BOEKERIJEN MEN GEL !'»1 A REN Half-weekblad. - Tolk der Kristene Volkspartij Nummer 2633 Zomdag 10 December 1922 51e Jaargang ANNONCEN 0,15 V akorganizatie en Werkersbeweging Steunt de Vlaamsche Pers, Binnenland Vrienden, opgepast Buitenland DE WERKMAN Waarheid is cns wapen Rechtvaardigheid ens doei Stichter: Pieter Daens ABONNEMENTEN Per jaar 14 fr.; per 6 maand 7,25 fr.; per 3 maand 3,75 fr. op voorhand betaalbaar abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKTIE Hoofdopsteller K. L. Van Opdenbosch, gewezen Volksvertegenwoordiger. Postchek 93175. BEHEER S. M. Drukkerij Volksverheffing 21, Onderwijsstraat, 21, Aalst. De prijs der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle inlichtingen wende men zich ten bureeie. PRIJS per nummer Een volk dat leest redt zichzelf Zie maar Noorwegen, Zweden, De nemarken. De kleinste stad, het kleinste dorp heeft zijn boekerij; niet enkel let terkundige werken van waarde vinden de bewoners daar, maar ook boeken, handelende over bedrijven en beroe pen, over nijverheid en wetenschap, worden er gelezen. Men zal me zeggen dat het lezen van zulke werken voor de bewoners van die barre gewesten een behoefte is. Stellig Maar we beweren nu ook dat lezen OVERAL een behoefte is. En doet die zich in Vlaanderen niet zoo sterk ge voelen omdat de bevolking er dichter is en de levensvoorwaarden en toestan den heel anders, toch dringt de nood zakelijkheid naar voren met onvermin derde kracht. Ons Vlaamsche volk van de steden leest niet meer. Waarom niet meer Zijn daar niet de cinema's, die hun le vende romans te lezen geven tegen een spotprijs?... Waarom dan een lboek koopen dat zes of zeven frank kost, als daar op een avond het heele leven van menschen zich ontrolt voor uw oog, met zijn mizerie, zijn geluk, zijn noo- den en weelden, zijn grauw en blauw? Dat kost dan maar twee frank en hij heeft het..:, gezien, niet gelezen en dat is heel wat anders Och ja, 't is heel wat anders... Hij weer fr* nu,-Vent rtr loop van den Vofnart, ue iiee.e gesciU, - denis. Heeft hij zichzelf opgeheven, heeft hij genoten, zooals er diende ge noten te worden; heeft hij zijn hart ge louterd, zijn geest verrijkt? Wij gelooven het nietOverigens, niet juist daarom ging hij er heen, wel meer om den tijd te dooden, zich te vermaken; niet om de mooiste klanken van zijn hart te hooren klinken Een boek geeft toch meer Een goed boek is een vriend; hij spreekt tot u, hij vindt den weg naar de mooiste hoekjes van uw gemoed. Hoeveel schoone bladzijden,zinsneden, hoofdstukken die ge gansch herleest, om beter zijn taal te hooren, u te ver lustigen in de muziek van zijn lied. En hoe vaak spreekt gijzelf niet met uw boek. Gebeurt het niet dat ge gan- sche bladzijden voorleest voor de huis- genooten; pakt het hun niet omdat vader of moeder dat schoon vonden, omdat de verstandig-aangelegde jon gen het heerlijk achtte Hoe dikwijls geeft zoo'n lezing aan leiding tot lessen, samenspraken. Alles ontwikkeling van den familie geest; cimenteering der huiselijke ban den; zedelijke en verstandelijke ver edeling en verbetering Conscience's schoonste roem is wel deze Hij leerde zijn volk lezen Hij kwam met zijn boeken in een tijd als het lezen uit de mode was ge raakt, als het volk niet meer las omdat er zoo 't zegde niet meer te lezen was. Conscience vond den weg naar het hart van zijn volk. Elk sprak van zijn werken en 't werd een strijd wie er een bemeesteren zou, om dat voor te lezen op den Dries, des Zondags in den namiddag, soms voor een gansche buurt. Ons volk leest wel eens Een Mei van Vroomheid een Pallieter een Filozoof van 't Sashuis maar de letterkundige produkten van een Stijn Streuvels vallen niet zoozeer in zijn smaak. Wie meest boeit is wel A. Hans. Ons menschen grijpen er gretig naar en zij hebben gelijk; maar langs die aanvangswegen moeten wij ze leiden naar hooger, wijder horizonten. Niet alleen de letterkundige werken moeten den weg vinden naar de wo ningen onzer vrienden. Ook wetenschappelijke boeken en vakboeken moeten aangekochtworden. De meisjesbond spaarde een rond sommetje uit en vormde de kern van een bibliotheek. Het doet ons genoegen dat zoo'n initiatief is genomen door haar en wij danken hier de ijverige Voorzitster en liet gansche besiuur voor dien eersten, gewichtigen stap; voor die daad Er is ons verzekerd dat er bij dat begin geen einde is en dat binnenkort een nieuwe serie van 25 werken zal aangekocht worden. Wij sporen de vrienden aan, zij die belang stellen in de ontwikkeling van ons menschen, soms een mooi boek ten geschenke te geven; maar wij hopen vooral dat het syndikaat er voor zorgen zal dat het haar leden niet mangelt aan zedelijke, verstandelijke en stoffelijk hulp. De vakvereeniging heeft voor plicht boeken te koopen handelende over al lerhande stielen. Er is geen werkman die te veel kan weten en die te goed zijn ambacht kennen kan. Daarom uit alle onze vereenigde krachten geijverd in dien zin Het voorbeeld moet van hooger ko men. Laat het ons maar zoo aan boord leggen dat over enkele jaren de boe kerij van Volksverheffing niet juist de grootste, maar wel de beste, de nut tigste weze voor haar leden, en-de _:p.qesfcbezi>clUgLoêj,- Door lever Sterk vergat, onze goede tooneelkring, die reeds een schocne boekerij van tooneelwerken bezit De zee bestaai uit druppels water. Strootje voor strootje na bouwt 't vo- gelke zijn nest. Denken we aan de zee; doen we lijk de vogeltjes en... 't zal wel gaan. L. VANOPDENBOSCH. BINNENLAND. De werkstaking in het maaldersbedrijf is mislukt. Wat men er ook over zegge of schrijve, ze is op een sisser uitgeloopen. Waarom Gebrek aan voorbereiding, aan organizatie, aan gegronde redenen. 't Zal wel, naar we opmaken uit de ver schillende steden en plaatsen, waar de groote bloemmolens werken, het gebrek aan bepaalde en gegronde redenen zijn. De manlders hebben den achturigen ar beidsdag, hun loon is goed. Enkele on ruststokers vonden dat de patroons te veel geld verdienden en dat er misschien mid del zou bestaan om voor de gasten een paart te bemachtigen van de groote win sten. Dat zou inderdaad prachtig geweest zijn, maar wenschen en krijgen is niet hetzelfde. De maalders zijn dus maar liefst aan den arbeid gebleven en zij hebben geen ongelijk. Op te merken is dat de groote bakke rijen van Vooruitmet het oog op die werkstaking, duizenden en duizenden zakken bloem in Frankrijk had aange kocht. Moeder, «iv kinderen zijn niet braaf geweest Enkele stakers zijn reeds terug aan den arbeid gegaan, waarschijnlijk als ze door de bladen vernamen dal de staking niet algemeen was. In sommige molens hadden de patroons hun maatregelen getroffen en werden de stakende werklieden onmid dellijk vervangen. Zoo zijn de arme sta kers feitelijk op straat. Te Antwerpen is de staking der metaal bewerkers geëindigd. Achttien volle we ken hebben die mannen het volgehouden dus 126 volle dagen en evenveel dagen verlies van dagloon. Zij zullen voortaan werken tegen 2,75 fr. per uur. Eer ieder van hen de 24 honderd frank schade heeft ingewonnen, welke de staking hen deden verliezen, zullen er nog al uren te kloppen zijn Ook te Lessen duurt de staking in de steengroeven Van de Velde sedert 26 Juni laatst. Het krizisfonds was tasschengekomen en de werklieden hadden aanvaard een vergadering te hebben met de patroons, om te beproeven de zaak in der minne op te lossen. De patroon echter heeft geen haast en de toegevendheid der werklieden doet hem hopen op een kapitulatie. In de Vlaamsche gewesten zijn ziel- honden op zoek naar werkkrachten om de stalcenden te vervangen. Niet gaan is de boodschap Te Verviers werd in de firma Slama een iverkvronw aan haar plaats vervangen door een andere, zonder voorafgaande kennisgeving en dus ook zonder toestem ming van de betrokkene. De vrouwen hebben daarop het werk neergelegd, toonendeaan den patroon dat voor haar de eerlijkheid en de welvoege lij kheid geene ij dele woorden zijn. Goed gedaan Te Pep in ster ïvas een jong magazijnier van de textielfabriek naar het leger ver trokken om zijn 10 maand dienst te klop pen. Bij de terugkomst van den jongen wil de patroon niet meer van hem hooren. De dertien meestergasten der fabriek ko zen echter zijn partij en lieten den arbeid staan. Daardoor zijn verscheidene arbei ders mede gedwongen werkloos. Hoog ere iusschenkomst wordt verwacht. Ook in de fabricatie van chocolade is er staking van de arbeiders. De patroons willen niet toegeven en de werklieden staan vast cp hun eisefien. De minister van spoorwegen,de liberaal Neujean, heeft de arbeidersraden, wer kend bij zijn beheer, afgeschaft. De oprichting van die raden urn een overwinning, een der schoonste van de spoorwegwerklieden Met één pennetrek is 'twegl... Vuile boel!... ■suR/k,ktèJêHt. yjfklic Jer hebben verzet waarover ive spraken in ons hoofdartikel van Donderdag laatst. GoedEen vraagske maar Hebben de groote katholieke bazen al gesproken Dat is 't voornaamste en dat zwijgen ze. Voor de fabriek Hanus, te Laarne, is er uitspraak gedaan door het scheidsge recht. Die uitspraak stelt den zeer katho lieken baas heel en gansch in 't ongelijk en de werklieden bekomen voldoening in vele opzichten. Dat zal een bittere pil zijn, M. Hanus Wel besteed!.. Zal die heer zich onder werpen Dat is nu af te wachten. B1SITENL&MD. In Engeland is de werkloosheid een openbare ramp gewoi den. Wat is eraan te doen De eerste minister, die bij de verkiezingsperiode zooveel mooie beloften deed, staat machteloos legen dien vijand! 't Slaat u niet mee, he, Lawke Financieelen steun beloven kon hij niet. Waarom Te Rotterdam waren de reeders over eengekomen de loonen der zeelieden te verlagen. Deze laatsten hebben echter den handschoen opgeraapt en weigeren ie ar- beidtn tegen de bepaalde loonen.Schepen kunnen niet uitvaren bij gebrek aan ma trozen. In Holland blijven de werklieden der textielnijverheid nog immer uitgesloten. De zaken gaan niet al te best en de lieeren riskeeren niets. Intusschen zijn de ge meenteraden opgetreden,onder andere die van Hengelo en Armelo en hebben duizen den gulden gestemd als steun voor de arme stakers. Dat is een zeer verheugend feit In Friesland is er onderhandeld tus- schen de patroons en vakvereenigingen van het bouwvak. De werklieden hebben toegestemd in eenige vermindering van loon. Tot een bepaalde oplossing van het konflikt is het nog niet gekomen. In Zwitserland hadden de patroons- drukkers een klacht neergelegd tegen de letterzetters voor het verbreken van het gesloten arbeidskontraktDie zaak komt niet voor de rechtbanken, maar voor het scheidsgerecht. Er kwam nog geen uit spraak. L. Van Opdenbosch. Da Franskiljons van alle partijen strijden eendrachtig te gen ons; de Walen van alle partijen spannen saam tegen ons; Vlamingen dienen mekaar te steunen door alie middelen Wat wordt er gevraagd Dat ge 0,30 fr. per week ap uw verleer zoudi uitsparen voor ons blad 1 dat ge een pir.t bier zoudt opofferen tot steun uwer ge dachten, tot ontwikkeling van U self Denkt er am wat gij vraagt Dankt er om wat gevraagd wordt, en (is zult lezer- werden van De Werkman Verwittigt uwe huisgencoten, «ra komen kijken Na den 10 December zullen de abonne menten voor 't jaar 1923 geïnd worden. Wil den briefdrager verwittigen of het voor 6 maand (7,25 fr.) of voor een jaar moet zijn (14 fr.) Wil datpostkwijtschrift goed onthalen. Het wordt maar eens aangeboden. 't Schijnt dat er te Antwerpen reden be staat om te vreezen dat een tweede zaak Duysters ettelijke duizenden aan den staat heeft onttrokken. Wat er ook van zij de boeken van een scheepsmakelaar zijn aangeslagen en het parket is afge stapt. Lange tongen spreken van mii- lioenen. Wij zullen wachten. Voor het assizenhof van Antwerpen zullen verschijnen, de. toekomende week, mewr. Steinman en Van den Wouwer. Er zal wat aan 't licht komen over die schoone, groote wereld. Hoe meer, hoe liever. In de Kamer heeft minister Theunis gesproken, uit naam der regeering, over de verviaamsching van Gent. Hij vraagt de verdaging van de bespreking tot den 15 December. Op die vraag werd inge gaan. D week nadien begint ue nieuw- deren. Te Brussel werd een jongeling aange houden die in een bank te Luksemburg, waar hij rekenplichtige was, belangrijke sommen had ontvreemd. Hij was zoo onbehendig een brief te schrijven op den naam van een groot klicut van de bank m. Wels. Die heer is sedert eenige dagen spoorloos verdwenen. De brief heeft ge leid tot de ontdekking van den dief en misschien wel... moordenaar. Er is nog geen klaarheid in de zaak van het in stukken gesneden lijk te Brus sel. Stuyck blijft nog immer alle schnld loochenen. Te Wijnegem werd een kerel aange houden die, met de een of de andere be lofte, kinderen meelokte om ze dan schan delijk te mishandelen. Ware het niet gced zulke rekels in een gesticht voor gevaarlijke zinr.eloozen op tesluiten. Op het militaire kerkhof te Lier stonden lijken van gesneuvelden op herbegraving te wachten. Een dekzeil bedekte de kisten en twee wakers hielden de wacht. In den nacht werden die menschen aangevallen door dieven, die kwamen om het zeil te stelen. Een der wakers werd neergeslagen met een knuppelslag. Zijn toestand laat weinig hoop. De andere wachter heeft met zijn revolver de schur ken op de vlucht gedreven. Te Giily waren twee gehuwde werk lieden bezig met een «vervormer» te ver stellen in de elektrische kabien van Feignat. Door een ongekende oorzaak werden beiden getroffen door den stroom en op den slag gedood. Op een tijdbestek van eenige dagen werden in Oost-Vlaanderen en Antwer pen vier valsche 'Dankbrieven van 1000 fr. aangeslagen. Nu schijnt het dat de munt- schroders hun werking tot West-Vlaan- deren hebben uitgebreid. Er zijn altijd menschen die van den nood een deugd maken. Sedert drie weken was Driege Emiel uit zijn woning verdwenen. Men heeft te Mariakerke, waar hij woonde, zijn lijk opgevischt. Men denkt dat er een onge luk moet gebeurd zijn. Te Jemappe bekeef moeder haar kin- deke van 5 jaar oud. Opeens springt de vader, een dronkeman, toe, grijpt liet meisje en zet het op de gloeiende kachel. Na veel worstelen en tegenstribbelen ge lukte het aan de moeder het arme schaapje te verlossen. De stukken van de billetjes hingen aan de kachel. Het kind ligt te sterven. In de konferentie te Lausanne raakt men niet al te wel in het akkoord, be trekkelijk de vrijheid der zeestraten. Rus land zou willen dat deZwarte Zee gansch komt onder zijn suzeraniteit, dus een ge- siotene wordt. Turkije zegt geen woord. De Verbondenen staan dichtgesloten voor hun eischen en het recht der we reld zoo melden de groote bladen. Wachten is de boodschap. Te New-York heeft men proeven ge daan met een zonderiingen auto. De wa- genis auto en ookvlieg-en zwemmachien. De steilste bergen klimt hij op met alle gemak, dank aan zijn schroef. Over den stroom Hudson, twee kilometer breed, vaart hij, bereikt den anderen oever en rijdt voort, en dat alles met een snelheid van 50 kilometer per uur. Maar het vergift steekt in den staart. (Indien .WrtO&n hori m-n Dorw.r, In Ierland is benoemd tot gouverneur- generaal M. Healy, oud 66 jaar en die 4S jaar staat in den kamp voor de vrijheid van zijn land. Hij streed met Parnell en Redmond en kwam enkele malen in 't ge vang... De keuze is goed In Griekenland gaan de vervolgingen tegen de groote mannen voort. Ze gaan nen grooten kuisch doen, de Grieken; zij ook vullen den put als het kalf verdron ken is. De gebannen prins Andries is reeds te Brindisi aangekomen en te Rome door den H. Vader ontvangen. Duitschland en Beieren zij aan 't zani ken gegaan over het ultimatum van Frankrijk. Zij beweren geen schuld te hebben in het gebeurde en achten het ongepast verontschuldigingen aan te bie den... Spijt hebben ze genoeg, maar al het andere is van hun botten Pisuldski, de voorzitier der Poolsche republiek wil niet meer herkozen worden. M. de Margerie, die langen tijd ambas sadeur was te Brussel, en bier nog ai van zijn theater maakte, is naar Berlijn over gestuurd. Bij het overleggen van zijn ge loofsbrieven beeft die vent er een aan spraak gehouden. Een groot blad Lokal Anzeiger schrijft nopens die toespraak het volgende Zijn taal is een wezenlijke uitdaging aan het adres van Duitschland. M. de Margerie weet heel goed dat het verdrag van Versailles ondraaglijk is voor Duitsch land en dat het de herziening moet eischen... Maar wat alle verbeelding te boven gaat is wel dat M. de Margerie spreekt over de hitsige kuituur der waarheid en over de de maatzin op het oogenblik dat het Duitsche bloed ziedt van verontwaardiging na bet ont vangen van de nota der ambassadeurs. Die vent zet het ginder goed in. De Duitschers zullen met hem wel een eitje te pellen hebben. Een begin van opstand was ingezet in Bulgarië tegen Stambouliski. Uit Sofia wordt nu liet bericht gestuurd dat de rust weerkeerde. Daar zal wel wat anders op te vinden zijn. Drie Italiaansche schepen zijn de Odes- sa in beslag genomen door de Russen. De Italianen moeten eerst het sekwester heffen op Russische eigendommen in hun land, dar; zullen de sovjets ook lossen. 't Zit nu scheef In Kongo werd een zekere heer Stepha- ny op de spoorlijn gedood. De onvoor zichtigheid van het slachtoffer was de i oorzaak van 't ongeluk.

De Werkman | 1922 | | pagina 1