5 MARTELAARS BLOEMPJE Amnestie I uu -3 a> o "GEZELLIG SAMENZIJN,, CQ ry +-> o 'T MILITARISME. Ware Vlamingen abonneeren zich op DE WERKMAN Verschijnt om tie week en geelt geregeld nieuws van stad en gemeenten, algemeene overzichten v:i den stiijd, strijd- en programma artikels, Kamer-politiek, vakbelangen, landbouwpraalje, samenspra k, partijbelangen, mengelmaren, enz.. Amnestie QQ O O O 60 sd Q tn G O N Op Maandag 11 Juli, om 8 uur 's avonds, komen we allen bijeen in in ons Lokaal. Medewerking van de besten onzer Stad. Bij Muziek en zang en woord willen we onzen Feestdag doorbrengen en in onze overtuiging versterkt, nieuwen moed voor nieuwen strijd putten. Aiijen toegang TEGEN WIE DOET ER MEE Op Oogst, ter gelegenheid van ons Kongres voor Meisjesbonden en Jonge Wachten, alsmede de inhuldiging van de Vlag van de Kristen Demokralische Jonge Wacht, BETOOGEN we te Aalst voor onmiddelijke VERVLAAMSCHING VAN DE GENTSCI1E IIOOGESCHOOL VOOR AMNESTIE, EN TEGEN HET MILITARISME Op 28 Oogst betoogt Vaanderen t<= Brussel voor de Gentsche Hoo£eschool. Koopt het Nogmaals Ja, nogmaals en veel maal nog na dezen. Wij bonken en stampen op de deuren en de poorten tot ze open vliegen Als we zulks doen, dan gehoor zamen we aan de stem van onzen plicht als Kristen en als Vlaming. Het regiem van verknechting en verknoeïng dat ons, tot aan den oorlog, vier en tachtig jaar lang had verknecht en verknoeid, had onze geesten verguisd, onze har ten vernepen, ons voelen en den ken misvormd. Van een schoon en vrij volk, hadden onze mees ters een volk gemaakt van helo ten, minderwaardigen. De massa dommelde langzaam weg in een vooravondsluimer, die den slaap van den langen nacht voorafgaat. En niet met zachtzoete liederen werden de sluimerenden gesust, maar met bedwelmende aampen werden ze gefuskeerd, opdat de slaap die volgen zou alleen na de totale verbastering einden zou. Maar de oorlog is gekomen. Vele oogen zijn opengegaan te lande en op het front. Hier waren niet meer de haters, de belagers, de knoeiers van den Belgiek om hun werk voort te zeiten; en die er nog waren, beef den en kropen weg. De vrije stem van veel mannen en vrouwen weerklonk in den nacht der bezetting als vroeger voor den bangen tijd, en schudde de harten en de geesten in 't lieve land. De mannen achter 't front werden verbitterd door de vreese- lijke mistoestanden die heersch ten en waarvan zij, helaas, de rampzalige slachtoffers waren. Hun stemmen om broederlijkheid en recht werden gesmoord in bloed en slijk en folterkampen. Hun Vlaming zijn zelfs werd gewraakt. In den dood werden ze gejaagd, om er te doen zwijgen hun Vlaamsche kreten, om er te dooven hun hooge liefde, om er te breken hun mooie idealen 't Kon niet Men dooft in heldenharten geen groote liefde die opbloeide tot ver eering, men slaat geep idealen sIuk lijk aarden beelden n.en doet het gebrul van den leeuw niet verstommen met hem steenen toe te werpen en slijk. Hoe meer ze woedden, te heer lijker stonden ons jongens in den storm Dan kwam de vrede en met hem kwamen de knoeiers, de ver drukkers terug Met verstomming bemerkten ze den grooten wee die de ontvoogdings ictie. had afge legd. Er moest ingegrepen wor den, ingegrepen zonder dralen ze staken de koppen bijeen, ver zonnen listen en smeedden plan nen. En dan begon de vervolging. Hun groote stokpaarden waren aktivisme, defaitisme, verraad.de sertie 1 Vonnissen werden geveld, von nissen waarin de haat sprak tegen Vlaanderen en zijn volk. Van recht was geen spraak, om dat gevonnist werd naar besluit wetten die niemand hier kende. Nu zitten honderden Vlaamsche mannen en vrouwen en kinderen zelfs in't gevang. Hun misdaden: liefde voor Vlaanderen zucht naar hooger wordingstreven naar vrijheid 1 En wij hebben laten begaan, omdat we onze keten gewoon zijn te sleepen, omdat we lamme- goedzakken zijn, houdende aan 't stille, kalme leven. Eens toch is de maat vol ge droppeld. Genoeg hebben we gebeden, gevraagd de tijd is daar om te eischen en wi] eischeo. Wij willen de spons over het verleden, Wii willen vrij ons ont wikkelen in Gods heerlijken zon neschijn. Wij dulden geen voog den meer. Wij willen onze men- schen vrij Wij eischen volledige amnestie! 't Is de tijd dat de vervolging ein dige, 't is de tijd dat het uit is met een regiem dat geen enkel volk, hoe klei en acnterlijk ook nog lijden zou Amnestie 1 AMNESTIE Amueslie Op 7 Augustus zal er te Aalst een Amnestiebetooging plaats hebben. Vlamingen allen er heen, vast in wil, éen In eisch L. Van op den Bosch. Indien er eenig goed was aan den oorlog dan zou het nog een misdaad zijn het te zeggen. (H. Barbusse Le Feu We zijn tegen 't militarisme... niet al leen tegen het Belgische maar evenzeer tegen het Duitsche, het Engelsche, het Fransche, het Vlaamsche, enz. Het militarisme om het even waar is hetzelfde in z'n oorzaak en in z'n gevolgen. Het vindt z'n oorzaak in den ekonomischen gang van de maatschappij. De toenemende ontwikkeling van de techniek in de industrie brengt deze tot een overproduktie, waaruit de uitbrei- dingspolitiek (imperialistische politiek) voortvloeit, die er naar streeft vreemde markten te veroveren en er hare voort brengselen aan den man te brengen. Om deze politiek te steunen hoeft de staat als vertegenwoordiger van het kapitalis me een werktuig te hebben dat z'n inzichten niet alleen moet weten te steu nen, maar tevens de konkureerende lan den door de macht van z'n wapens res- pekt afdwingt en desnoods beschermt. Vandaar het leger. Hoe kapitaalkrachtiger de staat zelf, des te meer de staat voortbrengt en des te grooter z'n Iandhonger ofte imperialis me, waarmeê het militarisme in verhou ding toeneemt. Verbonden en onafhanke- lijkheidswaarborgen tellen maar in zooverre ze in 't belang van de grootere landen noodzakelijk zijn en houden op geldig te zijn zoodra hunne belangen niet meer strooken met die van hun verbon denen. Verhonden ontstaan door den ekonomischen druk van den grooteren Staat op den kleineren, door de uitbuiting van verkeerde gevoelens, van revanche of rassenhaat. Onafhaokelijkheidswaar- borgen ontstaan in den zucht naar weder- zijdsche verzekering en belangen van groote landen. De Staat beheerscht dus het mllitaris me en beschikt voor de uitbreiding daar van over een aantal onfaalbare propa- gandainstellingen. Deze stelleh de v-ider- Ibndsche plichten en rechten zonder filo sofische, geschiedkundige of andere grondslag voorop en gebruiken daarvoor een aantal overleveringen die bij de mas sa konservatief van aard een passief geloof schijnen ingeboezemd te hebben. Ze gebruiken de scholen, om, zóó in leerlingen als in onderwijzend personeel een verderfelijken invloed te pompen. De geschiedenis een der belangrijkste opvoedkundige faktors wordt gebruikt en misbruikt feiten worden verkeerd voorgesteld, verzwegen of verheerlijkt naarmate ze niet of wel passen in 't kader van hun politiek. Door een strenge kon- trool (index en andere), door stelselma tige uitsluiting van boeken, bladen, enz., dooj. subsieoes, door vaderlandsche betoogingen, door het steuren of patro- neeren van de pers, door duizende kleine en grootere middeltjes weet de Staat op de missa en vooral op de jeugd een idvloed te vestigen, te behouden en te versterken. Al^onmiddelijk f.evolg v in het milita risme krijgen we ht leger. Het gemoed van don mensch, die een oogenbük rederer i.;,.'.',, psidi.u tegen dezen modernen vorm van lijfei genschap. Lichaam en gsect worden opgeeischt, desnoods met geweld. De mensch wordt ontnomen aan 't beste wat hij bezit z'n ouders, z'n vrouw en kinderen. De eenen wordt den noodigen steun ontstolen, den andere gaat in ver beestende omgeving onder Verbeestendè omstandigheden. Z'n leven is zonder geestelijke opvoeding een zedelijke ver stomping en verdierltiking. Kennis, waarheid, rechtvaardigheid verdwijnt voor't gezag van de ster. De tucht van de wettelijkheid en men- schelijkheid doet onder voor die van wil lekeur en ulsurditeit. Tóch dragen we de miiliarden lasten, 't ontzaglijk loon- en krachtverlies, de onbegrijpelijke ellende van kazerne-gevangenent egiem, toch steunen we 't stelsel dat ons vandaag slaaf, morgen dood maken moet. Want oorlog wordt niet verholpen door oorlogen of sterkere bewaptcing. Ruimt 't leger weg en ge ruimt den oorlog weg, ruimt den lorlog weg en ge ruimt de wreedheden. Oorlog is onrechtvaardig, oorlog geeft geen beslissing omdat hij niet is de be slechting van een recht op een onrecht, maar van een sterkere op een minder sterke oorlog is wreed omcJat hij niet anders zijn kan, omdat hij is een reus- achtigen moord van onschuldige, onnoo- zele menschen op elkaar, die gedreven en gebruikt worden door laffe, berekende winstnajagende staatslieden. Oorlog kent geen begrip van goed of kwaad en sleept met zich het zedelijk verval Oorlog huldigt en loont den moord op den evenmensch. De zegepraal heeft de overwinnende landen in 'nun militarisme versterkt en deze trachten de tijdelijk meegaande gevoelens van de massa op de laagste manier te gebruiken. In andere landen heeft de nederlaag den revanch'geest ontstoken en wakkeren gewetenlooze diplomatieke ploerten dien geest op alle mogelijke manier aan. Zullen menschen nogmaals menschen vermoorden Zullen wij gedoogen dat ons geld, onze zooveel dooden en verminkten daartoe worden gebiuikt, wijl we verstoken blij ven van zouveel inrichtingen noodzake lijk voor de intellectuede, vakkundige en zedelijke ontwikke ing van ons zelve. Zullen we toelate i dat ons land. reeds in moeilijke geldelijke omsiandigheden, gedreven door buitenlandsche en binnen- landsche if vloeden ge uineerd wordt. Of zullen wij, vaders of moeders, broe ders of zusters, vrouwen of kinderen van gesneuvelden, wo den grootvaders of grootmoeders, vaders of mo ders van degenen die s> euvelen zullen in de toe komst. zoo we blijven geven ons eigen lichaam, onzen eigen geest, ons eigen geld tot eigen verstomping en zelfmoord? We zul'en aan de kaak stellen, één voor één, diegenen die zondigden en zondigen tegen het kristelijken algemeen menschelijk gev el d :t vr. de wil, diege nen die tegen hun woorden in ons in de kazerne en in de failliet s-ijpen. We zijn tegen het militarisme, voor wereldvrede en a's overgangsmaatregel stellen we In ons programma Deonmid- delijke vermindering van den diensttijd. Er moet gelijkheid in rechte en in feite geschieden. (Uit de troonrede van Koning Albert in November 1918). Het beste wordt een volk ge holpen, dat zijn eigen helpt I Zoo de Vlamingen de Walen tot het uiterste drijven, zal het gevaarlijk worden voor de Bel gische eendracht en de bestuur lijke scheiding zal volgen. Delaete Voorzitter van de Ligue Wallonneop een voordracht te Parijs 1911 Sire, er zij geen Belgen (Minister Destreé in open brief aan den Koning). Leve de Bestuurlijke schei ding (Dit riep senator Dupont in volle Kamer) ...En nochtans, wanneer men zegt dat er geen haat bestaat, kan ik niet nalaten mij den kies strijd te Luik te herinneren, die tegen mij werd gevoerd, omdat ik Gentenaar, omdat Ik Vla ming ben. (Minister Anseele in de Ka merzitting van 16 November 1894). Begraaft men Uilenspiegel den geest Nete het hart van moeder Vlaanderen Zij ook kan sla pen, maar sterven nooit. Ch. De Coster. ■mkknij Pr. Darns Zu»tw, Atltt.

De Werkman | 1921 | | pagina 2