ONZE KLEINE BOEREN Half-weekblad. - Tolk der Kristene Volkspartij, Vlaamsche Front De Boycot UIT DEN WANMOLEN immer 2276 Zendag 2 December 1923 52- «Jaargang Partij van Vlaamsche Nationalisten. P. V. N. Stichter; Pieter Daens ABONNEMENTEN ANNONCEN 0,15 Klare Wijn *«e«e e®®ee®ee®«©a«€ Feestelijkheden DE WERKMAN j De Waarheid is ons wapen Rechtvaardigheid ons doel Per jaar 14 fr.; per 6 maand 7,25 fr.; per 3 maand 3,75 fr. op voorh&ad betaalbaar abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKTIE HoofdopstellerK. L. Van Opdenbosch, gewezen Volksvertegenwoordiger. Postchek 93175. BEHEER S. M. Drukkerij Volksverheffing 21, Ondei wijastraat, 21, Aalst. De prijs der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle inlichtingen wende men zich ten bureele. PRIJS per nummer Over de woningnood is er reeds veel geschreven en menig goed woord gespro ken en toch komt aan de krisis geen einde die immer nijpender, hachelijker en tevens gevaarlijk wordt voor de zedelijk heid en de gezondheid. Elkeen zoekt naar een middel om met de hulp van den Staat de particulieren aan te moedigen voor eigene rekening te bouwen. Wenken worden rechts en links ge geven en tot hiertoe schijnt geen enkel het gewenschte doel te zuilen bereiken. De Staat moet, naar mijne bescheidene meening, breeder, optreden en zich alle opofferingen getroosten, wil hij binnen den kortst mogeiijken tijd eene oplossing te gemoet zien. Het volstaat niet een leger te bezitten om het gevaar van buiten te weren het gevaar van binnen kan in zekere mate dreigender worden en betreurenswaardige gevolgen na zich sleêpen. De buitenlandsche politiek is sinds jaren de uitsiuiteiijke bekommernis geweest van onsgouvernement en heei wat inland- sche belangen zijn op den achtergrond gebleven. De woningskrizis is voorzeker een hoofdpunt van een onbetwistbaar alge meen belang, doch daarnevens staan er nog andere, die onze aandacht waardig zijn. Uiterst gewichtig onder meer dan een opzicht is het behoud van onzen kleinen boerenstand. Misschien ligt wel de reden van het zoolang onverschillig zijn jegens her, in hun vlaamsch zijn In Wallonië zijn toch geene, althans weinig kleine bóeren. Bij elke bespreking van de begrooting van landbouw, wedijveren onze volksver tegenwoordigers, om met sierlijke woor den en volzinnen, de verdediging ónzer landwroeters op te nemen. Zij begrijpen dat de landbouw stellig voor ons even noodig is als de nijverheid, dat hij meer kapitalen vertegenwoordigt dan dit laatste, dat er thndboïïwkrisis heerscht die niet alleenlijk toe te schrijven is aan het gebrek aan landarbeiders, maar insgelijks aan doelmatige en gezonde bescherming. Zij wenschen niet dat onze jeugdige, frissche en bloedvolle boerenjongens naar andere oorden uitwijken, en toch doen zij niets om hun een bestaan te ver schaffen en hunne toekomst te verzeke ren. Zij willen niet dat de ervaring van die stoere mannen, de kracht van het buiten leven verloren gaat en zij offeren niets om het aanschaffen van een landbouwbe drijf te vergemakkelijken. Zeg mij is het wel bij gebrek aan wils kracht dat onze jongens zoo weinig liefde gevoelen om landbouwlessen te volgen Neen De wisselvalligheden van het boerenleven, de onzekerheid waarin zij jaarlijksch met Kerstdag verkeeren, de finantieele toestand waartegen de ouders te kampen hebben, de immer stijgende belastingen, het "erleidend gevoel naar meer winstgevende stielen en bedrijven, zijn beweegredenen die a'le zucht om boer te worden in de harten onzer buiten- menschen smacht. Wat baat het landbouwscholen te stich ten, voordrachten te geven en prijskam pen uit te schrijven, wanneer de grond, uw hoop en betrachting zit in andermans handen en ai uwe offervaardigheid beslist en uw ijver vooral ten goede komen aan dat slag... zuigers. Wat baat het u te onderrichten om de hoedanigheid van uw land te kennen, ten einde er de gepaste, de meest voortbren gende vruchten vruchten op te Vinnen tot wat dient het de wijze van het omwer ken te leeren, de tijd en manier te weten wanneer en hoede vreemde vetten hoeven gebruikt te worden, als ge van den dag van morgen nooit zeker zijt Wil men de heropleving van onzen landbouw, dat men aan de eerste ver- eischten voldoet1. Een degelijke pacht wet geven 2. eerlijke aanmoedigingen schenken aan onze kleine pachters, die zwoegen en werken van den morgen tot den avond voor een vrijer en menschelij ker bestaan. Gelijk de werkman moet kunnen leven van en met zijn loon, moet de kleine boer kunnen leven met de opbrengst zijner vruchten. Beiden zijn de belangstelling waardig, beiden slijten de dagen in zor gen en bekommernis. Hoe klein ook de ondersteuning weze, toch dient zij uit 'toog niet verloren, want de reden waarom zij in 't leven werd ge roepen, is door de tijdsomstandigheden niet gewijzigd. Integendeel Laat mij aanhalen Voor het aankoopen van een huisje wisten de werklieden voordeelen te ver krijgen in zake het betalen van registra tie en oyerschrijvingsrechte.i aan den Staat en het kwijten van eerebonen aan den notaris. Dit door de macht der ver- eeniging bekomen. De toepassing van de wet van Au gustus 1889, gewijzigd door de wet van 11 October 1919, is uitgebreider gewor den, zoodanig dat bedienden er zooveel van genieten kunnen ais de eenvoudige handarbeiders. De wet op de kleine landelijke eigen dommen, die van 21 Mei 1897 dagiee- kent, is integendeel door de wet van 24 October 1919 ingekrompen. Ik zeg ingekrompen, hetgeen ik mij veroorloof te toonen aan degenen die geene ingewijden zijn in fiscale zaken. In onze str. ek, alwaar de eigendom men het meest van gansch het land ver deeld zijn, wierd veel gebruik gemaakt van laatstgenoemde wei, waardoor de kleine boeren van verminderde registra tie en overschrijvingsrechten genoten wanneer ze wat grond kochten. Wat was daartoe hoofdzakelijk noo dig? Dat ge een landbouwer waart; dat ge geene eigendommen bezat waarvan het kadastraal inkomen, gevoegd bij het ka dastraal inkomen van het gekochte goed, de 200 frank niet overtrof, en dat ge het laatste binnen de 18 maanden van den verkoop, voo; eigene rekening gebruikte. Het oud kadastraal inkomen onzer lan den schommelde volgens de klas tus- schen één en twee frank per are. Een landbouwerdie niets bezat, kon dus tegen verminderde registratierechten van i tot 2 Ha. land koopen of in de Aaisfersche maat van drij tot zes dagwanden en half. Bezat-h!} "en hefstès-tje, vellicht tbarbii nog drie dagwanden iand. De wetgever, onder den ongegronden indruk dat de boer, zonder onderscheid te maken tusschen de kleine en de groote pachters, benijdenswaardige winsten had den gemaakt gedurende de jaren van wee en tekort, veranderde door een brokje wet van 24 October 1919, een enkele voorwaarde, namelijk dat er geen spraak meer kon zijn van kadastraal, doch wel van wezenlijk inkomen, waaruit af te leiden, voor wanneer men iets bezit, nog 30 tot 60 aren land of een dagwaad toi tweedagwand kan koopen tegen vermin derde rechten. Wie een hofsteedje of een werkmans huisje heeft, kan zich niets meer aan schaffen met de toepassing der wet, want de huishuurvaarde overschrijdt wellicht de 200 frank. iedereen van ons weet genoeg cat de kleine boertjes van één tot twee koeien het niet bont voor hebben en gedoemd zijn te vergaan, wanneer geene hulp op daagt en geene reddende hand wordt toe gestoken. Het verdwijnen van dezen stand, die zich meest schaamt om aanspraak te ma ken op den openbaren onderstand, zal het gevolg zijn van meer werkloozen, minder opbrengst, duurder leven, meer uitgaven aanstaat, provincie en gemeente. De wet van 24 Okteber 1919 moet ver beterd worden, derwijze dat voor de we zenlijke inkomsten een minimum weze gerekend van 800 frank. Een betere pacht wet, waarvoor we van heden af den strijd aanvangen, moet ter Kamer neergelegd, bijzondere gunsten moeten geschonken worden, wil men het landbouwleven aan genamer, zoeter en zekerder maken. En dat komt er, wanneer onze boeren eens zuilen begrijpen dat hun heil niet ligt in onderling geknoei, haat en nijd, doch in vereeniging, nauwer samenwer ken en eensgezindheid, en in de vaste overtuiging dat rijke bewaarders en over- heerschershunne vertegenwoordigers niet kunnen wezen. Karel DE ROP, Provinciaal-raadslid. Het vierde Hnicreginienl is in garnizoen le Brugge. Daar kr in ons gezegend landeke huizen te vee.! zijn en monumen ten te weinig, had men er aangehouden, in de stad van Breidft en de Cóninck, een gedenkteeken op te richten ter cere van de gesneuvelde piotjes ven het vierde. De mannekens van het vierde vochten als dapperen te Hoe ten werden bij hoo- pen neergehaald te Steenstraete, als de Du it schers voor de eerste maal gebruik maakten van hun stikgassen. In den verwoeden aanval van hei Houthulstbosch, iijdens het laatste offensief, vochten ze als helden. Generaal Biebuyck was. bij de onthul ling van het gedenkteeken. Hij vertegen woordigde den Koning en moest er ais dusdanig de woorden spreken die koning Albert zelf zou gesproken hebben, ware hij bij deze plechtigheid tegenwoordig geweest. Volgens De Standaard van den 26 November, zei de man eossse o «••••«••e caeee Degene die ons blad onder band ontvangen en zich wen- *^0 schen te abonneeren met ingang van 't nieuwe jaar, hoeven zich slechts bij den bode, bij het postkantoor of bij de reda'i- tie te laten inschrijven. Denkt om wat er verloren gaat op één jaar, steunt uwe en onze gedachten door 't steunen onzer pers. Zonder moeite, zonder werk, alleen met de besparing van een of meer pinten bier, helpt ge mee aan de beschieting van den vijan- delfjken burcht. De beteekenis van deze plechtigheid is niet zoo zeer de verheerlijking van onze gesneuvelde heiden, maar wei de noodzakelijkheid voor een land een leger te bezitten "dat bekwaam is om het vaderland te verdedigen, niet ineer op het puin van onze vèrwoeste steden, noch op de graven van onze gesneu velde soldaten, maar dat sterk genoeg is om het offensief ie liemen en zich te verdedigen eerst op de Rijn en later op onze nieuwe grenzen. Dat is nu ten minste klare wijn ge schonken, en als de grootste uiting van het hoogste gezag stampt het alle deuren oven Het leger zat dus niet meer een defen sief lichaam zijn, dat dienen zal moeten om den vadergrond te verdedigen in geval van aanval't zal moeten dienen voor heel wat anders. Tot aan den Rijn h bben onze soldaten Duitschland bezet met Engetsche en Fransche jongens. Ons leger moet sterk genoeg zijn om het offensief te nemen, dat is om op zijne beurt aan te vallen met of zonder uitdaging en zich te verdedigen op den Rijn en later op nieuwe grenzen... Generaal Biebuyck zou dienen nader ie bepalen waar we die nieuwe grenzen zullen gaan zoeken Wil hij Limburg weef of wil hij Duitschland in Nieuwe Alexander De Groote, wil hij uit op veroveringen Goedwaar vinden we dan de gene raals, in de eerste rangen, waar de dood maait of in de laa'ste, waar er geen ge vaar meer dreigt In elk geval kunnen we generaal Bie buyck dankbaar zijn dat hij zoo duidelijk vooruitkomt met het imperialisme van onzeberoemde(?)veldoversten. Hij schenkt ten minste klaren wijn wij weten nu wat ze voornemens zijn, de sabelrinkelaars, als ze een sterk leger willen en het land naar de bankroet helpen om veel soldaten te hebben.België meet nieuwe grenzen krijgen. Als in 1914 de Duitschers ons land bezetten en meester speelden hier, waar alles van óns was, getuigde van óns werk, óns lijden, óns pogen, het leven en de dood van millioenen. dan riepen we ver twijfelend uitWat bandieten En de wereld riep het met ons. We twijfelden aan 't goede recht en... de rechtvaardigheid en die twijfel ivas zonde. Want 't goede recht verpletterde 7 on recht en de wereldjuichte. Wat gaan ze met ons willen doen Weegt er geen vloek genoeg op ons Moeten n»e verpletterd onder de vracht van daden in onrecht of wraak gepleegd Kan generaal Biebuyk het ons niet zeg gen Wat nadere uitleg zou aangenaam zijn often minste goed'om weten. W!E een meeling wenscht te beleggen WIE een voordracht nuttig acht. WIE c-en feestje wou zien. WIE propagandanummers hoeft. WIE aflichen weet te hangen WIE inlichtingen wenscht om liet even welke vereeniging. Wendt zich per brief of persoonlijk Kristene Volkspartij-Vlaamsche Front AMeeling propaganda, 36, Lange Zoutstraat, Aalst. Geef uw blad na lezing voort, aan vrienden en kennissen. Volgens De Standaard van verleden Woensdag is het maar jammer dat de mannen van de Vlaamsche aktie en de nationalisten begonnen zijn metde hooge- schooi van Gent te boycotten. lot Nolf zegt het tiauwelaardsblad Zonder de boycot van de Vlaamsche afdeeling, zou zijn kind rog gauwer doodgaan. En vóór dien zet, die we straks uitplui zen, zegt het blad M. Nolf zou zich ais volgt hebben uitgelaten ik ben volkomen wanhopig. Ik had gehoopt, ik was overtuigd dat'mijn stelsel leefbaar zijn zou en dat een zeker aantal studenten de lessen der Vlaamsche afdeeling zouden hebben gevolgd. Hun aantal is evenwel onbedui lend, laat staan dat er haast geene zi;n ik vraag mij af welke geheime macht hier de hand in 't spel heeft, 't Is ongelooflijk, 't Werkt ontmoedigend. Ik begrijp er nieis van. Wij begrijpen de wanhoop var. den minister die hardnekkig zijn formuu! als de eenigreddende oplossing heeft ver- deoigd. Wij begrijpen die ook - Standaardje» maar heeft de minister, die een doodge wone franskiljon is, hardnekkig verde digd, uw mannen hebben hem weeknek- kig geholpen en daar ligt het paard gebonden. Ons verwondert ten zeerste uw schrij ven, uw doen. Gij durft daarover spreken, er over schrijven. Hij zijt een van die siouteriken d>e in alles en over alles het hooge vvcord voert en dat wóórd ós meest altijd LAAG. Ge zijt ook een plantrc-kker, een die n andermans daden in 't onreine sleurt om de uwe, die niet heel proper zijn wat fatsoen te geven De Vlaamsd».' nöogescnoöt (ff is f kind van JMt, lieve tijd, ja, en dc man nen van'- De Standaard waren er de peetjes van. en hielden't arme kind over de doopvonte. 't Zal leven, juichten ze blij. De mannen van de Vlaamsche Actie zegden - En 't en zal r.ie leven Zij riepen den boycot uit en VIER stu denten lieten zich inschrijven, terwijl de mannen van - De Standaard het moge lijke deden om den boycot te breken. Hun breekijzers braken en niemand horkte naar hun flauwe aanmaningen. De Nolfsche hoogeschool leeft niet en was niet leefbaar van ais het doodvonnis van den boycot had'geklonken. Nu zeggen de botermelkmannen Ais er geen boycot was geweest, zou ze r,og eer zijn gestorven Wat hemel Ais ze dat nu eens wilden eksplikee ren L.. Pl.UlZERKE. ter gelegenheid van het CECILIAFEEST der fanfaar Tot Heil des Volks Zaterdag" 1 December. Om 8 uur 's avonds, in't lokaal, bui tengewoon Kunstconcert door de fanfaar, onder de leiding van den heer August Schollaert. PROGRAMMA: Eerste Deei.. 1. Scouts' Parade, marsch R. De Soutter 2. De Creoolsche, openingstuk L. J. Beaudonck 3. Willem Tell, fantazij J. Rossini 4. Polonees voor Concert J. Blangenois Twefdj Deel. 5. Indische Marsch H. Van Gael 6. De Terugkeer naar 't Land groote beschrijvende fantazij P. Gilson 7. Lentemorgengroet P. Laeombe 8. Droomerijen, groote wals Lagasse Zondag 2 December. Om 10 12 uur voormiddag, hijeen- komst in 't lokaal, voor een uitstap met 't muziek in de stad. Om 1 uur stipt, NOENMAAL, koste loos aangeboden aan al de eere- en wer kende leden van 't muziek. Daar dé beste sprekers, zangeressen en zangers hunne medewerking beloofd hebben, zal het er aan geene leute ont breken. Om 6112 uur 's avonds, gezellig samen zijn voor al de partijgenooten. Maandag 3 December. Om 712 uur 's avonds, uitstap met 't muziek en fakkeltocht, daarna kosteloos Volksbal. We loepen bezonder de aandacht op het buitengewoon Kunstconcert van 's Zaterdags avonds, dat kosteloos aange boden wordt aan al de partijgenooten en muziekliefhebbersder stad en omliggende. Lijk mei kav en lijk hét uraan Vliegt hier alle nieuws vandaan. 'i is toch kurijeus Zegt Stance met een vieze neus Dat als de ministers iets besluiten Het de kleinen zijn die moeten fluiten, stance is s'echt gehumeurd want ze heeft een brief gekregen van heur nichte uit Brussel en d .ar hadden ze niet genoeg timbers op geplakt. Niet op de nichte maar op den brief en nu moest Stance taks betalen. En terwijl Stance taks be taalde legde de facteur haar uit hoe die veihooging van brieveniaks weer iets is dat vooral aan den kleinen man ten laste komt. Ge moet weten dat als ge brieven wegzendt die meer dan 20 gram wegen, b.v. 50 of 60 of 80 gram ge niet 3 of 4 maal 25 centiemen zult betalen. Neen neen, dan betaali ge slechts 3 of 4 maai 20 centiemen en nog minder. Maar wie zendt er brieven weg die meer wegen dan gewone brieven Dat zijn de bankiers de wisseiagenten, de groote kommer- santen, enz. Dus die profiteeren er weer ne keer van. Ge zult zeggen ja maar dat is toch niet veel. 'k Weet wel die vijf centiemen die wij per brief meer betalen, dat is ook niet veel, maar die groote kapitalisten kunnen er toch beier tegen dan ik en ons Stance. We zullen dus 't spreekwoord Maar w eer ne keer herhalen De boer zal 't wel betalen. Van betalen gesproken, daar zijn toen nog onnoozel menschen in de wereld. Frans Nooiasrts van Hasseii was naar Brussel gekomen voor zaken en had in den trein kennis gemaakt met een treffelijken meneer. Van 't oogenblik dar iemand schoon gekleed is, is hij altijd treffelijk, peinzen veel menschen, zegt die meneer betaalde een lekker glas Scotsch. Dat is een bierken dat straf in der: kop werkt: Frans ondervond het maar al te goed want hij viel weidra in slaap. En toen gebeurde er wat er reeds honderdduizend kecren is gebeurd. De andere trok er met de centen van den slaper van door. Stance heeft in mijn onderbroek twee zakken gemaakt. Daar zullen ze zoo rap mijn centen niet uit halen. Nu dat het leven met den dag kostelijker wordt worden de céntjes vaster genepen. Naar 't schijnt zal men in Brussel eenige spijshuizen gaan openen waar dat er kattenvleesch zal opgediend worden. He Wei ge moogt er van zeggen wat ge wilt... ik heb onder den oorlog meer dan eens kattenvleesch gegeten en 't was verdemmelen niet slecht. Maar weet ge niet wat de boeren zeggen leg ne kasseisteen in de boter te braden en ge zult hem aflekken en zeggen dat het lekker is. Ja met boter maakt ge alles goed. ParSiklier visch. Visch inoet driemaal zwemmen zeggen de smul papen eens in 't water, eens in de boter en eens in den wijn. In Frankrijk hebben ze een vischweek ingericht. In alle steden rede» er karrekens met visch door de straten en ge mocht gratis uw goesting eten. Aangezien ze dat in Frankrijk ge daan hebben, gaan ze dat hier ook ne keer probeeren. Ais we visch eten zal onze frank klimmen, 't is Theunis dis t zegt. Maar wat veel menschen niet weten is dat er in stokvisch meer voedsel zit dan in 't vleeseh en dat haring voed zamer is dan een biefstuk. Zoo zeggen toch de geleerden. Maar wat gewis Een waarheid is Dat moogt ge weten. 'k Geloof dat die heeren ook Veel liever vleeseh dan vischjes zullen u, ieten. Nu ws toch van geleerden spreken moet ik hier vertellen wat er nu onlangs is uitgevonden. Ze kunnen nu reeds spreken zonder draad van hier naar Parijs en verder, maar nu hebben ze een toestel uitgevonden waarmee dat ge tien, twintig uren ver kunt zien. Wat zullen er veel mannen brave inannekes zijn als ze van huis weg zijn en weten dat hun madame thuis met zulk een doorkijker zit. Tusschen doorkijken en te diep in 't glas kijken is er een groot ver schil. Twee meiskens, zeventien en acht tien jaar oud, waren beiden verliefd op een soldaat van het vliegplein te Evere. In de H. Schrift staatWaar uw schat is, zal ook uw hart zijn. Maar die twee meis^ kes wisten van elkander niet en ais ze nu in Evere kwamen, zagen ze dat ze kwa men om denzelfden jongen. Toen was 't er op. Ze begonnen eerst te drinken om wat moed te hebben, en als ze moed had den begonnen ze te vechten; maar ze waren reeds zoo zat dat ze in een rapen veld neervielen. Daar heeft men zege-

De Werkman | 1923 | | pagina 1