Een Schandaal Dr Pauwels HET LAND VAN AELST Woekeraars, oorlogsbaronnen en meer werden benoemd.Een Kristen Itemokraat alléén mocht niet, zou niet Hij was en bleef hel zwarte beest Er zit nog Kruim iu de vuisten, er is nog wil in den geest, er huist nog durf iu de koppen, er leeft nog moed in de harten. Van vroeger en nu. Ook at Socialisme ARM WETJE. Keu Woordje uitleg. Van alles wat. IETS VOOR OM DE WEEK. Uit Dendermonde. Ons landbouwpraalje. DONDERDAG 13 OCTOBER 1921 NUMMER 2540 49' JAARGANG DE WERKMAN Tolk der Kristene Volkspartij van het Arrondissement Aalst De Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doel Stichter PIKTEH DAENSHoofdopsteller K. L.Vamop dewj Bosch, Volksvertegenwoordiger. Abonnementprijs per jaar 7,50; per 6 maanden 3,75 fr. Op voorhand betaalbaar. Prijs pernummer 0,15 Na Erpe, na Okegem, na Haeltert en na zooveel andere is 't de beurt aan Denderhautem. .1 Nu nog eén 1 Denderleeuw, en dan zal den toer gespeeld zijn. De schandaligste onrechtvaardigheid van een politiek fanatisme te genover een wettigen wil van het kiezerskorps. Katholieke burgemeesters werden benoemd, Liberale en So cialistische, GEELE, ROODE, BLAUWE wetten makers hebben gekonkeld, hebben saamgespand tegen de Rechtvaardigheid en tegen de Wet telijkheid 1 In 't kort naakt de datum van de verantwoording Ten gepaste tijde hoeft elke Kristen Demokraat, hoeft elke radi- kale Vlaming zich dezen kaakslag te herinneren en de daders be taald te zetten. o alom geacht wegens zijn toewijding en menschlievendheid, als kandidaat burgemeester aangeduid door zijne partij, vertegenwoor digende in den raad de 3/4 van de kiezers, is en blijft spijts alle besluiten van kartonnen ministers, spijts alle koningswoorden, tegenover de Vlamingen zoo dikwijls verbroken, DE WETTIGE BURGEMEESTER VAN DENDERHAUTEM 1 Wij Kristen Demokraten zullen met alle rechtgeaarde Vlamin gen hem de hulde toebrengen die hem als dusdanig toekomt. Een diefstal te meer ten nadeele van onze partij 1 Een onrechtvaardigheid te meer op het geweten van geele, roode en blauwe tegenstrevers. Een kaakslag te meer in het aangezicht van de Vlamingen I Zal 't er bij blijven Goddank, neen Goddank I KrN'cn Demokraten en Vlamingen zullen bewijzen met een daad dat ze dien hoon niet hebben verdiend. De Volksstem heett het in haar nr van Zondag 0 October over De arbei dende klas en zit de socialisten duchtig in het haar, omdat deze zich den naam van werkliedenpartij hebben toegeeigend waarop zij katholieken alleen kunnen aanspraak maken. Het is kostelijk en niet onaangenaam na te gaan welke argumen tatie de politieke opsteller van «De Volks stem» er op nahoudt. Luistert wat hij o. m. verteltDe Katholieke partij al léén is de arbeiderspartij, de partij van den arbeidenden stand, die zijn rechten verdedigt, niet met drogredens, noch ge weid, noch dwang, noch broodroof, maat met 'waardigheid, waarhtid en gezond versland.(De Volksstem, 9 Oct.) Het vervolg is al niet veel beter. De katholieken wiens vervolgings en brood- rooversfurie nog in ieders geheugen is en voor wiens dwingelandij op den bui ten nog een heel groote vrees bestaat (de laatste verkiezingen geven op veel ge meenten een aantal voorbeelden), hebben onder dat opzicht de socialisten niets te verwijten; de, Kristen Demokraten zelf, zonder van de andere partijen te spreken, kunnen er bij duizenden van getuigen. En 't kostelijkste nog dat is wel dat die menschen juist werden gebroodroofd en vervolgt om wat de katholieken thans NOODGEDWONGEN VERHEERLIJKEN. Toch trachten zij zich doen door te gaan als de eerste der demokraten en dit volgenderwijze En indien er, in de sociale beweging tot heden reeds zooveel tot stand gebracht en veroverd werd, dan ontkennen wij op de uitdrukketijkste wijze het socialisme daarvan de bewerkster te zijn. Wat de socialisten ook beweren, lang voor ont wikkeling, lang voor hun verderfelijk en propagandatocht, was het de groote Paus Leo XIII, die, door zijn merkweer- dige wereldbrief Rerum Novarum den weg naar lotsverteiing aanwees, de patroons op hun plichten riep, die het programma, hetwelk leiden moest naar de sociale hervormingen, klaar en duide lijk had vastgesteld. En dit programma was het richtsnoer der eerste kristene baanbrekers, en «it die werking alléén vloeide de verovering der rechten van den arbeidenden stand. Zooals het Kristendom de slavernij uit roeide, even zoo rees Z. H. Leo XIII op, om met een gloeiend brandmerk te be stempelen al degenen die den werkman in onverdiende ellende gekneld hielden het was deze groote Paus, die al de stan den der samenleving rechten en plichten voorschreefzijn encykliek was een luid- klinkend protest tegen volksverdrukking en uitbuiting, en zoo klaar en duide lijk is de wereldbrief opgesteld, dat hij nog steeds blijft een meesterstuk van redeneering, een schat van wijzen raad.» De Volkstem 9 October 1921). We hebben zoo menigmaal geprotes teerd tegen deze zienswijze van de katho lieke partij voor wie 't schijnt dat de Rerum Nova urn en Leo XIII slechts sedert den oorlog bestaan. De Kristene Volkspartij is gesti. ht op bazis van de Pauselijke Encykliek en naar den raad van Leo XIII die in het materialisme van het opkomend Socialis me een groot gevaar zag. De katholieken zijn door het laattijdig optredt-n.door hun te kortkorning aan den pauselijke raad de groote schuld van het materialisme van deze dagen Aan hen de verantwoordelijkheid. Een ding wilien we er echter aan toe voegen, De Volksstem die te pas en te onpas den godsdienst tot steun van hun politiek kraam heeft gebruikt, schijnt dit weer als grondslag van de aanstaande verkiezingen te bezigen. Ons schrijven zal het daarvoor niet doen terugschrikken, we kennen hen best, het zal ons echter niet beletten de schijnhei ligheid en de leugens aan het daglicht te stellen. De regeering socialisten mee begre pen verbiedt de staatswerklieden en bedienden hun kandidatuur te stellen voor provincie, kamer en senaat. Die zich in den kiesstrijd wil werpen moet ontslag nemen. 't Stuift er in het Nationaal Syndikaat. Wat zal er komen uit dat konflikt... 't Schijnt dat het ministerie onverbid delijk ingrijpen zal O, dat rood ideaal van recht en vrij heid De meeste onzer lezers zullen zich herinneren hoe M. Van op den Bosch sprekende over de pachtwet VanDievoet deze als een arm wetje had gedoopt. Deze titel overgenomen en be sproken in het landbouwweek blad e Koornbloem» lokte van wege den heer Van Dievoet, ka tholieke volksvertegenwoordiger, een recht op wederantwoord uit dat als verdediging van heele on beduidende beteekenis was De heer Van Dievoet die daarin een eenige gelegenheid voor poli tiek kiesreklaam had gezien, zal wellicht na het geargumenteerd antwoord van den heer Caudron van eene aardige reis terugkeeren. Het is vast een arm wetje De heer Van Dievoet heeft voor wat de pachtkwestie aangaat geen radikale oplossing durven vóór stellen uit schrik er geen meerder heid voor te vinden. Zoo b v. niettegenstaande hij van oordeel is, dat het tekort aan grond den huurder heelemaal nder de klauw brengt van den eigenaar, blijft naar de eigen woorden van volksvertegenwoor diger Van Die voet de wettelijke regeling der pachtprijzen uitge schakeld Waan «m geen regeling der pach ten volgens waardeer, liggi' g l Waarom geen groote pachtter- mijnen De groote knoop van de zaak blijft echter de op handen zijnde verkiezingen Er hoeft zand in de oogen van de boeren. De katholieke boeren kandi daten in elK arrondissement - als M. de Bethune hier - zullen schermen in hun manifesten en propagandatochten over de rech ten van de boeren en voornamelijk over de pachtwet Van Dievoet. Die heeren zullen er echter ver geten bij te voegen dat, zoo de landbouwers van elke hervorming en van elke verbetering verstoken zijn gebleven, we het aan de ka tholieke meerderheid te danken hebben Hjnderde malen heeft de stem van de gebroeders Daens en van Adv De Backer weerklonken, honderde malen zijn hervormin gen en verbeteringen gevraagd waarop nooit is ingegaan. Vanaf het ontstaan van de partij schreven de stichters hun land bouwers programma neer dat Dij allen een model is gebleven en voor welks verdediging we nooit een stap zijn teruggedeinsd. Van Dievoet heeft een wetteken neergelegd in Januari laatst. 500 wetten waarvan geen eu kele over landbouw, zijn te berde gekomen in de Kamer en meer dan 100 zijn gestemd geworden. Alleen het wetteken Van Die voet is niet gestemd, omdat het niet ter bespreking is gekomen M VanDievoet heeft,"iettegen- slaande het aandringen van onzen vertegenwoordiger, zijo weiteken niet kunnen of niet willen ter be spreking brengen, omdat de flauwste toepassing wellicht tor ren zou aan de voorrechten van de katholieke gruOt grondbezit ters. Wellicht kunnen die heeren in den toekomenden kiesstrijd ons boerkens weer dwingen geel te stemmenom het wetteken er door te krijgen. Fonske Sevens, het zinnebeeld van de Gerechtigheid (III), geeft zich zelf in zijn blad van 9 October een diploma van on baatzuchtigheid, iets wat we hem niet aanraden in zekere middens te Aalst te komen vertellen. De man haalt terloops aan dat hij als eerste kandidaat der Kris ten Demokraten te Aalst zou gestaan hebben zoo hij maar akkoord had willen sluiten met de Frontpartij, zijn vader- landsche gevoelens in den zak gestoken en de aktivisten verdedigd had. Wie Fonske Sevens kent weet dat de sukkel niet van de eerste leugen gebars ten is en ter opheldering willen we heqi even herinneren de pogingen door hem persoonlijk aangewend, tot twee, drie maal toe, om de eerste op de lijst te staan. Als 't moet kunnen we nog een en ander uit die gesprekken aanhalen, er bijvoegende dat die bezoeken samenvie len met andere bezoeken aan een welbe kende firma alhier. De toon van De Witte Kaproen te genover de Kristen Demokraten was te dien tijde heel wat milder dan nu... het is waar de Kristen Demokraten hadden een leider noodig en wie weet Helaas, voor u Fonske, ae druiven wa ren veel te groen Echter is het geen re den omdat ge een flinke buis hebt gekre gen de waarheid om te keeren, ge zijt voor wat de buizen aangaat niet meer aan uw proefstuk. Onze houding in de Kamer en in 't ver leden, onze sympathie bij de bevolking en ons volksprogramma bereiden U en Gerechtigheid een klopping voor die u lang geheugen zal en... wijzer maken l Een minister die er van krijgt Die er vatt krijgt en tocht blijft is mi nister Destrée. Vroeger stond hij te Char leroi de tweede op de lijstnu komt hij in den poll nog maar de zesde en de lieve Heer weet hoe ze hebben moeten zeuren om hem daar te krijgen. Jacqmotte stelt zijn kandidatuur te Charleroi tegen die van Brunet en Des trée. De katholieken en de liberalen hopen er een zetel door te krijgen. Zit de minister vast in het zadel Roode onderkruipers. In een danszaal speelden 8 muzikanten tegen een vasten, redelijken prijs per avond. De bestuurder van de zaal en het publiek waren over de muzikanten uiterst tevreden en vele blijken van sympathie en van waardeering werden hun gegeven. 't Gebeurde nu dat roode muzikanten nijdig waren op dat blijvend succes en pogingen delen om die muzikanten een voetje te lichten, 't Pakte niet. Op een laatste bal nu hebben ze 't gevonden en 't pleit gewonnen voor eenmaal. Zij spe len met lü murikanten en veel beterkoop dan de 8. Heeten ze dat in de gewone taal der werklieden geen onderkruiperij en zijn de kameraden van den Molendries tevreden met die doening Een woordje uitleg zou hier passen Duitsche Marken. Een Duitsche mark is nog 12 centiemen waard. De zes milliard mark die het Bel gisch Staatsbestuur heelt opgetrommeld heeft het betaald 7 1/2 milliard frank. De tegenwoordige waarde is 720 millioen. Een verlies dus van 6 milliard 780 mil lioen, die bij de schuld van 38 milliard kunnen gelapt worden. De regeering zwijgt als een visch 1 Waarom Steekt het zwaard in de scheede, want wie met het zwaard slaat zal door het zwaard vergaan 1... Dus sprak de Heer tot Pettus. Wat vcor de individuen geldt, geldt ook voor de volkeren I Waarom versmijt ook Belgiö dien raad? Clemenceau, de gewezen Ftansche eerste minister, vertelde verleden week ter gelegenheid van de inhuldiging van een standbeeld te zijner eere dat, zoo de oorlog met den wapenstilstand geéindigd is het geenszins met zijnen wil en zijne gedachten overeenkwam. Wat te 2eggen van de menschheid of van het land dat dergelijke monsters hul- dlgt. We hopen dat met dergelijke historiet jes de oogen van ons menschen zullen opengaan en hun nieuwe moed geven om met ons den kiesstrijd aan te vangen in ons arrondissement. Om arme huurders weg te krijgen. Ge laat bijvoorbeeld de man bij een vriend van u komen, die uwen huurling goede zaken voorspelt op voorwaarde dat hij op een apartement gaat wonen. De man verhuist misschien subiet naar een schooner kwartier. Dees trukskc is heel goed, 't eenige na deel is dat er een ander huisbaas uw kwaal overpakt, maar dat is in alle geval len zoo. Of ge maakt van uwen huurling uw -vriend, en ge maakt er 'nezatlap van die zat thuis komt, zijn vrouw aftroeft tot zij terug naar haar moeder gaat. De man vliegt den bak in of springt door de vens ter. Ge laat uw huis eerst goed verzekeren en op 'ne schoonen dag brandt het per abuus af, met den lastigen huurling erbij, als 't kan. Iets heel simpel is ook uw huis verkoo- pen, dan zijt ge van de last af. Of ge be taalt een zangeres om te gaan wonen naast den huurling, die ge wilt kwijt zijn. Deze maakt ruzie met zijn vrouw, ram melt zijn kinderen af... en legt een klacht neer tegen den man... als vrouwenslager. Als ge een kamer leeg hebt naast den veroordeelden huurling laat ge 'ne groo- ten bak maken. Die zet ge in de leege kamer. Dan koopt ge van de stad 'ne kubieke meter Schijndroes..., en de huur ling gaat Ioopen, tenzij hij aan 't Schijn gewoond heeft. Heeft de huurling een paar loten, dan tracht ge het nummer te kennen. Ge laat een gazet drukken, waarin staat dat zijn nummer met 't miljoen uitkwam. Ge laat die afgeven en twee minuten later komt ge bij hem ruzie maken. Ge maakt hem uit voor krotlag. Hij zal uw antwoorden dat hij naar een schooner kwartier, ot neen, in een huis gaat wonen. Ge doet hem subiet 'ne verhuiswagen halen, en een huis huren, en twee uur later zijt g'er van af. Als dees middelen niet pakken, zal ik er ander geven voor arme huurlingen, maar 't zal niet noodig zijn. Er zullen dus voor de aanstaande ver kiezingen twee katholieke lijsten gesteld worden in ons arrondissement. Aan het hoofd van den eerste staat Rubbens van Zele, op de tweede de franskiljon die zijn klopping in den poll niet heeft kunnen verkroppen. Waar gaan met dergelijke praktijken de zoo katholieke princiepen naartoe. Het komt er bij die menschen niet op aan hoe het programma verdedigd wordt maar wel WIE het zal te verdedigen heb ben. Eerst hun persoontje en dan katholiek. Wat een prachtig weder, eh I fef en dat voor October. Prachtig is 't voorwaar, Gust, maar bitter slecht.'t Moet gaan regenen, bes ten, of de ramp die we dit jaar beleefd hebben zou kunnen erger wezen i t 1922. Ge wilt zeggen Jef dat we niet zul len kunnen zaaien, dat de grond te droog ligt en er niets zal uitkomen ot in leven blijven. Gij hebt het geraden, Gust. Nu om te zaaien is 't nog tijd en de boeren zou den ongelijk hebben hunne toebereidse len voor den zaaitijd niet te maken. Die zijn gauw gemaakt, Jef.hetland ligt gereed en 't graan is al gedorschen en van dees jaar 'k durf u zeggen dat er schoon zaaigoed is. Dat geet ik gaarne toe en 't is voor zeker nog tijd als 't eens goed zal gere gend bebbfn.om met de behandeling van 't zaad te beginnen. Behandeling van't zaad I Wat wilt ge daarmee zeggen Tarwe, gers en haver zijn onderhevig aan stuif- en smeerbrand,ziekten die door schimmelplanten zich aan de zaden vast hechten en ten nadeele der planten leven. Daar is niets tegen te doen, Jef, we hebben dat hier gevonden en Óns Heer helpt ons daar af. Help u zeiven, zoo helpe u God,zegt het spreekwoord. Als ge nu eens een hec toliter zaad, 't zij tarwe, gerst of haver, een 12 tot Huren in een bad zoudt leg gen van 1/2 kgr. kopersulfaat eerst in 5 liters warm water opgelost en daarna tot 100 liters aangelengd met koud water en uit dit bad al de onreinheden, ver frommelde, misvormde en lichte zaden zoudt wegnemen en diep begraven, dan durf ik u verzekeren dat ge 't jaar daar opvolgende geen stuif- of smeerbrand zoudt hebben, wel te verstaan als achter dit bad een ander zou volgen van 100 li ters water gemengd met 5 kilos vette balk, waarin gij gedurende 5 minuten uw graan eens goed omroert. Dat is geen al te groote kost als men daarmee een hec toliter graan kan vrijwaren van twee zulke besmettende graanziekten. Niet al leen een hectoliter, maar drie kunt ge met datzelfde mengsel zuiveren. L. Haems. Landbouwvoordrachtgeve».

De Werkman | 1921 | | pagina 1