Wij eischen (Jent 1 HET LAND VAN AELST Op 28 OOGST, om 10 I [2 uur's morgens, Betoogen we te BRUSSEL voorde VERVLAAilSCHlAG der GEIVTSCHE HOOGESCHOOL. De leden die willen meegaan moeten zich ten spoedigste laten inschrijven, ten einde hunne reiskaarten atn verminderden prijs te hebben. Ons Muisiek doet mee aan de Retooling. Op Zondag 21 Oogst om 9 uur 's morgeus j Vier honderd Miljoen fr. nieuwe belastingen. VOOR ONZE JONGENS HOUDT U REIN Welverdiende rust ONZE LANDBOUWERS. DONDERDAG 18 OOGST 1921 NUMMER 2532 49' JAARGANG DE WERKMAN j Tolk der Kristene Volkspartij van het Arrondissement Aalst De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doel Stichter PIKTEIt DAENS Abonnementprijs per jaar 7,50; per 6 maanden 3,75 fr. Hoofdopsteller Kt.V,v\' op den Bosch, Volksvertegenwoordiger. Op voorhand betaalbaar. Prijs per nummer 0,15 1. 't Is de kreet die stijgt uit ieder Vlaamsch hart. 't Is een schreeuw om recht. De koning der Nederlanden schonk, meer dan honderd jaar geleden, twee hoogescholen aan België een aan Gent en een aan Luik. Te Gent voor de Vlamingen, te Luik voor de Walen. Uit de memorie, die het koninklijk de kreet vergezelde, blijkt dit wel klaar. Gent werd verfranscht, ver vreemd van Vlaanderen met de hand van den sterkste, met de vuist van den verdrukker. Nu nog altijd. Er zijn 97 hoog leeraars 57 Vlamingen en 40 Walen. Onder de Vlamingen zijn ten minste 47 franskiljons, waar onder de meesten gevaarlijker zijn voor Vlaanderen dan de Walen. Werd onlangs nog professor Vermeylen niet afgewezen te Gent doodeenvoudig omdat hij te fla mingant was hoewel hij staat op het standpunt der minimalisten. De Walen hebben reeds Luik zij hebben Brussel zelfs Leuven biedt hun meer dan wat ze begee- ren kunnen. Wij willen Gent. Het werd ons ontstolen wij eischen het weer. 't is 't onzehet komt ons eerlijk toe en wij moe ten het hebben. 2 D; f-mskiljo-'s komen tot ons met zoe..kjek-gezichten en zeggenNeem een andere te Antwerpen b. v. wij bouwen u een spik-splinternieuwe/ Zelfs minister Destree kwam laatst met zoo'n flauwe grappig heid aanzetten. Onder de voorstaanders van die malligheid zijn twee soorten rnen- schen de eersten die niet weten wat een hoogeschool is; de twee den, die 'l wel weten maar die ons volk willen misleiden. Wie een hoogeschool heeft ge zien, niet enkel hier, maar in Nederland, Duitschland, Enge land, weet wel dat er jaren r:oo- dig zijn om zoo iets tot stand te brengen dat de inrichting heden en modern en grootsch opge vat honderd millioen zou kos ten. Dat er honderd leeraars, dus honderd geleerden, noodig zijn dat men op de hulp van vreemden beroep zal moeten doen en dat nogmaals daarvoor millioenen zul len gevergd worden. In tijden als de huidige moet men geen millioenen, zelfs geen duizenden te grabbel gooien. Een dubbele reden te meer om Gent te eischen Ons volk kan niet meer wach ten het is wachtensmoe. Het heeft recht op leven, recht op brood, recht op hooger ont wikkeling. Wie dat recht ontzegt aan Vlaanderen, beschouwen we en bekampen we als een hartelooze, als een vijand I... 3. Ten minste honderd millioen zijn noodig om een hoogeschool te bouwen en in te richten naar behooren. Onze hoogescholen zijn maar huljes, of liever geitenstal lekens in vergelijking met wat bestaat in andere landen. Nemen we b.v. Oxford in En geland, eene stad als Mechelen, met iets meer dan vijftig duizend inwoners. De universiteit heeft er 22 col leges. acht duizend studenten, die ieder over 2 of 3 kamers beschik ken, ingericht met een rijkdom en een comfort,waar onze studenten niets van af weten Daar zijn klas sen, werkplaatsen, tuinen, sport- pleinen, badzalen, zwemkommen, eetzalen, allerlei inrichtingen,boe kerijen, musea, verzamelingen, geschikt en geordend met een kennis en een kunst, getuigend van een geestesontwikkeling een verstand, die alleen daar tot de hoogste uiting kwam. Oxford is de universiteit zelf. De hoogeschool is de stad. Daar is de student wezenlijk in zijn pas send midden alles spreekt hem van ernst en studiede weten schap doordringt hem, vergroeit met hem. De leeraars zijn menschen van uitstekende kennis. Niet de poli tiek heeft haar rol gespeeld bij hun benoeming alleen de ver dienste heeft haar recht gekregen. 4. De vraag doemt nu op Zijn wij, ja of neen, een waar dig volk Neen aan wie de schuld Welk is onze plicht Ja dan hebben we recht op alzijdige kultureele ontwikkeling Dan staan we recht in ons recht. Op willen wij, hooger op en ons ontvouwen i 't heerlijk licht van de warmende zon. Wij willen dat Vlaanderen wat anders wordt dan het land van verdrukking, het land van lage loonen en lange werkuren, het land van het gebreken konings woord. Wij willen Vlaamsche leeraars, Vlaamsche ingenieurs, Vlaamsche rechters, Vlaamsche dokters, Vlaamsche geleerden, wiens ver zuchtingen de onze zijn, wiens idealen Vlaamsch zijn,wier daden j getuigen van liefd* en achting voor t volk, waaruit re sproten en waartoe ze behoor tn. j Wij eischen Gent L. Van op den Bosch. (zomeruur), in 't lokaal De Verbroedering i Statiestraat, DENDERLEEUWj hoogst belangrijke part ij vergade ring voor de afgevaardigden. DAGORDE Gewichtige besprekingen f/n Cnnn/if art Drrt u Kamer, Senaat en Provinciale verkiezingen. VerUden week werden er in de Kamer met 73 stemmen tegen 5 (1 kr. dem. en 4 frontn») en 36 onthoudingen VIER HONDERD MILJOEN FRANK nieuwe belastingen gestemd. Na de verkiezingen zal men de belastingen nog verzwaren. Verkwistingen vragen belastingen. Bravo, socialisten, katholieken en li beralen. Allo menschen, schiet In uwe zakken. Pas op I Doodsgevaar 1 Dit parool, dat in het Fransch prijkte op de meest blootgestelde plaatsen Oer loopgraven, herhalen wij ten behoeve onzer kamera den, die over enkele maanden de solda- tenpij moeten aantrekken. Pas op Doodsgevaar 1 Wij hebben het hier niet over het gevaar van kardoezen en kartetsen, doch over de droeve gevolgen van «en weerzinwekkend ontuchtig le ven. Het is een feit «lat, waar de oorlog aan vankelijk een aanwas van godsdienstig heid daa>stelde, hij ten slotte, door den nood hier te lande en door de begeerte om te vergeten aan het front, de ban kroet beteekende der zedelijkheid. Overal rezen kino's, dancing's en tin geitangels.als paddestoel-n uit den grond op. Het w -s de jacht naar vermaak.naar immer intensiever zinnelijk genot. De prostitutie won aan in geometrische ver houding De nieuwe ziekte spaarde noch rang, noch kunne, noch ouderdom.Vrou wen vergaten hunne echtelijke plichten. Moeders brachten hunne kinderen in de krochten des verderfs. Meisjes van veer tien, vijftien jaar kinderen nog, pas den moederschoot ontgroeidliepen naar dansgelegenheden, waar ze, bij bedwelmende dranken, hunne eer weg schonken aan kerels zonder faam noch naam. Het getal publieke vrouwen groeide aan met den dag. Ongelukkige wezens, meestal verlaten schepsels, gedreven door den i ood der tijden en door de akelige sc im van den naren h -ngerdood. Doorgaans verdienen zij meer ons mede lijden om hun diepen val dan onzen walg om het abjecte hunner daad. Een dege lijke wetgeving op gebied van sociale voorzorg zou velen behoed hebben voor den val. De maatschappij ik en gij hi-eft schuld aan hun onteerend werk. Achter oie lachende gezichten en door schijnende feesttoilettes gaat gewoonlijk een eindeloos droeve vóórgeschiedenis schuil. De ruwe oorlo b>acht noodzakelijk een verruwii g der zed n mee. Een groot Fransch wijsgeer zei dat waar m nschen samenkomen, de geest daalt. Dit is dik wijls waar vooral in soldatenmilii u's. Arme jongens 1 Dubbel-arme Vlaam sche jon ensl Ze ge oten geen noemens waardig onderwijs Niemand si rak hun over zielenadel of heerlijk-opofferende mam enfierheid. Na jaren samengeperst gewees' te zijn in fabrieken en machine hallen, werden ze opgeëischt voor de kazerne. Zij wa en er vreemdelingen tn hun eig n land De oversten die hunne 0 >voeoers zoudxn moeten zijn spra ken hun sacré patois niet en ga en meest zelf het verlokkend voorbeeld van een ongebredeld losbandig leven. Midden de jongens zelf huisden er ver kankerde gamellelekktrs, beroepsvrijwil- ligers, doorgaans te lui om door wt rken den kost te verdienen. Zij vertelden slechts schandelijken praat, hadden enkel indecente gebaren, war n aanhoudende aanspoorders tot de walgelijkste ontucht. Niemand uur de het aan de snoevers tot zwijgen ie brengen. De jongens gewen den zich aan de ontucht idee en.... al wie soldaat was, weet wat er rond en in de kazernen, wat er in de kamers der mannen omgaat. Wr akroepende ge sprekken, gevolgd door onmoemelijke daden. Wij hebben te veel eerbied voor de kuisclie ooren onzer lezeressen om er een tafereel van op te hangen. We toefden in 't bezet gebied. De piot ten leven er ver van al wi- hun liet is, ze krijgen haast nooit verlof. Ze worden beg--kt omdat ze niet durven. Op zelfbe vlekking volgt de eerste sexueelege- mee schap, snel door meerdere gevolgd. Vrouwen zijn erbij de vleet. Doch welke vrouwen 1 Ze loopen met nun vleesch te koop in de verlokkelijkste vormen. Waar ze de mannen niet aanspreken, hebben ze 'n zeem/.oeten glimlach en een phospho- resceerenden insidieuztn blik om toch te durven. Alléén om te kampen, eindeloos droef in hunne verlatenheid, laat menige Vlaamsche piot zich vangen. Ze weten niet waaraan ze zich bloot steilen. Ze weten niet dat er groote ste den zijn. waar 10% vrouwen en meer geslachtziek zijn. Ze bezochten de bizon- dere krankenhuizen niet te Brussel, te Keulen en elders, waar honderden vrou- 1 wen, tot meisjes van viertien, vijftien jaar toe, wegkwijnen en een 'schrikbeeld I zffn voor a1 wie hen nadert. De meeste mannen, die er van hoor den, lachen er om. De doolaards denken d t eene gebeurlijke ziekte dadelijk weg te krijgen is door kwakzalversremedies. Ze gaan en vallen. Waar ze van de eerste maal niet aangetast zijn, herbeginnen ze met meer durf dan ooit tot ze 'n morgen ops'aan met hun ellendige vreeselijke kwaal. Oud-strijders, gewezen soldaten, gij hebt ze allen gekend, die arme slungels I Met den doed op het lijf en den dood in het hart gingen ze heen naar het hospi taal. God weet, zien we hen nog te rug 1 fluisterdet ge toen. Als een wrak rukten ze op, en velen keerden, lichame lijk en zedelijk gebroken, terug bij hun schreiende moeder. Ze waren in 't bezit eener geslachtskwaal, in schijn genezen misschien, doch die dreigt bij de minste stoornis weer heviger dan ooit uit te bre ken en bruid en kroost te besmetten. De moeders van Vlaanderen zouden slechts in ééne barak van het met pin- draad omheinde lager te Bedburg Han moeten omgaan, in het uiterste hoekje van bezet Rhijnland. Met den blos op de wangen gingen ze van moeder weg, in een laatsten zoen belovend eer en deugd te bewaren. Met ingevallen wangen lig gen ze nu op hun stroozak, kermend, tie rend, huilend van de pijn. Al die moeders zouden den krop in de keel krijgen en het zou gauw gedaan zijn met het ziele- doodend militarisme. In ons landje en vooral in Vlaanderen werd er nog te weinig gepresteerd op het gebied van verweer tegen de geslacht- ziekten. De oorzaak moet in de kiem ge smoord worden. Daar moeten verplich tend onderwijs, avond-, Zondag- en vak- schoien een leidende opvoedende rol in spelen. Van privaat initiatief uit, dient er evenee- s een grootsch werk van voor lichting ondernomen. Onder de jonge Vlaamsche medici mangelt het niet aan knappe bereidwillige deskundigen. S. K. V. H. aan het front was er het heerlijk sprekend bewijs van. Aan literatuur, ongedwongen volkslite ratuur, hebben we haast niets. Voor onze Jongens van den beslagen deskun- d ge, prof. Dr Frans Daels, is ten slotte slechts genietbaar voor meer ontwikkel den en Lts durs Réveils van advokaat Hoornaert, vond nog geen vertaler. Voor de wordende soldaten zouden er moeten voorlezingen gehouden worden. Dr Rubbtns deed lofwaardige pogingen. Do. h we hebben een heele plejade stu denten en gerieesheeren, met dr H. Gra ve? aan het hoofd, die uitmuntend werk zouden kunnen leveren. Vlaamsche ontwikkelden, begrijpt uw socialen plicht I Vlaamsche jongens, houdt u rein Denkt aan uw meisje, denkt aan uw moeder. De toekomst van uw volk en uw stam hangt er van af. Recht door-Zee. Er zal wel niemand betwisten, dat onze ministers een lange iust wel verdund hebben. Van in zetels te zitten en gedu rig te banketteeren en in auto's te rijden, wordt men op den duur ook moe. En waar onze ministers zoodanig veel auto's hebben, mag men aannemen, dat ze zeer uitgeput moeten zijn. Ze hebben zich dan ook allen een of ander luilekkerlandje uitgezocht om er te verpoozen van al hun zwar'gheden. Carton de Wiart is gaan boeren te St- Martens-Bodegem, Jaspar gaat den 15" Augustus naar Zwitserland de bergen beklimmen, Devèze heeft zich geïnstal leerd te Amberloup, waar hij in de een zaamheid de krijgskunst van Napoleon grondig zal instudeeren, en Wauters trekt zich uit de suiker- en graanmiserie terug in 't land van Chimay. De andere ministers hebben nog geen beslissing genomen. We zullen o ze le zers goed op de hoogte houden, want de zaak is zeer belangrijk. Men spreekt er van, dat Van de Vyvere zijn vertrek zal uits'ellen tot na 28 Augustus, omdat hij absoluut aan den kop van de betooging wil marcheeren. Anseele heeft een kom missie aangesteld, om uit te maken waar ze de beste biefstukken gereed maken cn Destrée gaat een cour de danse volgen in Italië, waar hij toch zoo gaarne gezant zou willen zijn. Te bekomen op ons bureel allerbeste Witte Wijn en Bordeauxwijn. Toen ik, verleden jaar, bij de bespre king der begrooting van landbouw, mijn verwondering er over uitsprak dat, van de meer dan vijfhonderd wetsontwerpen en wetsvoorstellingen, geen enkel, uit gaande van het ministerie van landbouw, op het bureel der Kamer was overgelegd, dan zei minister Ruzette, niet zonder zekere fierheid, dat er een was in "den senaat. y ik ging op inlichtingen uit en vernam det het een brokske pachtwet was, gel dend voor de verwoeste gewesten. Daar waren immers de boeren bezig met hun reuzenkrachten en taaie energie, de omgewoelde en stukgeschoten gron den weer klaar te maken voor kuituur. De schraapzuchtige eigenaars gebaarden van niets, maar als de grond weerom be bouwbaar was gemaakt dan kwamen ze en legden hun klauw er op. Zoo sterk druischte die handelwijze in tegen de eerlijkheid en de menschelijk- heid dat een wet noodig werd geacht. Die wel is maar een arm wetje, dat be zwaarlijk iets of wat voldoening geeft. De wet over de pachten, door Van Die- voet, Vergels en c.s. overgelegd kwam niet ter bespreking. Waarom Zij bracht eenige beternis in de huidi ge, onduldbare toestanden maar men vreesde dat amendementen zouden over gelegd worden... Men vreesde met reden, immer er was gezeld dat de pachten met lange termij nen de eenige redelijke waren en dat in plaats var 3-6-9 een artikel moest worden ingelast stellend 10-20-30. c?V-3 .- Daar de uiterste linkerzijde zonder twijfel voor een amendement, dat de groote grondeigenaars hun macht fnuik te, zou te vinden geweest zijn en de de- mokraten van rechts niet konden tegen stemmen, zoo is het wetsontwerp stille- kens op het achterplan geschoven Van Dievoet heeft zijn kindje laten slapen en met de ontbinding der Kamers wordt het begraven. Arm.we je Zoo veel geluk was u toegewenscht maar niets is er van gedijd I Zooveel boerkens en hoveniers hadden hoopvol naar u uitgekeken wat 'n jam mer dat die mooie hoop zoo ras verzwonl Ja, de pachtwet is er hoogst en drin gend noodig... De grondeigenaars dwingen hun pach ters dat het schande is. Met de gemeentelijke verkiezingen is 't weer klaar gebleken. Van alle zijden zijn ons desaangaande berichten toege komen, te Wieze, te Aspelare, te Meer- beke, zoowat overal zijn strafbare daden gepleegd. Ik vroeg aan den minister van justicie wanneer de parketten gingen ingrijpen tegen die jakhalzen Zijn antwoord Haal feiten aan. Feiten Overalmaar elk zwijgt. De eene uit schrik de andere om rustwille de derde omdat getuigen en bewijzen ontbreken. Eik zwijgt en in dat zwijgen juist ligt de bestendiging van 't onrecht en het gevaar. Met lange pachten wordt dat onrecht afgew eerd, dat gevaar gekeerd. Ik hoor zeggen waarom zijn de land bouwers diet solidair Wairom zijn ze niet in bonden veree- nigd, en gehoorzamen ze niet aan regle menten en verordeningen Wat gebeurt er nu Karei heeft een plekje beste land in huur van een liberaal. Als 't kiezing is stemt hij groen. Pieter, die een oogske heeft op dat land, vermoedt dat Karei niet voor de blauwen stemde hij draagt hem over, vleit mijnheer, biedt twintig frank meer en Karei krijgt zijn opzeg. Ge zult me zeggen dat die Piet een lafaard is. Wel ja en dan, de schurken streek is gepleegd. En een of twee jaar later, zal Karei trachten dat Pieter een broekske wordt gepast van 't zelfde laken. Al de middeleeuwsche praktijken die nen gebannen of den kop ingedrukt. Daarvoor moeten de landbouwers eerst zorgen. Bonden I Solidariteit 1 Daar Jigt de redding. L. Van op den Bosch, Volksvertegenwoordiger.

De Werkman | 1921 | | pagina 1