öe komende Strijd Viaginhuldiging HET LAND VAN AELST DE KLEINE Landbouwers. De Kamer. Krik en Krak. BELANGRIJK. Van Volksvertegenw. tot Minister Een raak woord. en Kongres der Kristen Dem. Jonge Wachten en Propagandakringen te Aalst op 7e Oogst, om 9 uur 's morgens. Ons laudbouwpraalje. Zijn de socialisten anti-militaristen Men vraagt Uitverkoopers voor «De Werkman». DONDERDAG 26 JULI 192! NUMMER 2629 DE WERKMAN 49' JAARGANG I Tolk der Kristene Volkspartij van het 1 Arrondissement Aalst De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doel Stichter s PIETER DiVEI\7S Hoofdopsteller k. l.van op den Bosch, Volksvertegenwoordiger. Abonnementprijs per jaar7,50; per 6 maanden 3,75 fr. Op voorhand betaalbaar. Prijs per nummerQ la Toen, gedurende een bespre king in de Kamer van Volksver tegenwoordigers, een lid vroeg iets te doen voor de landbouwers werd er van zekere zijden geroe pen dat de landbouwers allen woekeraars en uitbuiters zijn. Vanwaar de beleedigingen uitgin gen moet ik niet zeugen. 't Is stellig dat er, gedurende de bezetting, gewoekerd is, dat er hartelooze landbouwers waren evenals er hartelooze komiteitsba zen leefden winkeliers zonder geweten en handelaars die we, zonder vrees, als dieven betitelen kunnen. Dat sluit echter niet uit dat we, persoonlijk, veel landbouwers hebben gekend die eerlijk waren bij 't verkoopen en de ongelukki ge landgenooten honderde ma len helpende handen toestaken. Wie destijds meest te beklagen waren, waren stellig de kleine boerkens en vooral die met tab ij ke gezinnen. Tegenover hen woedden vooral de bezetters, in hun hatelijk werk geholpen door de gemeenlebazen Runders, kalveren zwijnen, werkossen werden hun afgeno men terwijl de groote hoeven werden vergeten. 'I Was onmogelijk melk achter te houden en de hennen waren zorgvuldig geteld. In 't leveren van broodgraan, haver, aardappels, stroo, hooi, waren het de kleinen die onmen- schelijk gekwoteerd stonden. Dikwijls waren de koeboerkens verplicht, reeds van in de maand Februari en Maart meel te halen naar het komiteit en vreemden Wiisoi. se - 'en, omdat de Duit- schers hun varkenskoten hadden geplunderd. Van fortuinen te verzamelen was geen kwestie, alleen degroote landbouwers konden dat en lieten de gelegenheid niet ontsnappen. De vrede is gekomen en de strijd voor het leven is harder, vreeselijker geworden. Nog staan de aardappelen tegen 60 centie men de eieren worden tegen 58 centiemen, de boter tegen 13 frank betaald de perziken worden 45 centiemen verkocht, de peren te gen 2 fr. het kilogram, de late kersen tegen 4 fr. prinsessen staan 3,50 fr. het kilogram men betaalt 2 fr. voor een bloemkool ke 1 fr. voor een kropke salade.. Het brood kost 1 fr. de kilo. En nog klagen de greote landbou wers putten in den grond. En in de banken stapelen fortuinen zich op. Degenen die oorlogsschade Ie den en er zijn er die fortuinen wonnen en nog een fortuin reken den voor oorlogsschade - haalden op afkorting van hun te goed paar den, koeien, vetten en allerhande landbouwtuigen weg. De paardenboeren zijn hier weeral beveordeeligd ten nadeele van de koeboerkes. sement uitbreiden en de be langen van de kleinejlandbouwers behartigen zou. Wij maken dit voorstel aan on ze hoofdmans over, met verzoek het ter studie te leggen en in den korst mogelijken tijd beslissingen te nemen. Koebiest. Wanneer de provinciale en de wetge vende verkiezingen 't Zal dees jaar nog zijn maar wan neer De senators hebben geen zin zich af te beulen In een Senegaleesche hitte, lijk die nu is. Waarom ons afarbeiden, vragen die heeren Is alles niet om te best in de beste der werelden Of het kiezing is in October, in Decem ber of toekomend jaar in de Lente, is dat niet om htt even Op vier of vijf maand kan 't niet aankomen en als het er op aankomt wel laadt dan maar de schuld op ons, wij hebben geld genoeg om het vrachtje door anderen te doen sleepen. De socialisten en de regeering wilden 't in October de eersten denken dat ze 't in de Walen gaan doorhalen dat het een aard heelt, zij hebben te meer schrik voor de kommunisten die alle dagen groote vordeiingen maken en hun partij met scheuring dreigen. Nu het vrouwenstemrecht voor de pro vincie is verworpen pruilen de katholie ken er, de kopstukken staan met meer zoo geestdriftig op het standpuntHoe eer hoe liever Zij staan voor 't onbekende en de pro vinciën zouden wel kunnen gansch anti klerikaal worden evenals de Bestendige Deputation en misschien ook wel de Se naat het wordt. De socialisten loopen naar den kies strijd met de weldaden van minister Wau- ters de negatieve maatregelen van Dis- trée het schoone werk van 't gerecht van minisier Van de Velde de Coppie ters-rekeningen van minister Anseele en zijn Amerikaansche kontrakten. Zij willen den zesmaandschen dienst tijd, maar hebben den langen gestemd tot in 1923. Den /esmaandschert diensttijd is hun stokpaardje daarmede zullen ze de snul len trachten te lijmen. Meer centen, meer kanonnen, meer mannen 1 was hun leuze als 't weerom kiezmg wordt zal dat uit zijn De liberalen hebben alles gedaan wat in hun macht was om Vlaanderen te ver sukkelen, te kwellen, te pijnigen zij zul len met een anti-vlaamsch programma afkomen. De katkolieken hebben niets bekomen, volstrekt niets riep minister Poulet. Waarom? Omdat de wil ontbrak; om dat ze niet konden, niet mochten, niet durfden. Mechelen is in hun weg komen staan en den haat van den Waal heeft de zwakke liefdevlam van de Vlaamsch Verbonders doen krimpen. Ze mogen alles doen voor de kiezing als 't maar bij woorden blijft. Daden zijn uitgesloten. Het is een stellig en onbetwist baar feit dat de belangen van grooteen kleine landbouwers fel uiteenloopen. Lijk de burgersstand zich ver deelt in groote en kleine burgerij, zoo dient er een lijn getrokken te worden tusschen groote en klei ne landbouwers. De massa de koeboerkens haalt de kasta jen uit het vuur voor de grooten. Zoo'n toestand kan niet bestendigd worden, daar- De Kristen Demokraten zien de verkie zingen met gerust gemoed aankomen. Onze strijd is er een geweest voor de werkende klasse, zoowel geestes- als handarbeiders, zoowel fabriekwerker als kleine burgers. Arbeid voor allen en deftige loonen. Wij willen recht voor Vlaanderen. Amnestie voor hen die uit liefde voor Vlaanderen handelden. Amnestie voor de Oud-Strijders. De Vervlaamsching van Gent. Vlaamsch in alle besturen van het Vlaamsche land. Afschaffing der staande legers en der kazerneering. Be scherming van de kleine landbouwers en een wet op de regeli: g der pachten. Recht voor de opgeëischten I... Dat zijn de hoofdpunten. Wij gaan onzen gang en zullen overal het goede zaad gaan strooien. Boven alles uit staat het recht van 't Vlaamsche Volk voor de verovering van dat recht gaat onze strijd Dinsdag voormiddag. Het gaat er om groote werken die In Kongo moeten uitgevoerd worden en die wij natuurlijk betalen moeten. Er is geen geld om onze verwoeste gewesten te herstellen en ze denken aan de Afrikaansche streken. Minister Franck verdedigt de wetsvoor stellen zeer behendig. 's Namiddags gaat het over de grond wetsherziening. Acht artikelen moeten herzien worden, allen betreffen den Se naat. De slimmerikken gaan aan 't zagen, i Het vrouwenstemrecht voor de provincie wordt verworpen met 84 stemmen tegen 73 en 3 o ihoudingen. Socialisten en li beralen stemmen tegen. M. Woeste roeptZiedaar uw verzoe ningsgeest. De socialisten jouwen hem uit en Carlier roeptIndividu 1 zooiets van gemeene ventHij moet het woord intrekken en doet het heel gewil lig- Woensdag voormiddag. 't Bizon derste punt op de dagorde is de wijziging der mihtiewet voor de klassen van 1920, 21 en 22. De minister» spreekt nen langen diskoer uit, veel woorden, veel armenge zwaai, maar meer niet. Hij wil niet hooren van Vlaamsche en Waalsche regimenten en komt natuurlijk in botsing met de Vlaamsche groepen van links en rechts. De zesmaanschen diensttijd wordt weerom eens op den ach tergrond gesmeten, 't Is schande. Nnmiddagdtting. De Kamer zoo voltallig mogelijk. 'tGaat er over de pro vincieraden en bestendige afvaardigin gen. 't Isme het zittingske. Rumoer en gesprekken, die de stem van de sprekers verdooven, zoodat de snelschrijvers hun tafel moeten verlaten en luisteren niet noodig is. Dan volgen een heelen hoop stemmin gen. De voorzitter wil kost wat kost de dagorde afwerken, 't Wordt bespottelijk. De piovinciewet komt er door, linkerzij den tegen de katholieken. De artikels over de grondwet worden gestemd lijk vroeger en zullen aan de ouwtjes van den Sc aat teruggestuurd worden. Ze zullen er weer op broeien I Dan volgen heel wat stemmingen. Op den duur weten de babbelaars niet meer waarover dat het gaat en stemmen ja, zonder te weten weten wat ze doen. En zoo wor Jen de weiten gemaakt. Als 't 7 uur is zitten we i og met zestie nen te blokken op de nieuwe militiewet. De katholieken, liberalen en social .sten die er nog zijn verwerpen alles en steu nen de legeeiing zij kunnen niet weg omdat de 4 fronters en de kristen demo- kraat blijven en ze dus in meerderheid moeten zijn. 't Is recht komiek. Een man vindt schromelijk en duikt zijn woede nietdie man is Mechelynck, God zal 't hem loonen 1 De moeders van gesneuvelde soldaten die weduwe geworden zijn sedert de Kamerkiezing van 1919, hebben kiesrecht voor de om moest de Kristene Volkspartij, Kamer en moeten zich ten spoe- nevens haar inrichtingen een bond digste laten inschrijven in ons van kleine landbouwers stichten, LokaalLange Zoutstraat36. die zich over 't gantche arrondis- j Aalst. Krik. Mijn ziel mag op een karreke rijen I... Krak. Weeral Krik. Ja. Krak. Laat hooren... Kiik. De Vlamingen zijn snullen I Krak. En onnoozele teppens Ktik. Zebedeussen Krak. Ja en dommerikken, en potui len, en ezels en r og duizend lieve dingen meer 1 Kiik. Ja, Potstoemelingen. Krak. Waarom Krik. In de Lange Zoutstraat. Krak. Noembe o Krik. Onverk-t. Krak. Goed en dan Krik. Heel de kerremisweek steekt hun rapo u t. Krak. Braaf gedaan. Krik.—Zwiert en zwaait en wappert dag en nacht 1... Krak. Verder Krik. Op 10 Juli, 't feest van de Vlamingen... Krak. Onze dag... dag onzer helden! Krik. Hun rapo weg ingetrokken.. Haat tegen Vlaanderen, haat tegen het Vlaamsche volk 1 Krak. Aan wie verkoopen die men sehen Krik. Aan Vlaamsche menschen Vlaamsche centen moeten ze hebben. Vlaamsche briefkens doen hun molen draaien. Krak. En zij spuwen ons volk in 't gezicht. Hoonen het... Foert Krik. Ja. Krak. No^mbero (Krik fluistert iets in het hoor van Krak). Krak. Goed. Opgeschreven. Geen cent meer. Dat z'hunnen bucht aan de frankiljons verkoopen Krik. Zoo moeten ze varen. Krak. Ame«. Krikkrak. Van anti militarist tot patriotardl Tot staving van wat in een vorig art. van ons blad verscheen, stuurt een onzer medewerkers volgend artitel van de hand van den heer Emiel Van de Velde, thans Minister van Justitie. Dit art. verscheen in het Nr van Le Conscrit van 1896, was gericht aan de rekruten en zegde hen Gij gaat in de kazerne. Gij zult er enkel armen vinden als gij, gelast door de rijken van hun verde digen terwijl anderen voor hen werken. Men gaat u drillen tot den stiel van wachthond en u doen schikken naar de passieve gehoorzaamheid. Indien er een oorlog uitbreekt, zal men u bevelen te vuren op menschen die ge niet kent, die u geen kwaad hebben geaaan en aan wie hun meesters op doodstraf hetzelfde bevel zullen gege ven hebben. In geval van blnnenlandsche onlus ten, zoo een werkstaking van ellende overslaat tot oproer, zoo een overste ge ërgerd of het hoofd verloren, een nutte- looze slachting beveelt, zal men u zeggen dat gij voor plicht hebt te eehoorzamen, de wetielijke verplichting van te dooden waren 't ook uwe vrienden en geloofsge- nooten. Willem II, keizer van Duitschland, zeggende luid wat de andere heel stil dachten, zegde aan de soldaten van z'n wacht Gij hoort me toe met lichaam en ziel. Er bestaat voor u maar een vij and, dat is dengene die mijn vijand is. Met de hedendaagsche socialistische diijverijen zou het kunnen gebeuren dat ik u beveel te schieten op uw eigen ver wanten op uw broeders en zelfs op uw vaders, op uw moeders dat God er ons van behoede - maar zelfs dan zult ge, zonder aarzelen, aan m'n bevelen moeten gehoorzamen I Rekruten Wij antwoorden Geen menschelijke macht kan u dwir gen tot zulke eerlooze verplichting. De wet noodzaakt u naar de kazerne te gaan gaat er heen wij raden u niet AAN WEERSPANNIQ TE ZIJN, OMDAT MEN DE HELDHAFTIGHEID NIET AANRAADT, DIE ZICH ALLEEN DOOR ZICH ZELF LAAT BEZIELEN 1 Dwingt u tot alle verplichtingen van den militairen diensttijd; doet u niet straf fen voor nieu'gheden maar verspreidt overal het goede woord, maakt nieuwbe keerden, bezielt uwe kameraden met den haat tegen den oorlog en tegen het mili tarisme, die zou moeten zijn in het hart van elke kristen en die is in het hart van elke socialist I En wanneer in elk land waar het kapitalisme regeert, dezelfde taal hon derd en duizende malen zal weerklonken hebben, wanneer de vredesgedachte, de socialistische gedachte zal binnengedron gen zijn in de meerderheid der hersens, dat de bourgeoisie dan tracht hare voor rechten staande te houden door de macht van de bajonnetten, dat ze dan tracht de hongeroproeren te bedwingen door lood in de koppen te jagen 1 Dat dan de keizer van Duitschland het teeken geeft tot oorlog of de Fransche bourgeois republiek hare weerwraak wil nemen, de geweren zullen uit hun han den vallen en zoo men ze er weer wilt inleggen, zullen ze zich tegen den ver drukker keeren. 1896...! 1921...! O Logica Op een meeting gehouden te Gent den 29 Maart 1886, in het lokaal van de maatschappij VooruitGarenplein, zegde Anseele Indien gij u op uwe beurt kwaad maakt, zal het gouvernement niet beter vragen dan te moorden en dien dag zal het feest zijn in het paleis van den aarts bisschop van Mechelen en op het kasteel van Leopold II, moordenaar I....» En sedert banketteeren saam Minister Anseele en Mgr Mercier en den neef van Leopold II Zonder kommentaar. We lezen in De Schelde In de verklaring der frontgekozenen kwam voor gezien het franschkiljonsch bestuur van Antwerpen sinds den Wapen stilstand... Deze zin deed de brave smid Bongers opspringen, die uitriep Mijnheer, ik ben zoogoed Vlaming als gij, en ik ben hier gebleven. M. Picard (droogjes) Ik ben soldaat geweest. M. Bongers (gelijk een voorhamer) Waar M. Picard In mijn uniform 11 Vele toetredingen kwamen ons reeds toe Aide Kristen Demokr. Oud Strijders van gansch Vlaan deren gaan op 7' Oogst dus gezel lig samen zijn. Wie zal er willen ontbreken We verwachten nu de toetre ding van de enkele achterblijvers. Voor wanneer NB. Uit oorzaak der warmte werd de BETOOGING uitgesteld tot 1& SEPTEMBER. Vele lieden van stad en dorp eten gaar ne tomatensoep, gebruiken graag toma tensaus anderen zijn verzot op salaad bereid met rauwe tomaten, ajuin en azijn. De tomaat of liefdesappel wordt dan ook meer om meer gekweekt in onze tui nen, niet alleen bij liefhebbers maar zelfs in den groenselhof van vele buitenlieden. Deze plant behoort tot de familie der nachtschaden evenals de tabak en vergt nagenoeg dezelfde onderhoudszorgen. De tomaat is een vijand van regen en 't is misschien wel een der grootste reden dat ze, zelfs bij deze langdurige droogte, nog tamelijk wel gelukt is. Men heeft het dees jaar niet noodig gehad over een glazen afdak te beschikken om den regen af te weren en men heeft ze kunnen win nen met weinig moeite en onkosten. Op den buiten past de landbouwer bij zonder goed op zijn tabakplanten, doet er op tijds koppen en dieven uit en hakt den grond tusschen de planten dikwijls op. In de oksels der bladeren groeien er bij de tomaatplant ook dieven die zorg vuldig moete.i weggenomen worden. Wanneer ge een of twee trossen bloemen ziet te voorschijn komen wordt het tijd er de knppen uit te nijpen en wanneer de rijpwording der tomaten nabij is, is ook de tijd aangebroken om de te lange bla deren wat in te korten en de vruchten aan licht en warmte goed bloot te stel len. Eene duchtige begieting met beir in putjes zal voorzeker, met dergelijke droogte, geen nadeel doen. Dat men steunen moet plaatsen weet iedereen en dat men er niet te lang mag mede wachten na de planting, als men verwaarloosd heeft-het vóór de planting te doen, zal ook iedereen, die niet gaarne het wortelgestel schaadt, best begrijpen. Doet na ieder bezoek uw voetstappen verdwijnen, dan zal het uitzicht van uw tomaten veld er veel bij winnen. L. Haems. Landbouwvoordr. De begrooting van Landsverdediging beloopt voor 1922 tot de som van 1,165,441,884 fr. Dat is 1 milliard 165 millioen 441 duizend 884 frank. De gewone uitgaven staan op 558 mil lioen frank en de buitengewone uitgave op 600 millioen. Het leger dat we in Duitschland hebben kost ons 90 millioen per jaar. Wij hebben in België éen ofiicier voor 13 soldaten en maar één onderwijzer voor 50 leer lingen. Is zulks geen schande En dan stemt men 500 millioen frank nu uwe belastingen. Er moet geld zijn, roept de Regeering. Ik kan het gelooven Een schoon dingen het militarisme Mr Van Opdenbosch en de vier fron ters stemden tegen in de Kamer. BELASTINGBETALERS SCHIET MAAR IN UWE ZAKKEN.

De Werkman | 1921 | | pagina 1