r o o d r o overs HET LAND VAN AEL3T Krik en Krak. Banneling... IETS VOOR OM DE WEEK. Provincieraad van Oosl-Viaandei'en. DONDERDAG 22.DECEMBER 1921 NUMMER 2550 49' JAARGANG DE WERKMAN Tolk der Kristene Volkspartij van hei Arrondissement Aalst Te Waarheid is ons Wapen Rechtvaardigheid is ons Doei g&ticliter s PIETEI5 DAENS' Boofdap8teUei'K.-L. Va-s op iii:\ linnen, Oud-Volksvertegenwoordiger. Abooiiementprijs per jaar 7,5ü; per 6 maanden 3,75 Ir. Op voorhand betaalbaar. Prijs perniimmer 0,10 In ééne gemeente alleen werden 35 huisgezinnen hun land ont zegd door de katholieke eigenaars, omdat ze zich in de verkiezingen als Kristen Demokraten hadden getoond. Vele van die huisgezinnen zitten daardoor zonder broodgewin. De Kristen Demokraten strijden voor de Pachtwet vanaf I8Ü4. De Katholieken hebben de Pachtwet altijd in de doof mand gestampt. Wat denkt de boerenvriend de Bethune te doen tegenover die ka tholieke broodroovers Een middel is er een Pachtwet Het Katholiek Schrikbewind en de Pachtwet. Ons bereikte vandaag het vive- seliik nieuws dat op EEN GE MEENTE REEDS VIJF EN DER TIG KRISTEN DEMOKRATI SCHE HUISGEZINNEN opzeg hadden gekregen van al of van een gedeelte van hun land. Ook van veel andere gemeen ten weten we reeds dat het KA THOLIEK SCHRIKBEWIND er woedt en dat er ook slachtoffers zijn gevallen van hun kristen de mokratische overtuiging. Op het oogenblik dat hetVre de aan alle menschen die van goe den wil zijn zou moeten waar heid zijn in't hart en in 't huis van ieder mensch, wordt er haat en wrok gezaaid door de zooge zegde aanhangers van die ieer van liefde, van waarheid en rechtvaar digheid. ik stel me voor hoe 't zijn moet in vele, vele van die huisgezinnen waar een Katholieke hand het brood heeft gestolen... ik stel me voor hoe 't morgen zijn zal in de vele, vele van die gebroodroofde huisgezinnen.., De man naar 't Fransch of naar de fabriek... de toekomst van de kinderen gebroken,., het huiselijk geluk te ioor door de scheiding en wie weet hoeveel ellende meer? WAAROM Wie vraagt nu nog naar de waarom van wat iedereen weet Wie vraagt er naar de oor zaken van een feit dat zich dui zendmaal heeft voorgedaan Hier werden Kristen Dernokra ten getroffen.,, omdat ze Kristen Demokraten waren. Deeenehad nummers geplakt in de laatste kiezing, een tweede had schriften uitgedragen in de kiezing, een derde had meeting gegeven, een vierde was verdacht propapanda gemaakt te hebben. Kristenen die kristenen brood rooven Menschen die menschen ver volgen Wordt soms de. overtuiging van iemand ook verpacht met het tand Wordt de eigenaar niet betaald met geld, of moet hij daarenboven nog ae gedachte hebben, de vrij heid van geweten knakken te gen de grondwet in Heet dat katholieke verdraag zaamheid Heet dat kristene naastenliefde? Antwoordt KATHOLIEKE BROODROOVERS. Antwoordt gij ook katholiek kiesvee dat loopt in hun gareel. Antwoordt allemaal, zij in wie de rechtvaardigheid nog leeft, HOE LANG NOG Hoe lang nog zwaait de ouwe katholieke partij hare willekeurige heerschappij over Vlaanderen hoe lar g nog blijven ons buiten- menschen gebukt onder de brood roovende hand,en kussen de hand die hen knecht Tot zoolang onze buitenmen- schen niet beg:ijp:n zullen dat de leer van Kristus gediend wordt in ai.dere rangen dan die der katho lieke partij, gediend, niet met het woord, niet in verkiezings perio den, maar met de daad, vandaag en morgen, altijd en overal De verkiezingen zijn enkele da gen achter den rug, al die mooie beloften van katholieke boere.i- vertegenwoordigerszijn nog in ons geheugen, echter niet meer in dat van degenen die op den rug van de landbouwers de Kamers zijn binnengedrongen. Hoe hebben de katholieken niet geschermd met de landbouvvwrt die den duur van de pachten rege len zou 1 De ka'holieken beweerden voor de verkiezingendatze de bescher mers waren van de boeren Nu broodrooven ze hen Allo, M. de Bethune, gij de boe renvriend, gij de .albelover, de man met de acht duizend en zoo veel voorkeurstemmen, gij die uw woord hebt gegeven de belangen van de landbouwers te verdedi gen, waarom verdedigt ge ze niet? waarom protesteert ge niet iuide in de Kamers, zooals Priester Daens en Pieter Daens en ad j. De Backer zoo menigmaal hebben gedaan Waarom Omdat de belangen van de boe ren strijden tegen die der kaïho lieke heeren, omdat degene die op de kap van de boeren in de Ka mers zijn geraakt, M. de Berhu e en ai dc andere, er nooit en ook nu niet de belangen van hun kie zers verdedigen of verded. zullen Krik. Wel, wat hoorde Ik Krak. Wat Krik. Naar 't groen kruis overgeloo- peri Krak. Ik Krik. Dat schrijven ze. Krak. Och kom I Is dat mogelijk j Krik. Neen. Ik weet het. Krak. Wat zou IK daar gaan doen Krik. Leeren veinzen en huichelen, liegen en bedriegen 1 Krak. Och, Krik, jongen Krik. Ja. Krak. Dat zou ik besterven. Krik. Ik begrijp u. Krak. In ons lokaal ben ik te huis. Krik. In Volksverheffing. Krak. Daar is het borstbeeld van Priester Daens. Krik. De groote vriend der arbei ders. Krak. Het portret van Pieter Daens. Krik. De rechtvaardige kamper van de kleinen. Krak. Van De Backer, Smid Lam- brecht, Franz Daens Krik. Juistal mannen uit een stuk 1 Krak. Daar ben ik bij oude strijd makkers, trouwe mannen, Vlaatnsche kerels, kloek en eerlijk Vrienden... Krik. die niet met vijanden van het volk heulen... Krak. Mijn hart is daar mijn ge dachten zijn ermijn levensidealen bloeien en glanzen er op in 't heerlijk groen... Krik. Groen I... Neen; Krak heb ben ze niet. Kiak. Noch Krak, noch Krik noch Krik, noch Krak 1... Krik. Wij laten ze in 't patershuis 1 Krikkrak. De wereld is wijd, De wereld is wijd, M'ri schamele die nu m'n broeder zijt, Waar dolend van moeite, Uw kinders aan. d'nand. Gij zwerft van huis, Van uw dorp en uw land. De wereld is wijd, De wereld is wijd, Waar groeit de haat daar groeit de strijd 1 Eens wrrpen de schouders het juk van zich af, En delven we-'t onrecht een grondeloos graf. UitWereldlederen Ward Hermans. Vau Binnen de («ren/en UIT DEN DAGEL1JKSCHEN STRIJD. Zij. Om wat uur gaat gij weer thuis komen Hij. Om wat uur wilt ge me weer binnen laten Na de zwenking van de liberalen, ten gunste van een katholiek-liberale over eenkomst, is de verdere samenstelling van de regeering vlot van stapel geloo pen. Als liberale ministers hebben we voor taan Neujean (spoorwegen), Devèze (Landsverdediging), Masson (Rechtswe zen), Franck (Koloniën)als katholieken Van de Vyvere (Ekonomisch herstel), Ruzette (Landbouw en Openbare Wer ken), Berryer (Binnenlandsche Zaken), Jaspar (Buitenlandsche Zaken), Moyer- soen (Nijverheid en Arbeid). M. Theunis, kabinetshoofd werd ge last met 't bestuur van de Finar cién en M. Hubert, een gematigd liberaal, pro fessor aan de Universiteit van Luik, met dat voor Kunsten en Wetenschappen. Tot hiertoe schijnt de nieuwe regeering geen politiek programma te hebben en het is misschien ook wel een oorzaak waarom geen gekende politieker aan het hoofd staat. De leuze van den heer Theunis schijnt te zijn Sparen. Een politieker zou er zich wel van wachten in die voorwaarden te besturen, daar dergelijke richting zijn terugslag zou hebben bij het kiezerskorps. Of den heer Theunis zijn bootje zal veten te sturen tusschen de gevaarlijke klippen van de politiek betwijfelen we sterk. Eenerzijds staat de sterke oppositie van de socialisten, anderzijds hebben we de Vlaamsch-demokratische fraktie van de rechterzijde die niet erg ingenomen schijnt met de kombinatie. De misnoegd heid van deze laatste steunt: ten eerste op het aantal liberalen leden in het niéuw kabinet. De Standaard merkt cp dat de liberalen met 33 vertegenwoordigers in feite 5 zetels hebben op 11terwijl de katholieken met 80 vertegenwoordigers er slechts 4 hebben. De twee bevoegdhe den, Theunis en Jasjar, worden be schouwd als binnengesmokkeld in de katholieke partij waar ze no it toe be hoord hebben. Ten tweede op de min achting waarmee de Vlamingen spijts den prachtigen uitslag der verkiezingen behandeld werden. Immers de vijf ministeries met binneni. invloed Spoor wegen, Binnenlandsche Zaken, Kunsten en Wetenschappen, Landsverdediging, Rechtswezen, berusten in de handen van 5 Walen waaronder 1 katholiek. M. Theunis schijnt geen rekening te houden met de Vlaamsche en de Militaire kwestie en alleen te denken aan het eko nomisch herstel van het land. Het is te voorzien dat hij spoedig van het tegen overgesteld^ zal overtuigd zijn. Wat dan Het is klaar dat het ministerie struike len moet bij de eerste principiëele stem ming zoo de verschillende partijen hun standpunt niet verloochen. De socialisten zullen niet aarzelen de regeering te doen tuimelen, om de onmo gelijkheid van de kombinatie Theunis te doen blijken. Of de katholieke vlaamsche kamer- groep, die naar het heet zijn zelfstandig heid bewaard heeft, stand houden zal tegen de reaktionaire franskiljonsche kliek ia, met de roodjes, valt af te wachten. Het aangekondigd wetsvoorstel Van Cauwelaert voor de Vervlaamsching van de Gentsche Hoogeschool is een eerste klip voor Minister Theunis. Zal M. Theunis deze weten te omva ren Zal M. Van Cauwelaert en met hem de heele Vlaamsche Kamergroep dit on weer en den storm durven tarten Er zijn nog geen voorbeelden van het eene noch het andere 1 De toekomst al leen kan het ons leeren. We wenschen de nieuwe regeering in elk geval eene spoedige dood.... in 't be lang van de demokratie in 't algemeen en van de Vlaamsche demokratie in het bijzonder. Van Bui en de Grenzen i Verleden week zijn te gelijkertijd de besprekingen omtrent het lersch En- gelsch verdrag aangevat in het Engelsch en in 't lersch parlement. Met grooten praal heeft Engeiands koning met aan ziin zijde de koningin Mary en prinses Mary, de traditioneele openingszitting bijgewoond. Er zijn stemmen opgegaan voor en tegen, soms heel heftig. Het Enge-sch Lagerhuis nam met 401 tegen 58 stemmen en het Hoogerhuis met 166 tegen 47 stemmen de memorie van antwoord op de troonrede aan wat overeenstemt met de aanvaarding van het Engelsch-Iersch verdrag. in het Iersche parlement werd de strijd heftig gevoerd tusschen de extremisten ofte onverzoenlijken en de gematigden. De Valera, die tot de eerste richting be hoort, beweert dat de afgevaardigden het parlement niét bindt nkonden en een akkoord sloten dat afweek van wat er goedgekeurd werd te Dublin. Collins die is voor het aanvaarden van de overeenkomst staat schrap te genover de Valera. Deze diskussie heeft tot heftige toonee- len aanleiding gegeven. Griffith, de leider der afvaardiging, blijft op een objektief standpunt en bepaalt zich bij de uiteen zetting van de toestanden. Het lersch parlement heeft tot hiertoe geen beslissing getroffen. De debatten gaan hun gang in het strikste geheim. Men voorziet toch de afsluiting van het akkoord. Duitschland heeft een moratorium aangevraagd slaande op de betalingen van 15 Januari en 15 Februari door hen te voldoen. Deze betalingen komen saam op ongeveer 750 miljoen mark in goud. 500 miljoen den 15 Januari als vierde deel van de toekomend jaar te storten 2 miljard. 250 miljoen als vierde deel van de 26 op den uitvoer bereker.d naar den uitvoer van het vorig jaar. Duitschland kan het echter slechts tot 200 miljoen brengen. Wat gaan de Entente landen daarmee uitrichten Engeland en Frankrijk schij nen daaromtrent niet zoo heel goed ak koord. We willen wachten. Frankrijk gevolgd van Italië hebben door hun nieuwe eischen de besprekin gen omtrent de ontwapeningskwestie der Entente-vloot in de war gestuurd. Door hun voorstel zouden de vei een. Italiaan- sche en Fransche vloten veel sterker zijn dan óf de Amerikaansche óf de Britsche. Men gelooft echter dat Frankrijk en Italië deze eischen stellen om andere in gewilligd te zien. De beperking van dé .bewapening ver lost ons ook van den wedijver in de stil le Zuidzee die totaal tot bankroet leiden zou. Naar het schijnt zou Frankrijk zich nog schikken naar de voorstellen van den Voorzitt-.T der Vereenigde Staten- Republiek. vrienden dé heeren Van de Vijvere en Va i de Wattijne, die immers ook be vestigden demokraat te zijn, zeer beleefd af, zich stellig houdende aan den wil der kiezers, aan wien wij thans en voor de zooveelste maal het genoegen hebben mee tedeelen, dat de Kristen Democra ten bij de katholieken vanGent geenszins als ketters, geuzen, vrijme selaars, akti- visten óf groenen rommel aanschouwd worden. Zij katholieken betreurden zoo- yf; als het ieder iecitizinnig man en onpartij dig rechter het doen moet, de onvergeef lijke houding van de priesters tegenover de Democraten. Den Maandag 5 December kregen on ze provn cicraadsleden eene uitnoodiging om aan de volgende vergadering der rechterzijde deel te nemen. Zij beant woorden natuurlijk dien oproep niet. In de openba-e zitting van 5 December werd er gehandeld over het toepassen der evenredige vertegenwoordiging.. De heer Rolder, (katholiek) deelde namens de katholieken mede dat zij het princiep der Evenredige Vertegenwoordiging niet konden toepassep. M. De Rop zette, na de zinspeling.van wege dc socialisten op de houding der kristen democraten, het standpunt van onzen groep volger.derwijze uiieen Mijnheeren, het achtbaar lid M. De Block komt daar zooeven te zeggen dat de oppositie bestaat uit socialisten en liberalen en verders twijfelt hij aan de houding van M. De Kegel, die toch een katholiek is, en aan de inzichten der Demokraten. Ik wil M. De Block niet langer in twijfel houden en diensvolgens verklaren dat wij met de katholieken in deze kwestie niet rnedegaart en hunne zienswijze nopens de reden om de Even redige Vertegenwoordiging niet toe te passen, geenszins deelen. Wij blijven bij ons programma en zullen immer als voorheen de eischen van ai wat recht en billijk is verdedigen, en van het verleden geene rekening te houden om iemand met de maat te meten waarmee men ons gemeten heeft. Wij hebben gelegenheid gehad in het Stadsbestuur van Aalst sa men te gaan met de katholieken, samen te gaan met de socialisten en liberalen, om degene (de katholieken) die ons gedu rende 27 jaar hebben vervolgd en belas terd eene broek van 't zelfde ''"Taken te passen. Maar neen, wij zijn geen wraak- nemers maar slechts strijders om het recht te doen zegevieren daar waar het gekrenkt wordt. Dier.svolgens keuren wij de houding der katholieken ten zeer ste af en vragen wij de toepassing der Evenredige Vertegenwoordiging. (Gansch de linkerzijde juicht toe). We wenschsn onze gekozenen van harte geluk om hun prachtige hoüuiCjl. Rond een Huwelijk of beschou wingen omtrent de nieuwe Regeering. De houding onzer gekozenen. De Kristen Demokraten, de heeren De Rop en Dokter Pauwels, zetelen res pectievelijk in de 3C en 4e commissie, waarin zooals ge zult zien belangrijke punten te b< sprekei zijn, en alwaar zij dusvolgens de gelegenheid vinden om onze belangen te verdedigen. De 3C Commissie handelt over Fioan- tien. Provinciale Belastingen en Uitga ven. Begrooting en Rekening der Pro vincie Reklamatiën wegens belasdngen. Kadaster. Openbaar onderwijs. Schoone Kunsten. De 4C Commissie handelt over Open bare werken. GroOte en kleine Wegenis. Buurtwegenis. Landelijke politie,Scheep vaart. Provinciale gebouwen. De rechter- en linkerzijde vergaderen bijwijlen afzonderlijk als gevolg van wel ke cke Kristen Demokraten gedurende etne rustpoos in betrekking kwamen met den heer advokaat Ronse, katholiek, die hunne gevoelens polste en hunne mee ning leerde ker.nen. 's Anderendaags gin gen onz.e provincieraadsleden gezellig en zonder schroom, alsof zij zich thuis bevonden, de wandelgangen van het pro vincieraadshuis op en af, wanneer zij op nieuw aangesproken werden door laatst genoemden heer. die onomwonden hunne politieke houding aan de rechterzijde had medegedeeld en uit dien hoofde opdracht gekregen had gezien hun demokra- tisch programma en hun godsdienstige opvattingen hen te verzoeken onmid dellijk aan de vergadering deel te nemen, waarin zij met open armen zouden ont vangen worden. Zij wezen het aanbod i van M. Ronse, ondersteund door zijne De vriendelijke lezer(es) zal zich her inneren dat we lang voor de verkiezingen het huwelijk aangekondigd hadden van de ouwe Matant uit den Bokkenhof met den i'uwen Rlberalen Pee. Maandag laatst na vee! moeilijkheden is het huwelijk door den koning ingeze gend geworden... rie geestelijke verbin tenis was reeds lang voltrokken met de gelukkige toestemming en bereidwillige hulp van Vadertje Woeste. Nog zijn de wittebroodsweken niet achter den rug, rog duurt de zalige roes van heerlijk samenzijn en reeds schijnt het niet best te gaan in het huishouden van Matant en Pee. Deze laatste zijn, alle, alle oude men schen, uiterst schraapzuchtig en gierig en daardoor komt het dat de kleintjes nauwelijks te eten krijgen, schrap genoeg om niet van honger testerver-. De kleine Vlaming -- een stiefkind is aan de deur gezet en medelijdende j geburen hebben het arme schaap onder dak genomen. Meneer Van Cauwelaert een advokaat heeft beloofd de ver- f stooteling te wreken... in 1925. j Tusschen de vele geruchten die den 1 omloop doen is er een zaak van nog grooter belang De jonggetrouwden zou den plichtig zijo aan een kindermoord... De Demokratie een heel frisch en jeug- s dig ding, zou zich len hevigste tegen de ji doodelijke omarming van die twee ouwen jj verzet hebben... toen hebben ze 't kind aangegrepen en het gewurgd tot dat het heelemaal blauw werd... een bewiis dat i het wel dood was... I Nadien hebben ze hun slachtoffer wil- len begraven, heel diep, opdat het nooit meer het daglicht zien zou... De kleine Vlaming echter, die den droeven afloop van z'n zusje had bijgewoond, heeft he*--- spel verbrod en werd daarom a deur gewalst. 1 Matant ligt met den helft van fhaa. i milie overhoop. Niet dat deze zoovi

De Werkman | 1921 | | pagina 1