Gemeentennieuws. HET LAND VAN AELST De Koning Koniagin (e Londen. Amnestie De Kamer. Denderleeuw. Oeller. Te Aspelare. Borstbeke. Haeltert. Briefwisseling. Ons landbouwpraatje. Heil Vlaauderen DONDERDAG 14 JULI 1921 NUMMER 2527 49' JAARGANG DE WERKMAN I Tolk der Kristene Volkspartij van I Arrondissement Aalst De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doel stichter PIETEH DAENfiHoofdopsteller: k.L.Vaxoi' ih.iv Bosch, Volksvertegenwoordiger. "Xbonnementprijs per jaar7,50; per 6 maanden 3,75 fr. Op voorhand betaalbaar. Prijs per nummer 0,16 EN Dl 't ls wat te zeggen Als we de bladen lezen van al lerlei tint en gezindheid, moeten we nen flikker slaan van plezier om de heerlijke, de grootsche wijze waarop ons vorstenpaar te Londen werd ontvangen, Te Zeebrugge lag de jacht van den koning van Engeland klaar om onze vorsten en hun gevolg aan boord te nemen. Die jacht is een meesterwerk van weelde en pracht. Met wat zoo'n scheepje kost bouwt men duizend konfortabele arbeiders woningen en bemeubelt men die alle. Maar de traditie wil nu eenmaal dat koningen hun gezag handha ven door glans en geschitter, en die traditie zal 't lang nog uit houwen. En dezelfde bladen melden ons de schoonheid van het groote feestmaal dat het Britsche vorsten paar in het paleis van Buckingam gaf ter eere van het onze. De tafels waren van 't fijnste hout met goud ingelegd. De tafel kleederen en servïetten waren van Engelsch fabrikaat en van groote waarde. Schotels, pannen, vazen waren van massief goud vervaar digd. De koningin van Engeland droeg in den haarbos de koste lijste en grootste diamant der aar de, de Ikonoor die millioenen waarde heeft. De lekkerste spijzen, de fijnste dranken werden opgebracht door tafelknechten wier kleederen een fortuin kostten. En a'« 7»j ferm hadden gesmuld en rond waren gedronken, dan hingen de tongen los en dan sloe gen de koningen mekaar het wierookvat in het gezicht, dat elk meende dat ze elkander sterk be zeerd hadden. Van oorlog en vrede, van roem en grootheid, van moed en durf, beleid en heldhaftigheid werd er gesproken, onder het lulde ge juich en gejubel van hen, die hun voeten onder de tafel hadden mo gen steken. En niet uit hun naam spraken de vorsten, maar wel uit naam van hun respektieve landen en volken. Dat vertellen de groote bladen van de groote heeren en dat leest het arme, zuchtende, zwoegende of werklooze volk. Er zijn duizenden menschen in Engeland die armoe lijden tenge volge van de krizis en van de staking der mijnwerkers. Duizenden leren snakken naar een straalke recht en een gebaar van vrijheid in 't arme, verwoeste land. Millioenen Indiërs vergaan van honger in de vruchtbaarste stre ken der aarde... Engelsche bank magnaten beschikken over vrede en oorlog boven het hoofd der gekroonden heen. En hier dan Een schuld van veertig milliard. Duizenden dakloozen. Tweehonderd duizend werk- loozen. Woekeraars die 't al beuren. Vlaanderen vernederd, miskend, verdrukt I Een koningswoord dat niet wordt gehouden. Het militarismedatden schepter zwaait en droomt van nieuwe gruwelen en onheilsdagen Banketteert maar voort I Deelt linten en strikken en krui sen uit I Wij het volk gelooven niet meer in uw liefdevoor uw land, voor uw volk Woorden zijn van geen tel meer. Daden moeien gesteld worden. Eten, drinken, verteren, bren gen geen steentje bij tot 's lands wederhouw, storten geen cent in den zak van den armoelijder, schenken geen bete broods aan hen die hongeren. Zoolang de grooten van de we reld dat niet begrijpen, zijn hun woorden van vrede en liefde een lage spotternij en 't volk is ge rechtigd hun den rug toe te keeren Iemand fluistert me toe Ko ningen zijn immers maar pronk- appelsToegestaanen we kon den dien pronkappel wel dulden, ergens op een schouwplaat, als ze geen geld kosten. t is te hopen dat we de reke ning kunnen opvisschen van wat de reis ons kost, dan publiceeren we die nevens de kosten der reis naar Brazilië. 't Zal geen klein bier zijn In het Staatsblad van den 7 Juli werd de nieuwe wet over de am nestie voor onze arme, gekerkerde soldaatjes afgekondigd De wet stelt een grooten voor uitgang. 't ls nog niet wat wij hadden gewenscht, gewild. Wij hebben luid genoeg geroe pen Amnestie 1 De spons er over 't Heeft niet geholpen. De men schen die veilig hebben gezeten ver achter 't front, of in prachlige paleizen of sterke abries zich heb ben verscholen, kunnen niet ver geven dat een soldaat, in kogel regen, zedelijk kan inzinken als zij, de groottn blijken heb ben gegeven van zooveel helden moed. Hij, -die bij 't eerste schot begon te beven als een riet in 'n trillend windeken, en vóór het tweede losbrak, reeds veilig was wegge doken dat niemand zelfs vermoe den kon dat er voor een dikbuikig mensch, maar zoo'n plekske noodig was, stond verbluft dat een arme volksjongen ook wel eens, bij 't inslaan van de obus sen, beven kon en prijs hechtte aan zijn leven Hoe konden Vlaamsche jongens houden aan 't bestaan Zit er eén ziel in zoo'n beest Met de krawats moet dat gedre ven, met knoet en kolfslagen ge drild en tusschen de muren eener sombere gevangenis gebroken worden Weezij die zwakheid hebben gekend en Vlamingen waren Wee zij die het hoofd hebben verloren in een hel van vuur en dood en Vlamingen waren Weezij dia ongekwetst uit de verschrikking kwamen en Vlaam sche jongens waren. Wee degenen die niet sneuvel den en de Vlaamsche knoken er doorwerkten en schoten en maai den als duivels I Wee I driemaal wee De oorlog is afgedreven, 't Spook is weg 'I Gevaar geweken. De grootste lafaards zijn nu de moedigsten en de genadeloostten. En 't Vlaamsche volk duldt al dat tergen al die miskenning, al die schandige onrechtvaardighe den Men zegt dat nog honderd sol daten, al Vlamingen, in 't gevang zullen blijven over eenige dagen de anderen zullen naar huis wor den gestuurd. Wij kunnen niet dien maatregel geen vrede hebben I Wij eischen volledige amnestie voor al onze gekerkerden, die zon der boos opzet vielen ofdwaalden. Op 7 Augustus manifesteeren we te Aalst voor amnestie. Ouders, zusters en broeders, vrienden van gekerkerde oud-strij ders, komt op en mede in groep Klagen helpt niet. Er is reeds genoeg geklaaed 1 Wij moeten willen, durven en handelen Dinsdag 5 Juli. Voormiddag. Weinig kamerleden zijn aanwezig. Een deel zijn weerhouden in de verschillende kommissiën, zoodat men niet immer moet denken dat zij er vierkant hun bot ten aan vagen, lijk men dikwijls denkt. Er wordt gesproken over den vlieg- dienst in 't legerStaf De Clercq heeft het over de kleeding, de voeding en over de miskenning der Vlaamsche taal. In den namiddag spreekt de minister van oorlog gedurende 2 1/2 uur, om alles te verschoonen, te verbloemen, te be- wierrooken. De verslaggever doet het zelfde en daarmede denken beiden het pleit gewonnen te hebben. Maar een andere klok klinkt't is Marck die ze luidt een fijne spotter die Marck maar hij smeedt nagels die vree- selijke koppen hebben. B.v. waar hij zegt dat het militarisme bij ons verscherpt is dat ten gevolge van het Fransch-Belgisch militair verbond. Minister Devêze is zeer zenuwachtig. Woensdag 6 Juli. Voormiddag. 37 leden zijn aanwezig. De socialist komt op gedurende een gansche uur tegen het militarisme eu zijn vreeseüjken sleep van gevolgen 75 duizend man zijn onder de wapens, met meer dan vijf dui zend officieren en meer dan negentien duizend onderofficieren geen verminde ring dus, noch nu, nech in 't verschiet. Demblon zwe ept de. Kamer op met een gloedvolle rede voor het schoonste paci fisme. 's Namiddags is 't de begrooting van bevoorrading niemand verwachtte zich daaraan. Van Hoegaarden en Buyl komen op tegen het werk van den minister onder luide tegenspraak van de uiterste linker zijde. Minister Wauters antwoordt op de aanvallen uiterst knap onder de luide toejuichingen van de socialisten. Mijnheer Maenhout had een voorstel neergelegd om art. 1 met 109 duizend frank te verminderen. De minister aan vaardt niet en M. Maenhout trekt zijn voorstel in. Daarmede is het onnoozel zeepbelletje opengeklakt. Vrijdag 8 Juli. 's Voormiddags gaat het over de begrooting van spoorwegen en over de gendarmerie, 's Namiddags komt het budget van ekonomische zaken aan de beurt. Langzaam loopt elk heen. Als ik aan de beurt kom, te 5 1/2 uur, zijn er nog een twintigtal leden tien daarvan blijven omdat Demblon nog spreken moet. Gemeenteraadszitting van 8 Juli. De zitting wordt geopend onder voor zitterschap van den heer Po idoor Coi- lijns, d.d. burgemeest r, juist om 3 uur. Waren t g nwooniig de zes demokrati- sche gekozenen en de vier katholieken, de frontman was afwezig De heer sekretaris leest het besluit voor, waarbij de gemeeDtekiezing door de bestendige deputatie wordt goedge keurd, Eerste punt van de dagorde eedafleg- ling door de gemeenteraadsleden. Ach tereenvolgens zweren de gekozenen. Tweede puntKiezing van de schepe nen. De heer Dèsiré Borlau wordt eerste schepen gekozen met 6 stemmen en 4 witte briefjes. De heer Louis De Bruyn wordt tweede schepen gekozen met 6 stemmen en 4 witte briefjes. Deze schepenen leggen den grondwet tclijken eed af. Dus is het kollege samengesteld uit Heer Dés. Boriau, d.d. burgemeester lieer Louis De Bruyn, eerste schepen (burgerstand)heer Polidoor Collijns, tweede schepen (in afwachting tot den rieuwen burgemeester w,-rdt benoemd, dan m i et er overgegaan v. orden tot het kiezen van een anderon tweeden schepen. Daarop werd de zitting plotselings ge heven. De heer Boriau vraagt het woord en leest het programma der hervormingen zijner partij voor. Beknopt verslag der zitting van den ge meenteraad, 9 Juli, te 6 1/2 uur 's av. Dagorde 1Eedaflegging. 2. Benoeming der schepenen. Verscheidene klachten waren gedaan tegen de gemeentelijke verkiezing. Voor die klachten zijn verscheidene zeer katho lieke menschen ergens heen gevraagd. Zij hebben er niets van gepiept, een tee- ken dat ze niet bowierrookt zijn om zeke re feiten die er ver af waren eerlijk te zijn. Toch is de kiezing goedgekeurd. Wij leven altijd in 't geknoei. Na de voorlezing van die goedkeuring neemt de dienstdoende burgemeester den eed af van de gekoze.ien. Benoeming der schepenen. De voorzitter wil op spottenden toon een bespreking uitlokken. Onze vrienden gaan er niet op in en antwoorden niet op den prietpraat van 't heerschap. Ze weten immers dat die eerlijke menschen geen kontro 1 willen bij hun bestuur. Er wordt tot de stemming overgegaan. Tot schepenen worden gekozen Cobbaut en Raes, ieder met 5 stemmen. Frans Beeckman, kristen demokraat, bekomt 4 stemmen. Na de eedaflegging vraagt Ni. Ceute- rick of art. 68 der gemeentewet ook te Oelter moet toegepast worden Dat arti kel zegt immers dat men niet terzelfder- tijd scht pen en gemeenteraadslid en be zoldigde der gemeente zijn kan. De sussen gapen mekaar aan op zoo'n sto'tbad stonden ze nu juist niet. De sekretaris alleen lachte hoonend. Die man, die zijn wereld niet kent en nog mmder begrip heeft van zijn recht, werd doorM. Ctuterick flink op zijn plaats gezet. Een knecht mag zijn meesters niet uitlachen dat zal de vent nu ook wel onthouden. Daar er op de vraag geen antwoord komt is de zitting geheven. Wij hooren dat eer. gerechterlijk onder zoek werd geopend tegenover zekeren persoon onzer gemeente, die vele aanbe volen brieven heeft geschreven na de gemeentekiezing, aan verschillende pach ters, die niet op zijn dreigen zijn inge gaan. De pachters werden gehoord en de betrokken eigenaar is lang door den onderzoeksrechter onderhoord geworden. Er is heel war minder geestdiift bij de gn-ote overwinnaars van den 24 April. Andere dii gen moeten aan 't licht komen. Er dient namelijk geweten te worden vanwaar al de flesschen jenever zijn ge komen en waarom de kiezers zich naar de stembus lieten leiden in groepen, lijk vroeger de Duitschers onze opgeëischten wegbrachten Alles komt uit Vesting der Woeste-reaktie 1 De verkiezing zal er plaats hebben den 24 Juli aanstaande. Zingt nu de oude potentaat geen toontje lager Hebben onze vrienden al een klacht bij den Prokureurdes Konings neergelegd tegenover den overheidsper soon, die een valsche dagteekening heeft geplaatst op de ontvangst van het beroep dat door onze vrienden was ingediend Zoo'n feitje wordt streng gestraft 1 Aalst gaat een handje toesteken om een br*s te helpen schieten in die ouwe burg. Okegem. Het nieuwe Schepencollege is samen gesteld als volgtSchepenen MM. J. B. De Boitselier en FiansVan der Speeten (kristen demokraten). Een voorstel voor burgemeester gaf de volgende uitslag M. De Boitselier zes stemmen en M. De Vos diie stemmen. Het nieuwe schepenkollege is samen gesteld alsvolgtEerste schepene M. De Graeve tweede schepene M. Emiel Cop pers. Spreekt MIJNE taal, die mij mijn ^gen bloed komt vragen Spreekt MIJNE taal die zegt Gij zult de wapens dragen Spreekt MIJNE taal, die wilt dat ik u broeder heet, en, naast u, in den ploeg van 't land gespannen, zweet. Guido Gezelle. Gent 10 Juli 1921, Cel 208. Waarde Hper Van Op den Bosch, Het heeft mij waarlijk getroffen, toen ik «De Werkman» van 7 laatst ontving met uw schrijven erin over mijn persoon. Het doet deugd aan het hart, wanneer men in dien ganschen mengelhoop van woekeraars, dieven, lasteraars en ver huizers van alles wat heilig en eerbaar is die onder den dekmantel van het edel- denkend patriotisme de laagste harts tochten verbergen, en waarvan op dit oogenblik in het zoogenanmde vrije Bel gië zulken weelderigen oogst wasthet doet deugd zeg ik, vrienden aan te tref fen, die in de treurige omstandigheden des levens u een opbeurend woord of eene reddende hand reiken. Zulke vrienden, en dit weet ik reeds lang, vindt men alleen onder die onver gelijkelijke kristene demokraten, die ver standig genoeg zijn om zich eene mee ning te kunnen vormen, eerlijk genoeg om ermede vooruit te komen, en die moed genoeg hebben om er naar te han delen. Het is den geest van den grooten Pastoor Daens en M. Petrus zaliger ge dachtenis, die zooveel voor hun volk ge daan en geofferd hebben, waarvoor zij voorzeker nu de belooning genieten. Ik sta hier dus en zal Zaterdag 16dezer voor de rechters verschijnen. De zaak is verschoven op aanvraag van mijn verde diger M. Van Dieren, die ook voor Cal- lens en De Ruyter moest pleiten. Wat er ook gebeuren moge, hoop ik moed en kracht genoeg te bezitten om als het moet den Golgotha tot den top te be klimmen. Dit vraag ik dagelijks aan God. Wat ik U op mijne eer voor God, die mij hoort zweren mag, is dat noch mijn geliefde vrouw en kinderen, noch mijne duurbare vrienden in iets over mijn ge drag zullen te blozen hebben. Mijne beste groeten aan die goede Mevrouw Daens en al de vrienden en in afwachting met nogmaals mijnen harte- lijksten dank. Uw immer trouwe, L. Versluys. Maar Jef, waarbij mag dat toch komen dat mijn fruitboomen maar alle twee jaar en dragen Dat is uw fout, Gust. Gij zult straks gaan klappen gelijk als mijn vrouw Is er thuis iets niet in den haak dan is zulks mijn fout. Vrouwen zeggen veel maar bewij zen bitter weinig, Gust. Maar zeg me eens Hebt ge al iets aan uw fruitboomen gedaan sedert gij ze geplant hebt Hoe wilt ge zeggen, Jef Ja, hebt ge ze jaarlijks goed be mest en onderhouden. Geen enkele boom is misschien zoo dankbaar als een fruitboom, maar men vraagt er soms te veel van. Hoeveel landbouwers zijn er niet die hun boomgaard slechts twee maal 's jaars bezoeken. Eens in de Lente om te zien of er veel fruit zal zijn en eens in den na zomer om 't fruit te plukken. Als ze wei nig of maar alle twee jaar fruit hebben, dan leggen ze maar doodeenvoudig de schuld er van op de schouders van den hovenierhij heeft ons bedrogen, slechte variëteiten bezorgd, enz. en hun eigen mea culpa blijft dikwijls achterwege. Daar we nu reeds in Juli zijn, Gust, moet ik u zeggen dat het beste tijdstip om fruitboomen te begieten thans aange broken is. De boom put zich uit om vruchten voort tot rijpheid te brengen en zoo gij hem niet helpt om nieuwe botten te vormen voor 't naaste jaar, hewel, dan zal hij gewis ook zijn botten aan u vagen. Begiet ze nu eens duchtig, Gust, maak een riool of voor rond den boom en een weinig buiten zijn kruintakken, om het mest goed in 't bereik te brengen der kleine vezelhaartjes die zich daar in de grootste hoeveelheid bevinden, en her haalt die begieting om de veertien dagen nog eens. indien ge dit doet dan verze ker ik u alle jaren fruit, wel te verstaan als ge bij overvloedige opbrengst ook al eens dunnen durft. Ik ga het toch eens beproeven, Jef, g'en zijt me nog nooit een slechte raad gever geweest. Ge zult er mij weten van te spreken, Gust. l. Haems, Landbouwvoordrachtgever. Het heeft op prachtige wijze den Guldensporendag gevierd JU

De Werkman | 1921 | | pagina 1