De Tabakwet. Werkersbelangen ï>EilOKHVri\, DE OPGA WDE ZOA Uit Ere in bodegein Apothèkersbond MOORSEL. De Splinter en de Balk Ja. Parlijbelaugen. Steunfonds PObR PütR FJOZE KATE De tabakwet ret haar langen sleep van formaliteiten la wel eene van deze, die ons dadelijk de weinige voeling onzer regeerders met de buitenlieden en hunne gebruiken kenmerkt. De tabakplanters worden door die hooge heeren geslacht offerd ten voordeele der rijke tabakiin- portateurs onzer Antwerpsche haven. Voor den oorlog betaalde de vreemde tabak 70 centiemen per kilo tol en ac cijnsrechten de inlandsche 15 centie men accijnsrechten. Nu zijn die rechten gebracht voor den vreemden op 1,40 fr., voor den inlandschen op 0,80 fr., of het weze slechts eene verhooging van 100 o/o voor den vreemden tabak en 433 o/o voor den inlandschen tabak zonder rekening te houden van formaliteiten, borgnemin- gen per plant en andere moeilijkheden waarover ik verder zal uitwijden en waarvan slechts sprake is bij het oogsten van inlandschen tabak en niet bij het in voeren van hooging van den eenen kant en de over- groote verhooging van rechten voor de inlandsche kuituur heeft voor gevolg ge had dat onze tabakplanters onmogelijk hunne produkten aan hunne vroegere fabrikanten aan winstgevende prijzen kunnen afzetten deze kunnen veel goed- kooper koopen te Antwerpen als gevolg der nieuwe tabakwet. Ik onderzoek de wet verder en zal u gansch gemakkelijk bewijzen dat de 433 o/o verhooging van rechten op de Inlandsche tabak slechts een minimum is. De wet verdeelt Immers de planters in twee kategorien Eerste kategorie De kleine planters met min dan 1000 planten hebben 0,05 fr. per plant te betalen, de tabak goed gelukt of slecht, dat gaat de heeren van Brussel niet aan, al moest ook 30 planten noodig hebben voor 1 kilo, toch moet gij 0,05 per plant beta len of 1,50 fr. de kilo dat weze dus een opslag van 900 o/o op de lasten van voor den oorlog terwijl den vreemden tabak slechts werd verhoogd met 100 o/o. Ten waarheidshalve moet opgemerkt worden dat bij bijna volledige vernietiging er af slag kan bekomen worden of wat het meest voorvalt, voorstel tot omdelving van uwen akker wat voor gevolg heeft dat uw land een jaar braak ligt. Tweede kategorie De groote planters met meer dan 1000 planten betalen 0,80 de kilo maar de Staat eischt eenen borg berekend op eene voortbrengst als hier boven van 16 planten voor 1 kilo. Is de tabak goed gelukt dan betaalt gij 0,8 J fr. per kilo zooniet hoeft gij 0,05 per plant te betalen, en zoo zult gij voorzeker bij drooge jaren en gebrek aan meststoffen komen tot geringe uitslagen die voor gevolg zullen hebben dat u in werklijk heid veel meer als 0,80 zult te betalen hebben. Nu voor gij planters der beide katego rien uwen tabak op uwen zolder gekre gen hebt, hebt gij al tal van formaliteiten beleefd. Gij hebt uw tabakteelt moeten aangeven, dekommiesen en de champet ter uwer gemeente hebben uwe plantage afgemeten, de planten geteld, menige pa piertjes zijn geschreven en onderteekend geworden. Bij het verlaten der droogplaats hebt gij reeds eene eerste verklaring van uw getal kilos drooge tabak moeten opgeven en van betalen der rechten wordt reeds gesproken alhoewel nog niet een hande laar uwe waar is komen koopen. Gij wordt dus den geldverschieter van den Staat Is uw tabak niet verkocht voor le Oogst dan zijt gij verplicht bij den kontroleur te loopen om uwe hoeve te willen aanzien als staatsaangenomen ta bakmagazijn anders moet uw tabak vol gens de wet na 1* Oogst de straat op. Dat is nu voor den tabak welke gij te verkoopen hebt, maar voor dezen welken gij rooken wilt hebt gij nog vrij wat moei lijkheden te bekampen. Vooreerst loopt gij bij den ontvanger om een extra recht gebruiktaks van 0,50 fr. per kilo te vol- doen en dit geldt slechts tot 15 kilo, want is uw gezin groot of klein dit cijfer blijft onveranderd. Ten tweede, het vervoer van uwen tabak naar de kerverij moet begeleid zijn van een dokument 258 of 258bis waar de ontvanger dag en uur op schrijft op dewelke vervoer en kerving toegelaten is. Ten derde, twee dagen op voorhand loopt gij voor uwe eenige kilos tabak bij den sektieoverste om hem te melden dat hij zijne bedienden, op den dag aangeduid door den ontvanger, moet zenden bij den fabrikant om de kerving van uwen tabak bij te wonen. Ten vier- voor den inlandschen op 0,80 fr., of het I uwen tabak gekorven wordt het doku- 1—1.1mnn/« I ment 258 door de accijnsbedienden nietig verklaard. Gij kunt gerust naar huis gaan na uren verloren te hebben en eene kos telijke daghuur verspeeld te hebben, met al deze formaliteiten. De tabakkuituur kan slechts van eenen gewissen ondergang gevrijwaard woiden als wanneer de formaliteiten op een vreemden. Deze kleine ver- I streng minimum worden teruggebracht oonon uw on Ho nvor- I en ,je diens'en zoodanig ingericht dat alle tijdveriies op de bureelen vermeden wordt en vooral op het gebied der tarie ven het oude stelsel van bescherming der inlandsche kuituur behouden wordt. Deze bescherming der kuituur zal beko men worden door het vermenigvuldigen door denzelfden vermenigvuldiger van de vroegere rechten voor inlandschen als uitheemsche tabak. Laat die bijvoorbeeld 3 wezen dan zouden de rechten op den inlandschen slechts 0,45 in plaats van 0,80 zijn terwijl de rechten op den vreem den 2,10 in plaats van 1,40 zouden be dragen of in andere woorden dat in plaats van een verschil van rechten tus- schen den vreemden en inlandschen tabak in plaats.van 0,60 als nu, er een verschil van 1,65 zou zijn. Deze oplossing bekomen zijnde zouden de planters op nieuw hunnen tabak 1,00 per kilo duur der kunnen verkoopen zonder dat hunne broeders der steden hun pakje tabak een cent meer zouden betalen alleen de Ant werpsche importateurs zouden met hun vreemde tabakken staan gapen. Verleden week hebben wij gemeld dat de F. T. d'Alost een opslag had toege kend van 12 Dit was door het bestuur zoo beslist geweest, doch het bazensyn- dikaat heeft bevel gegeven dit besluit in te trekken. Hierdoor is er staking ont staan Dinsdag morgen. In den namiddag van denzelfden dag zijn afgevaardigden der werkersver- eenigingen met den bestuurder in onder handeling geweest. Niet den minsten uit slag is bereikt geweest. Men zal zich voegen naar Gent. De werklieden zijn vast besloten voet bij stek te houden, want van den uitslag der staking hangt het loon af van de gansche streek. Wij roepen de werklieden toe Moed en volharding. Bij de firma Torley zijn wij ook reeds tweemaal geweest. Wij denken daar een goeden uitslag te zullen bekomen. In de tichelfabriek van De Kegel-Mer- tens duurt de staking nog altijd voort. De koppigheid die wij bij de bazen ontmoet hebben de eerste dagen, is reeds verminderd. Wij zijn overtuigd dat ze spoedig tot het gezond verstand zullen terugkeeren. Dinsdag namiddag hebben wij met het bestuur van 't krisisfonds eene vergade ring gehad op 't gemeentehuis. Er komen weerom een aantal veranderingen waar van de bijzonderste zijn De weikloezen werpen en ingezien ik overtuigd ben dat de j oud strijders met «zeel genoegen die herinne ren zullen verkoopen, acht ik het noodig vraag te wijzig.n. M. De Craeckcr. Het krediet zou dus 1050 frank bedragen I De raad is het eens dat er van deze gele genheid moet gebruik gemaakt worden om het verlies te dekken. Een krediet van 1050 fr. wordt gestemd. Na verdere schikkingen voor de feestelijk heden en de aanvraag door M. De Smet voor eene zoo gauw mogeljke stierenkeuring te doen plaats grijpen, wo-.dt de zitting geheven n 8 ure. N. B. Wij achten het zeer noodig aan het beknopt verslag toe te voegen dat de minder heid zeer verwonderd is geweest te verne- men dat er heden nog een staartje is aan de Ten gevolge van verandering I rekeningen van de gedenkzuil die sinds èén y.— sin nr»» I jaar dienden geregeld te zijn. De verbazing die de dagen volgens de standregels hun ner vereeniging uitgenooten hebben, moeten behoeftlgJiijn. Vrijdag avond om 5 uur, zal er een ver gadering plaats hebben voor de werkloo- zen waarin alles grondig zal uiteengezet worden. Toekomende week breedvoerig ver slag daarover in ons blad koopt allen uw brood in Volks verheffing 't is het beste gebak ken en heeft zijn volle gewicht. aan onze inrichtingen en de vrij handel kunnen we de hoedanigheid onzer waren aan onze kl.nten verzekeren. Koninklijk Z. T. en L. Gezelschap 'T LAND VAN RIEM. Op Zondag en Maandag 9 en 10 October, om 6 uur 's avonds, in den Stadsschouwburg 2 OPVOERINGEN VAN een spel uit den Middenstand in 4 bedrijven, door den grooten Nederlandschen Dramaturge HERMAN HEYERMANS. Kaarten te be zomen in 't lokaal, Belg'isch Hf» Groote Markt. van den Burgemeester scheen ons dus zeel gegrond. M. Valeri De Vis heeft een ei>.de- loos vertrouwen gehad in het oud bestuur en teven^zieh weinig bekommerd over zijn ver schot en het verlies der gemeente dat bij toeval aan den gemeenteraad wordt ter ken- nes gebracht. Zondag 9 October, M. DELBICQ. schopstraat. Gemeenteraadszitting van 27 September. De zitting wordt geopend om 7 uur van den namiddag. De secretaris leest het proces-verbaal der voorgaande zitting dat eenparig goedgekeurd wordt. DAGORDE Eenig punt. Krediet voor het vaandel- fe-st der oud strijders. Da Burgemeester leest een schrijven van den Eere-Voorzitter der oud-strijders der gemeente, waarbij een Krediet wordt aange vraagd van 1300 frank. Bij mondelingsche mededeeling door het bestuur der oud-strij ders aan de feestcommissie is de vraag 1500 frank. De burgemeester verzoekt de stem ming van 't la .tste krediet, wanneer M De Vis met een nieuw voorstel te berde komt. M. De Vis. Mijnheeren, vooraleer het krediet te stemmen zou ik wel willen vragen of de gemeenteraad met deren wensch niet zou instemmen namelijk, de photographiën der gesneuvelde soldaten en opgeëiscn.ten die ter gelegenheid der inhuldiging van den gedenkzuil zijn gemaakt geworden en door spijtige omstandigheden niet aan den man zijn gebracht, thans door de oud-strijders aan de inwoners te laten verkoopen, waarvan de opbrengst hun ten goede zou komen Dus volgens zou het geenszins noodig zijn een krediet van 1500 frank te stemmen. De pho tographiën mag men schatten op 450 franv, welke som door de gemeente te dragen is, vermits deze de verbintenis heeft aangegaan, de kosten boven de 6000 fr., geschonken door den Tooneelkring, ten haren laste te nemen. De Burgemeester. Zijn die photogra phiën daar nog Daar wist ik niet van 111 M De Rop. Hebt ge die kosten in de rekening van den Tooneelkring niet ge bracht M. De Vis. Neen M. De Rop. Onze voorgangers hebben zooals hier uit uwe verklaringen blijkt de verbintenis aang gaan alle kosten boven de 60u0 frank te betalen bijgevolg zijn wij ge noodzaakt het belang van. de gemeente de prenten aan den man te brengen. Het feest van Zondag is eene schoone gelegenheid, doch ik betreur dat die kwestie door u niet vroeger is vooruitgezet geworden, zelfs in de vergadering der feestcommissie. Voorzeker kunnen wij het geld zoo maar op de straat niet .2a&aS5Ki3«ft3SJ(s- - ge hout, kolen en Oeeft vleesch Neen, Klara stond op. Ik weet waar de geweren Novelle door L. Van op den Bosch 1 van de pompiers geborgen zijn, zei ze. Ik heb daareven twee Duit Ik zet me neer, zei 't wijf en 1 sche gendarmen bij 't gemeente- we gaan eens klappen. Ik ben huis gezien ik gaden vogel wij moe alzoo te sukkelen. Duul ligt zen;'t zal leutig worden. van kou en honger te sterven en M. Vertillen is bleek geworden, de dokier zegt dat hij op twee hij beeftWaar heeft die vrouw maand tijd te been kan zijn als hij I dat schrikkelijk geheim vandaan versterkend voedsel heef! en zich gehaald Als ze t verklikt is hij bii een warme kachel uitroosteren verloren en anderen nog met hem. Klaartje stapte naar de deur Al prietpraatmaar hij was haar voor Mogelijk maar ik wil niets Halt I zei hij, zoudt ge dat --■]1 doen - Ia. Een misdaad Bedrijft gij geen misdaden Mij zullen de rechters verschoo- nen als ze weten waarom ik kwaad deed u hebt geen ver schooning I Overigens wat kan me dat schelen ik had drie kin deren en was gelukkig. Nu is de oudste gesneuveld te Luik de ongedaan laten om mijn man te redden. Oij kunt helpen en ge doet het nietge kunt maar ge wilt niet En ik wil nu dat ge wilt Be grepen Ge zult ons helpen. Steel in 't komiteit zooveel ge wilt.Giet gij maar ons kolen ia uw kelder eet gij de bloem der zie ken, drinkt gij de melk der kin derïies vinger de boter weg en I tweede is ais opgeëischte door de de fline beetjes in 'i komiteitdat Duitschers doodgeslaged als een kan me niet verdommen als wij puilmijn jongste, een meisje als maar 't onze hebben. '1 Is nu elk 1 voor zich zelf Oe weet niet wat ge zegt. In uw kelder ligt er geno.g voor heel Blauwergem. Ja weglachte Veruilen. een bloem is weggerukt door de tering Ik zou nu ook mijn man zien sterven De Heer zou ze al len nemen die me lief waren Wat geef ik dan nog om het leven Sterven Ja, maar mij ook wre- onze gemeente is den zoogezegden elektriek gestemd, dank aan de liberalen,om dat zij hier de" baas zijn, met ged'ieën 1 De Demokraten hebben er tegengestemd en vandaar het woord groenen sukkelaar in de V lksgazet va - 25 September II. Neen, heeren liber-len, de demokraten heb ben niet tegen den elektriek gestemd zooals bedoeld wordt in vorig blad. maar wel tegen dë uitbuiting van-den werkman, zij willen de verantwoordelijkheid niet, de gemeente ge durende 60 jaren in schuld te zetten. Zonder die leening hadden wij ook den elektriek dan ten nadeele der grooten, terwijl hij nu ten hunnen voordeele is ter belasting der minde- en. Zoo gaat het met ketters tn haantjes Die zoeken maar altijd baantjes Om te leven in weelde en vermaak, Zonder te denken op iedereens iaak. Want elk heeft zijn rulle te spelen, En de werkman zou dat anders verdeelen, Dan ons te belasten door elektriek, Gestemd ten voordeele hunner kliek. Doch wij weten dat alle zeepbarons Samenhangen met de franskiljons. Het laatste nieuws brengt alles uit, Dus, Vlamingen, voor hen geen duit. Weg met zeepbarons en huichelaars, Lang leven de groene sukkelaars. Een groene sukkelaar. l\it*iiwei kei keu Gemeenteraadszitting van 3 October 1921 De zitting wordt geopend om 6,30 uur met 10 aanwezige leden. Na het verslag der ge zitting gelezen te hebben, gaat men over tot de dagorde 1) Hernieuwing beraadslaging jaarwedde veldwachter. In de laatste zitting had de raad de veldwachter eene jaarwedde toege kend van 4400 fr doch de bestendige depu tatie heeft dit verworpen De raad heeft nog maals de jaarwedde toegekend van 4400 fr 2) Verandering schoolreglement. Met algemeene stemmen aangenomen. 3) Vraag hulpgeld Ziekenbond. De se cretaris geeft lezing van een brief, ten einde een hulpgeld te bekomen van 2 fr. per lid met 1200 leden 2400 fr. M. Peroaens. Het geldt hier eene zeer nuttige instelling, zonder onderstand kan de ziekenbo' a onmogelijk bestaan. Ik doe een beroep op de goede gevoelens der leden ten einde de zaak te steunen. Het voorstel werd verworpen met 5 slem- en tegen 5. M. Lieveiis. Heeren, gezien den erbar melijken toestand der gemeentekas, stel ik voor voorloopig 1 fr. per lid te geven. Dit voorstel weid aangenomen met 9 en 1 onthouding. 4) Schoolsoep. M. Perdaens (tot de so cialisten)Heeren, hoe wilt gij nu eigenlijk die instelling Wilt gij de scnoolsoep voor iedereen, of enkel voor de zwakke kinderen Wij willen r iet dat de soep uitgedeeld worde aan de politieke vriendjes, maar enkel aan de zwakke en noodlijdende kinderen. De Voorzitter. Ik ben bereid het moge lijke te doen, doch de bestendige deputaii weigert elke toelage en zoodus moet de ge meente gansch den last dragen. Laat ons deze zaak vei schuiven tot betere tijden. Dit voorstel wordt aangenomen met 6stem- men tegen 4. (Vervolg toekomende week). De Volksgazet spot met de lijst der katholieken van Aalst. Eerste kandidaat Woeste tweede, een Aalstenaar derde, een Aalstenaarvierde, een Aalstenaar... De liberalen komen in 't Vlaamsche land met nen franskiljon van 't zuiverste water als eerste kandidaat. Hij dringt al de VI iamschgezir.de voormannen van -\alstersche riberalisme op zijdie deu gen niet volgens den grooten raad van riberalisme zij zouden nog Iets kunnen willen doen, lijk M. Homan, b. v., en dat kan Öf mag niet /.ijn. Wij vragen i.u aan de Volksgazet De Kristen Demokraten koken hun pot nog zelf en hun werk is niet zoo slecht ziet maar naar de kiezingen. Bij de ribe- ralen moeten ze riaar Brussel nen kandi daat gaan opvisschen, tot in 't Ministe rie van Minister Neujean. Hoe legt ge dat uit Medelijden kende Steekvogels niet. Of'ivooreen zieke was, of voor een oudje dat vprsierkend voedsel noodig had, geen beentje voor soep, geen biefstukje was er Steekvogels joeg ze buiten ter wijl hij grinnikte Waar zou ik 't vleesch gaan halen?... Hier is niet geslagen We mogen dat immers niet doen Wat meen de wel In dat huizeke aan den zoom van 't boschje gaat Steekvogels binnen De vrouw is er alleen met haar kleinste kind, de twee oudsten uzijn ter school. De man is soldaat Hij was&de beenhouwer van de I en staat, arme ongeleerde stak I l,n»4 oir* V, i i Sr» QfiTQne in no irniii-_ ken. Ik heb al de tranen van mijn oogen geschreid, ook anderen zullen schreien. M. Veruilen werd gewaar dat er hier niet te redeneeren was en hij krabbelde achteruit. Ga naar huis, Klaarlje, u zult hebben wat ge vraagt. Onmiddelijk Bedrieg me nietik sta er nu voor en 't moet eindigen. Wees gansch gerust. Immer Roofvogels. Steekvogels was beenhouwer. bevoorradingskommissies en was er goed gezien. Hij kon immers best van allen de menschen appe len voor citroenen verkoopen eenige centiemen meer rekenen en, zonder dat ze het merkten, eenige grammen te weinig geven kerd als hij is, ergens in de vuur linie. Hoor hoe de kanonnen bulde ren in 't grauwe Westen Vrouwtje zii en droomt en noemt zijn naam, den naam van den echtgenoot er. vader van de kin Als 't zijn week was dan deed derijes, die zoo weinig nog van de kommissie meest voordeel op en schoten de beste brokken over voor de kozijntjes. Ieder week slachtte Steekvogels in 't geniep, nu eens een zwijn, dan een rund, een andermaal een schaap en soms een kalf. De vethalzen van 't dorp waren altijd verwittigd als er wat te krij- ten hebben te Blauwergem. Ik heb gen was de lijsl gezien en uw rund staat -r Voor't arme diet was er niets te bii rapenI 1 Vervolgt). hem spreken, omdat ze te klein zijn en niet begrijpen. Dag Mielje Ze schrikt op, Ze erkent den vlegel en kijkt zuur. Ik vernam dat de Duit schers morgen vijftig beesten moe VLAG1NHULDIGING van ons MUZIEK Zondag 9 October, om 11 1/2 uur voor- iddag Concert op het kiosk der Groote Markf, door de Fanfaren Tot Heil des Volks onder de leiding van M. August Schollaert. PROGRAMMA 1° Brussel, Marsch, J. Delhaxhe. 1. La Luxembourgeoise, J. Martin. De Klokken van Corneville, R. Planquette. Over de Pyreneön, L. J. Raudonck. La Printamière, Fantazia, L. Canlvez. Om 2 1/2 uur namiddag, bijeenkomst in 't lokaal, om met 't muziek aan 't hoofd de vlag te gaan halen bij den heer Voor zitter. Daarna optocht door de voornaamste raten oer stad. Om 4 uur namiddag in 't lokaal. Aan bieding der vlag van't muzitken feest rede door den heer Voorzitter Leop. Van Opderibosch, volksvertegenwoordiger. Aat.suraak door onzen goedgekenden paitijgenoot den heer advokaat Crets van Antwerpen. 's Avonds om 7 uur gezellig samenzijn in't lokaal. De beste kluchtzangers en andere liefhebbers zullen zich laten hoo- n. Maandag 10 October, om 6 1/2 uur s avoi ds in 't lokaal. AVONDMAAL angeboden aar al de muzikanten. Om 8 uur uitstap met 't muziek. MEISJESBOND. Eiken Maandag, om 8 uur 's avonds, bestuurvergadering. JONGE WACHT. - Elke Maandag, om 8 uur, bestuurvergadering. KINDERKOOR. Eiken Maandag en Woensdag, om 6 uur. MUZIEK. Herhalingen eiken Dins dag en Vrijdag, om 8 uur. SOLFÉGE-LESSEN. Den Dijnsdag i rijdag van iedere week. PROPAGANDA. Eiken Zaterdag, om 8 uur. VEREENIGDE ZIEKENBONDEN Bestuursvergadering den 2de en 4^® maandag van iedere maand. Aanneming van nieuwe ieden. Van een Demokratische vrouw van nu tot de Kaaierkiezing 1,00 Overschot van Mobrsel 5.70 Omdat er ne jongen van Terjoden ging wandelen 0.25 Uit Gent 1,00 Lied gezongen door De Bolster van Erembodegem, bij Emiel De Paepe 2,40 De Groot Camiel 1,00 Van de Vondel Aug. 2,00 De Neef Alb. 1,00 Roelandt Ev. 1,00 Van Schamelhout 2,00 Coessensjan 2,00 Van der Borght W. 2,00 De Neve Frans 1,00 Van den Berghe E. 2,00 De Beul J. 5,00 Onbekend 2,00 Schollaert Aug. 1,00 De Cock Edw. 2,00 Een goede demokraat 2,00 Pauwels F. 10,00 Koninklijke Rederijkkamer De Catharlnlsten AALST. Drie luisterrijke Opvoeringen in den Stede lijken Schouwburg van het beroemd TREURSPEL DER SMEDEN het meesterwerk van den oud-Aalsterschen medeburger NESTOR DE T1ÉRE ZATERDAG 15 en MAANDAG 17 October telkens om 7 uur 's avonds en namiddagvertoonlng den ZONDAG 16 Octob. te 4 uur 's namiddags. PRIJZEN DER PLAATSEN: Baneden- zaal, 4 fr. en 3,50 Balcon, 2 fr. en 1 fr., alle taksen inbegrepen. De kaarten zijn te verkrijgen in het lokaal der Kamer, Keizerlijke, te beginnen van Vrij dag 7 October, en bet verplichtend nummeren ervan zal plaats hebben den Zondag 9, van 8 1/2 tot 12 uur voormiddag.

De Werkman | 1921 | | pagina 2