llil mm. iiiiiiü Rniirii Alle macht komt uit het Volk MENGELMAREN Half-weekblad. - Tolk der Kristene Volkspartij Nummer 2635 Zondag 17 December 1922 5T Jaargang Bi-cklve&rüi&i eid uns dseii j r Stichter: Pieter Daens ABONNEMENTEN ANNONCEN PRIJS iilSifL °P Zondag 24 December 1922 V akorganizatie en Werkersbeweging Binnenland Buitenland 7 DE WERKMAN I De Waarheid is ons wapen f Per jaar 14 fr.; per 6 maand 7,25 fr.; per 3 maand 3,75 fr. op voorhand betaalbaar abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKTIE Hoofdopsteller K. L. Van Opdenbosch, gewezen Volksvertegenwoordiger. Postchek 93175. BEHEERS. M. Drukkerij Volksverheffing 21, Onderwijsstraat, 21, Aalst. De prijs der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. per nummer Voor alle inlichtingen wende men zich ten bureele. 0,15 om 9 1/2 uur voormiddag, bij P. Van den Abeele, Despauteerstraat. De Vrienden van Ninove en omliggende gemeenten moeten dien dag vrij houden om aan deze belangrijke vergadering deel te nemen. Alleman moet aan dek 1 Hoofd bij hoofd, hand in hand, schouder aan schouder dienen we te staan in den harden strijd voor recht en waarhiid. Geen één mag ontbreken Uwen Kristen Demokratischen plicht roept U den 24" December naar N inove Eene van de schoonste en meest ple zante dingen, die wij in den plezanten Belgiek bezitten, dat is wel zeker onze Grondwet. Alles wat ge maar kunt uitdenken, dat staat er in... en op z'n beste, hooren... goed; en... schoon; en... al wat ge wilt. En er staat daar iets tusschen dat goud weerd is: Alle macht komt uithetvolk.» Is dat niet mooi Dat wilt zeggen, dat hier in ons klei.: nest, ons Volk meester is van' zichzelf, dat het volk zelf zijne wetten maakt, naar eigene goesting en wil, dat het volk, in andere woorden, de baas is 1 Arguo dus zijn we in eene repu bliek en mag Sire 'derbuiten Holala I niet te rap, beste vrienden, want als ge zóó spreekt, bewijst ge dat ge niets afkent van dat kostelijk ding dat we grondwet noemen. Vooraleer ge over zulke hooge zaken praat, moet ge eerst DIT weten wet teksten zijn gemaakt om gansch het te genovergestelde te beduiden van wat er in staat 1 Dat is echt 1... Ge moet er niet om la chen, sukkelaars die ge zijtl... Kijkt maar eens de taalwet. Of liever kijkt er niet naar, want z'is 't bekijken niet weerd, die vod Maar nemen we eens dat kostelijk artikeltje, b. v. Toe les Beize sont eego devan la Iwa Trekt uw oogen en uw ooren open, 'k ga dat bewijzen Sire is ne keunink, en sire is nen Belg. Alles volgens de wet Ik ben ook nen Belg, awei... den ben- nekik ook ne keunink... vermits dat alle Belgen gelijk zijn voor de wet 1... Maarrrr Moyersoen is nen Belg en 't is nen ajuin; dus (amay zelie) is die nen ajuin, en ik ook Doch, Iaat ons ernstig zijn 't Is oorlog geweest; nen armen bloed, die heel zijn leven heeft gewrocht en ge slaafd om toch maar een eigen huisje te bezitten, zag in 1914 met éénen kanonbal al zijn geluk in gruizelementen bonken..,, die arme kerel is op Maar nen ouwen dagdief, met veel huizen, veel land en evenveel schraap zucht, moest ook iets afgeven met den oorlog. Geene zonen, want die heeft hij niet; geen geld, want dat heeft hij er aan gewonnen; maar 25 boomen van de 600 die hij slaan heeft;... de Duitschers ont namen ze hem in 1918. Dus 4 jaar later. En zietMonsjeu un tel loopt bij den baron, die volksvertegenwoordiger is en.... Monsjeu trekt schadevergoeding, natuurlijk; maar wat niet natuurlijk is hij trekt 4 jaar vroeger dan Kobe voor zijn huisje, de arme Kobe die ondertus- schen in 't oud-mannenhuis is geraakt Alle Belgen zijn gelijk voor de wet Ne werkman pakt een pintje teveel, krijgt ruzie en geeft er eenen 'n klopping. Hij is mis; hij moet gestraft worden, 't is de wet!... Ze zetten hem in den bak en ondertusschen vervallen vrouw en kroost in de grootste ellende. Maar M. Van Zweetentros. de zoon van ne rijke fabrikant, valt onvoorziens met enkele kameraden een burger op het lijf en mishandelt hem deerlijk. Hij krijgt 5 maand..., Maar papa be gint te loopen, bij dendeze, bij dengene, zendt een verzoekschrift naar Sire of zijn knecht, en de straf is seffens veranderd in 500 fr. boet... Papa betaalt en voelt niet eens dat hij ne cent armer is... en de jonge heer kan opnieuw beginnen. Alle Belgen zijn gelijk voor de wet Nen armen duivel is 's avonds met zijn sukkel betrapt achter de kerk, arm arnarm, maar wat te dicht... Roef! de doos in en een proces ook al Maar 't zoontje van den bankier geeft zedensehandalen in volle publiek... Hij verdient 10 jaar en 't brandmerk Ja, maar papa isdaar20,000 fr. borg tocht.... en 't manneke kan op zijn gemak de grenzen over. Toe les Beize sont eego devan la iwa Ge zietdaar mag wel iets veranderd worden aan onze prachtige constitutie En we kunnen dat dan toch veran deren, hé, vermits de macht uit het Volk komt Ja dat is nog eens eene waarheid die tusschen zoovele andere waarheden staat. Maar, beste vriend, gij zijt 'ne zwanzer 1 hoor ik al zeggen; is dat artikel dan ook al onzin Da's nie waarIk ben ne serieuze jongen en dat artikel is geen onzin; want onzin is ieis dat niets beteekent, en dat artikel hier beteekent veelWant wij, het Voik, wij hebben wèl de macht, 't is t w v!v- .ijl.cal Cll UC handelen; enne... om dat te kunnen doen zijn er centen noodig. En die komen toch wel van ons. Zoodat dit artikel dus niet liegt. De centen, de bron van alles en alles, de centen komen uit het Volk De macht komt dus uit het Volk, want centen zijn sterk, en vele centen doen veel, zijn dus eene macht 1 En wie levert hetkanonnenvleesch voor :ze oorlogsmacht? Het Volk En wie betaalt het miilioenenzwaar oorlogsbudjet, dat dienen moet om die macht nog machtiger te maken Het Volk Wie werkt er om in ons land zoo veel leegloopende nietsdoeners te onderhou den Het Volk En wie zendt de plezante mannen naar Kamer en Senaat, die ginder dan een zoo prachtig gebruik maken van de macht van 't volk Nog eens het Volk 't Is dus geen onzin, hé? Alle macht komt wel werkelijk uit het Volk zelfs de macht zijn eigen dwingelanden te kie zen;... die schoone vijgen, die nog erger dan een autokraat al het bloed en 't geld verspillen van het arme volk. En daaronder hebben we dan lamzak ken, die te laf (of is hette lui zijn om hunnen bek te openen, wanneer het gaat om onze Hoogeschooi, om 't leve: s re- lang van ons volk Én, de misselijke wezens, ze doen dat dan nog onder den dekmantel der schoone leuze, die hen in de oogen van't gemeene plebs doet doorgaan als vertegenwoordi gers van de macht van dat volk, van de macht (haha van datzelfde volk, dat ze machteloos laten verworgen 1 Is onze Grondwet geen meesterstuk Of is't misschien eene ellendige komedie? En dan zou men ons euvel nemen als we dien boel wiiien omversmijten, en op gaan naar Zelfbestuur De tijden rijpen Zelfbestuur UI Daar zit de macht van 't Volk Daar alleen en nergens anders En op z'n minste niet in de lijnen onzer Belgieksche Constitutie noch in de ardui nen van de Kongreskoloin Hier is de bezem. Veegt uw huis Rekening Regeling. richt dat van hoogerhand nogmaals voet slappen zullen worden aangewend om het konflikt bi] te leggen. Te Kortrijk is ook de molen Van de Ver.ne stilgevallen. De patroon heeft voor de vensters het bericht uitgehangen dat alwie Dinsdag het werk niet heeft hervat, als ontslaggever zal aanzien worden. De patroons der maalderijen weigeren toe te geven in de kwestie der paritaire kommissie. Te Brussel had het schepenkollege ge weigerd in te gaan op de vraag der on derwijzers ter verbetering van hun barema. Als protest tegen die weigering, staakte het personeel van enkele scholen gedu rende een uur. Het kollege had den ge meenteraad van Brussel verzocht de on derwijzers ie straffen. De gemeenteraad is op dat voorstel ingegaan. Nu, een straf is niet toegelaten zonder dat de betrokkene gehoord is in zijn ver dediging. Omtrent alle de onderwijzers en onder wijzeressen van Brussel hadden er aan gehouden hun kollega's te vergezellen. Het publiek trok mede de partij der leer krachten en op een gegeven oogenblik st aid de Groote Markt vol volk. De politie chargeerde. De gendarmerie werd ontbo den, maar trad niet werkdadig op. 36 Stakers kregen een straf van 3 da gen schorsing met berooving van wedde; 4 werden met 1 dag bestraft. De socialisten protesteerden. Is het Desirée niet die, als hij minister iv«s, weigerde het recht van staking der onder wijzers te erkennen Dat protest komt dus te laat Nu de staking te Laarne en Zeveneeken geëindigd is en alles in de orde en het werk teruggekeei d, hebben de socialisten en de kristen arbeiders zij katholieken veel werk met op mekaar te schimpen en te schelden. zierig zijn; maar zeer stichtelijk is hel niet en wat ze van mekaar schrijven, laat ons veronderstellen dat ze niet al te zeer onschuldig zijn en van mekanders knepen weten. Arme werkliedenDaar zijl ge, in alle geval, goed gediend voor uw centen BINNENLAND. Te Verviers zijn twee duizend werk lieden van de wolkammerijen Zaterdag laatst in staking gegaan, 't Is over een kwestie van loon dat het verschil kwam. De stakers zijn zeer kalm. De staking in de Maalderijen duurt voort. Op 100 groote molens zijn er 21 in staking. De andere werken voort met on verminderde bedrijvigheid. Er wordt be- BUSTENLAN0. 'tls geweten dat alwie in de Vereenigde Staten"wil ontschepen, een lichamelijk onderzoek moet ondergaan en bewijs moet leveren dat hij een ambacht kent. Die ver- eischten brengen sommige menschen erg in moeilijkheden. Inderdaad, als die per sonen honderden franken hebben betaald voor de reis, alles wat ze bezaten, wordt hun de landing verboden, ze moeten op het schip blijven. De kapitein kan er niets mee aanvangen en tracht er zich van te ontmaken zoohaast mogelijk en cp de voor hem gemakkelijkste manierDaaruit vloeien voor de landverhuizers gevolgen die niet te overzien zijn. Daarom heeft de regeering van de Ver eenigde Staten besloten het lichamelijk onderzoek en de bekwaamheid der verhui zers te doen onderzoeken in het geboorte- tand zelf. 't Zal verstandiger zijn en menschelijker. In Nederland is een ernstig konflikt losgekomen tusschen de letterzetters en de"drukkersbazen. Deze laatsten staan sterk vereenigd, terwijl de typografen verdeeld zijn op enkele punten. Bussum, Amersfort en Utrecht hebben het kontrakt afgewezen; de andere bond van Utrecht, de talrijkste, heeft integendeel aanvaard. Er wordt mede gemeld dat de uitslui ting in de textielnijverheid geëindigd is; die verleden week nog geen loon ontvin gen, werden te Hengelo, door de zorgen van het gemeentelijk bestuur, milielijk ondersteund. De gehuwden kregen 10 gulden en 75 cent per kind, minder dan 14 jaar. De ongelimvden boven 20 jaar kregen ook 10 gulden, minder dan 20 jaar 6 gulden. De schatrijke zinkfabriek van Vieille Montagne heeft pietterijen en groote werkhuizen te Hautmont, Noord-Frank rijk. De werklieden werden verwittigd dat hun loon zou verminderd worden met 2 fr. per dag. Het heele werk ligt stil. Al de arbeiders hebben de partij gekozen van de lamineurs en hun helpers. In Zwitserland heerschte mede staking in het drukkersbedrijf sedert enkele we ken. De afgevaardigden van bazen cn letterzetters zijn samen gekomen onder het voorzitterschap van den Bestuurder van het Arbeidsbureel en verleden Maan dag is het werk hervat. Een bepaalde regeling zal gesloten worden in eene ver gadering die over enkele dagen moet plaats hebben. L. Van Opdenbosch. Woensdagnamiddag dus kv/amen Waalsche studenten van Gembloers, Luik, Leuven, Gerit naar Brussel manifesteeren tegen de vervlaamsching van Gent. Zij waren met 2 duizend en gingen een kroon neerleggen op het graf van den... onbe kenden soldaat De manifestatie mocht geen plaats hebben in de stad zeive. Daarom trokken ze naar St Giiles. Een vijfhonderdtal scheidden zich van de groep en gingen de bureele» bestormen van De Stan daard waar alles kort en klein werd ge klopt. Als de politie kwam opdagen om met hrrar matrakken alles weer aaneen te timmeren, namen de helden de vlucht. Brussel zal mogen betalen en 't zal geen klein bier zijn. Te Antwerpen zijn, als gevolg en bij- hangsel van de nieuwe sekwesterzaak vijf aanhoudingen gedaan, 't Zijn al groote mannen die ze bij den nek hebben en natuurlijk nog grooter vaderlanders. Vooral hun vaderland moest grosser zijn. En het vaderland van die groote venten is eerst hun brandkast De aangehoudenen in bovengemelde sekwester zaak zijn de gebroeders Kirchen, de gebroeders Gobret en den heer Wynen. Te Vorst liepen te 6 ure 's avonds (Woensdag)drie kleine kinderen de straat over. Een tram kwam aan een knaapje van 4 jaar oud werd weggeslingerd en bekwam wonden aan hoofd en lichaam, een meisje van 9 jaar verdween onder bet rijtuig en werd vermorzeld. Met de (I Kjttx'C v'Gwk-ksjcLurerr i'ict uvroc'Klifa bekwam geen letsel. Een kolenschip kwam uit Engeland naar Antwerpen. De bemanning werd een zonderlingen reuk gewaar die uit^ de kolenmassa scheen te ontsnappen. Toen kwam een matroos voorbij met een lamp en een geweldige ontploffing had plaats. Het schip werd zwaar beschadigd en twee matrozen werden gewond. Het comiteit voor nationale politiek is nogmaals te Brusel vergaderd geweest en die menschen hebben gegeten en gepraat. Ze droomen van een uitstap met het leger naar Duitschland. Zij zouden natuurlijk thuis blijven en de anderen laten gaan Pielzierig en gemakkelijk. Te Koekelberg ging een werkman den trap op toen hij plotseling draaiingen kreeg. Hij stortte neer en rolde de trap af. De bewoners liepen bij. Bij het dragen naar het hospitaal stierf de arme man. Te Pironchamps kwamen vier fietsers in de herberg van m. Degrez. De waardin was alleen, 't was 2 ure namiddag. Een der vier gaf 5 frank om den drank te be talen. De vrouw ging naar de keuken om 't geid uit te wisselen. Zij kreeg een ge weldigen slag op het achterhoofd en werd gechloroformeerd. De meubelen werden openbraken. De dieven stalen een som van 15 duizend frank. De politie volgt het spoor der daders. Bij Charleroi is een geweldige brand uitgebroken in een glasblazerij. Alleen maar na vier uur pompens heeft men den brand bemeesterd. De schade wordt be raamd op 500 duizend frank. Te Alken reed een landbouwer per fiets zonder licht, in den avond. Een politiea gent riep hem af te stappen. De fietser reed den agent omver maar viel zoo on gelukkig dat hij den schedel brak. Ster vend werd hij weggedragen. Omdat de broodvoerders de prijs van het brood niet op de kar hadden geschre ven hadden de staatsmannen van Luik proces-verbaal opgemaakt. De korrektioneele rechtbank van Luik heeft de broodvoerders vrij gesproken. De klanten kennen de prijzen en als ze die niet kennen moeten ze maar gaan kij ken naar de uitstalramen van hun bak ker. In den Senaat ging het Dinsdag over mond en klauwzeer. Minister Ruzette wierp gewijd water met de twee groote kwis'pels. Voorbehoedmiddelen zijn de beste zegt de minister. Zeker, maar als de ziekte er is moeten er geneesmiddelen zijn Zijn die er Alhoewel de conferentie van Lausanne toch maar traagjes vooruitkomt, is de he mel wat klaarder dan veertien dagen ge leden. De Turken hebben ondervonden dat hoe meer ze tegenspartelen, hoe meer de anderen nijpen. Dat werd hen onver draaglijk, en de Russen zijn van aile dui vels 't Gaat dus voor het oogenblik re delijk goed Nog immer woedt de broedeestrijd in 'tarme Ierland voort. De groote schur ken zijn wel de munitie-koningen die het moordend goedje leveren aan de rebel len. Kan men die schurken niet bij den nek vatten en in een zothuis opsluiten 't Ware spoedig in orde Z. H. de Paus heeft een schrijven ge stuurd naardelersche katholieken, waarin hij de moorden, brandstichtingen en ge vechten ten volle afkeurt. Helaas, die afranseling komt wel laat. In Hongarie heeft het schrikbewind juist 133 dagen geduurd. Er werden 587 personen gedood. Zoowat 6000 personen Werden vervolgd voor daden toen door hen gepleegd. Iets meer dan de helft wer den gestraft. Vierhonderd zitten nog ir; het gevang. Een herbergier van Tunisei,'tis weer ver van hierheeft het bericht gekregen dat een oompje van hem, hem een ponkje achterlaat van 22 millioen fr. Dat kan nog tellen Die gelukkige tap! Te Saleux, in Frankrijk, vatten de kleederen van een oude weduwe vuur. Zij jjsryJe straat op en de hevige wind »•-*" Ph...V.. KOn uitdooven was de vrouw afzichtelijk om aan te zien. Zij stierf spoedig. Te Neris-les-Bainssliepen drie koulijke Portugeezen in een kamer. Zij deden de kachel branden, 's Anderdaags vond men ze verstikt door een toeval was de sleu tel geklonken en kon de rook niet weg. Te Chabotte bij Grenoble gingen 10 huizen in de vlammen op. Een herbergier werd onder de puinen begraven. Te Longwy schoot een jong bediende van de staalfabriek zijn meisje neer. Daarna pleegde hij zelfmoord. Alleen zijn toestand is gevaarlijk. Voor het assizenhof van Morbihan ver schenen twee jonge kerels die koelbloedig een vrouw en haar nichtje vermoordden om haar geld te stelenZij werden beiden ter dood veroordeeld, de eene is 20, de andere 16 jaar oud 1... Een flink bereden auto botste te Amiel op een boom. De leider werd gedood zeven andere personen werden zwaar gekwetst. Te Warschau zou de nieuwe voorzitter der republiek zijn eed afleggen. Onlusten, betoogingen en tegenbetoogingen ont stonden op de straat. Afgevaardigden en senators werden mishandeld. Het hoofd der politie is afgezet en de minister van Bir.nenlandsche zaken nam ontslag. Ze waren vier vrienden en jaagden de gems in de Zwitsersche Alpen. Een sneeuwlawine stortte op hen neer en een werd meegesleurd. Men heeft hem niet meer teruggevonden. Op sommige plaatsen viel de sneeuw tot één meter dikte. Japan, dat van volkanischen aard is, wordt door aardbevingen geteisterd. Het gedonder van de uitbarstingen klinkt urenver en verspreidt ontzetting. Gewel dige schokken gaan de uitbarstingen vooraf of volgen op het gedonder. De be volking vlucht. Vele huizen stortten in. Tot heden zijn er 40 dooden het getal gekwetsten is zeer groot. Een neger, Smith geheeten, werd be schuldigd een inspekteur van politie ge dood te hebben. Hij werd gevangen en naar Morrilton overgebracht. De woe dende menigte haaide hem uit de handen der gendarmen en lynchte hem Zijn dood was verschrikkelijk De hoogste rechtbank van Griekenland zal geen doodvonnissen meer uitspreken, zoo bericht men uit Athene. Nu, dat is beterer is al bloed genoeg Vlaanderen's diep vernederde oorden vragen daden, maar geen woordei

De Werkman | 1922 | | pagina 1