en dan zullen ze zien I Wij zijn er volledig in 't ak koord mede dat kerels, schurken als die hartelooze Duilscher, moe ten gekastijd worden maar... er is een maar die medetelt... Honderden van onze Vlaamsche jongens zijn mishandeld geweest door beulen, die geen Duitschers waren, in de bosschen van den Ome, in de kampen van Auvours, Cezembre, Fresnes en elders. Er werd me verteld dat honder den van onze jongens rotten op de kerkhoven van die Fransche gemeenten, die lang nog hadden kunnen leven bij menschelijker behandeling en beter verzorging. Wij stellen die zaken natuurlijk op zijn zachtst voor. De martelaars van de houthak kerskompanieên zouden daar na tuurlijk voorbeelden tot staving kunnen bijvoegen, die een ander idee zouden geven van de toestan den ginder en zouden toelaten dal de gemeene lui een klaarderen kijk hebben zouden op de dingen HIER en DAAR O, zij schreeuwen luide overal over de Duitsche schijnjusticie, er zou wellicht wat anders te hooren zijn zoo de groote sluier werd op gelicht die, door de schuld van velen en van de slachtoffers niet het minst, geworpen is op de dra ma's in de Fransche folterkampen. Daar ook zijn beulen geweest even hatelijk, even laf, even wreed als Ramdhor. Wanneer worden die schurken voor de rechtbanken gedaagd L. Van op den Bosch. HET SCHEPENKOLLEGE. De vtrkozenen der vier politieke par tijen van de sta l vergaderden verleden Donderdag, 23 Juni, nogmaals te Aalst in de zaal der zittingen van den' gemeen teraad. Het werd eerst uitgemaakt dat de groenkruisers geen vrede hebben met ieder voorstel d t een socialist zou bren gen in het schepen kollege. Op dit punt zullen ze onverzettelijk zijn. De heef Moyersoen legt uit dat zij het als geen'gunst aanzien in 't schepenfcol lege te treden zij bedelen geen zetel af. leder van de andere partijen zal mede een zetel hebben. Maar zij hebben voor waarden te stellen. Alle die voorwaarden moeten door de andere partijen aanvaard worden. Die voorwaarden zijn onder veel ande re De kruisen moeten op de doodkoet- sen staan. D.e katholieken zullen scholen bouwen waar het hun belieft en de ge meenteraad zal die scholen aannemen. Al de aangenomen scholen zullen aangeno men blijven. Er zal geen belemmering zijn van stadswege in de ontwikkeling van 't vrij onderwijs. De burgemeester zou burgemeester blijven. De schepenze tel van openbaar onderwijs zou vo^r een hath-'rrfr zijn, es*. D katholieken eischten dus het open baar onderwijs. Zij wisten dat de Kristen Demokraten dien zetel hadden gevraagd voor Volksvertegenwoordiger Van op den Bosch, die 32 jaar onde< wijzer was, waaronder 20 jaar schoolhoofd. Met dien zetel op te vor teren gooiden ze dus eenvoudig de kristen demokraten aan ded ur. Die opvordering was een kaakslag aan M. Van op den Bosch, wiens bevoegd heid in twijfel werd getrokken door Dr Schelfhout. Nog eens flakkert hier de haat op van de ou-pruiken tegen de kristen demokra- tie ze willen ons nog eens een poets spelen, een van die lage poetsen, die ze vroeger ten tijde van hun macht gebruikten tegenover mijnheer Petrus. De tijd van Giktatuur is echter voorhij en of de demokratie zich die poetsen zal laten welgevallen hangt af van den goeien wil van die heeren I van ons landek? zorgde. Er zijn 26 leden aanwezig. De Arwerpenaars Seghers en Van Cauwelaert beweren dat de Lloyd slechte zaken li-ett gedaan, terwijl de anderen het iegr>vergestelde beweren. Wie zal dat ui'maken Heer Van Reinoortel beweert echter dat die maahcha op ij op eenige jaren niet min won dan 13! millioen, voor de oor logsjaren alleen <*8 millioen. 't Schuifelt op mets uit. 's Namiddags wordt de begrooting van Justicie besproke-. De socialistische volksvertegenwoor diger Demblon heeft het over de Cop- i ée's en zegt harde waarheden, die hij mtt drollige gezu dens minder vreeselijk tracht te maken. Na hem leest volksver tegenwoordiger Van Dievoet een lange verhandeling over het regiem der gevan genissen. Er zijn nog 30 aanwezigen. Vrijdag 24 Juni. Behandeling der begrooting van Rechtswezen. Weinig le den zijn aanwezig. De justicie bekoort hen niet. Sprekei Soudan, Berloz, Stan- daert, Bologne, Masson. B irginon... enz. De Kamer loopt stillekens leeg. Te half vijt uur zijn ve nog met 24, twee maal geteld. Minister Van cc Velue volgt eengansch andete methode 'an zijn kollega's. Hij antwooidt na ieder redenaar een teeken dat hij de zaken die zijn beheer betreft k fonds kent. t Is waarlijk leerzaam. Plaatst uwe aankondigen in De Werkman, het meestgelezen blad der streek. Dinsdag 21 Juni. Het weder is koud de lucht betrokken toch regent het niet. In de Kamer komt de bespre king te berde over de begrooting van openbare werken voortzetting. Strauss valt Anseele aan op meer dan onwelvoe- ge'ijke wijze. De minister dient hem van antwoo'd en een heele tijd maakt de Ka mer zich goed bloed. Na de geheime zit ting, waarin een pensioenkas wordt ge sticht voor de wedewen en weezen der volksvertegenwoordigers, dient de minis ter, in den loop der bespreking, Woeste een aftakeling omdat hij Coppieters in 't gedrang heeft gebracht. Dat antwoord bevredigt niemand. De minister beweert dat zelfs boerke Van Brussel met een zending naar Holland werd belast. Goed maar hij vergeet er bij te voegen dat boerke niet werd betaald en op eigen zak teerde. En dat is een enorm verschil. Woensdag 22 Juni. 't Gaat er eerst over de doeningen van het Rekenhof. De heer Buyl die een ferme uitpluizer is, he kelt op vinnige wijze het feit van over de staatsgelden te beschikken, zonder het advies van 't Rekenhof af te wachen. Honderden millioenen werden aldus u-t gegeven. De minister antwoordt nitt. Na een wetsontwerp over het indienen van vragen over schade aangericht door Bel gische troepen wordt overgegaan tot de hervorming der openoare weldadigheid. Een wetsontwerp dat het recht der min derh den van de politieke groepen erkent, bij de vertegenwoording in de besturen van weldadigheid en de godshuizen, wordt aangenomen- Donderdag 23 Juni. De morgenzit ting is nogmaals gewijd aan de ondervrs - ging over de Belgische Lloyd, die gedu- I reide dei eerlog vtor de beveerradiig BELGIË bij FRANKRIJK, ten nieuw gevaar voor den Vlaamschen volksaard. Het Persbureel van het Algemeen Vlaamsch Sekretariaat schrijft ons Vrijdag 17 Juni werd te Brussel door dc heeren L. Bérard, Minister van Open baar O derwijs en Schoone Kunsten, der Fransche Republiek en J. Destrée, Bel gisch minister van Kunsten en Weten schappen, een bestuurlijk akkrord onder teekend waai bij een Fra sch-Belgische kommissie wordt ingesteld, belast met het bestudeeren der middelen om een bestendige samenwerking op geestelijk gebied tusschen Frankrijk en België te bevorderen. De kommissie zal zich in de allereerste plaats bezighouden met het voorbereiden van de uitwisseling van leerkrachten en het gelijkstellen van hoogeschool en andere diploma's. Dit bericht, voor oningewijden mis schien vrij onschuldig, beteekent in wer kelijkheid niets minder dan dat én van Fransche én van officieel Belgische zijde de geestelijke aanhechting van België wordt voorbereid. Iedereen beseft inderdaad dat, binnen onze grenzen, eenzijdige toenadering tot Frankrijk op verstandelijk gebied, als een wapen te ineer zal worden gebruikt, misschien zelfs tegen den wil in van vele helderziende Franschen, om den drang der Vlamingen naar eigen kuituur en ontwikkeling door middel van de eigen taal te onderdrukken. Aan dit ee'ste bericht werd wel is waar nog toegevoegd dar dergelijke onderhan delingen met Luxemburg, Italië, Spanje en Zwitserland worden gevoerd, maar dat het hier alleen om het kultureel ver bord met Frankrijk te doen is zal toch wel niemand durven ontkennen. Geen Vlaming dus of hij kan zich met dat ont werp van intense kultureele wisselwer king niet vereenigen indien geen gelijk aardige en gelijktijdige overeenkomst met Nederland en Engeland wordt getrof fen. Ook op dit gebied moet de meest volstrekte gelijkheid in feite niet alleen worden nagestreefd maar bereikt. Alle Vlaamsche organismen en veree- nlgingen, vau welken aard zij ook mogen zijn, hebben tot plicht zich tegen dezen te verwachten aanslag op onze eigen dommelijkheid ten krachtigste te verzet ten. Men handele voor h-t te laat is, d.w.z. onmiddellijk Met moties en be- toogin. en alleen, alhoewel niet te ver smaden, zullen wij het niet winnen. Alle Vlaamsche kamerleden en senatoren, tot welke partij zij ook mogen behooren, moeten ieder afzonderlijk worden bewerkt en zich uitspreken, opdat het Vlaamsche Volk wete wat het aan hen voor de toe komst hetft. Vlamingen Zelden verkeerde uw volk in grooter gevaar dan nu. Laat u niet in de door sluwe handen gespannen strik ken vangen. De leus weze Geen kultu reel verbond met Frankrijk dat zijn tegenwicht niet vindt in een zelfde ver bond met Nederland. De Moniteur van den 15 Juni kondigt af dat de groote koppen van den Belgiek met de vreemde gele prinsen cn hoog waardigheidsbekleders gegeten hebben. Elk moet weten de wereld door wat die mannen in hun botten hebben gelapt. 't Waren geen pellepatatten met karne- melkpap,geen aardappelen met ajuinsaus, geen kazakskens met natten haring en een handvol kersen ;'.t was andere piper, gebuur. Ze aten dat ze scheel zagen en hun broekbanden moesten lossen ze dron ken dat het hun kin afliep, al die rijke pagadders 1 Ze toosten en dronken op het geluk van hun wederzijdsche landen en volken! En wat ze zeiden was zoo schoon, dat hun stemmen er van trilden, hun borsten er van zwollen en hun oogen vol tranen schoten. Zij spraken van zege en grootheidszin, van glorie en roem, van vrede en wel- itatrct? - - Daarmee is 't volk gediend, denken ze. Och kom, daarmede was eens het volk gediend maar de oorlog is voor bijgegaan als een vreeselijk maaier, een verschrikkeiijke omwoeler en dat alles is weg, bes'aat niet meer. Woorden, zegt het volk, die tellen riet, daden moeten we zien, vrededaden, broe- derwerken, dan eerst krijgt ge ons aan uw ziide. Socialisten zitten met u aan den schit terenden disch, volksjongens die 't volk vergeten, daarmede paait gij of bedotten zij ons niet Duizenden kostte dat eetmaal, genoeg om de ellende van vele arme gezinnen te lenigen, om vele woningen op te bouwen Daar denken ze niet aan de koning evenmin als Evence Coppée die mee aan tafel zat, volgens de Nation En terwijl ze feesten treurt in 't ver woeste Vlaanderen de arme daklooze en wacht'vergeefs naar hulp en steun. Terwijl de champagneflesschen poef ten en de kostelijkste dranken parelden heeft in duizenden gezinnen van vergeten werkloozen de moeder geen bete brood, geen droppeltje melk om haar kinderkens te spijzen. Gelooft ze niet, de grooten van de wereld, als ze van vrede, liefde en recht vaardigheid spreken. Bedriegen doen ze en leugens zijn de woorden van hun mond. Wij klagen over de langdurige droogte en niet zonder reden. Onze huismoeders klagen dat ze geen regenwater hebben om te wasschen. En toch moesten we niet klagen. Waarom Te Kieldrecht, in 't Land van Waas, is er niet alleen geen regenwater, maar zelfs geen pompwaterGeen droppeltje meer I De inwoners moeten het vuile, drab bige water der Schelde gebruiken voor het koken hunner spijzen, het dranken van hun vee, enz. Ieder dag komt in de statie een vat met drinkbaar water toe uit St-Niklaas, voor den Statieoverste en zijn personeel Dan is 't een bidden er. smeeken om een zwe'gske water van kinderkes, vrouwen en grijsaards. En ze paarten de brave ijzerenwegman nen, als broeders... En zoo is 't er fn vele, vele dorpen 1 En toch klagen wij. Volgens een onderzoek ingesteld door een lai dbouwkundige, zou de droogte, indien zij blijft aanhouden, voor den oogst in Vlaanderen zeer erge gevolgen kunnen hebben. De aardappelen zijn zeer klein. Gerst en rogge staan flauw in de magere of zandachtige gronden wordt de rogge wit ei rijpt aiet «eer. Ik wil deze week de aandacht onzer land- en tuinbouwers gaande maken no pens het gevaar dat er bestaat onze appel- boomen te zien verdwijnen zoo niet iedereen, zich ten volle toewijdt, om zijn grootste vijanden met de. meeste kracht dadigheid den onrlog aan te doen. Welke zijn die groote vijanden 1«/ De rupsen. 2e/ De wollige bloediuis. 3e/ De appelbloesemkever. Over de rupsen heb ik U reeds in een voorgaand artikel gesproken en 'k laat 't dan maar liever "zoo om U vandaag wat te praten over de wollige bloediuis. Van waar de naam van wollige bloed iuis. De donker- groenachtige beestjes die onder de schors der boomen en op de wortels den Winter doorbrengen, ontwa ken in Maart, en reeds van in April komen hunne klieren in werking. Die klieren scheiden een zeker vetstof af die weldra door inwerking van warmte en lucht verandert in fijne witte wol. Wrijft men ze dood dan biijft er aan de vingera een soort roodachtig en vettig vocht dat niet slecht op bloed gelijkt. Geen wonder dus dat men ze wollige bloediuis heeft geheeten. Onder die luizen zijn er ge vleugelde en ongevleugelde. Die vliegen kan verhuist dan ook naar andere boo men en op andere boomgaarden. 't Zijn lastige gasten Oud on jong wordt cr door aangetast. Zij zijn het die oorzaak zijn, in vele gevallen van den kanker onzer appelboomen. Bestrijdt ze dus en des Winters_en des Zomers. In den Winter de boomstammen en groote takken bestrijken met dunne kalk- pap gemengeld met petrolie of creoline. In den Zomer over strijken met zuring- of zurkelbladeren, met aangelengde petrolie of ook nog met lijnzaadolie. In groote boomgaarden dient er dage lijks een oogje in 't zeil gehouden want laat men ze een tijdje vermenigvuldigen dan stijgen ze ras tot een verbazend ge tal. Oppassen is de boodschap. L. Haems Landbouwvoordrachtgever. Vlaamsche 7 oeristeabond. De werkzaamheden van het Komiteit tot oprichting van den Vlaamschen Toe ristenbond vorderen naar wensch. Uit de grondregelen stippen we hieronder het artikel aan waarin de redenen van be staan van den V.T.B. uitgedrukt worden: De V.T.B. stelt zich voor doel le Alle Vlaamvoelenden, die op eenige wijze belang stellen in toerism, buiten alle stellingname op het stuk van wijs- geerlge of staatkundige belijdenis, te ver- eenigingen en hun gelegenheid te bieden om naar eigen aard en in eigen taal deel te nemen aan alle uitingen van hef toeris tisch leven. 2C Het toerism onder de Vlamingen zoowel als het reizen in de Vlaamsche landstreek te helpen bevorderen. 3C Mede te werken tot het verspreiden van de kennis van hét Vlaamsche land, bij landgenooten en in den vreemde, alsook eerbied te wekken voor zijn na tuur- en kunstschatten. Wie Instemt met deze doeleinden kan zich alvast schriftelijk aanmelden op het voorloopig Sekretariaat, Jan Blockx- straat, 10 Antwerpen. Op aanvraag wor den ook toetredingsiijsten ter beschikking van personen gesteld die zouden,'^verlan gen al« propagandist op te treden. Het Voorloopig Komiteit van den V.T.B. De vrienden en partijgenoten die be- geeren in te schrijven voor het Gedenk- teeken, op te richten op het graf van on zen betreurden vriend en medelid, HENDRIK MICHIELS kunnen dit ten allen tijde doen in het lo kaal, waar een 'nschrijvlngslijst hangt. Het CONGRES der Kristen Demokr. Meisjesbonden, Jonge Wachten en Pro- pag3ndakrlngen, is bepaald op I,te Zon- I dag van Oogst zijnde 7e der maand. I Al de bonden zullen aanzocht worden dien dag naar Aalit te komen. Men heude zleh dus gereed.

De Werkman | 1921 | | pagina 1