Riberalen. il/ledisch Toez-cht. HET LAND VAN AELST Wen I8e SEPTEMBER mogen er geen thuisblijvers zijn. BRUSSEL is ons verboden, AALST zal betoogen Op voor de vermindering van den Diensttijd, op voor de vermindering van de Belastingen, op voor uw wel stand, uw recht en uw leven. DE Een Voorstel. Vierde uiaiïd Beknopt Buitenlandsch Overzicht IETS VOOR OM DE WEEK. DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1821 NUMMER 2634 49' JAARGANG DE WERKMAN I Tolk der Kristene Arrondissement Volkspartij va cement Aalst De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doei Stichter lULTFJt D/%ENS Hoofdopsteller i» i..Van op dem Bosch, Volksvertegenwoordiger. Abonnementprijs per jaar 7,50; per 6 maanden 3,75 fr. Op voorhand betaalbaar.Prijs per nummer0,16 Ik schrijf er over. al doe ik 't niet graag, omdat het niet past luid te spreken of gerucht te ma ken rond wie stervend ligt... ik schrijf er over, heel zachtjes zoo dat het hen niet wekken zal, voor de vele menschen die twijfe len aan hun bestaan... Hier is alles beproefd Geen lapwetjes, geen verbond jes, geen enkel middeltje echter kunnen hier nieuw leven en nieuwe hoop verwekken... de jaren gaan hier hun gang... de tijd volbrengt hier zijn werk... Om het bed waar de slervende uitgaat zonder pijn, zonder ge kerm, als een magere, uilteerende waskaars, is geen gehuil, geen tandengeknars, geen vuistenbal- len van hopelooze nabestaanden.. Straks, als de vaal blauwe kleur van den dood zal gekomen zijn over zijn oud verrimpeld gelaat en zijn oog zal verscheiden zijn van de groote brandkist in den hoek, 't mooie met goud belegde offi- cierspak en de groote landkaart met de gedroomde grenzen van een grootere Belgiek zal een breede schaar komen onder zijn raam die zingen zal haar lied van vergetelheid... Want even als Max Havelaer zegde tot de hoofden van Lebak, er zal geen rouw zijn in het land waar hij woonde, de arbeid zal niet sti I gd worden, en de vreemdeling uie vragen zal waar om de blinden gesloten zijn en er geen droefnis is, zal men ant woorden Daar is een man gestorven die dood ging van de jaren, hij was een slecht man in zijn leven hij hield het loon van de klei nen en leefde in ledigheid van 't zweet van hunnen arbeid hij drilde ons tot slaven voor de verdediging van zijn eigendom; hij nam onze kinderen en broe ders en vaders en velen zijn niet weergekeerd hij ordonneerde in de taal van de grooten en vloekte in die van de armen hij legde op ons al de lasten en ontstal onze rechten hij schold ons voor verraders en heulde met de vrouw uit het Zui den daarom is er geen geween, geen geklaag, daarom waakt er nie mand bij de laatste rust van den doode, of worden geen kransen gevlochten bij zijn baar, dat de Heer hem vergeve... R.l.P. Amen! En nu wilde den Riberalen Pee nog trouwen, trouwen met de ouwe gele Matant uit den Bok- kenhof»... iedere gezonde mensch spreekt er schande van... Pa Woeste, die er erg voor te vinden is... (In Brussel) zou het huwelijk inzegenen, het kontrakt zou geschreven worden op Karton en geteekend te Parijs, in aanwe zlgheid van Georges enRaymond, als getuigen zouden optreden M. Coppée (namens het kapitaal), Mev. Beulemans (namens frans- kiljonle), M. Destrée (namens 't militarisme) en M. Hubin (na mens de Patriotten en oud-strij ders). Op het huwelijksfeest zouden al de vrienden van de Amitiés Framjaises en Comité de poli tique nationale worden ultge- noodigd De Vlamingen zouden de tafel dienen en Braun de ciga ren leveren Burgemeester Max zou natuurlijk elke manifestatie verbieden en Jan de Vos zijn po litie sturen om de betoogers om ver te schieten. Bij gebeurlijke nakomelingschap (wat niet geloüflijk is) zou Tante Marianna de waardige spruiten over de doopvont houden en er voor zorgen dat ze geen enkel woordje Vlaamsch leeren. De ver dere opvoeding zou geregeld wor den tusschen Marianna en Deveze die desnoods de raad zou inwin nen van Meneer Jules. Alles zou dus wel op wieltjes loopen, zoo den ouwe riberale Pee niet zoo ziek was en Tante geen moeilijkheden had in haar eigen huishouden. Pee kan niet meer genezen...! iedereen ziet het ter oogen uit I Tante heeft uit haar vroeger hu welijk een groote dochter die niet mee en wilt. In Antwerpen heeft men haar gezien met Kamiel en in Aalst schijnt ze ook een oogje te hebben....' Als gij trouwt met dien ouwen zieken Pee, dan trouw ik ook» zegt ze Nou, Tante kan haar dochter maar niet missen ze werkt voor naar, doet het vuil werk, kuischt en schuurt den Bokkenhofom zooveel mogelijk te verdienen en het huis rein te houden. Tante gaat midderwiji haren ganir, be stuurt het huishouden, smeert en drinkt en houdt daarom veel van haar. En nu nog meer...! (Jr.Men vertelt dat onlangs door ne grooten Wind Peeken in de armen gevallen is van Matant en... en dat. Peeken... een valling heeft opgedaan en dat Peeken nu hee lemaal dood gaat/ Élb'w l—liliwiiiliir Ila - Dus, dus... Ik kom met een voorstelletje voor den dag, en geef het in overweging aan al de Vlaamsche mannen, aan al de Vlaamsche vrouwen, maar vooral aan de Vlaamsche jeugd. Het geldt Brussel en ons Vlaamsch recht. Brussel leeft vooral van Vlaamsche centen. Brussel zou niet al dien bombast ma ken o d r Vla nderen en zijn vo:k. Volgens de beslissing va Burgemees ter Max willen ze niet hebben dat het Vlaamsche volk te Brussel komt betoo gen voor de heiligste en de schoonste zijner rechten. De Brusselaars verdommen ons Vlaamsch zijn en onzen Vlaamschen strijd en sluiten de deur voor onzen neus als we voor ons brood en onze stoffelijke en zedelijke grootheid willen marcheeren door de breede straten van de hoofds ad, die wel de hoofdstad is van den Belgiek, maar niet de hoofdstad van ons volk. Brussel is ons dus vreemd geworden. Het is de vreemde hoofdstad van een vijandig gedeelte. Hadden we er gegaan schrijft een franschdol blad van Brussel - ze hadden er ons als boches behandeld en de heele politie van burgemeester Max wa re niet in staat geweest de Vlaamsche verraders te beschermen tegen de woede der Biusselaars. Ons goed. We waren niet erg verpauwd op die betooging van den 28B. Elk weet waar om. Maar de houding van Marke met zijn opgezette moesjtachen hangt ons de keel uit en we komen met ons voorstel letje aandraven. Willen wij ons wreken, Vlaamsche menschen, Vlaamsche volk Maar ge moet be'oven, allen, alle maal, groot en klein, rijk en arm, van heel Vla-nderen door, solidair te blijven en niet af te wijken van den te volgen weg. lat onze mensch- zonder in te voeren, geneeshee- Wij boykotteeren alle feesten te Brus sel Muziekfeesten, optochten, betoo gingen, officieele plechtigheden, tentoon stellingen I... enz. Wij gaan er niet heen 1 Wij WILLEN of ZULLEN niet meer. GEEN VLAMINGEN roepen ze te Brussel. Welnu, het zij gezegd GEEN VLA MINGEN I... We blijven er buiten vooral als ze ons noodig hebben om hun feesten luister bij te zetten. Als ze op de flaminboches rekenen om leven en verteer te brengen in den frans>»iljonschen winkel, blijven we er weg Vlaams h Duitsche lummels» kunnen zich overal vermaken als ze het hart hebben te feesten, zonder dat ze hun cen ten smijten in de handen van degenen,die zich met hart en ziel kanten tegei. de pr-'Otwording van Vlaanderen en zijn volk. Vlamingen, onthoudt het ordewoord Niet meer naar B ussel als er wat te doen is I Wij g 'an naar elders. De Vlaming is immers uit den booze. Welnu, hij houde het voor gezegd 1 P. Denderman. De wet verplicht tot het toez cht in de lagere schoj verplichtalle gemeentel dus invoeren. Tegenstribbelen de wet voor -edceen gens dat de overheii schikt, zwaargenoi nigheid den l Maar we vri nden o e lieven genoi dralen het m> Het bcroej ren eischt drie frank per kind. 't Is veel maar wij kunnen veelvergend zijn. De fichen moeten opgemaakt worden maan delijks moet het schoolbezoek plaats hebben. Indien de geneesheer zijn werk eoed doet, mag hij ook betaald worden zooals het behoort en niemand kan daar graten in vinden. Toch zet ik de gemeenteraden aan een oog in 't zeil te houden. Laatst werd me bericht dat er bij een gemeentebestuur een rekening was gestuurd van zoo wat bij de zevenhonderd frank. De bestuur de' der school twijfelt of die geneesheer meer dan eens /ijn neus in de school heeft gestoken gedurende het jaar, waar over die rekening loopt. Dat is stellig een dokter, die er een bijzondere comptabiliteit op nahoudt. Het ware belangrijk te weten of die mede d^el uitmaakt van de beroepsvereniging der geneesheeren Ook de vierde graad dient overal inge voerd te aorden. Het is gewenscht dat tot onderwijzers van dergelijke klassen benoemd worden dezulken die het bijzonder getuigschiift voor den vierden graad bezitten. Ingeval zulke onderwijzers niet voor handen zijn kan men de hoofdonderwij zers en hoofdonderwijzeressen benoe men als ze niet aanvaarden de be- kwaamsten en iïverigsten onder de jongeren. T'-iloops zij hier geze -d dat in de laatste jaien de nortnaa school van Gent leerkrachten heeft geleverd, die als de b ste en de geleerdste kunnen geschikt worden. Zulke klassen eischen onk een gansch speciale inrichting die circa tweeduizend vijfhonderd frank kost, zoowel voor kna pen- als voor meisjesscholen. E n modelprogramma is door den Staat opgemaakt en naar alle gemeente besturen gezonden. Dat programma kan, naar de lokale toestanden, worden ge wijzigd het is best dat de gemeente overheden zich desaangaande verstaan met de onderwijzers. Maatregelen dienen overal door onze vrienden getroifen te worden opdat, reeds mei der aanvang v-m het nieuwe school jaar, er be onnen worde met den vierden graad. Wij redden ons volk met degelijk on derwijs. Kristen Demokraten, blijft niet ten achteren. L. Van op ben Bosch. In Rusland heerschen hongersnood en cholera. Vooral de onreinheid der steden en het gebrek aan zeep en kleederen zijn oorzaken van de pest, terwijl de boeren, bij gebrek aan zaaigraan, niet hebben gezaaid en er dus geen oogst is In Vo T-Indiö is er een geweldige op stand uitgebroken. Het juk van Oud- Engeland drukt zwaar op schouder en hart van de arme Indiërs. In Klein-Azië verslaan de Grieken en Turken mekaar dat het moed geeft. Wat zijn die menschen dapper en st-.im I... In Marokko krijgen de Spanjaards klop van de Kabijlen, die ze onmeedoo- gend onderjukten. Met het bestuur van president Harting in de gestemde Atnerikaansche republiek is door de Magna Charta het eer looste protektionisme van heel de wereld ingevoerd. Alle v eemde koopwaren zijn om zoo te zeggen van de Amerikaansche markten geworpen. Frank' ijk wil de baas zijn in de Opper- Silezische kwestie Engeland wil de dui men niet leggen voor zijn schandalige v- rwaandheid en 't heeft overschot van gelijk. Met Ierland kwam het nog niet tot een vergelijk. Toch zijn de onderhandelingen niet opgegeven en de brug werd niet op- broken. utvëiüeren strijd staat het Ic?scV.t Ik vaardig. Kloek maar, mannen I... BERICHT M. Van op den Bosch, Volksvertegen woordiger,woont Dendermondsche steen weg, 54, Aalst. Ons landbauwpraalje. De veertien dagen zijn verloopen en getrouw aan mijne belofte deel ik u den uitslag mede van mijn planten en zaaien gedurende de groote droogte. Mijn verslag zal heel kort zijn want 't heeft geregend Weinige planten zijn verdroogd en deze treft men 't meest aan bij andijvie, porei- en selderplanten. De kooien geer e. Daarmede heb ik mij tegenover U, geachte lezers en lezeressen, ten volle van mijn plicht gekweten en ga ik u, zoo 't u aangenaam is, de reis van Gust en Jef vertellen naar de boomkweekerij van X. Gust is verzot op lekker fruit en gezien de hooge prijzen welke hij zich moet ge troosten o n hem dit aan te schaffen, wil hij dat gelduitgeven stopzetten, en zelf g-.ede variëteiten van appelen, peren, kersen, pruimen en kriek» n winnen. Jef is een gekende fruitliefhebber, die er hoegenaamd niet op uit is munt te slaan uit een and- rs onwetendheid, maar geeme dienst bewijstin een woord, Jef is te betrouwen. Laat ons nu eens zien of Gust waarlijk redens had op de dienst vaardigheid en eerlijkheid van Jef te rekenen. Jef koos voor appelsoorten Jacques Lebel, Berglander, dubbele en enkele Belle Fleur, de grijze Reinette, de Ster- appel en de Schaapsmuil voor boom gaardperen Buerre hardy, de Wijnpeer, de Calebasse Bose. de Kaiserin, de Jef- kenspeer en de Pastoorspeer, de Duron- deau en de St Remy. Pruimen, kersen en krieken kent hij eve goed en Gust /.al later mogen zeggen dat de groene Reine Claude en de Reine Claude d'Altaus met de Belle de Louvain en Queen Victoria lekkere pruimen de zwarte en roode vleeschkersen smakelijke vruchten de Noordkriek en de Mont- morencykriek uitstekende fruiten zijn. De naaste week zult ge 't parlement hooren van Jef en Gust over het aanwen den van sodanitraat bij 't aankweeken van de te laat ontkiemde rapen. L. Haems, Landbouwvoordrachtgever. DE REDEN. Bankier Steinbein is toch een chik type... Ik weet dat hij 1000 frank heeft gegeven voor de invalieden en XXX in de gazet liet zetten. En zoo'n menschen noemen ze gierig 1 Dat komt uit Hij wil onbekend blijven, omdat ze niet voor ander werken zouden afkomen. Onder Onsje met de Trouwlustigen. Voor dat Uylespieghel zijn trouwe Nele voor den pastoor bracht, had hij haar lang bestudeerd haar karakter, naar inborst, haar werklust. Lakschoe nen en geparfumeerd brievenpapier, ge verfde lippen en geschminkte wangen bestonden nog niet. Het was de goeie tijd, die van Uylespieghel. De tijden zijn veranderd. Het is de wedren om eerst getrouwd te zijn. Er zijn geen kinderen meer. Elk wil trouwen tot knappe volksvertegenwoordigers uit het Land van Aalst toe. Ingetogenheid en al die prullen zijn bijzaak geworden. Elk vrouwelijk kindje van 17 en elke jonge heer van 19, die zich respecteert, koestert reeds trouwplannen of kent het supreem genot eener onhebbelijke schoon moeder. Te Keulen werden onlangs in ééne ke'k op één voormiddag over de 200 hu welijken ingezegend. De vader van presi dent Harding trouwt op vijf-en tachtig- jarigen ouderdom met zijne typiste en de Roumeensche kroonprins, idie, {verleden jaar, tot verschrikking der conservatie ven uit alle landen, eeuwige trouw zwoer aan eene beeldmooie generaalsdochter, is nu weer ingespannen met een Grieksche prinses. Want dat is het ongeluk I Het ijzer uKSCS gloeiend blijven- De wittebrood»; weken zijn nog niet voorlij of men wil reeds scheiden, om ergens anders zijne tenten op te «laan. Die advo'katen, die van echtbreuken eene specialiteit maken, doen gouden zaakies en onze Belgische wetgevers moesten in allerhaast een wet stemmen om de echtscheidingen te ver eenvoudigen. Hunne wedcrvcrhicriag stond op het spel 1 De moderne tijd bracht ook moderne geleerden mee. Zoo bestaat er nu 'n hu welijkswetenschap. Meneer Lewis, gou verneur van Illinois (natuurlijk 'n Ame rikaan), doet in alle scholen van zijn distrikt huwelijkslessen geven of is zin nens zulks te doen. Hij bevond dat te Chicrgo, verleden jaar, op 300 echtschei dingen er 287 een te onbezonnen aange gaan huwelijk voor reden hadden. Dank zij M. Lewis' praktischen geest, zullen er binnen kort, studenten, professors en doctors in de huwelijkswetenschap zijn. Louis Pasteur was echter een alom- gevierd hervormer der medische weten schap en kon niet eens op een doctorsti tel bogen en F. Lessefs, die zeekanalen groef, was zelfs niet ingenieur.Zoo zullen er Vlaamsche meisjes zijn, die'n geluk kig huwelijk zullen aangaan, zonder de scientia conjugal is te bezitten en doc tors in quaestie zullen door hun eegade bedrogen worden als de eerste de beste flierefluiter uit Molenbeek. Individuën trouwen overal opdeonbe- zonnenste wijze. Het valt dan ook niet te verwonderen dat Staten, die slechts een som daarstellen van individuën, samen een huwelijk aangaan met een verbijste rende onbezonnenheid. Zoo waren we voor een jaar de droeve getuigen van het monsterhuwelijk aangegaan door Beule mans en Marianna. De reden konnen wij, gewone stervelingen, niet snappen. Het Fransch Belgisch militair verbond blijft het geheim der goden. Beulemans heeft natuurlijk Marianna uitverkozen voor haar mooie oogen en wijd-uitgesneden blouses. Marianna was slimmer en wist dat Beulemans aan een heele boel Vlaam sche kleurlingen beveelt, die niet beter vragen dan zoo gauw mogelijk door hun bloed hunne trouw te bezegelen aan Beulemans en zijn lieve Marianna 1 Of zou hier ook geen echtscheiding volgen Vooral daar Marianna ultra modern is en van geen Kees of Albion als kinderen hooren wil. We hopen het. We verzekeren hun een massa pro-Deo- advocaten. Kiezers, doet uw plicht 1 Jan Labbermans. REGEN. Gister avond heeft hettoch geregend zei Caprul, in diepe discussie over het weer, met de kalanten. Om den bijlange niet, Flor, riep alleman. Allo, zei Caprul, ge wilt weer gelijk hebben... Als ik u zeg dat mijn broek en mijn gilet nat waeilï dezen morgen. Dat zegt niets, riep men, ge waart natuurlijk weer tuttebitch. Uw gilet, dat 's van de zeever en uw broek van wat anders...

De Werkman | 1921 | | pagina 1