IN 'T LAND VAN WAAS HaSf-weekblad. - Tolk der Kristene Volksparty, Vlaamsche Front UIT DEN WANMOLEN Nummer 2278 Zondag 9 December 1923 52-Jaargang Partij van Vlaamsche JWtio»1a!isteti. P. V. N. ft^shr/aartSigheitj ens dctl bit Jhter: Pieter Daent 1 ABONNEMENTEN ANNONCEN 0,15 KOLEN HOPPE PRAATJE Het g-ouden Kalf ZOitDEWE TOESTANDEN Antimilitaristen DE WERKMAN De War.rireió is ons wapen f'. Pet jaar 14 fr.; per 6 maand 7,25 fr.; per 3 maand 3,75 fr. op voorhand betaaibaar abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKTLE Hoofdopsteller K. gewezen Voiksvertegenwoordige BEHEER S. M. Drukkerij 9: 21, Ondeiwij8straat, U. Van Opdenbosch, Postchek: 93175. Volksverheffing De prije der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle inlichtingen wende men zich ten bureele. PRIJS per nummer Geen streek in V'lBanderen die door de natuur met rijker schoonheid werd be deeld dan het heerlijke door en door Vlaamsche Waasland. Ook geen schoon heid die gaver, oorspronkelijker is het is ais de oerschoonheid door geen men- schenhanden bezoedeld, de ongerepte schoonheid van het wicht in de blanke wieg, van de roos bij haar ontluiken. Of men, uren en uren lang, de wijde velden en landouwen doorkruist door krachtig geboomte omzoomd of men verre, eindeloos verre die weelde over- staart van klapperend groen en die rijk dom van zwellend leven of men wellus tig luistert naar de vele stemmen die er klinken, zacht samenvloeien en vormen als één machtigen klank die schijnt op te st'jgen uit de borst van een onzicktbaren reus, ailes is eenig in dat iand waarop geen bastaardmerk staat gedrukt, in dat land dat, koppig en dwars, door ailes heen ZUIVER VLAAMSCH is gebleven. En, zooals thans, elk viaamschvoelend rasecht Vlaming op de vraag die hem wordt gesteld Wie is DE Vlaming, DE Drager van Vlnandereas volmaaktste be lichaming antwoorden moet, zonder aar zelen en spontaan, den naam 30RMS, zoo duidt hij, tevens, het ideaal- vlaamsche Waasland, waar dit heerbjke slachtoffer van franskiljonschen haat het lever.s ieht zag, aan ais het zinnebeeld van Vlaande- rens onverwelkte schoonheid. Hoe vaak stond ik te Temsche, stom van bewondering, te droomen aan de stille boorden van de Schelde en was ik, bij het rijzende 'licht van een glanzenden dageraad, de diepgeroerde getuige van een verrukkelijk schouwspelBoven mij, een geweif van vlekkeloos azuur, badend ineen zee van goud; aan mijn voet de rutschende iosu, schitterend i.i ijn i i rnantentooi en vódr mij, het slapende Temsche, als eene nemeischoor.e maagd, harer bevalligheid onbewust, pronkend en praiend in de sehiilering van zijn kleu ren, onder de hoede van zijn wakenden toren; om mij heen langs alle kanten, eene onovertrefbare natuur van weelde en rijkdom, wijl, op het spiegelende wa tervlak, in de treffende stilte van den och tend, hier en daar zwijgende visschers- sloepen drijven, en in de hoogstammiae boomenkruinen, duizenden vogelen zin gen van leven en liefde. O, geen taal is bij machte die schoon heid te schetsen, geen pen kan ze be schrijven, geen penseel kan ze malen, omdat zij is de schoonheid die de eeuwige schoonheid van den Schepper evenaart, de ideëels schoonheid van het onbezoe delde schepsel. Maar toch is die schoon heid specifiek en karakteristiek Vlaam sche schoonheid, en Vlaamsche schoon heid alleen Kijkt rondom u en luistert. Boven alles wat ademt eti leeft, boven steden en dorpen, zweeft als het vare de geest van Vlaanderen; op huizen en stra ten, op torens én gebouwen staat de stempel van Vlaanderen gedrukt en, als de natuur in haar ongerepte Vlaamsche schoonheid, is de Waassche bevolking oorspronkelijk Vlaamsen. Zooals men er vroeger leefde, leeft men er nog. Men neemt er niet zoo gemakkelijk vreemde zeden en gewoonten aan, ai heeft het de Wasenaar tamelijk breed te zijnent en kent hij, doorgaans, geen ontbering. En dan, werkzaam is hij, vroolijk en los van aard; geen logheid bij hem, maar inte gendeel is hij zwierig en, zeifs ietwat ijdel. Zelden zai zijn mond een klacht uiten, veeleer zingt hij bij het werk een opwekkend liedje. Ja, het wezen manden makers die, in groep, de wijmen stroo pen, of klompermakers of smeden of timmerlui aan den arbeid, immer klinki u een lustig deuntje tegen. Maar, gaat de klok aan het luiden, daarboven in den toren, bij middag of avondunr, dan staakt en bidt elkeen, naar oude voorvaderlijke gewoonte, in getogen het Angelusgebed. Aan deze vrome gewoonte houden de menschen in Waasland vast omdat het zoo altijd was en hel ook niet anders hoort. Hoog in de lucht schittert en glanst, immers, het blinkende Kristikruis en diep in de harten van allen staat gegrift de fiere leuze van het Vlaamsche vaderland: Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kristus Dèar, in dat gezegend en gelukkig iand dat, in 1914, zoovele kloeke zonen ge laten zag vertrekker, in den dienst van Recht en Vrijheid doch, eilaas, ze niet meer weerkeeren zag, in dat land waar Recht en Vrijheid geen ijdeie woorden zijn maar vast geankerd liggen, onuit- wischbaar in de zielen in dat land waar de striemende aanslagen door België, thans, tegën dat Récht en die Vrijheid ge pleegd, snerpend worden gevoeld daar, ik ben er diep van overtuigd, zullen de eerste strijders opstaan wanneer liet uur van Vlaanderen zal zijn geslagen, de eerste strijders voor den grooten storm loop, daar ook, zullen de eerste s'scht- offerr, vallen I Priester Daens vond er, immers, de eerste jaren van zijn politiek teven, toen hij, pas, de groene vlag over Vlaanderen en de werkersscharen oin Recht en Men- schelijkheid had opgestoken, zijn knapste en dapperste volgelingen. Wie nerinnnert zich niet, inderdaad, den langen, moeie lijken strijd van CALLAERTS te Temsche en van zoovele anderen die, met hem, in de jaren 1890, onverdroten den kamp voor Vlaanderen en de deinokratie streden Nu nog, leven zoovele tijdgenooten van den heiligen volkspriester in Waasland en wachten ongeduldig naar het oogen- hiik dat, ook voor hen, het sein van den onverbiddeliiken strijd zal worden Ge blazen. Nu de Kristen Volkspartij hare gians- periode is ingetreden, nu overal in Vlaan deren ons woord van liefde en Broeder schap wordt gehoord en alle naar Recht en Gerechtigheid dorsiigen de handen ineen leggen en zich bereid verklaren een strijdplaats ;n onze rangen te bezetten, nu roepen wij U, mannen, vrouwen en jongelieden van het Vrije Vlaamsche en Kristen Waasland op om het bevrijdings leger te komen versterken van hen die DE LiEFDE als het eenige groote ge neesmiddel erkennen om het rampspoedig menschdom te behoeden voor het nieuwe bloedbad dat wordt voorbereid, van hen die LIEFDE als de eenige weg beschou wen die leidt naar RECHT en GERECH TIGHEID, van hen die de OORLOG een .giU'.ve! t-.-.'i- .ücii - I..-: misdaad tegen God en de menschheid gepleegd, van hen hen die VLAANDEREN uitroepen als hun natuurlijk Vaderland en er dan ook, geen ander nog duldeu willen, van hen die de ARBEID verheer lijken als de schoonste adel en hem be schouwen als de heerscher in de wereld, van her, die het arbeidende en eerlijk- zwoegende volk eene sociale wetgeving schenken willen, op Liefde, Recht en Gelijkheid gebouwd, van hen die Vlaan deren voor goed zullen zuiveren van mili tarism, franskiljonism, imperialism, kapi- talism en wiiien medehelpen aan de spoedige verwezenlijking van internaiio- nalz menschensolidurit'it Het Vlaamsch en Kristen Volk van Waasland sta dus op ui! zijn slaap en herneme zijne plaats in onze rangen. En wanneer, samen met onze vrienden Fron- ters, wij tot u, oude en jonge Daensisten onzen krachtigen oproep zuilen richten, rekenen wij er stellig op dat wij ons zul len mogen verheugen in uwe zeer talrijke opkomst en wij geestdriftig in U nieuwe en verjongde krachten zuller. mogen be groeten die, als wij alles, zelfs het leven, geven willen aan de verwezenlijking van onze dierbaarste veizuchtingen in den dienst van LANDEN VOLK. X. De groote bladen die meestal bladen van kapitalisten zijn, waaronder heel wat kolenbarons melden met onverholen vreugde liet groote nieuws dat de kool mijn te Wintersiag al de andere mijnen van België in productie overtreft, inder daad dagelijks worden 3 duizend ton op gehaald, of 300 wagons ieder van 10 duizend kilogram. Dat is een heele hoop... kolen en een heele hooo geld En zeggen dat de Belgische Kamer die schatten, ettelijke jaren geleden, heeft weggeschonken aan smouzen en nooit genocg'ers waarvan de meesten Fran- schen waren. Wat hebben toen onze volksvertegen woordigers geprotesteerd; nieis afgeteld' Eu nu hoor ik zoo maar van alle zijden de vragen klinken Als de voortbrengst zoo groot is, boe komt er dan geen af slag?.., Sukkelaars!... omdat we aile- maal citroenen zijn. Et Jaspar trekt ei nu duizenden tonnen uit het Roergebied:'t moet waar zijn, want hij zegt het zelf. Niets van afslag. Waarom Omdat smouzen en joden nooit genoeg hebben Ter Beurs van Brussel, 5 Decemb. 1923 AALST, 815 fr.; POPERrNGHE, 645. Rector Cies Australië pas gesticht of ten bedreigd het de samenzwering he krachten. Zoo raadlooze dat de 1: een beroep ge- van rector Cies ;iaag in Australië De Nolf-universitei ze wordt langs alle k is een gecaracferisei van alle anti-Belgieks pas meldt ons de regeering van Austra daan heeft op d om de groote koniine te bekampen Rector Cit-s, alias dies Heymans, was als rector van de mif-universiteit de rechte man op de recht p'aats hij neemt affronten voor kompli.-ïenten en kreeg daarom de kompliment n van De Stan daard Maar hij is niet alleF een dikhuidig Belgiekenaar, hij is terzeiverlijd de wetenschappelijke Attka der konijnen een waarlijke geesel Gods voor deze vredelievende knaagdié. en die in Austra lische oogen maar c-dn gebrek hebben, namelijk een al te groote voorliefde voor de talrijke gezinnen, e De konijr.en-verderfcMjkc kracht van rector Cies is sedert cG wapenstilstand ook over de grenzen van zijnen Belgiek bekend geraakt. Dat licht, die flambeau, staat niet langer ondet de korenmaat maar prijkt op den kandelaar en heeft een nieuwe hoop doen .opkomen in de harten der Australische hoeren. Naar men zegt zog- reet r Cies na den wapenstilstand aan de Belgieksche regeering een rekening aangeboden heb ben voor 50.000 könijfiên door hem geslachtofferd op" het a>taar der weten schap. Als we aannemen dat rector Cies gedurende 300 dagen per jaar werkt en deze 300 vermenigvuldigen door de 4 jaar die de oorlog duurd*?, dan bevinden we dat rector Cies op deze 1200 dagen gemiddeld een goeie 40 konijnen noodig had. Met reent en reaci: Kuiim-a hem dus aanroepen als hun schuts patroon. Dit nu had de Australische regeering vernomen en daar dit land door de konijnen geteisterd wordt heeft ze aan rector Ci.s u'e vereerende aanbieding gemaakt on; tegen een flinke bezoldiging in penden sterling op te treden als redder des Australischen vaderlands. Als een voorhistorische held zal rector Cies ginder ver dus in steden en dorpen zijn intrede Poen, een partij konijnen vellen over den eenen schouder en op den anderen c-en kistje met konijnenvergif. En als de Australiërs van hun konijnen verlost zijn en ook een paar universiteiten willen vergeven, zal rector Cies ook dat karweitje wel aflappen. We wenschen aan rector Cies goed heil en de wind van achteren. TIJL. Degene die ons blad onder band ontvangen en zich wen schen te abonneeren met ingang van 't nieuwe jaar, hoeven zich slechts bij den bode, bij het postkantoor of bij de redak- tie te laten inschrijven. Denkt om wat er verloren gaat op één jaar, steunt uwe en orze gedachien door 't steunen onzer pers. Geef uw blad na lezing voort, aan vrienden en kennissen. 't Zijn geestige dingen om van te spre ken. Elk herinnert zich nog hoe in December 1918 voorde uitstalvensters van de groote patriotards, waarvan velen ooriogswoe- keraars waren, bet plakkaatje hing Geen Duiisehe koopwaar meer De Engelschen hebben in hun vuist gelachen over die naïeveteit; zij hebben gekocht in Duitschlar.d en ons dan weer verkocht met 200 percent winst. Intusschen helmen de geldzakken van over den Rijn, die uit Frankrijk, België en Engeland opgezocht. Aan groene ta fels hebben ze zich neergezet en bij schui menden champagne hebben ze naar mid delen uitgezien om uit bezwijkende landen en hongerige massa's nog alles te persen wat mogelijk was om hun geldhonger te verzadigen. Nu gaan ze eenRijnlandsche bank stichten. Heel wat Belgische banken be loofden reeds groote kapitalen; ook Fran- sche doen mee. Er wordt nu gemeld dat het AA. Phiiip- son is, die op een bijeenkomst v3ii finan ciers de Belgische belangen zai vertegen woordigen. De groote Belgische palriolards samen met de gehate moffen. Ja, maar 't geld heeft geen reuk 1... Reeds veel is er geschreven en gespro ken geweest over het vraagstuk van den woningnood. Door Staat, Provincie en gemeente is •:i op dezen weg een grooten stap gedaan geweest, bijzonderlijk in de mijnstreek van het Limburgsche. Maar wat zien wij hier g;Geuren De goedkoope v. ej krr. -jen, hier in groot getal gebouwd, worden ten dienste gesteld van de koolmijn met andere woorden, de ri ijninrichting heeft er vrije beschikking over en verhuurt die aan wien zij wil. Daarvan maken zi; u.-n vollen gebruik, zeifs misbruik. In plaats dat men voor noemde woningen eerst zou ten dienste stellen van de Beige;:, zien wij den voor keur geven aan alle g van \reemdeiin- genen bijzonderlijk aa i Dimschers. Die vreemdelingen worden hier voor de streek een ware plaag. Met het indringerig karakter hun eigen en aangemoedigd door de vooordeeien welke zij hier hebben vanwege het mijn- bestuur, zien wij hep dagelijks loopen langs de straat iedereen iaslig vallend en gewapend van kop tot teen met revolvers, messen en matrakken. Zelfs in vollen dag gaan zij met het ge weer op den schouder als wildstrcopers op den eigendom der mijn en omgeving. Een Belg, bevonden in het bezit van een verboden Wdpen, wordt ten strengste gestraftmaar zij, welke steeds onder een streng toezicht moesten staan, vcor de rust van de inwoners der gemeente, laat men vrijelijk begaan, zelfs moedigt men aan. Uit hatgene wij hier zien gebeuren zou men waarlijk moeten besluiten dat de bijzonderste aandeelhouders en bestuur ders hunne fortuin verdiend hebben met den vijand, anders zouden zij die kerels "Bëvöorci^lTgèm' HetvTs "gëkënd dlf dén eersten aandeelhouder zijn naam begint s met een C.. dat is een goede vaderlan der zoo ais in het algemeen al de geld zakken. Wanneer komt er een einde aan al dat schreeuwend onrecht ins ons land. H. H. Vergeet hst Steunfonds niet Men schrijft ons uit Ronse Men hoort veel spreken over de ieger- wet, maar wie is er eigenlijk de schuld dat onze jongens 14 of 15 maanden moe ten dienen Wie is daar de schuld van Napebon Uevèze riep luidkeels: Zoo de wet niet wordt gestemd, neem ik ont slag En als een bliksem teekenden de katholieken voor goedkeuring en ver kochten hun volk uit schrik. Wat de liberalen deden, weet natuur lijk iedereen. En de socialisten? zij die er de wet van 6 of 8 maanden konden doen doorko men, dat men hen eens vrage, om welke reden vele hunner volksvertegenwoordi gers geen dec-1 namen aan die stemming; dat men eens vrage aan den heer Soudan, volksvertegenwoordiger van ons arron dissement, waarom hij afwezig was, want 't is aan de afwezige socialisten ie wijten dat de verminderde iegerv et is verwor pen. Nu wasschen ze zich de handen en zeggen Aan ons is de schuld niet Niemand heeft er schuld aan En toe komende kiezing zullen ze weer hun stok paardje maken van eene wet met ver minderden diensttijd. Om hunne onbehoorlijke handelwijze zullen aile volksbedriegers eens geroepen worden om rekenschap te geven. De ondervinding zal u keren oprecht te zijn in uwe werking. Een apostel ver loochende zijnen Heer en Meester, en daarna bekeerde hij zich. Bij u, socialis ten, zijn er velen die uwe zaak verloo chenen in 't geheim en de naaste kiezing zal uitwijzen, hoevelen er overgegaan zijn tot dezen die de belangen van het volk behartigen zooals liet zijn moet. Het spreekwoord zegt Alle bedrog duurt maar een tijd en eerlijk duurt het langst. Eerlijke lieden uit alle partijen, opent de oogen en keert ze den rug toe, al de genen die u verraden hebben bij de stem ming der militaire wet. Wij, Kristen Demokraten, mogen vrij en vrank tot het volk komen. Flet alge meen belang is de drijfveer van onze han delwijze en daarom durven we rekenen op den steun van al dezen die het hart op de ware plaats dragen. Kastor. Lijk het kaf en lijk het graan Vliegt hier aile nieuws vandaan. We beieven toch een aardig seizoen. Vandaag is 't regen Morgen sneeuw en ijs Zelfs Snoeck zijn v.eerprofeten I Geraken er niet .neer uit wijs. 1 v'eei is se lijk de menschen, bromt stance, ge kunt er ook geen staat op maken, al zoo min als op ons franksken. Maar daar moeten toch menschen zijn in den Beiziiek die verduiveld veel geld nebben. Als ge dat ziet te Brussel, 'k Heb c.aa- wantjes voer de vitrien van een w inkel zien iiggen voor madamekens en die kostten 145 frank per paar. Niet de madamekens maar de wantjes. De mada mekens die van die wantjes dragen zijn misschien voor minder te koop. En in n winkel waar ze pelzen verkoopen zag ik pelzenmantels van 12 duizend frank en in een winkel waar ze ringen en snoeren verkoopen zag ik ringen van 40 duizend irank en snoeren van 120 duizend frank. En in winkels waar ze lekkere fret verkoopen zag ik appelen van 15 fr. de kilo en vleesch van 70 fr. de kilo en visch van 200 fr. de kilo. En zeggen dat er menschen zijn die dat allegaar kunnen koopen en dat er anderen zijn die kontent zijn als ze een floeren plunje kunnen aantrekken en een botei- ham eten met vet. Maar ge moet niet verwonderd zijn dat er rijke menschen zijn. Rijk worden is maar een weet. ZÏ0 eens in de fabrieken van Over- pelt. Daar hebben z_e met een kapitaal van 9 miljoen frank 7 miljoen frank winst gemaakt. Daar zijn heeren die met sim- pelijk wat handteekens te zetten 150 duizend frank per jaar verdienen, terwijl het werkvolk in die fabrieken, waar ze zich vergiftigen, nauwelijks genoeg ver- diejit omjtjch behoorlijk te voeden en maar een vreet. Dat Ondervond meester Krijtmans ook. Hij vroeg aan Janneken daar zitten vijf mussehen op een boom eri ik schiet er twee dood. Hoeveel blijven er zitten? Geen, zei Janneken. Hoe geen Vijf min twee is hoeveel. Vijf min twee is drie meester. Hewe! dan Ja maar meester als ge schiet blijft er geen een tnusch zitten dan vliegen de anderen ook weg. De meester moest janneken gelijk geven en ik moet dat vrouwken gelijk geven dat tegen mij zegde dat het toch wat ver gaat ais ge ziet hoe dat ze tegen woordig met de beesten omspringen. Te Brussel, alweer, is 'n eksposizie geweest van honden en katten, 'k Ben er ne keer wezen zien met ors Stance omdat we daar precies langs kwamen toen we van den denlist kwamen. Katten en honden met strikskens aan... op floeren kussens... gewasschen, gekamd... met reukwater begoten... Effenaf sehand. Maar allee Zoovelen uit den hoogen wereld Die hun tijd wat beter gebruiken konden Dan uren en uren te besteden Aan t twalet van katten en honden. 'k Moest er bij voegen dat die honden en katten eksposizie nrinsiepaa! gegeven wordt voor het geaardbeefue Japan. Nu ïs er spraak van een ekspo sizie ie houden van de schoonste meiskens van Brussel, maar Stance heeft gezegd dat ik daar niet mag naar gaan. zien. Ze" zegt we lezen alle dagen in den Onzen Vader ieid ons niet ia bekoring, en 't mansvolk is toch al onstandvastig genoeg En 't vrouwvolk doet al wat het kan om 't mansvolk in bekoring te bren gen. Zie maar ne keer de mode van de zijden kousen. Maar 't is er meegedaan met de zijden kousen. Ze gaan nu weer, de vrouwen. Gelijk in grootmoeders dagen Kousen van wol, warme kousen. Warme wollen kousen dragen. Maar ze zullen een beetje meer kosten dan inden tijd van ons meetje. Zoo is 't toch met alles. In de Vlaanders, in Gent is er ook een meetje gestorven Virgenie Loyfiing, Ze schreef veel romans en ver tellingen. Haar vader was een Duitscher van Hanover. Ze werd in 1836 geboren. Haar voornaamste werken zijn Het Hoofd van '1 Huis Een dure eed Poli tieke schetsen Vibeel en Videlineken enz. Meisjes die aan liefdeverdriet lijden moeten, Een Dure Eed niet ie2en want dat is olie op 't vuur. Met de romans is 't trouwens gelijk met de kampernoeliën de beste deugen niet.... wordt er wel eens gezegd. Van liefdeverdriet gesproken... Loris Munten van Etterbeek had ook liefdeverdriet en wierp zich onder nen automobiel en werd natuurlijk plat ge reden en Marie Sterreveld van Antwer pen, 18 iaar oud, leed aan die zelfde kwaa! en sprong in 't water, en aangezien ze van zwemmen zooveel verstand had als eeti stokviscb van piano spelen ver dronk het schaap. Ais Marieken nu eens

De Werkman | 1923 | | pagina 1