De Katholieke Partij Vlaginhuldiging Onze Veldwachters HET LAND VAN AELST eu de geknechte Demokratie Van Volksvertegenw. lol Minister en Kongres der Kristen Dein» Jonge Wachten en Propagandakringen te Aalst op 7° Oogst, om 9 uur 's morgens. bkuKgrijkT" Onze Hoppeboeren! Lamme Goedzak. BONDERDAG 4 OOGST 1921 NUMMER 2530 49= JAARGANG DE WERKMAN ITolk der Kristene Arrondissement Aalst De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons van het I apen boel Stichter s PIET^R DAEW8 Abonnementprijs per jaar7,50; per 6 maanden 3,75 fr. Hoofdopsteller k.X.Va» or den Bosch, Volksvertegenwoordiger. Prijs per nummer 0,15 Op voorhabd beta'albaar. De oorlog heeft, ontegenspre kelijk, eene groote kentering in het wezen der partijen tot stand gebracht. Gemeenschappelijke gedachten en gevoelens omtrent zekere pun ten, soms ook wel gemeenschapp. omgang, brachten van beide zij den zekere toegeving ten nadeele van hun respectief programma. De socialisten legden ineens hun revolutionair kleedje af, als heel brave jongens die zich weten te schikken naar de omstandig heden. De liberalen wiens Demokratie alleen maar gediend had als poli tiek wipplankje om 't bewind in handen te nemen, traden nu, hunne private belangen getrouw, met hun eerlijke reaktionaire franschgezinde overtuiging voor op. De katholieken echter - wiens aanpassingsvermógen als een voorbeeld dient aangemerkt kapituleerden noodgedwongen tegenover den dreigenden vloed van de demokratie. In hun schoot waar - vadertje Woeste en tutti quanti nog immer den scepter der suprematie zwaait en wiens veto als een zooveeiste gebod wordt geeerbiedigd - ont stond, dank zij de kristene en so cialistische demokratie eene voor uitstrevende fraktie, die in het bijzonder in Vlaanderen meer ontstond in een geest van anti- socialisme dan van ware volksge zindheid. De princiepenlooze massa, wien al de ellende en de ontbe ringen vin den oorlog, gepaard aan de onrechtvaardigheden en misbruiken van den abnormalen toestand, een gevolg waren van een vooroorlogsch bestuur, dreig de de stabiliteit van het katholi cisme aan 't wankelen te brengen. Van een andere zijde dreigde de afscheuring van een aantal intellectueele Vlamin gen die buiten de katholieke partij het heil van hun volk wilden gaan zoeken. Grootendeels uit partijgeest en ook wel gedeeltelijk uit overtui ging, werd in den katholieken schoot een Vlaamsch Demokrati sche fraktie geboren. De geboorte van deze standsgrocpeering is enkel een machtig maneuver van wege de oud-katholieke bewaar ders zonder daarom de naieveteit van de Vlaamsche katholieke de mokratie in twijfel te trekken. Door het voeren van eene be hendige en afzonderlijke propa ganda weet elke groepeering een aantal stemmen te winnen die in elk geval de reaktionnaire frans- kiljonS ten goede komen. Deze volgen de heele komedie met een welwillende glimlach., Onder het waakzaam oog van papa vieren de jongeren het Rerum Novarum met de pre tentie van Colombus toen deze een nieuw land ontdekte En over dien Rerum Nova rum» in't algemeen en over de laatgekomen demokratie in het bijzonder, is het wel inteiessant heel beknopt een en ander uit de geschiedenis op te halen. Ten titel van inlichting dient hier gezegd dat het pauselijk rondschrijven noch van 1919 noch van 1920 dagteekent, en dat we het deze nieuwe soort demokraten als een zondige nalatigheid aanre kenen slechts 30 jaar later dezen heerlijken wereldbrief teerkennen, te huldigen en na te leven I De huidige katholieke demo kraten schijnen, vrijwillig of niei, de opkomst, het ontstaan te ver geten van een be veging die zij met zooveel hardnekkigheid heb ben bekampt en verloochent. De pauselijke encycliek van 15 Mei 1891 hechtte door z'n in houd aan de bestaande kristen demokratische strooming z'n goedkeuring. Onder bescherming van de hoogeregeestelijkheid nam deze beweging een uitbreiding, waartegen de hoofden van de ver schillende behoudsgezinden partijen bang voor hare radikale houding - protest aan- teekenden. Toen begon de vervolging waaraan zoo bitter weinig hebben weerstaan. Door bevoordeelingen, benoe mingen, aanstellingen werden de meesten onschadelijk gemaakt. Priester Daens, geholpen door z'n broeder Pieter en door zooveel anderen, weerstond aan de hate lijkste vervolgingen en stichtte de Kristene Volkspartij. De eersten, waaronder Carton de Wiart, Renkin, Schollaert, Hel leputte, gingen dien weg op van de geknechte demokratie en elk van ons weet wat er het gevolg van geweest is. Nu dertig jaar later staat de katholieke partij weer op een tweesprong. De Vlaamsche kristene demo kratie helaas grootendeels om partijbelangen geschapen recht het hoofd tegen de Franschgezin de bewaarderskliek. De eerste laat zich echter ge bruiken om de voorrechten van de andere in 't leven te houden en werkt aldus regelrecht tegen haar eigen princiepen in. De Kristen Vlaamsche Demo kratie brengt op het partijaltaar het offer van haar vlaamsche en volksgezinde overtuiging. De ver- loopiu kamer en gemeenteverkie zingen alsmede de onderhande lingen omtrent het Schepenenkei legie te Aalst, stellen onze mee ning teri volle in 't gelijk. De Vlaamsche Katholieke De mokraten blijven voor alles partij- menschen. Zoolang ze dat blijven, zoolang de gedachte en de ge dachte alleen niet hun handelen beheerscht, stellen we ze op een lijk met de ergste konservateurs uit hun partij. Vele toetredingen kwamen ons reeds toe Al de Kristen Demokr. Oud Strijders vangansch Vlaan deren gaan op 7' Oogst dus gezel lig samen zijn. Wie zal er willen ontbreken We verwachten nu de toetre ding van de enkele achterblijvers. Voor wanneer N. B. Uit oorzaak der warmte werd de BETOOGING uitgesteld tot 18" SEPTEMBER. Em. Van de Velde, Minister van Justicie, J. Destrée, Minister van Kunsten en Wetenschappen, L. Anseele, Minister van Operb Werken, voor AMNESTIEin 1894. Nog altijd naar aanleiding zond een onzer vrienden enkele uittrekse's van de redevoeringen van de drie hooger ge noemde socialiste'1, uitgesproken in de Kamer van Volksvertegenwoordigers op 4 December 1894, ter gelege. heid van het wetsvoorstel strekkend tot verleening van amnestie voor al'e feiten,a's politieke wandaden en euveldaden betiteld, en bc dreven sedert 1 Januari 1884. Deze amnestie had inzonderheid betrek op de opstanden en revolutionaire werk stakingen van 1886 en 1893. M. VaD de Veloe, ze*de c.m. Na de redevoering die de heer Minister van Jus icie (M. Begerem) komt uit te spre ken, komt het er op aan de bedoelln en duidelijk vast te s'ehen van degenen die het wetsvoorstel betreffende amnestie- vtrleenif g hebben neergelegd. M. de Minister heeft gelijk gehad te zeggen dat we bij ons voorstellen geen vergiffenis vroegen, want dan zou het tot de koninklijke genade zijn dat we ons zouden moeten wenden, van een an derezij.teheeftM.de Minister ongflijk g< had met te zeggen dat we met het voorstellen van amne?tie voor politieke misdrijven sedert 1884 aan de Kamer de vrrrecntvaardjgirg vro. gen van hun ge drag. Wat wij vragen is vergetelheid omtrent de gebeurtenissen die zich heb ben voorgedaan wij vragen u niet ze te verrechtvaardigen maar wij zeggen het ruid We staan er ook niet op ze te verloo chenen. Wat wij willen is dat er in dit land geen twte openbare meeningen bestaan, de eene, de uwe. die de gevangenen, ten cunste van wie We amreèie vragen, be schouwen a s misdadigers, de andere, de onze, die de feiterc 'vearyoor d;e men- schen veroordeeld zijn als'feiten die ver eeren omdat ze gevochten hebben voor de demokratie. ....Van eene andere zijde wanneer u zegt dat degenen die na 1893 veroor deeld zijn geworden menners, drijvers zijn, dan bevestigen wij*voor u alfen en voor heel de K^mer da het goed Is dat erdrijverszijn.dat het goed is dat de werklieden wilskrachtige mannen vinden om hen te verdedigen en dat al onze sytn- p thi. ön en al onze bewondering gcan -- u ziet dat ik rechtu t ben naar dege nen die in het gevang zitten of gedood zijn. ...En waarom, Mijne Heeren, vragen we amnestie voor de anarchisten lijk voor de andere veioordeelen Voor de eenvoudige rede dat al de feiten die zich in een tiental jaren hebben voorgedaan afgeleid zijn van oorzaken voor dewelke wij solidair verantwoorde lijk of onverantwoordelijk zijn. M. Destrée zegde o.a. 't volgende ,,.lk voeg bij van gansch mijn hart bij hen (MM. Van de Velde en Furnémont) om u te vragen dit wetsontwerp dat u voorgedragen wordt niet eenvoudig van de hard te wijzen. Waarom Omdat, men moet het wel zeggen, al deze veroordee lingen en aanhoudingen bezoedelt zijn met talrijke missingen. Ten eerste, het is een klassengerecht burgers die werklieden veroordeelen. .Wat hebbin wij gezien in alle maal die zaken een onderzoek bepaald to dit enkel puntde getuigenis van een beëedigde, van policie-kommissaris of van een gedarm door het tribunaal blin deiings geloofd. «Daaruit komen veel misbruiken voort, vele van de gerechtsdienaars begrijpen slecht hunne zendig, zij verkiezen ta be schuldigen dan het tegenovergestelde, een veroordeeling door hun verklikking verkregen schijnt hen e n bewijs van burgerdeugd en werk 'aamheid, M. E. Anseele sprak zich eveneens warm uit voor amnestie in dezen zin Indien we amnestie vragen, 't is te zeggen vergiffenis, vergetelhe-d van 't verleden, dan is het omdat we de die. e overtuiging hebben dat er in de feiten de veroordeelde personen ten laste gelegd, geen zuivere individuele feiten zijn. De werkstakingen, de oproeren van 1886 en al de samenhang, feiten van die gebeur tenissen zijn het gevolg, de onmiddelijke uitvloeiselen vaneenalgemeenen toestand waarvan d - verantwoordelijkheid valt op het regiem dat dit voorafgaat, v Indien het volk, sede-t jaren zijn toestand door wettelijke middelen had kunnen verbeteren, dan zou het zijn toe vlucht nirt hoeven te nemen hebben tot opstand. En nochtans^oen er 26 jaren later om amnestie werd gevraagd voor die drij vers, waaraan M. Van de Velde zoo prachtig hulde bracht, toen er vergetel heid, geen genade, werd gevraagd voor wie in een groote liefde tot een verknecht volk wisten te handelen Toen er amnestie werd gevraagd voor al de slachtoffers van een fanatiek kasten- gerecht Toen er amnestie werd gevraagd voor degenen die niet verantwoordelijk zijn, omdat een stiefmoederlijk bestuur er de schuld van droeg Toen hebt ge, o Minister Van de Velde, namens de regeering, waarin benevens u M. Anseele en M. Destrée zitting heb ben, gezegd AMNESTIE VOOR HEN NEEN, twintigduüendwaal neen uit naam van de 20 duizend soldaten die voor hetland gevallen zijn. Amnestie gaat ONS aan en nogeens antwoord ik NEEN I... 18941921. Y... De regeering heeft dus geweigerd het wetsvoorstel voor de regeling van de wedden der veldwachters te laten bespre ken en stemmen. Te vergeefs werd er bij den eersten minister aangedrongen hij bleef onver zettelijk op >zijn standpunt 't was niet mogelijk de gemeentelijke zelfstandigheid zoo maar immer in het gedrang te bren gen, en ten tweede, de finantieele toe stand der gemeenten liet de vermeerde ring van de wedden niet toe. Daarmede heeft men jaren en jaren de arme onderwijzers wandelen gezonden. Diezelfde argumenten hebben gediend om de sekretarissen, een vierde eeuw lang naar alle bliksems te sturen. Die ouwe argumenten zijn nog niet versleten, helaas, en ze komen dus weer op de proppen. De minister beloofde onderrichtingen testuren aan de bestendige deputatiën om de veldwachters en hun gezinnen niet ^afr honger te laten-sterven. Hij is wel goed die minister 1 Maar de veldwachters verdommen zijn barmhartige gezondlvid. Zij moeten geen barmhartigheid heb ben, MAAR RECHT I... Al het andere kunnen ze best missen. Arbeid moet betaald worden, niet met hongerloonen, maar met voldoende ver goedingen. Elk moet, in een goed georganiseerd land, arbeid vinden en leven kunnen met de vrucht van zijn arbeid. Geldt dezen regel voor de onderwijzers, voor de sekretarissen, voor de gemeente ontvangers, dan moe: die stellig ook gelden voor de veldwachters. Wij kunnen niet aannemen dat de ge meentelijke zelfstandigheid als een oud, versleten stokpaard bereden wordt, om het eerlijke, het goede levensrecht van de veldwachters naar den weerlicht te voeren. Bij verstardige lui vinden zulke onheb belijkheden geen ingang meer. Van enkele barken kwam hevig pro test tegen de woorden van den eersten ministerde onverschilligheid van de andfren maakte de regeering sterk en 't pleit was beslist. 't Is met een krop in de keel dat men zulke dingen ziet gebeuren Milliuetien hiermillioenen daargeen spaarzaamheid, maar strooien met volle hand na vollen greep. 't Was voor de grooten, voor hen die hun rang moeten ophouden, weinig werk verrichten en gaarne veel geld opstrij ken. Maar voor de veldwachters, die met een stok als wapen, eenzaam ommedwa- len door de zwijgende velden, staan soms tegenover zeer bruta'e en zeer booze menschen, die een bestendig ge vaar zijn en belust zijn op lage wraak als ze door zijn bemoeiing worden ge straft, voor hen geen rechtvaardigheid Geen moed verloren, veldwachters de aanhouder wint, zegt een oude spreuk, dus, voet bij stek houwen, niet loslaten solidair blijven. De heer miniser heeft beloofd. Belofte is schuld. Als eerlijk man moet hij zijn belofte houden. Hij zal als gij wilt en blijft willen. L. Van op den Bosch. De moeders van gesneuvelde soldaten die weduwe geworden zijn sedert de Kamerkiezing van 1919, hebben kiesrecht voor de t Kamer en moeten zich ten spoe- digste laten inschrijven in ons i Lokaal, Lange Zoutstraat, 36, Aalst. De langdurige droo t beeft tie oppe geschaad, evenals die iade heeft berok kend aan alle de andere veldvruchten. Welk zal de opbrenp, s zn Enkele lochtingen ouden zit: nog goed, hoewel men begi '.en dat de lieve planten er rle. uitzien en dat ze evenzee" nat. ;eld en laving snakken als de ve re dorst lijders. Sommige hoppevelden .ter wezenlijk ellendig uit. De ranken k mme.i nauwe lijks tot halfhoog:" en hoop van veel verden te geraken is er weinig. Het zwart verscheen hier en daar en verergerde den reeds £'g :r ic :tand. De wind van Vrijdag heeft ook groote schade aangericht. Wat zal de opbrengst zijn Welk zal de prijs wezen M. Van op den Bosch zei in de Kamer dat de heer Minister naar middelen moest uitkijken om de inlandsche hoppe te be schermen dat men maar de brouwers dwingen moest hop te gebruiken bij het vervaardigen ftdnner bieren. De heer Minister haalde de schouders op. Dat middel ware immers te afdoende liet geen deur open voor de ellendige en soms schadelijke verva'sching en zou te goede komen aan de gansche bevolking. De hop moet een goede markt hebben. Immers de dagloonen staan hoog de vetten zijn duur en de staken staan tegen prijzen die ze nog nooit bereikten. De boschbranden in de Kempen en in Neder land, die heele hektaren sparrebosschen vernie'den, zullen er stellig niet toe bij dragen om de prijzen te doen dalen. Dan kan er maar een middel zijn, er voor zorgen dat de hoppe zóó wordt ver kocht dat zij de landbouwers ruimschoots vergoed voor hun arbeid en hun zorgen. Verleden jaar ging de hop in 't begin een goeden prijs, later is die gedaald en nog gedaald, tot hij eindelijk niet meer de moeiten beloonde. 't Is stellig dat in de laatste jaren de kuituur der hoppe met reuzenschreden vooruitging toch kunnen wij het betreu ren dat de groene bel, zoo rijk in geelstof en zoo scherpgeurig, verdrongen is door vreemde soorten, die eerst moeten gea- kliraatepjd worden en wat ze In schoonte winnen, verliezen in hoedanigheid. Nu het kwaad is geschied, in stede van de inlandsche soort te veredelen, heeft men ze ten val gedoemd. Jammer 1 Men kwam Vrijdag met een wet op de saccharine voor den dag. Als men het nu eens werkelijk goed meende met de zaak en een strenge wet maakte op het brou wen van het bier, dan zou men en de openbare gezondheid een goeden dienst bewijzed, en terzelfdertijd de hoppe- kweekers redden. Maar mijn bescheiden meening kunnen wij of mogen wij de kuituur van deze plant een echt Vlaamsche niet laten doodgaan, dat ware misdadig het zou ons overigers voor het bier, een nationale drank, afhankelijk maken van den vreemde. Wanneer grijpt de regeering in, niet met lapmiddelen maar met radikale mid delen 't Is tijd 1!... De Vlaamsche bestuurswet werd in de Kamers behandeld. Heel het lawaaierig tingeltangelorkest van den vlaamschvijandigen groep was gemobiliseerd. Telkens de solisten, Branquart, Drèze en andere Braun's op de viool der Vlaamsche overdrijvingen speelden, werden ze begeleid door een razend geratel van Waalsche trombons en franskiljonsche klarinetten. Kamiel Huysmans antwoordde, onder luid applaus van de Vlaamsche afgevaar digden, dat de Vlamingen maar altijd in iets overdreven, namelijk in het geduld. De Viamingen zijn immer Lamme G teJzakken geweest. Door de eeuwen heen we d hunne volkskracht, hunne sttmfierheid, hun taaleigen onderdrukt. Ze werden zoo serviel dat ze, zonder, morren, de koets bleven trekken van denv meester, die hun bij elke gelegenheid, de zweep onder de lenden lei. Zoo was het nog in 1914. De oorlog, met al zijn gruwel, bracht moord en ver nieling in duizenden vreedzame gezinnen. Ontelbare Vlaamsche gemeenten wer den plat gebrand. Heel de Westgouw, het glanspunt der Vlaamsche gemeenten, werd te vuur en te zwaard gelegd. Onze arbeiders uit het etappengebied werden met duizenden naar de dwanggaleiën ge bracht van Le Cateati en Sedan. De Vla mingen leden honger en de kinderen kwamen ter wereld met de tering op het lijf. Toch bleven de Vlamingen trouw en vochten onder de leuze van volk en haard en vaan.

De Werkman | 1921 | | pagina 1