Veroveren en Vernieuwen HET LAND VAN AELST Op ons land weegt acht en veertig miljard schuld Eén miljard 250 miljoen wordt verbrod voor t leger. Eén miljaid 600, miljoen belastingen wegen op onzen rug. Twee miljard belastingen staan ons te wachten, den dienst van zes maanden verworpen. -- Vlaamsche mannen, vrouwen, kinderen betoogt den 18' September, om 3 uur, te AALST. Oen 18e ï-EPTEM ER is onverschilligheid lafheid Lal hei d tegenover ons Volk, ons Recht, ons Leven Casper van Zevencote. Kristen Demokraten OORLOGSSCHADE. Ons litndbouwpraaije. IETS VOOR OM DE WEEK. Donderdag 8 september 1921 NUMMER 2S35 49' JAARGANG DE WERKMAN I Tolk der Kristene Volkspartij van het Arrondissement Aalst De Waarheid is ons Wapen p Rechtvaardigheid is ons Dpel Stichter s PIF.TER DAEXS Abonnementprijs per jaar 7,50; per 6 maanden 3,75 fr. Hoofdopsteller K L.V.w op in:\ Bosch, Volksvertegenwoordiger. Prijs per nummer 0,15 Op voorhand be'aalbaar. DOOR Zonderlinge Opgedragen aan de Kristen Demokraten van het arron dissement Aalst, tot vol harding in den strijd. Mensch en maatschappij zijn sedert vele eeuwen aan een ge weldige strijd onderworpen. Dien strijd was steeds bitter en scherp. Heel den weg, door de mensch- heid afgelegd, zijn doorweekt met tranen en bloed. Nooit is er een oogenblik rust, een oogenblik verpoozen geweest. Nu eens werpen zich rgansche volksstammen op elkander, dan weer is het een bitteren kamp tus- schen de enkelingen zelve. Waar men in de geschiedenis perioden van stilte, of zoogezegden vrede vindt, is het slechts de stilte, den vrede die een nieuw onweer voor afgaan. En toch gelooven we dat dien kamp niet doelloos is voor de menschheid. We zijn op de wereld versche nen met doel, met opgave Dit duel, deze opgave is ons inner lijk leven te ontwikkelen en te volmaken. Bij den aanvang van ons zijn stond de mensch op een zeer nederigen trap. Ons le ven was zeer weinig boven dat der dieren verheven. Nu is het doel van c-ns leven op te klimmen en geestelijk groot te worden. Om dat doel te bereiken, moet den mensch door een louteringsvuur. UDat louteringsvuur is den zwa ren levensstrijd. En hoe lager den mensch op de ontwikkelingslad der staat, des te bitterder is den kamp. En naarmate den mensch geestelijk groot wordt, zal dien kamp milderen en zal er meer vrede en geluk over de mensch heid nederkomen. Sommigen beweren dat dien strijd immer geweest is een strijd van de verdrukten tegen de ver drukkers, van de kleinen tegen de grooten. Dat is niet juist. Ze ker, de onderdrukten hebben te gen de verdrukkers gestreden,doch daarnevens vertoontdelevensstrijd zich in zoo een verscheiden vorm, dat het een echte chaos gelijkt Voornamelijk twee soorten van strijd zijn in de geschiedenis klaar afgeteekend De klassenstrijd en de rassenstrijd Als het den kamp gold van volk tegen volk, stam tegen stam, dan stonden vaak verdrukkers en ver drukten te samen tegen den vreemdeling, die den vijand was. En hier onderscheid men weer om verschillige soorten van kamp Nu eens gaat den kamp om de onderwerping, de verslaving, daar gaat den kamp om de vrij wording van een volk. En nauwe lijks was deze kamp voorbij, of nu vertoonde zich een vinnige, zeer vinnige strijd tusschen de enkelingen van den volksstam, en nu werd het daar een klassen strijd. Vroeger was het een rassen- strijd Dien strijd beroert gansch ons leven. En niemand kan daarbuiten. Zoolang den mensch op de be schavingsladder staat, waar hij thans staat, is er niet aan te den ken het leven beter of gelukkiger te maken. De mensch moet hooger klim men. Hij moet door geestelijke ont wiKkeling zich zelve vrijmaken. Doch als wij van ontwikkeling sprtken. bedoelen wij niet alleen wetenschap Ware menschenont wikkeling is geestelijke grootheid. En naarmate den mensch gees telijk groot wordt, mildert den strijd en hoe meer hij zich van die geestelijke grootheid verwij derd, des te vinniger, des te har der is zijn levensstrijd. De ge schiedenis is daar om onzestelling te bewijzen. De heele menschheid wordt be wogen en geleid door krachten die staan buiten en boven haar, maar die zij toch zelve heeft ont ketend en waarvan zij nu den slaaf is Het is wel van belang dat we aan dt hand van de geschiedenis de oorzaken opsporen van den bitte ren levensstrijd die ieder mensch te dragen neeft en die de maat schappij zoo jammerlijk teistert. Velen roepen 't Kapitaal is de schuld van alles Dat is oppervlakkig gerede neerd. Als het zoo zou zijn stel ik de vraag Wie is de schuld, of wat is de schuld dat het kapitaal daar is Anderen roepen 't Militaris me is de schuld En als dat zoi is. hoe is het mi- litari me gekomen, vraag ik. Er dient dieper gevorscht te worden. De kwalen van volk en maat schappij moeten tot op den wortel ontbloot worden. De strijd in 'r le ven is geen louter toeval. Hij had oorzaak, zin en beteekenis Om tot een klaar begrip van onzen levensstrijd te komen, moe ten wij een klaren blik hebben op de menschheid in haar geheel, en dat van af de eerste tijden van haar zijn Dat overzicht willen wij pogen daar te stellen. In de primitiefste tijden der menschheid, was de geestelijke ontwikkeling bitter klein. Niet al leen was er geen wetenschap, doch er was ook geen geestelijk begrip bij den mensch, zoodat hij heel weinig boven het dier verhe ven stond Vorschen we nu naar den strijd van die menschen. Ze leven afzonderlijk in bos schen, wouden of wilderris, of zitten juist als de dieren in holen verborgen. Ze kampen el ken dag den kamp op leven en dood. Niet alleen tegen de natuur hebben zij te strijden, doch in ieder ander mensch zien zij een vijand. Den blik van een andere mensch kunnen zij niet verdragen of ze voelen zich gedreven tot tweestrijd Als zij honger hebben, vinden zij het redelijk een anderen mensen zwakker dan zij - te overvallen, hem te dooden en hem eenvoudig op te eten. Recht is er niet. Wie het ongeluk heefi klein of zwak van lichaam te zijn valt vroeg of laat ten prooi der sterke ren Het is het toppunt der ba.ba- rij Toch zit in dezemenscheneters reeds een geestelijk wezen gebor gen. ('t Vervolgt). De eerste zonderling is De Ponthière van Luik. Hij wil een sterk leger. Hij beweert dat we luisteren moeten naar de bevoeg de militaire overheden. Die zoogezegde bevoegde militaire overheden willen niet hooren van verminderden diensttijd, integendeel met den grootsten tegenzin hebben ze de duimen gelegd voor den tienmaandschen en dertienmaandschen diensttermijn. Van een diensttijd van zes maand wil len ze volstrekt niet hooren. Van vermindering der bewapeningen evenmin. Ons leger moet op de hoogte zijn van zijn taak I? Dus nieuwe ka nonnen, moderne mitraljeuzen, delaatst- perfekte vliegtuigen alle verbeteringen op gebied van techniek moeten er komen. D .t zal wel millioenen en milliarden kosten. Den drommel 1 Wij zijn de overwinnaars wij moeten de vruchten der overwinning plukken De demokratie bukt er onder, zucht en lijdt, kermt en hungert en dorst naar vrede en liefde 1... Kristen Demokraten als De Ponthière zijn voor een sterk leger en voor de ko lossale uitgaven, die drukken met hun l-oden zwaarte op 't werkende volk Sterke legers bereiden nieuwe oorlogen voor, nieuwe moorderijer. nieuwe mi e- rifin en de bepaal, e bankroet van Europa. En een kristen demokraat komt er voor op 1? Zonderlinge kristen demokraat De Ponthière wil niet dat er wordt ge protesteerd tegen de belastingen, zooals die door de katholieken, liberalen en so- sialisten werden gestemd. D-1 zakencijfer belasting is dus een eerlijke? Wij vinden het tegendeel. Zoo'n belas ting is er een die weegt op de gruote huisgezinnen. Zij is dus onrechtvaardig, onsociaal en anti-demokratisch De tweede zonderlinge kristen demo kraat is M. Van Schuylenberg. Hij zegt heel er stig Ons vlaamsch BN KRISTELIJK PROORAMMA KAN ENKEL DOOR DE KATHOLIEKE PARTIJ VERWEZENLIJKT WORDEN 1 Dat heeft mijnheer Van Schuylenberg van den ouwen Woeste geleerd. Na zoo'n belijdenis is het zeker dat M. Van Schuylenberg weerom op de lijst zal mogen staan achter den naam van M. Woeste. Hij zal weerom met hem mogen mee- loopen. Het Vlaamsch en kristelijk programma werd door de dompers van alle kaliber met de voeten getreden. Staatsminister Poullet bekende te Has selt Wij hebben niets bekomen Waarom Omdat het de kath .lieken gemangeld heeft aan durfkracht, aan wilskracht 1 Wat hebben de katholieken gedaan voor de amnestie, voor de oud strijders, voor de opgeëischten, voor Je vervlaam- sching van Gent, voor de Waalsche en Vlaamsche regimenten, voor de vermin- d.ring van den diensttijden de legerlas- ten, voor het bestraffen der oorlogswoe keraars, voor de eerlijke bedeeling van de belastingen Niets 1 Woorden. Daden Neen. Toch zal de katholieke partij heel dat programma verwezenlijken. Voor wanneer, dat zegt M. Van Schuy lenberg niet en dat is jammer, want juist dat ware interessant om weten. Zal 't met M. Woeste gaan Met den man die vierkant stond tegen de demokratieen Vlaande'en Hij gaat er hij strijkt de vlag voor hem en zijn aanhangers... Geen zaligheid, geen heil of zegen bui ten de groote katholieke pari ij I... Van zoo'n platbroekerij verwachten we veel voor de zonderlinge kristen demo kratie van de gr'en-kruisers 1... Wat is de kristen demokratie van een partijtje wiens lijders zulke dingen pu- bliceeren Wat is die waard Waar leidt dat zijn aa hangers heen 't Is 'e hopen dat velen onder hen, na zoo'n bekentenis van sl.iafsche gedwee heid, de oogt-n zullen openen en terug keeren naar de echte reine kristen demo kratie der Kristene Volkspartij. P. Denderman. Nog altijd wachten duizenden en nog duizenden menschen om hun oorlogs schade. Kleine boerkens, die slechts eenige honderden franken te goed hebben kun nen niets bekortten omdat ze niet bijtijds hun aanvragen hadden ingestuurd om dat ze een nummer moeten kunnen too- nen afgeleverd door een persoon, die met de inschrijvingen was gelast, omdat ze geen ontvangstbewijs van het invullen der formulieren van oorlogsschade kun nen laten zien en om honderd andere motieven, de eene al bespottelijker dan de andere. Wat vragen die kleine landbouwers Een wanmolen, een raapmolen, wat scheikundige vetten of po'aschmesten op afkorting hunner oorlogsschade. Voor hen is er meestal niets te beko men En als ik me tot de groote koppen wend, dan komen die aandraven met de zelfde redenen als de anderen, immers zij gaan eerst bij den duivel te biechten eer ze absolutie of penitentie geven of 't u laten aftrappen. Verleden jaar was 't hetzelfde met de paarden en het hoornvee dat uit Duitsch- land kwam. Als ik in de Kamer aanklaagde dat en kele personen, die deel uitmaakten van de kommisie of er. goed mee bevriend waren, zestig runderen voor hen alleen kregen, dan beloofde minister Ruzette onderzoak E na 't onderzoek bekende hij dat er misbruiken waren, maar dat hij maatregelen had getrolfen om die in het vervolg te vooikomen. Van teruggeven, van straffen Geen kwestie. De klucht was gespeeld. Weet ge wat diezelfde minister van den grooten landbouw antwoordde als ik in volle Kamer zijn aandacht inriep op het afwijzen der kleine landbouwers. Dat gaat den heer Minister van Eko- n~>mische zaken aan. En als ik niet losliet en aanklopte bij minister Van de Vyvere dan stuurde deze mij vriendelijk naar Ru- zetteken terug. Wai oen ellendige klucht 1 't Blijft alles voor de grooten, weinig of niets voor de kleinen. Groote landbouwers, die gedurende den oorlog een fortuin wonnen halen, op hun oorlogsschade, Duitsche machines weg die dui/enden franken waaide heb ben. Kleine boerkens, met talrijke huis gezinnen, die met alle moeite van de we reld den tijd der bezetting doorworstel den, honderden marken boet betaalden omdat ze niet wilden leveren, en wiens koetje of zwijntje werd geslacht door de vijanden en tegen spotprijzen betaald, kunnen geen zakske vetten bekomen op afkorting der geledene schade De goede luide hadden gedacht dat de oorlog het ouwe stelsel van alles voor de grooten den kop indrukken zou. Nogmaals gefopt Wel, 't is zoo. En dat stelsel zal duren tot de kleinen blok zu'len vormen tegen al de grooten die knoe en, die konkelen en klauwen zooveel 't maar kan, hun brar.dkoffers vullen, eerst de minderen op stroo hel pen en het land leiden naar de onvermij delijke bankroet. Uw kiesb' ief is uw wapen. Menschen die de rechtvaardigheid lief-" hebt, maakt er een goed gebruik van. L. Van op den Bosch, Volksvertegenwoordiger. Jef, jongen, nu heeft het toch eens goed geregend 't was tijd, als 't maar niet te laat is. Te laat, Gust, dat alles hangt af van 't weer en van de boeren. Ge zijt toch een drolligen vent, Jef, wat kunnen de boeren daaraan doen, dat ik dat moest zeggen aan Katrien, ge zoudt z'hooren. Oh l oh! stillekens aan, Gust, gij en Katrien zult me moeten gelijk geven. 'k Ben nieuwsgierig,niet voor mij maar voor Katrien. Eh wel Luistert en zegt het aan Ka trien Het hollezaad is later moeten ge zaaid worden, de tijd hierdoor verloren, gaan we door een oordeelkundige be mesting weten in te winnen. Mesten, beiren zooveel ge wilt, jef, maar te laat is te laat. Laat me uitspreken, Gust. Er moest nu eens 'nen Rus op uw boerderij komen. Ge weet dat die mensch honger heeft, gaat ge hem dan tarwe geven die hij eerst moet doen malen, daarna bakken om ze hem eindelijk als brood te laten verslinden Dat zou 'nen zot raden, Jef, die Rus krijgt aanstonds brood. 'k Heb u liggen^Gust. Mest bevat or ganische stikstof, die zich eerst in ammo- niakale, daarna in nitrische stifstof moet omzetten om dan eindelijk als voedsel voor de plant te kunnen dienen, dus lang te wachten alvorens uw mest zijn uit werksel zal geven beir bevat vele am- momakale stikstof die zich ook tot nitri sche moet omzetten om door de planten opgenomen te worden, dus nog te wach ten, doch reeds min lang. 'k Begrijp waar ge naartoe gaat, ik moet rechtstreeksch nitrische stikstof toe dienen. Heel juist. Sodanitraat werkt als de zweep op het paard. Als uwe rapen dus manier hebben en van pas staan dient ze dan sodanitraat toe, op eenige dagen zullen de bladeren zich fel ontwikkelen en eens vele bladeren is er meer kans van dikke rapen. 'k Zal 't aan Katrien zeggen en haar ook trachten voor de zaak te winnen. Tot later, Gust. (De naaste week een praatje over de nieuwe meststof sylviniet.) L. Haems. Landbouwvoordrachtgever. Rond een Vlaamsche Kermis Aalst, postdatum. M'n waarde Labbermans, Het zal u «enigszins hard vallen en te leurstellen te vernemen, dat diegenen, op wie gij, het Vaderland en madam Beule- mans alle hoop ende betrouwen hadden gesteld voor 't behoud van een langen diensttijd, de Université Frangaise en de hooge belastingen, hun kazak heb ben gekeerd. Enfin... De riberalen, voorbeelden van begin selvastheid in den tijd van Julius Cesar, hebben hun groote oomes Devèze, Hy- mans, Strauss en Cc verloochend en een Vlaamsche Kermis ingericht. Zaterdag was 't hier een heel groote lichtstoet, met zwart, geel en rood, met heel veel kleine en heel weinig groote kinderen. De kleine kinderen droegen een din gen van nen halven kluit meteen keers- ken in,?dat van de grooten marcheerde met den elektriek en enkele zelfs met vollen graad. Gelukkiglijk was de wind, nog altijd niet bekomen van al de emoties van z'n ranconter met de geele matant en van ijn misloopen huwelijk, een beetje gaan liggen en droomen van verloren groot heid. Max die met Braun op villegiatuur was te Oordegem kon de staatsgevaar lijke betooging niet verbieden. Voor de macht van de betoogers heeft onze poli- cie, die het zingen van revolutionaire liederen ken gon van mè leven ba Ba tist ne mieren ratten, ratten, ratten wilde verhinderen, het moeten opgeven en de dieners van Jan Vos, in allerhaast ontboden, zijn te laat gekomen om enke- ler; naar 't piereland te zenden. Ik bedoel natuurlijk ratten...! De ilchtstoet duurde juist zoo lang als de keerskens hebben gebrand... die gin gen uit één voor één... en brachten den nacht over de stad en de riberale partij. En nu de kermis... de Vlaamsche Men heeft me verteld kwaadspie kers zijn er altijd dat een lompen boer, nen aktivist natuurlijk, het heeft gewaagd zijnen armen frank terug te vragen om dat. ja omdat men fransche liedjes zong in die Vlaamsche kermis...1 Men heeft me verteld, hoe nen anderen tusschen 't beste koren is wel kaf het waagde de Vlaamsche Leeuw te laten hooren en hoe gelukkiglijk een algemeen Vlaamsch protest is opgerezen Halt zie da nie 1» De lompe boeren en de aktivisten heb ben beloofd met de komende kamerver kiezingen hun mooiste vlaamsche liedjes te zingen... en dan... Arme riberalen 1 God beware hen I Uw trouwe broêr, Peteris Slabbermans,

De Werkman | 1921 | | pagina 1