Arrondissementen Kortrijk, Oudenaarde, Brugge, Aalst ^mmw( De Vlaamsche Kwestie DEERLIJK "ICORTOUK Uil 't Bragsche Aan de Gedemobiliseerde!! Het algemeen Vlaamsch Hoogstuden- tenverbond heeft deze week het volgende schrijven gestuurd aan de heeren Volks vertegenwoordigers Heer Volksvertegen woordiger, De Kamer geeft op dit oogenblik aan het land een droevig toonbeeld van huichelarij en eerloosheid. Het Hoogeschooldebat moest met een week worden verdaagd ter wille van internationale toestanden in werkelijk heid 1" Om aan Gentsche, Brusselsche en Luiksche Hoogleeraars toe te laten een manifestatie te Brussel in te richten, onder leiding ook hiervan hebben wij de bewijzen van het Gentsche Recto raat. 2° om het aan de bevoegdheid van Minister Nolf mogelijk te maken in aller haast een rondvraag te sturen naar al de Gentsche Hoogleeraars en om te trach ten uit dit onderzoek een nieuw zooge zegd argument te halen voor zijn anii- vlaamsche voorstellen. Nu plots mengt Minister Nolf zich in Het debat ooi een nieuwe verdaging uit te lokken, terwijl te Gent onder de studenten in aller haast, en met de welbekende dwangmiddelen inschrijvingslijsten rond gaan tegen de vervlaamsching. Aan Heer Volksvertegenwoordiger, vragen wij Weet U dat reeds vóór den oorlog aan de Hoogstudenten van Gent, laureaat in universitaire prijskampen, verboden werd op de openingszitting der Hoogeschool hun professoren te bedanken, alleen maar omdat deze studenten Nederlandsch spraken Weet U dat vóór oorlog een reeks vlaamsche werken in de driejaarlijksche prijskampen der Hoogeschool Gent werd aangenomen en rnet den daartoe gestelden prijs bekroond, en dat het eerste vlaam sche werk dat na den oorlog werd Inge diend, door een oud-strijder dan nog, terug gestuurd werd voor vertaling, en sedert drie jaar onbeoordeeld blijft Weet U dat bij de stichting van een zuiver wetenschappelijke!! Vlaamsch Ge neeskundigen Kring, waarbij nu 7/10 den der studenten van die fakulteit zijn aan gesloten, een hoogleeraar zich persoonlijk inspande om achtereenvolgens twee ver gaderingslokalen te doen weigeren Weet U dat te Gent Hoogleeraars zich uitingen veroorloven alsvolgt Ce ïlamingant je tien-s dans la manche pour l'exameri cf Vous avez passé votre examen avcc la plus grande distinction, mats si j avaio.e« ,;t"o vnus étiez flamin gant, vous auriez ete buse r Weet U dat te Gent, met het geld door de Amerikanen voor de Belgen gegeven, een aantal vreemdelingen worden onder-i houden... wel meest omdat zij als fransch- of zoogezegd franschsprekende studenten gekant zijn tegen alle vervlaamsching. Hoe denkt daarover het universitaire fonds "Weet U dat bij de opening van de Hoogeschool, na den wapenstilstand, onder de studenten lijsten rondgingen tegen de vervlaamsching, en men den uitslag niet heeft durven bekend maken Wanneer dan nu, met alle mogelijke dwangmiddelen waarvan de boven aange haalde feiten,-die volstrekt niet alleen staan, blijk geven, nieuwe lijsten tegen de vervlaamsching in omloop worden gebracht en Minister Nolf daaruit een nieuw argument zou halen tegen het vlaamsche volksrecht, antwoord hem, a. u.b., in onzen naam Huichelarij Keer weer naar uw laboratorium. Snoer de muil toe aan uwe proefdieren, bind ze met hun vier pooten vast op uwe vivisectie tafel, maar blijft met uwe methoden in uw laboratorium. Een volk is geen proefdier, Recht en gerechtigheid staan boven alles, Mijnheer de Minister. Tegenover de duizenden vlaamsche jongens, die ge sneuveld zijn, haar eerewoord te houden, blijft de eerste plicht van de Regeering. Er is maar een gelijkheid in rechte en in feite De Hoogeschool te Luik geheel en louter fransch, en die te Gent in de zelfde mate en even uitsluitend vlaamsch. Wij doen U bovendien opmerken, Heer Volksvertegenwoordiger, dat, als wij Vlamingen, meerderheid in het land, van gelijkheid spreken, wij reeds eene groote concessie doen. Ten slotte In Vlaanderen heeft de tweetaligheid reeds zooveel achterlijkheid veroorzaakt, en zoo groote verwoestingen aangericht, dat wij er ook maar geen oogenblik aan kunnen denken om aan onze waalsche makkers, onder welken vorm en in welke mate dan ook, twee taligheid op te dringen. Met d Ia voorgaande artikels in De Werk man verschenen,hebben wij gehandeld over de verandering die de weefnijver heid deels ondergaat te Deerlijk en om liggende gemeenten door het plaatsen van mekanieke getouwen ten huize der we vers. Wij hebben er op gewezen dat be nevens den goeden kant der zaak het 't huisweven op mekanieke getouwen ook gevaren mede brengt voor alle textielbe werkers, hetzij dat zij 'thuis werken of in de fabrieken, doordien de t'huiswevers afgezonderd zijnde van hunne werkmak- kers der fabrieken en veelal onvereenigd zijnde, een bestendig gevaar van onder kruiperij opleveren. Daarbij aangezien de t'huiswevers niet onderworpen zijn aan de wet regelende het achturenwerk zoo werken sommigen niet 8 uren maar wel 12 uren, ja zelfs tot 16 uren per dag, het geen hen toelaat aan mindere prijzen te werkeiftat weldra zijn nadeeüge gevol gen mogf na zich slepen. Waarschijnlijk zuilen wij nog menig maal ons verplicht vinden op dit onder werp terug te komen en naarmate de werklieden der weefnijverheid zullen de ondervinding opdoen dat zij niet op de goede baan zijn en malkaar in den weg staan zullen zij de zaak belangrijker vin den en redmiddelen opzoeken door zich te vereenigen, hetzij uit solidariteitsge voel hetzij tot samenwerkende maatschap pij van vo irtbrengst De behandeling dezer zaak in De Werkman leidde er ons toe in onze vo rige artikelen te spreken over eene maat schappij die tot stand kwam met het doel geld in leening te geven aan wie meka nieke getouwen wil plaatsen en er geen voldoende kapitaal toe beschikbaar heeft. Eerst vernamen wij, bij monde van schepen dokter Hector Ysebaert, in eene vergadering van den gemeenteraad, dat er te Brussel eene maatschappij gesticht wierd, nevens de Société de l'électricité de 1' Ouest de la Belgique met het doel geld te verschieten in leening aan wevers tot het plaatsen van mekanieke vetnnwpn piaatsen van mekaniekegetouwen. Later zegde schepen Ysebaert dat het niet te Brussel was dat eene dergelijke maatschappij tot stand kwam maar wel dat er te Deerlijk zelf eene bank gesticht wierd met het doel. Aleer vernamen wij daarover niet. De naam dier bank, de juiste namen der stichters en betrokken personen, de voorwaarden aan dewelke geld in leen <tet,,alles bleef als van den dag van Zondag 4 DecemBer niet een reklui/iri11-vnó'rschiin ge titeld Weefnijverheid In dit reklaamartikel werd er gezegd dat er te Deerlijk een bank bestaat die tot doel heeft het werk ten huize te be- voordeelen met aan de werklieden op komptant of op afkorting, weefgetouwen, spoelmolens, bobijnmoiens, zwingelmo- lens, enz... te leveren. Volgens Het Nieuws van den dag draagt deze bank van Deerlijk den naam van Belgische bank voor huiswerk De bank heeft een kapitaal van één mil- lioen en wordt bestuurd door Remi De- poorter (Gent) voorzitter van den be heerraad en Gentiel Descheemaecker (Deerlijk) beheerder-afgeveerdigde, bij gestaan doordeH.H. VercruyssedeSoIart (Gent) Leo Bekaert (Zwevegem) Hector Ysebaert (Deerlijk) Louis Ysebaert (Vich- te) en Jean Degezelle (Deerlijk). Verder voegt het reklaamartikel van Het Nieuws van den dag er eenige loftuigingen bij die wij verder in ons ar tikel eens eventjes in overweging zullen Die jaarlijksche afkortingen bedragen 1.600 fr. per jaar ofwel 1.400 fr, per jaar. Over dit laatste verschillen onzeinlichters van 200 fr. per jaar en wie gelijk heeft weten wij niet. Nu, om hèt even, veel kan het -niet schillen en wij hebben een berekenings- ken gemaakt voor beide gevallen. Indien de afkortingen 1.600 fr. per jaar bedragen gedurende vijf jaren maakt dit de som uit van 8.000 fr. en drie duizend franken die de kooper seffens betaald heeft maakt samen elfduizend (11.000 fr.) frank, die het koppel getouwen kost, of drie duizend franken méér dan de getou wen kosten wanneer men ze op komp tant betaalt. Zetten wij die drie duizend franken om in kroozen op het kapitaal dat er jaarlijks na de afkorting blijft staan en dan bekomt de bank voor huis werk een kroos op haar geld van 29 er, per jaar I Indien nu de afkortingen 1.400 fr. per jaar bedragen dan bekomt die bank een kroos op haar geld van 23 °/d en per jaar. Zegge negen en twintig franken kroo zen per honderd franken en per jaar ofwel drie en twintig franken kroozen per hon derd franken en per jaar ('t Vervolgt) R. Vanderschelden. BERICHT. De zitdag van advokaat Crets, vallende deze maand op Kerstdag zal uitgesteld zijn tot 2<t« Kerstdag, dus op 26 December, degene die wenschen raad te komen vragen, g-elieven er goede nota van te houden. De Hoofdraad. Onze tooneelkring Voor Kunst en volk geeft heden Zondag een kunst- vertooning bij onze vrienden van Zweve- ghern, in het lokaal, De Werkmans kring bij de statie. Wij wakkeren alle vrienden aan deze vertooning bij te wonen, 't zal iets puik zijn. Men voert op Everaart en Suzanna, boeiend drama met zang, en als blijspel, Een Valsch be richt, dit laatste is lachen van 't begin tot 't einde. heer Dubus; nauwelijks duurt hetSdagen of de roode lawijtmakers zijn daar al, om den penning; mijn oordeel is dat een lid, helwelk zijne bijdrage betaalt, naar zijn ■vereeniging zijn stakiiigsgeld moet kun nen afhalen. Ze zegden dat het voor de onvereenigden was; welnu, zoo ze vijan dig zijn om zich te laten vereenigen, moe ten ze ook niet gesteund worden in geval van staking. Doch, het is niet voor de stakers dat ze rondgaan, maar wel voor hunne poli tieke streken nog wat meer uit te breiden. Wanneer eens al de socialisten van Ronse zullen klaar zien, hoe er met hun centen omgesprongen wordt, zullen zij wel het gedacht krijgen, eens elders naar een vergadering of voordracht te gaan, of andere bladen te lezen, waardoor ze in staat zullen gesteld worden beter teoor- deelen. Het is niet zonder rede dat hunne leiders gedurig roepen «Gij moogtgeen andere bladen lezen dan de onze I In dit geval zouden ze soms kunnen klaar zien, hoe ze om den tuin geleid worden. Vrienden Demokraten, overweegt goed dit artikeltje. We zullen trachten onze le zers op de hoogte te houden van de loen- sche politiek die men tegen ons voert. Hand in hand moeten we strijden tegen onze verdrukkers en belagers. Daarom moet gij allen op Zondag 24 December naar de Voordracht komen, waar als sprekerszullen optreden :Advocaat Crets van Brussel; de hr Van Schamelhout, Aalst; de hr De Clerck, van Brugge en onze vriend Van Opdenbosch. Dus, vrienden, allen in 't gelid; den 24 December allen naar 't lokaal Werkers welzijn Fernand. die daarom zeer dikwijls lafhartig ver- volgd, gebroodroofd, gesteeniga en be- modderd zijn geworden door de orirechtvaardigen, schijnrechtvaardigen en ondankbaren. i meeste hoogachting. Namens het Algemeen Vlaamsch Hoogstudentenverbond De Voorzitter, j. Vermeulen. Dinsdag, 19 December 1922 De Onder-Voorzitter, G. Iserbyt. Het ministerie van Landsverdediging laat weten dat voor de militairen van la- geren graad, die deelgenomen hebben aan den veldtocht 1914-1918 en die op 1 Januari 1923 de familievergoeding nog niet getrokken hebben, de 300 fr. zonder eenige voorwaarde van ouderdom of hu welijk in aanmerking te nemen, door het Strijdersfonds op hun spaarboekje der dotatie zullen gestort worden. De belanghebbenden zullen rechtstreeks naar het ministerie van Landsverdediging S. P. S. D., 10, Berlaimontstraat te Brus sel, een formulier moeten zenden, waar van zij een exemplaar zullen kunnen be komen ineen of andereOudstrijdersbond. Wat het artikel van Het Nieuws van den dag zorgvuldig verzwijgt en dat nochtans van het grootste belang is om weten door de menschen die zouden wi len gebruik maken van die bank, dat zijn de voorwaarden aan dewelke zij geld verschiet of beter de voorwaarden aan dewelke die bank getouwen enz... ver koopt op komptant of op afkorting. Im mers naar Het Nieuws van den dag is het niet een bank, die geld in leening geeft, maar wel een bank die getouwen enz. verkoopt. Welnu aan welken prijs verkoopt zij 'op komptant de getouwen geschikt om gewoon plat werk te maken en aan welken prijs verkoopt zij dezelfde getouwen bij afkorting In Het Nieuws van den dag komt daarover geen woord te staan en dit aanzien wij ais een slecht teeken. In onze voorgaande arti kelen, in De Werkman verschenen, hebben wij de menschen aangezet voor zichtig te zijn en niet blindweg kontrak ten aan te gaan die zeer nadeelig zouden kunnen zijn. Dat zorgvuldig stilzwijgen in een reklameartikel, over dit punt dat van het grootste belang is voor het pu bliek, sterkt ons in ons wantrouwen, te meer daar wij van personen die, voor ons oordeel, tamelijk goed kunnen ingelicht zijn reeds het een en het ander vernomen hebben aangaande de voorwaarden van verkoop van getouwen door de Belgi sche bank voor huiswerk Immers, naar ons verzekerd wordt, verkoopt gezegde bank een koppel gewone getouwen aan den prijs van acht duizend franken op komptant. Laat ons aannemen dat dit de prijs is voor een koppel getouwen die redelijk is en waarop niets te zeggen valt. Maar het verandert wanneer wij de voorwaarden nagaan aan dewelke die bank getouwen verkoopt op afkorting. Men verzekert ons dat de kooper bij het in ontvangst nemen der getouwen drie duizend frank moet betalen en verder jaarlijks eene regelma tige afkorting moet doen gedurende vijf jaren. Kaarten te bekomen in 't lokaal en bij- al de gekende partijgenoten. Alle demokraten moeten het als plicht rekenen aanwezig te zijn, wij moeter. onze tooneelspelers steunen. Het ordewoord weze op heden Zondag naar Sweveghem. Begin om 3 1/2 uren namiddag. Socrates. ciwerK^} j/r Werkerswelzijn noopau^e. Op Zondag 7 Januari 1923, Algémeene Verplichtende Vergadering in het lokaal Werkerswelzijn Voor al de aandeel houders der S. M. om 9 ure stipt 's voor middags, op boet van 1 frank. Dagorde 1" Uitbetaling der intresten. 2° Verslag der rekeningen. Uitgaven- inkomsten van het jaar 1922. 3" Uitbreiding onzer zaken. 4° Invoering van deel in de winst door de verbruikers. Gezien de belangrijkheid der dagorde hopen wij dat ieder aandeelhouder zal op post zijn. N. B. De aandeelhouders worden terzelfdertijd bekend gemaakt dat de uit betaling der intresten op hunne aandeelen zal betaald worden vanaf 7 Januari 1923, na de vergadering, tot den Zondag daarop volger.de 14 Januari 1923. Degene welke binst de 8 dagen zullen verwaarloazen hunne ontvangst te komen doen zullen voor een gansch jaar uitge steld worden. Namens den Beheerraad C. H. Aan onze Huismoeders-verbruikslers Sedert eenigen tijd zien we, dat onze kooperatie vooruitgang maakt. Laat ons nog meer kracht bij zetten om den vooruitgang te verdubbelen, door onze buurvrouwen te doen inzien dat door eigen kracht alles moet en kan gered worden. De werkersklas moet zich zelf redden, door hare inrichtingen op gebied van kooperatie te steunen. En met aandeel houder en verbruiker te worden, redt ge u zelven. Koopt al uwe winkelwaren in uwe eigen inrichting, zorgt om uwe buur vrouw te overtuigen en te doen inzien dat in onze winkel alles van goede hoedanig heid en beter koop is dan in de burgers winkels en naamlooze maatschappijen en daarbij deel hebt in de winst op uwe aan- koopen. Vooruit dus huismoeders, maakt pro paganda voor onze winkel en op het einde van 1923 zult ge wonderen hebben ver richt in uw eigen voordeel. Kooperateur. Een appeltje voor dengene die het eten wil. Waarde vrienden van Ronse, herinnert ge u nog, toen de socialisten een verheu gend behagen hadden, wanneer zij uit schreeuwden dat de Kristen Demokraten in Ronse bijna verdwenen waren en zij in failliet gedompeld waren. Dit alles diende slechts om onze leden te misleiden, wantwe mogen vrij en vrank overal gaan, niemand weet ons iets te vragen; ons lokaal, hoe klein het ook is, mogen wij zeggen dat het 't onze is en dat we voor het oogenblik sterker staan dan de socialisten. Om er u een gedacht van te maken, ge ven we u het volgende ter overweging Op dit oogenblik is het staking bij den Onze Burgemeester De Brugsche nieuwsbladen hebben aangekondigd dat m, Visart, burgemees ter van Brugge hersteld is. Onze inlich tingen laten ons toe te verzekeren dat zulks strijdig is met de waarheid. De heer burgemeester, die 86 iaar oud is heeft enkele maanden geleden "zulk een ergen val in zijn huis gedaan, dat hij de heup gebroken is en die breuk is onher stelbaar, vooral op dien hoogen ouder dom. M. Visart is in de onmogelijkheid en zal in die onmogelijkheid blijven voor het overige zijner dagen van nog op zijne leen te staan. De man brengt zijn dagen overliggende in een zetoi «!o mCn hem „r veranderen ziin er twee mannen noodig om hem op te hem 'om een schrede üuvjui;-' ten en al ware 't maar/. te ZiLPJaatsen. geestelijk is hij nog gaat en't scnijm uai hij zich nog dagelijks met de stadszaken bezig houdt en dat de schepenraad nu en dan te zijnen huize eene bijeenkomst heeft. Zijne vervanging. In het katholieke kamp zijn er vele die erkennen dat die toestand toch niet kan blijven duren. De stadszaken lijden er te erg door. Veel van zijne partijgenooten zouden willen dat. hij zijn ontslag geeft en droo- men voor zijn opvolger als burgervader van mijnheer Ruzette, ofschoon deze geen deel maakt van den gemeenteraad. Is dat mogelijk Ja. De wet laat toe dat de koning een burgemeester benoemt buiten den gemeenteraad, maar we ge- looven dat zulks toch zeer moeilijk zal zijn en zonder voorgaande in eene groote stad als Brugge. Nieuws. Op het oogenblik dat ik schrijve en vóór de Avetkman za! verschenen zijn, zal eene gewichtige beslissing gevallen zijn, die genomen moet door minister Ruzette. Voor dezen die het nog niet weten, zij- het volgende gezegd Het gebouw od de Groote Markt, waar lange jaren de Liberale Kring gehuisvest was en waar de Cinema Pathé nu bestaat, is verkocht aan de Banque de Bruxelles. Die eigendom wordt afgesmeten tot in de grondvesten en in de plaats zal opge richt worden een grootsch gebouw, in den Brugschen trant, waar de Banque de Bruxelles een hulphuis zal inrichten. Voor het uitzicht van onze Groote Markt zal zulks eene bijzondere verfraai ing zijn, maar er is iets anders, dat een zeker belang oplevert op geldelijk gebied en misschien wel op politiek, in verband met hetgeen we hooger schreven betref fende h'et burgemeesterschap: Er wordt trouwens een Consortium, 't is te zeggen, eene vereeniging gesticht van geldmannen, die kapitalen bijeen brengen tot steun van de Brugsche Banque de Bruxelles. Dit consortium heeft een voorzitter noodig en die plaats is de Ruzette aangeboden. Aanvaardt hij die plaats, hij kan geen minister blijven en moet dus zijn ontslag als dusdanig geven. De heer Baron heeft uitstel gevraagd tot 20 December, volgens ons verzekerd is TREEDT hij OP als voorzitter van het consortium, hij TREEDT AF als minister. Als dit gebeurt zal de werking van veel zijner partijgenooten om hem in de plaats van m. Visart, burgemeester van Brugge niet hernomen worden Rechtvaardigheid De rechtvaardigheid is eene deugd die weinigen met overtuiging op deze aarde bezitten. Nochtans, zijn er toch die recht vaardig zijn en handelen volgens hun ge weten, tegenover hunnen medemensch en In de geschiedenis, sedert het bestaan der Vrije Kristen Demokraten, (eertijds kristen demokraten want nu zijn al de andere demokraten geworden), van Brugge kennen we meer dan eene gebeur tenis van dien aard. Het zal wel onnoodig zijn, de bijzondere feiten dit aangaande aan te halen. Al de oude strijders der demokratie kennen tegen onze koene, strijdlustige baanbrekers, de laagheden welke fallen tijde gepleegd werden. Een onrechtvaardig mensch, is een persoon zonder gevoel. Waarom Omdat hij met een goed geweten het onrecht vrijwillig goedkeurt en laat be gaan, de redenen om aldus te handelen zijn meerendeels winstbejag ook om in aanzien te komen bij invloedrijke perso nen en geldbezitters, die niet anders be oogen, dan den eerlijken en deftigen werkman te onderdrukken, benadeeligen en uit te buiten, daarbij kunnen wij ook de afgunstigen voegen dit scort van lie den kunnen best bij die voorgaande ge schikt worden, omdat zij eenieder en bijzonderlijk den weistellenden arbeider benijden, omdat hij met zijn viijtigen arbeid en bezorgdheid voor zijn huisge zin, de twee eindjes van de week goed weet samen te knoopen en met eens den kapitalist en patroon in de oogen mag zien, en dan ten slotte nog den karakter- toozen, die zich gedwee bij den neus laat leiden en alies laten begaan, zelfs ten hunnen nadeele, door zich te weinig te bekommeren met hetgeen zich rondom hen voordoet, in de politieke samenleving Nu tegen alle giften zijn er tegengiften' tegen den haat de liefde en tegen de on- rechtvaardigen de eerlijken en rechtzinni- gen. Wanneer wij dergelijke personen in ons midden aantreffen is het onze heilige plicht die te ontmaskeren en aan de ge meenschap bekend te maken, hen aante- klagen om desnoods ze onmiddellijk, na bewezen beschuldigingen van onrecht vaardige handelingen te hunnen laste uit ons midden te bannen, vooraleer die ziekte of kwaal (loensehe werkingen) uit breiding neemt onder de andere leden van de^ vereeniging, dewelke voor gevolg twist en oneenigheid kan hebben, noch tans magmen niet te lichtzinnig overzulke gewichtige gevallen handelen vooraleer net klaar en duidelijk bewezen is, dat de belanghebbende die beticht zouden ziin van voornoemde feiten wei schuldig zijn want wij moeten ons zwichten van naar gezegdens of geruchten te luisteren daar schold!™ni?.geYai vo°rkomt dat de-be- handelt ,uit louter wraak Eens evenwel dat de schuld bewezen 2** is mag niet geaarzeld worden en moet j men onmiddellijk afdoende maatregelen weten te treffen, Waarde makkers en partijgezellen, het) is in aller belang en voor den vooruitgang) onzer partij, van rechtzinnig te handelen! tegenover uw medepartijgenooten, ten 1 eerste om de vriendschap onder de vrijei kristene demokraten in vaster bonden tel sluiten, alzoo zuilen de bijeenkomsten ofJ vergaderingen aantrekkelijker en aange namer worden, het gevolg daarvan zal zijn dat de leden meer en meer zullen ge neigd zijn de oproepingen te beantwoor den. Ten tweede het is eene gewetens-1 zaak die den eerbied afdwingt van groot en klein, oud en jong zelfs van onze vij- anden men komt in achting bij iedereen omdat men in onze gezegdens en werking volle betrouwen mag stellen en wij maar een doel nastreven recht doen geschie den en aan Cesar geven wat aan Gesar toekomt. Aldus zullen we ten slotte de leuze onzer partij in eere houden. De waarheid is ons wapen. Rechtvaardigheid ons doel J. Piets. STRIJDPENNING. Overdracht 172,75 Omdat Marie mijn 5 centiemen niet wil betalen 1,00 fr. Voor de eendracht van allen 1,00 fr. Omdat al de demokra ten zulke toppers 1,00 fr. Omdat Adolf nog de grootste fopper is 1,00 fr. Omdat Adolf zoo eerlijk zijn toppers geld in brengt 1,00 fr. En omdat hij goed is om onze vrienden af te halen 2,50 fr. Omdat ik kompassie heb met de Charmante omdat ze pakt is voor dat plakkaat 1,00 fr, Omdat de vergadering zoo goed gelukt is 1,00 fr. Den overschot van't groensel van Irène 0,70 fr. Lokaal Vischmijn Omdat de twee jans er in speelden met 4 vrouwen, mariage en een derde 1,00 fr.; Omdat moeder nat was als ze thuis kwam van haren melktoer 1,00 fr, Omdat ik nog drie liters melk over had 1,00 fr. Omdat de demokraten altijd goed overeenkomen 0,50 fr. Om dat St-Niklaas goed gevierd is geweest met het lied van Gegrepen Gegrepen 0,50 fr. Omdat H. maar zijn soldaatjes kreeg, wanneer de belle klonk 0,50 fr. En het maar moeilijk gevonden werd, daar ze langs den trap aaneen plakten 0,50 fr. Omdat Charles wat minder zou roepen op de oefeningen 0,50 fr. Omdat Ploviertje zijn duivertje weder heeft 0,50 fr. Omdat Seppen over den pot gesprongen is 0,50 fr. Omdat hij een tonne bier en een souper ging geven aan zijn nieuwe klanten 0,50 fr, Omdat hij 20 fr, geeft aan de steenlossers en dat hij nu naar de pruttelinge moet 0,50 fr. Omdat Jul. Vlaminck naar den schoen-J maker moest gaan, omdat glas op zijnf schoen te doen 1,00 fr. Van vriend Ter-1 rein van Moeskroen voor de Brugschel turners 2,00 fr. Omdat de brigadier watl slokker zou zijn 1,00 fr. Omdat Jenny!

De Werkman | 1922 | | pagina 2