EfiSTDAG Kerstfeest «J MENGEL MAREN Half-weekblad. Tolk der Kristene Volkspartij DE WRAAK VAN BELLA Stichter: Pieter Daens I ANNONCEN Nummer 2637 Zondag 24 December 1922 51' Jaargang ABONNEMENTEN 0,15 ONS KINDERKOOR Zondag 24 December 1922. is seiioons. neue mooder HET LICHT Qemeesïte Moorse!. op Zondag 24 December 1922 V akorganizatle en Werkersbeweging Binnenland Buitenland De Waarheid is rns w?p n i;i ^2ïlSV3Êdfit61C' HC. 'JtiiSét De prijs der annonfcen wordt bepaald bij overeenkomst. Per jaar 14 fr.; per 6 maand 7,25 fr.; per 3 maand 3,75 fr. op voorhand betaalbaar abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAK.TIE Hoofdopsteller K. L. Van Opdenbosch, gewezen Volksvertegenwoordiger. Pöstchek 93175. BEHEER S. M. Drukkerij Volksverheffing 21, Onderwijssiraat, 21, Aalst. Voor alle inlichtingen wende men zich ten bureele. PRIJS per nummer Grootje zong Een kindjen is geboren, Tusschen os en en ezel in; Jezuken uitverkoren.. Gij zijt naar onzen zin Nog immer hoor ik het zoete lied dat 't goe dige besje zong in de wintersche avonden van 't verre verleden. Hoe stil zaten we en hoe braaf als 't vrouwtje zong, en hoe trof ons, kleine kinderen, het diep mystieke van 't schamel liedeken. Duizenden prentjes zagen we, voor stellend dien nacht van redding; dui zenden gravuurkens met het stalleken, den os, den ezel, de kribbe en daar nevens in verrukking Jezus' heilige Moeder, de heilige Jozef, Jezus' Voed stervader. Schilderijen van groote meesters too- verden op doek den groet der Wijzen, het bezoek der Herders, het Gloria der Engelen. in kerken, kapellen, bidplaatsen za gen we telken jare het stalleken van Betlehem met zijn kribbe on. zijn kin deken op stroo. Het irrif,- ,,o.ri,iKCC OTIS, maar altijd kwamen weer In den geest de bevende tonen van 't lied dat Grootje zong en liet stil-eenvoudige haalde het tegen alles wat de wereld bood, al was 't in gouden schoonheid. Gedurende de bezetting heeft het dikwijls getroffen, hoe de Duitschers Kerstmis vierden en welke voorbereid selen ze maakten, met echt kinderlijke liefde om Weinacht en de geboorte van den God-mensch plechtig te feesten. Die godsdienstige gewoonte moet dus wel diep ingeworteld zijn en 't is ook zoo best Waarom gaat dat alles te loor bij ons volk Zoo weinigen helaas, herinneren zich nog de gebruiken en zeden uit de kinderjaren; of, als ze zich herinneren, 't is alsof ze 't zich schaamden over dingen die niet meer van onzen tijd zijn. En nochtans, welken invloed oefenen die niet op 't latere leven 't Lied van Grootemoe leert het ons. Nu zoeken de kinderen andere ont roeringen. Het boorlingske in de arme krib van 't koude stalleken heeft zijn poëzie verloren; de cinema biedt wat anders, dat meer lokt en dieper sporen slaat in 't wassen gemoed. Kristene Ouders, viert Kerstavond. Viert hein in den gezegenden huise- lijkcn kring. Vergeet het niet, vergeet het nooit Grootjes, zingt er voor uw kleintjes het lied uwer jeugd, vertelt er de sprookjes uit uw kieinekindrentijd. Plant het kerstboompje, al zij het maar een voet hoog; timmert het krib- beke, al ware het nog zoo'n onnooze! ding Bidt er ailen uit de diepte van uw hart, met al de liefde die er in is. Dan zal Kerstmis zegen brengen. Dan zal de schoonste van onze Hoog dagen kristelijker worden gevierd, en zal voor onze kinderkes toch iets over blijven waaraan zij met liefde en ont roering weer kunnen gedenken in latere dagen. STIJN STORMS. SS^H® Kaarten zijn le bekomen bij de bestuur- Prijzen tier pIaa tic?/!>s verhef ii De eéreleden kunnen bijzo riü eï?VAtyn i/rüo.'". op .(oorhand genurmnéid en die laten meebreagen door de fédëiuvan Ons Kinderkoor. Dëu'rert 4 \[Z uur. UordijrrS uur. PROGRAMMA; Tooneelstuk in twee bedrijven door Wil. Pailler. Wieaaw balïeS voor 16 meisjes» van Dosfel, tooneelstuk in één bedrijf. 1 50 Uitvoerders. De twee tooneelstukken spelen tijdens g hei leven van den Messias. PRACHTIGE KOSTUMEERING. We houden er aan, ons geacht publiek op voorhand te verwittigen, dat alle kinderen onder de 5 jaar stellig zullen geweigerd wor den; dat tijdens de vertooning niemand zal worden toegelaten op den koer en dat het streng za! verboden zijn te rooken in de zaal De gewone kaarten zullen worden ge nummerd, Zondag 24 dezer, van 9 tot 11 uur 's morgens. Km LUISTERRIJKE VERTOONINGEN te geven door den tooneelkring Jan De Meer. Men zal opvoeren of sSe verwoesting der Abdij van AfêÈsgem in 1580 beroemd drama met zang in 5 bedrijven en een slottafereel, doorD1" Jan Caudron, muziek van Joz. Cammaert. 24, 25, 26 en 31 December, om 4 uur namiddag, in de zaal De Jonge Garde. Prijzen 5, 3 en 2 fr. ML om 9 1/2 uur voormiddag, bij Walravens Edward, Graanmarkt. De Vrienden van Ninove en omliggende gemeenten moeten dien dag vrij houden om aan deze belangrijke vergadering deel te nemen. Alleman moet aan dek Hoofd bij hoofd, hand in hand, schouder aan schouder dienen we te staan in den harden strijd voor recht en waarheid. Geen één mag ontbreken Uw Kristen Demokratische plicht roept U den 24" December naar Ninove BUITENLAND. Er was, drie weken geleden, een staking losgekomen in de fabriek van aniline en soda te Baden. Loonskwestie was aan de hand. Een vergelijk is eindelijk getroffen. Voortaan zullen de ongeschoolden 400 mark en de geschoolden 424 mark pcruitr verdienen. De werklieden die tot de sta king hebben gedreven zullen niet meer aanvaard worden en de macht van de be dt'ij for aden zal merkelijk wórden inge krompen. De Russische arbeiders hadden nochtans 312 milli.oen mark uit Rusland gezonden om vol te houden tot het uiter ste. Er was ook uit Frankrijk 2 millioen mark gestuurd. Eenerzijds winnen de werklieden, anderzijds verliezen zij. Beide partijen houden zich voor geklopt. Men weet dat de toestanden in Du'tsch- land daaromtrent dezelfde zijn als die hier waren gedurende de bezetting. De landbomversvereeniging in Rijnland heeft besloten de levering van landbouwvoort- brengselen stop te zetten als de regeering blijft bij haar dwingende opvorderingen van graan. Er heeerscht wel wat onrust desaangaande. Nog altijd is in Holland het geschil, Opgerezen in zake arbeiderskontrakt bij de letterzetters niet bijgelegd. Enkele groöie bondenver wierpen .andere bonden aanvaardden. De patroons' staan op den uitkijk I y 1 aan uev een Smeekschrift overhandigen, maar de poorf.n van het paleis van Buckingham I werden niet geopend en de arme menschen mochten hei aftrappen. Is hei mogelijk dat het pleizier en de rust van sire gestoord wordt door het jammerlijke zicht van arme menschen In Italië heeft de dtktator Mussolini zijn toelating gegeven waardoor de bond der zeelieden zich bij hei vrkverbond mag aansluiten. BINNENLAND. Eindelijk is opgelost hei geschil opge rezen tusschen de ertslossers en de patroons te Antwerpen. Volgens de laatste bepaling echter moesten de arbeiders on middellijk het werk hervatten zonder eigenlijk te wachten lot de bepaalde rege ling. Dat werd niet aangenomen. Einde lijk werd een laatste vergadering belegd verleden Zaterdag. Een loohsverhooging van 2 frank per dag werd toegestaan, "êt merk bij onderneming zal later wor den geregeld. Er is een belofte dat het stukwerk zal ingevoerd worden binuen de zes weken. De koelis der Antwerpscke haven heb ben hier wel degelijk de overwinning be haald, al is die niet zoo volledig als ze 't hadden verwacht Vijftig dokkers die door de katoennatie aangeworven waren om de boot Livo- nier van de Lloyd royal beige te lossen, weigerdeu het werk aan te vatten, omdat er niet enkel katoen, maar ook kisten met appelsienen aan boord waren. Het schip ligt te wachten op lossers en zal waar schijnlijk moeten afvaren. Ook de strooien-hoedenmakers van de Gcervallei zijn in roering gekomen. Ver leden Maandag hebben zij allen een dag geslaakt om aan de patroons een juist idee te geven van hun solidariteit en hun macht. 't Gaat er hier ook om betere werkrege- ling en loonregeling I Te AARSCHOT is staking uitgebro ken in de weverij Percy. De werklieden vroegen om te mogen arbeiden voor hetzelfde loon als de wevers van Vlaan deren. De patroon weigert. Na tal van onderhandelingen die immer afbotsten op den kwaden wil van m Percyn. Eindelijk hebben de werklieden de fabrief verlaten. Er is niet veel goeds ie zien in het ver- verschiet. De loonen der sigarenmakers zijn te GEERAARDSBERGEN en het omlig gende lager dan in de andere nijverheids centra. Op die wijze voeren die heel slimme heeren van Geeraardsbergen een oneerlijke concurrentie tegen de sigaren fabrikanten van elders. Er werd bij minister Moeyersocn aangedrongen cm een officieele looncommissie samen te stellendeze zou de loonen ten goede regelen. L. Van op den Bosch. Het princiep der vervlaamsching van de Gentsche hoogeschoo! is gestemd ver leden Dinsdag in den namiddag met 89 stemmen tegen 85 en 6 onthoudingen. Vooraleer die stemming plaats had, was er door den Vlaanischen volksjongen Robijn, met drie katholieken en twee so cialisten een amendement neergelegd bepaiende datde helft der leergannen van de vier fakuïteiten in 'tFrar.sch zullen gegeven worden, en de leergangen der bijzondere scholen in 't Viaamsch en in 't Fransch. Menschen, wat een klop Die tekst werd verworpen met 146 stemmen tegen 17. Robijntje was er 't hart van in. Twee minuten later stemde hij dat de lessen in 't Viaamsch zouden gegeven worden Rijmt dat eens te zaam. De volgende liberale feniksen, verko- zenen van het Vlaamsche vcik stemden ■tegen de vervlaamsching Dejaegher en Claes, van Leuven Braunen Mechelynck van GentBuy! en Van Giabbeke van Oostende. Twee Vlaamsche socialisten stemden mede tegen De Bunne èn Van de Velde. Volk van Vlaanderen onthoudt die na- men 1 Zet het die loreis betaald ais ze op hun sokken zullen afkomen DL OdUDirijiocoo oi' iULk. bafe Rn?frrorip' en reed hem"', plat. Verschillende ribben waren inge drukt. De haasiige auto had den tijd niet om achter hem te zien en vervolgde zijn weg maar kurieusneuzen onthielden net nummer en ginnen het verklappen. De arme marskramer werd in zeer be- denkelijken toestand naar 't hospitaal ge dragen. Te Assche reed een twistzieke auto een andere aan. De Aalstenaar, die er op zat, werd op de kasseisteenen geworpen en zwaar gekwetst. De stoffelijke schade is groot. Een domme moto wierp te Peer een eenvoudig voetganger, die niet in zijn weg liep, omver. De arme man ligt te sterven in 't hospitaal te Hasselt. De groote geldbazen van Antwerpen, die met net geld van denDuitschenbankier von Bary den koers van onzen frank wil den uuen aaien en binnengedraaid werden zijn voorloopig gelost. Zij hebben een borgsom moeten stor ten. Wie zei daar weer van een half milli oen Dat is het klare beeld van de Belgiek- sche gerechtigheid. Als het een arme drommel geweest was Een luitenantje van Ath was met de kas van zijn regiment gaan ioopen. Of beter hij had de kas laten staan maar had er de 35 duizend ballen uitgeklauwd. Hij is in de handen der Brusselsche politie gevallen. Hij weet niets van de diefte der 35 duizend. Schippers hebben uit de vaart van Wil- lebroeck het lijk opgehaald van een ge wezen advocaat der Brusselsche balie. Men denkt dat de arme man zelfmoord beeft gepleegd. Na een danspartij heeft een jonge man zijn revolver afgevuurd in een ganschen hoop menschen. Een meisje, en dan nog zijn meisje, kreeg een kogel in den arm. Z'hebben den revolverheid in de doos ge draaid. Te 's Gravenbrakel stond een jongen van 18 jaar den trein op te wachten. Als deze in de statie reed rolde de arme jon geling onder de zware machine en werd letterlijk vermorzeld. In de laatste tijden hoorde men gedurig van ontploffingen van kachels. In een wagen met briketten vond een spoorweg werkman zes fuzeën van Engeische obus sen. Een was nog voluit geladen. De wagen kwam van Gilly Waar zijn er nog grooter schurken Te Pepinster sprong een vrouw, die ze nuwziek was door het venster der eerste verdieping. Haar echtgenoot liep buiten en vond nog alleen het lijk. De arme vrouw had zich den schedel verbrijzeld. Eén gevaarlijke kerel was tot 5 jaar gevang veroordeeld, en deed zijr, straf uit in het gevang van Vermont (Amerike). Zijn oom Nicolaas stierf verleden week en liet hem een fortuin na van 12 millioen pond sterling of zoo wat 700 millioen frank. Hij was nu rijk en... hij werd on middellijk in vrijheid gesteld. Zeg nu eenS, wie de grootste schurk was. De baronnes Devraint-Oilendorf, reed van Parijs naar Den Haag. Al hare ju- weelen ter waarde van meer dan 1 millioen frank, werden haarop den trein ontstolen. Och Baronesje, had ge uw kostelijke dingen maar thuis gelaten. De dief zal er gebeuriijk arme men schen mee helpen Het stoomschip - Reliance was door den storm op het eiland Lizard gewor pen. Er waren 36 opvarenden 9 trokken het land in vier kwamen om. De ande ren werden na dagen onbeschrijflijk lij den doo.r een stoomschip opgepikt. Op een bevrozen vijver bij Freyming, speelden de kinderen. Het ijs brak en de kleine Lorscneder verdween. Zijn broerke, tien jaar oud, vloog hem te hulp, en ver dween mee in de diepte. Na 24 iwen arbeiden heeft inen de lijk jes opgeviseht. in bezèt Duitsehland is een, o»y-, - «.t^iAp-ursioeg. net ii]K werd in stukken gesneden, gekookt en vervoederd. De Belg, Leonard Orshaven had, zoo 't scheen juweelen bij zich en een groote som geld. Zondag laatst hebben vijf autos de reis begonnen door de grootste zandzee der aarde, de Sahara. Op een enkelen dag werd een afstand van 200 kilometers af gelegd zij hebben geen enkele moeilijk heid ontmoet. Woensdag moesten 400 kilometers worden aigelegd, van Ouargia naar Ineffel. Den 18 's avonds, hebben de socialis ten van Turijn de fascisten aangevallen. Vier fascisten werden door revolverscho ten gedood en velen gevaarlijk gekwetst. De fascisten van Turijn zijn gisteren gemobilizeerd, maar ook de socialisten hebben naar de wapens gegrepen. Is het het begin van den burgeroorlog De Zwiisersciic gclic7C«> W *."C, mGv.h van de Zwitsersche strijdmacht verklaart in een verslag aan den landelijken raad, dat hij het schenden der Belgische onzij digheid goedkeurt. Wat die gestemde heeren zoo al uit hun botten kunnen schoppen MgrCharost, aartsbisschop van Hen nes en Mgr Touchet, bisschop van Or leans, zijn in 't laatste konsistorie tot kardinalen benoemd. In Ierland werden in den loop van ver leden week, zeven rebellen aangehouden die geweren, revolvers, kardoezen en bommen bij zich hadden. Zij deden de spoorwegen springen en de treins ont sporen. Alle zeven werden voor den kop geschoten. De christenen zijn uit Klein-Azië ver dreven of zijn er vermoord. Daarmede zou het ekonomisch leven er dood zijn als er geen joden waren en geen Amerikanen. De Amerikaansche groep, Chester, is er meester van a! de petroolbronnen, liggen de binnen de grens van 20 kilometer van den spoorweg die ze zulien kunnen leg gen. Die spoorweg zal een lengte hebben van 2500 Kilometer. Maakt nu maar de berekening wat die Chesters zullen bezit ten In de Engeische dagbladen wordt een brief gepubliceerd gestuurd naar Athene, in hef begin van September en waarin Lloyd Georg schrijftDe Grieken moe ten geen wapenstilstand zoeken te beko men, maar de gevechten voortzetten buiten Smyrna Als dat waar is... was die vent tijdig gewipt Naar den Bulgaarschen minister-prezi- dent werden twee bommen geworpen, toen hij uit liet parlement kwam. Nie mand werd gewond. De daders ontsnap ten in de duisternis.

De Werkman | 1922 | | pagina 1